De Vleugel krijgt geld voor zes extra opvangplaatsen Hoogwater of niet, de oorlog ging door 'Langzaam maar zeker krabbelen we omhoog' Vijfde schrijversavond met uitslag verhalénwedstrijd Vastenactie voor kleine boeren op de Filippijnen 1 Het Vrije Volk SCHIEDAM Voorzitter Wim Kruidenier van Bazenvereniging Wilton Fijenoord: 'We hebben reden voor feest' Gekneusde ribben Gereedschap op wegdek f it ws PAGINA 14 DINSDAG 14 FEBRUAR11989 Door Rein Wolters SCHIEDAM De capaciteit van een groot aantal dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten in Zuid-Holland wordt vergroot. Dat heeft Gedeputeerde Staten onlangs besloten. Met deze extra plaatsen kan overigens slechts een klein deel van de omvangrijke wachtlijs ten worden verminderd. De pro vincie blijft streven naar extra geld voor de zwakzinnigenzorg. Voor Schiedam betekent het be sluit een welkome uitbreiding van zes plaatsen.„We zijn er erg blij mee," zegt Fija Boers, waarne mend hoofd van het gezinsvervan gend tehuis De Vleugel van de Stichting Paus Johannes de 23ste. „Binnen de regio bestaat een lange wachtlijst voor plaatsing." Gebouw De Vleugel staat aan het Jacques Urlusplein in de wijk Groenoord en wordt bewoond door 26 men sen. Voorts kent De Vleugel twee dependances met elk 4 bewoners. Het zijn volwassenen met een dag taak bij een werkgever, maar die door hun handicap niet in staat zijn volledig zelfstandig te wonen. In de loop van jaren heeft in deze leefgemeenschap een aantal bewoners zich dusdanig positief ontwikkeld, dat hun bewoning met minder toezicht kan. Voor de ze groep zijn de twee woningen be stemd, die het gemeentebestuur in tussen aan De Vleugel heeft toege zegd. „Waar ze staan weet ik niet. Dat is nog niet bekend gemaakt. Eigenlijk weten wij op dit moment weinig meer dan dét," houdt Fija Boers de vragenstroom enigszins af. „Meer dan één jaar zijn we al bezig om voor enkele bewoners andere huisvesting te vinden om dat ze goed in staat zijn nagenoeg zelfstandig te wonen. Enkele uren begeleiding per dag is voor hen toereikend. Dat is nu gelukt en daar ben ik best erg blij mee." Over de omvang van de wacht lijsten zegt het waarnemend hoofd niets zinnigs te kunnen zeggen. „Ik weet dat-ie groot en lang is, maar deze urgentielijst wordt be heerd door het Maatschappelijk Werk. Wij melden alleen een vrij gekomen plaats aan en deze wordt dan via hun urgentielijst weer be zet." Mevrouw Boers benadrukt dat de twee nieuwe huizen géén de- pendaces worden van De Vleugel, maar nevenadressen voor vrijwel zelfstandig wonende en zichzelf bedruipende geestelijk gehandicap ten. Op jaarbasis stelt de provincie voor him huisvesting ruim hon derdduizend gulden beschikbaar. De bewoners betalen uit hun in komsten een groot deel van hun le vensonderhoud. Gezinsvervangend tehuis De luit in Maaasluis, waar intern 26 en extern vier gehandicapten wo nen, krijgt er twee plaatsen bij. Deze zijn inmiddels toegewezen aan twee Vlaardingers. SCHIEDAM De vijfde schrijversavond van het lopen de seizoen krijgt zaterdag een bijzonder tintje. Op deze avond zullen de prijswinnaars van de jaarlijkse verhalenwedstrijd be kend worden gemaakt. Aanslui tend geeft de schrijfster Paula Gomes een lezing over haar werk (proza en poëzie) en de li teraire workshops die zij leidt in Rotterdam. Op de oproep in de plaatselij ke kranten zijn uit de hele re gio ruim vijftig verhalen en ge dichten binnengekomen. De in zenders waren dit jaar vrij in de keuze van hun onderwerp, zodat de thema's van de verha len sterk uiteenlopen. De prijs winnaars zullen