'Paardenmarkt nu al een succes' TIS/V lh\U;j: xi \y~. Het Vrije Volk SCHIEDAM Politie rolt 'bende van vijf' op Wachtruimten schoner dan voorheen en ook verlicht: 'een fikse verbetering' Pro Kontra Vers in Passage Pianofestijn met Pim en Louis De Erker zoekt begeleiders Marktmeester Hoepel verheugd door komst van Belgische en Franse kopers BRIEVEN van kinderen Javaans sprookje «ra- -A//, vv t» Vroeger en nu Vroeger en nu (2) PAGINA 14 ws Gokkasten gekraakt SCHIEDAM Ruim dui zend gulden aan muntgeld is er gestolen uit twee gokkasten van koffieshop De Vlinder aan de Lange Singelstraat. Ook is er een partij snoepgoed verdwe nen. De inbrekers kwamen bin nen door een aantal kleine rui tjes van de voordeur in te slaan. Ravage op rijksweg SCHIEDAM Bij een bot sing tussen twee vrachtwagens is gistermiddag een deel van de lading op het wegdek van de A20 terecht gekomen. Geduren de bijna een uur waren twee rijbanen volledig geblokkeerd. De botsing onstond doordat een 42-jarige vrachtwagenchauffeur uit Waddinxveen op zijn rem men moest gaan staan voor een invoegende personenwagen. De vrachtwagen achter hem, van een 32-jarige Puttershoeker, probeerde ook te remmen, maar zijn wagen schoof door en botste op zijn voorganger. Identiteit bekend SCHIEDAM De man die zondagmorgen van het dak van het NS-station West sprong en daarbij zwaar gewond raakte, blijkt een 22-jarige Schiedam mer te zijn. Uit een eerste on derzoek is vastgesteld dat de man tot de sprong is gekomen door geestelijke problemen. Apollo Toneel spoelt Verwarringen SCHIEDAM De Schie- damse amateurtoneel vereniging Apollo brengt zaterdag in de grote zaal van het Passagethea ter een vijftal een-acters van de auteur Alan Ayckbourn. 'Ver warringen' luidt de gemeen schappelijke titel van de vijf stukken. De voorstelling begint om 20.00 uur, de toegang be draagt 10 gulden (Pas 65 en CJP 7,50 gulden). Serpenta in De Teer- stoof SCHIEDAM Serpenta is een vervelende heks. Ze houdt van toveren, vooral van omto veren. Van indringers in haar bos houdt ze helemaal niet, die worden meteen omgetoverd. En zo gebeurt het dat er op een dag een prins in het hos komt en pardoes in een ezel veranderd wordt! Gelukkig verschijnt er een on derdaan van de prins op het to neel: Jantje. Samen met de kin deren weet hij de heks onscha delijk te maken en de prins weer terug te toveren. Kinde ren tussen 4 en 9 jaar die wil len weten hoe dat allemaal gaat moeten zaterdagmiddag naar theater De Teerstoof komen, Nieuwstraat 12. De voorstelling begint om 14.00 uur en de kaartjes kosten 3,75 gulden. Muzikaal cabaret van Renze Ferwerda SCHIEDAM Hoe meer wij onze dromen serieus nemen, des te beter kunnen we de wer kelijkheid aan. Dat is de heilige overtuiging van de Amsterdam se cabaretier Renze Ferwerda. Zelfs een simpele dagdroom kan helpen om onze tegensla gen te verwerken. Zaterdag staat Ferwerda in De Teerstoof met een avondvul lend programma. Begeleid door Toni Holthaus op piano brengt hij in een theatrale setting 'zelf geschreven liedjes, chansons, teksten en gedichten. In een ca bareteske sfeer voert Ferwerda zijn publiek mee naar zijn wensdromen en nachtmerries, waarna men weer wakker wordt in de zogenaamde werke lijkheid. Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (Pas 65 en CJP 10 gulden). Expositie Gerard Spoor SCHIEDAM In de foyer van theater De Teerstoof is tij dens de openingstijden van het theater de expositie Natuur in Beeld te zien van fotograaf Ge rard Spoor. Spoor verdiepte zich in de vijftien jaar dat hij al fotografeert in diverse aspec ten van zijn vak. Ging zijn be langstelling vroeger vooral uit naar de mens, tegenwoordig trekt hij het liefst met zijn ca mera de natuur in, waarbij het hem er vooral om te doen is de verfijnde schoonheid van kleur en licht te vangen. De tentoon stelling kan bekeken worden vanaf een uur voor de aanvang van de voorstellingen tot slui tingstijd (24,00 uur), 'Amadeus' bij Filmclub SCHIEDAM 'Amadeus', de beroemde film over het le ven van Mozart, wordt op vrij dagavond 24 maart vertoond bij de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Entreeprijs voor do nateurs vier gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Het straatmeubi- lair van Publex is een aanwinst voor de stad vinden de Schiedam mers. Zowel de nieuwe abri's als de Mupi-reclamezuilen dragen bij het publiek de goedkeuring weg. Dit blijkt uit een onderzoekje door Het Vrije Volk onder tram- en bus reizigers en onder door de stad wandelende mensen. De reclame op de Mupi's noemt men verzorgd en zeker niet storend. Ook voor de door Publex geplaatste abri's heeft men lof. „De nieuwe wachtruimten zijn functioneler en zien er beter ver zorgd uit dan de oude," antwoordt Jan van Leersum (43) desgevraagd. „Ik reis altijd met het openbaar vervoer vanmijn huis in Woud- hoek naar mijn werk in Rotter dam. In de abri sta je beschut en tegelijkertijd kim je naar alle kan ten kijken. De ruiten zijn steeds schoon. Het lijkt wel of deze elke dag worden gezeemd," complimen teert hij. „Néé, de reclameposters in de abri's storen mij niet. Tot heden kan ik me heel goed vinden in de vaak fraaie en kunstzinnige reclame-uitingen in de abri's en op de Mupi's. Ik vind het een fikse verbetering." Lenie Sterrenburg (32) uit De Gorzen zegt aanvankelijk sceptisch tegenover de nieuwe reclamevorm te hebben gestaan. „Het kwam op mij over als een ernstige soort van horizonvervuiling. Nu de Mupi's er staan en ook de abri's, vind ik het niet storend. Eerder is het een verrijking van het stadsbeeld." Mr. M.J. Bruna, directeur van Publex Straatmeubilar uit Amster dam, zegt verguld te zijn met de positieve uitslag van het (niet re presentatieve) HW-onderzoekje. „Mijn bedrijf probeert zich altijd te houden aan de gemaakte afspra ken. Voor het onderhoud van de abri's en de Mupi's zijn in Schie dam iedere dag twee mensen in touw. Htm voornaamste taak is het repareren, schoonhouden en het wisselen van de reclames." mm SCHIEDAM Drie leden van de* 'bende van vijf zijn zondag en gisteren door de politie gearres teerd. Vandaag verwachtte de poli tie nog een vierde lid te arreste-> ren. Of er nog een vijfde arrestatie volgt, bleef vanmorgen in het on gewisse. „Of de bende inderdaad uit vijf leden bestaat, zal uit het verdere onderzoek blijken," aldus de politie. De 'bende van vijf hield zich bezig met straatovervallen in de omgeving van het Broersveld en de Hoogstraat. Zaterdagavond werd twee 16-jarige Rotterdam mers onder bedreiging van een mes honderd gulden afhandig ge maakt. De week daarvoor werd een 28-jarige Rotterdammer op na-' genoeg dezelfde plek niet alleen met een mes bewerkt, maar ook een horloge en geld afhandig ge maakt. Zondagavond arresteerde de po litie op grond van een signalement een 17-jarige man. Hij bekende met anderen de twee jongens te hebben beroofd en dat hij het mes heeft gehanteerd. Ook bekende hij aan minimaal nog één straatover val op zijn kerfstok te hebben. Op zijn aanwijzing, zijn gisteren een 15-jarige en een 18-jarige mede plichtige aangehouden. Ook zij be kenden enkele overvallen te heb ben gepleegd. SCHIEDAM Donderdag is een dag waar de kenners met smart op wachten: eindelijk is er dan de Schiedamse première van het naar eigen zeggen merk waardige trio Pro