Meer verpleegbedden in Sch iedamse regio Expositie woonwagens geeft helder beeld LATIJNS-AM ERIK A-FESTIVAL Het Vrije Volk SCHIEDAM Opbrengst fancy-fair voor vrouwen in Lubumbashi Staatssecretaris Dees geeft extra geld uit 'knelpuntenreserve' Strafschop schieten ook voor vrouwen 'Woonwagenbewoners zijn niet meer maar ook niet minder dan anderen, doch wel een vergeten groep" Auditie voor nieuw talent VIC'ers mogen langer blijven Wegen niet dicht voor paddentrek Meisje onder vallende boom PAGINA 14 ws VRIJDAG 17 MAART 1989 SCHIEDAM Staatssecretaris Dees van Volksgezondheid heeft zijn fiat gegeven om volgend jaar het aantal verpleegbedden in deze regio met 150 uit te breiden. Het Vlaardingse Zonnehuis krijgt er negentig bedden bij. Deze uitbrei ding start dit jaar. De stichting verpleeghuizen Nieuwe Waterweg Noord en de Vlaardingse ASHVB moeten zelf uitmaken of de resterende zestig bedden in Maassluis, Vlaardingen of Schiedam komen. De commissa ris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn, zei dat deze week bij de officiële opening van het mooie, uiterst moderne ver pleeg- reactiveringscentrum DrieMaasHave in Maassluis. Patijn zei verheugd te zijn over het extra geld dat nu is losgepeu terd uit de 'knelpuntenreserve', een reservepotje van de overheid. Want de 86 miljoen gulden die Zuid-Holland heeft toegewezen ge kregen, heeft volgens Patijn een uitloop naar 270 miljoen gulden voor de komende vijf jaar. Hij maande wel tot spoed in de discus sie over waar de extra zestig bed den gerealiseerd zullen worden. „We moeten ze niet verspelen zo dat ze opeens in Gelderland ko- men, want dat zou zonde zijn," al dus Patijn. Eerder had in zijn toespraak de algemeen directeur van de stich ting verpleeghuizen Nieuwe Wa terweg Noord, J. P. Hagenaars, be grip getoond voor de huidige acties van het verplegend personeel. Het baarde hem zorgen dat de loonont wikkeling van medewerkers in de gezondheidszorg sterk achterloopt bij die in het bedrijfsleven. „De politiek lijkt niet bereid om te in vesteren in de werkers in onze sector," zei Hagenaars. Hij pleitte voor een concurrerende honore ring omdat verder uiteenlopen van de lonen onvermijdelijk zal leiden tot een groot tekort aan personeel. De zestig nieuwe bedden waren in eerste instantie ook in Maas sluis gepland. Bij het ontwerp van DrieMaasHave is rekening gehou den met verdere uitbouw tijdens een tweede bouwfase. Toen in 1980 goedkeuring werd verkregen voor een verpleeghuis in Maas sluis, werd uitgegaan van honderd tachtig bedden. In latere jaren werden zestig bedden echter weg- bezuinigd, met de mogelijkheid de ze later toch bij te bouwen. Nu wordt bekeken of die zestig bed den niet beter verspreid kunnen worden over Vlaardingen en Schiedam. DrieMaasHave is een zusje van DrieMaasStede in Schie dam, dat in 1976 in gebruik werd genomen. Zelfs nu er binnen twee jaar een uitbreiding plaatsvindt met honderdvijftig bedden, wijzen Ha genaars en Patijn op een blijvend beddentekort in de jaren negentig wegens het toenemend aantal ou deren. Momenteel is er in deze re gio een wachtlijst van honderdzes tig mensen die in aanmerking ko men voor opname in een verpleeg huis. Uit een nog niet gepubliceerd rapport blijkt dat daarnaast 328 bewoners van een verzorgingshuis eigenlijk in een verpleeghuis zou den moeten wonen. Meeuwen Bij de officiële opening (het ge bouw is sinds eind vorig jaar in gebruik) is het huismerk van Drie MaasHave gepresenteerd, een stel meeuwen. Hagenaars: „De meeuw is een in dit gebied zeer herkenba re vogel. Een vogel die rust en be weging uitstraalt. Het is het beeld van onze organisatie. Daar waar mogelijk is beweging, daar waar nodig is rust." DrieMaasHave is een modern gebouw, niet alleen bedoeld als eindstation voor ouderen. Behalve behandeling en verzorging wordt veel aandacht besteed aan reacti vering, met de bedoeling mensen terug te laten keren naar hun oude woning of verzorginghuis. Kleinschalig In de huizen van