voorlezen uit eigen werk. Paula Gomes werd geboren in Djakarta en moest na de machtsovername door Sukarno vluchten. De herinnering aan en het verlangen naar haar ge boorteland vormen de belang rijkste thema's in haar werk. In 1974 maakte zij een reis door Indonesië, waarvan rij in haar lovend ontvangen boek 'Sudah laat maar' op persoonlij ke wijze verslag deed. Haar laatste roman, 'Wie in rijn land niet wonen kan', gaat over de bootreis uit Indië in 1947. Naast haar literaire werk geeft Paula Gomes workshops, waar in cursisten onder haar begelei ding verhalen en gedichten schrijven. De bijeenkomst begint om 20.30 bij de Filmclub, Nieuw- straat 12, toegang vijf gulden. VLAARDINGEN Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vasten dit jaar opnieuw voor de Filippij nen. Onder het thema 'Recht op grond' hoopt de vastenaktie in de ze regio 140.000 gulden op te ha len gedurende de periode van 40 dagen. Dit geld is in gedachten al besteed aan een zevental projekten die de situatie van de landairbei- ders en de kleine boeren op het ei land Negros moeten verbeteren. Het idee, evenals vorig jaar en het jaar daarvoor. Negros weer te steunen is uit de kerken en scho len zelf naar voren gekomen. „Zij wilden graag weer iets voor de Fi lippijnen doen," vertelt Piet Baar, lid van de Vastenaktie tijdens de persconferentie in Vlaardingen. Vastenaktievoorritter Kees van Reisen signaleert een groeiende belangstelling voor de medemens in het algemeen. De goede resulta ten van het afgelopen jaar rijn daar een teken van. De Vastenak tie bracht toen 129.000 gulden op, dat gebruikt is voor een centrum op Negros. Dit jaar steunt de Vastenaktie ondermeer drie landbouwprojek- ten. Het eiland Negros is een van de suikerrietgebieden die het zwaarst getroffen werd toen in 1935 de Amerikaanse grens geslo- ten-werd»v-oor.-het~Filippijnse sui ker. Veel grond is braak komen te liggen, landarbeiders rijn werk loos geworden. Via de Filippijnse vakbond en kerk heeft een cam pagne er voor gezorgd dat deze mensen een stukje grond kregen om te bewerken. Maar doordat de ze boeren rich vroeger alleen,met suikerriet hebben beziggehouden weten ze weinig van andere teelt technieken. De landbouwprojekten van de Vastenaktie richten zich op deze kleine boeren. Het gaat om twee ontwikkelingsproj ektenwaarbij "boeten een praktische agrarische scholing krijgen, zodat rij in sa menwerking met elkaar, coöpera tief, de braakliggende grond kun nen bewerken. Het derde land- bouwprojekt is gericht op het op zetten van compostfabriekjes en scholing van landbouwers over or ganische bemesting. Daarnaast heeft de Vastenaktie nog vier pro-* jekten geadopteerd die de landar beiders en de kleine boeren ten goede komen. Scholing voor lei ders van lokale boerenorganisa- ties, radioprogramma's over land hervorming en een documentaire over de verdeling van het grondbe zit en de oprichting van een docu mentatiecentrum en databank. De Vastenaktie is dit jaar goed gedocumenteerd. Kinderen die ie dere dag een kwartje oprijleggen, rokers die hun sigaretten laten staan, mensen die per giro iets overmaken of hun bijdragen in de collectezak van de kerk doen, we ten waarvoor ze het doen... Iedere week wordt weer een nieuwsbrief met aktuele informatie over Ne gros verspreid. Affiches en folders geven uitgebreide informatie over de zeven projekten. En voor wie nog meer wil Weten of een leuke herinnering aanide aktie wii ^ver houden is er een mooi 'uitgègeven boekje met posters,- foto's en tek sten die allemaal betrekking heb ben op eiland-Negros^V