Statiegeld op batterijen: tegen de milieuvervuiling Werklooshe d weer gedaald NU AL HET EERSTE KIEVITSEI KUNST TE KIJK Aantal langdurig werklozen blijft nog wél groeien KGStS? Het Vrije Volk SCHIEDAM Minister Nijpels feliciteert Erasmusschool met inzamelen 1052 kilo oude batterijen Schiedam kleiner CNV helpt bij belastingaangifte Tekenfilm Kuifje in De Teerstoof Minister Van Dijk slaat later eerste paal Kinderkleding- en speelgoedbeurs Speiregel-finale PAGINA 12 MAANDAG 13 MAART 1989 ill Dodelijk ongeval SCHIEDAM De 49-jarige Louis Adrianus Hellemans uit Hendrik-Ido-Ambaeht is afgelo pen nacht in het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam overle den na een verkeersongeval op de Nieuwe Damlaan in Schie dam. Door onbekende oorzaak verloor de man de macht over het stuur en botste op een ver- keerspaal. De brandweer rukte uit om de beknelde autodeuren te openen. Tussen transportband SCHIEDAM Een 49-jarige werknemer van het het grond- saneringsbedrijf MMB aan de Nieuwe Waterwegstraat is van-1 nacht ernstig gewond aan zijn arm opgenomen in het Schie- land-ziekenhuis. Door nog on bekende oorzaak raakte hij be kneld tussen een transport band. Sioradon en compressor weg c SCHIEDAM Voor een on bekend bedrag aan sieraden, vierhonderd gulden aan bank biljetten en duizend peseta's zijn bij een inbraak verdwenen uit een woning aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Men verschafte zich toegang door het openbreken van een balk ondeur. Uit een renovatiepand aan de Fabristraat zijn na het forceren van een achterdeur een compressor, twee kabelha spels en een schaallooplamp ge stolen. Een onbekend geldbe drag is verdwenen uit de Eerste Nederlandse Manometerfabriek aan de Nieuwpoortweg. Ook de koffïeautomaten moesten het ontzien. Vrouw gewond door tasjesrover SCHIEDAM Een 50-jarige vrouw is dit weekeinde door een tasjesrover over de grond gesleurd en aan haar knie ge wond geraakt. Omstreeks 21.45 uur wandelde het slachtoffer op de N.A. van de Burgsingel toen een ongeveer 18-jarige man een greep deed naar haar schouder tas. De vrouw hevig geschrok ken hield vast, maar de hengels braken. Door de schok smakte ze op straat en werd enige me ters meegesleurd. De overvaller ,daar" m een portemonnee, make-up artikelen en een paraplu met een totale waarde van 250 gul-f den. De overvaller droeg spij- kerkleding en had krullend haar. Route buslijn 53 definitief anders SCHIEDAM Met ingang van maandag zal omstreeks ne gen uur de route van buslijn 53 definitief worden gewijzigd. In de richting van de 's-Grave- landsepolJer wordt de route tot aan de Jan van Riebeeckstraat gereden zoals nu het geval is. „Vervolgens Van Heekstraat, -Sandwikstraat,. 's-Gravelandse- 2 tweg en verder weer de bestaan- -de route. De halte in de De Gheynstraat komt te vervallen, -"iEn nieuwe halte wordt ge plaatst aan de Jan van Rie beeckstraat ter hoogte van de rrDe Brauwweg. Illegale cassettes SCHIEDAM Honderdvijf- rtig illegale muziekcassettes heeft de politie zaterdag van een Amsterdammer afgenomen. Hij bood deze te koop aan in een pizzeria aan het Broers- jfveld. Na een tip hielde de poli tie hield de politie de Mokum- mer op de 's-Gravelandseweg Qstaande. Hij bleek nog 134 ban-"' joden in bezit te hebben. Bij een "•-huiszoeking werden nog eens '*16 banden aangetroffen. De ap paratuur waarmee de man de banden kopieerde, bleek van dusdanig slechte kwaliteit dat de politie deze niet in beslag i nam. Wel kreeg hij een proces verbaal wegens ontduiken van de Buma en Stemra rechten. Fontein in Liduinastraat -sufs SCHIEDAM Een vracht- 'r wagenchauffeur uit Dordrecht "Vórgde zaterdag ongewild voor een waterballet in de St. Lidui nastraat. Achteruitrijdend op het trottoir zag de man een -brandkraan over