Voorrang bewoners Oost voor nieuwbouw aan S ngel-Noord Paiestina-reizigers branden vingers aan geschiedenis AUTO HUREN N00TEB00M AUTOVERHUUR Het Vrije Volk SCHIEDAM Bankroof met schoten: vier jaar cel geélsf Goofy's ijsshow inspireert niet; voor de pauze naar huis Zoekgeraakte brief spreekt van 'bedenkelijke kwaliteit' reisverslag De snelste verbinding tussenstarten finish. J. A. van Leeuwen Winkelcentrum SPALAND The Kid in Podium Kandidaten kunnen ziel i nu al aanmelden voor veertig nog te bouwen woningen 799.- VW GOLF 52,- per dag PAGINA 18 ws DONDERDAG 23 MAART 1989 SCHIEDAM De zeven mansformatie The Kid treedt vanavond om 22.30 uur op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. Volgens Peter Pijpers van Podium is The Kid één van de beste bands van Ne derland. „Op zich niet zo'n gro te verdienste, maar wel type rend voor het hollandse popkli maat." Voordat The Kid aan treedt verzorgt het Delftse duo Dirk en Antoon met zang en ac cordeon een optreden.. De toe gang is gratis. Morgenavond verzorgt de Zaanse sue Chalo- ner Band een optreden. Zater dagavond musiceert de vrij nieuwe band The Professors Go Wild. Bpide concerten beginnen om 22.30 uur. De toegang kost vijf gulden. Zondagavond ver toont Peter Pijpers de film 'Re- wind' van The Rolling Stones. Eieren beschilderen SCHIEDAM Kinderen kunnen zaterdagmiddag van 13.00 tot 16.00 uur eieren be schilderen op de kinderboerde rij in het Prinses Beatrixpark. De eieren en de verf worden gratis beschikbaar gesteld. Het beschilderen geschiedt onder de deskundige leiding van de kunstenaar Gerrit Bor. Boerde rij-beheerder Piet van Mil de monstreert de kinderen boven dien een broedmachine. Thee-dansant SCHIEDAM Liefhebbers kunnen maandag 27 maart (2e paasdag) deelnemen aan een thee-dansant in het diensten centrum De Woudhoek aan de Heijermansplein 35. Aanvang 14.00 uur. Toegang één gulden. Er worden 110 toegangsbewij zen uitgegeven. Deze zijn in de voorverkoop verkrijgbaar. Deense tekenfilm in De Teerstoof SCHIEDAM Woensdag middag 29 maart vertoont thea ter De Teerstoof Snuitje, een Deense tekenfilm die geschikt is voor kinderen van 3 tot 10 jaar. De film is Nederlands ge sproken. Hoofdrolspeler Snuitje is een nieuwsgierig, neuzig wa terdiertje. Op een dag besluit hij van het rustige moeras, waar hij altijd gewoond heeft, naar de grote stad te trekken. Daar ontmoet hij Rita, een kan jer van een rat die door het eten van een of ander chemisch goedje enorm gegroeid is. Sa men beleven zij het ene avon tuur na het andere. De voorstelling begint om 14.00 uur, de toegang is 3,75 gulden. SCHIEDAM Voor de huur van een van de veertig nog te bou wen woningen binnen het project Singel-Noord staat de inschrijving open. Nog voordat de bouw start, wijst het bureau Huisvesting van de gemeente al een deel van de woningen toe aan toekomstige be woners. De gemeenteraad heeft onlangs de toewijzingsregels ver soepeld Het project Singel-Noord bestaat uit veertig huurwoningen met twee tot vijf kamers. Er komen acht eengezins- en één minder- validewoning. De woningen zijn gestapeld in huizenblokken van drie en vier woonlagen. Ze worden gebouwd aan de zuid-oost zijde van de Singel, op beide hoeken' van de Singel/Oosterstraat, Van Leeuwen- hoeckstraat en Singel/Oostsingel. Bij deze vervroegde toewijzing krijgen bewoners uit de omgeving of het stadsvernieuwingsgebied Schiedam-Oost voorrang. Voor waarde is dat zij door sloop of re novatie gedwongen waren te ver huizen. Daarna volgen de overige bewoners van Schiedam-Oost. De toekomstige bewoners krijgen de gelegenheid om invloed uit te oefe nenen op enkele onderdelen van de woningen, zoals de afwerking. Door het Bureau Huisvesting worden de woningen volgens de gebruikelijke regels toegewezen. Zo kijkt men naar het aantal