Politie waarschuwt voor brutale vrouwen Speelfilm met duizend Vlaardingse figuranljes Opnieuw bejaarde de dupe van de aanbelsmoes. Houdt iemand zich verborgen onder de rokken? 'Mensen moeten elkaar weer eens ontmoeten' Belangstelling verhalen- wedstrijd blijft groeien KUNST TE KIJK Educatieve activiteit Stadsgehoorzaal loopt uit op massascènes met scholieren Schiedams filiaal van de Open Huis Beweging gaat donderdag open Ruzie in café Politie en RET wérken samen: rovers gepakt Jules Deelder op Schiedams toneel Zevenduizend gulden gestolen bij La Route m ji'S'Door Rein Wolters SCHIEDAM Opnieuw is een bejaarde vrouw het slachtoffer ge worden van een aanbelsmoes. Vrijdagmiddag deed ze de deur van haar flatwoning aan het Bach- pleyi.ppen op aanbellen van twee vrouwen tussen de dertig en vijftig jaar. Ze vertelden bij de bovenbu ren. een bos bloemen te moeten be zorgen, maar dat dezen niet thuis waren. Of de bejaarde vrouw zo vriendelijk: wilde zijn om de bos in ontvangst te nemen en ze af te ge ven. De twee vrouwen bleven haar aan de praat houden en dat ver trouwde de bewoonster niet. Ze wérkte hen de gang uit en sloot de deur. Haar wantrouwen bleek te recht. De slaapkamer was in de tussentijd doorzocht. Het slachtof fer mist al haar gouden sieraden. Adjudant B. Kroon van de politie spreekt van een brutale en goed voorbereide roof door 'kennelijk zigeunerinnen'. „Dat leiden we af uit het signalement. De vrouwen droegen bovendien lange bontjas sen en witte baretten." Volgens de adjudant was ér geen sprake van twee maar drie personen. Hij reconstrueert: „Het is denkbaar dat de derde persoon een geringe lichaamslengte heeft en zich verborgen hield onder de rokken van de andere vrouwen. Nadat ze binnen waren gelaten hebben twee de vrouw aan de praat gehouden terwijl de derde rustig het huis doorzocht." Deze methode blijkt veelvuldig te worden toegepast door vrouwen uit de omgeving van Lelystad. De politie van deze plaats in de Flevo- polder beaamt dat. Adjudant Kroon: „Toevallig is mij bekend dat de politie van die plaats regel matig uit heel het land om infor matie wordt gevraagd over in woonsters die zijn opgepakt na aanbelsmoezen of binnendringen in woningen van alleenstaande ou de mensen." De adjudant meent dat er spra ke is van goed voorbereide acties, waaraan observatie van de slacht offers voorafgaat. „Het zijn altijd alleenstaanden en oude vrouwen die het doelwit zijn. Dat is geen toeval." Kroon waarschuwt met klem op de hoede te zijn als onbe kende vrouwen aanbellen. In december kreeg een 88-jarige vrouw in de Marconistraat onge wenst bezoek van vier vrouwen uit Lelystraat. Een buurman zag hen aan de voor- en achterzijde binnendringen en wist de vrou wen vast te houden tot dé politie arriveerde. Vier dagen bleven de vrouwen in voorarrest. Vorige week donderdag oordeelde de Rot terdam politierechter mr. J. Schoonaard /dat 'zigeunervrouwen altijd de schijn tegen zich hebben omdat de volksmond hen direct verdenkt van het overvallen van oude vróuwen' en sprak hen vrij. SCHIEDAM We leven in een tijd waarin mensen vooral met zichzelf bezig zijn en weinig oog hebben voor elkaar. Iedereen 'heeft alles al' en zit bij voorkeur op de eigen bank naar de eigen vi deo te kijken. De omgang met bu ren en familie is vaak verloren ge gaan, met vereenzaming als uitein delijk gevolg. Een proces dat nodig doorbro ken moet worden, vindt de Open Huis Beweging. De deuren moeten weer van het slot, zodat mensen elkaar weer eens ontmoeten. Aan spraak: bieden voor een ieder die daar behoefte aan hééft, dat is wat de beweging wil. Daartoe worden overal in het land zogeheten' 'Open Huizen' opgezet, inmiddels al 34 sinds dé campagne, vorig jaar okto ber van start ging. Het is de bedoe ling dat ér; uiteindelijk in het hele land zo'n 750 komen. Ook Schiedam krijgt; een Open Huis: aanstaande donderdag gaan de