Klein Links is woedend op B en W Zelfverdediging tegen tasjesroof Nachtbar i Jon D'or nu eetcafé pagina 14 Het Vrije Volk SCHIEDAM dinsdag februari .1989 Zware kritiek na uitlekken vertrouwelijke stukken. 'Steeds meer besluiten worden buiten de raad om genomen' Hulp gevraagd voor school in Nicaragua Winterpret in de bibliotheek ws SCHIEDAM De kleine linkse partijen in de gemeenteraad (PSP/PPR, CPN en D66) zijn woe dend op het college van burge meester en wethouders. Uit vertrouwelijke stukken die fractievoorzitter Adrie Reijnhout (D66i zijn toegespeeld, blijkt dat het college in september de wet houders Hafkamp (cultuur) en Wiegman (financiën) gemachtigd heeft om maximaal 100.000 gul den ~uit te geven voor de organisa tie van de Antilliaanse tentoont- stelling 'Bida i Kolo'. Dit besluit is volgens Xlein Links geheel buiten de gemeenteraad om genomen. In de vastgestelde begroting voor 1988 was niet voorzien in een der gelijke uitgave. De vier raadsleden van de klei ne linkse partijen menen daarom dat er sprake is van een onwettig besluit van het college. De vier hebben gisteren een vijftal schrif telijke vragen gesteld over de kwestie. Indien B W hun han delwijze niet bevredigend kunnen verklaren, zullen de fracties de zaak aankaarten bij de provincie Zuid-Holland of het ministerie van Binnenlandse Zaken. PSP/PPR, CPN en D'66 willen onder andere weten hoe de stads bestuurders de gemaakte kosten willen verantwoorden en waarom de raadscommissies voor Welzijn Cultuur en Pinancién niet zijn gehoord. Bart de Leede (PSP/PPR): „Uit de geheime notitie blijkt dat men de kosten wil boeken op een on eigenlijke post, op een manier die in strijd is met wat we in de raad hebben afgesproken. Men had dit in ieder geval, zoals elke wijziging in de begroting, aan de commissie woor moeten leggen. Daar was ruim de tijd voor. Zoals men het nu wilde doen was het compleet oncontroleerbaar hoeveel er pre cies was uitgegeven." Bijzonder verbolgen'zijn de vier raadsleden bovendien over het feit dat de fractievoorzitters van de drie grote partijen informeel wél op de hoogte zijn gesteld van het De vier fractieleden van de kleine linkse partijen in de raad hebben het college van burgemeester en wethouders gevraagd zo snel mogelijk opening van zaken te geven. Van links naar rechts Adrie Reynhout (D'66), Bart de Leede (PSP/PPR), Ulferd Bruseker (CPN) en Coby de la Sie (D'66). vertrouwelijke B W-besluit. Ronduit ondemocratisch, noemt het viertal de gevolgde procedure. „Wij achten het informeren van slechts een deel van de gemeente raad en het bewust niet informe ren van een minderheid in die raad ontoelaatbaar," schrijven de raadsleden aan het college. Ook de handelwijze van de wél ingelichte fractievoorzitters noemen zij ui terst laakbaar. Cynisch vragen de linkse raads leden aan het college of het vaker voorkomt dat een deel van de raad niet bij de besluitvorming betrok ken wordt, en of die procedure te beschouwen is als een aanvulling op de bestaande structuren van de mocratische besluitvorming. Bruseker: „Dit geval staat niet op zichzelf, er is sprake van een voorgaande tendens. Het lijkt er steeds meer op 'dat er een klein, informeel circuit bestaat waarin allerlei zaken bekokstoofd worden. De samenstelling van de gemeente lijke delegatie die op bezoek ging bij onze Franse zusterstad is ook helemaal buiten ons om gegaan." En Reijnhout: „De vertrouwelijke stukken zijn ons in handen ge speeld door een ambtenaar m ge wetensnood. Xennelijk zijn de ambtenaren op het stadskantoor democratischer ingesteld dan de politici." 