Voetbalclubs over de streep door 'premies' Opbrengst 'Blauw Vod' voor Stadsomroep mmm m Ambitieus Excelsior'20 wil op twee fronten scoren 1 Tegemoe CKoming in verhuiskosten effectief smeermiddel bij herstructurering voetbalvelden Reuzemaaltijd op het Molenfestival i mmm Politie maakt eind aan reeks winkelinbraken Fietsen met Toerclub Rijnmond The Crooks in Tender SCHIEDAM Langzaam maar zeker komt er wat meer tekening in de zich moeizaam voortslepende herstructurering van de voetbal velden in Schiedam. Gisteren ging de raadscommissie Welzijn en Cul tuur akkoord met een eerste deel oplossing, vooral bedoeld om de clubs die zich bereidwillig hadden getoond financieel tegemoet te ko men. Een aantal verenigingen zou in verband met de nieuwbouw en verbouwing van accommodaties in geldnood komen als zij niet op tijd de hen toekomende schadevergoe ding van de gemeente zouden krij gen. Volgens wethouder Hafkamp (Sport) is het nog steeds onmoge lijk om met een duidelijk totaal plan te komen, omdat zich iedere maand weer nieuwe ontwikkelin gen voordoen. V.V. TJrsus, die intrekt bij HBSS op sportpérk Harga, krijgt een ver goeding van 280.000 gulden voor haar accommodatie de Lange Bo- gert aan de Parallelweg achter het station. Dit complex wordt overge nomen door het grondbedrijf van de gemeente. De clubs WK en Olympus krijgen samen een ver goeding van 313.000 gulden voor het verlaten van het complex Bij dorp. Dit terrein zal beheerd gaan worden door de dienst Sport en Recreatie. De bedragen die de clubs ontvangen zijn vastgesteld door een makelaar en gebaseerd op de marktwaarde van de com plexen, niet op de vervangings waarde. De clubs die gaan 'samenwo nen' krijgen bovendien elk een zo geheten samenwerkingspremie van 30.000 gulden als tegemoetko ming in de kosten die de herstruc turering met zich meebrengt. Be halve Ursus en HBSS zijn dat WK en DHS (Sportpark Kethel). De fu serende verenigingen Martinit en FCN kunnen rekenen op een to taalbedrag van 10.000 gulden. Onduidelijk is nog wat er met Olympus gaat gebeuren. Het was de bedoeling om deze club onder te brengen bij SW in Sportpark Harga, maar de laatste vereniging heeft een voorbehoud gemaakt. Door de sterke groei van de ama teurafdeling en de ambitieuze plannen die voorzitter John van Dijk met de club heeft, is het zeer de vraag of SW nog een veld kan missen. Men denkt aan de bouw van een stadion en wil ook enige trainingsvelden verschuiven. Ook Olympus zelf heeft weinig trek om met SW in concubinaat te gaan. Men is in onderhandeling met een andere vereniging en heeft daar naast een oogje laten vallen op het voormalige FCN-veld, eveneens in Harga. Problematisch is ook de Situatie in sportpark Thurlede, waar de drie clubs (SFC, PPSC en Martinit) kampen met een gebrek aan vel den. Het vertrek van een van de verenigingen zou een oplossing kunnen zijn. Dat zou dan een van de zondag clubs moeten zijn, SFC of Martinit. Het aanleggen van een kunstgras veld zou eveneens soelaas bieden, maar dat plan stuit voorlopig op fi nanciële problemen. Op langere termijn vormt de mogelijke verdubbeling van de Be nelux-tunnel een onzekere factor. Tot nu toe heeft Rijkswaterstaat altijd beweerd dat de aanleg van een tweede tunnel geen velden kost in Sportpark Harga, maar vol gens Hafkamp circuleren er nu ook varianten waarin dat wèl het geval is. Als deze laatste plannen doorgaan en de gemeente een deel van Harga moet inleveren, wil de wethouder financiële compensatie van Rijkswaterstaat, om alsnog in Woudhoek-Noord een sportpark te kunnen realiseren. Raadslid Ton Seis (CDA) vond dat dat park er so wieso wel mocht komen, alleen al uit het oogpunt van stadsontwikke ling. Bart de Leede (PSP/PPR) kwam met de wethouder in