Huilende kastelein sloopt eigen café Schiedam centraal in radio-spel van NCRV Conflicten splijten GJVW 'Laat Nijpels helpen drempels weg te halen' Zijdeveld hoopvol na uitstel stemming RW 19 Het Vrije Volk VIDEOFILMSHOP Hulp bij invullen aangiftebiljet Kogeltje ketst af op vrouw Banencursus voor vrouwen Jan de Bruin onderscheiden i ws Gerrit Verboomstr. 10 Schiedam tel. 4733597 SCHIEDAM Om gemeentelij ke gebouwen beter toegankelijk te maken voor minder-validen moet het gemeentebestuur snel bij mi nister mr. E.. Nijpels om een bij drage. vragen. Dat vindt de ge meenteraadsfractie van het CDA. Zij verzoekt het college van burge meester en wethouders hierom in een brief. De christen-democraten verwij zen naar. de toezegging", die de mi nister onlangs heeft gedaan in het kader van de NCRV-actie 'Drem pels weg'. Nijpels deed toen de toe zegging een miljoen gulden vrij te maken voor het beter toegankelijk maken van overheidsgebouwen voor minder-validen. „Voor een aantal Scliiedamse openbare gebouwen speelt de pro blematiek van slechte toeganke lijkheid of gehele ontoegankelijk heid. Zo kunnen bijvoorbeeld rol stoelers onmogelijk een trouw plechtigheid in het Stadhuis aan de Grote Markt bijwonen," schrijft het CDA. De raadsfractie schrijft voorts bekend te zijn met pogingen van het gemeentebestuur om middelen en mogelijkheden te vinden voor de verbetering van die toeganke lijkheid. „Het is ons tevens be kend, dat het vinden van deze middelen en mogelijkheden een moeizame weg is." Enige tijd geleden stelde het ge meentebestuur nog vast; dat een voorstel om het Stedelijk Museum ook voor rolstoelers te ontsluiten niet uitvoerbaar was in verband met de'hoogte van de kosten. De CD A-raadsfractie schrijft het colle ge ervan uit te gaan, dat een snelle reactie in de richting van.het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer zeer goed effect kan sorteren 'teneinde de in Schiedam aanwezi ge drempels zo spoedig mogelijk te kunnen slechten'. SCHIEDAM Wethouder ir. Chr. Zijdeveld, i$.optimistisch over het uitstel vaii de stemming in de Tweède Kamer over de toekomst van Rijksweg 19. Hij zei dit gister avond in een vergadering van de raadscommissie voor Stadsontwik keling en Milieuzaken. De Kamer heeft de stemming een week opgeschort over het voorstel van minister drs. N. Smit-Kroes om dwars door de be bouwing van Schiedam en Vlaar- dingen en het recreatiegebied de rijksweg aan te leggen, die de Be- neluxtunnel verbindt met Delft. Zijdeveld heeft in open brieven aan de minister en.ialle Kamerle den gepleit:voorhet"benutten van het al aanwezige zandlichaam voor de aanleg van een rail verbin ding, die de! regionale tramnetten van Den Haag en Rotterdam met elkaar verbindt. Zijdeveld zei gisteren vooral hoop te putten uit het feit, dat nu de kleine rechtse fracties in de Tweède Kamer ook voor dit stand punt kiezen. „De hoop is dat leden van de grote christelijke fractie ook tot dat besef komen," aldus Zijdeveld. SCHIEDAM Bij 23.000 Schiedammers is in de achterlig gende weken de bekende blauwe brïéf met het aangiftebiljet van de belastingen op de deurmat geval len:-' Voor 1 april dient deze inge vuld te zijn teruggezonden. Wie problemen heeft met het SCHIEDAM Een 59-jarige vrouw is gistermiddag omstreeks half twee in de Mgr. Nolenlaan be schoten en daarbij gewond ge raakt. De wandelende vrouw voel de plotseling pijn onder haar oog. Bij de dokter bleek dat er een wondje zat, veoorzaakt door een scherp voorwerp. Het kogeltje uit een luchtdruk wapen is vermoede lijk afgeketst op het been van de oogkas en weggesprongen. De poli tie stelde direct een uitgebreid on derzoek in. Zowel kogel als schut ter is niet achterhaald. Dè videofilm van'89 invullen, kan behalve bij de vak bonden en de sociale raadslieden voor hulp ook terecht bij de belas