College: 'geheim' krediet voor expositie i s in orde 'Mooi werk T ruus, mooie kleuren' Ouverture-leerlingen du men voor reisje naar Polen Concrete kunst zuiver en koel KUNST TE KIJK Expositie Hielkema en Bos in Schieland-galerie Vlag en stok verdwenen Extra bedrag (honderdduizend gulden) voor tentoonstelling Bida iKolo is 'uitvoering van beleid', zegt college Lingen stelt teleur Betrapt bij inbraak SCHIEDAM Drie mannen van 18, 20 en 22 jaar zijn zater dagavond op heterdaad betrapt bij een inbraak bij de sportver eniging Ursus aan de Parallel weg in Schiedam. De politie trof het trio aan by een ingesla gen ruit 'en bracht hen over naar het bureau. Daar beken den ze te hebben willen inbre ken. Er was nog niets weggeno men. Gistermiddag zijn de drie mannen weer heengezonden. Dronken man rijdt verkeerszuil omver SCHIEDAM Een dronken automobilist is zaterdagnacht door de Schiedamse politie op gepakt. Komend vanaf de Bur gemeester Knappertlaan wilde de 43-jarige bestuurder de St. Liduinastraat inrijden. Hij reed daarbij over een verkeersheu vel en ramde een lantaarnpaal. Uit een ademtest bleek dat de man aanzienlijk meer alocohol had geconsumeerd dan is toege staan. Na het opmaken van een proces-verbaal is hij ter ont nuchtering ingesloten. Te veel zegalkaarten SCHIEDAM Een achttien jarige Rotterdammer is door de Schiedamse politie opgepakt na dat hij opvallend veel zegel- kaarten inleverde bij een benzi nestation aan de Horvathweg. Bij ieder bezoek verdween de man naar het toilet van het benzinestation om vervolgens bij een volgend bezoék aan het pompstation weer volle zegel- kaart in te leveren. Bij zijn gang naar het toilet wist hij reeds ingeleverde zegelkaarten te bemachtigen. Hij weekte de zegels thuis los, plakte ze op nieuwe kaarten en wisselde ze vervolgens in. Na verhoor bleek dat bij voor ongeveer driehonderd gulden aan zegel- kaarten had verzilverd. Wan neer de man legaal aan de ze gels was gekomen, had hij on geveer negentienduizend liter brandstof moeten tanken. Vreemde aan tafel SCHIEDAM Een bewoon ster van de Rembrandtlaan in Schiedam trof zaterdagnacht een ongenode gast aan tafel. Omdat ze gestommel hoorde ging ze uit bed en trof in de woonkamer een inbreker aan, die "er "als 'een "haas" vandoor ging. Achtervolgen mocht niet baten. De man ontkwam in een Opel Ascona. Hij bleek de wo ning te hebben doorzocht en veertienhonderd gulden en en kele pakjes sigaretten te hebben meegenomen. Europarlementariër bij CDA-vrouwenb8raad SCHIEDAM Europarle mentariër mr. J. Janssen van Raay zal woensdagmorgen te gast zijn bij het CDA-vrouwen- beraad in Schiedam om de poli tieke kant van 'Europa 1992' te belichten. De lezing is er één uit de serie 'Op weg naar 1992: de eenwording van Europa en wat zijn de gevolgen voor ons?' De bijeenkomst begint woens dagmorgen om kwart voor tien in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen (Lange Haven 73). Inbrekers slaan slag SCHIEDAM Voor elfdui zend gulden aan bouwgereed schappen is gestolen uit de Van Leeuwenhoeckstraat. Het mate riaal was eigendom van AmsteUand-Stadsherstel uit Maarsen. Bij Sandvik aan de 's-Gravelandseweg werd na het ingooien van een ruit een pallet opengebroken. Hierin zaten bij len verpakt, waarvan er een aantal wordt vermist. SCHIEDAM Erg lang ple zier heeft een trotse vader niet gehad van zijn vlagvertoon in de Wolkaarderstraat in Schie dam. Omdat zijn eerste kind zich bad aangediend, hing hij uit blijdschap de driekleur aan de gevel. Niet voor lang: het dundoek werd gestolen met stok en al. Ere-banlervoor hengelsporters SCHIEDAM De Hengel sportvereniging Schiedam en Omstreken is sinds zaterdag de trotse bezitter van het speciale gemeentelijke geelzwarte ba nier. Topambtenaar J. Tjassens van de afdeling Sportzaken overhandigde namens het ge meentebestuur zaterdagmiddag het dundoek tijdens de drukke receptie van de