Schuldenprobleem is groter dan verwacht Schimmen in jubilerende bieb VERHUIZEN 'Beangstigend, dat hoge watet Aantal uitkeringen in 1988 teruggelopen 'Niet in code praten' RW 19: er zijn nog maar een paar stemmen tegen nodig Het Vrije Volk SCHIEDAM Wachtlijst bij onlangs gestart Project Schuldhulpverlening Directeur Mies van Helden verheugd over succes bieb Tasjesrovers slaan toe PAGINA 16 ws DONDERDAG 16 FEBRUAR11989 Fragment in Aladdin SCHIEDAM De Engelse dnemansband Fragment treedt zaterdag op in jongerencentrum Aladdin, Meesterstraat 40. Deze - rockgroep de heren hebben inmiddels een platencontract op zak speelt covers van on der andere Sting, Queen, David Bowie en The Rolling Stones. Het concert begint om 22.30 uur, de deuren van Aladdin zijn al vanaf 20.30 uur geopend. Toegang vijf gulden. Aad van der Hoeven geeft orgelconcert SCHIEDAM De bekende musicus Aad van der Hoeven verzorgt zaterdag de dag waarop de organiserende ver eniging Vrienden van het Ste delijk Museum exact 35 jaar be staat het maandelijks orgel concert in de Aula van het mu seum. Van der Hoeven, die het museumorgel als geen ander kent heeft voor de gelegenheid een extra vrolijk programma samengesteld met werken van Marcello, HSndel, Guilmant, Ruppe en Bach. Het concert be gint om 15.00 uur en zal onge veer drie kwartier duren; de toegang is vrij. Pianocyclus van start In Stedelijk SCHIEDAM Pianist René Rakier opent zondag een cyclus van drie pianoconcerten in de aula van het Stedelijk Museum. De reeks wordt georganiseerd door de Vrienden van het Ste delijk Museum. Het eerste pro gramma zal gewijd zijn aan de overgang van barok naar classi cisme, met werken van drie zo nen van J. S. Bach, Em. Aloys en Hugo Vovisek. Het concert begint om 14.30 uur, de toegang bedraagt vijf gulden (drie gul den voor leden, CJP en pas 65). De overige twee concerten in de serie worden gegeven op 19 maart en 16 april. Meisje gewond bij aanrijding SCHIEDAM Een meisje van dertien jaar is gistermor gen gewond geraakt bij een aanrijding. Rijdend op haar fiets stak ze zonder opletten de kruising van de De Brauwweg over en kwam in botsing met de .auto: van^eem39-jarige man. Het meisjeukwam ten, val en werd door de GGD"-overge bracht naar het Schieland-zie- kenhuis. Na behandeling aan haar voet mocht ze naar huis. Poetsen na autobrand SCHIEDAM Honderdvijf tig autobezitters zijn vandaag verplicht tot wassen en poet sen. Hun in de garage van ge bouw Overdeveste geparkeerde wagens raakten vannacht on der het roet. Omstreeks twee uur moest de brandweer uitruk ken omdat een Opel in de gara ge had vlamgevat, vermoedelijk als gevolg van kortsluiting. De wagen brandde uit en de auto die ernaast stond geparkeerd liep behoorlijke schade op. Amsterdammer van auto beroofd SCHIEDAM Een vijftigja rige Amsterdammer is van nacht zijn auto kwijtgeraakt aan drie overvallers. Terwijl de man in de Calandstraat in zijn eigendom wilde stappen, ston den de mannen plots naast hem. Ze duwden hem opzij, stapten in en reden weg. Collectanten gezocht voor Rheumafonds SCHIEDAM De rheuma- patiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord zoekt collec tanten voor de collecte van het Nationaal Rheumafonds, die van 6 tot en met 12 maart ge houden wordt. De inzamelings actie is een van de belangrijk ste' inkomsten van het Fonds. Het geld wordt onder andere gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, individuele hulp en voorlichting over rheumatische aandoeningen. Zowel in Vlaar- dingen als in Schiedam zijn er nog veel mensen nodig die mee - willen helpen aan de actie. Het collecteren kost niet meer dan anderhalf uur. Opgeven kan bij mevrouw Rodi, telefoon 078-411607. Open dag bij "ïhie Ter Scft SCHIEDAM