Cent rumbewoners willen buurthuis 1CheB(] "apijten^ Rechter: 'Taxi goedkoper dan de rechtbank' sluit onderzoek: Bali-eigenaar niet vermoord Midden-Delfland: concurrentie voor Harreweg 'Er bestaat geen beter leven dan een druk leven' Boek en expositie over 40 jaar stadsontwikkeling Het Vrije Volk SCHIEDAM Deelneemsters enthousiast over No Problem Vandalisme in wijk toegenomen na sluiting St. Joris Doele. 'Er is hier helemaal niets te doen' ALLE TAPIJTEN 1e KÉUS Femke Ton in Podium Bloemenveiling Westland heeft werk voor 2 80 mensen f Mies Bouhuys bij afsluiting van boekenweek Politie waarschuwt voor scharensliep I PAGINA 18 DONDERDAG 16 MAART 198! SCHIEDAM Het leer - werkproject No Problem staat in brede belangstelling van vrouwen in de leeftijd van 16 tot 23 jaar. Steeds meer deelneemsters vinden s de weg naar het nieuwe onderko men in de Passage. Voor werkloze meiden zijn een aantal nieuwe activiteiten begon nen. Er kan worden deelgenomen aan een cursussen in sieraden ma ken, haarverzorging en winkel vaardigheden. Volgens Marieke Gels van No Problem zijn de cursussen pittig. Verder is haar organisatie bezig met de voorbereidingen van een grote modeshow. Voor nadere in formatie kan men terecht in de Passage 6 of via tel. 4730770. SCHIEDAM De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) vindt dat er in het hart van de stad zo spoedig mogelijk weer een buurthuis moet .komen. Een werkgroepje van de vereniging is momenteel druk bezig met het uit werken van gedetailleerde plan nen, die men nog voor de zomer aan de wethouders Hafkamp (wel zijn en cultuur) en Wiegman (fi nanciën) wil aanbieden. De BVSC wil een ontmoetings plek voor alle centrumbewoners, waar zowel voor jongeren als ou deren activiteiten georganiseerd worden. Sinds het afbranden van het clubhuis St, Joris Doele in mei 1987 ontbreekt een dergelijke voorziening in de wijk. Men heeft het oog laten vallen op de voorma lige stookplaats van De Lindenhof aan de Lange Achterweg. De ver eniging denkt het pandje met de nodige zelfwerkzaamheid wel om te kunnen toveren tot een aantrek kelijk trefpunt voor de buurt. „Er moet een vervanging voor De Doele komen," zegt Lammert van Wagtendonk, secretaris van de BVSC. „Sinds die brand is het van dalisme in de wijk fors toegeno men. Doordat de jongeren nu ge dwongen op straat rondhangen is er veel meer graffiti en worden re gelmatig de plafonds van de car ports vernield." Vooral 's zomers is er overlast, wanneer de jeugd zich ophoudt op de galmende pleintjes in het centrum. Van Wagtendonk: „Ik vraag ze wel eens of het niet wat minder kan, maar ze zeggen dan: waar moeten we dan heen? En ze heb ben nog gelijk ook." Volgens de se cretaris is de bevolking van het centrum sinds 1981 verdrievou digd door alle nieuwbouw en zit de groei er nog steeds in. „Je krijgt dus steeds meer jeugd, waar door het ook een goede investering voor de toekomst is." Ook wil de BVSC in de nieuwe voorziening de mogelijkheid voor kinderopvang aanbieden. Daarnaast zouden het maatschappelijk werk, de opzich ter van de woningbouwverenin- ging en nog anderen er hun spreekuur kunnen houden. Een buurthuis zou echter met name ook uitkomst bieden voor een niet onaanzienlijke groep ou deren. Onder hen bestaat de be hoefte aan een vast aanlooppunt in de wijk. BVSC-bestuurslid Sam Ta- maela schat dat er zeker zo'n veer tig ouderen dagelijks over de vloer zullen komen, voor een praatje, een kopje koffie en een spelletje biljart of klaverjas. Er bestaan al plannen voor