In mei 1990 weer h storisch spektakelstuk in openlucht Bonnie verwerkt in beeldroman deel van haar leven Purper in theater Bodem Botlek 'bekeken' door duizend peilbuizen Trouwe Riet Vellinger leent half miljoensté boek Het Vrije Volk SCHIEDAM Belastinghulp voor FNV-leden Auto in brand a Sophistics in De Tender Ruilbeurs in Vier Molens Toekomst Toekomst (2) Zonder titel RAG1NM14 WOENSDAG45 FEBRUAR11989 Nieuwe SCHAT-productie speelt in Patriottentijd en gaat 'ergens aan het water' in première BRIEVEN VAN KINDEREN >J. tv; - K'^-i. v !%«->• ?5*; *1^4^' >V^-r - SCHIEDAM Wie niet om zichzelf kan lachen, mist de grap van de eeuw. Een stelling waar de groep Pur per vierkant achter staat. Je kunt je verdriet koesteren als een kostbare schat, maar je kunt het ook als een oude krant verscheuren en in de pedaalemmer gooien. Dat zijn zo de leidende gedach ten achter Dit Verhaal, waarmee het cabaret-trio za terdag de grote zaal van het Passagetheater aandoet. Met dit zesde programma slaat Purper een nieuwe weg in: de toon is poëtisch, licht ironisch en gedurfd. Onder steund door meeslepende muziek vragen Erik Breij (Purperlid van het eerste - uur), Frans Mulder en Ina van Faassen zich af of er met angst, onmacht en ou der worden te leven valt. Of valt er te lachen? Aanvang 20.15 uur, en tree 22, 19, of 16 gulden (CJP en Pas 65 drie gulden reductie). 1 SCHIEDAM Het hoeft er alle schijn van dat er in Schiedam een nieuwe culturele traditie aan het ontstaan is: het in de open lucht opvoeren van massatheaterstukken die de geschiedenis van de stad als onderwerp hebben. In mei 1990, twee jaar na de succesvolle opvoe ring van 'Het spul van Joncker Franssen Oorloch', wil het Schie dams Collectief Historisch Ama teur Theater (SCHAT) een nieuw spektakelstuk in première laten gaan. Een titel heeft de produktie nog niet, maar het verhaal is gesi tueerd in de turbulente en conflic trijke patriottentijd, in de tweede helft van de 18de eeuw. „Het wordt weer een voorstel ling vol vaart, humor, muziek en spectaculaire en bizarre effecten," beloofde SCHAT-voorzitter René van der Most gisteren in de Roos enzaal van het Passagetheater. Daar werd het evaluatieverslag van Het Spul aan het gemeentebe stuur aangeboden en werden de nieuwe plannen bekend gemaakt. Dat ging geheel in stijl: met korte toneelstukjes dus. Zo deed een middeleeuwse stadsbode het college van burge meester en wethouders luidkeels kond van het feit dat Schiedam vergeven was van de mensen die toneel aan het spelen waren. Een niet te onderschatten bende van een paar honderd man was het wel, en wee de stadsbestuurders die het zouden wagen hen tegen te werken: oproer en muiterij zou er uitbreken. De acteurs zouden het leven in de stad totaal ontregelen, dreigde de bode. Met de mededeling dat de Vroe de Vaderen van 1989 de plannen van SCHAT daarom maar beter konden steunen kreeg wethouder Hafkamp (cultuur) als eerste een schets van het nieuwe stuk uitge reikt. Hafkamp, kennelijk geïnti mideerd door de dreigementen van de middeleeuwer, ging ijlings met het college in conclaaf en kwam kort daarop verklaren dat het gemeentebestuur 20.000 gul den beschikbaar heeft voor de rea lisering van het spektakelstuk. Schrijver/regisseur van de pro duktie wordt evenals de vorige keer de Utrechter Bernard Brede re. Ook wordt weer gewerkt met dezelfde beproefde combinatie van professionals (de makers van de voorstelling, behalve Bredere zijn dat de componist/dirigent, de vormgever, de kostuumontwerper en de grimeur) en amateurs. De uitvoerenden (acteurs, zangers en muzikanten) zullen worden gere- cruteerd uit de gelederen de Schie- damse amateurtoneelspelers en amateurmusici. Het stuk geeft aan de hand van de persoonlijke belevenissen van een aantal mensen een beeld van de maatschappelijke verhoudingen in de patriottentijd: de handel, de brandersindustrie, de scheepvaart, de afkeer van de Engelsen en de politieke