tinginspectie (gratis) aan Lange Nieuwstraat. Voorts is het moge lijk om inlichtingen te betrekken via de speciale (gratis) belastingte lefoon 06-0543. „Onze dienst werkt graag klantgericht en klant vriendelijk," legt de heer F. Roe broek uit. Hij is hoofd van de in spectie van het belastingdistrict Schiedam. „Ook op koopavond kan men in maart bij ons terecht voor het invullen van het aangiftefor mulier." Hij benadrukt dat het wel noodzakelijk is vooraf een af spraak te maken via tel. nummer 4272911. „Dan zorgen wij voor voldoende mensen en blijft de wachttijd beperkt tot maximaal tien minuten." Behalve het maken van afspraken op de koopavonden (niet op 2 maart, maar wel op 9, 16, 23 en 30), kan men natuurlijk ook afspraken maken voor een be zoek tijdens kantoortijd. SCHIEDAM Vrouwen die weer willen gaan werken, maar eerst meer inzicht willen in de huidige mogelijkheden, kunnen zich aanmelden voor de cursus ba nen- en beroepenoriëntatie, geor ganiseerd door de Vrouw en Werk winkel. Er wordt aandacht ge schonken aan vragen wat het bete kent om weer te gaan werken en hoe een en ander thuis geregeld kan worden. Ook wordt er informatie ver strekt over arbeidsvoorwaarden, belastingen en studiefinanciering. De cursus wordt gehouden in .ge bouw Barikka aan de Lange Kerk straat op woensdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur en duurt van 5 april tot 14 juni. Deelnemen kost 25 gulden, inclusief koffie en ma teriaal. Indien gewenst is er gratis kinderopvang aanwezig. Voor inlichtingen kan men te recht bij Vrouw en Werkwinkel, tel. 01880-14252. slbooSvt Tranen blonken gis teren in de ogen van het kastelein sechtpaar John en Annie Litzau. Hun trots, hotel De Spil aan de Vlaardinger- dijk, viel onder de sloperskogel. Het 64 jaar oude pand moet plaatsmaken voor nieuwbouw. John en Annie heb ben hun zaak pre cies 25 jaar gedre ven. Een vertegen woordiger van de A ms te/brouwer ij bood hen als herin nering een tegelta bleau aan. Dat ge beurde midden op' de Vlaardingerdijk onder het uitbren gen van een toost met... Heinekenbiei. Aansluitend stapte John Litzau in de sloopkraan en trok het dak van het pand. „Samen heb ben we het opge bouwd, samen zul- Clen we het oók slo pen," sprak hij emotioneel tot de tientallen toege stroomde klanten. „Dit gaat niet in je koude kleren zitten.' Per slot van reke ning hebben Annie en ik hier 25 jaar van ons leven door gebracht. Het slo pen doet pijn in mijn hart." Het duo is "van plan opnieuw een café te openen. „Néé, ik heb nog niets op het oog. We kijken de kat uit de boom. Een nieuwe zaak openen is iets an ders dan het kopen van een pantalon," aldus de 56-jarige John. „We komen terug, dat is zeker." Burgemeester: bij eindoverwinning krijgt stadsomroep de tienduizend gulden Door Rein Wolters SCHIEDAM - Opnieuw staat de stad centraal in een landelijk radio-programma. Dit keer op don derdag 2 maart in een 70 minuten durende rechtstreekse uitzending (van 11.30 uur tot 12.40 uur) van het NCRV-programma 'Heer en Meester' op Radio 2. Het is een ac tueel zëskampachtig radiospel in competitievorm, waarin Schiedam moet proberen Bergen op Zoom de loef af te steken. Als dat lukt met een score van minstens 45 punten, maakt de stad een kans op deelne men in de halve finale. Burgemeester Reinier Scheeres, de RN-journalist Peter de Lange en het ex-gemeenteraadslid Herman Noordergraaf vormen het panel dat de goede antwoorden moet ge ven. Het drietal krijgt tijdens de uitzending bijstand van een 'denk tank' in het Stadskantoor. Er komt een speciale telefoonverbinding met Hilversum. De 'denktank' be staat uit onder meer plaatselijke journalisten en ambtenaren. Bo vendien staat de 'denktank' via een (alweer) speciale lijnverbin ding voor het naslaan van vragen in direct contact met de openbare bibliotheek. Als