vertrouwt erop dat minister koers omgooit bij survivaltochten Het Vrije Volk SCHIEDAM Huisbezitters Woudhoek: 'We zijn misleid' John Kraaykamp speelt De Humorist in Passage Strand Hoek Holland krijgt vaker nieuw zand Indringende expositie over Etty Hillesum E|f 7@ff SiUÏt IÏSICO ilit m' NIEUWE OPENINGSTIJDEN PAGINA 10 DONDERDAG 2 FEBRUAR11989 Slagerij uitgerookt SCHIEDAM Kortsluiting in schakelaars en réiais in een ruimte onder de koelcel is van nacht de oorzaak geweest van een brandje in een slagerij aan de Lange Kerkstraat. Brand weer en politie, gewaarschuwd door voorbijgangers, moesten twee deuren forceren om bij de brandhaard te komen. Er was weinig vuur, maar zeer veel rookvorming. De gehele inven taris van de slagerij werd hier door aangetast. Ook de woning boven het winkelpand liep rookschade op. Horeca gedupeerd SCHIEDAM Inbrekers hebben weer eens toegeslagen in twee horecagelegenheden. Door toegangsdeuren te force-, ren kwamen zij binnen. Dit een café aan de Rotterdamsedijk werden shag, sigaretten .,en drank ter waarde van achthon derd gulden weggehaald. Bij snackbar Neptunus aan de Sin gel werd alle kasgeld weggeno men. Extra zwemmen in krokusvakantie SCHIEDAM Gedurende de vooijaarsvakantie worden er in het Zwembad Zuid weer bij zondere activiteiten gehouden. Op maandag 6 februari is er van 09.00 tot 11.45 uur een gro te waterspeeltuin. Woensdag 8 februari komt Martin Green van 13.00 tot 15.30 uur met zijn zwemdisco en op donder dag 9 februari kan iedereen van 10.00 tot 11.45 urn: deelne men aan glijbaanwedstrijden. Zwembad Zuid is gevestigd aan de Westfrankelandsedijk. Uitslag actie over 14 dagen SCHIEDAM In het be drijfsrestaurant van de Openba re Nutsbedrijven wordt op don derdag 16 februari bekend ge maakt welke basisschool een computer van vijfduizend gul den ontvangt van de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Dit brolye van vernuft en techniek is uitgeloofd aan de school die de:,sinds 24 oktober,,, omgere kend per leerling, de meeste ki lo's lege batterijen heeft ingeza meld, De, winnende school krijgt dé prijs óp eèn later tijd stip uitgereikt bij de AVR in Rozenburg. De batterij inzameling 'Kwik in 't bakkie' is een groot succes geworden. Hoewel de wedstrijd is beëin digd, blijft de inzameling op de scholen gewoon doorgaan. Gratis middelen voor verwijderen graffiti SCHIEDAM Bij het bu reau HALT zijn gratis speciale schoonmaakmiddelen verkrijg baar voor het zelf verwijderen van graffiti. Ook een hogedruk spuit is tegen een borgsom be schikbaar. Wie bekladde mu ren, deuren en andere plaatsen zelf wil reinigen, kan hiervoor op donderdag van 14.00 tot 17.00 uur contact opnemen met tel. 4738059. Het bureau HALT heeft tot taak de 'stadsversier- ders', die door de politie zijn betrapt, aan het schoonmaken te zetten. De achterliggende ge dachte is dat snel weer schoon gemaakte plekken minder aan trekkelijk zijn om weer vol te kladden. Wethouder bezorgd over milieu en mobiliteit in Randstad. Pleidooi voor raiiverbinding Door Ben van Haren SCHIEDAM „Als iemand een grote bijdrage zou kunnen leveren aan het zo inrichten van ons land dat wij mobiel blijven, terwijl on ze ademlucht daarbij zo schoon mogelijk blijft, bent u dat wel!" Op deze wijze richt Neerlands enige wethouder van Energiebe sparing, Milieu, Verkeer en Ver voer en Stadsontwikkeling, de Schiedammer ir. Chris Zijdeveld, zich in een open brief tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Hij erkent tegenover mevrouw Neelie Smit-Kroes, dat zijn metho de zeer ongebruikelijk is voor 'per sonen met onze functies'. Het geeft volgens Zijdeveld aan hoe groot zijn zorgen "zijn. Zijdeveld hoopt op een koers verandering van de minister ten aanzien van de dwars door