perso nen binnen het huishouden en naar het inkomen. Van de kandi daten wordt verwacht dat zij deel nemen aan de verdere planning van de woningen en de woonom geving. De exacte huurprijzen zijn nog niet bekend, maar de gemiddelde huurprijs zal vijfhonderd gulden bedragen. De servicekosten van ongeveer 25 gulden per maand en de verwarming komen hier nog bij. Verder ligt de jaarlijkse bijdra ge in de onroerend goed belasting tussen de 75 en 100 gulden. De bouw van de woningen start m de tweede helft van dit jaar. De bouwtijd vergt ongeveer één jaar. Deze planning is echter nog wel afhankelijk van de verwer ving van een aantal panden die ge sloopt. Kandidaten voor een wo ning kunnen zich in Verbinding stellen met het Bureau Huisvesting aan de 's-Gravelandsesweg 567, tel. 4732111. Door Rein Wolters ROTTERDAM Tientallen ou deren keerden Ahoy' in de pauze al de rug toe. Op de voortzetting van Disney on Ice stelden ze ken nelijk geen prijs meer. „Leuke show voor kinderen, maar nauwe lijks amusant voor mij. Doodzonde van het toegangsgeld. Geef mij Ho liday on Ice maar." Kritiek die er niet om loog dus, gespuid door de 41-jarige Rotterdammer Huub Se- keris, een van de voortijdige op stappers. „Voor geen enkele Dis ney on Ice-show koop ik ooit nog een kaartje," bezwoer hij. Smaken verschillen, zo blijkt. Ondanks de ongezouten kritiek vermaakten enige duizenden kin deren en ook ouderen zich in Ahoy' uitstekend bij de avonturen van de schaatsende Walt Disney- creatie Goofy. Donald Duck, Mi ckey Mouse, Katrien, De Boze Wolf, Pinoccio en de drie Bigge tjes, ze presenteerden zich alle maal op de gladde ijzers Aan kleurrijke kleding en goed schaatswerk ontbrak het niet. Dat was allemaal verzorgd, uitstekend verzorgd zelfs. Maar het ontbrak aan een spetterende vonk. Een lau we voorstelling, die dreef op routi ne. Wel aardig, maar volstrekt on voldoende voor het gevoel van 'een lekkere avond uit'. 'Sport Goofy', zoals deze al bijna vijf jaar over de wereld reizende show heet, brengt niks nieuws. De creaties zijn perfect, de decors ook. Wat dat betreft opnieuw lof. Maar het ontbreekt aan een begrij pelijk vervolgverhaal. De sportieve prestaties van Goofy staan in de show centraal. Uiteindelijk wordt de schutterende en onhandige tweetander olympisch kampioen. 'SSËÈm De costuums en decors zijn prachtig, goed schaatswerk is er ook, maar de spetterende vonk ontbreekt bij de ijsshow Sport Goofy. Hij overwint alles en iedereen. Een leuk verhaal voor in de Do nald Duck, maar met zelfs een tik keltje fantasie ongeschikt voor de ijspiste. Het verhaal is niet begrijpelijk, zoals in een stripverhaal of teken film, het kent weinig échte actie en heeft nogal wat zijwegen die het verhaal niet completeren, doch eerder wazig maken. Een fraai ogend en zwierig ijsdanspaar als Michael Nemec en Penny Booth kan dan nog zulke mooie rietber gers, pirouetten, axels en andere sehaatstechnische hoogstandjes uithalen, met Mickey Mouse en Donald Duck hebben die volstrekt niets te maken. Toevallig komen de kinderen daar wél voor. De ju nioren willen klappen voor hun favorieten. Als ze niet op het ijs staan, verslapt de aandacht en dat blijkt weer uit het toenemende ru moer. Het amusement en de kwaliteit van 'Sport Goofy' staan ook niet in verhouding tot de prijs van een toegangskaartje: ruim dertig gul den. De show duurt hiervoor veel te kort. Walt Disney's World on Ice. Rotterdam, Sportpaleis Ahoy' tot en met 27 maart. Toegangskaarten van 30 tot 42 gulden. Kinderen t/m 12 jaar 50 percent korting. Door Rein Wolters SCHIEDAM Vier jaar achter de tralies. Volgens de Rotterdamse officier van Justitie mr. P.G.J. He il moet dit de straf zijn voor de twee verdachten van een gewapen de roofoverval op het filiaal van de Bondsspaarbank aan het Van 't