'Ik hoop dat ik u 'n duwtje gegeven heb op weg naar uzelf' Jubileumloop van Spaland Ruiters Amnesty legt een dossier aan over Chili Schiedam-Oost: eens tot aan de Hoge Bomen Zuid straks bedolven onder zonnebloemen? iet Vrije Volk SCHIEDAM Omroep deels uit geldzorgen dank zij Bondsspaarbank. In juni misschien ook Stads-tv op kabel DE RIETZEILERS BRENGEN TEGENBEZOEK AAN HASSELT PAGINA 12 ws SATERDAG 4 MAART 1989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Dankzij een for se'gift .van de Bondsspaarbank is de^ Stichting Stadsomroep Schie dam (SOMS) voor een deel uit de financiële zorgen. Over de hoogte van de schenking zijn nog geen of- „ficiële mededelingen gedaan. Zo wel SOMS-hoofdredacteur Wim Groeneweg als Bondsspaarbank-di recteur Klaas van de Geest vertoe ven in het buitenland. „Maar het gaat ongetwijfeld om een bedrag van minstens vijfen twintigduizend gulden," schat Pim Scheenloop in. „We hebben in ie der geval al een mengpaneel be steld ter hoogte van dit bedrag," aldus het hoofd van de technische afdeling van de SOMS. Hij verklaart bijzonder blij te zijn met de sponsoring door de Bondsspaarbank. „Zonder deze fi nanciële hulp zouden we niet ver zijn gekomen. Ons streven is en blijft op 1 april de uitzendingen te hervatten." Zoals bekend zendt de SOMS al geruime tijd niet meer uit. In ja nuari kwam het tot een niet meer de lijmen breuk met de Ziekenom roep in wiens studio de Stadsom roep inwoonde. Intussen hebben de 25 vrijwilligers een nieuwe stu dio in de Passage. Aan de afwer king en inrichting wordt de laatste hand gelegd. „Alleen de elektri sche installatie geeft nog hoofdbre kens. Deze moet volledig nieuw worden aangelegd. Wie deze klus moet betalen is nog onduidelijk. Wij hebben in elk geval geen geld," aldus Scheenloop. Zijn omroep is overigens een schenking van 555 gulden misgelo pen. Dit geld is de opbrengst van SCHIEDAM De stedelijke af deling van Amnesty International wil opheldering van de Chileense regering over het verdwijnen van mensen. Daartoe is inmiddels een dossier geopend. „Iedereen heeft wel gehoord van de terreur in Chi li na de staatsgreep van Pinochet in 1973," verwoordt Gwénaële Diascom van Amnesty. „Door ons zijn ongeveer zeven honderd vermiste mensen geregis treerd, maar in feite zijn er waar schijnlijk meer dan tweeduizend mensen verdwenen tussen 1973 en 1977. Elke poging van familiele den en advocaten om hiernaar een anderzoek in te stellen, werd door de Chileense regering tegengehou den," aldus mevrouw Diascom. De lokale Amnesty-groep wil het publiek in de komende jaren over de situatie in Chili inlichten door middels van standinformatie en tentoonstellingen. Ook worden brieven geschreven aan het Chi leense volk om medeleven te betui gen. Informatie is verkrijgbaar bij Gwénaële Diascom, Potgieterstraat 5a, tel. 4732690. de verkoop van het Blauwe Vod, een ludiek toegangspaspoort dat wordt uitgegeven door het muziek café Podium. Peter Pijpers en Hil ly de Jonge van Podium presen teerden dinsdag het paspoort. De opbrengst is bestemd voor de arm- i lastige SOMS. Ondanks toezeggin gen nam niemand van de omroep bet eerste Blauwe Vod in ont vangst. „Daarna heb ik nog 2 maal 24 uur respijt verleend om het al dus op te halen, maar niemand kwam Zelfs een boodschap van verhindering bereikte ons niet," aldus een geïrriteerde Peter Pij pers donderdag in de uitzending van Radio Rijnmond. „Wij trekken onze toezegging bij deze in. De opbrengst wordt nu aangewend voor onze medewer kers. Ze mogen zich er zo van vol- drinken dat ze