situatie. In de jaren 1785-1787 liepen de spanningen tussen Orangisten en Staatsgezin- den zo hoog op dat er een burger oorlog dreigde. De rol van Schie dam in deze tweespalt is meerma len van doorslaggevende betekenis geweest. De Schiedammers maak ten nadrukkelijk deel uit van de patriotische beweging, die verlang de naar democratisering. „Het Spul was een bestaand middeleeuws stuk dat we bewerkt PV Door Rein Wolters SCHIEDAM „Ik schilder voor mijn levensgeluk, niet voor geld." Een markante uitspraak van kunstenares Bonnie Onderwaater. Maar ook een met een diepe, tries te achtergrond. „Door veel te schilderen en hard te werken, heb ik de doorstane ellende nu aardig verwerkt," vertelt ze in haar smaakvolle hoekwoning ergens in De Gorzen. Bonnie wil geen uitvoerige be schrijving van het dal waaruit ze is gekropen. „Zin heeft dat niet," vindt ze. Terecht, maar juist in dat dal schreef zij de eerste alinia voor een nieuw hoofdstuk in haar le vensboek an dat was weer de aan leiding voor een interview. Het hoofdstuk bevat nu passages van zes jaar en krijgt misschien dit jaar nog een happy end. Zes jaar1 geledenvestigde de nu "A2-jarigè5S£RóïMïfe ^3èh"-rna haar s chei dingvarrrr -eenr Rotterdamse -Onrisartssinf detsosd?(Eetr<flat aan de Kortei Haven-Was* haar eerste adres om deze enige tijd later te vertui den voor haar huidige woning. „Ons huwelijk duurde twaalf jaar en we kregen in die tijd drie doch ters. Ik heb hen al enkele jaren niet mogen zien. Thuis waren het goeie en gelukkige jaren. Werke lijk. Ineens houdt het op. Maar het leven gaat door, ondanks verdriet. Ik heb me daarom op mijn werk gestort, intens." Voor Bonnie bestond het wer ken uit het fotograferen van aller lei afval- en- sloopmateriaal dat verband houdt met water en sche pen. In de loop van jaren heeft ze honderden foto's geknipt van ge deukte drums, sloopdelen van schepen, -vuilnis, roest. Het is een collectie geworden van fraaie, kunstzinnige en vooral kleurrijke foto's. Een aantal van de foto's ge bruikte de kunstenares voor het vervaardigen van aquarellen. Deze aquarellen, foto's en korte teksten vormen bestanddelen voor een beeldroman die Bonnie in samen werking met een journalist en fo tograaf uit Amsterdam gaat uitge ven. „Zes jaar zoeken naar objecten krijgt zijn beslag," zegt ze blij. r't„Voor mij gaat een brok levens perk in vervulling." Bonnie On derwaater zegt haar boek niet al- leen te zullen opdragen aan de be woners van Schiedam Zuid, maar het ook betaalbaar te zullen hou den. „Ik denk aan een prijs van rond de tien gulden. Dat is haal baar als er een grote oplage wordt gedrukt." Over de reden van het opdragen zegt ze: „In de buurt vonden ze me aanvankelijk maar een vreemde. Ze zagen me rondstruinen in mijn kaplaarzen en rubber jas op zoek naar te fotografen of te schilderen objecten. Men begreep niet waar mee ik bezig was. Nu dat bredere bekendheid heeft, ben ik geaccep teerd. In de Gorzen wonen heerlij ke mensen." Bonnie Onderwater heeft een geschakeerd leven vol uitersten achter zich. Ze zag hij de Rotter damse Wijnhaven het levenslicht. Net zes jaar jong dwong een tuber- culose-infectie haar tot het bed. Haar ouders verhuisden zelfs naar Hoek van Holland om hun dochter te laten genezen in de (toen nog) zuivere zeelucht. Ruim vier jaar lag Bonnie in bed. Niettemin wist ze zich met leren te handhaven. „Ik denk dat 'mijn voorliefde voor alles wat met schepen en water te maken heeft, afkomstig is uit die periode in mijn leven." Toen ze genezen was keerde het gezin Onderwaater terug naar Rot terdam, waar Bonnie met goed ge volg het Montesorie Lyceum door liep. Haar wens voor toelating aan Kunstenares Bonnie Onder waater: „Na zes jaar is het ma teriaal voor mijn beeldro man compleet. Nu de samen stelling en het drukken nog." w -yw ':&i, de Academie voor de Beeldende Kunsten (waar Pierre Jansen net directeur van was geworden) ging in vervulling. Bonnie