deuren'open in het pand Ste- phensonstraat 3b in de wijk Oost. In eerste instantie zal hét gebouw elke donderdag van 9.30 tot 12.00 uur geopend zijn, in de toekomst mogelijk ook op andere tijden. Een Open Huis biedt de gelegen heid om er eens even uit te zijn. Jong en oud is welkom om een SCHIEDAM Bezoekers van café Het: Vierkantje aande Koe markt-hebben, aan het begin van het.' afgelopen '.weekeinde - over en weer- -klappen 'Uitgedeeld. Het handgemeen? ontstond door een ru- '- ziezoekende 25-jarige Rotterdam- men Met zachte hand werd hij aanvankelijk door andere bezoe- kers buiten de deur gezet. Dat nam de man niet en keerde terug waar- n de klappen volgden. Ter kalmering is de Rotterdam mer door dé politie mee naar het bureau genomen. -Daar, bleek dat hij stond gesignaleerd voor het niet bétalen van een aantal boetes. Nadat hij was gekalmeerd en de boetes waren geregeld, is de man heengezonden. praatje te maken onder het genot van een gratis kopje koffie, thee of frisdrank. Men kan er ook een krant of tijdschrift lezen of een spelletje doen. De sfeer is rustig, gezellig en ontspannen, zegt gast vrouw Riet den Blaauwen: „Ieder moet gewoon maar doen waar hij of zij zin in heeft. Wij hebben geen programma, het gaat er alle maal erg informeel aan toe." De Beweging Open Huis gaat uit van het interkerkelijk Instituut voor Evangelisatie (IVE) in Doorn, waarin vrijwel alle kerken samen werken. Toch is evangeliseren niet de bedoeling van deze activiteit. „Wie er naar vraagt krijgt ant woord, maar we zullen de mensen zeker met belagen," zegt Riet den Blaauwen. „Het moet een normale ontmoetingsplaats worden." Of daar in Schiedam behoefte aan bestaat, durft zij niet met ze kerheid te zeggen, maar ze ver- - wacht van wel, gezien de ervarin gen in andere steden. „Er zal best aanvankelijk een zekere drempel vrees bestaan, ik denk dat de men sen de kat even uit de boom willen kijken. Ik hoop alleen maar dat ze zich daardoor niet zullen laten weerhouden om te komen." De voorziening..' aan (..tie..','.Ste? ;.j phehsonstraat ricKt' zxcb hóöfdza- kelijk op buurtbewoners, hoewel in principe mensen uit heel Schie dam wèlkom zijn. „Wewillen een punt zijn wqar. je„.makkeljgk .zo- maar even binnen kiiritr lópen-, een reden ook om de deur. uitte ko men. Oost is.;een1nog^Jyè70uderde'; wijk, ik heb..de jnduik, dat; er: wei- nig te doen is^Je ^untniet even in. het park gaan ;iojpCT>i.erjiS;,weinig :- aanleiding om naar buiten te - gaan,licht de gastvrouw. toe.:>rs De ervaring leert dat de Open -, Huizen een gemêleerd publiek -trekken, dat varieert van werkloze jongeren tot vereenzaamde oude ren. „In alle gevallen gaat het toch om mensen met weinig sociale contacten. In een tijd dat de Rot terdamse politie werkt aan een systeem om deze groep elektro nisch een beetje in de gaten te houden denk ik dat wij een nuttige functie kunnen vervullen." Leo Kroon, met 'Klapstoeltjes' werd by winnaar van de Schie- damse verbalenwedstrijd. •/'K SCHIEDAM Dé belang- i-^stelling voor dé vérhalenwed- "strijd van dé Filmclub was dit 'jaar weer groter dan vorig jaar. "'•Er hamen deze keer 56 perso- - nen deel, 'van wié unaniem Leo Kroon als winnaar werd aange- wezen. Hij kreeg de eerste prijs voor zijn verhaal 'Klapstoeltjes" zaterdag op een druk bezochte schrijversavond uitgereikt door historicus/publicist Han van Ader Horst.