'Wat meer' CDA-fractievoorzitter Siem Ros- man geeft toe dat hij van het ver trouwelijke besluit afwist, maar zegt dat het bedrag van een ton nooit genoemd is. „We moesten toen la minute een besluit ne men om met extra geld over de brug te komen, omdat het door gaan van de expositie anders in gevaar kwam. Ik heb toen gezegd dat het wat meer mocht kosten, en mijn fractieleden op de hoogte ge steld. Ik ben er altijd van uitge gaan dat iedereen wel geïnfor meerd zou zijn. Uit het feit dat het met in de raad kwam leidde ik af dat het met de kosten uiteindelijk wel meeviel." Ook voor VVD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk is het bedrag van 100.000 gulden nieuw. „Er is weinig over financiën gezegd, de hoofdzaak was dat de tentoonstel ling er kwam, en daar was ik het mee eens. Het Koninklijk Huis was al uitgenodigd en het zou een bla mage voor de stad zijn als de zaak alsnog afgeblazen moest worden." Omdat hij het besluit in een ver trouwelijke vergadering te boren kreeg lichtte Verhulsdonk zijn fractiegenoten niet in. Ook de eerste man van de PvdA-fractie, Gé Brouwer, liet zijn partijgenoten in de raad onkundig van het besluit. Volgens hem zou ook een vertrouwelijke behande ling m de commissies zoveel rucht baarheid aan de gevoelige zaak ge ven dat het Koninklijk Huis er lucht van zou krijgen en het be zoek aan Schiedam zou afgelasten. „Of de handelwijze van B&W on wettig is weet ik niet, maar dat vind ik niet zo relevant. De raad kan ook achteraf besluiten goed keuren. En als ze dat niet doet is het college hoofdelijk aansprake lijk." Rugdekking Brouwer ligt er niet wakker van dat Klein Links niet is inge licht „Dat gebeurt wel meer, denk ik. Dat hoeft het college ook niet te doen, ze hebben een eigen ver antwoordelijkheid. Ze mogen net zoveel rugdekking zoeken ais ze zelf nodig achten. Ik word ook niet altijd om advies gevraagd." Wel erkent Brouwer dat de con trolerende functie van de raad op de tocht komt te staan als raadsle den niet van besluiten op de hoog te worden gesteld en deze ook nau welijks in de begroting kunnen te rugvinden. „Dat is waar, ja. De theorie van democratische besluit vorming is altijd mooier dan de praktijk." De uiteindelijke kosten voor de tentoonstelling zullen overigens naar verwachting ruim beneden de 100.000 gulden blijven. Tot nu toe is een bedrag van in de 20.000 gulden uitgegeven, waar de kosten van de omstreden reis van de chef van de afdeling Cultuur, Sport en Jeugd (CSJ) naar de Antillen nog bijkomen. Trefpunt-Oost start cursus. 'Een simpele beweging kan al voldoende zijn' SCHIEDAM Steeds vaker zijn bejaarden het slachtoffer van criminaliteit. De angst om de straat op te gaan neemt daarom toe. Al te vaak zouden tasjesrovers het gemunt hebben op oudere mensen. Reden voor Trefpunt-Oost aan de Celsiusstraat om volgende week donderdag speciaal voor die bevolkingsgroep een cursus Zelf verdediging te starten Het idee werd tijdens een the ma-ochtend voor ouderen geboren. Jaap van Swieten van Trefpunt- Oost: „Eén van de dames was op straat beroofd door een tasjesdief. Daarover ontstond een gesprek. Toen opperde een bejaarde het idee van een zelfverdedigingscur sus. Na onderzoek bleek dat het Ouderenwerk in Den Haag al va ker zo'n cursus had georganiseerd. We besloten het idee over te ne men." In Trefpunt-Oost leidde de Vlaardinger W. de Groot oud- sportschoolhouder en in het bezit van diverse jiu-jitsu en Rode Kruis-diploma's al langer een zelfverdedigingscursus voor vrou wen. Hij bleek, zonder daarvoor betaald te worden, ook bereid om ouderen les te geven. Voor de ko mende twaalf lessen heeft hij al wat verdedigingstechnieken in ge dachte. De Groot: „Ook voor mij is deze cursus nieuw, eigenlijk een soort experiment. Maar ik zal de ouderen proberen wat lichte tech nieken bij te brengen. Wat arm-, hand-, en wurgingstechnieken, die goed zijn uit te voeren. Nee, voor echt smijtwerk hoeven de cursis ten niet bang te zijn. Niemand zal vallen of over de grond rollen." Met de zelfverdedigingscursus voor ouderen wil Trefpunt-Oost bereiken dat bejaarden minder angst krijgen om