jubilerende sportvissers. De banier wordt slechts bij hoge uitzondering uitgereikt. Ruim honderd be langstellenden feliciteerden voorzitter B. Sleeuwenhosk in het Rijnmondhotel met bet be reiken van de 75ste veqaardag. SCHIEDAM Niets aan de hand. Dat is de strekking van het antwoord van het Schiedamse col lege van burgemeester en wethou- dem op een vijftal vragen van de drie kleine linkse fracties in de ge meenteraad over de financiering van de Antilliaanse tentoonstelling Bida i Kola in het Stedelijk Muse um. De kleine linkse partijen (CPN, D66 en PPR/PSP) hadden opheldering gevraagd over het ver trouwelijke besluit van het college in september om de wethouders Hafkamp (Cultuur) en Wiegman (Financiën) te machtigen maxi maal honderdduizend uit te geven om het doorgaan van de expositie te verzekeren. Het geld was nodig omdat er problemen waren gerezen rond de organisatie. In de vastgestelde be groting voor 1988 was niet in een dergelijke uitgave voorzien. Ook waren de raadsleden verbolgen over het feit dat de fractievoorzit ters van de grote partijen infor meel wèl op de hoogte waren ge- steld van dit besluit. Het college is van mening dat er niets onoirbaars is gebeurd. Men heeft de bevoegdheid zulke onvoorziene uitgaven te doen en de raad achteraf om goedkeuring voor zo'n begrotingswijziging vra gen, zodra de werkelijke kosten bekend zijn. De stadsbestuurders achten het niet raadzaam om met 'onvoldragen, incomplete' krediet aanvragen naar de commissie te stappen. Daarnaast wijst het colle ge erop dat de commissie altijd heeft ingestemd met de tentoon stelling, zodat er in feite slechts bestaand beleid is uitgevoerd. Het college ontkent verder dat er raadsleden van de besluitvor ming zijn uitgesloten, omdat de kwestie nog in de raad moet ko men. Wat betreft het consulteren van slechts de fractievoorzitters van de grote partijen wijst het col lege op zijn eigen verantwoorde lijkheid: men heeft de vrijheid om zelf te bepalen wie wel en wie niet geïnformeerd worden. Coby de la Rie (D'66), een van de vragenstelsters, noemt de ant woorden van het college 'volstrekt onbevredigend'. Volgens het raads lid omzeilt het college precies de punten waar het om gaat. De la Rie: „Men stelt zich puur formeel op en zegt: wij zijn hiertoe be voegd. Daar gaat het niet om. Wij willen constructief meedenken en ons ook verantwoordelijk kunnen voelen voor het gevoerde beleid. Juist als er wijzigingen of knel punten zijn willen we gehoord worden, waar is het commissie werk anders voor? Waarom wordt zoiets niet open en eerlijk "ge speeld? Ik vind dit geen manier van met elkaar omgaan." De kleine linkse partyen bera den zich nog over eventueel te ne men stappen. Volgens De la Rie ligt het in de lijn der verwachtin gen dat het college binnenkort een serie vervolgvragen tegemoet kan zien. SCHIEDAM „Mooi werk Truus, mooie kleuren," zo com plimenteerde gistermiddag een buurtbewoonster de maakster van een serie aquarellen tijdens de expositie in het Schiedmase wijkcentrum De Erker. Onder het motto 'Van knutselwerk tot kunst' kwamen vijftig am or- kunstenaars hier bijeen s hun creaties aan een groter veel- zijdiger publiek dan de eigen fa milie te presenteren. Dit bleek het voornaamste motief voor het merendeel van de exposanten. De Schiedammer A. A. Kuzee, die zich sinds vijf jaar bekwaamt inde sahilder%„, kunst vooral landschappen-in»* olieverf zei hierover: hier metunijn schilderijen- om reacties te krijgen. Het gaar mij niet zo zeer om het verkopen van mijn werk; liever doe ik dat niet, maar om van anderen te horen wat ze er van vinden. Want ie dereen heeft een klankbord no dig, of je nu amateurschildert of professioneel." Voor Dick de Graaff Rot terdammer, schildert al van jongsaf aan, maakt eveneens veel oliverfschilderijen, voornamelijk van oud-Rotterdam is die fris se kijk van mensen die afstand kunnen nemen