Bewonersvereniging voelt zich geminacht Trefpunt Oost na vijf jaar op juiste pad OOST TREFP F Man gedood bij brand in bejaardencentrum BERAG Perzische Tapijten Het Vrije Volk SCHIEDAM Secretaris BVSW waarschuwt arrogante en snerende politici in jaarverslag Joke wint voorronde moeiteloos Rampbestrijdingsmateriaal opgeslagen aan de Hoflaan Lunchconcert in Stedelijk Museum Hafkamp spreekt over ouderenbeleid Kinderen maken poppenkastpoppen Werkloosheid toegenomen VRIJDAG 24 FEBRUAR119891' t SCHIEDAM De Bewoners vereniging Schiedam-West (BVSW) voelt zich geminacht door de plaatselijke politiek. Vooral het college van B S- W en de PvdA hebben het gedaan. Zij spreken op ongepaste momenten snerend over het werk van de BVSW, schrijft secretaris John de Kievith in het pas verschenen jaarverslag over 1S88. Hij reageert hiermee op recente uitlatingen van de fractievoorzit ter van de PvdA in de gemeente raad, G. Brouwer. Deze mede-op richter van de bewonersvereniging Oost vroeg zich onlangs in een in terview in het Rotterdams Nieuwsblad hardop af of de Schie- damse bewonersverenigingen nog wel gezien kunnen worden als ver tegenwoordigers van hun wijk. Hij noemde als voorbeeld de actie van West en Nieuwland, waarbij een bundel van 800 bezwaarschriften tegen woningbouw in het groen langs de Vlaardingerdijk is over handigd. Brouwer heeft zo z'n be- SCHIEDAM Klarinettist Ben van de Burg en pianiste Antoinette Lammers verzorgen op woensdag 1 maart een lunchconcert in de aula van het Stedelijk Museum. Het duo speelt werken van Von Weber, Schumann, Milhaud, Gerswin en De Groot. Aanvang 12.30 uur. Toegang en koffie zijn gra tis. SCHIEDAM Wethouder L. A. Hafkamp houdt donderdag een inleiding over het ouderen beleid bij de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (AN- BO) in het dienstencentrum De Vier Molens. Hij geeft een toe lichting op een nota over dit onderwerp, die hij begin vol gende maand aanbiedt aan de raadscommissie voor welzijn. Ook het PvdA-gemeenteraadslid Avan Loenen spreekt belang stellenden toe. Hij is de samen steller van de noto 'Ouder in 2000'. Mensen van 50 jaar en ouder zijn welkom. De toegang is gratis. Aanvang 10.00 uur. Toernooi paasklaverjassen SCHIEDAM De klaveijas- vereniging De Vier Azen houdt ook dit jaar weer een paastoer- looi in Het Trefpunt aan de Dr. Schaepmansingel 3. De speel avonden zijn 3, 10 en 17 maart. Deelnemen koet drie gulden per avond of 7,50 voor het gehele toernooi- De bekend kunste naar Theo Wiegman stelt op de finale-avond een schildersstuk beschikbaar als extra prijs. Aanvang steeds om 20.00 uur. Inlichtingen bij A. Snijder, tel. 4261206. SCHIEDAM Kinderen van 6, 7 en 8 jaar kunnen op vier dinsdagmiddagen bij Klup- huis Oost poppenkastpoppen maken en poppenkast leren spelen. De eerste keer is op 28 februari van half vier tot vijf uur. Deelnemen kost totaal vier gulden. Inlichtingen bij Greet of Casper aan de Galileistraat 86 of via tel. 4735435. Concert Harpe Davids SCHIEDAM Het harmo nie-orkest, de majorettes, de miniretfm, de drumfanfare, het B-orkest en de leerling- tamboeis: ze zullen er allemaal bij zijn op vrijdag 3 maart, wanneer Chr. Muziekvereni ging Harpe Davids in het Passa getheater haar jaarlijkse con cert geeft voor donateurs en an dere belangstellenden. De ver eniging belooft een gevarieerd programma, waarin niet alleen veel te beluisteren, maar ook nog het nodige te bekijken is. Zo zullen de showkorpsen zich elk afzonderlijk en met een ge