Politie blij met zorgenrimpel k Taxi's mogen nu ook buiten de eigen gemeentewerken Schiedamse vissers willen groter pachtgebied lip? Het Vrije Volk SCHIEDAM Versterking met 43 mensen levert ook voor nieuwbouw geen problemen op Bijna vijftig amateur-kunstenaars exposeren IPl'.'l li fsfcs i* o«8i ym i/ Gouden medaille voor politieman Man loopt weg met CD-speler Blues-rock in Podium Spaanse avond C. Meckel leest uit eigen werk Avro-curiosa vanuit het Schielandshuis PAGINA 16 ws DONDERDAG 9 FEBRUAR11989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Schiedam krijgt er 43 politiemensen bij volgens het 'voorlopige standpunt' dat de mi nisters Korthals-Altes (Justitie) en Van Dijk (Binnenlandse Zaken) hebben bekend gemaakt. Deze ver sterking, gebaseerd op het rapport Politie Beter Verdeeld van de Pro jectgroep Kwantificering Politie, is bijna de helft van de eerste aanbe veling. Het personeelsbestand van het gemeentekorps zal nu waar schijnlijk groeien naar 185 forma tieplaatsen. Commissaris J. P. van Hof zegt verheugd te zijn over de voorgeno men uitbreiding, maar bouwt in zijn commentaar vooralsnog een voorbehoud in. „Officieel is door Den Haag nog niets bevestigd. Ik ken de berichten alleen uit de krant. Zolang er niets zwart op wit door ons is ontvangen, blijven we een afwachtende houding aanne men." De toezegging voor uitbreiding komt niet geheel onverwacht. Vol gen de vorige berekening heeft Schiedam zelfs zo'n 80 politiemen sen te weinig. Op volle sterkte telt het korps 143 formatieplaatsen. Er zijn thans vijf vacatures. Commis saris Van Hof zegt over de uitbrei ding 'blij te zijn met een zorgen rimpel'. 1 „Met geen mogelijkheid is in te schatten hoe in deze complexe ma terie de uiteindelijke richtlijnen worden. Het is natuurlijk niet zo, dat wij zonder meer het extra per soneel krijgen van de honderd po litiemensen die bijvoorbeeld Rot terdam moet inleveren. Zo simpel ligt dat niet. Je hebt te maken met mensen en functies. Je kunt niet SPECIALIST IN CV. VAN DER MOEZEL zomaar ergens een politieman wegplukken en deze in onze stad laten werken. Ik hoop dat de mi nisters hun herverdeling flankeren met duidelijke en goed hanteerba re richtlijnen." Zoals bekend verlaat de politie volgend jaar het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. Bij het NS- station Nieuwland wordt volgende maand de eerste paal geslagen voor een nieuw, uiterst modern hoofdbureau. De uitbreiding van het aantal mensen zal in de huis vesting geen problemen geven. „In het aanvankelijk bouwplan was al rekening gehouden met 175 werk nemers. Met nog een kleine bijstel ling van het bouwplan is er een werkplek voor 185 mensen, pre cies de behoefte van ons korps." Commissaris Van Hof zegt nog geen idee te hebben op welke afde lingen de nieuwe mensen gaan werken, „Gevoelsmatig denk ik dat het merendeel zal worden in gezet in het wijkwerk. Dus de be strijding van de kleine criminali teit. Maar aan de andere kant is het ook mogelijk meer aandacht dan nu te schenken aan verkeers knelpunten, voorlichtingsprojecten en inbraakpreventie." Het is geen publiek geheim dat met name de recherche zwaar is onderbezet en geen tijd heeft voor bet oplossen van kleine zaken. De commissaris waarschuwt voor al te groot optimisme. „Denk niet dat uitbreiden met 43 mensen volgende week is geregeld. Voorlo pig zal daarvan niets zicht- of merkbaar zijn. De minister heb ben bepaald dat de herverdeling van de arbeidsplaatsen moet ge schieden tussen nu en 1992. Ik kan me voorstellen dat we in ons geval jaarlijks met ruim tien men sen uitbreiden. Als de versterking in een keer wordt doorgevoerd, heeft