kaart- en visclubs. Tamaela verwacht niet dat er snel problemen zullen ontstaan met ouderen, jongeren en peuters onder één dak. „Dat is hier ten tij de van de Joris Doele ook altijd goed gegaan. Zodra men elkaar leert kennen blijkt men vaak pri ma met elkaar op te kunnen schie ten." Volgens de bestuurders hoeft geld geen probleem te zijn bij de verwezenlijking van hun plannen. Wagtendonk: „Er ligt nog altijd het bedrag dat door de verzekering is uitgekeerd na de brand van De Doele. Daarmee zouden wij aardig van start kunnen." Als men de plannen op tijd rondkrijgt, over weegt men ook om de stichting St. Joris Doele te gebruiken als rechtspersoon. Zoals de zaken er nu voorstaan, dreigt de stichting in juli definitief te worden opgehe ven. Door Rein Wolters SCHIEDAM De politie van Schiedam rondt vandaag het on derzoek naar de dood van de 49-ja- rige L. A. Hellemans af. De hande laar in seksartikelen en videoban den kwam zondagavond bij een frontale botsing om het leven. Over de oorzaak van het ongeval tast de politie nog steeds in het duister. Commissaris J. P. van Hoff spreekt tegen dat Hellemans het slachtoffer zou zijn geworden van een uit de hand gelopen aeh- e tervolging. „Voor bijna honderd percent s staat vast dat geen andere perso- nen bij het ongeval betrokken zijn l geweest. Uit het onderzoek is ook duidelijk geworden dat ook een ka pitaalsdelict is uitgesloten." Hoe wel het onderzoek vandaag nog doorgaat, verwacht de commissa ris niet dat er alsnog feiten aan het licht komen die wijzen op een moord. Sterke geruchten deden hierover de ronde nadat in het kantoortje van Hellemans achter de videotheek Bali bloedsporen waren aangetroffen. Gisteren zijn deze onderzocht door het gerechte lijk laboratorium. Van Hoff: „Vrijwel zeker is het gevonden bloed van Hellemans. Waarschijnlijk afkomstig van een bloedneus of iets dergelijks. Het ging maar om een geringe hoeveel heid, die volstrekt niet het gevolg was van geweld." Volgens de com missaris is het meest waarschijn lijk dat het slechtziende slachtof fer zich, even voordat hij naar zijn huis in Hendrik-Ido-Ambacht wil de rijden, op het smalle toegangs trapje naar zijn kantoor heeft ge stoten en heeft gezocht naar een doek om het bloeden te stelpen. Vandaag wordt ook het wrak van de Ford Thunderbird waarin Hellemans in het centrum van Schiedam verongelukte, nog aan een technisch onderzoek onder worpen. „Maar ik verwacht heus geen doorgesneden remleidingen of andere sabotage tegen te" ko men." ger Ambacht bij het Emaus. Ook toenin Tiet, .begin van de twintigste eeuw vlaardingen, Schiedam en Delft uit begonnen te, groeien tot moderne industrieste den is er nooit sprake geweest van een bredere verbinding tussen die steden dan de Vlaardingweg of de Harreweg. Gewoon omdat het meeste goederenvervoer toen nog te water geschiedde en omdat er wel spoorverbindingen bestonden. Er was zelfs een soort voorloper van Chris Zijdevelds plannen. Een stroomtram tsjoekte van Delft via Den Hoorn, Schipluiden en Maas land naar Maassluis. Het tracé valt nog steeds te herkennen. En op de een of andere manier heeft Schiedam noch Kethel veel met Delft te maken gehad. Ze wa ren er gewoon niet op georiën teerd. De invloedssfeer van die trotse stad reikte maar een paar kilometer zuidwaarts, waar een trotse zuil de gemeentegrens mar keerde en de naam van de Harre weg verandert in Abtswoude. Dat was tot de Bataafse Republiek een verzameling boerderijen met een eigen bestuur. Abtswoude ontleen de zijn roem aan de