aanvaring over de gevolgde procedure. Net als bij het 'geheime' krediet van een ton voor het redden van de tentoonstelling Bida i Kolo, was de commissie ook in dit geval niet ge hoord over het uitloven van 'sa- menwerkingspremies' ten bedrage van 130.000 gulden aan de coöpe ratieve clubs. Daarmee was het college vol gens het raadslid alweer buiten zijn boekje gegaan, omdat ook voor deze uitgave geen geld op de begro ting gereserveerd was. Doordat er al toezeggingen gedaan waren en sommige verenigingen zelfs al aan het bouwen waren, werd de com missie nu voor een voldongen feit geplaatst, aldus De Leede. Volgens de wethouder opereer de hij in een spanningsveld, omdat de clubs ook langzamerhand wil den weten op hoeveel subsidie ze konden rekenen. Zolang ze dat niet wisten, konden ze ook geen plan nen maken. Om die vicieuze circel te doorbreken was het nodig een signaal af te geven, aldus de wet houder. Volgens hem vielen de premies binnen de suggesties die eerder in de commissie gedaan waren om de herstructurering vlotter te laten verlopen. SCHIEDAM Honderden mensen gaan op 20 mei tegelijk aan tafel voor een 'molenmaaltijd'. Dat doen ze op zaterdag 20 mei ter gelegenheid van de vijfde Molendag. Die dag vindt ook een molenruil- beursdag plaats, maar de nadruk van het feest ligt toch op het culturele aspect. Invulling aan dit onder deel geven muziekkorpsen, straatartiesten, toneeluit voeringen, zang en een concert op het orgel. Uiteraard blijven tijdens het Molenfestival goede tradities gehandhaafd. Drie distilleerderijen zijn open voor rondleidingen. Behalve dat molenaars druk in touw zijn, geven ook andere oude ambachts lieden demonstraties van hun vakmanschap. De or ganisatoren leggen de laatste hand aan het program ma. Het Molenfestival werd in de voorgaande vier jaren gehouden onder de naam 'Schiedamse Molen dagen'. Behalve een andere naam krijgt het feest dus ook een andere inhoud. De festiviteiten worden gegroepeerd rond de vier molens. Er ontstaat zodoende een aantrekkelijke rou te door de stad. Het parcours beslaat enerzijds de Noordvest, Vellevest en Westvest en anderzijds de Lange Haven, de Schie en enkele 'dwarsverbindin gen'. De Molendagen dateren van mei 1985 toen mo len De Vrijheid tweehonderd jaar bestond. Een aan tal instanties greep deze veijaardag aan voor een om vangrijk evenement. Ging het aanvankelijk om een reeks van activiteiten gespreid over één maand, de laatste jaren spitste de formule zich steeds meer toe op één dag. Deze programmering blijkt bij het pu bliek beter in de smaak te .vallen. De Molendagen' hebben verscheidene hoogtepun ten gekend. Zo kon tijdens de eerste aflevering het beeld van de Brahd'ereknécht bij de Korenbeurs;ï^r£J> den onthuld. Er volgden het wederoprichten van het Anthonius-zakkendragersgilde, de herbeleving van de vismarkt, het afmeren van historische schepen in de oude binnenhavens en het Rondje Molen. Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie ontwerp bestratingswerk \z/ Door Rein Wolters Peter Pijpers en Hiily de Jonge (zie foto) van muziekcafé Podium hebben gisteren het 'Blauwe Vod' gepresen teerd. Iedereen kan het tegen betaling van vijf gulden kopen. De volledige opbrengst van de ludieke actie schenkt Podium aan de Stadsomroep als bijdrage in de huisvestingslasten. Gisteren bestond het muziekcafé aan de Lange Haven 28 jaar en bo vendien was men t een nieuwe bezoekerspas. „In tegenstelling tui het KEP-pas- poort is ons Podium-paspoort absoluut niet fraudebestendig," grijnst Podium- meester Peter Pijpers. „Invullen van de antecedenten geschiedt met een potlood. Uitstuffen is dus mogelijk." Het Blauwe Vod is ontworpen door grafisch kunstenaar Huub Koch, een vaste bezoeker. Wie zich een 