zamenlijk optreden presente ren. Het harmonie-orkest zal onder meer het slavenkoor van Nabucco uit de opera Casanova ten gehore brengen, alsook het thema uit de film Soldaat van Oranje, geschreven door Rogier van Otterloo. Kaarten voor het concert zijn voor 7,50 gulden per stuk verkrijgbaar aan de kassa van het Pasagetheater en bij de WV. Telefonisch bestel len kan ook, via telefoonnum mers 4711719 of 4705393. denkingen over de waarde van dit protest. „Ik heb er echt mijn twijfels over of de voorgenomen bouw van drie van die blokjes aan de Burge meester van Haarenlaan nou wel leeft onder de mensen," zei de PvdA-fractieleider onder meer. En: „Ik denk, dat als een vereni ging of een opbouwwerker bewo ners gaat zitten sturen, de actie kennelijk onvoldoende vanuit de wijkbewoners zelf komt." In het jaarverslag van de BVSW schrijft secretaris De Kievith: „Op 1988 kunnen We terugzien ais een jaar waarin onze bewonersvereni ging zich heeft kunnen manifeste ren als een duidelijke en daad krachtige club. Een aantal spraak makende successen zal het respect voor onze vereniging zeker hebben verhoogd, al neemt met name de politiek ons slechts bij voorkeur serieus als ons standpunt voor hun eigen doel is te gebruiken. Wijkt dat standpunt af, dan wordt al snel op snerende toon over ons werk gesproken. Vooral het college van B W en de PvdA grijpen snel naar dit arrogante teken van onmacht. We kunnen voor hen slechts hopen dat in de toekomst meer aandacht aan argumenten wordt gegeven." En als stok achter de deur: „De wijkbewoners zullen in mei 1990 zeker niet kiezen voor machtsarro- gante bestuurders." John de Kievith meldt verder blij te zijn met de verbeterde ver houding tussen de BVSW en de Woningbouwvereniging Schiedam, ondanks de juridische verwikke lingen rond de St. Jozefwoningen. De kwaliteit van de renovatie in die straat en het vaststellen van volgens de bewoners te hoge huur prijzen, houdt de gemoederen al geruime tijd bezig. De Kievith complimenteert: „Ook de göede en constructieve sa menwerking met Bouw- cn Wo ningtoezicht moet genoemd wor den. Bij tal van gelegenheden blijkt deze gemeentedienst erg- waardevol als het gaat om de be langen van de bewoners." En ver der concludeert hij: „Dat de BVSW ook door de wijkbewoners wordt gezien als een belangrijke partner voor de behartiging van individu ele en buurtbelangen, blijkt uit het stijgende ledental en de zeer grote toeloop op het wekelijkse maan dagspreekuur." De BVSW heeft zich de kritiek van enkele leden aangetrokken die vinden dat de bewonersvereniging zich te veel met nieuwbouw en re novatie bezighield en zich niet of nauwelijks bemoeide met eenvou dige zaken zoals hondepoep en parkeeroverlast. „Aan deze en an dere zaken is al 'meer aandacht ge schonken en dat zullen we ook in 1989 doen," belooft waarnemend voorzitter Hugo Elshof. Hij benadrukt: „Toch moet niet worden vergeten dat we als bewo nersvereniging voor wijkbewoners soms de enige mogelijkheid zijn om belangen tot aan de hoogste in stanties uit te vechten. Meermalen moest in 1988 bij rechtbanken en bestuurscolleges bewonersrechten worden verdedigd. Ook dét werk is voor de wijk van groot belang. Helaas zijn we dan voor onze le den minder zichtbaar actief, wat wel eens aanleiding tot onbegrip geeft. 