van het werk ook een belangrijke reden. „Daar naast," zo liet hij weten, „doe ik mee aan deze expositie om ande re mensen warm te laten lopen voor mijn hobby, om mensen s. Lf \y„,i at: Amateurkunst in het Schiedamse wijkcentrum De Erker: kunst van de schoorsteen. die, net als ik, niet meer werken te interesseren voor een goede' vrijetijdsbesteding." De schilders, die de grootse bijdrage aan de expositie lever den, verkochten hun werk liever niet. Het kwam in de meeste ge vallen regelrecht van de eigen huiskamermuren, of van die van familie en vrienden. Na de expo sitie zullen de keurig ingelijste werken weer worden terugge hangen op de lege plekken thuis. Dit ging niet op bij de overige onderdelen van de expositie. Voor kooplustige bezoekers wa ren er zelfgemaakte sieraden, porceleinen poppen, bloemsier- kunst, foto's en houten gebruiks voorwerpen met boerenbontbe schilderingen. Ouders die met kinderen naar de overigens matig bezochte ex positie kwamen, konden onge stoord rondneuzen, terwijl de kleintjes bezig werden gehouden in het 'kinderkunstlokaal' met knutselwerk. SCHIEDAM Tot en met 31 maart exposeren schilder Stef Bos en fotograaf Tim Hielkema in de Schieland Galerie, in de polikli niek aan de B.K.-laan. Wereldreizi ger Tim Hielkema is een eigenzin nig fotograaf. Niet zo van: dat is een leuk plaatje, dat pikken we. „Ik maak het niet mooier dan het is, dat weiger ik," licht hij toe. „Als je dat eerlijk wilt noemen, mij best- Zo kijk ik gewoon, ook in Parijs. Wat ik in Schiedam zie, zie ik overal in de wereld." In het eind vorig jaar uitgeko men boek 'Schiedam-Holland' zijn de foto's opgenomen die Hielkema tijdens een zes weken lange zwerf tocht door eigen stad maakte van het alledaagse leven op een niet-al- ledaagse manier. Gedurende een weekeinde was zijn werk toen te zien in het Stedelijk Museum, nu exposeert hij tot 1 april in de Schieland Galerie. Van autodidact Stef Bos hangen er landschappen en stadsgezichten. Het werk van de Zutphenaar is het resultaat van jarenlang experimen teren met kleuren. Bos' liefhebbe rij is ontstaan op de Technische School tijdens het lesuurtje tech nisch schetsen. De kunstenaar ont wikkelde rich verder op eigen houtje, zonder kunstzinnige oplei ding. De galerie in de polikliniek is op werkdagen geopend van negen tot vijf uur, toegang gratis. SCHIEDAM Op dit moment wordt er druk geduimd door de leerlingen van openbare basis school De Ouverture in Schiedam- Noord: met een beetje geluk mogen ze in juni een reisje maken naar Polen. Er is nog niets zeker, bena drukt een woordvoerder van de school, maar de kans dat het alle maal doorgaat wordt met de dag groter. De uitnodiging om met een groep Ouverture-kinderen een be zoek aan bet Oostblokland te bren gen dateert van vorig jaar juni, toen dertig Poolse kinderen, leer krachten en een onderwijsinspec- teur een week in ons land verble ven, ondergebracht bij Nederland se gastgezinnen. Na een afwisse lende en geslaagde week werd al snel duidelijk dat de Poolse gasten het zeer op prijs zouden stellen als een jaar later een groep Neder landse kinderen naar Polen zou komen. Afgelopen voorjaarsvakantie heeft een aantal leerkrachten van De Ouverture een werkbezoek ge bracht aan het stacjje Brodnica, met als doel de mogelijkheden voor een tegenbezoekje te onder zoeken. De Schiedammers werden groots ontvangen in het dertigdui zend inwoners tellende plaatsje. Er werden diverse kleuter- en basis scholen bezocht en afspraken ge maakt met de onderwijsinspecteur en de burgemeester. Ook is het programma doorgesproken dat de kinderen mogelijk te wachten staat. Gedacht wordt aan uitstapjes naar Warschau, Krakow en Ausch witz. Twee oud-leerlingen van De Ou verture, net een jaar van school, hebben de reis bij wijze van proef ook meegemaakt en verbleven een weekje in een Pools gezin. Het tweetal was diep onder de indruk