Mies Bouhuys pleit voo r opwaardering kinderboek /Koster President Banda keurde 2 n kerstpostzegel af Playhack-aet van Cindy Groote kri jgt een verve Ig op televisie Straatrovers slaan weer toe in stadscentrum M Het Vrije Volk SCHIEDAM Infowinkel zoekt vrijwilligers Schiespoor showt in Charlois Albert Meyer vult zijn dagen met prachtig tekenwerk SCHOLIERE SCHITTERT IN ROL DRONKEN SCHOOLJUF MUSICAL ANNIE EN STEELT HARTEN PUBLIEK EN JURY t ws PAGINA 8 MAANDAG 20 MAART 1989 Slotavond Boekenweek niet meer dan napraten over relatie film - boek Boor Marcel de Klerk SCHIEDAM „'De Avonden' van Gerard Reve zal heel moeilijk te verfilmen zijn. Als regisseur zul je waanzinnig voorzichtig moeten zijn bij het vasthouden van de juis te toon van het boek. Maar in principe is ieder boek te verfil men." Een aantal markante uit spraken van het forum dat als af sluiting van de Boekenweek in het Passage Theater nog wat napraatte over het thema film en boek. Meer dan napraten kun je het niet noemen. Rien Vroegindeweij schoot telkens op wat kleurloze toon zijn vragen af op de twee an dere forumleden, Leon de Winter en Marijke Höweler. Zij kregen daarbij volop de kans hun eigen mening te profileren, al dan niet aangedikt met leuke anecdotes. De afronding van de Boeken week begon met een lezing van Mies Bouhuys. „Het is vrij uniek om een kinderboekschrijver uit te nodigen voor volwassenen," zo be gon zij. Ze signaleerde dat het kin derboek nog steeds ondergewaar deerd wordt. „Maar jeugdboeken zijn de sleutel tot een wereld die later onze wereld wordt." Zij wees op het buitenland, waar meer traditie en waardering lijkt te zijn in het spreken over en het recenseren van kinderboeken. „In Engeland heeft The Observer net zoveel ruimte over voor vol wassen releases als werk voor de jeugd. Dit geldt ook voor Frank rijk." Verrassend in het betoog van de schrijfster was het gedeelte over de Club van Rome. Het rapport van deze stuurgroep over de gevol- alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 john kroes 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Exceisior'20 PfiOFICIfeTf iiülsta studio SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) gen van de wereldeconomie, ver schenen in de zeventiger jaren, kreeg een staartje. Er werd een on derzoek ingesteld naar het ver band tussen economische groei en het percentage lezers De belang rijkste conclusie was dat, naarma te er meer gelezen werd onder de werknemers, de bedrijfsresultaten beter werden. „Dit is te verklaren door het feit dat als je boeken leest, je min of meer gedwongen wordt je te verplaatsen in de figu ren die in de verhalen voorkomen. Dit inleven in anderen kan bij het succes van zaken doen ook een roi spelen," aldus Mies Bouhuys. Tegenwicht geven aan volwas senen vindt de schrijfster een be langrijke reden om kinderboeken te schrijven. „De sociaal geënga geerde boeken, zoals die de laatste tijd nogal eens verschijnen, heb ben niet mijn voorkeur. In sommi ge van dat soort boeken kwamen alle problemen die je in de huidige maatschappij meemaak,, naar vo ren, echtscheiding, werkloosheid, vereenzaming etcetera." Groot beeldscherm Ook de relatie boek-film kwam aan bod. Leon de Winter is na het schrijven van boeken en een film als 'Zoeken naar Eileen W. en Klaas de la Pastille' geen onbeken de meer. Marijke Höweler oogstte vooral succes met de roman 'Van geluk gesproken', die later door Pieter Verhoef gefilmd werd. Rien Vroegindeweij heeft als schrijver journalist met Jules Deelder het scenario geschreven voor de film 'Het veld van eer' van Bob Visser. „Verfilmd was ik er minder ge lukkig mee," gaf Marijke Höweler haar negatieve waardering weer over 'Van geluk gesproken'. De film was veel zwaarder dan het boek. Ironie werd humor. De sub tiliteit verdween. Voor Leon de Winter dreigt een film die een te getrouwe kopie van een boek is snel slaapverwekkend te zijn. De betekenis van film ligt volgens hem juist in het aandik ken. Mensen willen spektakel zien. „Daarom heb ik het gegeven van het verongelukte meisje in 