stille achterwacht fungeert een ex-medewerkster van het Rot terdamse museum Boymans-van Beuningen. Wanneer zich op het gebied van de kunstgeschiedenis vragen voordoen, probeert ze het antwoord via de denktank in Hil versum te krijgen. Maar ook de in woners zélf kunnen meedoen. Aan het begin van de uitzending maakt prcsenvator Henk Mouwe een spe ciaal 06-nummer bekend. Hierdoor is het mogelijk om rechtstreeks Het produktieteam van het NCRV-radioprogramma 'Heer en mees ter'. Op de achterste rij van links naar rechts presentator Henk Mou we, eindredactrice Ina Metselaar en regisseur Gerard Oonk. Op de voorgrond l.n.r. gastvrouw Wilma van der Maten, producer/eindre dacteur Hijlco Span en juryleidster Hetty van Kempen. antwoorden aan het panel in Hil versum door te geven. Tegelijk is het mogelijk om antwoorden te ge ven aan de 'denktank' via tel. 4260500. Via deze verbinding ver loopt de beantwoording waar schijnlijk iets sneller, want er be staat een directe verbinding. Sinds 6 oktober zendt de NCRV-radio elke donderdag 'Heer en Meester' uit. In totaal dingen zestig gemeenten mee naar de hoofdprijs van tienduizend gulden. Burgemeester Scheeres: „Ik stel me bescheiden op door niet te zeg gen dat we winnen, maar dat we SCHIEDAM Jan de Bruin is vanmiddag onderscheiden met de" eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Schiedammer kreeg de bijbeho rende versierselen in het Stadhuis uitgereikt door burgemeester drs. R. Scheeres. Het eremetaal viel hem ten deel omdat de heer De Bruin veertig jaar in dienst is bij de elektrotech nische maatschappij Rietschoten en Kouwens. In zijn functie is hij verantwoordelijk voor de bedrijfs bureau-administratie van de afde ling industriële projecten. het in elk geval proberen. Moch ten we tot de finale doordringen en deze ook winnend afsluiten, dan stellen wij de geldprijs be schikbaar aan de Stichting Stads omroep Schiedam. Nu de omroep een nieuwe studio aan het inrich ten is, 'tan men best extra geld ge bruiken." Omroep-hoofdredacteur Wim Groeneweg toonde zich bij zonder verguld met deze belofte. „Zorg dat de stad wint," luidt zijn opsteker. 'Heer en Meester' wordt ge speeld in vier verschillende ron des, met lichte muziek als afwisse ling. De vragen zijn onderverdeeld in verschillende categorieën zoals actualiteit, muziek, media, film en literatuur. Voor de rubriek actuali teit wordt van het team verwacht, dat men kennis draagt van het nieuws van vijf landelijke dagbla den. Behalve een aantal snelle ron des met korte vragen zijn ér in het spel ook zoekvragen. De teams mo- gen daarbij gebruik maken van na slagwerken. 'Heer en Meester' wordt gepre senteerd door Henk Mouwe. De ju ryleiding is in handen van Hetty van kempen. Hijlco Span verzorgt de produktie en de eindredactie, terwijl Gerard Oonk verantwoor delijk is voor de regie. Schiermonnikoog voert met 55 punten de ranglijst aan. Teterin- gen en 's Gravenmoer bezetten een gedeelde tweede plaats met elk 49 punten. Maarheeze heeft 41 pun ten vergaard. Deze vier gemeenten zouden bij handhaven van de kop positie in aanmerking komen voor de halve finales op 11 en 18 mei. De grote finale vindt plaats op 25 mei. PAGINA 14 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 Halve kazen en wijn gestolen bij inbraak SCHIEDAM Twee halve kazen en vier flessen wijn zijn gestolen uit de etalage van sla gerij Meijer aan de Nieuwe Maasstraat. De etalageruit wérd ingegooid. De waarde van de buit bedroeg tweehonderd gul den, terwijl de slager voor een nieuwe ruit zeshonderd moest betalen. Door het vernielen van een deurslot verschafte men zich de toegang tot een woning aan de Vlaardingerdijk. Gesto len werden een video-recorder, videobanden en enkele per--- soonlijke bezittingen. Twee geldkisten met als inhoud ze venhonderd gulden zijn