er net zo blauw uit zien en blauw zijn als het Blauwe Vod. Op deze wijze is de opbrengst waarschijnlijk beter besteed." Pim Scheenloop: „Van die affai re weet ik niets af. Ik heb er wel over gelezen in Het Vrije Volk. Een kennis vertelde over de mede delingen van Pijpers via de radio. Maar als het inderdaad zo is dat van onze kant een toezegging niet is nagekomen, is dat een kwalijke zaak. Meer kan is er niet over zeg gen. Onze hoofdredacteur vertoeft in Parijs en hij heeft deze zaak be handeld." Als gevolg van de perikelen tus sen de Stadsomroep en de Zieken omroep zijn ook de onderhandelin gen met Omroep Rotterdam voor het doorgeven van de Stadsteleyi- sie op de Schiedamse kabel opge schort. De SOMS is zendgemachtig de en beslist over het doorgeven van het signaal. Afgelopen woens dag startte Rotterdam met de Stads TV. Het zal echter nog wel tot juni duren voordat de ont vangst van lokale televisie in de huiskamer mogelijk is. Media-wethouder Aad Wieg man: „Ik hep een groot voorstan der van het doorgeven van de Stads-tv op het net van de Avond bladen TV-kïant. Dat is een goeie? combinatie, zeker als de plannen voor commerciële televisie tot uit voering komen. Inderdaad, ik vind het jammer dat de Stads TV niet tegelijk in Rotterdam en Schiedam is begonnen. Dat ligt aan de stads omroep. Zij bezit de zendmachti ging en bepaalt wie er op de kabel mag uitzendeh." Pim Scheenloop: „Dat is cor rect, maar we maken er geen machtmisbruik van. Er zijn met directeur Henk Tiesxna van Om roep Rotterdam gesprekken ge weest. Die zijn opgeschort tot het moment dat onze omroep weer functioneert. Over het gebruik van de kabel moeten met Tiesma eerst klinkende afspraken worden ge maakt, óók op financieel gebied. Vergeet niet dat er ook gelden voor de Buma en Stemra mee zijn gemoeid." Scheenloop verder: „Op radio- gebied beschikken wij over erva ring, maar op het terrein van tele visie volstrekt niet. Een stoomcur sus zal noodzakelijk zijn. Boven dien hebben wij geen tv-appara- tuur of -faciliteiten." v Wethouder Wiegman: „Dat klopt natuurlijk, maar wat niet is kan komen. Met een beey'e inven tiviteit lossen we dat op." SCHIEDAM Vergezeld van burgemeester Reinier Scheeres en weihouder A^d Wiegman brengen vijftig leden van de carnavalsver eniging De Rietzeilers morgen een officieel bezoek aan de stad Has selt. De Brandergatters doen mee aan een hdfvasten-optocht door de Belgische stad. Het meegaan van Scheeres en Wiegman houdt verband met het bezoek dat de carnavalsvereniging De Borrelmannekes en enkele wet houders tijdens het afgelopen car naval aan Schiedam hebben ge bracht. Beide steden hebben ge meen dat ze jenever produceren. „Maar ons bezoek is ook be doeld om te kijken hoe de organi satiestructuur van De Borrelman nekes in elkaar steekt. Daar kun nen wij misschien nog iets van op steken voor onze eigen jaarlijkse optocht," verwoordt p.r.-man Arie Verwaal. „Zo'n uitwisselings be zoek is niet verkeerd-. Je weet maar nooit wat je er aan over houdt." Morgenavond keert de groep terug. STICHTING EVOLUTION THROUGH LOVE WIL BELANGSTELLING VOOR HET SPIRITISME BEVORDEREN Door Rob van Stek SCHIEDAM Het licht in het zaaltje is gedempt. Op tafel twee kaarsen, de wierook brandt. Er zijn zo'n 35 mensen, onder wie een enkele man. Alle aandacht gaat uit-naar een ge soigneerde heer van middelbare leeftijd met halve bril, lila over hemd en paarse vlinderdas. Op dë tafel voor hem ligt een keur van sieraden en foto's. Met gesloten ogen, het hoofd omhoog gewend, iaat hij langzaam een gouden