over straat te lo pen, en meer zelfvertrouwen. Bo vendien zal nadrukkelijk worden •gewezen op de preventieve aspec ten. De Groot: „Ouderen kunnen 's avonds maar beter niet meer open doen. Met kennissen moet worden afgesproken, dat eerst een tele foon^ e gedaan wordt, als men langs wil komen. Normaal kan dan de deur al vroeg in de avond op het nachtslot." Nog meer handelingen kunnen preventief werken. „Stop bijvoor beeld alleen een rijksdaalder in een oud handtasje en doe je por temonnee gewoon in je jaszak," benadrukt De Groot. Ouderen die toch de straat op gaan, zullen indien nodig de verde digingstechnieken in praktijk kun nen brengen. De Groot legt uit: „Een simpele beweging van de ou dere kan al voldoende zijn. Want iemand die bejaarden besteelt is zeker niet moedig en zal daarom gauw schrikken van zo'n onver wachte verdedigingsactie. Het ver rassingseffect is dus groot." Automatismen In de ontmoetingsruimte van Trefpunt-Oost zal de cursusleider de bejaarden een soort indoortrai- ning geven. Daarhij zullen de ge wrichten goed in beweging wor den gehouden. De Groot: „Ik zal spelenderwijs de verschillende technieken voordoen. Op den duur moeten dat voor de ouderen auto matismen worden." De Groot raadt eventuele deel nemers wel aan eerst even de huisarts te raadplegen. Die zal dan aangeven of deelneming aan de zelfverdedigingscursus verant woord is. „En de ouderen kunnen vooraf beter even aan mij opgeven of ze een handicap hebben. Ie mand met reuma aan een arm kan bijvoorbeeld onmogelijk een be paalde armbeweging uitvoeren. Die blijft dan tijdens de oefening gewoon even op z'n stoel zitten," vertelt De Groot alvast. De zelfverdedigingsspecialist heeft nog meer adviezen. „Deelne mers moeten luchtige, losse kle ding aantrekken. Een trainingspak is leuk, maar niet persé nodig voor tijdens de lessen." Als alles naar wens verloopt, zullen ouderen na de cursus dus beter voorbereid zijn op eventuele tasjesrovers. Maar dat mag volgens De Groot niet leiden tot overmoed. „Sommige ouderen zouden wei eens iets te veel durf kunnen krij gen en zich uitdagend opstellen. Daar moeten we voor waken." Maar ook voor de ouderen, die de oefeningen uiteindelijk als on uitvoerbaar en te zwaar ervaren, hoeft de cursus geen verspilde tijd te zijn. De Groot: „Ik zou ze dit willen zeggen. Het is goed voor het geestelijk welzijn. Je zit in een leu ke groep, voert gesprekken met el kaar. Je leert watje beweegt ge zond. En het is vooral gezellig." De cursus Zelfverdediging voor Ouderen start donderdag morgen 16 februari om kwart over elf. De totale cursus zal twaalf lessen omvatten en kost 25,Voor opgave en inlich tingen kunnen belangstellenden terecht in het buurtcentrum, tel, 4621066. Of bij Wykpost Oost van het Gecoördineerd Ouderen werk, tel. 4264195. Tc cr '?«nl ab['"7 n" aobodfl -o n «r~ v '«v-fj toLu'* if't Henk Bruggeman weet door brand na zestien jaar weer eens wat daglicht is Door Rein Wolters SCHIEDAM 'In de brand, uit de brand' kost in het geval van Henk Bruggeman 35.000 gul den. De 54-jarige Schiedammer is een nieuw horecaleven begon nen. Zestien jaar achtereen be stierde hij de gerenommeerde nachtclub Lion D'or aan de Lan ge Kerkstraat tegenover de He- ma. Vorig jaar oktober kwam daar een eind aan. Niet helemaal onverwacht, want Henk wilde zijn tanende bedrijf toch al in een andere richting sturen. Maar dat brandstichting een koerswij ziging zou bespoedigen, kon ook hij niet voorspellen. Na zestien jaar werken in de nacht, is hij nu weer gewend aan het dag licht. „Tja, het kan in het leven vreemd verlopen," zegt hij met een zucht in zijn nieuw opge bouwde en ingerichte zaak, die niets meer weg heeft van een nachtclub. Vorige week openden Henk en zijn vriendin Roos hun nieuwe uitdaging, een eetcafé. Zonder enig overdrijven mag worden gesteld dat het duo er ei genhandig