forgotten', is.de titel van "dé bloem- lezing die-têgen dëkostprijs ƒ3,50 verkrijgbaar is. De werkgroep Vastenaktie ziet deze informatievoorziening als een belangrijk onderdeel. Het gaat niet .alleen om een geldinzameling meent voorzitter Kees Reisel: „Ook het bewust maken van de ene mens voor de andere, die in nood verkeert, speelt een grote rol." Door Ad Hoogerwerf - MAASSLUIS - Wij Hollanders hebben iets met water. Vriend en vijand kregen dat in de afgelopen tweeduizend jaar tegen wil en dank onder de neus gewreven. Hoe Nederland gedurende de laatste oorlog zelf met het water te maken kreeg is tot 23 februari te zien in de tentoonstelling 'De oorlog en het Water', die door het Zuidhol lands Verzetsmuseum aan het stad huis in Maassluis is uitgeleend. De Romeinen vonden het hier al een onguur klimaat met een naar, moeilijk doordringbaar nat landschap. In tijden van naderend krijgsrumoer wisten onze voor ouders het water vaak in Neder lands voordeel uit te buiten. Vijan delijke troepen bleven regelmatig steken in de drassige weilanden. Tot we de technische vooruit gang uit het oog verloren en de Duitsers uit de lucht kwamen val len zonder zich te bekommeren om die onderwater gelopen stuk ken land. Helaas vonden ze de ge dachte op zich blijkbaar toch niet zo slecht, want na enige tijd ge bruikten ze het inundatie-idee te gen ons. Sinds ze de stranden ont dekten waren ze er met geen mo gelijkheid meer vanaf te slaan. In hun bijna spreekwoordelijke kop pigheid zagen ze al snel de voorde- len'Un -van—ons lage- land.s 'Wal 'WeSt^Néderiand binnen'en' we Ver zuipen het' dreigden ze succesvol in april 1945. met ze gedaan en konden de oos terburen hun biezen pakken. Niet nadat toch grote delen van Zuid- Holland en Zeeland uit het richt verdwenen onder een laag vernie tigend zout zeewater. Hetzij door Duits, hetzij, zoals in Walcheren, door geallieerd geweld. De door Maassluizer Dirk Pons geopende reizende tentoonstelling is opgezet met het oog op de jeugd. Geëxposeerde foto's die ertoe moeten bijdragen dat de vijfjarige oorlogsperiode niet wordt vergeten. TiDié'Vijfjarige oorlogsperiode'mag fotdV'splrekëh'-Voo rifch. "TifcW 'uit Kanden van'dé'vijaïid' kon wor- niet worden vergeten," zei Jnj. lieslaarzen gestoken,, soldaten, „.tot.,,. Speciaal voor de expositie is een boven hun knie'en in het water lesbrief gemaakt, waarin scholie-r „staapd, geverwaan hoe heyjemobi- ren tijdens de les al het een en 'an-j1 Liseerde leger de Blitzkrieg van het der kunnen voorbereiden. Het rijn vooral de menselijke verhalen die de jongeren zullen aanspreken. Van die twee studenten die per zeilkano de Noordzee oversteken naar Engeland, of de nachtelijke avonturen van 'crossers' die eind '44, als het zuiden van Nederland is bevrijd, regelmatig de Biesbosch doorkruisen naar bezet gebied. De superieure, gemodemiséerde Duit se leger dacht te stuiten. Veel onbekend fotomateriaal, waaronder duidelijke luchtopna mes van bezet Nederland, geeft een beeld van de strijd op en met het water. Aandacht ook voor de rol van de Nederlandse marine en koopvaardijvloot, die grotendeels den gehouden^ Peeters, een van de ongeveer vijftig vrijwilligers die' het Zuid- hoUands'verzètsmuseum draaiende houden, betreurt' het' 'dat"'allerlei bezienswaardig authentiek materi aal, zoals een roeiboot van Enge landvaarders, niet getoond kan worden tijdens de reizende exposi tie. Hij nodigt belangstellenden daarom uit een bezoek te brengen aan het museum, gevestigd te Gou da op de Turfmarkt 30. Door Annemieke van der Houwen SCHIEDAM „Vele genera