- Dé tweede prijs ging naar 'Cor,-Brouwer voor zijn verhaal v i'Dé schildwacht; én' Yvonne Pi- nas ('Gasontploffing') werd der- i/de&Vóor Jüdith de Jongh wasji er een aanmoedigingsprijs voor haar gedicht 'A.A.' Voorafgaand aan de bekend making van de uitslag van de verhalenwedstrijd boeide de schrijfster Paula Gomes de vele aanwezigen.Zij las voor uit haar boeken, zoals 'Sudah laat maar', waarin ze op zeer per soonlijke wijze verslag doet van de reis die ze door haar geboor teland Indonesië maakte in 1974. Na de machtsovernam door Sukarno was zij dat land ontvlucht. De schrijfster vertel de ook over haar activiteiten als leidster van literaire works hops in Rotterdam. s Dé kunstenaars die deelnemen aan de expositie Nederlandse Konkrete Kunst in hét Stedelijk Museum verzameld rond een van de ten- toongestelde werken. AAD HOFMAN 'Van de Vlaardingse. kunstenaar Aad Hofman worden tot en met 13 maartolie verven en aqua rellen geëxposeerd in de Foyer, van het Unilever Research La boratorium aan de Olivier van Noortlaan 120 in Vlaardingen. - Hofman noemt zichzelf een 'fijnschilder' om zijn grote lief de voor detail-voorstellingen. Hij brengt vaak dingen in beeld, die in verval zijn, zoals slooppanden of verdorde tak ken. Aad Hofman (44) is voor stander van realistische kunst, die naar zijn mening veel te weinig kans krijgt in het cir cuit van grote tentoonstellin gen. De expositie bij URL is op zaterdag en zondag te bezichti gen van 14.00 tot 17.00 uur. KONKRETE KUNST Werken van Harmen Abma, Joost Baljeu, Bob Bonies, Dik Box, Peter Koorstra, Marus van der Made en Bernard Olsthoorn toont het Stedelijk Museum in Schiedam óp zijn tentoonstel ling Nederlandse Konkrete Kunst, die in samenwerking met Galerie l'Idee uit Zoeter- meer is opgëzet. De expositie omvat constructies, schilderij en, kleurverbindingen, lichtob- jecten, kinetisch en minimal werk. De tentoonstelling is vrij dag geopend in aanwezigheid van alle kunstenaars. Zij loopt' toten met 19 maart. PIET VAN STUIVENBERG Het Stedelijk Museum besteedt op een kleine herdenkings tentoonstelling aandacht aan de in december overleden Schie- damse kunstenaar Piet van Stuivenberg. Werk uit eigen collectie wordt, aangevuld met werk uit particuliere collecties, in de aula van het Schiedamse museum geëxposeerd. Te zien tot en met 12 maart. TON VAN OS Ook in het Stedelijk Museum een tentoonstelling met recente schilderijen van de kunstenaar Ton van Os. Zijn gedetailleerd geschilderde, abstracte doeken ademen de sfeer uit van uiter ste perfectie. Vierkante rasters, gegroepeerd in een logisch ver band, vormen de compositie in deze schilderijen, tot en met 5 maart te zien. Het Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam is geo pend van dinsdag tot en met za terdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. AUKE BERGSMA Ter gelegenheid van 150 jaar fotografie exposeert de Vlaar- dinger Auke Bergsma tot en -v, met 25 februari ins ie Galerië/- Artotheek, Oosthavenkade 42,-' Vlaardingen. Subtilititéit; Befg-> sma van nature eigen;'?is hier ver te zoeken. Dichter in de buurt van onderbroekenlol dan verfijnde humor slaat hij toe, aldus de catalogus, getiteld 'De gluurder begluurd'. Bergsma heeft duidelijk last gehad van de Bobo's, de bazen in de kunst en slaat ze nu als lastige vliegen van zich af. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9-12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrij dag tot 18 uur), vrijdagavond van 19-21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. BEELDJES In koffie- en theeschenkerij de Zeeman) Hoogstraat 205 te Vlaardingen zijn nog tot medio maart aquarellen van Lous Dooijes en beelden van Anne- lies van Herk te zien. De laatste was ooit betrokken bij de op richting van de Vrije Acade mie. Van haar zijn enkele bron:; sjes en tuinbeeldjes te zien. De schenkerij is dagelijks te bezoe ken van 9 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 21 uur. PALESTIJNSE KUNST De Palestijnse kunstenaar Ja- mal Khaihis stélt, in" de fono- '7jtiieek^ ,'rnet f24n'feb™ari' I saménl 'met stwee ^leerlingenzijn werken V tentoon! Khémis en Finan Gha .zal vinden' voor hun werk in spiratie in hun herinneringen aan Palestina. Florence Venema-Ngwefo werd geboren 'in Kameroen en kwam in 1986 naar Nederland, waar zij zich ging interesseren voor de schil derkunst. Belangstellenden zijn welkom