Buurtcentra willen drankgebru ik matigen 's erelds laatste gasmotor gereviseerd Zaal Irene dicht: verkocht aan de Jehova's Getuigen Wethouder boos op PvdA en CDA: 'Dit zijn kreten Het Vrije Volk SCHIEDAM c CNV houdt spreekuur Voorlichtingsavonden en terughoudend barbeleid In Klubhuis Zuid en in wijkcentrum De Erker Ouderen naar Visserij-museum Gill 'Jackson' in finale soundmix Fons komt PAGINA 18 ws DINSDAG 14 MAART 1989 Tasjesrovers slaan opnieuw toe SCHIEDAM Opnieuw is gisteravond een vrouw het slachtoffer geworden van een brutale tasjesroof. Omstreeks 21.00 uur werd de 59-jarige vrouw uit Hellevoetsluis op het wandelpad tussen de W. H. Vliegenstraat en de Van den Tempelstraat door twee man nen overvallen en op de straat gegooid. Ze ontrukten haar de tas en sloegen op de vlucht. Be halve de tas mist de hevig ge schrokken vrouw een portem onnee met vijftig gulden en eni ge persoonlijke bescheiden. Gokkasten opengebroken SCHIEDAM Twee gokkas ten in snackbar Batavia aan de Celsiusstraat zijn bij een in braak opengebroken en leegge haald. De eigenaar mist dui zend gulden en enkele tiental len pakjes sigaretten. De dieven kwamen binnen door het ver nielen van een ruit. Van een bedrijfsterrein van het autobe drijf Nefkens aan de Fokker- straat is een Mercedes-bestelbus ontvreemd. Uit een woning aan de Bosrand zijn sieraden, een damestas, een walkman en een damescolbert met een gezamen lijke waarde van vijfduizend gulden gestolen. Men verschaf te zich de toegang door het for ceren van een keukenraam. Politie zoekt getuigen van dodelijk ongeval SCHIEDAM De politie tast nog volledig in het duister over de oorzaak van het onge val, waarbij in de nacht van zondag op maandag op de krui sing Nieuwe Damlaan/Burg. Honnerlage Gretelaan de 49-ja- rige Louis Adrian us Hellemans uit Hendrik-Ido-Ambacht om het leven kwam. Getuigen wor den verzocht zich te melden via tel. 4260760. De politie is met naóie op zoek naar de man die een hamer verstrekte om de ruiten van de auto in te slaan. Het ongeval, waarbij het slacht offer frontaal op een verkeers- zuil botste, gebeurde om twee minuten na middernacht. SCHTEDAM De plaatselij ke afdeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) houdt morgenmiddag het maan delijkse spreekuur in het CBS- gebouw aan de Lange Haven 73. Men kan terecht met pro blemen op het gebied van ont slag, uitkeringen, studiefinan ciering, subsidies en dergelijke. Het spreekuur (van 14.00 tot 15.00 uur) is in de eerste plaats bedoeld voor CNV-leden, maar ook niet-leden kunnen rekenen op gratis hulp. Men kan tijdens het spreekuur ook opbellen: tel. 4267486. Computermarkt SCHIEDAM Computer freaks kunnen vanavond te recht op een speciale bijeen komst van de Computer Club Schiedam (CCS) in de Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aan vang 19.00 uur. Entree per per soon 3,50 gulden. Er wordt spe ciale aandacht geschonken aan de Atari ST-computers. Bezit ters van zulke computers wor den verzocht zoveel mogelijk htm computer mee te brengen. Voor het eerst zullen er voor deze computer service-diskettes en tijdschriften verkrijgbaar zijn. Met vragen over hard- en software kan men terecht by de informatiestand. Bij de repa ratiestand kan men defecte computers en randapparatuur ter reparatie aanbieden. Paasjokeren SCHIEDAM Jokeren en klaverjassen staat bij de wijk- vereniging Het Singelkwartier vrijdag in het teken van Pasen. Liefhebbers kunnen hiervoor terecht in zaal Marijke aan het Broersveld 121. Aanvang 20.00 uur. Inschrijven tot 19.55 uur. Harpe Davids in