ties achtereen hebben hier bij Wilton Fijenoord gewerkt. Zelf kom ik ook uit zo'n familie, waarvan zowel vader als zoon bij Wilton op de loonlijst stond. Ik werk 37 jaar bij dit bedrijf. De afgelopen moeilijke jaren hebben ontzettend veel indruk op me ge maakt, maar ook de periode, waarin hier zo'n 8500 mensen werkten. Als iemand van buiten de werf iets op of aan te merken heeft op Wilton maak ik me al tijd kwaad. Er heerst hier solida riteit, dat gaat door alle afdelin gen heen." Aan het woord is Wim Krui denier. Hij werkt in de machine fabriek van WF en is voorzitter van de Bazenvereniging Wilton Fijenoord, die zaterdag in zaal Irene het zeventigjarig bestaan viert. De vereniging telt nu 52 le den. „De Bazenvereniging bijvoor beeld is ook zo iets typisch voor Wilton. Die is ondanks alle moei lijkheden waar Wilton in de laat ste vijf jaar mee te maken kreeg, blijven bestaan. We hebben een aantal leden verloren door de re organisatie, want onder diegenen die ontslagen rijn, zaten natuur lijk ook bazen. Gelukkig gaat het nu weer wat beter met de werf; langzaam maar zeker krabbelen we omhoog. Die ontwikkeling steunt ons als Bazenvereniging om het 70-jarig bestaan te vier en." Wim Kruidenier: „In 1919 be sloot een aantal bazen een ver eniging op te richten, die de on derlinge vriendschap moest be vorderen. Een ander doel van de ze organisatie was, dat de techni sche kennis door de onderlinge contacten uitgebreid kon wor den, maar ook, zoals dat destijds zo deftig werd genoemd dat 'de stoffelijke en zedelijke belangen van de leden langs deze weg be hartigd zouden worden'. „Politiek en godsdienstige be langen mochten hierin geen rol spelen. Het aantal leden is na tuurlijk steeds bepaald door het aantal werknemers. In de jaren '50 bijvoorbeeld telde de vereni ging, toen er ongeveer 8000 men sen bij Wilton Fijenoord werk zaam waren, 200 leden. Na het RSV-deMcle en de daaruit voort vloeiende noodzakelijke reorga nisatie hebben we er nog 52. Er werken nu 75 bazen bij de werf, maar niet iedereen die baas is, wordt automatisch lid. Wie wil is welkom." Wim Kruidenier: „Eén keer in de twee jaar gaan we op excursie naar uiteenlopende bedrijven. Meestal rijn dat andere takken van industrie waar we onze blik kunnen verrijken. Verder heb ben we regelmatig vergaderingen en onze jaarvergadering, die we altijd afsluiten met een etentje, waarbij onze partners ook aan wezig rijn. Voor de financiën zorgen we zelf door het betalen van contributie en we ontvangen ook weieens een schenking voor onze club." De Bazenvereniging verstrekt voorts uitkeringen aan weduwen en wezen van de leden en is present op recepties bij ju bilea en pensioneringen. Voorzitter Kruidenier: „De vereniging betekent onderlinge steun, wat heel nuttig is want je zit met deze functie altijd tussen twee vuren: de overige werkne mers en de directie. Je bent de middenmoot van het bedrijf en ondervindt als zodanig ook de problemen, die deze positie met zich meebrengt. Daarom is het goed, dat wij onze krachten bun- Jr# W» Wim Kruidenier: „De Bazenvereniging betekent onderlinge steun, wat heel nuttig is want je zit met deze functie altijd tussen twee vuren: de overige werknemers en de directie. delen. Niet om op de plaats van de ondernemingsraad te gaan rit ten hoor, want die is en blijft de gesprekspartner tussen personeel en de directie. De ondernemings raad is zeker geen tegenpartij." Dat Wilton Fijenoord meer dan rijn dagelijkse werk bete kent voor Kruidenier, komt keer op keer naar voren. De vijf ja ren, die de journalist Pieter Graf