kettinkje door zijn vin gers glijden. „Ik hoor het woord leien dakje. Bij u gaat het niet van een leien dakje. Klopt dat?" begint hij. Hoewel zijn uitspraak iets te netjes is, klinkt zijn stem rustgevend en vertrouwenwek kend. Exact, beaamt de eigenaar van het sieraad, een tamelijk corpulent heer. „Ik voel tegen wind, alsmaar tegenwind," gaat het 'medium' verder. „Allemaal vragen waar ik onbestemd van word. Geen prettig gevoel, een beetje onbehaaglijk opeens. U zit behoorlijk vast. Het is net of u een beetje moeilijk bent soms, mag ik dat zeggen? bent een binnenvetter, letterlijk en figuur lijk. Ik moet u manen om gezon der te gaan leven." Hilariteit in de zaal De man had zijn kettinkje in geleverd om te horen of er oplos singen waren voor zijn proble men met werk en gezondheid. Maar Gerard van Osch, praktise rend helderziende, geeft hem weinig hoop voor de nabije toe komst. „U moet nog even geduld hebben, ben ik lang. Ik zie trou wens ook treinen en stations. Herkent u dat?" Nee, dat zegt de 'binnenvetter' helemaal niets. „Onthouden dan maar," advi seert Van Osch, „Het komt mis schien nog in de toekomst." Forse boezem Volgende patiënt. „Van wie is deze ring? Ik zie een vrouw met een forse boezem." Een kleine, slanke vrouw die er nogal ver krampt bijzit, steekt haar vinger op. Ze heeft de ring samen met haar moeder nieuw bij de juwe lier gekocht. „Is uw moeder nog al fors? Dan zal dat het zijn! Maar ik voel spanningen bij u, mevrouw, terwijl u toch zulke enorme krachten in u heeft. U gedraagt zich wel eens opzettelijk «-onverschillig uit zelfbescher ming. O heeft het niet makkelijk. O bent eigenlijk een heel fijn ie mand om mee te praten, maar de mensen zien dat niet, die kwali teiten. hebt een feilloos gevoel voor wat echt is en wat niet, klopt dat?" Ja, dat kan de aangesprokene wel bevestigen. Evenals liet feit dat ze beschikt over bijzondere psychologische inzichten. „Ik zou u graag op het positieve pad zetten, maar u zit nu nog op het hellende vlak," meldt de parag nost. „Toch heeft u een bijzonder verzorgende uitstraling, mensen Vry wel wekelijks organiseert de stichting EVOLation through IOVE sessies waar men terecht kan voor 'geestelijke en alternatieve' ge neeswijzen, van waterverfkleur «miezen tot voetzoolreflextherapie. Rechts voorzitter Lammerts van Bueren. kloppen vaak bij u aan voor hulp. Weet u zo voldoende? Ik hoop dat ik u een klein duwtje gegeven heb op weg naar uzelf." Een jonge vrouw heeft een fo to van een man op de tafel neer gelegd. „Deze is niet te houden, zeg. Hij reist overal heen en heeft overal belangstelling voor. Maar hij heeft moeite om stap pen te nemen. Ik vind het me d'r eentje," oordeelt het Haagse me dium. „Ik vind het me d'r ook eentje," harst de eigenaresse van de foto los. „Als eerste stap zou hij mij onderhand wel eens mo gen bellen. Wat denkt u, doe hij dat nog?" De zaal buldert van het lachen. Van Osch krijgt teleurstellen de berichten voor haar door. „In je vraag ligt het antwoord beslo ten, ik denk dat je dat ook wel weet: je zult nog lang kunnen wachten. Ga je eigen gang. Het leven is een loper die je uitrolt, je kunt alleen maar vooruit." Het zit de vrouw niet lekker dat ze ooit een foto van de man ver brand heeft, toen ze eens woe dend op hem was. Kan dat kwaad? Nee hoor, allemaal klets koek, stelt Van Osch haar gerust. Verbluft Hij betast het zoveelste sie raad en stelt vast dat de eigen aresse veel temperament heeft. Houdt ze soms van dansen? „Wie, ik?" reageert de vrouw se rieus. „Dat moet dan in een vo