het hoofd. Door Rein Wolters DEN HAAG Binnen twee jaar moet het tegelijk met het huis vuil weggooien van lege batterijen aanzienlijk zijn beperkt. Als dat niet gebeurt, wil minister Nijpels (Milieubeheer) statiegeld op lege batterijen gaan heffen. De minis ter zei dit gisteren in Den Haag bij de prijsuitreiking van de actie 'Kwik in 't bakkie'. „Jaarlijks worden 110 miljoen batterijen gekocht. Maar liefst 90 miljoen stuks komen in de natuur terecht. Slechts 10 tot 20 miljoen batterijen worden echt ingezameld en op een goede manier afge voerd," aldus de minister in het Provinciehuis tot het gehoor van schoolkinderen, onderwijzers en vertegenwoordigers van zeventien gemeenten. In de zeventien gemeenten is in het afgelopen half jaar door leer lingen van basisscholen ruim 100.000 kilo aan batterijen ingeza meld. In 1987 was dat nog slechts 45.000 kilo. In elke gemeente is de school met de meeste ingezamelde kilo's batterijen per leerlingen uit geroepen tot winnaar. Gisteren waren van elk van de ze scholen drie leerlingen, hun on derwijzer en een vertegenwoordi ger van hun gemeentebestuur te gast bij de minister. Elke school ontving van de bewindsman een persoonlijk ondertekende super cheque van vijfduizend gulden. Voor de 9-jarige Jens Maliep aard van de Erasmusschool in Schiedam was dat niet voldoende. Onbeschroomd vroeg hij aan de minister: „Mag ik op deze lesbrief ook uw handtekening?" Jens' ver zoek was niet vergeefs. Trots toon de hij aan ieder die maar wilde de extra, onleesbare krabbel. De les brief is gewijd aan de schadelijke gevolgen die bet kwik van batterij en in de natuur heeft. Hij is opge steld door het Bureau GemeenteUj- ke Onderwijs Consulent en werd verspreid op alle basisscholen in de stad. Ook andere gemeenten maakten dankbaar gebruik van de lesbrief. Drs. P. Hoogendoom, presi dent-commissaris van de NV Af valverwerking Rijnmond (AVR) complimenteerde de enthousiaste wijze waarop de leerlingen hebben ingesprongen op 'Kwik in 't Bak kie". „De winnaars feliciteer ik van harte. Maar de echte winnaar is natuurlijk het milieu. Want de natuur wordt doodziek van alle rommel die we iedere dag zomaar weggooien. Daarom moeten we zorgvuldig omgaan met chemisch afval zoals verfristen, afgewerkte olie, bestrijdingsmiddelen en bat terijen." Om te vervolgen met: „Het is dan ook belangrijk dat iedereen blijft doorgaan met het apart inza melen van batterijen en ander klein chemisch afval. Belangrijk zijn ook de afspraken die minister Nijpels met de batterijen-fabrikan ten heeft gemaakt over het terugg- dringen van de hoeveelheid kwik in batterijen. De AVR blijft na tuurlijk ook zijn best doen om het afval zo netjes mogelijk te verwer ken. Zo wordt op dit moment ge werkt aan de voorbereiding voor de bouw van een rookgasreini gingsinstallatie voor een bedrag van ongeveer 70 miljoen gulden. Hiermee worden gassen, die zure regen veroorzaken, en zware meta len, zoals kwik, uit de rookgassen gehaald." Uit de zak Hoogendoom benadrukte dat maatregelen er al toe hebben ge leid dat de uitstoot van kwik uit de AVR-schoorsteen al is terugge bracht van 1210 kilo in 1987 tot 598 vorig jaar. Na de ingebruikna me van de rookgasreiniging daalt de kwik-uitstoot tot beneden de 200 kilo per jaar. „En dat wordt nog minder als iedereen zijn batte rijen uit de vuilniszak houdt." Overigens worden de ingeza melde batterijen niet verwerkt of geschikt gemaakt voor hergebruik. „Die techniek is nog nie* voorhan den. Daarom worden de I atterijen öp een veilige manier oigeslagen in zoutkoepels in Westduitsland op een diepte van zevenhonderd me- fe2~Chemie bedrag Vijfduizend gulden voor de Erasmusschool. Jens Maliepaard, Ben van Loenhout en Bas van der Schalie ontvangen de cheque van minister Ed Nijpels. Geheel