Hoffplein. Op de koopavond van 1 december 1988 zouden ze op de fi liaalchef hebben geschoten, twee medewerksters hebben bedreigd en er met 24.205gulden vandoor zijn gegaan. De verdachten, Schie dammers van 18 en 21 jaar, ont kennen de overval te hebben ge pleegd. Rechtbankpresident mr. J.W. Heijman somde uit de stapel getui genverklaringen op dat de oudste van de twee al enige weken met het plan voor de overval had rond gelopen. Hij zou een bevriende drugshandelaar hebben gevraagd mee te doen, tot vier keer toe zelfs. Uiteindelijk zwichtte hij en stelde hij zijn woning beschikbaar als vluchtadres en omkleedkamer. Het huis ligt op twee straten afstand van het bankfiliaal. Als vergoe ding ontving hij achteraf een klein deel van de buit, tweeduizend gul den. Volgens de verklaring van de zelfde getuige zou er in de kruip- kelder onder zijn woning aanvan kelijk een gat zijn gegraven om de buit, het pistool en kleding te be graven. Direct na de overval ver borg het duo zich enige tijd in de kelder. Ze wisselden er ook van kleding. Met een van de overval lers ging de huurder van de wo ning later op stap naar Rotterdam. De andere overvaller verliet de woning alléén. De jongste van de twee vervoeg de zich later op de avond, na met een taxi uit Rotterdam te zijn te ruggekeerd, met ruim tienduizend gulden bij een vriend en vroeg hem dit geld te bewaren. Hij stop te het in een loze ruimte van het plafond. Elke dag kwam de over valler geld halen; uiteindelijk vond de politie nog een restant van 2700 gulden. In het bundeltje bankbiljetten zaten ook twee ge merkte brieves van honderd, af komstig uit een zogenaamd over- valpakketje van twintig briefjes van honderd dat in de meeste ge vallen bij een overval wordt mee gegeven. In bijna elk bankfiliaal liggen dergelijke gemerkte bundel tjes gereed. Via een door de recherche ano niem gehouden tipgever kwam men de verdachten op het spoor. Aanvankelijk, arresteerde de poli tie vier anderen. Uit een sloot bij het crematorium Hofwijk in Rot terdam viste de politie de plastic zak met de bij de overval gebruik te kleding op. De plek werd aange wezen door de man van de vluch- twoning. Een onderzoek door het gerechtelijk laboratorium gaf geen overeenkomsten met bijvoorbeeld de haren van de verdachten. De .22 patronen van het wapen trof de politie -*an bij de man van de vluchtwoning. Het wapen zou hij in de Nieuwe Maas hebben ge dumpt. De politie heeft er vergeefs naar gezocht. Niets gezegd De jongste verdachte heeft tij dens het vooronderzoek niets ge zegd of verklaard. Zijn oudere vriend zou bij de politie in Schie dam tijdens de verhoren enkele keren hebben gezinspeeld op zijn betrokkenheid bij de bankoverval, maar bekende verder niets. Uiterst vreemd zei de officier de betrok kenheid van een andere vriend van de jongste verdachte te vin den. Beiden zouden op de avond van de overval aan het stappen zijn geweest. Stomdronken zouden ze zijn geworden. Raadsman A. Roelofs toonde een vorige week door die getuige getekende verklaring waarin deze bevestigt dat ze beiden op 1 de cember 's avonds aan de rol zijn geweest. Officier De Heij had de vriend gevraagd zijn verklaring onder ede af te leggen. Maar hij daagde gisteren niet op. De rechter zei weinig geloof aan de verkla ring te hechten. „Het is op zichzelf al ongeloofwaardig dat een vriend die weet dat zijn vriend in hechte nis zit, niet direct komt getuigen dat ze op het moment van de over val samen waren." Bovendien bracht hij tot twee keer toe een be zoek in de gevangenis. „Heeft u hem toen niet verrot gescholden. Uiteindelijk zit u gevangen omdat hij nog steeds niet de voor u ont lastende verklaring af te leggen." Verdachte had daar verder ook geen behoefte aan. Officier mr. De Heij zei de over val en de poging tot doodslag be