en met helpende han den van kinderen, vrienden en bekenden een juweeltje van heeft gemaakt. Betimmerde wanden, zalmkleurige plafonds, niet alle daags roodkleurige vloerbedek king en een bistro-achtige inrich ting doen het oude interieur ver geten. Kon je er voorheen 's nachts terecht, nu alleen nog overdag van 's morgens elf tot hooguit acht uur in de avond. „Dan is het sluss, deuren dicht en naar huis," lacht Henk. „Van nachtbrakers zijn we dag vlinders geworden." Wie Henk een jaar terug zou hebben gezegd dat bij nu als 'gewone burger man' op tijd naar bed zou gaan, zou toen voor gek zijn verklaard. „Jaren waren we niet met va kantie geweest. Altijd gewerkt, gewerkt en nog eens gewerkt. Daarom gingen Roos en ik vorig jaar oktober naar Tunesië. Be wust. Effe weg uit het nachtle ven. Toen we terug kwamen was onze zaak uitgebrand. Gelukkig hebben ze onze vakantie niet on derbroken. Negentigduizend gul den schade. Toch wel effe een klap in je smoel." Henk Brupeman zegt dat de brand is gesticht door inbrekers. Voor hem was de brand een dub bele klap. „De verbouwing van mijn zaak, om deze ook overdag als eetcafé open te stellen, was in volle gang. Toen was het nog de bedoeling behalve overdag ook 's nachts geopend te zijn. Nu niet meer. Een groot deel van het Henk Brug geman en zyn char mante ser veerster Jen ny voor Lion D'or. werk was in mijn vakantie al uitgevoerd. Door de brand ging dat allemaal weer verloren. De verzekering zei dat mijn polis ontoereikend was. Ik kreeg het volle schadebedrag niet uit betaald. Er moest 35 mille bij om te knjgen wat ik nu heb. Hele maal gereed is de inrichting nog niet, maar daar merken de klan ten niks van. Het geld is op. Eerst verdienen en dan kan ik de ontbrekende spullen kopen." Over de reeds geplande over schakeling van de nacht- naar de dagopening zegt hij: „Het nacht leven in Schiedam is kapot, ver moord. De schuld van de wetge ver. Al jaren is geen controle uit geoefend op de sluitingstijden van cafés, die geen nachtvergun ning hebben. Vroeger kwam de klanten na de gewone sluitings tijd naar zaken als de mijne. Nu niet meer. De cafés met een ge wone vergunning sluiten wan neer het hen uitkomt. Er contro leert toch niemand." Behalve dat de inrichting van het eetcafe Lion D'or opmerke lijk leuk en fris zijn, blijken ook de prijzen op de menukaart van een plezierig gehalte. „Dat hoor ik van meer klanten Hoewel on ze prijzen eigenlijk te laag zijn, blijven we deze toch handhaven. Lekker eten hoeft niet duur te zijn en dat willen we ook bewij zen," aldus Henk Bruggeman. Een biefstuk met brood kost 12,50 gulden en een compleet aangeklede sateh 8,50 gulden. Soep van de dag brengt 3,75 gul den op de nota en kipperagoüt met toost 5,50 gulden. De drank jes serveert de charmante dien ster Jenny tegen normale café- prijzen. Henk, heel eerlijk: „Ons win keltje is vorige week donderdag geopend. Natuurlijk zit de loop er nog niet in. Dat zal nog effe du ren. Reclame hebben we met ge maakt. Maar ik ben ervan over tuigd dat het een bloeiende zaak wordt. Op de vrijdagse marktdag gaan we goeie zaken doen. Maar op andere dagen, en zeker in de warmere maanden, verwachten we veel klanten. Het voordeel van de verbouwing na de brand is dat we voorpui demontabel hebben kunnen maken. Hierdoor kan ik een afgeschermd terras aan de zaak bouwen. Hoewel het met klanten nog niet echt druk is, valt de omzet tot heden toch beslist niet tegen."Hij vervolgt: „Wat ik nou zo ontzettend hart verwarmend vind is dat mijn nieuwe zaak in de buurt goed is ontvangen Gisteren hoorde ik in de bakkerswinkel op het Broers- veld dat ze mijn zaak een verrij king voor de middenstand in de buurt vinden. Dat streelt toch je trots? Niet dan?" Lion D'or is 's zondags niet geopend. Hogedrukspuit gestolen SCHIEDAM Dieven heb ben toegeslagen bij de finna Spreeuwenberg