Kontra Vers, in de Roo Roosenzaal van het Pas sagetheater. De heren zullen een koffer met theatrale effecten open trekken bij het repertoire van be kende liedjes uit de vijftiger en vooral zestiger jaren, met een ver dwaalde zeventiger in de vertaling van Bram Uil, die tegenwoordig op de podia pogingen tot zang doet. Hij wordt vocaal ondersteund door Peter Frings, die ook de gitaarpar tijen voor zijn rekening neemt. Rens Groenendijk zorgt voor rust gevende noten op tenorsax, dwars fluit en digital hom. Herkent u deze titels: Moeders kleine hulp, Ben je eenzaam van nacht, Binnenweg, Ruwwei en De ze schoenen zijn gemaakt voor de wandel? Hoe ze donderdag zullen klinken blijft tot het laatste mo ment onzeker, want het zijn en blijven improviserende artiesten die er niets voor voelen dat het ene optreden gelijk is aan het an dere. De naam van de groep geeft het al aan: soms zijn ze voor, dan weer tegen een vers, en dat laten ze merken ook. Aanvang 21.30 uur, toegang gra tis. De nieuwe abri's van Publex Straatmeubilair schieten in Schiedam hun doel niet voorbij. De reizigers zyn tevreden. In de stad staan 106 abri's en ruim 50 Mupi's. Op 15 februari werd de laatste abri geplaatst. Evenmin ontevreden is directeur Bruna over het vandalisme die met name tegen de abri's is ge richt. Deze zijn immers volledig in glas uitgevoerd. „De vernielzucht is volstrekt onberekenbaar. Weken achtereen sneuvelt er geen enkele ruit en vervolgens is het dagelijks prijs. Je kunt er werkelijk geen peil op trekken. Néé, cijfers over vandalisme zijn nog niet voorhan den. Daarvoor zijn we nog te kort werkzaam in Schiedam. Maar als ik het met een natte vinger in schat, dan valt het mee." Overigens incasseerde Publex Straatmeubilair gisteren op het Stadserf, bij de eindhalte van tramlijn 4, een fikse financiële aderlating. Vandalen hadden alle zes de ruiten, waaruit een abri is opgebouwd, tot gruis geslagen. „Da's al snel een schadepost van drieduizend gulden," verzucht di recteur Bruna. „Helaas gebeuren zulke dingen. In de exploitatie moet je daar vervelend genoeg re kening mee houden. Maar tot dus- verre ben ik niet ontevreden." Zoals bekend heeft Publex Straatmeubilair vorig jaar oktober de exploitatie van de wachtruim ten voor tram- en buspassagiers overgenomen van de gemeente. Het bedrijf investeerde ruim één miljoen gulden in de nieuwe abri's. Als voorwaarde werd ge steld dat er behalve de abri's ook reclamezuilen mochten worden ge plaatst. Uit de opbrengst van de re clame betaalt Publex de exploita tie. Op jaarbasis bespaart dat de gemeente ruim honderdduizend gulden aan onderhoudskosten. gil x.j) SCHIEDAM Pim Jacobs en Louis van Dijk, twee pianisten die eigenlijk geen nadere introductie meer behoeven, komen vrijdag naar de grote zaal van het Passage theater met een programma voor een breed publiek, dat zich be weegt tussen Bach en Beatles. Het duo, dat de afgelopen jaren zo naar elkaar is gegroeid dat van een 5 twee-eenheid gesproken kan wor-^ den, zal een reeks populaire stuk ken ten gehore brengen van be kende componisten, onder wie Fats Waller, Duke Ellington en Mi chel Legrand. Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 en 16 gulden (CJP en Pas 65 drie gulden korting). SCHIEDAM Al geruime tijd verzorgt wijkcentrum De Erker huiswerkbegeleiding voor leerlin gen van de basisschool en het voortgezet onderwijs. Bij de eerste groep gaat het meestal om hulp bij rekenen en taal. De tweede groep heeft vaak behoefte aan ondersteu ning op het gebied van de moder ne talen, wiskunde, handelskennis en handelsrekenen. Omdat er momenteel veel aan vragen voor begeleiding liggen is De Erker op zoek naar vrijwillige medewerkers die een of twee leer lingen willen helpen. Wie belang stelling heeft kan voor meer infor matie terecht bij De Erker, Jan van Avennestraat 32, telefoon 4263161 of 4267767. Marktmeester en paarden markt-organisa tor Piet Hoepel: „Markt in Schiedam nu al een succes. Wie veel handjeklap wil zien moet vroeg komen." Door Rein Wolters SCHIEDAM- Marktmeester Piet Hoepel verwacht zaterdag veelvuldig handjeklap op de jaar lijkse paardenmarkt op de Grote Markt in het centrum van de stad. „Het wórdt een heerlijk ouder wetse en gezellige markt met veel aanvoer en ook veel kopers," zegt de 55-jarige Rotterdammer met overtuiging in zijn stem. „Uit Gel derland, Brabant, Utrecht en Zuid holland voeren handelaren ruim honderd paarden aan. Hun dieren ook worden verhandeld, zeker we ten." Piet Hoepel baseert zijn stellig heid op, wat hij omschrijft als 'de enorme vraag vanuit Italië naar Nederlandse paarden'. „Onze paar denfokkers staan in hoog aanzien en Nederland staat bekend om zijn kwalitatief goede fokpaarden. Uit België en Frankrijk komen hande laren naar Schiedam om aankopen te doen voor de export naar Italië. Vorige week kochten ze in Utrecht bijna honderd paarden op. Ze be loofden ook Schiedam aan te doen. De prijzen waren trouwens stevig. In een geval werd voor een Fries paard grif twintigduizend gulden betaald." Piet Hoepel verder; „Het gaat trouwens in zijn algemeenheid uit stekend met de paardenhandel. Er valt goed geld mee te verdienen." Overigens zegt de marktmeester en paardenmarktorganisator er zelfs niets aan te verdienen. „Ik doe het als hobby. Inderdaad, het slokt erg veel vrije tijd op. Maar het is ont zettend leuk werk." In zijn dagelijks levensbehoefte voorziet Piet Hoepel zich door brieven te bestellen voor de Stads post in Rotterdam. „Lekker op mijn fietsie rijden door de stad. Ik hou van de buitenlucht." Piet Hoepel is een geboren en getogen Heenvlieter. Det dorp op Voorne Putten dankt zijn bekend heid aan de jaarlijkse paarden markt op tweede pinksterdag. „De markt in mijn geboorteplaats orga niseer ik al 24 jaar," glundert hij. Ook de traditionele paardenmarkt van Oud-IJsselmonde is een orga nisatie van hem. Op zijn initiatief krijgt de Oudedijk in Rotterdam op 10 juni ook een paardenmarkt. In Schiedam herstelde Piet Hoe pel vorig jaar de traditionele paar denmarkt die in veertig jaar niet werd gehouden. Het bleek meteen een doorslaggevend evenement dat in omvang en belangstelling op ge lijke voet staat met de Branders feesten en de Molenfestiviteiten. Het voortouw voor herstel van de paardenmarkttraditie is genomen door de winkeliersvereniging Hoogstraat. Het centrum van de stad barst zaterdag uit zyn voegen van de fes tiviteiten. De paardenmarkt vindt plaats van 09.00 tot 13.00 uur. Be halve het loven en bieden op paar den, worden er ook bokken, geiten en ander kleinvee verhandeld.Op het voorplein van het Stedelijk Museum is de gehele dag een skel terteam van de Bondsspaarbank aanwezig en mogen kinderen deel nemen aan trapautoraces. Enkele levensgrote paashazen fleuren het decor extra op. Ponyrijden Op de Koemarkt kunnen kinde ren tussen 09.00 en 17.00 uur po nyrijden. Vanaf de ventweg op de Koemarkt maakt van 10.00 tot 16.00 uur een paardetram gratis rondritten door het centrum van de stad. In de Hoogstraat en de Lange Kerkstraat wordt van 09.00 tot 17.00 uur een braderie gehouden. Een grote optocht met oude rij tuigen, de Spaland Ruiters, de paardetram en een trompetter korps te paard trekt tussen 13.30 en 14.15 uur door het centrum. De route is als volgt: Spinhuispad, Vij- gensteeg. Grote