Doelen SCHIEDAM Samen met de Politie Harmonie-vereniging Hermandad en het christelijke gemengd zangkoor Zanglust concerteert de Schiedamse christelijke muziekvereniging Haipe Davids zaterdag in De Doelen in Rotterdam. Er wordt een gevarieerd programma uit gevoerd onder leiding van de dirigenten Jan Bode, Cees Kra mer en Arnold van de Heyden. Aanvang 20.00 uur. Ruilbeurs dn taxeren SCHIEDAM Stripboeken, munten, postzegels, prentbrief kaarten en eerste dag-envelop- pen worden zondag aangevoerd op een ruilbeurs in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. Toegang gratis. Tevens is het mogelijk verzamelingen gratis te laten taxeren. Door Rein Wolters SCHIEDAM Niet iedereen die blowt is aan drugs verslaafd, maar is wel een potentiële kandi daat-alcoholist. Drugs- en alcohol problemen onder jongeren zijn doorgaans een gevolg van stoer, xendy gedrag. Doch ook de voor beeldfunctie van drankgebruik door volwassenen heeft zyn uit werking op jongeren. Dit zijn wil lekeurige voorbeelden van onder werpen die aan de orde komen tij dens twee experimentele voorlich tingsavonden over de gevolgen van gebruik van alcohol en drugs in Klubhuis Zuid en het wijkcentrum De Erker. De voorlichting is een project van 'Jongeren en Alcohol' van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord. Be halve met de buurtcentra wordt ook samengewerkt met de 'werk groep Drugs en Alcohol Vlaardin- gen. Bekend is dat in zowel Klub huis Zuid als in De Erker jongeren over de vloer komen die, zoals jon gerenwerker Edsai Kok van Klub huis Zuid het f rmuleert: „Volop softdrugs gebruiken en ook een stevige pot hier drinken." Tijdens activiteiten is blowen in de twee centra overigens verbo den. „Daar bestaan duidelijke af spraken over en daar houdt men zich aan," aldus jongerenwerkster Marion van Binsbergen van De Er ker. Of er juist onder Schiedamse jongeren sprake is van een toene mend alcohol- of drugprobleem, zeggen de twee jongerenwerkers niet te weten. Nijs de Graaf van de GGD zegt hierover wel degelijk sig nalen te hebben ontvangen. Doel van de twee voorlichtings avonden is jongeren en hun ouders wegwijs te maken in gevolgen van drugs- en alcoholgebruik. De actie richt zich met name op jongeren van 10 tot 21 jaar. Volgens Jaap van Duijvenbooden, voorzitter van de al 15 jaar functionerende werk groep Drugs en Alcohol Vlaardin- gen, is het gebruik van drank en andere stimulerende middelen dik wijls het gevolg van verveling en stoer willen doen, een leeftijdsver schijnsel. Ook wordt het volgens hem ingegeven door het voorbeeld gedrag van, drinkende of drugs ge bruikende volwassenen. Marion van Binsbergen bena drukt dat het gebruik van soft drugs minder gevaarlijk is dan het consumeren van alcohol. „Alleen zijn blowers dikwijls wel sneller alcoholist dan mensen die niets ro ken of snuiven. Dat is ons opgeval len." Al deze zaken worden op de voorlichtingsavonden helder en onverbloemd doorgesproken. De staven van de heide centra bera den zich in het kader van de pre ventie ook over het matigen van alcoholverkoop. Volgens Marion van Binsbergen wordt in De Erker overwogen de prijs van een fles bier op te trekken. Klubhuis Zuid voert al een terughoudend barbe leid. Teamleider André Wouter- sen: „Voor vier uur wordt bij ons geen alcoholhoudende drank ge schonken. Klubhuis Zuid is geen buurtkroeg. Sterke drank schen ken we al helemaal niet." Hij wijst erop dat overigens juist de inkomsten van de bar vaak een sluitstuk op de begroting zijn. Hij meldt voorts dat de ge meente een weinig preventief be leid