'paspoort voor het po dium der Nederlanden' aanschaft, verdient de aankoopprijs dubbeldik terug. Eén keer per maand geeft bet recht op gratis toegang voor een con cert naar keuze en dat tien maanden achter ekaar. „Vaste bezoekers ver dienen dus al snel een gulden of veer tig," rekent Pijpers voor. Overigens was het vreemd dat nie mand van de Stadsomroep gisteren kwam opdraven om het eerste Podi um-paspoort in ontvangst te nemen. Elke vrijdag en zaterdag treden in het muziekcafé bekende en minder bekende muziekgroepen op. Vrijdag avond is dat Plus Doteen uit Heems kerk. De groep is geformeerd rond de blues- en soulzangeres IJorien Teeu- wisse. „Haar stembeheersing is fabel achtig. Ze zingt op een wijze die je al le andere soulzangeressen bijna doet vergeten," zegt Peter Pijpers zeker te weten. Haar begeleidende band be staat uit slaggitarist Johan Slager (ex- Kayak), bassist Mare Klaassen (ex-Ra vage), slagwerker Nico de Gooyer (ex- Herman Brood) en gitarist Vincent Hiemstra (ex-The Good Time Gang). Zaterdagavond concerteert de de vijfmansformatie Back to Basic, met onder meer Tjeerd van Zanen. Hij produceerde de eerste elpee van 'I've got the bullets'. Samen met drummer- /zanger Sjoerd van Dongen speelt hij ook in de Rick Devito Band. Van Bommel en basgitarist Ivo Severijns waren eerder de spil van Maarten Pe ters en The Dream. Toetsenist Bart van Dongen speelde eerder in de Swinging Soul Machine. De groep wordt gecompleteerd door zanger Theo Braams. Beide concerten beginnen om 22.30 uur. De toegang kost vijf gul den. Wie echter voor zijn toegangs geld een Podium-paspoor' koopt, mag gratis naar binnen. Door Martin Vermeulen SCHIEDAM De ambities van Excelsior'20 kennen voorlopig geen grenzen. Tijdens een perscon ferentie in het sfeervolte restau rant Vidocq maakte het bestuur van de sportvereniging gisteren békend, dat zowel voor de voetbal als voor de cricketafdeling slechts één doelstelling voor ogen wordt gehouden: een kampioenschap. Het voetbalbestuur van Schie dams grootste vereniging het le denbestand van Excelsior'20 telt ruim zeshonderd namen gaat er dan gemakshalve vanuit dat dit seizoen het derdeklasserschap vei lig wordt gesteld. Oefenmeester John Corver, die onlangs een nieu we éénjarige verbintenis signeer de, gaf onomwonden toe dat de re sultaten in deze competitie tot nu toe ronduit teleurstellend zijn. Na de komst van Rob Glimmerveen (was een jaar gestopt) en René Du- eaneaux (afkomstig van Excelsior Maassluis) en met spelers als Rob Koevermans, Jan van Veen en Ruud Kapteijn in de gelederen wa ren de verwachtingen op Thurlede niet ten onrechte hooggespannen. De realiteit was anders. Excels! or'20 vertoefde lange tijd in de on derste regionen en wist pas kort voor de winterstop de gevarenzone te ontvluchten. De positie op de ranglijst is momenteel zodanig, dat oplettendheid wekelijks geboden blijft. Immers, drie ploegen degra deren in de afdeling rechtstreeks, terwijl een vierde vereniging een beslissingswedstrijd moet spelen om een teruggang naar de vierde klasse te ontlopen. „We hebben helaas te kampen gehad met blessures, schorsingen en vormverlies," excuseerde Cor ver zich voor de magere resulta ten. „Dit seizoen spelen we nog ne gen wedstrijden, waarin we der tien punten hopen te behalen. Ik zal in ieder geval mijn uiterste best doen om Excelsior voor de derde klasse te behouden. Volgend seizoen moeten we dan weer een gooi doen naar de titel. Hopelijk melden zich binnenkort ook spe lers van buitenaf, zodat we in staat zullen zijn om in sr -ein- vaart naar de tweede klass e rij den." Frans Burcksen, lid van het voetbalbestuur, weigert pertinent om rekening te houden met een eventuele degradatie. „Excelsior zou in dat geval