rig leven geweest zijn." Het mag de pret niet drukken. Van Osch werkt het ene voorwerp na het andere af en vrijwel iedereen die een consult van de helderziende ten deel valt, toont zich verbluft: 'Hoe hij dat nou allemaal kan weten'. Het is uiteraard niet moeilijk om ook een heel andere verkla ring te vinden voor de 'opmerke lijke resultaten' van de psycho- metrist. De werkwijze is op zich simpel: ontlok iemand een eer ste, zoveel mogelijk informatie bevattende uitspraak en borduur daar al observerend slim op verder. In feite reikt het pu bliek de 'paranormale bood schappen' zo zelf aan. Vertel de beminde gelovigen af en toe din gen die ze graag horen, en houdt mensen die in de problemen zit ten vooral iets constructiefs voor. Een ieder met goede mensenken nis komt op die wijze een heel eind. Krijgt Gerard van Osch wer kelijk mededelingen door van ge ne zijde of is hij een handige op lichter? „Dat mag iedereen voor zichzelf uitmaken," zegt organi sator van de avond A. R. Lam merts van Bueren. „Maar als ik 'm aan het werk, zie heb ik er al le vertrouwen in, anders had ik 'm natuurlijk ook niet naar Schiedam gehaald." Spiritual nammerts van Bueren is de drijvende kracht achter de stich ting EVOLution through LOVE, die vrijwel wekelyks op woens dagavond bijeenkomsten houdt in wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam-Noord. Doel van de stichting is bet verspreiden van keunis over spirituele zaken, om zo een spiritual way of life te be vorderen. Ook houdt de stichting zich bezig met 'geestelijke en an dere alternatieve geneeswijzen', zoals magnetiseren, voetreflex therapie, Bach Bloesemtherapie, phytotherapie, handlezen, en als enige in Nederland water- verfkleurenlezen. Over al deze onderwerpen houdt men works hops, symposia en openbare de monstraties. De stichtingsvoorzitter haast zich te verklaren op wie hij zich niet richt: de 'boodschapjes'-men- sen. „Dat zijn lieden die uit zyn op sensatie, ze willen horen hoe het met oma gaat in het hierna maals, Natuurlijk komen mensen met dat doel naar onze openbare avonden, daar komt van alles. In feite willen wij werken voor een ieder die zichzelf wil ontwikke len." Lammerts van Bueren, zelf ook paranormaal begaafd, ont kent met klem dat het hem om geld te doen zou zyn. „Oh nee, ik ben al blij als ik quitte speel, daarvoor zijn onze consulten veel te goedkoop. Wij willen in Schie dam een ieder de mogelijkheid bieden om tegen een redelijke prijs alternatieve genezing te vin den." Tot vorig jaar had de magneti seur een staffunctie bij de Rotter damse douane. „Nadat ik erin ge slaagd was een opgegeven man terug te halen uit coma raakte, ik steeds meer overtuigd van mijn vermogens en besloot ik mijn baan op te geven, met pensioen rechten en al. Ik wijd me nu vol ledig aan het spiritisme." De ex-douaneman gaat niet uit van één zaligmakende filosofie of therapie. Aan dwang en dogma's heeft hij een hekel, hij bena drukt juist dat er meer wegen zijn die naar Rome leiden. Dat er ook wegen zijn die niet naar Ro me voeren, weet hij eveneens. Hoe selecteert hij zijn sprekers en therapieën? „Dat is inderdaad moeilijk ja. Ik ga daarbij hoofd zakelijk op mijn intuïtie af, maar ik zal mijn neus ook wel eens stoten. Helderzienden zijn ook geen heiligen," Door Han vaft der Horst SCHIEDAM r Schiedam- Oost ondergaat een grote ge daanteverwisseling.'' Die was al heel lang bezig, maar nu begin nen renovatie, afbraak en nieuwbouw echt op te vallen. Dat komt omdat dé verzakte woningen aan het j Boerhaav- eplein vervangen wórden