voert op het gebied van alco hol en drugs. „Mogelijkerwijs wordt het gemeentebestuur wak ker door onze actie en stelt zy meer geld beschikbaar voor het or ganiseren van voorlichtingsavond en. Nu drukken de onkosten op de buurtcentra." De twee voorlichtingsavonden worden in het najaar herhaald. Als het experiment slaagt, richt het project zich naar clubhuizen in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Iedereen is woensdag 22 maart welkom in het Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42 en vrijdag 31 maart, centrum De Erker, Jan van Avennesstxaat 32. Beide voorlich tingsavonden beginnen om 20.00 uur. Inlichtingen worden verstrekt door Nijs de Graaff van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord, Soendal- aan 2, tel. 4345555, toestel 34. Door Rem Wolters SCHIEDAM Willem Breed- veld. Frank Krug, Otto ter Plegt en Koos van Nieten hebben een ge weldige prestatie verricht. Het viertal werkt bij de waterleiding en gasafdeling van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Met hulp van technicus Flip van Son van de Deutz Motorenfabriek hebben ze in een half jaar tijd in het pompstation van de drinkwa terleiding aan de Rotterdamsedijk een unieke, 67 jaar oude gasmotor niet alleen gereviseerd, maar ook geschikt gemaakt voor gebruik op aardgas. Directeur dr. ir. J. van Willigen van de ONS sprak gister middag van een schitterende pres tatie waarop hij buitengewoon trots is. In het bijzijn van diverse func tionarissen van de Duitse motoren- fabriek, andere belangstellenden en wethouder Aad Wiegman werd de fraaie vliegwielmotor officieel in bedrijf gesteld. Van Willigen noemde het een moment van his torische betekenis. Algemeen Deutz-directeur voor de Benelux, J. H. Timman, maakte in een toe spraakje bekend dat de Schiedam se gasmotor het nog enige draaien de exemplaar is in de wereld. Des tijds zijn er 65 van gemaakt. „Het is uniek dat er mensen zijn die in hun vrije tijd deze motor volledig hebben gereviseerd. Zij verdienen een heel groot compliment voor het behoud van dit fraaie brok in dustriële archeologie. Hun werk is van historische betekenis." Week in week uit hebben de vijf in hun vrije tijd aan het her stel van de machine gewerkt. „Hij is helemaal uit elkaar geweest," vertelt 48-jarige Otto ter Plegt, „Jammer dat de motor nu draait," gekscheert hij. Serieuzer:„Nou ja, dat we het jammer vinden is zo vreemd niet. Voor ons is het leuke voorbij. Hij werkt en onderhoud vergt hij immers nauwelijks." De gasmotor, destijds gevoed door stadwas en gekoppeld aan een waterpomp voor doorvoer van drinkwater uit Rotterdam, werd in 1923 geïnstalleerd. Bij de invoe ring van het aardgas werd de mo tor in 1965 buiten bedrijf gesteld. Op een open dag in 1986 tijdens Een van de vier personeelsleden van ONS die in hun vrye tijd de 67 jaar oude vliegwielmotor hebben opgeknapt: „Hun werk is van histori sche betekenis." het luO-jarig bestaan van het Wa terleidingbedrijf ontstond bij enkele werknemers van de ONS het idee om de gasmotor op te knappen. De tand des tijds had er behoorlijk aan gevreten, maar hiervan is nu niets meer te zien. Het koper blinkt en de ombouw staat prima in de verf. De motor snort als een goed geoliede naai machine en kan bij wijze van spreken direct weer worden inge zet. Naast de indrukwekkende gas motor met zijn vliegwiel met een diameter van 3,12 meter zijn er in het pompstation ook nog tal van kleinere gasmotoren en andere historische zaken vanaf het jaar 1886 te bezichtigen, zoals oude gaslampen, waterkranen, gasstrij- kijzers