Midden-Delfland geplande Rijks weg 19. Ervaringen in de West- duitse agglomeraties Keulen en Dusseldorf geven volgens hem alle aanleiding te kiezen voor het door milieu-organisaties aangedragen alternatief: een hoogwaardige in terlokale railverbinding. „Dat Duitse steden vaak goed zijn aangesloten op het Autobahn- net acht ik bekend.1 Keulen is op dat punt geen uitzondering. Een eenvoudige blik op de kaart leert dat ook de weginfrastructuur bin nen deze stad zeer ver op de auto is toegesneden, terwijl in het cen trum parkeergarages ruim voor handen 'zijn. Desondanks rekent men in Keulen inmiddels met vijf tig dagen per jaar waarop het auto verkeer in de stad volkomen vast loopt. Bijzonder spectaculair was dit het laatste najaar. Toen deed zich eenmaal een situatie voor dat automobilisten zich vijf uur lang niet meer voor- of achteruit kon den verplaatsen. Dat het autover keer volledig vast kan lopen in de binnensteden, zodra de knelpunten daarbuiten verder en verder zijn opgeheven, is dus geen gefanta seerde nachtmerrie of theoretische voorspelling. Het doet zich echt al voor!" Zijdeveld wijst er voorts op, dat in Keulen 'gemotiveerd door de realiteit' naast sde.tien jaar- oude v lijn Bad Godesberg-Bonn-Keulen (42 kilometer, 47.000 passagiers per dag) vorig jaar een nieuwe lijn op een ,oud spoorwegtracé in ge-,: bruik is genomen: "Dagprestatie in middels al 35.000 passagiers'. Ook vermeldt hij het succes van een interlokale lijn tussen Duisburg,Dusseldorf en Krefeld, die door integratie met de plaatse lijke tramsystemen als nevenvoor deel heeft het uitwisselen van el- kaars rijtuigen als er bij evene menten vraag is naar extra ver voerscapaciteit. Deze Duitse voorbeelden zijn heel goed te vergelijken met de si tuatie in de Randstad, toont Zijde veld aan- door bij zijn brief een transparant Duits kaartje over een kaartje van Zuid-Holland te leggen. Hij veronderstelt,- dat de minister onvoldoende op de hoogte is ge bracht van het al in Westduitsland betaalde leergeld bij voortgaande wegenaanleg. „Kennelijk kunnen of willen wij alleen van ónze fou ten leren en niet door om ons. heen te kijken." Dezelfde Chris Zijdeveld, die al zo'n twaalf jaar geleden voor de eerste maal het idee 'van een rail- verbinding door het weideland tussen Schiedam en Delft heeft ge opperd, meent deze keer wel suc ces te kunnen hebben? „Jazeker. Er is in die jaren be- SCHIEDAM Kopers van wo ningen aan de Geelgieterhof in de ambachtenbuurt in Woudhoek voelen zich misleid door de ge meente. Dit heeft een delegatie van hen vanmorgen gezegd tijdens een hoorzitting in het' stadskan toor. Wethouder Chr. Zijdeveld had de vijf bewoners uitgenodigd om hun bezwaren tegen de voorgeno men bouw van zeventien wonin gen in een groenstrook bij hun woonstraat toe te lichten. De aan vraag hiervoor is vorig jaar inge diend door Urbibouw BV. „Op die plek zou een recreatie- strook worden ingericht. Dit is ons steeds voorgehouden en dat was voor mij reden aan de rand van de stad deze woning te kopen," hield bewoners R. Jeanson de wethou der voor. „Ik voel me misleid door de voorlichting." Zijn buurman W. H. Evers: „De bouw van de wo ningen zal extra verkeer aantrek ken. Ik heb juist voor die straat gekozen vanwege de rust." Buurtbewoonster H. Willemse: „Nu heb ik nog het uitzicht op een stukje groen, maar straks wordt mijn zicht een parkeerplaats." Ze<' benadrukte verder dat het in- de-A smalle straat met name voor - de-- kinderen een stuk onveiliger zal-1 worden door intensiever autover keer. „Bovendien zal het stukje'» groen zijn functie als hondentoilet h verliezen. In onze buurt wonen veel honden. Ze zullen hun behoef te straks op straat doen." Wethouder Zijdeveld beloofde'- de bewoners dat hun bezwaren te-" gen