'Zoeken naar Eileen Wf speciaal voor de film bedacht." Niet alle films voldoen echter aan het spektakelcriterium dat Le on hanteert. Hij ziet voor dergelij ke films vooral toekomst op beeld schermen van „Eén bij anderhalve meter in de huiskamer." En de mensen die dan thuis niet meer rustig van een boek kunnen genie ten gaan naar de verlaten biosco pen waar ooit de marginale films draaiden. SCHIEDAM De 'bende van vijf heeft weer twee slachoffers aan de reeks van straatovervallen in het centrum toegevoegd. Zater dagavond omstreeks tien uur over vielen ze op het Broersveld twee 16-jarige jongens uit Rotterdam. Ze smeten de twee op de grond. On der bedreiging van een mes wer den ze gedwongen om honderd gulden af te staan. Vorige week werd een 28-jarige man uit de Maasstad ook het slachtoffer van het vijftal. De 'bende van vijf wordt verdacht van nog een aantal straatoverval len, zegt. commissaris Van Hoff. Hij concludeert dit uit telkens weer overeenkomende signale ment van de daders. „Het zijn jon gens van ongeveer zeventien jaar. Een van hen draagt een gouden oorbel en een van de anderen is getooid met een basebalpet." SCHIEDAM Het vrijwilli- gersteam van de Informatie- en advieswinkel van wijkcentrum De Erker is op zoek naar nieuwe me dewerkers vanuit de migrantenk ringen. Bewoners kunnen bij de winkel terecht voor allerlei vragen op het gebied van belastingen, so ciale zekerheid, onderwijs, het in vullen van formulieren, het opstel len van brieven enzovoort. Ook mensen uit de etnische minderheidsgroepen kloppen gere geld met problemen aan, maar spreken soms nog maar weinig Ne derlands. Daarom hoopt het team de gelederen op korte termijn te kunnen versterken met mensen die de Turkse of Marokkaanse taal machtig zijn. De werkzaamheden vinden plaats op vrijwillige basis, er staat geen geldelijke beloning tegenover. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met De Erker, Jan van Avennestraat 32, telefoon 4267767 of 4264161. SCHIEDAM Leden van de modelspoorvereniging Schiespoor laten op zaterdag 16 april tijdens de Philips Marathon in Rotter- dam-Charlois hun materiaal rijden rond het historische landhuis De Oliphant aan de Kromme Zand weg. Voorts verzorgen de Schie- spoorleden samen met de Haagse Modulegroep en De Hoekse Lijn ter gelegenheid van de officiële in gebruikname van de nieuwe spoor brug in Vlaardingen én de Konin ginnedagviering (resp. 28 en 29 april) de nodige demonstraties. Op uitnodiging van de Vlaardingje Stichting Nationale Gedenkdagen leggen de drie modelspoorverenig ingen dertig meter baan neer. Op zaterdag 25 maart houdt Schiespoor weer een open huis in het clubhuis aan de Westerkade. Mini-spoorwegliefhebbers kunnen terecht van 10.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen worden verstrekt door A. Luijsterburg, Laseurpad 8, tel. 4709698. Albert Meyer met een van zijn tekeningen. In dit geval een prent van de Maasboulevard. Door Rein Wolters SCHIEDAM Galerie Jonge- pier aan de Dam 37 exposeert sinds zaterdag ragfijne pen- en potloodtekeningen en air- brushwerk van Albert Meyer. Hoewel in kunstenaarskringen vrijwel onbekend, is de 63-jarige Vlaardinger voor velen toch een bekende verschijning. Twee jaar geleden ging hij met pensioen als leraar Engels bij de scholenge meenschap Spieringshoek. Hon derden leerlingen hebben tijdens zijn veertienjarig dienstverband grammaticales van Albert Meyer gehad. Sindsdien wijdt hij zich volle dig aan het tekenen. „Dat is mijn hobby. Iedere dag ben ik ermee bezig. Mijn vrouw vindt dat ge lukkig niet erg," aldus de vader van drie kinderen en opa van drie kleinkinderen. „Tekenen doe ik al sinds mijn eigen school banken," lacht de geboren en ge togen Schiedammer vervolgens. „Ik kreeg les op de lagere Henri- cusschool in de Poortugaalse- straat in de Gorzen. Nu heet deze school Sint Willibrordus. In de vijfde en de zesde klas waren het de meesters Van Huiten en Sero- dino die mijn tekenen stimuleer den. Ook bovenmeester Krebbers vond mij een tekentalent." Kleine Albert ging vervolgens naar