en brandkranen. Zaterdag 18 maart kan iedereen daarvan kennisnemen tijdens een speciale open dag. Behalve het aanschouwen van draaiende motoren is in het af zichtelijke, grauwe hoge pand aan de Rotterdamsedijk (naast het Es- so-tankstation) ook een expositie te bekijken van de kunstenaar Oscar Verpoorten uit Amsterdam. Hij ge bruikt voor zijn werk voorname lijk onderwerpen uit de techniek. Voor de kinderen zijn er stickers, boekjes en kleurplaten verkrijg baar over drinkwater. Voorts is er een videopresentatie. Men is wel kom tussen 11.00 en 15.00 uur. SCHIEDAM Oudere bewoners van de wijk Oost kunnen woens dagmorgen met Trefpunt Oost naar het Visserij-museum in Vlaar dingen. Het vervoer geschiedt met de trein vanaf het station Schiedam/Rotterdam-West. Wie ouder is dan 55 jaar kan zich voor de excursie aanmelden in de Celsi usstraat 2 of bij de wijkpost Oost van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk aan de Franklin- straat 11a. Inlichtingen worden verstrekt via tel. 4264195. Deelne men kost twee gulden. De reiskos ten zijn voor eigen rekening. VLAARDINGEN Gill 'Jack son'. Als het aan de jury van de jaarlijkse Rita Young soundmix- competitie ligt, gaat de 14-jarige zanger Gill Cemedo Moreira voor taan onder deze artiestennaam door het leven. In zaal Middelhuy- se zette de jeugdige Rotterdammer tijdens de derde en laatste voor ronde een voortreffelijk act van Michael Jackson neer. Van de 150 toeschouwers kreeg de prima zin gende en rappende scholier een ovationeel applaus. Veel waardering kreeg ook de 19-jarige Nicolette Bosschaart uit Capelle aan den Ussel voor haar- zwoele en jazzie songs. Beiden ke ren terug in de finale, die zondag in Middelhuyse plaatsvindt. Ester Riekwel uit Schiedam (Ute Lem per) en de Vlaardinger Raymond van Nielen (Urbanus van Anus! playbackten zich eveneens in de finale, die om 14.00 uur begint. VLAARDINGEN Pons Jan sen, de cabaretier die in 1984 een streep zette onder zijn solo-optre dens, leest vrijdag in de Harmonie voor uit eigen werk. Jansen wijdt zich tegenwoordig weer aan het schrijven van stukjes. In kleine za len leest hij nog graag voor uit dit materiaal. Toegangsprijs: 15,-. Door Ben van Haren SCHIEDAM Zaal Irene aan de Nieuwe Haven is na half sep tember niet meer beschikbaar voor politieke vergaderingen, brui loften of partijen. Robert en Ineke Lutz waren het 'continu-bedrijf van zalenverhuur en party-service na twintig jaar zat, maar konden hun bedrijf niet tegen de gewenste prijs overdragen en hebben nu het zalencomplex aan de Nieuwe Ha ven verkocht aan Jehova's Getui gen. Zij zullen er eind van dit jaar in één weekend met tweehonderd man een koninkrijkszaal van gaan maken. Exact twintig jaar geleden kwam het echtpaar Lutz in Zaal Irene werken. Zij kwamen in dienst als heiteerdere bij de Ver eniging Belangen. Deze uit 1896 stammende kerkelijke instelling had in 1932 de patriciërswoning van de familie Nolet aan de Nieu we Haven met tuin tot aan de Wa rande overgenomen. Na verkoop van een strook grond voor woning- houw aan de Warande liet de ver eniging in het overblijvende deel van de tuin de grote zaal met foyer liet bouwen. In 1980 wilde de kerk van het zalencomplex af om dat het teveel horeca-gelegenheid was geworden en kochten de Lut- zen het geheel. Belangstelling Voor eigen rekening en risico bouwden zij het om tot een popu lair party-centrum, waar vele bruiloften, verenigings- en andere feesten zijn gevierd en allerlei or ganisaties vergaderingen hielden. Ook voor bingo-middagen en -avonden werd de grote zaal vaak