van de opgedane ervaringen. Hoe wel niemand vreemde talen sprak wisten rij zich toch uitstekend te redden. Door Maijo Peppelaar SCHIEDAM Beeldende kunst teruggebracht tot haar essentie: vorm in kleur. Dat is wat we zien op de tentoonstelling van Neder landse Konkrete Kunst in het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat. Deze is samengesteld in samen werking met Galerie l'Idee uit Zoe- termeer, die in concrete of ook wel constructieve kunst is gespe cialiseerd. De tentoonstelling geeft een overzicht van het werk van negen kunstenaars. De concrete kunst is in de jaren '20 ontwikkeld door de kunste naar architect Theo van Does burg. Hij wilde een kunstvorm scheppen die niet gevoelsmatig of intuïtief was, maar waarin juist getalsverhoudingen en wetmatige systemen de ordening van de geo metrische vormen bepalen. „Een pictoraal element heeft geen ande re betekenis dan zichzelf en bijge volg beeft het schilderij geen ande re betekenis dan zichzelf," schreef hij dan ook ooit, Voor symbolische verbeelding is in de concrete kunst dus geen plaats. Integendeel, het is een kunst die aan de verbeelding niets overlaat, die zuiver is, maar ook koel. Voor Theo van Doesburg was de geometrische vorm allesomvat tend, universeel. Voor veel heden daagse kunstenaars is de concrete kunst meer een middel om de wer king van verschillende elementai re vormen te onderzoeken. Jonne- ke Fritz-Jobse, die de catalogus bij de tentoonstelling inleidt, noemt dit visuele research. Deze visuele research neemt voor alle kunstenaars een andere vorm aan. Het werk van Harmen Abma bijvoorbeeld bestaat uit se ries van met linnen bespannen bankjes die kleurreeksen dragen. Deze reeksen bestaan uit tinten die rijn ontstaan uit mengingen van de kleuren rood, geel, blauw en wit. Deze mengingen rijn tot op de milligram nauwkeurig, hierin ligt een parallel met het wetmatige systeem van Doesburg. Ook de synthetische construc ties, stalen objecten van Joost Bal- jeu, rijn een onderzoek naar vorm. Dit rijn een soort geraamtes, opge bouwd uit rechte vormen. Het werk van Joost Baljeu bevindt rich in belangrijke privé- en muse umcollecties in zowel Europa als Amerika. Van Dik Box rijn op de tentoon stelling aluminium objecten te zien. Deze zogenaamde kenetische objecten kunnen in beweging gezet worden. „Het transformeren van vormen en ruimtes, processen die wij in onze dagelijkse omgeving ervaren, vormen inspiratiebron nen voor mijn onderzoek," schrijft hij in de catalogus bij de tentoon stelling. Marus van der Made gaat in rijn objecten uit van het vier kant. In een reeks van elf werken laat hij deze geleidelijk transfor meren. Het thema van rijn werk is dan ook: vormconcept en bewe ging. SCHIEDAM De tegenvallen de prestaties van Hans Lingen en Ron van der Wijk hebben de tafel tennissers van het Schiedamse NOAD lelijk opgebroken. OTTC, vorig seizoen nog uitkomend in de eredivisie, bleek met 711 te sterk. Aanvankelyk zag het er goed uit voor NOAD. Beide dubbels werden in winst omgezet. Hans Lingen kwam er vervolgens tegen Rimané Brons niet aan te pas, 13—21 en 17—21. Ron van der Wijk werd vervolgens van de tafel geveegd door Cuypers (1121 en 8—21) en Jan Simons redde het niet tegen Dos Engelaar. Omdat Van der Wyk en Lingen ook hun volgende enkelspel verloren, was het lot van NOAD al snel bezegeld. HAVENGEZICHTEN De 70-jarige Rotterdamse 'haven schilder' Anton van Unen expo- seert tot en met 18 maart olieverf-4 schilderijen bij de kunsthandel Jongepier aan de Dam 37 te Schie dam. Hij is zoon van een decor-u ui schilder en kreeg les van onder meer Gerrit Wiegman. Ais geboren w en getogen Rotterdammer is hij ge fascineerd door de haven en legde rich steeds meer toe op het schil deren van havengezichten. Anton van Unen werkt uitsluitend met olieverf op linnen. De openingstij den van de expositie bij Jongepier rijn