de kweekschool en haalde, tussen zijn potloodstrepen door, zijn onderwijsakte. Hij wilde meer en sloeg zijn wieken uit naar landen als Ierland, Enge land, Denemarken, Luxemburg en Malawi in Afrika. In het laat ste land doceerde hij de Engelse taal, maar voordat het zover was moest hij eerst strijd leveren te gen de voorschriften. „Om in Afrika les te mogen geven moest ik een Engelse graad behalen. Dat betekende drie jaar studeren aan de universiteit van Dublin. Toen ik dat papiertje op zak had, mocht ik in Malawi voor de klas." In de zeven jaar dat Alben Meyer in het Derde Wereldland werkte, maakte hij erg veel schetsen in zijn tekenboek. Hij bezit er zo'n vijfhonderd. Zijn ragzuivere schetsen trokken de aandacht van de,_ Postmaster Ge neral (directeur van, de PTT'ih Malawi) en dat resulteerde in het verzoek om een postzegel te ont werpen. In 1970 verscheen de eerste zegel van Albert Meyer en die beviel zo goed dat hij voor dat land ook een Olympische Spelenzegel mocht ontwerpen die in 1972 werd uitgebracht. Mey ers ambitie liep vervolgens spaak op een krachtig halt van presi dent Banda, Zijn ontwerp voor een speciale kerstpostzegel be landde in de vuilnisbak. Meyer: „Ik had een ontwerp gemaakt van de Drie Koningen bij de geboortekrib van Jezus Christus. Maar ik had ze alledrie getekend als negroïden, dus met volle lippen. President Banda vond dat in strijd met de waar heid, want twee van Drie Konin gen waren blanken. Dus dat ging niet door." Wel beschilderde de talantvolle Meyer in Afrika tot volle tevredenheid enkele kerk muren in scholen en kerken. In zijn laatste werkkring, de scho lengemeenschap Spieringshoek, voorzag hij tijdens schoolvakan ties ook twee muren van geschil derde afbeeldingen van ruim drie meter. Sinds enige tijd krijgt Albert Meyer ook les in de Vlaardingse galerie De Duig van de bekende kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats. „Zij proberen mij het schil deren van aquarellen bij te bren gen. Behalve tekenen vind ik schilderen ook heel erg leuk. Ik probeer ook deze techniek onder de knie te krijgen. Per slot van rekening is een mens nooit te oud om te leren." In Galerie Jongepier hangen 24 sverkstukken1 van Albert Mey er. Behalve met de scherpe en bijzonder herkenbare potloodlijn leeft hij zijn creativiteit ook uit stekend uit in de airbrush-tech- niek. Vooral zijn keuze van kleu ren is oogstrelend. Hij omschrijft zelf zijn werk als abstract, realis tisch en stilistisch. Het liefst werkt Albert Meyer met dode voorwerpen die hij leven geeft door ver doorgevoerde arcerin gen. Aan zijn voorliefde voor teke nen legt een stripverhaal in het verdwenen dagblad De Maasbode over twee padvinders ten grond slag. „Ik meen dat de strip des tijds werd getekend door Fin Tayler. Als de krant was uitgele zen, tekende ik zijn figuren na. Zo is het eigenlijk gegroeid, ruim vijftig jaar geleden." De expositie van Albert Mey er is op werkdagen gratis te be zichtigen tot en met zaterdag 1 april. Zijn werk is ook te koop. De prijzen variëren van zestig tot duizend gulden. Geld en goederen weg bij inbraken SCHIEDAM Tweeduizend gulden, een decoupeerzaag, een videorecorder, sieraden en een tammy Coat zijn bij een in braak gestolen uit een woning aan de Gordonstraat. Met ver schafte zich de toegang met een valse sleutel. Door het vernie len van een ruit van de tuin deur, drongen inbrekers een woning aan de Stadhouderslaan binnen. Zij namen een boorma chine, cassettedeck en honderd vijftig gulden mee. Ook een woonhuis aan de Fabristraat werd doorzocht. Bij thuiskomst misten de bewoners een race fiets, computer en een zendbak. Klaverjassen SCHIEDAM Op dinsdag 21 maart kunnen liefhebbers weer deelnemen aan een kis veijasconcours in de grote zaal van het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. Inschrijfgeld 3,50 gulden. Man zwaar gewond na sprong van station SCHIEDAM Een ongeveer 25-jarige man is gistermorgen in zorgwekkende toestand opge nomen in het ziekenhuis Dijk- zigt na een sprong van de over kapping van het station West. Enkele