De scholenge meenschap Ter Schie houdt za terdag de jaarlijkse open dag. Zowel in het gebouw aan de Mgr. Nolenslaan als in dat aan de Valeriusstraat wordt van 10.00 tot 12.00 uur door middel van groepslessen en andere voorbeelden een beeld gegeven van de LTO-, LHNO- en ITO-op- leidingen die de school ver zorgt. Door Ben van Haren SCHIEDAM Veel meer Schiedammers dan verwacht zoe ken steun om uit hun geldzorgen te raken. Bij de start van het Pro ject Schuldhulpverlening op 1 ja nuari werd ervan uitgegaan, dat in het eerste jaar 200 Schiedammers bij de Gemeentelijke Sociale Dienst zouden aan kloppen. Nau welijks een maand na het begin van dit gemeentelijke project voor schuldsanering hebben zich echter al 140 mensen met fiunanciële problemen gemeld. „En dat terwijl we bewust nog geen ruchtbaarheid aan dit werk hebben gegeven," zegt directeur G.A.A. Smits van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Men was gewaarschuwd door de overvloed aan hulpvragers en de daaruit voortvloeiende organi satieproblemen waarmee de GSD in Rotterdam werd overspoeld toen de gemeente zijn plannen voor hulp bij schuldsanering had bekend gemaakt. Daarom werd volgens Smit hier gekozen voor een rustig begin, zonder publici teit. De nood bleek echter hoog te zijn. - „Nu reeds is duidelijk, dat het project in een enorme behoefte voorziet. Het aantal aanvragen voor hulp is onverwacht groot," staat in een notitie van de GSD-di- recteur. De gemiddelde hoogte van de schulden is nog niet berekend. „Maar het gaat om bedragen, die variëren van een paar duizend tot vele tienduizenden guldens. De omvang van de financiële problemen onder de Schiedam mers blijkt aanzienlijk groter dan men had verwacht. In ieder geval zitten de zes mensen van de Ge meentelijke Sociale Dienst, de Stichting Maatschappelijk Werk, de Stichting Consument en Huis houding en de sinds 1 januari be staande eigen Schiedamse Gemeen telijke Kredietbank, die het Pro ject Schuldhulpverlening (PS) uit voeren, nu al met een lange wachtlijst. Om te voorkomen dat al te grote achterstanden zullen ontstaan, waardoor hulpvragers te maken krijgen met onverdragelijk lange wachttijden, zal extra mens kracht voor het project worden in gezet. De samenwerkende medewer- ,kers van de verschillende organi saties hebben inmiddels vaste re gels afgesproken, die een zo ade quaat mogelijke hulp aan in geld problemen geraakte Schiedam mers moeten garanderen. In alle gevallen wordt aan een schuldre geling een verbetering van de bud- getering van de hulpvrager gekop peld. Hij of zij zal gevrijwaard moeten blijven van de kans op het ontstaan van nieuwe schulden. Het project is niet alleen be doeld voor minima. De hoogte van het inkomen is in ieder geval niet bepalend voor de hulpverlening. Mensen met goede inkomens maar verhoudingsgewijs te grote schul den kunnen ook terecht bij het PS. Wel staat voorop, dat betrokkene zelf de hulp inroept. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam noch Ge meentelijk Woningbeheer, die als energieleverancier en huisbaas vaak met schuldvorderingen te maken krijgen en ook in het ge meentelijke schuldsaneringèproj eet een belangrijke rol spelen, kunnen mensen aanmelden. Het gehele project gaat uit van de vrijwillige deelname van mensen in proble men. In dit opzicht wijkt Schie dam duidelijk af van elders in den lande lopende saneringsprojecten. Aan de hand van inkomen en de bestaande vaste lasten wordt berekend wat de hulpvrager maan delijks maximaal zou kunnen af lossen op zijn schulden. Vast uit gangspunt is, volgens landelijke richtlijnen, dat afspraken worden gemaakt voor een periode van maximaal 36 maanden. Als het op deze wijze berekende maximum aan aflossingscapaciteit