de stichting wordt waarde gehecht aan een kleinschaligheid waarbij de bewo ners zich zoveel mogelijk thuis kunnen voelen. Het gebouw in Maassluis is ook zo opgezet, dat de ouderen zich overal kunnen terug trekken, en toch gemakkelijk steun bij elkaar kunnen vinden. Centraal ligt een ontmoetingsruim te inclusief bar en kapsalon. Op de eerste en tweede verdieping bevin den zich de verschillende behan delruimten. Het restaurant is op de derde verdieping te vinden. Stervormig om dit centrale deel liggen vier afdelingen. Elke afde ling is weer opgedeeld in drie units van tien bedden. Iedere unit telt een huiskamer en eigen sani taire voorzieningen. DrieMaasHa ve heeft 23 miljoen gulden gekost. SCHIEDAM De werkgroep Oecumenische Vastenactie zamelt onder het motto 'Door het oog van de naald' geld in voor werkloze vrouwen en meisjes in de stad Lu bumbashi in Zaïre. Van het geld zal een scholingsproject worden betaald, waar de vaak door hun fa milie verstoten vrouwen wordt ge leerd in hun eigen onderhoud te voorzien. Hun wordt bijvoorbeeld geleerd om kleding te maken en deze vervolgens te verkopen. Er is veel geld voor het project nodig. De opbrengst van een grote fancy-fair en rommelmarkt, die morgen van 10.30 tot 16.00 uur wordt gehouden bij de Martinus- kerk aan de Willem Andriessen- laan, wordt in zijn geheel gestort op giro 5625062 te Schiedam. Op dit nummer zijn ook andere giften welkom. Tijdens de fancy-fair zijn er voor de kinderen tal van spelletjes. Ook is er een stand met produkten uit Zaïre. Tevens wordt vanuit de ze stand informatie over het land en over het project verstrekt. In het filiaal van de gemeente bibliotheek in wijkgebouw De Blauwe Brug, Bachplein 555, wordt tegelijkertijd een foto-expo sitie over allerlei aspecten van le ven en werken in Afrika gehou den. SCHIEDAM Meisjes en vrou wen kunnen deelnemen aan straf- schopschieten met als inzet de ste delijke titel. Een dergelijk toernooi bestond al voor jongens en man nen. De Jeugdraad van de voetbal vereniging PPSC heeft het initia tief genomen om ook zo'n competi tie voor vrouwen te houden. De deelneemsters hoeven geen lid van een voetbalclub te zijn. Er wordt gestreden in drie leef tijdsgroepen: 6 tot en met 9 jaar, 10 tot en met 15 jaar en 16 jaar en ouder. Voor de besten van elke groep zijn leuke prijzen beschik baar. De wedstrijd vindt plaats op dinsdagavond 30 mei. Inschrijven kan door een brief kaart te sturen aan de PPSC-Jeugd- raad. Rietkraag 19, 3121 TC Schie dam. Op de briefkaart vermelden naam, adres, geboortedatum en te- lefoonnnummer. De inschrijving sluit op 16 mei. Restauratie aan Lange Haven SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (stadsontwikke ling) slaat dinsdag om 16.00 uur de eerste paal voor 22 ap partementen aan de Lange Ha ven. Zijn handeling luidt tevens de restauratie in van drie mo numentale gebouwen aan de Westvest/Lange Haven/Griffioenstraat. De 16 premie-A en 6 vrije sector ap- - parlementen worden gebouwd in opdracht van de Ontwikke lingsmaatschappij Woonveste B.V. uit Mierlo. Deur op kier; portemonnee weg SCHIEDAM Doordat de voordeur van een woning aan de Westfrankelandsestraat niet in het slot was getrokken, was het erg gemakkelijk om spullen van de kapstok mee te nemen. Behalve enkele persoonlijke be scheiden mist de bewoner ook een portemonnee met honderd vijftig gulden, Een kistje met sieraden en kleding met een waarde van negenhonderd gul den zijn gisteren overdag bij een inbraak gestolen uit een woning aan de Snelliusstraat. Men kwam binnen door met behulp van een koevoet de voordeur te forceren. Slang barst; kelder blank SCHIEDAM De brand weer heeft gisteren geruime tijd werk gehad aan het leeg pompen van een kelder onder een woning aan de Cartesius- I straat. Er stond vijftien centi meter water als gevolg van .een gebarsten waterslang van een masmachine. Andere pas in bibliotheek SCHIEDAM In het filiaal Noord van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek kan bin nenkort alleen nog worden ge leer. op vertoon van een nieu we pas. Deze is noodzakelijk omdat het uitlenen voortaan ge automatiseerd geschiedt. Om misbruik te voorkomen moeten de leners bij het afhalen van de nieuwe pas zich legitimeren en de oude pas inleveren. Bij de uitgifte van de nieuwe pas wor den alle lenersgei. evens gecon troleerd. De eigei aar van de pas weet dan meteen welke persoonlijke gegevens zijn opge nomen in de computer. Inlichtingen over de nieuwe pas worden verstrekt door Joop Debeij (tel. 4267272) en Ellen Frank (tel. 4708320). Door Rein Wolters SCHIEDAM „Woonwagenbe woners zijn in veel opzichten een vergeten groep. Nederland telt er zo'n dertigduizend, verspreid over het hele land. Huisbewoners heb ben nauwelijks weet dat er ook woonwagenbewoners zijn. Hoog stens lezen ze er eens wat over in de krant. Bijvoorbeeld als woon wagenbewoners moeilijk doen als ze worden weggegesleept. „De achtergronden daarvan worden meestal niet gepubliceerd. Toch is dergelijke informatie noodzakelijk, want nog steeds be seffen veel mensen niet, waaron der de beleidsmakers, dat de woonwagenbewoners niets meer of minder zijn^ dan doodgewone Nederlanders. Geen wonder dat ze daarom moeilijk doen als men voor de zoveelste keer is verge ten." De zinnen in de voorgaande in leiding zijn citaten uit de in 1985 uitgegeven brochure 'Woonwagen bewoners, waarheen', die hoort bij de gelijknamige reizende expositie over het leven van woonwagenbe woners. Vanaf morgen is de in drukwekkende fototentoonstelling tot en met 6 april tijdens openings uren te bezichtigen in het filiaal Nieuwland van de gemeentebiblio theek aan het Dr. Wibautplein. Ruim dertig fotopanelen, boe ken, brochures, videofilms en mi niatuur woonwagens geven een voortreffelijk beeld over het leven van de woonwagenbewoners vanaf het begin van deze eeuw. Vooral de foto's spreken voor zichzelf. Hierin herleven de oude ambach ten van scharensliep, straatmuzi kant, seizoenarbeider, marskramer en stoelenmatter. Het enige dat ontbreekt is een brok documenta tie over het Schiedamse woonwa- genbeleid. Opbouwwerker Jack Gaudelius van het 34 gezinnen tellende woonwagencentrum aan de Schie- kade: „Aan de gemeente is ge vraagd om de expositie aan te val len met informatie over het ge meentelijke beleid. Men vond ech ter de tijd van voorbereiding te kort en haakte af. Jammer, juist nu had het voor de gemeente inte ressant geweest om te laten zien dat het de problemen van de woonwagenbewoners serieus neemt." Graag gezien f f'. Omstreeks 1920 trokken de woonwagenbewoners nog door het land zoals hier langs de Rijn in de buurt van Arnhem. Zoals bekend moet het woonwa gencentrum verdwijnen van de Schiekade. In de nog te bouwen wijk Spaland wordt dit jaar, zo hebben de verantwoordelijke wet houders Chris Zijdeveld en Luud Hafkamp onlangs toegezegd, de eerste paal geslagen voor vijftien nieuwe standplaatsen. „Voorlopig is het jaar al bijna drie maanden oud. Enige beweging is nog niet ge constateerd," luidt de kritiek Gau delius. Maar goed, het jaar is nog niet voorbij." De geschiedenis van de woon wagenbewoners gaat terug tot hal verwege de vorige eeuw. Omdat er in hun eigen geboortestreek geen werk was, trokken de ambachts- en handelslieden van streek tot streek. Zij maakten zich tot graag geziene gasten in de dorpen die ze regelmatig bezochten. Omdat ze zo vaak van huis waren, sliepen ze meestal bij een boer in de hooi berg of gewoon onder de blote he mel. Hun gereedschap of handels waar vervoerden ze met een krui wagen of hondekar. De woonwa gen bestond in die periode nog niet. Pas rond de eeuwwisseling deed deze de intrede en vanaf dat moment werd er gesproken over 'woonwagenbewoners'.In 1918 werd de zogeheten woonwagenwet ingevoerd. Een van de voorwaar den voor het verkrijgen van een vergunning was dat men over vol doende inkomsten moest beschik ken. De wet was er vooral voor be doeld om bedelarij en landloperij tegen te gaan. Een