gezichtsverlies lij den. In de eerste competitiehelft heeft de hoofdmacht nauwelijks als een éénheid geopereerd. Mo menteel is er gelukkig een hoop verbeterd. Volgend seizoen echter willen we per se de stap naar de tweede klasse zetten. We eisen van de selectie-spelers, dat zij zich voor dat doel voor honderd percent gaan inzetten. Degenen die dat niet kunnen garanderen, moeten op een lager niveau gaan spelen. Een belangrijk onderdeel van ons beleid vormt het elftal van acht tien- tot drieëntwintigjarigen." Ed van der Roer, oud-doelman van SVV en Excelsior Rotterdam, onderstreept de noodzaak van dat jeugdteam, dat als kweekvijver voor het jonge talent dient en dat over enkele maanden met zeven andere teams (waaronder Papen- drecht, Excelsior Maassluis, SHO, RVVH) in een aparte jeugdcompe- titie zal uitkomen. „De beleving van het voetbal staat bij dat elftal centraal," legde Van der Roer uit. „Het team zal bestaan uit spelers van het eerste, tweede, derde en Al, voor wie de overgang naar de hoofdmacht voorlopig nog te groot is." Beweegt het voetbalteam van Excelsior'20 zich volgens de ambi tieuze bestuurders nog op een te laag niveau; de cricketers bevin den zich reeds enige seizoenen op het hoogste platform: de hoofdklas se. Desalniettemin hoopt en rekent Hans Kleinekoort, voorzitter van 'het cricketbestuur, er op, dat Ex celsior ook met deze tak van sport succes gaat boeken. „We hebben beslag weten te leggen op een we reldtopper als coach: Collis King. Ons team bestaat in feite uit een mengelmoes van ervaren jeugdspe lers jongens van rond de twin tig, die al jaren op het hoogste ni veau meedraaien aanstormende jeugd en zo'n twee, drie echte pro fessionals. We rekenen inderdaad op een landskampioenschap. Met het tweede team willen we even eens aan de weg timmeren. De ploeg speelt nu in de overgangs klasse, maar met de teruggekeerde Wim Schewe als captain hopen we te promoveren naar de eerste klas se." Oud-cricketintemational Koos Gouka, die in het nieuwe cricket seizoen, dat 1 mei van start gaat, wederom de taak van elftalleider op zich neemt, temperde echter het enthousiasme van Kleinekoort. „Bijna alle teams in Nederland hebben zich aanzienlijk weten te versterken. Onze oud-speler Gar field Charles heeft bijvoorbeeld onderdak gevonden bij VRA, waar hij samen met Rupert Gomes, in het verleden eveneens speler- coach bij Excelsior, voor de nodige impulsen zal zorgen. „Wij hebben in de persoon van CoUs King als speler-coach een uit stekende opvolger gevonden voor Brian Brix, maar betreuren het, dat Rob ter Braak dit seizoen met overkomt uit Nieuw-Zeeland. Hij ii onlangs getrouwd en is niet van plan dit jaar naar Nederland te ko men. Als we bij de eerste vier ein digen, ben ik dik tevreden. Collis King is in ieder geval een kanjer. Hij komt net als Emmerson Trot- man uit Barbados en vormde ja renlang met Vivian Richards een koningskoppel in West-Indië." Gouka gaf op de persconferentie ook in een andere rol blijk van zijn aanwezigheid. Als directeur van Garfield Aluminium onderte kende hij het sponsorcontract, dat hem voor één seizoen als geld schieter aan het cricketteam van Excelsior bindt. Bovendien ver lengde John Kroes van Hülsta Stu dio zijn contract als shirtsponsor van de voetballers van Excelsior. In financieel opzicht heeft Schie dams grootste sportvereniging dus voorlopig geen reden tot klagen. Na de ambities van de club aange hoord te hebben, lijken ook in sportief opzicht gouden tijden aan te breken. SCHIEDAM Met de arres tatie van een 26-jarige inwoner heeft de politie een eind ge maakt aan een serie winkelin braken. Tussen oktober 1987 en vorige maand bekende de man door de hele stad been min stens twintig keer winkelruiten te hebben