niet toe reikend is om de totale schuld te vereffenen, wordt met de vaak meerdere schuldeisers een regeling getroffen. Verhoudingsgewijs zul len zij dan evenveel als niet meer invorderbaar moeten afboeken. Al leen schuldeisers, die hiermee in stemmen, kunnen op de bemidde ling van het PS rekenen. „Voor elke hulpvrager maken wij een plan op maat," zegt een van de medewerksters van PS. „Als mensen zich bij ons melden, oordelen wij of er sprake is van een noodsituatie. Bijvoorbeeld bij dreigende huisuitzetting, ingrijpen de beslagleggingen en andere drin gende gevallen treden we direct in contact met de schuldeiser om het ergste leed te voorkomen. In ande re gevallen komt de aanvraag on derop de stapel te liggen en moet men wachten op zijn beurt." Een collega van haar laat we ten, dat behalve met ONS en GWB ook samenwerking nagestreefd wordt met het plaatselijke deur waarderskantoor, Woningbouw vereniging Schiedam en de belas tingdienst. Hij ontzenuwt de ver onderstelling, dat postorderbedrij ven een hoge plaats innemen op de lijst van schuldeisers. „De volgor de op de schuldenlijsten is: huren, gas en licht, bankschulden en daarna komen pas postorderbedrij ven, waarmee goede overeenkom sten zijn af te sluiten," zegt hij. Ruim zestig kinderen hebben gistermiddag genoten van een schimmenspel in het bibliotheekfiliaal Nieuwland aan het Wibautplein. Het werd hun voorgeschoteld door wijkbewoner Recep Aluc, die de voorstelling verzorgde omdat de bieb deze week vjjfjaar bestaat. Nog tot en met zaterdag staat de bibliotheek in het teken van het jubileum. SCHIEDAM Het uitlenen van boeken en cassettes door de Gemeentelijke Openbare Biblio theek is vorig jaar in vergelijking met 1987 met 4,99 percent ge groeid en toegenomen met 35.397 stuks tot 745.467. Het filiaal Noord is en blijft met 237.431 uitlenin gen het grootst van de zeven ves tigingen. Deze cijfers staan in het juist gereed gekomen overzicht van de uitleningen over 1988. Di recteur Mies van Helden noemt de toename van het aantal uitlenin gen verheugend en een direct ge volg van het verder intensiveren van een verbeterde dienstverle ning aan het publiek. „Wij doen erg veel aan promo tie en dat werpt zijn vruchten af. De media in de stad helpen fantas tisch bij het uitdragen van onze aankondigingen en activiteiten. Daarin ligt een belangrijk deel van het succes," complimenteert de charmante ex-Limburgse, die vorig jaar van Brunssum naar Schiedam verhuisde om de voor haar gere serveerde directiestoel bij de Ge meentelijke Openbare Bibliotheek te bezetten. Haar werk mag zeker een uitda ging worden genoemd. Binnen het nog te bouwen Stadserf krijgt de hoofdvestiging van de bibliotheek een centrale plaats. De adviezen van directeur Van Helden zijn bij de ontwikkeling en invulling van groot belang. „Maar ik kan er nu SCHIEDAM Twee vrouwen zijn gisteravond het slachtoffer geworden van tasjesrovers. Omstreeks half acht werd in de E. van Beinumlaan een 82-jarige vrouw overvallen door een ongeveer 23-jarige man. Hij greep haar handtas, maar omdat de vrouw deze vasthield werd ze over de grond gesleurd. Ze kon ech ter niet verhinderen dat hij er met de tas vandoor ging. Er zaten alleen een bril en enkele papieren in. Een 49-jarige wandelaarster werd om half tien in de Boterstraat belaagd door twee jongens op de brom mer. Terwijl ze langsscheurden ontrukte een van hen de handtas van de vrouw. Hierin zat een portemonnee met honderdvijftig gulden. De overvallers droegen zwarte helmen. De politie verzoekt getuigen contact op te nemen met tel. 4260760. voor"/AKKUNDiGU Verhuizingen Expeditie Opslag van goederen INT. MEUBELTRANSPORT D. van Geyl Zn. B.V. H.M. Buiten dijk van pa viljoen De Noorderpier: „D'r is hier echte ander halve meter zand wegge slagen." ff» «s HOEK VAN HOLLAND „Hier," wijst eigenaar H.M. Bui tendijk van het strandpaviljoen De Noorderpier te Hoek van Hol land naar de 'diepte' voor hem, „d'r is hier echt anderhalve me ter zand weggeslagen." Buitendijk, tevens secretaris van de vereniging van strandpa viljoenhouders, staat op een stuk je strand dat op de oude hoogte is gehteven dank zij p sn aantal er weer hopen zand tegen te la ten schuiven. „Maar dat helpt natuurlijk ook maar even," weet Buitendijk. Jan van Belkom, plaatselijk politicus en toevallig op het strand aanwezig: „Het was toch redelijk beangstigend, dat hoge water. Maar ja, ga maar na, meer dan twee en een halve me ter verhoging Het water kwam tot tegen de duinen." damwanden dat de paviljoenhou ders daar indertijd "vlak voor hun zaken hebben laten slaan. Was dat niet gebeurd, dan zou niet alleen het pad voor de 's zo mers druk beklante etablisse menten zijn ondermijnd, maar waarschijnlijk de opstallen zelf ook. Verderop is dat enigszins te zien. Het pad is voor verder in zakken behoed door een tractor Er waren plannen om het strand in het najaar weer wat op te hogen omdat er door de zee al tijd wel een beetje aan het zand wordt geknabbeld. Dat werk zal moeten worden vervroegd. Voor die ophoging komt een zuiger voor de kust te liggen die het zand omhoog haalt en op het strand spuit. Met een dag of tien is het strand dan weer op hoogte. Slecht voor de klandizie is zo'n stuk weggeslagen strand nog niet, mits er natuurlijk weer tij dig wordt opgespoten. Buiten dijk: „Ik heb altijd mensen in mijn zaak. Vorige week, met dat mooie lente-achtige weer, zaten de klanten zelfs op de terrassen. Nee, wat dat betreft hebben we geen klagen." Ook bij de paviljoens Zeebries en Zeebad is de nood nog niet aan de man, ook al is een toe gangsweg afgesloten omdat het zand daaronder gedeeltelijk is weggeslagen. De zaken kunnen nog van een andere kant worden bereikt. Strandliefhebbers hoeven niet te vrezen dat er deze zomer wei nig plezier valt te beleven in Hoek van Holland. Buitendijk: „Ik heb er vertrouwen in dat de zaak op tijd weer hersteld is." nog weinig zinnigs over vertellen. ^Daarvoor ben ik nog tekort in de stad." Mies van Helden voert vanuit haar kantoor aan de Lange Haven het bewind over zestig personeels leden^ voor de ongeveer veertig for matieplaatsen in de zeven vestigin gen. Wanneer de nieuwe vestiging op het Stadserf zal zijn betrokken, verwacht zij hiervoor de vestiging aan de Lange Haven, de jeugdbi bliotheek aan de Korte Haven en de uiüeenpost Oost aan de Lo- rentzlaan te moeten inleveren. „Een aantal van de uitleningen en de werkzaamheden zijn te combi neren in de nieuwe hoofdvesti ging." SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld is niet pessimis tisch gestemd over de uitslag van de stemming volgende week in de Tweede Kamer over het wetsont werp over de aanleg van Rijksweg 19 door Midden Delfland. Zijde veld betitelt berichten als zou het besluit voor de aanleg al zijn ge vallen erg voorbarig. Zoals bekend heeft een meerderheid van de Tweede Kamer zich uitgesproken voor het doortrekken van de snel weg. Pas volgende week dinsdag zal duidelijk worden hoe de ver houdingen liggen, want pas dan telt kamervoorzitter Dolman de stemmen. Wethouder Zijdeveld vindt met name de ommezwaai voor de mi lieubezwaren van de kleine rechtse partijen bemoedigend. „Hun houding ervaar ik als posi tief en heel verrassend. Er zijn re latief weinig stemmen meer nodig om het wetsvoorstel af te stem men." Zoals bekend hebben de linkse fracties in de Tweede Ka mer al een afwijzend standpunt in genomen. Nu de kleine rechtse fracties zich van de VVD/CDA- coalitie