maakte haar opleiding niet af. Enige tijd werkte ze als stewardess op de veerdienst van de stoomvaartmaatschappij Zeeland tussen Hoek van Holland en Harwich. „Zonder een duppie op zak ging ik op zoek naar een andere baan. Bij de Centraal Her vormde Jeugdraad gaf ik in Rot terdam les in stofontwerpen en wandkleden maken. Er moest brood op de plank. Ik heb ik die periode zelfs op een busstation taarten staan opspuiten en kroket ten gedraaid. Geestdodend werk." Bonnie vond vervolgens werk op de personeelsafdeling van de Bijenkorf, maar kon er haar draai niet vinden. Omdat het bedrijf deed aan imago-beeldvorming, werd besloten onder de naam Kunstkoopcollectie op één van de etages een galerie in te richten met Bonnie als galeriehoudster. „Prachtig, precies wat ik wilde. Ik heb veel doeken verkocht. Voor de klanten moet het een vreemde ge waarwording zijn geweest om dan weer werken van Karei Appel of Anton Heijboer langs de roltrap pen te zien hangen. Toen de direc tie van stoel wisselde, werd mij verzocht naar een andere baan om te zien. Kunstkoop werd opgedoekt omdat er extra opslagruimte nodig was." Na nog enige tijd te hebben ge werkt in de Lijnhaangalerie van de gebroeders Koch, ging Bonnie de verpleging in bij het verpleeg huis Rustenburg in Rotterdam. Ze werkte op de terminale afdeling, waar mensen him allerlaatste le vensdagen sleten. „Mijn voorliefde voor portrettekenen is daar ont staan. Ik heb er oude mensen le ren respecteren. Hun verhalen, hun gezichten. Ik heb ze aange hoord en getekend. Ondanks de el lende die ik daar heb gezien en meegemaakt, was het toch heel fijn werk. En ja, toen liep ik mijn man tegen het lijf en we trouw- SCHIEDAM De aangiftebil jetten inkomstenbelasting zijn weer op de deurmatten gevallen en traditiegetrouw staat de FNV- Schiedam klaar om haar leden helpen bij het invullen. In de maand maart zullen de bondsdes- kun digen de formulieren door gaan nemen met de leden. Wie van deze service gebruik wil maken dient zich zaterdag 25 februari tussen 10 en 12 uur aan te melden in het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan 119. Daarbij moet een geldig bewijs van lid maatschap worden meegenomen. Er wordt dan met iedereen een aparte afspraak gemaakt. VLAARDINGEN In een garage in een flat in de Roemer Visscher- straat is gisteren een auto in brand gevlogen, maar de veroorzaker hiervan voorkwam grotere schade door de auto snel naar, buiten te duwen. ROTTERDAM Alle bedrijven in het Europoort/Bodekgebied werken* op dit moment mee aan een uitgebreid bodemonderzoek. Daartoe worden in het gehele ge bied duizend peilbuizen geplaatst. De resultaten van het onderzoek worden eind 1989, begin 1990 ver wacht. Milieugedeputeerde J. van der Vlist van Zuid-Holland maakte dat gistermiddag bekend ter gelegen heid van het laten zakken van de 700-ste buis. Dit gebeurde bij de tankinstallatie van Nieuwe Matex. De peilbuizen moeten allerlei informatie opleveren over de sa menstelling van de hodem, de loop van grondwaterstromen en eventu ele verontreinigingen daarin. De bedrijven hebben voor dit onder zoek twee miljoen gulden op tafel gelegd. Van der Vlist ziet het onderzoek als een voorbeeldproject en hij sprak de hoop uit dat ook bij ande re bedrijfsterreinen voor een der gelijke aanpak wordt gekozen. Hij wilde niet ingaan op de vraag wie er gaat betalen wanneer grootscha lige verontreinigingen worden ge constateerd. Het initiatief voor het onder zoek is afkomstig van directeur mr. drs. J, Hansen van de Stich ting Europoort/Botlek Belangen (EBB), waarbij de meeste bedrij ven in het gebied zijn aangesloten. Hansen zei het logisch te vinden dat een bedrijfssector die kiest voor een dergelijk onderzoek, zich ook verbindt aan eventuele conse quenties. Het onderzoek wordt uitgevoerd door Grondmechanica Delft. De peilbuizen gaan tot een diepte van bijna dertig meter. Deze diepte is nodig om vast te stellen of ook de