boerendichter Poot van wie de fameuze dichtre gel stamt: „Hoe genoeglijk vloeit het leven des gerusten landmans voort". Dank zij het geringe contact tus sen Delft en Schiedam tekenen de ze woorden nog steeds Midden- Delfland. Maar als de nieuwe rijksweg eenmaal voor het verkeer is opengesteld, behoort ook het le ven des gerusten landmans daar voorgoed tot het verleden. Door Han van der Horst l ';§CHÏED:$^;f-;ï)e;volksverte- v genwobrdigèrs hébben gesproken en gekozen voor 'de'realiteit van beton en asfalt. Het milieuvriende lijk tramnet van Chris Zijdeveld tussen Delft, Vlaardingen en Schie dam blijft een wensdroom. Het wachten is op de eerste filevor ming in Midden-Delfland. Het betekent ook dat voor het eerst in de geschiedenis de oudste verbinding tussen Schiedam en Delft concurrentie krijgt. Dat was sinds minimaal de twaalfde eeuw de Harreweg die kronkelde tussen de oude dorpskom van Kethel richting Schie, iets ten zuiden van 1 Delft. s De eerbiedwaardige ouderdom J van deze weg blijkt uit de naam. 5 Hij is genoemd naar het watertje 1 de Harg, dat daar in de buurt vloeide en waar ook het dorp Ke- thel zijn vroegere naam aan ont beende: Harga. Want de Harreweg „in zijn eerste gedaante een modderig pad leidde door een moerassig gebied, waar kreken de laaggelegen weiden doorsneden. Je vindt ze voor een deel nog steeds terug. Het zijn de kronkelige vaart jes in het gebied die zich onder scheiden van ae gegraven kaars rechte slootjes. Een van de water- ijes heeft moeten wijken voor de nieuwbouw van Groenoord en Woudhoek, de Vlaarding, waar de stad Vlaardingen zijn naam aan ontleent en ook de Vlaardingweg, waar nu nog maar een klein stukje van over is, maar die vroeger door het ongerepte polderland doorliep naar de bebouwing van Vlaardin- GRATIS VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WW TOT 40% KORTING zoals De Martino's achter de tap met links Theo Koetsier: „Juist oudere mensen zijn gecharmeerd van ons repertoire/' Door Rein Wolters SCHIEDAM „Néé, tijd voor mezelf heb ik nauwelijks meer. Zelfs het paardrijden heb ik er noodgedwongen aan gegeven. Ik heb een druk leven. Maar er be staat geen beter leven dan een druk leven." Theo Koetsier (41) klaagt be slist niet. Integendeel. De veelzij dige Schiedammer kan zich pri ma vinden in zijn huidige levens ritme. Sinds veertien jaar runt de bloemistenzoon samen met zijn levenpartner, de 34-jarige Rex de Vries, café Het Koetsier tje aan de Hoogstraat en in de Korte Kerkstraat ook een drukbe- klant saunabedrijf. Met de 24-jarige Martin Roos vormt Theo Koetsier het zangduo De Martino's. Hun Nederlandsta lige repertoire bestaat uit moder ne versies van liedjes van George Formby en Lou Bandy. Regelma tig treedt het ook in die stijl aan geklede duo op in zalen en hore- ca-ondernemingen in Nederland en België. „We krijgen best leuke aanbiedingen," beaamt Theo. „Maar we boeken ze heus niet al lemaal. Het moet leuk en behap baar blijven." Om geld is het het zangduo be slist niet altijd te doen. „Vaak treden we belangeloos op, vooral voor bejaarden. Juist oudere mensen zijn gecharmeerd van ons repertoire. Omdat ze niet naar ons kunnen komen, gaan wij naar hen toe. Martin en ik vinden het scheppen van een brokje amusement voor ouderen geweldig. Bovendien beleven we er zelf veel plezier aan," In de stad treden De Martino's vanaf 12 april belangeloos bij de be jaarden van Sint Johannes de Doper, De Rank in Kethel en de huizen Frankeland en Thurlede. Behalve met zingen en bier tappen heeft