wezen te achten en eiste een ge vangenisstraf van vier jaar. De raadslieden mr. T.E. van der Spoel en A. Roelofs konden zich hierin volstrekt niet vinden. Zij betoog den dat er geen enkel bewijs be staat tegen hun cliënten en conclu deerden tot vrijspraak. Stevige kri tiek leverden zij op de handelwijze van de politie van Schiedam. Een video-opname van de bankoverval was gewist, moest de officier tot zijn spijt erkennen. Bovendien willen de advocaten een gesprek met de tipgever die door de politie anoniem wordt gehouden. Uitspraak op 5 april. Door Han van der Horst SGP'er Rien Lensvelt maakte zich deze week boos over het feit, dat een brief van het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie (Cidi) is zoek geraakt op het stadhuis. In de brief noemt voorzitter Ronnie Naftaniel het officieel verslag van de reis van de Vlaardingse delegatie met vijf raadsleden naar de bezette Pales tijnse gebieden getoonzet door de jonge historicus Peter Braad van bedenkelijke kwaliteit. De delegatie heeft haar vin gers lelijk gebrand aan de ge schiedenis. Geschiedenis is een mooi vak, maar soms wordt zij vernietigend als een tijdbom. Ze ker als propagandisten zich van de historie meester maken. In het Midden-Oosten gebruiken aanhangers van beide partijen elementen uit het verleden om hun eigen zaak te bepleiten en tegenstanders in een kwaad dag licht te stellen. Dat is niet vreemd. Oorlogen zijn altijd or gieën van geschiedvervalsing. Hoe liggen dan de feiten, de echte feiten? Niemand in het conflict heeft er belang bij, dat die precies worden onthuld. Alle betrokkenen houden hun eigen gruwelverhalen, hun eigen my thes en hun eigen legendes in le ven. Als er straks ooit vrede komt, zal het nog tientallen jaren duren, voordat historici in staat zijn de draad van de waarheid uit die kluwen van propaganda op te pakken. Een groot deel van het eind rapport bestaat uit het geschied kundige verhaal waarvan de PLO graag zou willen dat de wereld het gelooft. „Nee", lees je al op de eerste bladzijde, „de oorlog van 1948 was veeleer een impe rialistische. Inherent aan het zio nisme dat van begin af aan een koloniaal karakter had". Israëliërs en Palestijnen zijn beiden overtuigd van hun erf recht op de grond der vaderen. Alle grond. De Israëliërs wijzen dan op de tijd van het Oude Tes tament. De Palestijnen beweren, dat hun voorouders er al wonen sinds de Romeinen in de tweede eeuw na Christus de joden uit hun vaderland verdreven. De werkelijkheid luidt aldus: zo rond 1870 was Palestina een doodarm, geïsoleerd en nauwe lijks bevolkt gebied, dat steeds meer ten offer viel aan de ver woestijning. Toen veranderde de aanleg van het Suezkanaal ineens de wereldhandelsstromen. Het gebied kreeg een strategische lig ging- Er werd een spoorwegje aan gelegd, hier en daar. De eerste moderne Westerse reisbureaus begonnen vakantiereizen te orga niseren naar het Heilige Land. Ook verschenen joodse immi granten die voor die tijd moder ne boerderijen inrichtten. Tege lijkertijd trokken gesjochten mensen uit Egypte en Syrië mas saal binnen om werk te zoeken in Palestina, dat door de econo mische opbloei ineens weer ka raktertrekken van het beloofde land begon te krijgen. De immi gratie kwam dus van twee kan ten. Het heeft nog heel lang ge duurd voordat de Arabieren in het land zich als Palestijnen gin gen aanduiden. Ze hebben zich heel lang Syriërs gevoeld en hun land aangeduid als Zuid-Syrië. Mythe Beide partijen ontwikkelden een steeds uitgewerkter histori sche mythe om hun alleenrecht op Palestina te rechtvaardigen. Bovendien verzonnen zij etiket ten om op de tegenstanders te plakken. De Israëliërs willen niet met Palestijnse organisaties praten, „omdat ze terroristisch zijn". Maar de gevierde Israëli sche politici Menachim Begin