door splinternieuwe panden en dèt zien dagelijks de duizenden pas sagiers van de beide tramlijnen naar Rotterdam. Schiedam-Oost is eigenlijk maar een klein vleugeltje van de stad. Wie een dwaaltocht on derneemt door de wijkjes ach ter de singel, stoot al gauw op de Hogenbanweg die de grens vormt met de gemeente Rotter dam. Dat bad allemaal niet ge hoeven, want ooit strekte de ge meente zich uit tot ongeveer het Marconiplein. Ooit in de ja ren zestig van de vorige eeuw annexeerde Schiedam de com plete gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse, die bestond uit on gerept polderland plus een rij woninkjes en boederijen aan de oostzijde van de Broeifevest. Niets is uit die tijd meer over, behalve het WV-kantoor aan de Buitenhavenweg. Dat is de voormalige gemeenteschool van Oud- en Nieuw Mathenesse. Maar de gefneente Schiedam heeft met dat gebied nooit veel gedaan. In de jaren twintig werd het grootste deel gemeen te aan Rotterdam overgedaan in ruil voor bijna gratis drink water, want het gemeentelijk waterleidingbedrijf moest wij ken voor de Merwehaven die de oosterbuur daar zou aanleg gen. De polder ten noorden van de Rotterdamsedijk werd een woonwijk, t Deze woonwijk voelt zich traditioneel in de steek gelaten door de verre gemeentebestuur ders op de Coolsingel gelaten en verleden jaar deden de buurtco- mités bij wijze van actie een beroep op burgemeester Scheer es om hun wijken op Rotter dam te heroveren. Geintje, natuurlijk. De bebouwing van het oude Schiedam-Oost ontwikkelde zich vanuit de branderijen en de hofjes aan de oostkant van de Broers vest, die met een beetje goede wil konden wor den uitgelegd als de dorpskom van Oud- en Nieuw Mathenes se. In het laatste kwart van de negentiende eeuw verrezen er woningen langs de Singel en van daaruit drongen aannemers met zijstraten naar het oosten door. Daarvan zijn alleen de Oostsingel, de Villastraat en het eerste gedeelte van de Ooster straat ongeschonden gebleven. De hofjes die er hier en daar nog lagen zijn allemaal afgebro ken. Het bleef een plattelandska rakter houden. Mijn overgroot vader (achternaam: Hersbach) had een melkslijterijtje op de Broersvest, maar achter het la ge winkeltje had hij een wei, waarop zijn zes koeien graas den. Een tweetal weteringen, fantasieloos de Grote en de Kleine genaamd, doorsneedt de polder. De Rotterdamsedijk bleef tot diep in de jaren twin tig echt landelijk. Aan de voet van de dijk verrees het Pomp station, maar dat bleef lang het enige gebouw van betekenis. Iets van die landelijkheid is nog steeds terug te vinden in het spraakgebruik van bejaarde Schiedammers. Als zij het heb ben over het kruispunt van de Nieuw Methenesserstraat, de Rotterdamsedijk en de Boer- haavelaan, dan zeggen zij tot op de huidige dag ,/t Rooie Hek". En zij wijzen would-be old ti mers streng terecht die denken dat daarmee het Pompstation bedoeld wordt. Want dat is heel wat anders. Diezelfde bejaarde Schiedammers zul je ook niet gauw over het Marconiplein horen praten. Voor hen is dat de Hoge Bomen. Het landelijke oost verdween grotendeels in de jaren twintig en dertig, toen er voor die tijd mooie arbeiderswoningen ver rezen. Ook kwamen toen de singels in de wijk tot stand, niet voor het mooi, maar vooral om. het water in de lage polder op te vangen. Hoe onvoldoende deze verparkte polderboezem is, weten de bewoners van de Oostsingel en de Villastraat die bij zware regen veel last heb ben van ondergelopen kelders. Een echt eigen karakter, zo als de Gorzen of Het Westen heeft de