Steigerbouw aan de De Brauwweg. Ze ver braken een ruit en namen, een kopieermachine en een hoge drukspuit weg ter waarde van 3400 gulden. Last Emperor bij Filmclub SCHIEDAM De Filmclub (Nieuwstraat 12) vertoont vrij dag 10 februari Bernardo Ber- tolucci's met vijf Oscars be kroonde meesterwerk The Last Emperor. De film is het grootse epos over de laatste Chinese keizer Pu Yi (1905-1967), die kort na zijn kroning op drieja rige leeftijd reeds opzij werd geschoven. In 1912 wordt hij verbannen naar de Verboden Stad. Aangezien zijn hofhou ding de schijn ophoudt, groeit hij op zonder te beseffen dat hij geen feitelijke macht heeft. Als hij zich in de jaren dertig als stroman door de Japanners laat misbruiken, wordt hij als oor logsmisdadiger berecht en door de communisten 'heropgevoed'. Aanvang half tien, zaal open half negen. Toegang voor dona teurs is vier gulden; lid worden kost vijf gulden per seizoen, in clusief de eerste film. Aandacht voor Zuidhollandse bands ROTTERDAM De Zuid- holiandse Popunie zal vanaf 18 februari Zuidhollandse pop bands onder de aandacht bren gen. De vier groepenpresenta- ties hebben het karakter van een wedstrijd. De vijfde avond (op 22 april in Zoetermeer) is de finale. De voorrondes zijn in Nieuwe Wetering (18 februari, Cultureel Centrum), Middelhar- nis (10 maart, Jailhouse), Gou da (1 apnl. Over de Brug) en in Dordrecht (8 april, Bibelot). S CHIED AM^—.'"De^V erenigin g Schiedam-Nicaragua gaat de ge meente binnenkort een uitgewerkt voorstel doen om mee te werken aan de bouw van een streekschool in de plaats Somoto. Het is de be doeling om er een Europees sa menwerkingsproject van te ma ken. De vereniging voert reeds eni ge tijd overleg met steden in België en Frankrijk. Uiteindelijk hoopt men de gemeente te kunnen inte resseren voor een permanente ste denband met Somoto. Ook onderzoekt de vereniging de mogelijkheden voor bedrijfs- koppeling tussen bedrijven in Schiedam en Somoto. Het museum wil men interesseren voor het bie den van ruimte aan een tentoon stelling van moderne kunst uit Ni caragua. Basisscholen zullen bena derd worden met een uitgewerkt lesprogramma. Voor juli van dit jaar staan allerlei culturele activi teiten gepland in het kader van de tiende veqaardag van de Nicara guaanse revolutie. De vereniging heeft inmiddels 41 leden en 58 sympathisanten/donateurs. Er is tot nu toe ruim 9000 gulden inge zameld waarvan meer dan 90 per cent ten goede is gekomen aan concrete projecten in Somoto. De vereniging houdt woensdagavond 8 februari haar eerste jaarvergade ring in het gebouw van de Bewo ners Vereniging Schiedam Zuid, Leliestraat 10. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Een tweetal scholieren die twee jaar terug Ni caragua bezochten zullen over hun belevenissen vertellen aan de hand van dia's. Verder zal er meer gerichte informatie worden gege ven over Somoto. SCHIEDAM In bibliotheek Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plem wordt gedurende de maand februari wat compensatie geboden voor de alsmaar uitblijvende win terpret. Wie het niet kan verkrop pen dat de schaatsen nog in het vet zitten, kan daar wellicht zijn hart ophalen aan de tentoontstel- ling Op Gladde Uzers. Onder die titel heeft de bibliotheek een groot aantal voorwerpen uitgestald die te maken hebben met ijsvermaak in vroeger dagen, zoals oude schaatsen, sleeën, prenten, boeken, palingstekers, ijshaken, schaats- stokken en tegels uit de 17e en 18e eeuw met winterse taferelen. De tentoonstelling is gratis toe gankelijk tijdens de openingsuren van de bibliotheek, maandag en donderdag van 18.30 tot 21 'uur, dinsdag en vrijdag van 13 tot 17 uur, woensdag van 14 tot 17 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. u J OuV fl9S91/i .y I.-4"" I fusf r> 4" r'f

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1