dat ook voor het financiële plaatje behoorlijke gevolgen Ik schat in dat hiermee op jaarbasis een bedrag van vier tot zes miljoen gulden is gemoeid. Juist de finan ciële kant is een zaak die vooraf precies moet zijn geregeld.",. Of er bij het personeel en het kader een blijde stemming "heerst over de uitbreiding, zegt commis saris Van Hof niet te weten. „Ik heb dat nog niet gepeild. Dat doe ik pas als Den Haag de toezegging schriftelijk heeft bevestigd." Hoofdzaak van 'Knutselwerk tot kunst': andere amateurs uit isolement halen De werkgroep bijeen. Van links naar rechts Bonnie Onderwaater, Arie Kuzee (het schilderij op de voorgrond is van zijn hand), Anita Riekwel, Dick de Graaff en Joop van Hees. Op zondag 26 februari hoopt de groep op een grote opkomst. Door Hein Wolters SCHIEDAM Na het succes van vorig jaar is de expositie 'Van knutselwerk tot kunst' in een breed daglicht komen te staan. Aan de expositie is ook dit jaar een kunstmarkt gekoppeld. Dit is gisteren bekend gemaakt m het wijkcentrum De Erker, waar de expositie en de kunst markt op zondag 26 februari worden gehouden. Pierre Jansen, de ex-directeur van het Stedelijk Museum, is gevraagd de tentoon stelling te openen. Bijna vijftig amateur-kunste naars hebben zich al aangemeld. „Dat is een ruime verdubbeling van vorig jaar,;' meldde gister middag een zeerJverliëugde Anita Riekwel. Zij is .stafmedewerkster van De Erker» en"5 maakt deel uit van een speciale werkgroep die 1 de expositie vrorberêidt. Geestelijk" vader van de ten toonstelling is Joop van Hees,, een WAO'er. Hij bouwt op schaal molens na. „Vorig jaar dacht ik dat het best leuk zou zijn om het resultaat van mijn knutselwerk te exposeren. Ik zat in een soort isolement. Je maakt iets leuks, maar de mogelijkheid om het te kunnen laten zien aan een breed publiek ontbrak. Met lood in mijn schoenen stapte ik met het idee voor een expositie of iets dergelijks naar het wijkcentrum. Met open armen werd het ont vangen. Mijn idee kwam tot uit voering. Grandioos toch!" Enkele honderden belangstel lenden kwamen vorig jaar af op de slechts één zondag durende markt. Ook nu wordt het publiek maar van 13.00 tot 17.00 uur in de gelegenheid gesteld om het werk te bewonderen van zon- dagschilders, edelsmeden, bloem- sierkunslenaars, pottenbakkers en, amateurfotografen. Van de laatste twee categorieën zoekt De Erker nog een aantal deelne mers. Cursisten van het wijkcen trum manifesteren zich met te ken- en schilderwerk. Onder lei ding van hun cursusleidster, de beeldend kunstenares Bonnie On derwaater, laten 24 kinderen zien hoe hen de tekenkunst is bijgebracht. Dick de Graaff, ook lid van de werkgroep, exposeert tekeningen en schilderwerk. Het zijn niet zijn enige hobby's. Hij ontwerpt ook affiches en daarnaast zingt hij graag een partijtje mee in het koor Orpheus. „Ik vind het ge weldig om mee te doen. Niet al leen als deelnemer, maar ook in de organisatie." Arie Kuzee expo seert eveneens olieverfschilderij en. Hij is een naief-zondagsschil- der. „Schilderen doe ik nog niet zo heel lang. Intussen heb ik al wel ruim 25 doeken gemaakt." Hoofdzaak van 'Knutselwerk, .tot kunst' is het uit het isolement halen van amateur-kunstenaars. De kunstmarkt stelt hen in staat hun werk ook te verkopen. Hier aan zijn wel regeltjes gebonden. Van de opbrengst moet twintig percent worden afgedragen aan de organisatie. Anita Riekwel legt uit: „Het organiseren kost geld, dat is duidelijk. Deelnemen en bezoeken is gratis. Wij vinden het redelijk dat bij verkoop een klein deel wordt bijgedragen in de onkosten. Vong jaar gaf dat geen enkele probleem en dat