onlangs in 'Een ongelijke strijd' te boek stelde (1983 tot en met 1988), hebben rijn band met de scheepswerf nog eens versterkt. Kruidenier: „Wij waren tot we in 1970 gedwongen werden om in het RSV-concem op te gaan, een goeddraaiend en financieel gezond bedrijf. We hebben inder daad een ongelijke strijd gestre den en de gevolgen hiervan rijn nog steeds merkbaar en zicht baar." Wilton verloor 260 miljoen gulden aan het RSV-debacle. Mi nister dre. G.M.V. van Aardeime steunde later de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) en de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) met een be drag van plusminus 600 miljoen gulden. Wilton Fijenoord kreeg geen cent. De Schiedamse scheepswerf kreeg een hoop el lende: de overheid wilde de aan delen van Wilton overnemen; be drijven probeerden eveneens de macht over te nemen en export vergunningen voor aan Taiwan verkochte onderzeeboten werden Wilton onthouden. Het faillissement dreigde tot de gemeenteraad van Schiedam de scheepswerf de helpende hand bood door de grond van het bedrijf te kopen. In 1984 was Wilton Fijenoord uit de surséan ce van betaling, maar inmiddels waren toen al wel 500 werkne mers noodgedwongen ontslagen. Begin 1988 was het definitief af gelopen met de afdeling nieuw bouw, waardoor nog eens 200 mensen ontslag kregen. Wat rest te van de scheepswerf was de af deling reparatie met 700 werkne mers. Wim Kruidenier: „Het gaat met Wilton Fijenoord stap voor stap de goede kant op. Maar we rijn nog steeds boos, want het had allemaal niet zo hoeven te gaan als de regering ons niet vol ledig had tegengewerkt. Wilton kon aan het gas, kun je wel zeg gen. Maar we houden vo! en zien dat onze gezamenlijke inspannin gen, van hoog tot laag, keer op keer worden beloond en dat geeft moed om door te gaan. We heb ben inmiddels een nieuwe fitterij en een nieuwe sehespsbouwloods en in de toekomst hopen we de machinefabriek te vervangen." „Het uitgangspunt is om het in ieder geval tot 1992 te redden en dat zal gezien de orderporte feuille voor reparatiewerkzaam heden zeker lukken. In dat jaar verdwijnt de oneerlijke concur rentie. Na 1992 als de binnen grenzen van de EG rijn verdwe nen zullen voor alle Westeuro- pese landen dezelfde regels gel den voor subsidies aan scheeps werven." De toekomst van Wilton Fij enoord hing gedurende de jaren 1983—-1988 aan een rijden draadje. Datzelfde gold voor de Bazenvereniging. Wim Kruide nier: „Na de reorganisatie rijn we bij elkaar gekomen om een beslissing te nemen over het al dan niet laten voortbestaan van onze vereniging. We hadden drie redenen om door te gaan. In de eerste plaats betekende opheffing een negatieve uitwerking op het personeel. Verder was de druk op de overgebleven bazen derma te verzwaard, dat onderlinge steun zeker toen hard nodig was. Tenslotte realiseerden we ons, dat kiezen voor het voortbestaan van de Bazenvereniging als teken van hoop op en vertrouwen in Wilton Fijenoord beschouwd zou worden. Gezien de gunstige ont wikkelingen van ons bedrijf, hebben we toen de juiste keuze gemaakt." Geld gestolen SCHIEDAM Uit de kassa van café 't Anker aan de Lange Kerkstraat is honderd gulden wisselgeld gestolen. Toegang verschafte men zich door het inslaan van een ruit, Aanzien lijk hoger was de buit bij een inbraak in de Metamorfose in de Branderesteeg. Uit twee gok kasten werden achthonderd gulden gestolen terwijl ook de fooienpot vijfhonderd gulden lichter werd gemaakt. Boven dien werd een kleuren-tv mee genomen en een cassettedeck aanzienlijk beschadigd. Men kwam binnen door