Theo het ook druk met de zorg over wat hij zelf omschrijft als zijn vier pleeg kinderen. Er zit een triest en te gelijk een mooi menselijk ver haal aan vast. Theo: „Vorig jaar oktober kwam hun vader in Tur kije bij een auto-ongeval om het leven. Met zijn vrachtwagen reed hij frontaal in op een andere wa gen en was op slag dood. Hij, zijn vrouw en ik waren al ruim vijf tien jaar bevriend. Daar sta je dan. Hij dood en zij blijft zitten met vier kinderen van 2, 3, 6 en 11 jaar oud. Een verschrikkelijk verlies. Door de rechtbank in Brielle ben ik intussen benoemd tot voogd over de kinderen." Hij vei-volgt: „Hun vader kan ik niet vervangen, maar ik pro beer hen wel bezig te houden. De ene keer ga ik met ze op stap naar Tropicana of maak een rondvaart met de Spido en de an dere keer wandel ik met ze of ga naar de film. Met de oudste ga ik binnenkort drie dagen naar Lon den. Het gezin slurpt veel tijd op, maar dat heb ik er graag voor over." Tussen alle beslommeringen door gaat Theo ook nog naar ac cordeon- en mondharmonicales. „Allemaal het gevolg van een uit de hand gelopen grap," grijnst hij. „In september 1987 deden we voor de lol mee aan de Pats- Boem-Show van Veronica-presen- tator Will Luikinga. Natuurlijk wonnen we niet, maar het was wel de basis om door te gaan. Ie dereen zegt onze wijze van zin gen en presenteren leuk te vin den. Dus gaan we verder, want we beleven er zelf ook veel gein aan. Zonder de hulp van mijn vriend Rex zou het natuurlijk nooit lukken. Als Martin en ik ergens optreden staat hij er al leen voor. Gelukkig vindt Rex dat niet erg." SCHIEDAM 'Een omgeving blij en licht van kleur. Stadsont wikkeling van Schiedam 1949-1989'. Onder deze titel wordt van 24 maart tot en met 23 april in het Stedelijk Museum een expo sitie gehouden over heden, verle den en toekomst van de stad. De titel van de expositie is geënt op een artikel in De Schiedamse Ge meenschap van augustus 1952. Hierin wordt geschreven over de in aanbouw zijnde woonflats in de wijk Nieuwland. Deze beschikten volgens de schrijver, Daan Schwa- germann, over een 'woonkamer blij en licht van kleur'. De tentoonstelling begint in het jaar 1949 en voert door de jaren vijftig, zestig en zeventig naar het heden en sluit af met een blik op de toekomstige ontwikkeling van de stad. Dit geschiedt aan de hand van foto's, maquettes, tekeningen, kranteknipsels en historisch mate riaal. Er is zelfs een straat uit 1949 aangelegd. De expositie legt één zaak héél duidelijk bloot: een stad is nooit af. Voortdurend blijven we onze omgeving inrichten en herinrich- ten. Er worden wegen aangelegd, gebouwen hersteld en woonwijken gebouwd. Om er optimaal te kun nen wonen, werken en recreëren wordt de omgeving voortdurend naar de eigen hand gezet. Het jaar 1949 is als begin geko zen omdat in dat jaar het 'Memo randum over de stedebouwkundige ontwikkeling van Schiedam' ver scheen. Dit zogenaamde 'Blauwe Boek' werd toen als uitgangspunt genomen voor de stadsvernieu- wings- en uitbreidingsplannen. De tentoonstelling 'vertelt' langs wel ke wegen de stadsontwikkeling fei telijk is gelopen. Voortdurend is hierbij sprake van een wisselwer king tussen enerzijds de plannen en anderzijds de maatschappelijke wensen en eisen die aan de plan nen worden gesteld. Omdat stads ontwikkeling een vervolgverhaal is, worden in de benedenzaal van het museum ook toekomstplannen gepresenteerd over de bebouwing van het Stadserf, het voormalige Gustoterrein, het gebied Parallel weg en de in ontwikkeling zijnde