tijdens de openingstij den van de fonotheek, Hoog straat 220, Vlaardingen: maan dag, woensdag, donderdag en vrijdag van 13.30 tot 17 uur en op vrijdag ook van 18.30 tot 21 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. PIET VAN BOXEL Niet alleen de schilderijen, maar ook ezel; palet en pense len van de kunstenaar Piet van Boxel worden in het Gemeente museum, te Maassluis tentoon; gesteld. Tot 27 maart zijn de impressionistische schilderijen van deze kunstenaar te zien in het; museum: Enkele teksten ge ven toelichting over de ver schillende technieken die hij bij zijn werk gebruikt. Gemeen temuseum, Zuiddijk 16, Maas sluis. Geopend: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. i SCHIEDAM -—.Door samëhwef- king tussen de politie én.de cëntra- le meldkamer van de RET konden zaterdagavond op snelle wijze drie tasjesroversworden gearresteerd. Nabij de Laan van Bol'Es oyervie- len de drie Rotterdammers (18; 18, eni .14 jaar) een 71-jarige vrouw en roofden baar handtas. De bejaarde vrouw kwam hierbij ten val, maar raakte niet gewond. Het £rio sloeg op _de vlucht. Getuigen zagen een van hen in de tram stappet via de RET-meldkamer werd zyn sig nalement door de trambestuurder bevestigd. Op de Rotterdamsedijk haalde de politie de overvaller uit de tram. Het geld had hij in zijn zak. Het tasje vond de politie terug op het dak van een school in de Vale- riusstraat. Na korte tijd konden ook de twee andere overvallers worden aangehouden. Het trio is intussen voorgeleid aan de officier van Justitie. SCHIEDAM De fans kunnen gerust zijn. Jules Deelder, lijstaan voerder van de Nederlandse lite raire performers, slaat in zijn der de theaterprogramma Kiezen of Deelder. geen volledig nieuwe we gen in..Neen, Deelder zou Deelder niet zijn als hij niet Deelder zou blijven. Vandaar dus. Wel staat deze show nog meer in het teken van het onverwachte, de verrassing. Messcherpe com mentaren op het verleden, maar pok op recente politieke en sportie ve ontwikkelingen. Evenals in zijn vorige programma's wordt de per former daarbij terzijde gestaan door René P. Vallentgoed, Ger 'Sax' van Voorden en technisch medewerker Marcus Janzee: Ook ontvangt hij nóg een aantal gehei me gasten, niet noodzakelijk uit de literaire hoek, maar uit verschil lende werelden: van poëzie tot pop, van sport tot striptease. „Men1 lacht om mij, maar ik vlei mijzelf toch met de gedachte dat er van een ernstige ondertoon sprake is."Aldus Deelder over Deelder. Vrijdag 24 februari in de grote zaal van het Passagetheater. Aan vang 20.15 uur, kaarten 22, 19 of 16 gulden (Pas 65. en CJP 3 gulden .-reductie),: SCHIEDAM Zevenduizend gulden bedroeg de buit zaterdag nacht bij een inbraak in het petit- restaurant La Route aan de Koe markt. De dieven kwam binnen door een ruit te verwijderen. Ze troffen het geld aan in de kassa en twee gokkasten. De politie zegt en kele herkenbare sporen te hebben aangetroffen „die mogelijk naar de daders leiden." Via een regenpijp verschaften inbrekers zich de toegang tot een woning aan de Jacob Catslaan. Htm buit bestond uit een video recorder, cd-speler en -plaatjes en een computer. Aanvankelijk was eerst geprobeerd met behulp van een glassnijder de keukenruit te verwijderen. Uit een woning in de Jan van Avennesstraat zijn bij een inbraak een fototoestel, sieraden, kasche ques en een bankpas gestolen. Men kwam binnen met behulp van een valse sleutel. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Ruim dui zend Vlaardingse kinderen hebben meegespeeld in een jeugdspeelfïlm, die gemaakt werd in het kader van de educatieve activiteiten van de Stadsgehoorzaal. De. film is op genomen door een tiental volwas senen, onder hen énkele aanko mende jonge acteurs. De film, waarin massascènes voorkomen met ongeveer vierhonderd scholie ren, wordt binnenkort voor ruim veertig klassen getoond. Het scenario werd geschreven door educatief medewerker van de Stadsgehoorzaal, Rob de Vries, die het idee uitwerkte van de voorma lig medewerker. Kunstzinnige Vor ming, Bruin Otte. Eind vorig jaar werd de film in de herfstvakantie en tijdens enkele weekeinden op verschillende locaties opgenomen. „In totaal hebben we zo'n vijftien draaidagen nodig gehad, vertelt De Vries. Behalve veel leerlingen van de vier oudste groepen van basisscho len in heel Vlaardingen, hebben enkele jongeren met acteer-, ervaring vrijwillig aan het project meegewerkt. De Vries noemt Mau rice de Jong en Mare Eikelboom, twee aankomend acteurs die in middels in enkele theateiproduc- ties hebben meegespeeld. Nelleke van der Streek en Jacqueline van der Geer zijn volgens De Vries vooral bij de jeugd zeer bekende Vlaardingers die in de film een be langrijke rol hebben. De speelfilm is opgenomen met een 8 mm-camera en andere appa ratuur van de Stadsgehoorzaal. Bij elkaar heeft de film niet meer dan een kleine tweeduizend gulden ge kost. Speelduur: zestig minuten. De film heet Cassata Royal en gaat over Walter de Wit, gespeeld door de twaalfjarige Pepijn Gunne- weg. Walter woont met zijn moe der in Dordrecht. Hij is een stille, onopvallende knaap die regelmatig door grote knullen wordt geplaagd. In het weekend bezoekt hij zijn vader; die in Vlaardingen samen woont met de kattige Christina. Omdat zijn moeder altijd zegt: 'Wordt toch eens een grote jon gen', is hij stellig van plan zelf met de trein pa op te zoeken. Als vader hem van het perron wil ophalen, lopen tientallen reizigers uit de trein, maar geen Walter. „Het gaat over een ontvoering, lekker spannend dus," weet De Vries. Hoe het afloopt wil hij niet verklappen. Enkele honderden kinderen moeten de film tenslotte nog zien. De opnamen werden gemaakt op verschillende plaatsen in Vlaar dingen, Rotterdam en Dordrecht. De Vries noemt het fantastisch hoe er door iedereen is meegewerkt om de film mogelijk te maken. De filmploeg kon gebruik maken van een kamer in het stadhuis, kreeg veel medewerking om in de win kelstraat en bij de haven te fil men, op hét NS-station in Rotter dam en in Dordrecht. Alleen het weer werkte nietaltijd mee, „maar dat is te verwachten in ons nare klimaat," zegt een in het kli maat berustende De Vries. Veel hinderlijke overgangen van don- ,ker naar licht zijn er in de film volgens hem niet te tellen. Muisstil De première, enige tijd geleden in.de Harmonie in Vlaardingen, werd gebruikt om de stemming te peilen onder de jeugd. Over het re sultaat is de Vries zeer te spreken: „Na een uur muisstil naar de beel den te hebben gekeken gaven de kijkers na afloop spontaan ap plaus..." De honderden figurantjes heb ben genoten van het zelf meedoen in een heuse speelfilm. De scholie ren waren zo enthousiast, dat ze met plezier uitkijken naar de les sen, die rond het thema film ont worpen zijn. De lessen, waarin aandacht wordt besteed aan mu ziek, de opbouw en de historie van de film, worden gegeven door Her- ma Hoeve, eén studente van de Hogeschool voor de Kunst in Utrecht. Ze loopt stage bij de Stadsgehoorzaal en doet zo erva ring op in het werken met groepen kinderen. Ze begeleidt de scholie ren bij het zelf maken van een filmpje: de volgende stap voor de leerlingen. Cassata Royal, het verhaal op celluloid, zal niet worden ver spreid buiten Vlaardingen. De Vries ziet het als onderdeel van de activiteiten die hij op touw zet, zo als hij vorig jaar de jeugd zelf een toneelstuk in elkaar tiet zetten. Ook geen vertoning voor een groter publiek? De Vries: „Mocht er voldoende belangstelling bestaan van nieuws gierig geworden ouders, dan kun nen we altijd nog iets regelen." OOr ReiII Wolt6rS Olltvsnffst te nATTIGI! pn W Pf fp oo. Hrnpnan knirAnPÏAn 1».:1_ vH Al\/f TA7/1 loiror. innn _«nn4' 1 -t /'/■fl'/hï .'V

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1