'Mensen raken op de achtergrond' SW-trio op Pr nsenbal geif dderd tot Witte Schapen Koster Het Vrije Volk SCHIEDAM Wachtlijsten groeien in speciaal onderwijs; wethouder Van Kleef boos over bezuinigingsbeleid Pand Schie 98 wacht volledige renovatie TENTOONSTELLINGEN ai ris c \jjk% 1% Sh ill! Brandkast op een karretje Linda van Dijck en Kees Brusse op de planken in 'Separation' &>-rr ws PAGINA8 MAANDAG 6 FEBRUAR11989 SCHIEDAM De vijf Schie damse scholen voor speciaal on derwijs zullen de komende jaren gedwongen zijn in toenemende mate te werken met wachtlijsten. Leerlingen uit het basisonderwijs, die met instemming van de ouders door deskundigen naar het speci aal onderwijs worden verwezen, zullen zonder extra hulp veel lan ger moeten wachten op feitelijke toelating. Dit is het directe gevolg van de jongste bezuinigingsronde in het onderwijs. Minister Deetman wil de toestroom naar het speciaal on derwijs afremmen door de leerlin gen beter op te vangen in het regu liere basisonderwijs. Daartoe zal het aantal formatieplaatsen voor het speciaal onderwijs de komende jaren bevroren worden. In Schie dam gaat het om twee scholen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden (LOM) en drie scholen voor moeilijk lerende kin deren (MLK), waarvan een voor voortgezet onderwijs. Volgens de betrokken instellin gen is er nu al te weinig personeel om de instroom van kinderen uit het basisonderwijs aan te kunnen. Men vreest dat er onderwijskundig onverantwoorde situaties ontstaan als de minister zijn beleid doorzet. Voor sommige scholen is die grens nu al bereikt. De openbare MLK- school De Brug telt nu 48 leerlin gen, terwijl de formatie slechts toereikend is voor 41 leerlingen. Zes leerlingen staan er op de wachtlijst, zij draaien nu nog mee in het 'gewone' basisonderwijs, waar ze niet thuishoren. Personeel om deze leerlingen extra onder steuning te bieden is er niet. Ook twee andere scholen werken nu al met wachtlijsten. Volgens wethouder Van Kleef (onderwijs) wordt het beleid van de minister slechts door financië le, en niet door onderwijskundige argumenten ingegeven. „Het is de bekende boekhoudkundige benade ring. ik heb geen enkele aanwij zing dat kinderen lichtzinnig en onnodig naar het speciaal onder wijs verwezen worden. Het zal er op uitdraaien dat deze bijzonder kwetsbare categorie leerlingen de zorg en de aandacht waar ze recht op hebben zullen moeten ontbe ren. Want de minister spreekt wel mooi van 'zorgverbreding in het basisonderwijs', maar hij stelt daar geen extra middelen voor be schikbaar." De onderwijsinstellingen ver wijten de bewindsman tevens dat hij geen rekening houdt met de toegenomen complexiteit van de problemen waarmee kinderen naar het speciaal onderwijs ko men. Omdat ook andere sectoren (zoals de kinderintematen) met een' opnamestop worden gecon fronteerd, schuift het probleem veld op. De LOM-leerling van vroe ger met een klein leerprobleem op bijvoorbeeld taal- of rekengebied, is een zeldzaamheid geworden. Er is veel vaker sprake van een com binatie van sociaal-emotionele (moeilijke thuissituatie), gedrags- en leerproblemen. Ook zijn de schooldirecties fel gekant tegen de komst van de zo- jgeheten Regionale Adviescommis sies. De minister wil dat deze gaan bepalen of een leerling uit het ba sisonderwijs wel of niet verwezen mag worden naar de onderzoeks commissies voor het speciaal on derwijs en het individueel voortge zet onderwijs. Van Kleef: „Volkomen overbo dig, dat wordt een bureaucratisch instrument met veel formulieren, waarbij leerlingen, ouders en leer krachten naar de achtergrond worden gedrongen. Er wordt dan nog slechts over 'papieren leerlin gen' gesproken." Volgens de wethouder werkt het huidige systeem uitstekend. „Het is effectief en kindgericht, de beslissing wordt 'dicht bij de leer ling' genomen. Mede daardoor is in deze regio het percentage in het speciaal onderwijs geplaatste kin deren vrij laag." f\ m SCHIEDAM - De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schie dam (SBSS) zet vaart achter de renovatie van het pand Schie 98 op de hoek van de Raam. Het voormalige, uit de tweede helft van de 18-de eeuw daterende pakhuis, ondersteund en in de steigers staand, pakhuis is eigen dom