verhuurd, terwijl bijvoorbeeld ook Jehova's Getuigen er hun jaar lijkse grote bijeenkomst hielden. Robert en Ineke Lutz hadden geen klagen over belangstelling. Het werd hen zelfs te veel. Robert: „Ruim een jaar geleden hebben wij samen de knoop doorgehakt. Als er een koper komt dan stappen wij op, zeiden we tegen elkaar. Twintig jaar elke week van maan dag tot zondagavond in de weer zijn, was ons gaan tegenstaan. We zijn allebei veertigers en wilden ook wel wat meer sociaal leven." Ineke vult aan: „Daarbij speelt een rol, dat onze dochter geen zin in dit bedrijf heeft en er dus geen op volging is." Robert: „We hebben geprobeerd horecaondernemers in ons bedrijf te interesseren, maar niemand wilde de prijs betalen die wij in gedachten hadden. Begin dit jaar hebben we besloten om bij de start van het nieuwe winterseizoen op 1 oktober er een punt achter te zet ten. We hebben het al onze klan ten laten weten, toen Jehova's Ge tuigen (ook een klant) het pand wilde overnemen. Per half septem ber gaan wij er uit. We hebben zes klanten moeten teleurstellen door him reservering (vijf voor 1990) te annuleren." De good-will en de café-inventa-, xis heeft het echtpaar Lutz niet kunnen slijten. „De drank en hore- ca-materialen zullen we nu moeten weghalen, maar dat hebben we er wel voor over," zegt Robert Lutz, die overigens plannen heeft om wel weer wat anders te gaan doen. „Iets anders in de horeca, dat minder drukt op ons sociale leven en buiten Schiedam. Het is niet zo, dat we rustig kunnen gaan leven nu. Wel beginnen we met een va kantie in oktober." Wat er met het vier man tellen de vaste personeel moet gebeuren, weet de familie Lutz nog niet. „Misschien hebben we daar tegen die tijd ook wel een oplossing voor," zegt het paar. Zeker is dat bij de verkiezingen in 1990 de tra ditionele uitslagenavond niet meer aan de Nieuwe Haven zal kunnen plaatsvinden. De heren N. van der Raaf en G. Koopman, presiderend opziener en secretaris van de Jehova's Getui gen in Schiedam, zeggen al drie jaar op zoek te zijn naar een grote re ruimte. „Onze zaal aan de Stadshouderslaan, waar we zestien jaar zitten, is al lang te klein ge worden. We hebben een jaarlijkse groei van zes tot acht percent en nu 215 leden. De grote zaal van dit complex is voor ons ideaal. We zullen hem met onze vrijwilligers in een bouwweekend ombouwen tot koninkrijkszaal en zien daarna wel wat we met de drie zalen in het voorpand doen." De beschermde ligging, tussen de panden aan Nieuwe Haven, St. Liduinastraat en Waranda, was met de aanwezigheid van eigen grond een belangrijke reden voor de Jehova's Getuigen om Irene over te nemen. De kosten worden volgens De Raaf en Koopman door de leden van hun gemeenschap bijeengebracht. Over de hoogte van het bedrag wilde geen van de partijen mededelingen doen. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Hoe kunt u de ze bewering staande houden? Dit slaat werkelijk nergens op en de beschuldiging snijdt ook geen en kel hout. Ik kan er evenmin mee uit de voeten. Het zijn kreten, méér niet." VVD-wethouder L. A. Hafkamp (Volksgezondheid) reageerde gister avond geïrriteerd in de richting van het GDA-raadslid mevrouw M.C. van Lambalgen-Brouwer. Ze haalde zich de boosheid van Haf kamp op de hals tijdens de behan deling van de nota Ouderenbeleid. Ondanks een geloofwaardige en onderbouwde uitleg van de wet houder, dat rond het uitbrengen van de nota juist op een ruime wij ze inspraak is en wordt verleend aan instellingen en organisaties van ouderen, hield Lambalgen halsstarrig vol dat de