hebben afgekeerd is het volgens Zijdeveld denkbaar dat en kele leden van de regeringsfracties tot inkeer komen en zich tegen de aanleg zullen uitspreken. „Er ligt een heel klein sleuteltje op tafel dat kan leiden tot het ver werpen van het wetsvoorstel. Ik denk dat plaatselijke CDA-stem- mers er goed aan doen om hun vertegenwoordigers in de Tweede Kamer deze week nog eens te wij zen op de gevolgen die de aanleg van de rijksweg voor het milieu heeft." SCHIEDAM - Het aantal uitke ringsgerechtigden is in 1988 met 176 verminderd. Aan het eind van het vorige jaar stonden 4806 cliën ten bij de Gemeentelijke Sociale Dienst geregistreerd. Bijna de helft (2332) ontvangt een RWW-uitke- ring. Van de 1561 bijstandtrekkers is meer dan de helft (778) al meer dan drie jaar afhankelijk van de bijstand. Daarvan verkeren 235 mensen al meer dan tien jaar in deze sombere omstandigheid. Dit laatste getal, dat uit de vol ledig geautomatiseerde administra tie van de GSD is gerold, vonden de leden van de raadscommissie voor Sociale Zaken, die het giste ren in het GSD-kantoor beoordeel den, eigenlijk wel meevallen. „Het is op zich natuurlijk zeer triest, maar de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat ik in de veronderstel ling leefde dat meer mensen in Schiedam in zo'n situatie zouden zitten," verwoordde wethouder Zijdeveld het algemene gevoelen. Coby de la Rie van D66 vroeg om een verdere uitsplitsing van de computercijfers, in het bijzonder naar leeftijd en geslacht, om als basis te gebruiken voor uitstippe- ling van een gemeentelijk beleid voor uitkeringsgerechtigden. In de vergadering kwamen ook de cijfers ter sprake van de pogin gen van GSD om, in samenwer king met ondermeer het Geweste lijke Arbeidsbureau en scholings instituten, langdurig werklozen aan een baan te helpen. In 1988 zijn 250 mensen in de leeftijd van 18 tot 45 jaar opgeroe pen voor zogenaamde heroriënte- ringsgesprekken. Slechts drie daar van hebben geen belangstelling ge toond en bij 68 leidden de gesprek ken tot niets. De anderen zijn cur sussen gaan volgen, op werkerva ringsplaatsen terecht gekomen en negentien personen kregen een be taalde haan. Dit jaar wil de GSD een zelfde aantal uitkeringstrek kers op deze wijze benaderen. SCHIEDAM - „Laten we in ieder geval afspreken niet meer in code te praten. Dan begrijpt iedereen misschien waarover het gaat." Zo drong gisteravond mevr. A.A. de Jong-Sunderman in de vergadering van de raads commissie voor Sociale Zaken aan op het vermijden van vak jargon. De VVD-ster maakte haar opmerking toen mevr. J.G. de la Rie van D66 sprak over 'de geringe flexibiliteit van de PBVE'. Deze keer kon De la Rie direct vertellen, dat ze de Primaire Beroepsgerichte Volwassenen Educatie bedoel de. De op bepaalde banen afge stemde opleidingen voor vol wassenen dus. Eerder stond ze echter met een mond vol tan den en werd haar hoofd steeds roder toen wethouder Chr. Zij develd vroeg wat ze eigenlijk bedoelde met de MOA-regeling. Met hulp van ambtenaar R. Jaggie kon ze pas later in de vergadering meedelen, dat het ging om de Maatregel Onder steuning Arbeidsinpassing. De ze maatregel houdt in dat een werkgever voor een by hem in dienst genomen werkloze een loonsubsidie ontvangt van het ministerie van Sociale Zaken, die ook financier is van de Vrouwenwerkwinkel Leiden waar Coby de la Rie zich dage lijks met het abacadabra van afkortingen bezighoudt. Ze is het overigens met mevrouw De Jong eens, dat 'code-praat' ver meden behoort te worden. „Ik zal m'n best doen," beloofde zij. «i y s* vY Y t>. %->É XtU mm. VtVSS PNOEZDWOPN MEOeDGUNQ) Groenelaan 7-9, Schiedam Tel 4268071 en 4263045 i 1 i 7 i rl

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1