ander gevolg van de wet was dat de woonwa genbevolking tot een apart bevol kingsdeel onder de Nederlanders werd gerekend. Ze hadden immers him eigen wet. Maar dezelfde wet verplichtte de gemeenten ook tot het inrichten van standplaatsen. De meeste bestuurders voelden daar weinig voor, met als resultaat het toewijzen van gebieden in de buurt van een vuilnisbelt of spoor lijn. Enkele panelen op de exposi tie zijn hiervan een sprekend voorbeeld.Zulke vestigingsgebieden deden, aldus het Landelijk Plat form Woonwagenbewoners, het imago van woonwagenbewoners geen goed. „Van iemand die op een vuilnisbelt woont, kun je im mers maar weinig goeds verwach ten," zo werd nogal eens gespro ken en gedacht. „Maar er werd dan wel voorbijgelopen aan het feit dat de woonwagenbewoner die vestigingsplaats niet zelf had uitge zocht." Oorlog In dezelfde periode als de in voering van de woonwagen- en woonbootwet bleek er in de bur germaatschappij steeds minder be hoefte te bestaan aan de diensten van woonwagenbewoners. De ge woonte om aan de deur te kopen Opbouwwerker Jack Gaudelius bij een miniatuurwoonwagen die op de expositie is te bewonderen. Graag had hij de tentoonstelling uitge breid met een overzicht van het gemeentelijke woonwagenbeleid. genbewoner voor zijn ontwikke ling op grote regionale kampen moet gaan wonen met voorzienin gen als een school, ontmoetings centrum en zelfs een eigen super markt. Verder kwam er ook perso neel in de vorm van opbouwwer kers en maatschappelijk werkers. Ver buiten de 'bewoonde wereld' werd voor de woonwagenbewo ners een kunstmatige samenleving geschapen. De vraag of ze dat wil den of nodig vonden werd door de beleidsmakers niet gesteld. „Het concentratiebeleid van de destijds verantwoordelijke CRM- minister Marga Klompé faalde. Op de grote regionale kampen was de woonwagenbewoner eerder een wereldvreemde dan een aangepas te burger geworden. Vandaar dat noodzakelijk was het overheidsbe leid weer bij te stellen in kleine kampjes van maximaal vijftien standplaatsen geïntegreerd in de woonwijken. Zo luiden de tegen woordige bepalingen," aldus het Landelijk Platform Woonwagenbe woners (LPW). Werkgraag raakte uit de gratie en de machi nes vervingen de seizoenarbeiders. Door deze tegenslagen en de woon wagenwet kwam de woonwagen bewoner alleen te staan. Contacten met de burgerbevolking werden steeds geringer, waardoor hij meer en meer vervreemdde. Er hingen nog meer donkere wolken boven het hoofd. Tijdens de Tweede We reldoorlog hadden de nazi's het niet alleen op de joodse bevolking gemunt, maar ook op zigeuners en woonwagenbewoners. In 1968 achtte de rijksoverheid het noodzakelijk dat de woonwa- ROTTERDAM Het Salvador Allende Centrum (SAC) in Rotter dam houdt op zaterdag 8 april 1989 het tweede Latijns-Amerika- festival. Onder de naam 'Zuid- Amerika in Zuid-Holland' zal het festival in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam, (aanvang 's avonds acht uur) plaatsvinden. Doel van het festival is de we derzijdse kennis en begrip tussen de cultuur van Latijns-Amerika en Nederland uit te breiden. Er zal veel aandacht worden besteed aan de muziek van Latijns-Amerika. Daarbij staan bands, waarvan de leden nu in Europa (en voorname lijk in Nederland) wonen, maar oorspronkelijk uit die zuidelijke landen komen, centraal. Zo zijn er de Chileense musicus Carlos Agui- lar, Lincoln Almada uit Paraguay en de Boliviaanse groep Kolla- suyu-Nan. Behalve met muziek krijgt het publiek volop de gelegenheid ken nis te maken met mensen en orga nisaties die in Zuid-Holland werk doen dat met Latijns-Amerika te maken heeft. Daarvoor wordt een speciale info-markt opgezet, waar belangstellenden inlichtingen kun nen krijgen over de verschillende organisaties, zoals het Chili Comité Nederland. Tot slot meldt het LPW: „Woon wagenbewoners eten niet rond een kampvuur. Ook zijn het geen kin derdieven of bedelaars. Werk schuw of a-sociaal zijn ze even min. Over het algemeen zijn woon