links de meegereisde wethouder Aad Wiegman en rechts van hem onderwijzer Rob van lersel. ter. Op die manier kan er geen lekkage optreden en wordt de na tuur niet vervuild," aldus Hoogen doom die ook wethouder van de gemeente Rotterdam is. Minister Nijpels: „Néé, ik ben helemaal niet blij met het onder de grond stoppen van de batterij en. Een kringloop is mijn grote ideaal al minister. Helaas zijn we zover nog niet, maar er wordt wel hard onderzoek naar gedaan."Ver- geleken met andere gemeenten haalde de Erasmusschool met 1052 kilo een fikse hoeveelheid oude batterijen op. Basisschool Het Kompas uit Maassluis was goed voor 1028 kilo. De Admiraal de Ruyterschool uit Krimpen aan den Ussel zamelde 6539 kilo in en is daarmee de absolute kampioen in het Rijnmondgebied. Voor de che que van vijfduizend gulden koopt de schoolleiding een computer. SCHIEDAM Na de stijging met 76 van januari is de werkloos heid in de regio vorige maand weer met 174 personen gedaald. Eind februari stonden er 8997 mensen ingeschreven bij het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) in Schiedam, tegen 9171 in de maand ervoor. Bij de mannen nam het be stand af 120 personen en bij de vrouwen met 54. In februari meldden zich 579 nieuwe werklozenkaas bijijhet GAB, terwijl 753 mensen hun in^. schrijvmg4ieten beëindigen, Uitge-£ drukt in percentage van de totale afhankelijke beroepsbevolding daalde de werkloosheid onder mannen met 0,2 percent tot 10,4 percent. Bij de vrouwen ging dit cijfer eveneens met 0,2 percent omlaag, tot 14,3 percent. Met uitzondering van Maas land, waar de situatie gelijk bleef, vertoonden alle gemeenten in het gewest een gunstig beeld. Vlaar- dingen en Schiedam springen er extra goed uit met een daling van respectievelijk 84 en 46 personen. Ook gemeten naar beroepsgroep is er sprake van een daling over vrijwel de hele linie. Alleen het personeel in algemene dienst gaf een lichte stijging te zien (plus 41). Blijvend hoog in het bemiddelings- bestand, is^het.. aandeel van de me taalbewerkers (1272),"het kantoor- en, oxiderwijzend^personéel J1681 en het personeel in algemene dienst (1561). Toch vertoonden ook deze twee eerste sectoren in de verslagmaand een positieve ont wikkeling (min 48 en min 24), evenals het niet-varend verkeers- personeel (min 24). 35 Schoolverlaters slaagden erin om in februari een betrek king te vinden, aanmerkelijk min der dan normaal. Sterker was de daling bij de overige jeugd, waar van er 79 htm kaart uit de bak konden laten lichten. Zij vonden vooral werk in de bouw, de land bouw, de metaal of op kantoor. De meeste mensen die in fe bruari weer aan de bak kwamen stonden drie tot vijf maanden in geschreven bij het GAB. Het aantal j langdurig werklozen nam toe met 97. Het aantal vacatures dat werd aangemeld steeg fors in vergelij king met vorig jaar: van 148 naar 190. Het GAB slaagt erin het me rendeel van de vacatures binnen afzienbare tijd te vervullen. Eind februari had men in totaal nog 306 banen in de aanbieding, waar van 53 al langer dan drie maan den. VAN DER MOEZEL SCHIEDAM Het aantal inwo ners blijft iets beneden de magi sche grens van 70.000 schomme len. Trok het aantal inwoners in dp laatste maand van 1988 met enige tientallen aan, in januari ge ven de cijfers een lichte daling met 14 te zien. Er werden wel ze ven kinderen meer geboren dan aan overledenen werd geregis treerd. Maar er vestigden zich 21 mensen minder dan er vertrokken (205 tegen 226) De stad telde op 31 januari 33.842 mannen en 35.580 vrouwen. Twintig huwelijk werden voltrokken en er 24 ont bonden. SCHIEDAM Ook het CNV helpt zijn leden bij het invullen van het formulier voor de belas tingaangifte. Hiervoor kan men morgen terecht in gebouw De Ark aan het Hargplein 101. 