van een projectontwikke laar. „Met hem onderhandelen wij over een overdracht aan ons," aldus secretaris ïr. M.G.P. Treytel van de SBSS. „Dat is een taai gevecht. Wy beschikken over weinig geld en een project- ontwikkelingsbedryf hanteert nu eenmaal het principe van de snelle gulden." Toch heeft de SBSS vertrou wen in een goede afloop. In het pand wil de stichting drie koop woningen realiseren, maar wel op een wijze die het historische aanzien niet schaadt. Aanvragen voor subsidies zyn al verzonden aan Monumentenzorg. Secretaris Treytel verwacht dat de aankoop en het opknappen van het pand ongeveer achthonderdduizend gulden kost. De SBSS deed eerder van zich spreken door de bouw van zeven moderne woningen achter een de historische gevel van het pand Lange Haven 95. Onlangs werd dit eerste project van de op non-profit basis wer kende SBSS feestelyk opgeleverd. SCHIEDAM Toen in juni vo rig jaar voor SVV een definitief faillissement dreigde, ondernamen drie man meteen een spectaculaire reddingsactie. Speler Henk Salari, aanvoerder Hans Loovens en trai ner Jan van der Velden gingen de boer op. En met succes: vrijwel al le vorderingen verdwenen van ta fel en bovendien wist het drietal de Rotterdamse autodealer John van Dijk voor de dub te interesse ren. Van Dijk werd voorzitter en heeft als hoofd- en shirtsponsor in middels al heel wat geld in SVV zitten. De van een wisse dood ge redde club wil nu zelfs de eredivi sie in. Voor die opmerkelijke prestatie werd het voetbaltrio zaterdag avond tijdens het Prinsenbal van carnavalsvereniging De Rietzeilers beloond met de eretitel Witte Schapen 1989. In de feestzaal van De Blauwe Brug, die alweer voller was dan vorig jaar, kreeg het drie tal de bijbehorende versierselen en oorkonden uitgereikt. Het was een van de feestelijkheden tijdens het drukste Prinsenbal dat Schiedam ooit kende. Als men Arie Verwaal van De Rietzeilers mag geloven moet men in het Zuiden onderhand op gaan passen om niet door Brandersgat overvleugeld te worden. „Ik wil het niet hebben over wat er op straat gebeurt, maar als je ziet wat zich binnen afspeelt zeg ik: het is hier minstens net zo gezellig als in Brabant, en soms overtreffen we hen al, dat weet ik zeker. Over een paar jaar moeten ze hier komen kijken!" De Schiedamse viering is aardig uit het dal geklommen, weet Ver waal. De groei zit er weer flink in en hij ziet veel nieuwe gezichten, vooral jeugd. „Gisteren met kin dercarnaval stonden ze een uur I-' ir-*'"-11* s n ^7 -1 «SÉ®»» I tm tm Cf voor het begin al met tientallen voor de deur. Vroeger druppelde het alleen maar. En goed niveau overal, hoor. Iedereen is echt ver kleed, niemand die alleen maar een petje heeft opgezet." De toekomstplannen van De Rietzeilers zijn ambitieus: Bran dersgat moet dé Carnavalsstad van de Rijnmond worden. Door de toe genomen belangstelling moet ook de organisatie op de helling. Ver waal: „Met deze aantallen moeten we grootser gaan denken, we zit ten nu in een te krap jasje. Niet dat wij de hele viering naar ons toe willen trekken, integendeel zelfs. Het zou ideaal zijn als er een samenwerkingsverband kwam van alle verenigingen die iets aan car naval doen. Op die manier kan je er één groot feest van maken." Aanvoerder Hans Loovens was één van de drie SW-ers die werd beloond voor zyn succesvolle in spanningen om de club te red den. Prins Frans'II hing zater dagavond in de Blauwe Brug het 'witte schaapje' aan een koord om zyn nek. SCHIEDAM STEDELIJK MUSEUM Een kleine herdenkings tentoonstelling ter nagedachtenis aan de in december overleden Schiedamse kunstenaar Piet van Stuivenherg. Werk uit eigen collec tie wordt, aangevuld met werk uit particuliere collecties, in de aula geëxposeerd. Te zien tot en met 12 maart. Ook in het museum een tentoon stelling met recente schilderijen van de kunstenaar Ton van Os. Zijn gedetailleerd geschilderde, ab stracte doeken ademen de sfeer uit van uiterste perfectie. Vierkante rasters, gegroepeerd in een logisch verband vormen de compositie in deze schilderijen, tot en met 5 maart te zien in het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 112, telefoon: 4269067. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag van 12.30 tot 17 uur. VLAARDINGEN GAL/ARTOTHEEK „Ter gelegenheid van 150 jaar foto grafie exposeert de Vlaardinger Auke Bergsma tot en met 25 fe bruari in de Galerie/Artotheek, Oosthavenkade 42. Subtilititeit, Bergsma van nature eigen, is hier ver te zoeken. Dichter in de buurt van onderbroekenlol dan verfijnde humor slaat hij toe, aldus de cata logus, getiteld 'de gluurder be gluurd'. Bergsma heeft duidelijk last gehad van de Bobo's, de bazen in de kunst en slaat ze nu als lasti ge" vliegen van zich af. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9- 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur) vrijdagavond van 19-21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. THEATERCAFÉ In het theatercafé van het Stadsge hoorzaalcomplex, Schiedamseweg 51, exposeert tot 18 februari Hil- brand Bruijning, tekenleraar op scholengemeenschap Casimir. On der de titel 'no face no place to "hide...?* toont hij daar een serie recente schilderijen die de relatie tussen beeldende kunst en theater laten zien. DE ZEEMAN In koffie- en theeschenkerij de Zeeman, Hoogstraat 205, zijn nog tot medio maart auquarellen van Lous Dooijes en beelden van Anne- lies van Herk te zien. De laatste was ooit betrokken bij de oprich ting van de Vrije Academie. Van haar zijn enkele bronsjes en tuin- beeldjes te zien. Dagelijks te bezoe ken van 9 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 21 uur. FONOTHEEK De Palestijnse kunstenaar Jamal Khamis stelt in de fonotheek tot en met 24 februari samen met twee leerlingen zijn werken ten toon. Khamis en Finan GhazaL vinden voor hun werk inspiratie in hun herinneringen aan Palesti na. Florence Venema-Ngwefo werd geboren in Kameroen en kwam in 1986 naar Nederland, waar zij zich ging interesseren voor de schilderkunst. Belangstel lenden zijn welkom tijdens de openingstijden van de fonotheek. Hoogstraat 220: maandag, woens dag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17 uur en op vrijdag ook van 18.30 tot 21 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. MAASSLUIS GEMEENTEMUSEUM Niet alleen de schilderijen, maar ook ezel, palet en penselen van de kunstenaar Piet van Boxel worden in het Gemeentemuseum, Zuiddijk 16, telefoon 13813, tentoongesteld. Tot 27 maart zijn de impressionis tische schilderijen van deze kun stenaar te zien in het museum. En kele teksten geven toelichting over de verschillende technieken die hij bij zijn werk gebruikt. Geo pend: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. i'jès-affltWsm gs&fam- Werk van onlangs overleden Schiedamse kunstenaar Piet Stui- venberg, tot en met 12 maart in het Stedelyk Museum. SCHIEDAM - In de woning van een 26-jarige Schiedammer heeft de politie zaterdag een brandkast met daarin 4500 gulden en een aantal cheques aangetrof fen. De brandkast was in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een fabriek aan de Westerkade. Zaterdagmorgen heel vroeg kreeg de" politie een telefoontje. Twee mannen-zouden' een karretje Amet daarop een brandkast duwen 'in de richting van-.het Rozenbur gerplein. Daar vond de politie twee Schiedammers,die later de daders bleken te zijn. v SCHIEDAM - Linda van Dijck en Kees Brusse staan in Separation van auteur Tom Kempinski voor het eerst samen op de planken. Het stuk handelt over een liefde, die aanvankelijk op afstand ont staat tussen een Engelse schrijver en een Amerikaanse actrice. Bei den hebben te kampen met zowel lichamelijke als geestelijke onze kerheden. Hun levensgeschiedenis en hun beroep verbinden hen via hun stem. Omdat ze 4500 kilo meter van elkaar gescheiden zijn communiceren ze op de enig moge lijke manier: per telefoon. Met hu mor, moed en onvermogen gaan ze hun problemen te lijf. Linda van Dijck speelt de ge voelige, vitale, intelligente rasac trice; Kees Brusse de onberekenba re, grillige, kwetsbare schrijver. Twee levendige temperamenten die ieder op een andere manier door het leven zijn beschadigd. Het stuk werd met veel succes in het Londense West End gespeeld. Nog voor het naar Broadway gaat is het nu in Nederland te zien. Zaterdag 11 februari in het Pas sagetheater, aanvang 20.15 uur. Toegang 22, 19 of 16 gulden (CJP en Pas 65 3 gulden reductie). Voor afgaand aan de voorstelling kan men in de