de bouw zullen meewegen in de besluitvorming. SCHIEDAM John Kraaykamp vertolkt de hoofdrol in De Humo rist, een topper van het moderne toneel die zaterdag 4 februari in het Passagetheater te zien is. Ver der spelen mee Nelly Frijda, Pieter Lutz, Dorijn Curvers en Joep Dor ren. Auteur van het stuk uit 1958 is angry young man John Osbor ne, een van de grote gangmakers van het Engelse toneel in de jaren vijftig. De Humorist vertelt het verhaal van de verlopen derderangs music hall-artiest Archie Rice, die met oudbakken liedjes, oubollige confe rences en bebaarde moppen zijn publiek tracht te amuseren. Thuis wordt hij door zdjn aan de drank-' verslaafde vrouw Helene volgzaam;, vereerd, terwijl zijn vader Bobby, vol van herinneringen aan eigens- roem, de duffe bedoening van zijig n zoon doorziet. De kinderen Conny,e en Frank vertegenwoordigen des enige hoop: die van een doorbraakt naar een andere maatschappij. fi Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19:; of 16 gulden. Houders van een CJP., en Pas 65 krijgen 3 gulden reduc-L tie. ROTTERDAM Het strand van Hoek van Holland krijgt voortaan elk jaar een flinke lading nieuw zand. De gemeente Rotter dam hoopt op deze manier de steeds verdere verkleining van het strand te kunnen stoppen. De kos ten, ongeveer 300.000 gulden per •jaar, zullen samen met Rijkswater staat worden betaald.'? «en ti Door. de< zandafslag' gaat elk jaar een groot deel van het Hoekse strand verloren. De afslag heeft de afgelopen-.jaren-.al' een-.verhuizing betekend-féoor- tweenstrabdpavil- joens. Ook andere paviljoens lopen door de afslag gevaar. Volgens de gemeente worden hierdoor de re creatieve mogelijkheden van het strand ondermijnd. Al een aantal keren, in 1986 en- 1988, is een flinke lading nieuw zand op het strand gespoten. Dat bleek echter niet voldoende. De ge meente stelt daarom voor vaker nieuw zand, ongeveer 110.000 ku bieke meter per jaar, aan te bren gen. Het zand is afkomstig van on- derhoudsbaggerwerkdim de >Maas-1 geul. bur.-r i'kvij.»')'; jo li nev I In eem'óvéffefeïïkiöHS rdet'Rijks- waterstaat is afgesproken dat de, gemeente en Rijkswaterstaat ze- ventien jaar- lang-* iedere'de-helft a van de kösten'izuMdW'betaletth'-Ajls f blijkt datèr'meér ;zafid"irioèt 'wor-1 den aangebracht om het strand in stand te houden, zal een nieuwe overeenkomst worden gemaakt. Een moderne interlokale raillijn over het bestaande zandlichaam tussen Schiedam (rechts) en Delft (bo ven) kan pok afgetakt worden naar Vlaardingen (links) en via het tracé naar de Beneluxtunnel (heneden) richting Hoogvliet. hoorlijk wat veranderd. Het begrip is gegroeid, dat we zo niet kunnen doorgaan met ons milieu. Destijds werd het gezien als een hobby van zogenaamde milieu-freaks. Nu heb ben steeds'meer mensen echt be langstelling voor zulke zaken. „Daar is na september nog wat anders bijgekomen. Heel lang heb ben wij gesproken over de 'tram' en dat zo is me gebleken roept bij zeer veel mensen associa ties op met romantische wagentjes die zich bellend door een stad wringen. Toen ik in gesprekken de laatste tijd meer wees op het so phisticated systeem (met onder meer computerbesturing van ver keerslichten en vrijliggende rijba nen) van de interlokale raillijnen, werd er anders op gereageerd. De mobiliteitsproblematiek heeft veel mensen meer gemotiveerd in de afgelopen jaren. Ook al omdat de reeds aangebrachte schade aan het milieu meer zichtbaar geworden is." Hij schrijft Smit-Kroes ook hoopvol gestemd te zijn. „Omdat ik u ken als een minister die in hoge mate in staat is gestelde doe len te bereiken. U bent daarnaast bereid uw koers bij te stellen of zelfs radicaal om te gooien als u ziet dat zulks nodig is. Op deze goe de eigenschappen heb ik mijn hoop