's Morgens van 09.30 tot 12.00 uur en 's avonds tussen 19.30 en 21.30 uur. Men moet zorgen alle gegevens bij zich te hebben, zoals jaaropgaven, gegevens over spaargelden of schulden, eigen woning, giften, bij zondere lasten alsmede de in 1988 betaalde of terug ontvangen pre mie AOW/AWW. Om de kosten van zaalhuur te 'kunnen betalen, moet men per in te vullen biljet zes gulden betalen. SCHIEDAM Theater De Teerstoof vertoont woensdagmid dag de spannende tekenfilm 'Kuif je en het Haaienmeer', voor kinde ren van 5 tot en met 14 jaar. De film is Nederlands gesproken en begint om 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Professor Zonnebloem is in het bezit gekomen van een labora torium in Syldavië. De professor heeft een machine uitgevonden waarmee hij copieén kan maken van elk voorwerp. Die machine begint echter steeds vreemder te doen. Kuifje vertrouwt het niet en vliegt samen met Bobby, Kapitein Haddock en Jansens Jansens. Al gauw wordt duidelijk dat Kuifje en zijn vrienden niet welkom zijn. Een duidelijker bewijs dat de lente is begonnen kon de heer H.A. van Kooij gisteren niet tonen. Hij vond als eerste Nederlander een kievitsei in de weilanden tussen Vlaardingen en Schiedam, ten noorden van rijksweg 19. Door de zeer zachter winter is het ei een halve maand te vroeg gelegd. De familie Kooy heeft een traditie opgebouwd, wat beteft eerste kievitseieren zoeken. De zoon van de heer Van Kooij heeft vijf maal als eerste Nederlander een ei geraapt in de Vlaardingse Broekpolder. Zy voelen zich niet schuldig tegenover de vogels. „Het eerste ei draagt meestal geen vrucht en gaat vaak ka pot door de nachtvorst of door de gierwagens van de boeren," zegt de heer Van Kooij. Burgemeester F. van Lier van Vlaardingen neemt het ei desondanks niet in ontvangst. Van Kooij: „Ik be waar het ei een week en dan gaat ie op mijn toastje." FOTO FONS EVERS SCHIEDAM Niet halver wege deze maand zoals was ge pland, maar pas in april gaat de eerste paal voor het nieuwe hoofdbureau van politie in Schiedam de grond in. Volgens commissaris J. P. van Hoff is er geen sprake van vertraging. De officiële handeling zal waar schijnlijk worden verricht door minister K. van Dijk van Bin nenlandse Zaken. „Er wordt ge zocht naar een plaatsje in zijn agenda," aldus Van Hoff. Het nieuwe Schiedamse bu reau is het eerste m een serie van vijf politiebureaus, die ont- woipen zijn door dezelfde ar chitect en in een lange bouw- stroom neergezet worden. Zoals bekend wordt het nieuwe hoofdbureau gebouwd op het parkeerterrein van het NS-sta- uon Nieuwland. De grondwerk zaamheden zijn al enige weken terug gestart. Half volgend jaar, zo is de planning, wordt het nieuwe hoofdbureau in gebruik genomen SCHIEDAM Gedragen kin derkleding en gebruikt speelgoed worden woensdag verkocht op een beurs in de bovenzaal van sporthal Margriet. De verkoop vindt plaats van 12.30 tot 15.00 uur. De beurs is een organisatie van de Stichting Unie Van Vrijwilligers (OW). De verkoopprijzen worden in overleg met de aanbieders vastgesteld. Van de opbrengst moet twintig percent worden afgestaan aan de UW, In lichtingen telefonisch bij de dames Lefel en Jager: respectievelijk 4704134 en 4709095. SCHIEDAM De Schiedamse Scheidsrechters Vereniging heeft ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan de organisatie toegewezen gekregen van de finale van de jeugdspelregels in het district West II van de KNVB. Vrijdag worden 24 junioren van zes verenigingen in de can tine van SVV getoetst op hun kennis van regels en bepalin gen. Een ieder die nog wat wil op steken over de spelregels van het voetbal is welkom. De avond be gint om 19.00 uur en de toegang is vrij. BRANDERSSTEEG Schiedam is een galerie rijker, te weten galerie Branderssteeg, ge