het gebruik van een valse sleutel. Twee radio's mist autospuiterij Woermeijer aan de Nieuw Ma- thenesserstraat. De dieven kwa men binnen door eerst over een hek te klimmen en vervolgens een ruit van draadglas in te slaan. De waarde van de radio's bedraagt zeshonderd gulden. SCHIEDAM Een 19-jarige keeper uit Spijkenisse hield gis teravond aan een zaalvoetbal wedstrijd in de sporthal Mar griet drie gekneusde ribben over. De doelman wierp zich voor de voeten van een tegen stander, die niet alleen scoorde maar ook hem stevig raakte. In het Holy-riekenhuis werden de kneuzingen geconstateerd. Chauffeur op vangrail SCHIEDAM Een ge schaarde truck met oplegger heeft gistermiddag geruime tijd de afslag van de Beneluxtunnel naar de A20 geblokkeerd. De 22-jarige chauffeur uit Rotter dam raakte in de bocht van het Kethelplein eerst de linker- vangrail en kwam vervolgens tegen de rechter tot stilstand. Het duurde geruime tijd voor dat de wagen was weggetakeld. Het verkeer ondervond enorm veel hinder. De file stond tot aan het Groenekruisplein in Rotterdam-Zuid. SCHIEDAM Een onbe kend gebleven chauffeur ver loor gistermorgen op de A20 bij Schiedam een flink deel van rijn lading. Het wegdek lag be zaaid met spijkers, boren, wa terpomptangen en kalk. Met vereende krachten hebben de politie, brandweer, wegen wacht en rijkswaterstaat de ry- baan schoongeveegd. Het duur de genïïmëHja-voordat het ver keer weer kon doorrijden. Straatmuzikant zoekt werk SCHIEDAM Een straat muzikant zonder werk, zonder geld maar met een knorrende maag van de honger riet het al lemaal niet meer zo ritten. Op een dag komt hij langs een cir custent waar een advertentie hangt: clown gevraagd. De di recteur van het circus stelt ho ge eisen aan deze clownsbaan. Dat lukt de arme straatmuzi kant nooit alleen, daarvoor heeft hij hulp nodig! Alleen met goede ondersteuning van een jong publiek zal hij erin slagen om het baantje te krijgen. Alle kinderen van zes tot twaalf jaar die hem willen helpen moeten zaterdagmiddag om 14.00 uur naar De Teerstoof komen. De toegang is 3,75 gulden. Stiekem naar Groenland SCHIEDAM Je zult maar een baron als buurman hebben, die zijn geld verdient met de jacht op onschuldige zeehond jes. Als je dan Joeri of Lulu heet, moet je daar toch iets te gen doen, of niet soms? Maar hoe kom je zonder geld in Groenland, als je ook nog wordt dwarsgezeten door de 'heren' Bont fr Blauw? Gelukkig is daar de hond Bengel, en natuurlijk moeten de kinderen in de zaal ook meewerken, want anders zou alles in het water vallen. Dat kan op woensdag 22 fe bruari in de Roo Roosenzaal van het Passagetheater, aan vang 14.00 uur. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van 5-10 jaar. Toegang 3,75 gulden. Voorlichtingsavond voor paddonhelpers SCHIEDAM De Padden- werkgroep Schiedam houdt op woensdag 22 februari een voor lichtte i eenkomst voor nieu we vrijwilligers, die de in de wet als beschermde dieren ge noteerde padden, salamanders, bruine en groene kikkers wil len helpen te overleven. De door de zachte winter hier en daar nu al voor de dag komen de dieren trekken in het voor jaar naar hun geboortesloot. Ze maken daarvoor soms trektoch ten van kilometers, waarby de vrijwilligers ze helpen veilig polderwegen over te steken. De voorlichtingsbijeenkomst vindt op 22 februari plaats in gebouw Boshoek, Churchillweg 52, Schiedam, Aanvang 20.00 uur. I if r i H li ;C'. V" /- j f' 'X ïf'/,---?/*.- I- 'V' fa 4 r - t i ">8 Jo'!** i, f f f h i k i t t b i i lij rit f-fts

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1