wijk nooit gekregen. Dat blijkt ook uit het feit, dat een echte naam ontbreekt. „Oost" is echt zo'n ambtelijke benaming. Hoewel.... ze kunnen in Schiedam vertellen, dat je „op Singel" woont. Wat bete kent dat? Alleen maar dat je huis staat in het oude negen tiende eeuwse gedeelte. Mis schien kan de gemeente, als straks de renovatie en de nieuwbouw voltooid zijn, eens een wedstrijd uitschrijven voor een echte naam, iets wat beter 'dinkt dan dat kale „Oost". SCHIEDAM Zonnebloemen en nog eens zonnebloemen. Schie- dam-Zuid moet er in september onder zijn bedolven. Figuurlijk al thans, vindt de leiding van Klub- huis Zuid. Wie op zondag 12 maart een bezoek brengt aan het bruisen de buurtcentrum, ontvangt als waardering voor de genomen moeite een zakje met zonnepitten •met gebruiksaanwijzing. De bedoeling is dat iedereen de r'tten gelijk onder de grond stopt en ze koestert als een kind. In sep tember trekken officieel aangestel de meet- en rekenmeesters de wy Je in en stellen vast wie de hoogste zonnebloem heeft weten te kwe ken. Voor die persoon is een fraaie prijs beschikbaar. De zonnebloem is het symbool van de manifestatie 'Bekijk 't 1989', die op zondag 12 maart plaatsvindt. De manifestatie biedt gebruikers va „-t Klubhuis Zuid op die dag gelegenheid aan ie dereen te laten zien wat ze in het laatste jaar hebben gemaakt, ge daan of gepresteerd. Dat gebeurt in de vorm van demonstraties, voorstellingen en exposities. De organisatie van de open middag is in handen van Ria Brug man, Heieen Sweep, Sonja van Katwijk en André Woutersen. Het eigenlijke werk tijdens de manifes tatie wordt gedaan door de gebrui kers en de vrijwillige krachten. Zq treedt het zangkoor voor het eerst naar buiten, hebben Turkse vrou wen gekozen voor het serveren van een lekkere hap en zal de stijl- dansgroep trachten de bezoekers ter plekke een dansje te leren. Wie wil kennismaken met Klubhuis Zuid kan tusen 13.00 en 16.00 uur1 een bezoek brengen aan de Dwarsstraat 42. SCHIEDAM Ter gelegen heid van het twintigjarig be staan houdt de paardensport- vereniging Ee Spaland Ruiters op 22 april in de landelijke om geving van Kethel een presta tieloop over 1,5, 3, 5, en 10 ki lometer. De kern van de organi satie is dezelfde als bij de jaar lijkse Geuzenloop in de Woud- hoek, Leden van De Spaland Ruiters hebben daar enkele ja ren als posten gefungeerd en zo doende is het idee ontstaan om zelf een éénmalige jubileum loop te organiseren. Max Kar- pes, een ervaren organisator van prestatielopen, is de alge-' mene coördinator. De afstand van 1,5 kilometer is uitsluitend voor kinderen tot en met 14 jaar. Inschrijven, kost 4,50 gulden, maar in groepsverband geldt een reduc tie. De overige afstanden staan open voor deelnemers van alle leeftijden. Inschrijven kost vijf gulden. Op de 10 km zijn er drie veteranenklassen ingesteld voor deelnemers vanaf 40 jaar. Alle afstanden worden gelopen in de rustige en landelijke sfeer van Kethel. De start en finish bevinden zich bij de boerderij aan de Kerkweg 105, waar De Spaland Ruiters hun onderko men hebben. Kleedgelegenheid en EHBO zijn aanwezig. Inschrijven kan op de dag van de wedstxijdloop vanaf 10.30 uur. Iedere finishende deelnemer ontvangt een bijzon dere herinneringsstandaard. Voor de eerste binnenkomers zijn prijzen beschikbaar, waar onder exclusieve diners voor twee personen in het Novotel. Inlichtingen worden ver strekt door Max Karpes via tel. 4712669. i Z- i" 1 „X ijf J, Forse gift voor Stadsomroep i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1