1988 was voor de BVSW een bewogen jaar met veel resultaat. Dit jaar willen we graag aan deze lijn vasthouden." Het jaarverslag meldt dat de Be woners Vereniging Schiedam-West 522 betalende leden telt. In dit stadsdeel wonen vijfduizend gezin nen. Secretatis John de Kievith: „Op zich is dat geen onaardig deel ware het niet dat in de praktijk de macht van het getal een grote rol speelt. Vooral de politiek kan meestal slechts respect opbrengen voor aantallen en helaas minder voor argumenten of bestaande rechten. Ledenwerving zal dan ook een grotere lol gaan spelen dan in 1988. Volgend jaar hopen we te kunnen» melden dat de ver eniging met enige honderden le den is toegenomen." Joke van Hooff, de winnares, zette volgens de jury „een schitterende prestatie" neer Door Rein Wolters ROTTERDAM Schijnbaar moeiteloos heeft Joke van Hooff gisteravond de derde voorronde van het Vrije Volk-Songfestival naar zich toe gehaald. Op overtui gende wijze eiste de 24-jarige voca- liste uit Oude Tonge (met eigen tijdse Broadway-songs) de eerste plaats voor zich op. „Terecht," oordeelde het jurylid Kees Korbijn. „Je zet een schitterende prestatie neer. Onder de groten ben jij een hele grote." De blonde bankemployée was niet alleen onder de indruk van dit compliment, maar ook van de beloning die ze voor haar prestatie mee naar huis kreeg: een cd-spe- ler. „Een overwinning had ik niet verwacht» De kwaliteit van de an dere deelnemers is erg goed," com plimenteerde ze na de prijsuitrei king in de richting van haar ze ventien mede-kandidaten. Silvia Versluis uit Amsterdam legde beslag op de tweedeplaats. De 23-jarige bejaardenverzorgster liet geen twijfel over haar Engel stalige vocale kwaliteiten. Vorig jaar bevestigde ze deze al met een vijfde plaats in de finale van het VARA-Songfestival. Debohra Kojongian moest als tweede kandidaat uit, maar dat weerhield de Dordtse niet van een uitstekende prestatie. Met eigen Engelstalig luisterwerk wist de 17-jarige niet alleen de jury, doch ook het tweehonderdkoppige pu bliek in het zalencentrum Palace voor zich te winnen. Ze zette een puike prestatie meer en werd der de. „Ik zing sinds mijn zevende jaar en heb al diverse prijzen ge wonnen," aldus de werkneemster van Schlumberger in Dordrecht. Overdag vervaardigt ze in de fa briek gasmeters, maar 's avonds zingt ze verdienstelijk, zo bleek. De jury, behalve uit Kees Kor bijn bestaande uit de Poolse musi cus Mark Piëtrasiewics, Thijs Brandenburg (directeur muziekin- strumentenhandel), Jan Jansen (orkestleider) en presentatrice Em my Damon, besloot af te wijken van de regel om drie kandidaten naar de finale te laten overgaan. Gezien het talent werd besloten ook de Rotterdammer Ferry Willi ams (hij werd tijdens zijn act van de zenuwen onwel) en zijn plaats genoot Wilma van Velthoven aan de finale toe te voegen. „Het talent van deze avond is ongelooflijk goed. Drie kandidaten doorsturen naar de finale zou afbreuk doen aan de kwaliteit," verwoordde ju rylid Emmy Damon. Behalve de al omschreven vijf kandidaten deden er ook mee uit Breda, Zevenbergen, Zoetermeer, Den Haag, 's Hertogenbosch en Zwijndrecht. „Deze derde editie van het Eerste Rotterdamse Song festival van Het Vrije Volk staat in een grote belangstelling," aldus or ganisator/presentator Adri Troost. „Dagelijks bellen tientallen kandi daten om te mogen deelnemen. Maar het festival zit vol, er kan geen kandidaat meer bij." Volgende week donderdag vindt de vierde en laatste voorronde plaats in het zalencentrum Palace aan de Zomerhofstraat in Rotter dam. Toegangskaarten kosten per stuk 7,50 gulden en zijn verkrijg baar bij de balie van Het Vrije Volk aan de Witte de Withstraat 25. De