Markt, Lange Kerkstraat, Kreupelstraat, Boter- straat, Broersvest, Koemarkt, Hoogstraat en Grote Markt. Aan sluitend vindt bij het Stadhuis een demonstratie ringsteken plaats en worden oude rijtuigen geshowd. Om 15.30 uur legt de optocht van af de Grote Markt voor de tweede keer de route af. Tussen 13.00 en 16.00 uur wan delt en speelt The Flowertown Jazzband op de route van de op tocht. Ook het duo Amazing Stroopwafels treedt her en der op straat op. Kogge Ruiters Bijzonder is de deelname van het trompetterkorps de Kogge Rui ters uit het Noordhollandse Berk hout. In 1960 werd deze bijzonde re muziekgroep opgericht met als doel de ruitersport op een andere dan gebruikelijke wijze te beoefe nen. Het korps bestaat onder meer uit een speciaal hiervoor afgericht Fries paukenpaard. De twee pau ken, het speciale zadel en de pau- keniste wegen 140 kilo. Verder zijn er drie hoornisten en zes trompettisten. Om de paarden aan de muziek en het lawaai van het publiek te laten wennen, is een training nodig van zes maanden. De opleiding van een paukenpaard duurt twee jaar. /Si i **t*\ tr l-fiï lix - K.A '0V' 1 V-- Sabrina van Zwol, Rotterdam Hallo ik ben Ilidio Ferreira en ik doe mee met een toneelstuk. Het toneelstuk heet Javaans sprookje. Ik ben opper god en dan wordt ik verlieft op godin van de schoonheid, zei heet De- wi Sri. Dit meisje is zo mooie wand ze komt uit een ei. We dragen prachtige kleren en bij na echte kronen. En het is net of ik een echte koning bent. Mijn geliefte ié dood en uit het graf komt rijst de mensen heb ben honger meer door de dood van Dewi Sri. En toen eten de mensen elke dag rijst. Ilidio Ferreira Evora, 10 jaar Rotterdam Ik wil zoals nu wonen. En niet zoals vroeger. Want denk maar aan de spullen van vroeger, die waren niet van electriciteit. En de kleren van vroeger, die wa ren lieel dik. Eerst een onder broek dan een overbroek dan nog een broek met kanten. En ook een hele lange hoepelrok tot aan de grond. Want je mag niets laten zien van je lichaam. En als je dan naar de w.c. moest, moest je heel veel kleren uitdoen. Of als je gaat douchen ook, maar natuurlijk ook als je wakker wordt of als je gaat sla pen. En dan nog in de zomer dan heb je het stikheet. Maar natuurlijk niet alleen de vrou wen maar ook de mannen met lange kousen tot aan de knie. En kleine vestjes. En van die hele dure schonen. Want als je nu zo naar de winkel gaat, dan denken ze dat je gek bent. Ik wil zo iet wonen. Maar ik wil zoals nu wonen. Einde. Astrid Rotterdam Ik woon liever hier, want vroe ger als de zon schijnt en het was heel erg warm mocht je geneens in een rok of een T- shirt rondlopen. Want daar mag je niks laten zien. De vrou wen moesten van die hoepel jurk aan met een petticoat eronder. En als ze ergens naar toe gaan of iemand komt op be zoek dan moeten ze er heel nooi uit zien. Maar nu mag je zelf weten wat je aantrekt. Bijvoorbeeld een mini-rok met een shirt en korte sokken en de jongens een korte broek en een shirt en daar als de Zon schijnt hadden de vrou wen een parasol in plaats van een paraplu. Zahra Nazoume, 10 jaar Rotterdam 'ublex abri 's slaan aan bij tram- en buspubliek V*/X -• Jt '.V/Z/Ss-V.'.''.- Y.'f-Y/s.-. zS'-y S .sawW-'- ■vit* T .J yj y ,i .j* i 1i üzi' ij'Yj ll.ilL *1A '-j urw c„7t ji>w> t riiJ 'ik) hr ïp ■HBBBMHMf'h HU AbW J»if> KrtiUH» laiil ui :J.j«^4UUXwi kSrtQOV tlh 'fOOV Stuur Je brief haar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen/"1 T£ Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, je adres, je leeftijd en je woonplaats. se»W fA' u~' Mi

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1