dieper gelegen grondwaterstromen verontreinigd zijn en er dus voor gezorgd moet worden dat die niet alsnog de vervuiling verspreiden naar aanliggende gebieden. EBB begeleidt het onderzoek samen met de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond, de gemeente Rot terdam en de provincie Zuid-Hol land. hebben, maar nu beginnen we he lemaal op nul: het verhaal wordt helemaal nieuw geschreven," ver telt Van der Most Het Spul was met totaal 80 spelers en 125 mede werkers een grootschalige onder neming. „Het scenario wordt nog geschreven, dus ik weet niet hoe massaal het dit keer wordt, mis schien wel wat-minder." Ook de locatie ligt nog niet precies vast, maar wel moet het een historische plaats aan het water in de binnen stad worden. „Als je anderhalf jaar zo inten sief met elkaar optrekt ontstaat er een teamgeest, ook al ben je met een enorme club," vertelt Van der Most. „We waren beduusd door de enorme respons op Het Spul. We hadden ons nooit afgevraagd of er wel leven was né Het Spul, maar toen we naderhand weer een paar keer met z'n allen by elkaar kwa men ontstond al gauw het sfeertje van: wanneer gaan we weer aan de slag?" Riet Vellinger is blij verrast. In het midden filiaalhoudster Greet van Norde en links bibliotheek-directeur Mies van Helden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Roze wangen en stygende verbazing. Mevrouw Riet Vellinger besefte gistermiddag nauwelijks wat haar overkwam. In het bibliotheekfiliaal Nieuw- land aan jiet Wibautplein werd ze overstelpt met bloemen en ca deaus. „U heeft zojuist het 500.000-ste boek geleend," ver klaarde directrice Mies van Hel den zich nader. „En daar staan we nu even feestelijk bij stil." „Gut, wat 'n eer," stamelde de 63-jarige bewoonster van de wijk Woudhoek. „Ik heb altijd in Nieuwland gewoond, maar ben enige' tijd geleden verhuisd. M'n bieb blijf ik trouw. Elke week reis ik erheen en haal mijn boeken. Ik ben erg aan het personeel gehecht. Bovendien ontmoet ik telkens wat oude buurtgenoten. Een praatje, is nooit weg." Behalve de fraaie ruiker ont ving mevrouw Vellinga ook vijf jaarabonnementen op de biblio theek, een speciaal gebakken kren tenkoek en het hoek 'Schiedam- Holland' van de journalist Peter de Lange en de fotograaf Tim Hielke- ma. Het filiaal Nieuwland bestond gisteren precies vijf jaar. Dat het half miljoen uitleningen in die vijf jaar ook gisteren werd afgestem peld, noemt bibliotheek-directeur Mies van Helden een plezierige .mijlpalen feest. Vanmiddag ver- zorgde*RecepfJAlué*Jop^dè^mugdaf- deling een leuk schimSiènsfiel. Hij vertoonde ook dia's., Elke NieïfwïSndfer die deze week een abonnement op de bi bliotheek neemt (of rijn oude ver lengt) betaalt hiervoor maar vijf gulden, hetgeen een korting bete kent van zestien gulden. Bij wijze van feestgebaar kost de boete voor het te laat terugbrengen van boe ken deze week geen 75 cent, doch slechts een stuiver. Eenzelfde schijntje moet worden uitgeteld voor het reserveren van boeken. Volgende week kost dat weer één gulden. De bibliotheek is onderdeel van het wykcentrum Nieuwland. Tot voor vijf jaar werd er uitgeleend vanuit een verbouwde school aan de Mgr. Nolenslaan, waar de werkomstandigheden primitief waren. De opluchting over de nieuwe behuizing met een verdrie voudiging van de ruimte was dan ook terecht groot. Hoe belangrijk deze verhuizing is geweest voor de dienstverlening aan het publiek blijkt ook wel uit de ontwikkeling van de laatste vijf jaar. Het filiaal Nieuwland ontwik kelde zich tot hét migrantenfiliaal van de stad. Nergens rijn zoveel boeken, tijdschriften, kranten en cassettes in het Turks en Arbisch beschikbaar als in dit filiaal. Ook organiseert het biebpersoneel re gelmatig activiteiten voor migran ten. Daarnaast rijn er ook activi teiten voor iederen in de wijk. Re gelmatig worden er over .uiteenlo pende onderwerpen exposities ge houden. Deze maand is er onder de titel 