finale van de wedstrijd vindt plaats op vrijdag 10 maart, eveneens in Palace. SCHIEDAM Het aantal Schiedamse werklozen blijft groei-, en. In d<| maand januari hebben zich 57 mensen meer uit deze stad bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord voor be middeling gemeld dan er konden worden uitgeschreven. Dat is ver uit het grootste deel van het totale saldo, waarmee het aantal geregis treerde werkzoekenden in dit dis trict is gegroeid. Alleen Vlaardin- gen en Maasland zijn het jaar be gonnen met een daling. Het 'be middelingsbestand zonder baan' bij het GAB Nieuwe Waterweg- Noord is vorig maand met 76 (52 mannen en 24 vrouwen) gestegen tot 9191. Met ingang van dit jaar is het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) begonnen met het vaststellen van de officiële geregistreerde werkloosheid. Dit in verband met de recentelijk geuite kritiek op de statistische betrouwbaarheid van de werkloosheidscijfers (de zoge naamde bestandsvervuüing) zoals die door de arbeidsbureaus wor den geregistreerd en gepubliceerd. Daar het CBS-cijfer tot stand komt middels steekproeven, blijft het verstrekken van meer gedetail leerd cijfermateriaal geboden, meent het GAB in Schiedam. De term 'geregistreerde werk loosheid' welke altijd werd ge bruikt, heeft men daarom nu ver vangen door 'bemiddelingsbestand zonder baan'. Dit is gedaan ter on derscheiding van de door het CBS verstrekte cijfers van de geregis treerde werkloosheid. Vorige maand meldden zich bij het GAB in Schiedam 743 mensen aan als werkloos, terwijl er 667 hun inschrijving beëindigden. Van het mannelijke deel van de be roepsbevolking is nu 10,6 percent zonder baan en bij de vrouwen is* dat 14,3 percent. Vlaardingen springt er in posi tieve zin uit omdat het aantal gere gistreerde uit die stad met 46 daal de in januari. Ook voor Maasland gold een daling, met vijf personen. Het aantal Maassluise ingeschreve nen bij het GAB steeg met 38. In. de overige gemeenten veranderde er weinig. Het aantal mensen, dat langer dan een jaar zonder baan is, groei de met 32. Hoopvol vindt het GAB de daling met 57 van het aantal werkeloze metaalbewerkers, dat nu op 1320 is gekomen. Door Wessel Penning SCHIEDAM Van de goed koopste kroeg van Schiedam tot een goedlopend buurtcentrum. 2o kan Trefpunt Oost aan de Celsiusstraat na vijf jaar eigen lijk nog het best getypeerd wor den. Zaterdag zal daarom het eerste lustrum op grootse wijze gevierd worden. Iedere week nemen zo'n driehonderd Schiedammers deel aan de verschillende acti viteiten in Trefpunt Oost. Voor al bewoners van de buurt rond om de Celsiusstraat zouden re gelmatig een kijkje komen ne men. ,,Ja, de drempel is erg laag," weet medewerker Joop van Swieten. „Ongeveer zestig percent is hier al eens binnen geweest." Van de bezoekers van het buurtcentrum is slechts een heel klein gedeelte tussen de zestien en vijfentwintig jaar oud. Trefpunt Oost richt zich liever op de allerkleinsten de peulerspeelzalen lopen al jaren heel goed of de ouderen. Op vallend omdat bet gebouw aan de Celsiusstraat aanvankelijk slechts voor jongeren bestemd leek. Penningmeester 'Bolle' Ton Pronk, één van de vele vrijwil ligers, was vijf jaar geleden me de-oprichter van Trefpunt Oost. Daar was echter toen al wel een periode van actievoeren aan vooraf gegaan. Want in eerste instantie zou het buurtcentrum een opvang moeten worden voor probleemjongeren, die in Kluphuis Oost niet meer konden worden gehandhaafd. Dat stuit te Pronk