politiemannen probeer den de man vergeefs van zijn zelfmoordpoging te weerhou den. Vanmorgen was zijn toe stand kritiek. De identiteit van de man is nog niet vastgesteld. Hij is ongeveer 1.80 meter lang, heeft zwart krullend haar en blauwe ogen en was gekleed in een bruine jas, spijkerbroek en zwarte rock 'n roilschoenen. Brand in bakkersoven SCHIEDAM Door over verhitting is brand ontstaan in de oven van bakkerij 't Fijntje aan de Professor Kamerlingh Onneslaan. De brandweer had ruim een uur nodig om het vuur te blussen. Achteraf bleek de schade mee te vallen. De rookontwikkeling trok veel pu bliek. Fietsbotsing SCHIEDAM Een 38-jarige vrouw is by een botsing met een 14-jarige meisje aan haar hoofd gewond geraakt. Bij het inhalen op de Dam bleef de tas van het meisje achter het stuur van de vrouw haken. Zij kwam ten val en moest zich in het Schieland-ziekenhuis onder be handeling stellen. Dienstencentrum zoekt maaitijdbezorgers SCHIEDAM Dienstencen trum De 4 Molens heeft drin gend vrijwilligers nodig voor de bezorging van warme maaltij den bij ouderen in Schiedam. Men zoekt met name mensen zonder auto, die mee willen als bijrijder. Van de bezorgers wordt gevraagd om een keer in de week van 11.30 tot 13.00 uur beschikbaar te zijn. De maaltijden worden per wijk bij de ouderen aan huis gebracht. Geïnteresseerden kunnen dage lijks tussen 9.00 en 16.30 uur contact opnemen met mevrouw De Groot of mevrouw Van der Valk, telefoon 4705500. Gill won met een uitstekende Michael Jackson-act. SCHIEDAM De 15-jarige Cin dy Groote eindigde gisteren in Vlaardingen als eerste in de jaar lijkse playbackcompetitie van Rita Young Entertainment. Op voortref felijke wijze immiteerde ze de dronken schooljuffrouw uit de mu sical Annie. Zowel het publiek als de vakjury gaven haar de meeste punten. „Ik ben zeer vereerd," zei de winnares na afloop op nuchtere toon. „Ik heb mijn uiterste best ge daan. Meer niet. Leuk dat ik ge wonnen heb." Veertien jaar, zingen als een nachtegaal en de lieveling van het publiek. Gill Cemedo Moreira was gistermiddag in zaal Middelhuyse de winnaar van de soundmixcom- petitie die tegelijkertijd werd afge werkt. De Rotterdammer kreeg be halve een fraaie beker ook de titel van 'Nederlandse Michael Jack son' toegedacht. „Als we jou zien dansen en horen zingen, dan kan de echte Jackson wat mij betreft wel in Amerika blijven, want jij bent beter," formuleerde jurylid (radio-verslaggever) Pim Flach. Ook de andere juryleden, Wallie Slot (scout van de mini-playbacks- how van Hennie Huisman), Jac ques Landzaad (musicus), Ilona Chechova (zangeres) en jury-voor zitter Rein Wolters konden zich in deze uitleg vinden. Edward van der Linden uit Rot- terdam-Overschie eiste een ver dienstelijke tweede plaats voor zich op. De 20-jarige expeditie-me dewerker van Termeulen bewees andermaal over gen voortreffelijke stem te beschikken. Met zijn En gelstalige repertoire liet hij de ruim tweehonderd bezoekers lang durig klappen. Ook hij kreeg een beker mee naar huis. Roy Simons, eveneens uit de Maasstad, kreeg met eigen Nederlandstalig werk de derde plaats toebedeeld. „Prima werk, uitstekend gebracht," aldus de juryvoorzitter Jurylid Wallie Slot was in de wolken van de prestaties van de play-backers. De 11-jarige Ester Riekwel uit Schiedam werd door de Huisman-scout regelrecht de he mel ingeprezen met haar cabaret- act van Ute Lemper. Het mini- vrouwtje deed dat voortreffelijk, maar Cindy Groote scoorde toch net iets meer punten. De leerlinge van de scholengemeenschap Spie ringshoek stal de harten vac de aanwezigen. Wallie Slot: „Voor jou is best een plek te vinden in een tv-show." Esther Riekwel en Mireille van der Velden (een mini Corrie van Gorp uit Vlaardingen) kregen als belofte mee naar huis dat voor hen een plaatsje in de show van Hen nie Huisman wordt ingeruimd. Cindy Groote als de dronken schooljuffrouw uit de musical Annie maakt kans op een tv-show. 1 I (I (INGEZONDEN MEDEDEUNG) (INGEZONDEN MEDEDELING) :V fj&Ti

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1