'Op gladde ijzers' een fraaie tentoonstelling over schaat sen en sleeën. De bieb is, open op dinsdag en vrijdag vanj 1.3,00, tot 17.00 uur, op woensdag^ mfiÈOJvK' donderdag van 18.30 toi.f21.Q0 ,uur en opitepWj&fÖP uur. Voor.mfprmatie kan iedereen zich wenden 'totfiliaalhoudster Greet van Norde, tel. 4715870. den. Tijd om te schilderen of te te kenen had ik door de drukke prak tijd en het gezin maar weinig." In Schiedam heeft Bonnie On derwaater haar draai teruggevon den. Ze geeft tekenles aan twee groepen kinderen in het wijkcen trum De Erker aan de Jan van Avennesstraat en daarnaast is ze een actief lid van de gemeentelijke adviescommissie Vrouwenemanci patie. Voorts houdt ze zich ook al enige tijd herig met het maken van grafische ontwerpen voor briefhoofden, affiches en boeken. „Ik heb het nu weer prima naar mijn zin," zegt de tot besluit. SCHIEDAM De veelzijdige Sophistics komen donderdag met hun muzikale show naar theater café De Tender in het Passagethea ter. Op het repertoire staan zowel vocale pop als jazz, soul en rock. Ook a capella nummers maken deel uit van het programma. De groep schryft een groot deel van het repertoire zelf, maar ook de standards worden voorzien van een eigen arrangement. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. SCHIEDAM Munten, postze gels, ansichtkaarten, eerste dag en veloppen en stripboeken vormen het aanbod van een ruilbeurs, die zondag in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766 wordt gehouden. Men kan terecht vanaf 13.30 uur. De toegang is gratis en wie rijn verza meling getaxeerd wil zien, kan dat eveneens kosteloos laten doen. 0W<- i y f -* Een stille straat met weinig verkeer. Goed voor de wandelaars en fietsers. Tekening Sabrina van Zwol, 9 jaar, Rotterdam Ik wil vertegenwordiger wor den van agu. Daar zit ik in de fietsen. Daar moet je bijvooer- beeld: een binnenband naar een klant toe brengen. En ik ga in een modernhuis wonen. En dat huis moet op elke verdie ping een w.c. hebben. En ik wil ook een voortuin en een achter tuin. In de achtertuin een grote schuur waar ik lekker onge- stoort kan knutselen. En ik neem wel twee auto's als het kan. Dan worden dat een Fera- ri voor mijn werk en een land rover om op vakantie te gaan en om op het strand te krossen. En ik neem ook drie honden. Een sintbrnard en een witte kees hond en een mops hond. Om mee te spelen en te ravo- ten. En mijn sport wordt mis schien atletiek. Dominique v.d. Doorn, 9 jaar Rotterdam Ik droom dat ik profvoetballer word net als Ruud Gulit en dat ik net zo veel kools skoort als hem en dat ik ook in Aseem- ilan woont net zo mooie huis als van Gulit en dat ik in mijn huis een kleine bar had dat ik daar allemaal in die bar drin ken had en dan in mijn kamer een waterbed had en een hele grote tuin met een kleine vijver met gouden vissen had en een lamejtienie met een telefoon erin en achterbank een tvtje en als er in woort gebroken dan gaat er een alarm af en als ze binnen rijn dan gaat de honden er op af komen en dat ze bang maken. En dat ik goed wordt betald door de club en dat ik el ke dag geld op zak heb. Michel Struis, 10 jaar Rotterdam Ik wil in mij eige land wonen. En een heel groot huis en ik wort misschien verkoopster en ik verkoop dan kleding en rie men en schoenen en nog meer dingen want in'me eige land daar is het heel warm en mooi maar misschien wort ik dat want ik weet het nog niet zeker hoor in je huis werken is ook heel leuk. Maar verkoopster lijkt me nog leuker. Maar mis schien ga ik een auto kopen au to rije is ook leuk maar werken is nog belangrijker maar je wort er wel moe van maar je kan er wel wat verdienen... Zahra Nazoume, 9 jaar Rotterdam J&Ï&- "\*'t i'AS/vS"'^ ~m—mmmmmttmmmtmmm H. Lj r* I I jnV lw t j«- •-.f i r 3ttf I r'* |*vt5 cc /ïSMfA-A S' Ss'/ *r v/ 'j -I( S fi -lx, "L* x -S.JM ft ',-ï-/y/: .w, tyrr* -»,n» p 'Tt?

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1