tegen de borst. „Ja, want bij ons in de buurt waren ook problemen genoeg. Zo'n tachtig percent, ik ook, van de buurtbewoners had geen werk. We konden het buurthuis best zelf gebruiken." Samen met een aantal ande re vrijwilligers volgens Joop van Swieten „de pioniers van het eerste uur" startten Pronk en Goby Laurens, een an dere vrijwilliger, ten handteke ningenactie. Met succes. Uitein delijk konden zo'n duizend handtekeningen, voor een Tref punt voor alle bewoners van Oost, worden aangeboden bij de gemeente. Bovendien kregen de actievoerders steun van de re classering dis in verband met de veel voorkomende cri minaliteit in de wijk een buurtcentrum wenselijk achtte. De gemeente gaf toestem- SCHIEDAM Een 75-jarige bewo ner van het bejaardencentrum De Harg in de Schiedamse wijk Groe- noord is vannacht bezweken aan ern stige brandwonden. De man woonde op de tweede verdieping van het ge bouw. Zittend in een stoel is hij gister avond tijdens het roken van een sigaret vermoedelijk in slaap ge vallen. Zijn kleding en de stoel ston den al in vlammen toen de brand door het personeel werd ontdekt. In "kritieke toestand werd het slachtoffer overgebracht naar het brandwonden centrum in het Rotterdamse Zuider ziekenhuis. Bij het blussen en het verlenen van eerste hulp raakte de echtgenoot van een personeelslid van het bejaarden centrum aan beide handen gewond. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij weer huis. Medewerkers van Trefpunt Oost. V.r.n.I. Joop van Swieten, Ans van der Zanden, Coby Leuren en Ton Pronk: „We werden aanvankelijk de goedkoopste kroeg van Schiedam genoemd. En terecht." activiteiten meer richten op de Swieten minder optimistisch, ouderen in Schiedam-Oost. Zo „Als bezuinigingen op de subsi- langzamerhand werd het jonge- die zich voortzetten wordt het renwerk zelfs volledig afgesto ten. Pronk: „Want dat konden we niet aan. Steeds weer kwam er narigheid van." ming en in februari 1984 werd Trefpunt Oost geopend. Het be gin viel tegen. Tijdens het eer ste jaar volgde het ene pro bleem het andere op. Pronk: „Het was een zootje. We wer den al gauw de goedkoopste kroeg van Schiedam genoemd. En terecht. Alles wat voordien laveloos over straat liep kwam naar ons. Er vfcas sprake van overmatig alcoholgebruik. Bo vendien werd er gegokt door jongeren. Hele weekgelden gin gen over tafel. Het liep de spui gaten uit. Buitenlanders werden gediscrimineerd. En ouderen kwamen niet meer. Die voelden zich door de jongeren be dreigd." Dat was niet helemaal onbe grijpelijk. Zo werd het Trefpunt eenmaal bestookt met een brandbom en sneuvelden regel matig ruiten. Een playbacks- how iiep zelfs volledig uit de hand. „Bloed vloeide meer dan pils," weet Pronk nog. Nu, vijf jaar later, neemt hij oprecht veel schuld op zich. „Wij, de vrijwilligers, waren niet be kend in deze branche. We had den niet verwacht dat er zoveel bij zou komen kijken." Reden waarom de gemeente "ier jaar geleden sociaal cultu- -werker Joop van Swieten ïtrok. Pronk: „Hij heeft ons toen eigenlijk opnieuw opge voed." En vanaf toen ging het beter. Het trefpunt ging haar Onder leiding van Van Swie ten werd het buurtcentrum be ter georganiseerd en kwam het ouderenwerk tot ontplooiing. Ouderen-instuiven, naai- en breiclubs, aerobic-lessen, cur sussen basiseducatie en een fo to-club zijn maar enkele van de activiteiten die plaats vinden in Trefpunt Oost. Voor kinderen worden iedere zomer vakantie kampen gehouden. En de vele buitenlanders