ver wacht ik nu ook niet." Tijdens de expositie kunnen ouders ongestoord rondlopen. Voor hun kinderen is er opvang. Wie nog voor de expositie wil in zenden, kan hiervoor contact op nemen met Anita Riekwel in de Jan van Avennesstraat 32 of via tel. 4267767. Het wijkcentrum is te bereiken, met bus 52. Uitstap pen halverwege 'dè7Alei(lastraat in het westen van de stad. Tot slot Joop van Hees: „Iede re'amateur'kan aarTde'expositie of de kunstmarkt deelnemen. Of het nu huis-,' tuin- of keuken knutselaars rijn of wat meer ge talenteerde schilders, beeldend kunstenaars, pottenbakkers of fo tografen. Iedereen is welkom." SCHIEDAM Huibeit Bomas is vanmiddag koninklijk onder scheiden. Burgemeester R. Scheer- es speldde hem de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de revers. De burgemeester verrichtte de hande ling in besloten kring op het hoofdbureau van politie. Adjudant Bomas nam begin deze maand, na een dienstverband van veertig jaar, afscheid van het korps. Hij was chef van de afdeling Bijzonde re Wetten en Verkeer. SCHIEDAM Een ongeveer dertigjarige man is zonder betalen met een CD-speler ter waarde van achthonderd gulden de winkel van Skala Home Electronics aan de Hoogstraat uitgewandeld. Het ap paraat was verankerd aan een ket ting. De dief slaagde er in deze te verbreken. Uit een woning aan de Van Ma- ramstraat is een handtas gestolen met daarin onder meer tweehon derd gulden. Zonder geld werd de tas later op straat aangetroffen. Om de womng binnen te komen werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. SCHIEDAM De groep Sugar Mama speelt morgenavond in het theatercafé Podium stevige blues? rock. De viermansformatie geniet landelijke bekendheid. Zlaterdagr avond treedt Blue Lou The He adhunters op. Ook deze groep heeft zich de nodige bekendheid verwor ven. Aanvang steeds om 22 30 uur. Entree per avond vijf gulden. Het muziekcafé Podium is te vinden aan de lange Haven 28. SCHIEDAM Paella met san- gria wordt er zondag geserveerd tijdens een-,Spaanse,avond in het wijkcentrum De» Erker. Deelnemen kost 12,50 gulden. Behalve van het eten en drinken kan -ook worden genoten van een gitaar- en zang duo. Tevens wordt er een demon stratie flamenco-dansen gegeven door cursisten van het wijkge- bouw. Aanmelding voor de happe ning kan aan de Jan van Avennes straat 32 of via tel. 4267767. Vissen in fe bruari. Nor maal moet je er niet aan den ken, maar in het Beatrixpark was het giste ren zo lekker zonnig dat je ook nog lang stil kon zitten, zonder het koud te krijgen. ROTTERDAM Op ver zoek van onder meer het Goethe-Instituut en de stich ting Poetry International leest de Berlijnse schrijver en graficus Christoph Me ckel op vrijdag 24 februari voor uit proza en poëzie. Te vens zullen de winnaars van de vertaalwedstrijd voor scholieren bekend worden gemaakt. Enkele scholen in Rotterdam en Den Haag hebben de opdracht gekre gen om enige gedichten van Meckel uit het Duits te ver talen. Van 30 januari tot 28 februari is er in het Goethe- Insitituut de expositie van grafiek, 'Figuren und Gestal ten', van Chnstoph Meckel te zien, Meckel heeft al eens eerder m Rotterdam opge treden. In '82 nam hij deel aan Poetry International. Daarna heeft de kunstenaar nog met de grafïekenten- toonstelling 'De verklaring van de rechten van de mens' in Rotterdam geëxposeerd. Door Rein Wolters SCHIEDAM De hengelsport- vereniging Schiedam en Omstre ken (SenO) wil zeggenschap ver krijgen over het bevissen van de Rotte en het Rottemerengebied. Besprekingen over de pacht van bet viswater en een centrale uitgif te van hengelvergunningen zijn overigens pas in