wijk Spaland. Met dezelfde titel als de ten toonstelling verschijnt er ook een Door Rein Wolters SCHIEDAM Een 25-jarige Schiedammer heeft het gisteren geweten: rijden onder invloed in de proeftijd van een vorige veroor deling, had alsnog het opleggen van gevangenisstraf van vier we ken tot gevolg. De Rotterdamse politierechter mevrouw R. C. Lensink-Bosman was onverbiddelijk. Soebatten om zijn rijbewijs te mogen houden, had geen resultaat. Behalve dat de man nu de vier weken gevange- nissstraf moet uitzitten die hij vo rig jaar voorwaardelijk kreeg op gelegd bij een veroordeling voor rijden onder invloed, mag hij nu negen maanden (waarvan vijf voorwaardelijk) niet achter het stuur en moet hij ook nog eens 750 gulden boete betalen. Op 13 juni vorig jaar werd de man door de politie van Vlaardin gen aangehouden op de Van Beet- hovensingel. Blazen en een bloed proef brachten aan het licht dat de man 490 microgram alcohol per li ter uitgeademde lucht in zijn bloed had. Toegestaan is 220 microgram. Zijn aanhouding geschiedde twee maanden na een veroordeling van een soortgelijk feit, waar behalve een ontzegging van de rijbevoegd heid ook de voorwaardelijke ge vangenisstraf aan was gekoppeld. De vader van drie kinderen verweerde zich in een mengelmoes van Turks en Nederlands met: „Die dag had ik gedronken. Mijn vrouw was op visite bij familie in Vlaardingen. Ze belde 's avonds op met het verzoek of ik haar wilde komen halen. Ik zei nog dat ik ge dronken had, maar mijn vrouw drong aan omdat ze geen geld voor een taxi had. Ik ben toen toch in de auto gestapt. Dat had ik niet mogen doen." Politierechter Lensink-Bosman: „Dat had u zeker niet mogen doen, meneer. U had beter toch een taxi besteld, want die is altijd goedko per dan de rechtbank." De verdachte bijna smekend: „Mijn rijbewijs kan ik niet mis sen. Ik heb het hard nodig om werk te vinden." De rechter wilde weten: „Hoe lang werkt u al niet?" Verdachte: „Al ruim twee jaar niet." De rechter: „Juist, ja." Mevrouw Lensink-Bosman trok zich van het verweer niets aan. „Vanaf volgende week mag u vier maanden niet autorijden. Wanneer dat toch gebeurt, en u wordt ge snapt dat mag u nog eens vijf maanden niet ryden. Begrijpt u dat?" Verder vonniste ze hem tot het betalen van de boete in vijf termijnen van honderdvijftig gul den. Het laatste woord van de ver dachte: „Mag het ook in drie ter mijnen?." SCHIEDAM De splinternieu we acht leden tellende vrouwen band Heavy Emanuella treedt morgenavond op in het muziekca fé Podium aan de Lange Haven 28. Deze band heeft een muziekstijl ontwikkeld die zich het best laat omschrijven als een combinatie van funk en soul met rockonderto- nen. Heavy Emanuelle speelt uit sluitend eigen composities. Eveneens uit Rotterdam komt de vijfmensformatie La Ligne. De vier musicerende leden en zange res Femke Ton band hebben een eigen opvatting over muziek en de uitvoering daarvan en kent geen muzikale voorbeelden. Zangeres Femke Ton geniet vooralin de Maasstad aanzien. Vorig jaar won de talentvolle Rotterdamse het Eerste Rotterdamse Songfestival van Het Vrije Volk. Afgelopen zon dag won de zangeres in het theater Zuidplein de finale Zuid-Holland van het VARA-Songfestival. Hier mee stapte ze als eerste in de halve finale, die op televisie wordt uitge zonden. Beide optredens beginnen om 22.30 uur. De toegang kost vijf gul den. Vanavond wordt in Podium een jamsessie gehouden en op zon dag 19 maart wordt de muziekfilm 'The Doors' vertoond. NAALDWIJK De Bloemen veiling Westland