in Schiedam kun nen terecht op speciaal voor hen gehouden avonden. Om al les goed te laten verlopen span nen zich iedere week zo'n vijf tien vrijwilligers in. „Zonder hen zouden we niet kunnen be staan," weet Van Swieten. Vrijwilligers gaan tegen woordig ook stukken bedachtza mer te werk. Van Swieten: „We zoeken voordat we een activi teit starten eerst uit, of er vol doende animo is." Financieel slaagt het trefpunt er ieder jaar weer in precies quitte te spelen. Met behulp van de gemeentelij ke subsidie, de haropbrengsten (dat vooral) en de contributies kan ieder jaar weer zonder een negatief saldo worden afgeslo ten. Voor volgende jaren is Van nog moeilijk." Toch is hij overtuigd van het langdurig voortbestaan van Trefpunt Oost. „Ja, we bestaan zeker nog eens vijf jaar." De medewerkers hebben zelfs al uitbreidingsplannen. Van Swie ten: „We zitten nog steeds in de lift. We hebben nog maar am per ruimte genoeg. Voor de cur sus zelfverdediging voor oude ren zijn we zelfs uitgeweken naar het kruisgebouw aan de Van Swindensingel." Bij de ge meente liggen daarom al plan nen om het buurtcentrum uit te breiden. Mogelijk zal in de loop van dit jaar groen licht worden gegeven. Maar eerst viert Trefpunt Oost nog feest. Zaterdagmiddag staat een receptie gepland en 's avonds moet een bijzondere feestavoifd volgen. Ton Pronk enthousiast: „We hebben via het wijkkrantje de hele buurt uitgenodigd. Dat mag ook wel, want André van Duin en Lee Towers treden op. Oké, niet de echte, maar je ziet bijna geen verschil." Belangstellenden kunnen za terdagmiddag 25 februari de medewerkers van Trefpunt Oost komen feliciteren met het vijf jarig bestaan. Aan de Celsius straat 2 is iedereen van 14.00 uur tot 16.00 uur van harte wel- Jkom. VLAARDINGEN Vier aanhan gers met medicamenten en genees kundige apparatuur, waaronder bran cards en tenten, zijn gisteren in de Hoflaan aangekomen. Het medische materiaal is opgeslagen in de voorma lige garage van de ambulancedienst, naast de brandweerkazerne. He' is bestemd voor de Geneeskundige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Water weg-Noord, die de verantwoording heeft gekregen voor de medische hulpverlening bij eventuele rampen in Vlaardingen, Schiedam en Maas sluis nu de Bescherming Burgerbevol king is opgeheven. Volgens Wolfs, de directeur van de GGD, is het de bedoeling ook regelma tig met de hulpmiddelen te oefenen. Er zal een beroep worden gedaan op mensen van de GGD, het Rode Kruis en individuele EHBO'ers. „Er zal in geval van een ramp een oproepcirkel in werking treden van mensen die el kaar weer waarschuwen." Hoe het een en ander in de prak tijk zal uitpakken moet nog worden uitgewerkt. Zo merkte dokter Wolfs gisteren ook op, dat hij wel vier aan hangers heeft, maar dat de 'trekpaar den voor deze huifkarren' er door het ministerie van Binnenlandse Zaken niet bij zijn gegeven. De rampenbe- strijding-nieuwe-stijl staat nog in de kinderschoenen. Voorheen was het materiaal opgeslagen in enkele kazer nes verspreid over heel Nederland. Nu heeft Binnenlandse Zaken alles verdeeld over de regionale genees kundige diensten. PROFITEER DEZE LAATSTE DAGEN NOG VAN ONZE LEEGVERKOOP Want we zijn per 1 maart verhuisd naar Boezémweg 136, Rotterdam. NU KORTINGEN TOT Maandagmiddag en donderdagavond geopend. Rubensplein 12, Schiedam. wmmmidmmmmmmsmmmmmmmmedmmmummeemmmm» .4. .v// /./z» .w yy.s/f - «HQCZONoe* MEMDaiMO) 60% i- !J Vf*

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1