ver- - dwenen bij een inbraak bij de firma Walter Gordron aan de: Calandstraat. Men kwam bin- nen door een ruit uit een deur te verwijderen. Excelsior concerteert SCHIEDAM De Gemengde Zangvereniging Excelsior geeft op vrijdag 10 maart een opera- en operetteconcert in gebouw De Ark aan het Hargplein. Dit is de eerste uitvoering onder leiding van de nieuwe dirigent Eric van Dalem. Ruilbeurs Vier Molens SCHIEDAM Stripboeken, munten, prentbriefkaarten, postzegels en eerste dag enve loppen vormen het aanbod van de ruilbeurs op zondag 5 maart in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. Vanaf 13.30 uur is de,, toegang gratis. Wie de waarde- van zijn/haar verzameling wil taxeren, die kan deze tijdens de beurs gratis laten verrichten. - Kijkdoos-wedstrijd SCHIEDAM Volwassenen kunnen via de Openbare Ge meentebibliotheek deelnemen aan een landelijke kijkdoos wedstrijd. Iedereen vanaf 16 jaar kan deelnemen. Voorwaar de is dat het onderwerp in de kijkdoos een verbintenis heeft met een boek, verhaal, gedicht, toneelstuk, diaserie, plaat, cd of videofilm. Een folder met allé voorwaarden is verkrijgbaar in alle filialen van de bibliotheek. De inzending sluit op 28 maart. De landelijke hoofdprijs is een geldbedrag 'vah .vijfduizend''gul-' den en verder vijf troostprijzen van elk duizend gulden. De be;H kendmakingvancfe 'winnaars is op 7 april. Cursus haarverzorging SCHIEDAM Bij voldoende belangstelling start binnenkort in het wijkcentrum De Erker een cursus haarverzorging. De bedoeling van de cursus is het leren omgaan met haarverzor- gingsartikelen zoals die in de winkels verkrijgbaar zijn. Men leert onder meer permanenten, verven en modelleren. Het wijkcentrum is nog op zoek naar een vakkracht die de cur sus wil verzorgen. Inlichtingen en aanmelden in de Jan Avennesstraat 32 of 4267767. Muziekfilm SCHIEDAM kaanse muziekfilm 'Hail, Rock'n roll' van regisseur Tay lor Hackford wordt morgen avond vertoond op het doek van de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs voor donateurs vier gulden. Werkgroep zoekt vrijwilligers SCHIEDAM De Vluchte- lingenwerkgroep Schiedam kan nog een aantal vrijwilligers in- lijven. De groep houdt zich be- zig met de allereerste noden en probeert vluchtelingen te hel- - pen een weg te vinden in de Nederlandse samenleving. Be langstellenden kunnen zich aanmelden aan het Jac. Urlus- plein 16 of via tel. 4701726. Zelfverdedigsn in De Erker SCHIEDAM Vrouwen en meisjes kunnen zich de technie ken voor zelfverdediging eigen maken in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes straat 32. Deelnemen kost maandelijks tien gulden. Maan dagavond kunnen belangstel lenden van 18.00 tot 19.00 uur met de cursus en de leidster kennismaken. Afscheid van J. B. Oosterhout SCHIEDAM Op dinsdag 28 februari neemt de heer J. B. vah Oosterhout na veertig jaar afscheid van de overheid. Hij werkte daarvan twintig jaar ip Schiedam als chef van de afde ling onderhoud en beheer van de dienst gemeentewerken. De afscheidsreceptie vindt plaats van 16.15 tot 17.15 uur in het Stadskantoor. SCHIEDAM Een vreemde si tuatie: de stichting Gespecialiseerd Jeugd- en Volwassenenwerk (GJVW), 'ooit. opgezet om de clubs 'voor verstandelijk gehandicapten te bundelen, hérbergt nog maar twee groepen, terwijl buiten de GJVW om een drietal clubs zonder subsidie floreren. 