in Naaldwijk heeft op korte termijn part-time werk voor tachtig mensen. De ojn- zet is vorig jaar met tien percent gestegen tot ruim 1,4 miljard gul den. Om de groeiende stroom bloe men en planten te kunnen verwer ken zoekt de veiling nu een groot aantal 'verdelers'. Met 1200 vaste werknemers is de Bloemenveiling nu al de groot ste werkgever van het Westland. De tachtig nieuw aan te stellen verdelers moeten in de veilinghal len de bloemen en planten op de karren van de klanten plaatsen. De werkdag begint om zes uur 's ochtends en duurt, afhankelijk van de aanvoer, tot ongeveer half elf. De vroege, „bégipüj'dknoopte: de veiling ertoe om zelf een oplossing te zoeker/voor het Woori-werk-ver voer. De verdelers worden nu met gehuurde bussen van en naar het werk gebrachtf Wie met eigen ver voer komt, krijgt een reiskosten vergoeding. boek van de hand van Hans van der Sloot. De basis voor deze uitga ve vormde een groot aantal per soonlijke verslagen van (oud)medewerkers van de dienst gemeentewerken. Het boek volgt deze verslagen vanuit de kranten en publicaties die de stadsontwik kelingsplannen hebben begeleid en herschept daarmee het kader waarin de gebeurtenissen plaats vonden. Wethouder Chris Zijdeveld opent de expositie op donderdag 23 maart om 15.30 uur. Het eerste exemplaar van het boekje wordt tegelijkertijd overhandigd. SCHIEDAM Zoals ge bruikelijk wordt de boeken11;' week in de stad afgesloten met een feestelijke avond im het Passage Theater. Schrijf-; ster Mies Bouhuys opent het; feest. Na de pauze praat dei schrijver/journalist Rien' Vroegindewij met Marijke; Höweler en Leon de Winters Zij leggen film- en boekfrag-' menten naast elkaar en be spreken deze. Elk van de drie forumleden is betrokken geweest bij het maken van één of meer films.' Vroegindeweij schreef samen' met Jules Deelder het scena-* rio voor 'Het veld van eer's Marijke Höwelers prozade buut 'Van geluk gesproken'4 werd in 1987 verfilmd. Leon1 de Winter maakte enkele do cumentaires en regisseerde de> film 'De Schorpioen'. Aanvang 20.00 uur. Entree vijf gulden. SCHIEDAM Slijpen van mes sen kan prijzig uitvallen. Dat oii- dervond gisteren een familie aan het SibeUusplein. Op aanbellen werden aan een vrouw zes messen meegegeven. Enige tijd later stond ze opnieuw op de stoep, niet alleen met de geslepen messen, maar oök met een gepeperde de nota: drié- honderd gulden. Uiteindelijk be taalde de familie na ruzie met de vrouw tweehonderdvijftig gulden. De politie stelde een onderzoek in, maar trof de scharensliep niet meer aan. De vrouw was gekleed in een spijkerbroek, sportjack, droeg opvallende oorbellen en heeft enkele gouden tanden. De politie waarschuwt voor het meegeven van messen of scharen zonder vooraf een duidelijke prijs afspraak te hebben gemaakt. „Re gelmatig bereiken ons klachten over scharensliepen die absurde prijzen in rekening brengen," al dus commissaris Van Hoff. „Voor al ouderen zijn vaak het doelwit van zulke praktijken." T nNQEZONOEN MEDQJeUHQ) op ALLE BEKENDE MERKEN DESSO - BERGOSS - BONAPARTE - TRETFORD - KVT - SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete stalencollectle. I Alle tapijten GRATIS gelegd KDOOR HEEL NEDERLAND Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardlsette etc.) GRATIS GENAAID. STREKSINGEL 165-189-RDAM-H BERG - Vrijdag tot 9 u geopend Tel 010-4229120/4224430 -Fax 010-4227867 - 's Maandags gesloten (iU v>v. U-F isUOUUJu 3MC Jltt"» ail'W BIS OTJQQjrr

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1