ingegooid en grepen in de etalages te hebben ge daan. Zijn voorkeur ging uit naar kaaswinkels, slagerijen, si garenzaken, verlichtingsbedrij- ven, juweliers, viswinkels en radiowinkels. Bovendien be zocht hij twee keer in een maand de kantine van Excelsi or '20 in het park Thurlede. Een onderzoek naar de omvang van de buit en de schade is nog niet afgerond. De man is voor geleid bij de officier van Justi tie in Rotterdam en wordt in voorarrest gehouden. Winkelstrooptocht eindigt bi) Hema SCHIEDAM Aan een strooptocht langs winkels van twee vrouwen van 29 en 28 jaar uit Den Haag kw m giste ren bij de Hema een eind. Een oplettende beveiligingsbeambte zag hoe de jongste van de twee enkele lakensets onder haar jas stopte. De andere vrouw had onder haar kleding drie hoesla kens en twee nachthemden ver borgen. In de auto van de vrou wen trof de politie goederen aan die bij Praxis in Delft wa ren gestolen. Na het opmaken van een proces-verbaal werden heengezonden, overigens zonder de buit. Kijkavond in De Klinker SCHIEDAM Door leerlin gen vervaardigde snrookjesfigu- ren zijn morgenavond te be zichtigen in de openbare basis school De Klinker aan de War- moezenierstraat 38. De lessen op de school hebben de laatste weken in het teken gestaan van sprookjes. Tijdens creativiteits- lessen werden tal van sprook jesfiguren geknutseld en tijdens de taallessen kregen de leerlin gen informatie over de her komst en de kenmerken van sprookjes. Door de kinderen werden ook zelf sprookjes be dacht. De resultaten van dit project zijn tijdens de kijk avond te bewonderen. Tevens wordt aan geïnteresseerden* in formatie.. verstrekt .„.over. de school. SCHIEDAM Trimmers kunnen zaterdag deelnemen aan een fietstocht van de Toer club Rijnmond over een af stand van 50 kilometer. Het vertrek is vastgesteld om tien uur vanaf de Wielerbaan in het sportpark Harga. Inschrijven vanaf 09.00 uur. Leden rijden gratis mee. Niet-leden betalen twee gulden. De gemiddelde fietssnelheid is 22,5 kilometer. Rijden op een trim- of racefiets is verplicht. De route voert door het Westland. Zondag 5 maart houdt de Toerclub ter ge legenheid van de opening van het fietsseizoen een club tocht, eveneens over 50 kilometer. Vertrek tien uur. Leden betalen 2,50 gulden: niet-leden 3,50 gul den. De route gaat door het Zuidhollandse poldergebied en langs de Rottemeren. Inlichtin gen via tel. 4357266 of 4703137. Klaveriassen in Het Stekkie SCHIEDAM De Aquari um- en Terrarium Vereniging Het Stekkie houdt een paaskla- verjastoemooi. De speeldagen zijn op 9, 16 en 23 maart. Het toernooi vindt plaats in het ve renigingsgebouw aan de W. H. Vliegenstraat 70. Inlichtingen bij C. Reinhoud, tel. 4703016. Japanse film SCHIEDAM 'Zegen' is de titel van de Japanse speelfilm van regisseur Shohei Imamura die vrijdagavond wordt ver toond bij de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aan vang 21.30 uur. Toegangsprijs voor donateurs vier gulden. 'Ze gen' is een nogal rauw verhaal over een bordeelhouder die zich, uit liefde voor de keizer, ontfermt over Japanse protitu- ées in Maleisië. Hij voelt zich een soort reddende engel voor de met uitzetting bedreigde prostituées, die in het thuisland natuurlijk niets anders dan schande wacht. SCHIEDAM In plaats van Johnny J. The Hitmen komt morgenavond een andere Ame rikaanse band naar theatercafé De Tender. The Crooks spelen vanaf 21.30 uur calypso, jazz, old time en ragtime. Toegang gratis. I v m 1214 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrasing van Marjolein Bastin advtes ophogingen uitvoering afr®stenngen kantoortuinen Jh^IKL o erhoud e,c L- to CoUgnylMA 30 XI* Cf» vteardingeti ®010 - 4.750.654 i -* 'Y i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1