een beginstadium. „Het zal nog wel enkele jaren du ren voordat de overdracht aan ons wordt afgerond," verwacht be stuurslid J.G.Th. Blom van SenO. Uitbreiding van het viswaterbe- heer door rijn vereniging in dat fraaie gebied heeft voordeel voor de hengelaars. Met één en dezelfde vergunning kan men nu al vissen in de pachtgebieden van Schie dam, de Hengelaarsbond Vlaardin- gen, en de Delftse Hengelaarsver eniging. De Rottemeren zouden hier mooi op aan sluiten. De drie verenigingen bevissen en beheren gezamenlijk het pachtwater in Midden-Delfland. „Veel hengelaars uit Vlaardin- gen vissen regelmatig in Schiedam en omgekeerd gebeurt hetzelfde. Veel sportvissers van hier maken gebruik van viswateren in Vlaar- dingen (Vlietlanden) en Maassluis (Boonervliet). Dat is het gevolg van de samenwerking. Voor de henge laar alleen maar plezierig, want er is door het lidmaatschap van een van de drie verenigingen geen an dere vergunning vereist," vertelt Blom. Schiedam en Omstreken (1850 leden) bestaat op 24 februari pre cies 75 jaar. In deze jaren heeft de vereniging een waardebestand van tweehonderdduizend gulden aan vissen in de pachtgebieden opge bouwd. „Als je de uitgezette vis in één klap zou kunnen vangen en verkopen, zou je dat bedrag er voor krijgen," becijfert SenO-man Blom. Aanvankelijk ging de vereni ging door het leven onder de naam Visclub De Amateur. Direct na de Tweede Wereldoorlog werd de naam gewijzigd in de Schiedamse Hengelaarsvereniging. In 1959 volgde na een fhsie met andere hengelsportverenigingen de laatste naamsverandering. Die fusie was noodzakelijk omdat het toenmalige gemeentebestuur in het nieuw aan gelegde Beatrixpark het visrecht in de zeven hectare water slechts wilde verhuren aan één gesprek spartner. Tussen dat jaar en nu is er heel wat veranderd. Zo kreeg SenO ook de schubvisrechten voor de Pol dervaart in handen. „Vanaf 1970 is er een planma tig visstandbeheer ontwikkeld. De uitvoering is in handen van een ei gen werkploeg," verduidelijkt be stuurder Blom. „Het beheer kreeg een extra dimensie door het uitzet ten van graskarpers in de Polder vaart." Deze vissoort graast de bo dem en de walkant af en behoedt het viswater daarmee voor dicht groeien. „Voor de toekomst liggen er voor onze vereniging belangrij ke taken. Het verbeteren van de bestaande situaties is het belang rijkste doel. Vooral de jeugd heeft onze aandacht. Voor hen wordt nu al jaarlijks een cursus sportvissen gehouden. Dat slaat goed aan," al dus Blom. Het 75-jarig bestaan laat de ver eniging niet ongemerkt voorbij gaan. Diverse evenementen en vis- concoursen rijn in voorbereiding. Het bestuur houdt op zaterdag 25 februari in het Rijnmond Hotel aan het Nieuwlandplein van 16.00 tot 18.00 uur een receptie. Op ver toon van hun lidmaatschapsbewijs hebben alle leden toegang. ROTTERDAM Het Avro- -televisieprogramma 'Tussen kunst en kitsch', een programma dat cu riositeiten van mensen taxeert op waarde en bijzonderheid, wordt op 27 februari opgenomen in het Schielandshuis in Rotterdam. Be zoekers kunnen tussen elf en vier uur terecht in het museum aan de Korte Hoogstraat in Rotterdam. Er rijn negen experts aanwezig die ei genaars 'in' or 'uit' de droom kun nen helpen over hun getoonde voorwerpen Bezitters van zeer in teressante voorwerpen krijgen mo gelijk het verzoek mee te werken aan de opnames. Kaarten zijn te koop (S 3,50) aan de balie van het Schielandshuis. SCHIEDAM - Onder de Rotter damse taxichauffeurs heerst onte vredenheid over de nieuwe taxi vergunningen, die per 1 februari van kracht rijn geworden. Voort aan mogen taxichauffeurs in de re gio Rotterdam