van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur.en, donderdagavond tevens van 19.00 tot 21.00 uur. AAD HOFMAN Van de Vlaardingse kunstenaar Aad Hofman worden tot en met"13 maart olieverven en aquarellen geëxposeerd in de Foyer van het Unilever Research Laboratorium aan de Olivier van Noortlaan 120 in Vlaardingen. Hofman noemt zichzelf een 'fijnschilder' om zyn grote liefde voor detail- voorstellingen. Hij brengt vaak dingen in beeld, die in verval rijn, zoals slooppanden of verdorde tak ken. Aad Hofman (44) is voorstan"" der van realistische kunst, diei^t- naar rijn mening veel te weinig kans krijgt in het circuit van gróte4 34 tentoonstellingen. De expositie bij- URL is op zaterdag en zondag" te" bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. CONKRETE KUNST Werken van Harmen Abma, Joost Baljeu, Bob Bonies, Dik Box, Peter Koorstra, Marus van der Made en, Bernard Olsthoom toont het Stede lijk Museum in Schiedam op zyn tentoonstelling Nederlandse Kon krete Kunst, die in samenwerking met Galerie l'Idee uit Zoetermeer is opgezet. De expositie omvat con structies, schilderijen, kleurver- bindingen, lichtobjecten, kinetisch en minimal werk. De tentoonstel ling is vrijdag geopend in aanwe zigheid van alle kunstenaars. Zij loopt tot en met 19 maart. PIET VAN STUIVENBERG Het Stedelijk Museum besteedt op een kleine herdenkings-* tentoonstelling aandacht aan de in december overleden Schiedamse kunstenaar Piet van Stuivenberg. Werk uit pigeivcollectie wordt, aangevuld met werk uit particulie- t re collecties, in de aula van het Te zien tot,en met-12 maart. TON VAN OS Ook in het Stedelijk Museum een tentoonstelling met recente schil derijen van de kunstenaar Ton van Os. Zyn gedetailleerd geschil derde, abstracte doeken ademen de sfeer uit van uiterste perfectie. Vierkante rasters, gegroepeerd in een logisch verband, vormen de compositie in deze schilderyen, tot en met 5 maart te zien. Het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zondag van 12.30 tot 17 uur. BEELDJES In koffie- en theesehenkerij de Zeeman, Hoogstraat 205 te Vlaar~ dingen rijn nog tot medio maart- aquarellen van Lous Dooijes en beelden van Annelies van Herk' te zien. De laatste was ooit betrokken bij de oprichting van de Vrije Aca demie. Van haar rijn enkele bron ges en tuin beeldjes te zien. De schenkerij is dagelijks te bezoeken van 9 tot 18 uur en vrijdag van 9 tot 21 uur. PIET VAN BOXEL Niet alleen de schilderijen, maar ook ezel, palet en penselen van de kunstenaar Piet van Boxel worden in het Gemeentemuseum te Maas sluis tentoongesteld. Tot 27 maart rijn de impressionistische schilde rijen van deze kunstenaar te zien in het museum. Enkele teksten ge ven toelichting over de verschil lende technieken die hij bij rijn werk gebruikt. Gemeentemuseum, Zuiddyk 16, Maassluis. Geopend: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. TEKENLESSEN In galerie de Duig, Landstraat 29, rijn tot en met 15 april de resulta ten te zien van de tekenen schilderlessen die de kumnste- naars Aad Hofman en Dik KatsfoM daar geven. Op deze ten toons tel->.w ling worden 30 tekeningen, aqua^ rellen en olieverfschilderijen geex^ poseerd die dit seizoen door cursis-< ten in de Duig gemaakt rijn. De Duig is iedere zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. POPPEN In ontmoetingscentrum de Ko ningshof, Uiverlaan 20 in Maas sluis, exposeert de schilder Hans Verhaaf. Uit de aquarellen en olie verfschilderijen van deze 37-jarige kunstenaar blijkt dat poppen, zoals onder meer de clown en de pier rot, niet alleen leuk voor kinderen zijn. Ook de verbeelding van de volwassene kan erdoor geprikkeld worden. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 12 tot 22 uur en zaterdag en zondag van 9.30 tot 12.30 uur. *S J 4 J r - j i tt+w* i iW X N+-* J* V -- "5 Of \t «8 i.1

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1