'De verhoudingen tussen de zelf standige groepen en het GJVW zijn al geruime tijd gespannen. De drie clubs draaiden ooit mee onder de paraplu van het GJVW, maar verlieten het samenwerkingsver band na een reeks van conflicten. Het gevolg is dat zij het nu zonder financiële ondersteuning moeten stellen. Onlangs bond een van de groepen, de Broersveldsoos, de kat de bel aan. In een brief op poten verwijten de medewerkers van de soos het GJVW-bestuur niet werke lijk de integratie van verstandelijk gehandicapten na te streven. Een gesprek tussen alle betrok kenen om de gerezen problemen in der minne "op te lossen, vorige Zelfstandig draaiende Broersveldsoos verwijt sticnting betutteling en wanbeleid week, heeft voorlopig geen resul taat gehad. Volgens de Broersveld soos weigerde het GJVW om zijn beleid van de afgelopen jaren ter discussie te stellen. Binnenkort wordt er verder gepraat. Aan de meningsverschillen ligt een verschil in visie op de positie van de verstandelijk gehandicapte in de maatschappij ten grondslag. Op de golven van de emancipatie- en democratiseringsbewegingen van de jaren zestig en zeventig ging de samenleving anders tegen de verstandelijk gehandicapte aan kijken. Integratie werd het sleutel woord. De verstandelijk gehandi capte moest niet langer beschermd en afgeschermd worden, maar zo veel mogelijk meedraaien in de 'gewone'maatschappij. „De gedachte was: we kunnen veel en veel meer 'met deze men sen, ze moeten naar de buitenwe reld," "vertelt Anita Dirkzwager, secretaris van de stichting Zwak zinnigenzorg Nieuwe Waterweg, adviseur van de Broersveldsoos en oud-bestuurslid van het GJVW. „Zes jaar volksdansen in een oud schoollokaaltje en een beetje trom melen: dat gaat ook vervelen, het werkt het isolement in jle hand. Ook de overheid zat toen op de lijn dat deze voorzieningen onderge bracht moesten worden in het re guliere sociaal-cultureel werk." Volgens Dirkzwager liep de zaak in Schiedam spaak omdat het toenmalige GJVW bestuur niet met deze ontwikkelingen mee wil de gaan. Men kon geen afstand doen van bevoegdheden en had moeite met de gedachte dat men zelf meer op de achtergrond zou geraken. De leden van de Broers veldsoos, die zelf het beheer van hun club op zich wilden nemen, kregen nul op het rekest van het GJVW. Dirkzwager: „Men durfde het niet aan om de Broersvelders financiële verantwoordelijkheden te laten dragen. Toen de soos het plan toch doorzette werden ze er uit getrapt. Overigens draait het nu al jaren prima." Ook de muziek- en de volks dansgroep liepen weg bij de koe pelorganisatie. De drie clubs, on dersteund door ouderverenigingen, hebben over gebrek aan belang stelling niet te klagen en draaien naar volle tevredenheid. De mu ziekgroep is inmiddels volledig geïntegreerd in het programma van wijkcentrum De Erker. Van de clubs die bij het GJVW bleven draait volgens Dirkzwager alleen de zwemclub goed. Drie groepen werden in de loop der tijd opgeheven en de van oorsprong ge reformeerde sociëteit Myosotis leidt een kwijnend bestaan. On langs liet men een laatste brand brief uitgaan om meer leden; bij gebrek aan reactie zal de club op gedoekt worden. Voor !.e Broersveldsoos bewijst de geringe respons op de GJVW-ac- tivueiten dat deze organisatie er niet in is geslaagd om de haar toe vertrouwde groepen professionele ondersteuning te bieden. „Je zou er moeten kunnen aankloppen om geid, vrijwilligers, vakkrachten en inhoudelijke adviezen, maar niets van dat al," concludeert Dirkzwa ger. Volgens de Broersveldsoos is het de afgelopen jaren een bestuur lijke en administratieve chaos ge weest bij het GJVW. Inmiddels zou het vijfde bestuur in vijf jaar tijd zijn aangetreden. Ook ver moedt, men dat de exploitatie van het pand van de stichting aan de W. H. Vliegenstraat zwaar op de begroting drukt. „Een prestigeob ject waar men zich aan vertild heeft," oordeelt Dirkzwager.. „De groepen willen niet daarheen in ieder geval niet terug. Dan zitten de verstandelijk gehandicapten weer geïsoleerd op een kluitje." Piet Kop, nog maar kort voorzit ter van het GJVW, wil voorlopig niet te veel kwijt over de contro verse. Wel noemt hij het 'gewel dig' dat er ook groepen zelfstandig draaien en kan dat wat hem be treft zo blijven.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1