ook in andere ge meenten dan hun standplaats men sen oppikken. De Rotterdamse taxichauffeurs vrezen dat rijders uit omliggende gemeenten hiervan profiteren en zodoende een stukje arbeid wegkapen. Op het Stations plein hebben gisteravond zo'n vijf tig chauffeurs uit Rotterdam hun collega's van Eurotax op het hart gedrukt hier vanaf te zien. Tot voor kort was het voor chauffeurs verboden om buiten hun standplaats vrachtjes op te pikken. Een chauffeur die een klant van Schiedam naar Rotter dam vervoerde, moest dus leeg te rug. In de nieuwe regeling is Ne derland verdeeld in regio's. Bin nen zo'n gebied mag, bij wijze van spreken, iedereen worden opge pikt. De nieuwe regels rijn afkom stig van de provincie Zuid-Hol land. Het provincie-bestuur denkt dat de taxi's zo efficiënter zullen worden gebruikt. „Wij zijn bang voor de toe komst," zegt voorzitter Chris Rook van de alternatieve taxicentrale St. Job. „Dit treft vooral de chauf feurs in Rotterdam. Ga maar na: nu al verdienen centrales huiten de stad aan Rotterdam. In een ge meente als Bergschenhoek is een overcapaciteit aan taxi's, maar die verdienen allemaal wel brood. De nieuwe regeling is gemaakt door mensen die heel theoretisch bezig rijn." Ook bij de Taxi Telefoon Cen trale (TTC) is ongenoegen ontstaan. „De chauffeurs rijn hier inderdaad niet blij mee," verwoordt directie secretaresse A. van der Koppel de gevoelens. „Er is tegen geageerd maar het is nu eenmaal zo. Het is een liberalisering." Behalve dat mensen langs de weg overal kunnen worden opge pikt, mogen taxichauffeurs ook op de speciale standplaatsen in de 'vreemde' gemeenten gaan staan en wachten tot er een klant komt. De algemene verwachting is dat de chauffeurs in de diverse gemeen ten elkaar het brood niet uit de mond zullen stoten. Rook: „Dat zou ik vreemd vin den. Ik denk dat er gewoon vol gens de oude methode wordt ver der gewerkt. Het is ook idioot om te denken dat als je op een stand plaats in laten we zeggen Maas sluis gaat staan, je dan een vracht voor Rotterdam krijgt." Volgens directiesecretaresse Van der Koppel van de TTC heeft deze centrale inmiddels al een 'he ren-akkoord' gesloten met een 'grote Schiedamse centrale', om geen vrachtjes van elkaar te pik ken. De nieuwe regeling is voor de consument natuurlijk een stuk handiger Er zit echter ook een ta riefsverhoging aan vast. De kilo- meterprys is verhoogd van 2,26 naar ƒ2,50. Verder is het vaste in- stapbedrag verlaagd van vier gul den naar ƒ3,25 maar begint de meter daarna meteen te lopen. Tot 1 februari begon de meter pas na 800 meter te tikken. De tariefsverhoging kan op dit moment door het merendeel van de taxichauffeurs nog niet in reke ning worden gebracht. De appara-.* tuur in de auto's moet nog worden aangepast, maar vooral ook goed gekeurd. Voor die keuring is er in-t- middels een wachtlijst ontstaan. SPECIALIST IN SANITAIR ENTEGELS VAN DER MOEZEL (INOEZOMOEM UEDeDEUHO) d v Badene Van der Moezel ts specialist in verkoop en insta! laüe van C V s Wij verstrekken u graag alle informatie over capaciteit en energieverbruik. 24 maanden schriftelijke garantie. INFORMATIE VERKOOP SERVKE Schie 40-52,3111 PN SCHIEDAM Telefoon 010473207? J. V3&* ht, 'uvu i X tSs <Ks"i ty - i im mi *•*#-! 1 yiiimiïxm. -■* iÈ JP y v -f QNQPOWOCM MCDCDgUNQ) Badene Van der Moezel ontwerpt en imtaKeert met 24 maanden garantie Een speaaalzaak met uitsluite>xj eersteklas merken Oa Sphinx. F Grohe. Venlo Koratte. Gedy Bette, Ucosan Aquagfas Getoent, Pressalit enz, INFORMATIE VERKOOP SERVICE Sëiie 40-52,3111 PN SCHIEDAM Telefoon 01&4732077

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1