Roosenzaal van het theater genieten van een uit vijf gangen bestaand theaterdiner in klassieke stijl. De eerste coctails worden om 18.00 uur geserveerd. De kosten bedragen 45 gulden per persoon. Trouwreportage gestolen SCHIEDAM Een winkel aan de Hoogstraat heeft zater dagnacht bezoek gekregen van een inbreker. Een draagtas met nog niet ontwikkelde fotorolle tjes werd weggenomen. Een trouwreportage maakte onder meer deel uit van de bmt. Flinke diefstal SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Geervlietsestraai zijn goederen ter waarde van enkele tienduizenden guldens gestolen. Inbrekers namen een muntverzameling, drieduizend gulden en sieraden mee. Ook maakten ze een videocamera en een spelcomputer buit. Het ïs de politie niet bekend hoe de inbrekers het pand binnen zijn gekomen. - Rock Roll-shew in De Tender SCHIEDAM Wegens suc ces geprolongeerd: The Wea- zels. Verleden jaar werd het concert van deze rock roll- groep in theatercafé De Tender zo enthousiast ontvangen dat er alle reden is om de rockers nog een keer terug te halen met hun nieuwe show. Donderdag 9 februari staan zij weer op het podium in het theatercafé van het Passagetheater. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Cabaretier Luk Wijns m SCHIEDAM -~ De Vlaamse acteur Luk Wijns, in 1987 de 'komiek van het jaar' in Belgfë, doet vrijdag 10 en zaterdag^ 11 februari theater De Teerstoof aan met Alleen, zijn tweede so lovoorstelling. Gehuld In werk pak en kaplaarzen en met als enig attribuut een krukje ver telt Wijns het verhaal van"de familie De Meulder, De geboorte van de jongste zoon Herman is de aanzet voor een met humor en tragiek door spekte voorstelling, waarin blije, soms absurde passages worden afgewisseld met poëti sche en ontroerende momen ten. Herman wordt na een on geluk kreupel, wat hem een ge liefd 'pestobject' maakt voor zijn dorpsgenootjes. Zijn reuze broer, die alles verslindt wat hij zieterijn^jisinke'nde! vadei;, een ;bp seks beluste 4 zus, rijn moeder: één voor één verlaten rij Herman, die overblijft: al le en. De voorstelling begint om 20 30 uur, toegang 12,50 gulden. JeugdfilmDeTouenaar van 0 z SCHIEDAM De originele bioscoopversie van de beroem de jeugdfilm De Tovenaar van Oz wordt woensdagmiddag 15 februari vertoond in De Teer stoof. De hoofdpersonen rijn Dorothee en haar hondje Toto, die door een storm worden op getild en in toverland neerge smeten. Ze ontmoeten een vo gelverschrikker, een blikken houthakker en een leeuw, die alledrie op zoek rijn naar de grote tovenaar van Oz om her sens, een hart en moed te vra gen. Na veel omzwervingen vinden ze de grote tovenaar. Aanvang 14.00 uur, entree 3,75 gulden. 1 Foto-expositie in De Teerstoof SCHIEDAM Fotograaf Ro nald Arthur van den Eijkel be studeert in zijn werk de logi sche vormen, lijnen en verhou dingen van het menselijk li chaam. Uitgangspunt en doel is het zo esthetisch mogelijk weer geven van karakteristieke ei genschappen van het model. Zijn werk is tijdens de ope ningstijden van het theater te bezichtigen in de foyer van De Teerstoof, van een uur voor de aanvang van de voorstellingen tot sluitingstijd om 24.00 uur, Van den Eijkel, afkomstig uit Ermelo, maakt gebruik van in-, fraroodfilm, omdat daarmee een bijzonder mooie huidweer- gave bereikt wordt. De grove, scherpe en regelmatige korrel van dit materiaal geeft de foto's een structuur die volgens de fo tograaf verfijnend werkt. De fo to's, voor 375 gulden te koop, zijn afgedrukt op hoogwaardig barietpapier en door een spe> ciale seleniumbehandeling ar-1 chiefvast afgewerkt. - - Expositie Loesje ROTTERDAM - Loesje, het collectief van de steeds weer op de muren prijkende affiche met kri tiek op een actuele gebeurtenis of met een eigen verzonnen gezegde, houdt ter gelegenheid van haar vijfde verjaardag vanaf 9 februari een overzichtstentoonstelling van alle posters die de afgelopen vijf jaar rijn verschenen. De posters rijn te zien in de centrale biblio theek aan de Hoogstraat in Rotter dam *pr*r] It: iA *"4'»- 3-, 1 ll„r '2"Z~ |s A+/ fly** v Kft F tSf.it «BH Si BHIBi i. "if s 4 (INGEZONDEN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 Ifiw y -0 r1! 1 *>4' r4,

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1