nota over de hoofden van de doelgroepen was heengeschreven. Hafkamp: „Ik be grijp deze kritiek niet. Met feiten en cijfers kan ik aantonen dat alle betrokkenen de mogelijkheid tot inspreken hebben gehad of nog krijgen." De gisteravond in algemene zin behandelde nota is geboren uit een conceptnota, waarover velen zich hebben gebogen en hun mening hebben uitgedragen. Aan de hand van de meeste gegevens is de hui dige bespreeknota uitgebracht. De tekst hiervan en de in de nota op gesomde voorstellen voor het tè voeren ouderenbeleid zijn niet doorgesproken met ouderenorgani- saties en andere betrokkenen. Als eerste boog de raadscom missie voor Volksgezondheid zich over het boekwerk. Tegelijkertijd met de raadsleden hebben alle be trokken instellingen en organisa ties de nota ontvangen, vergezeld van het verzoek kritiek of aanvul lingen te leveren. Tot 1 mei heeft iedereen de gelegenheid om te rea geren, In juni, zo stelde Hafkamp aan het begin van de vergadering voor, buigt de raadscommissie zich opnieuw over de nota èn de uitge brachte suggesties en voorstellen van alle betrokkenen. Ook de fractiegenoot van me vrouw Lambalgen, P. Roosen, liet zich laatdunkend uit over de werk wijze van Hafkamp. „Het is een ernstig gemis dat de instellingen en organisaties van ouderen voor af niet zijn geconsulteerd. Een no ta als deze dient met hun inbreng onderbouwd te zijn." De PvdA'er A. van Loenen schermde met een soortgelijke opmerking. Hij opper de zelfs om de vergadering te slui ten, maar verkondigde in dezelfde adem dat zielig te vinden en dus de behandeling toch maar serieus te nemen. Ook bij VVD-raadslid mevrouw J. Renskers-Maas schoot de kritiek in het verkeerde keelgat. „Ik be grijp het allemaal niet goed. Deze nota is een inleiding, meer niet. Vanavond bepalen we als commis sie toch geen standpunt waarover volgende week in de gemeenteraad wordt gesproken? Iedereen krijgt nog ruim de gelegenheid zijn zegje te doen." Wethouder Hafkamp: „Als ik de nota eerst ter bespreking aan de betrokken instellingen had voorge legd, dan had u als commissie waarschijnlijk ook bezwaar ge maakt. In dit spanningsveld doen we het ook nooit goed." Overigens is de inhoud van de. nota redelijk ontvangen. Mevrouw J. G. de la Rie van D66 zei dat ze het een uitstekend werkstuk vond I waarin ze zich volledig kan vin den. „De zorg is op maat toegesne den en de nota speelt duidelijk in op de behoeften. Ik ben benieuwd hoe snel deze nota tot uitwerking, komt." Ook mevrouw Renskers had lof. Ze constateerde dat er in de stad al veel op het gebied van ouderenbeleid is gebeurd. Maar ze benadrukte tegelijkertijd dat het binnen het huidige bestel niet al tijd even prettig is om ouder te, worden, maar dat een aangepast beleid hierin een positieve veran dering kan brengen. A.F. de Leede (PSP/PPR) zei met belangstelling uit te zien naar de reacties van de ouderen zelf. Hij betitelde de nota als een duide lijke verbetering van het concept, maar beklemtoonde nadrukkelijk dat de inhoud op veel punten is blijven steken op meningen en constateringen." U. Bruseker van de CPN zei in de nota weinig con creet nieuw beleid te hebben aan getroffen. Hij verweet Hafkamp een te soepele benadering van het rege ringsbeleid en vond ook het beleid rond de inkomenspositie van oude ren onvoldoende toegelicht. Bruse ker vindt dat met name ouderen door de regering financieel al tot op het bot zijn uitgekleed. Een sig naal van de gemeente naar Den Haag acht hij wenselijk. L J m» "W'Tïgr*'

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1