wagenbewoners werkgrage Neder landers met strenge normen over hoe je met het huwelijk omgaat, of met familie. Ze zijn zuinig op hun spulletjes, hun wagens zijn brand schoon. Woonwagenbewoners zijn niet meer of minder dan doodge wone Nederlanders." Morgen gaat de tentoonstelling open voor het publiek. Dat zou ge beuren met een feestelijk tintje door wethouder Luud Hafkamp. Omdat het woonwagencentrum de ze week is getroffen door een sterf geval, is het officiële gebeuren af gelast. De expositie is van 11 tot en met 28 april ook te bezichtigen in het filiaal Noord van de bi bliotheek aan het Bachplein 589. SCHIEDAM Genesis Pro- dukties uit Rotterdam zoekt nieuw zangtalent. Meisjes en vrouwen die beschikken over een goede zangstem en welke ook de uitspraak van de Ne derlandse taal goed beheersen, kunnen inschrijven voor een auditie op zondag 19 maart. Voor geschikte kandidaten zijn voldoende teksten en muziek beschikbaar. Het uitschrijven van de auditie is het gevolg van een stijgende vraag naar het Nederlandse levenslied, zegt de organisatie. Genesis is een produktiebe- dryf van de Rotterdamse ar tiestenpromotor Ton Andeweg en de zanger Jacques Herb. Het duo benadrukt dat er geen sprake is van een talenten jacht, maar dat het puur een auditie is met als enige doel het vinden van nieuw talent voor het hun beschikbaar staande repertoire. „Er zijn dan ook geen prijzen te verdie nen. Wanneer wij een geschik te kandidaat of kandidaten vinden, zal ons bedrijf deze verder begeleiden," aldus Ton Andeweg. De auditie vindt zondag middag plaats in het party centrum Groot Weena, Kip straat 29 in Rotterdam. Pu bliek is ook welkom bij de au ditie en mag gratis naar bin nen. Voor inlichtingen en aan melden: tel. 010-4100343. ROTTERDAM De zestig be- ambtrn voor Veiligheid, Informa tie exi Controle (VIC'ers) van het Rotterdamse stadsvervoersbedrijf RET krijgen pas per 1 juli hun ont slag. De aanvankelijke bedoeling van de RET was de VIC'ers per 1 april op straat te zetten, maar B. en W. vinden dit de zestig langer de tijd moeten krijgen om een nieuwe baan te vinden. Het arbeidsbureau en de vakbonden moeten ze daar bij helpen. De zestig VIC'ers nemen geen genoegen met drie maanden uitstel van ontslag. Zij willen in dienst blijven by de RET en hebben ac ties aangekondigd. Zij maken deel uit van de zes honderd werkloze jongeren die bij de RET op tijdelijke basis in dienst kwamen. Het doel was jongeren werkervaring te laten opdoen en zo hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten. Het merendeel van de veiligheidsbeambten heeft bij het vervoersbedrijf een vaste baan gekregen. De zestig van wie nu het con tract met drie maanden is ver lengd, zijn volgens de RET om me dische redenen niet geschikt voor een rijdende functie. Daarom is hen geen vaste aanstelling in het vooruitzicht gesteld. SCHIEDAM Weggebruikers van de Kerkweg en Harreweg moeten tot half april rekening houden met overstekende padden en salamanders. In de avonduren verplaatsen de dieren zich naar hun geboortesloot voor het leggen van eieren. Vrijwilligers van de Paddenwerkgroep steken een hel pende hand toe. In tegenstelling tot vorig jaar zijn de wegen niet afgesloten voor autoverkeer. Wel zijn borden ge plaatst met het verzoek niet har den dan 30 kilometer per uur te rijden, zowel in het belang van de amfibieën als de vrijwilligers. Dezen zijn vanaf 19.30 tot onge veer 01.00 op de wegen te vinden en zijn herkenbaar aan hun oran je-rode jassen. De padden zal half april voorbij zijn, afhankelijk van de weersgesteldheid. VLAARDINGEN Een 13-jarig meisje is gisteren op de Koningin" nelaan onder een vallende boom terecht gekomen. Het meisje reed langs de afzetting die was geplaatst omdat de plantsoenendienst enkele bomen aan het omzagen was. In het Holy-ziekenhuis bleek dat zij geen verwondingen had opgelopen. Na het medisch onderzoek kon ze weer naar huis. 4, y tyP'S'S's s "i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1