vestigd op nummer 7 in deze zij straat van de Lange Haven. Eige naar Wetsema wil in zijn ruimte jonge kunstenaars, die normaal ge sproken bij de gevestigde galeries niet aan de bak komen, een kans geven. De eerste expositie in de nieuwe galerie toont etsen van El- la Zwart en kijk— en leesgedich ten van Henk Sijbers. De Zwart heeft in haar etsen de relatie vrouw-kind als onderwerp. Henk Sijbers stelt gedichten in de vorm van een schilderij tentoon. Galerie Brandersssteeg is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. KONKRETE KUNST Werken van Harmen Abma, Joost Baljeu, Bob Bonies, Dik Box, Feter Koorstra, Marus van der Ma de en Bernard Olsthoom toont het Stedelijk Museum in Schiedam op zyn tentoonstelling Nederlandse Konkrete Kunst, die in samenwer king met Galerie l'Idee uit Zoeter- meer is opgezet. De expositie om vat constructies, schilderijen, kleurverbindingen, lichtohjecten, kinetisch en minimal werk. De tentoonstelling loopt tot en met 19 maart. HAVENGEZICHTEN De 70-jarige Rotterdamse 'ha venschilder' Anton van Unen ex poseert tot en met 18 maart olie verfschilderijen bij de kunsthan del Jongepier aan de Dam 37 te Schiedam. Hij is zoon van een de corschilder en kreeg les van onder anderen Gerrit Wiegman. Als ge boren en getogen Rotterdammer is hij gefascineerd door de haven en legde zich steeds meer toe op het schilderen van havengezichten. Anton van Unen werkt uitsluitend met olieverf op linnen. De ope ningstijden van de expositie bij Jongepier zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10,00 tot 17.00 uur en donderdagavond tevens van 19.00 tot 21.00 uur. K I LA Pentekeningen van de Vlaar dingse kunstenaar Rob Kila kun nen tot en met 25 maart bekeken worden in de Galerie/Artotheek in cultureel centrum Hollandia, Oost- havenkade 42, Vlaardingen. Deze Vlaardirgse kunstenaar blinkt uit door zijn nauwgezette weergave van vooral stadsgezichten en land schappen. Vlaardingen en het ei land Texel rekent hij tot zijn favo riete onderwerpen. De Galerie/Ar totheek is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur), vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. SPETTACOLO Naar aanleiding van het thea- terfestyn Spettacolo Straordinario, dat vorige week zaterdag de aan dacht vestigde op het Stadsgehoor zaalcomplex, Schiedamseweg 51, Vlaardingen, is in het theatercafé van dit complex tot en met 26 maart een expositie te zien met te keningen en foto's die gemaakt zijn naar aanleiding van het spek takel. Het werk is gemaakt door de organisatoren van de avond, de Vlaardingse kunstenaars Annette Braad en Kees Lesuis. Van de eer ste kunnen bovendien nog enkele theaterkostuums bewonderd wor den. Het theatercafé is geopend tij dens en na voorstellingen in het Stadsgehoorzaalcomplex. SPECIALIST IN TEGELS VAN OER MOEZEL "*7TS?r 'WS oWv -lis - 0NGEZONOÊN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 "moert afvalverwerking fynnKWwi/4VR (INGEZONDEN MEDEDELING) SPECIALIST IN BADKAMERS Badene Van der Moezel levert een kompleet programma badkamers van bijzonder hoge kwaliteit Sanitair van a uitsluitend eersteklas merken zoals Sphinx F Grohe Venlo Koralte Gedy Bette Ucosan Aquaglas Geberrt. Pressalit enz. In onze showroom geven wij u graag vrijblijvend advies Badene Van der Moezel ook speoaii5t in tegels CV gas en dakbedekking INFORMATIE I VERKOOP I SERVICE Schie 40-52,3111 PN SCHIEDAM Tdefoon 0104732077 jt (tHOtZOHOeN MEOCJMUX)! Badkamer of toilet vakkundig betegelen Bader* Van der Moezel ontwerpt installeert en betegelt uitsluitend eersteklas merken W»i tonen u graag onze uitgebreide Vollek?* 24 maanden garant* INFORMATIE I VERKOOP SERVICE Sdiw 40-52 3111 PN SCHIEDAM Telefoon 0104732077 «f

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1