gevestigd." Het dringende verzoek van de wethouder aan de minister is: „Neem geen definitieve besluiten voordat het alternatief bestudeerd is. Het is mijn inziens onvergeef lijk op de ingeslagen weg door te gaan als er wèl een alternatief is." Hij biedt zijn hulp aan om de mi nister over de recente ontwikke lingen in Duitsland op de hoogte te stellen. Naar aanleiding van het dins dag aan Kamerleden gebrachte be zoek van verontruste bewoners uit Schiedam-Noord en Vlaardingen noemt Zijdeveld de opmerking van het CDA-Kamerlid mevrouw H. Tegelaar-Boonacker 'hoogst merk waardig'. Zij zei dat de beslissing over de aanleg van de rijksweg in 1985 is gevallen. „Als Kamerleden dit zeggen nog voordat de minister de Tweede Kamer om een besluit gevraagd heeft, vraag je je toch af of ze wel serieus met hun werk be zig zijn." Veiling planten SCHIEDAM Aquarium- en huiskamer planten worden maandagavond geveild in het clubhuis Het Stekkie van de aquarium- en terrariumve reniging Natuur genot in Huis aan de W. H. Vliegenstraat 70. Aanvang 20.00 uur. In lichtingen bij voorzitter G. Heus, Puccinis- traat 8, tel. 4713487, Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord Laan van Bol'Es 3, Schiedam Telefoon: 010 - 4 70 53 00 SCHIEDAM Etty Hillesum zag op 15 januari 1914 in Middel burg het levenslicht. Ze is geboren uit joodse ouders. Vanzelf had nie mand er toen weet van dat het ge zin 29 jaar later in het concentra tiekamp Auschwitz vergast zou worden. Na een betrekkelijk be schermde jeugd, verhuisde Etty op 18-jarige leeftijd naar Amsterdam en studeerde daar rechten. Zestien panelen in de biblio theek aan het Bachplein vertellen in grote lijnen het verhaal van het bewogen leven en het noodlottige einde van de schrijfster. Net zoals Anne Frank hield ze dagboeken bij over de bezetting. Haar eerste noti tie dateert van 9 maart 1941. Die dag adviseerde haar vriend Julius Spier een begin te maken met een dagboek. Tot in oktober 1943 is Et ty Hillesum blijven schrijven. De pennevruchten geven een indrin gend beeld van haar ideeën en re acties op de jodenvervolging. In 1981 werd haar dagboek uit gebracht onder de titel Het ver stoorde leven. Daarna volgde in 1982 Het denkend hart van de ba rak, samengesteld uit de brieven die ze schreef vanuit kamp Wes- terbork, waar ze in afwachting van deportatie naar Auschwitz was ondergebracht. Vooral de laatste jaren heeft het De panelen in de bibliotheek vertellen in grote lijnen het verhaal van het bewo gen leven en het noodlotti ge einde van de schrijfster. werk van Etty Hillesum in zowel binnen- als buitenland veel belang stelling getrokken. De activiteiten van de Stichting Etty Hillesum zijn daar niet vreemd aan. De stichting beheert haar geschriften en heeft ook de reizende expositie samengesteld. Boeken van Etty Hillesum en over de jodenvervol ging vormen onderdeel van de ten toonstelling. Nog tot en met 9 fe bruari is de expositie gratis te be zoeken tijdens de openingsuren van de bibliotheek. SCHIEDAM Een wandel tocht van 35 kilometer dwars door het ruige deel van de Belgische Ar dennen en daarbij helemaal voor jezelf zorgen. Dat is het zwaarste deel van de twee survivaltochten, die wijkcentrum De Erker komen de lente samen met clubhuis Oost organiseert. De tochten rijn voor namelijk bestemd voor jongeren, maar wie zich dermate jong voelt, dat hij of natuurlijk ook rij zich zelf in staat acht de overlevings tocht te volbrengen, mag ook mee. Hoewel in de voorbereiding wel enige bekwaamheid getoond moet worden. De eerste tocht, bestemd voor jongeren van 17 jaar en ouder, zal plaatsvinden van vrijdag 14 t/m zondag 16 april. De tweede tocht is voor jongens en meiden tussen de 14 en 16 jaar en zal gehouden wor den tijdens de paasvakantie op 1, 2, 3 en 4 mei. Ouders en deelne mers worden op informatie avonden over de inhoud van de survivals op de hoogte gesteld. Gis teren vond in het wijkcentrum in West onder flinke belangstelling de eerste plaats. Het echte survivaldeel van De Erker beslaat een ruim etmaal. Dat komt neer op een wandeltocht van 35 km dwars door de Arden nen. „Daarbij moeten de nodige natuurlijke obstakels overwonnen worden zoals snelstromende rivie ren, moerassen en de al maar weer opdoemende heuvels. De deelnemers zijn hier een dik et maal mee bezig en zijn dan geen cent meer waard," vertelde initia tiefnemer Jan Harte. Leider van de informatie-avond Jan Harte, een van de vele vrijwil ligers van De Erker, deed aan de hand van een dia-serie uit de doe ken wat er van de Rambo's in spe verwacht gaat worden. Het tweede gedeelte van de sur vival is minder inspannend, maar toch avontuurlijk. Het bestaat uit zeg maar de aankleding van het geheel. Om het wat aantrekkelij ker te maken, kan er de andere dag(en) in een kajak gevaren wor den of bergen beklommen en ver volgens via de abzeil-techniek af gedaald worden. „We gaan bij het organiseren van zo'n tocht natuurlijk niet over een nacht ijs," stelt de 42-jarige Jan Harte gerust. „Het afgelopen jaar hebben we ook al met Johan Jansen van clubhuis Oost een soortgelijke tocht gehouden. Toen hebben we goed kunnen bekijken wat deelnemers van de verschil lende leeftijden kunnen. Tevens plannen we dus avonden als deze om duidelijk te maken waar men aan begint. Ook zorgen we voor minstens tjwee voorbereidingsda gen, zodat men aan het begin van de survival weet hoe de rugzak in te delen, hoe je moet abzeilen en allerlei andere dingen die strikt noodzakelijk rijn." Waarom maken jongeren zo'n tocht? „Ze leren helemaal op zich zelf aangewezen te zijn en dat is toch essentieel voor later," vindt Jan Harte. Janine (19) heeft belangstelling: „Ik ga op mezelf wonen en ik wil met deze tocht laten zien dat ik voldoende wilskracht heb om op eigen benen te staan." De kosten: voor de eerste groep 100 gulden en voor de tweede groep 65. Vrouwenfilm 'LifeofO-Haru' bij Filmclub SCHIEDAM In de maande- lijk terugkerende cyclus vrouwen films, wordt dit keer op zaterdag 4 februari bij de Stichting Filmclub de film 'Life of O-Haru' op het wit- te doek vertoond. De Filmclubis/, gevestigd aan de Nieuwstraat .12.-,, Aanvang 21.00 uur. Toegang vier gulden. Mannen zijn ook welkom,,,?5 De film is gebaseerd op de ze ventiende eeuwse roman van Sai-1 kaku Ikara en vertelt over een tra- gische en door vernedering geken merkte geschiedenis van een vrouw. Als jonge hofdame aan het keizerlijke paleis van Kyoto waagt rij het verliefd te worden op een jongen beneden haar stand. Wan neer de schande aan het licht komt, wordt de minnaar geëxecu teerd en moet O-Haru met haar fa milie de stad verlaten. Haar vader: verkoopt haar als maïtresse aan een rijke prins die haar zwanger maakt. Na de bevalling wordt ze terug gestuurd naar huis en opnieuw wordt ze door haar vader ver kocht. Nu als prostitueé aan een rijk bordeel. iTl r T'i. J1D W {M0EBMC6N MSSSJMQ) De openingstijden van het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord te Schiedam zijn met ingang van 1 februari 1989 als volgt: Voor inschrijving als werkzoekende: Maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.00 uur. Voor informatie: U kunt voor informatie persoonlijk en te lefonisch terecht van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 15.00 uur. Het arbeidsbureau is het adres voor: banenbe- middeling scholing informatie, vooriich- ting en advies over beroepen, opleidingen, be- roepskeuze, tewerkstellingsvergunningen en ontslagkwesties.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1