en Mosje Dajan begonnen hun car rière zélf als leider van terroris tische bewegingen, waar later het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina nog het nodi ge van kon leren en waarschijn lijk ook hééft geleerd. Omge keerd krijgt het zionisme het la bel „koloniaal", want de Palestij nen genieten veel steun in de Derde Wereld en de meeste lan den daar hebben zich van het ko lonialisme vrijgevochten. Maar het zionisme is een na tionale joodse beweging die streeft naar een nationaal joods tehuis en het onderbevolkte Pa lestina van een eeuw geleden was daar zo'n gekke plek niet voor. Onderling zijn de zionisten het altijd voornamelijk oneens geweest. Een krachtige stroming onder de stichters streefde een socialistisch commune-ideaal na, waar de kibboetzim een over blijfsel van zijn. Een andere vleugel onder lei ding van de ideoloog Jacoblons- ky oorspronkelijk uit Polen afkomstig liet zich meer inspi reren door het rechtse en intole rante nationalisme, zoals dat voor de oorlog in Oost-Europa op geld deed en nu weer in Joego slavië de kop opsteekt. Het gaat dan ook absoluut niet aan om „het zionisme" een koloniale houding te verwijten en alle zio nisten ervan te beschuldigen, dat zij de Arabieren wilden verdrij ven. Het ligt allemaal veel genu anceerder en veel ingewikkelder. Dat de joden en de Arabieren niet meer door elkaar wonen, hangt samen met de oorlog van 1948, toen de joodse militaire ac tivisten slaags raakten met de Arabische legers van de omlig gende staten- en de bevolking door de oorlogshandelingen op drift raakte. Dat kun je er mo menteel van zeggen en niet meer. Natuurlijk doen beide partijen dat wel. Israël beweert graag, dat de Palestijnen op de Arabi sche radiozenders hadden ge hoord, dat ze er van door moes ten gaan. De Palestijnen wijzen op een bloedbad, dat is aange richt door de terroristische be weging van Mosje Dajan. God mag weten, wat er in werkelijk heid allemaal precies is gebeurd. Weekje maar Het is makkelijk nog kolom men door te gaan met een derge lijke opsomming. Maar deze voorbeelden zijn ruim voldoende om verstandige mensen af te schrikken van glasheldere analy ses over het wedervaren van Is raëliërs en Palestijnen. De delegatie is slechts een week op de Westoever geweest. Ze heeft daar allerlei avonturen meegemaakt, waaruit blijkt, dat het er goed mis is en dat de men senrechten op grote schaal wor den geschonden. Dat kun je daar namelijk zien. Dat heeft te ma ken met het feit, dat Israël een democratie is en grote moeite heeft met het onderdrukkings- werk waarin het terecht is geko men. Zijn er manieren om een eind te maken aan opstanden als de Intifada? President Assad van Syrië heeft in de opstandige stad Hama dertigduizend mensen af laten maken, zonder dat daar getuigen bij waren. De genocide van colle ga Sadam Hoessein op de Koer den verloopt ook in het geheim. En het wereldkampioenschap Pa lestij nenmoord staat nog steeds op naam van koning Hoessein van Jordanië, die in het begin van de jaren zeventig zijn tanks op de vluchtelingenkampen af stuurde, omdat men daar zijne majesteit niet nauwkeurig genoeg gehoorzaamde. In deze wereld kun je opstan den neerslaan door snel, genade loos en zeer moorddadig op te treden buiten het gezichtsveld van pers en televisie. Wie, zoals Israël, naar een aangepast ant woord zoekt op geweld, oogst al leen maar misselijk makende te levisie-beelden en internationale verontwaardiging. De Intifada is behalve een echte spontane volksopstand, voornamelijk een televisiespektakel voor interna tionale consumptie. Dit alles is niet bedoeld om de Israëliërs schoon te praten, maar om de zaak tot zijn juiste propor ties terug te brengen. Het is heel zinnig, dat Vlaardingen met zijn grote Palestijnse gemeenschap zich met het Palestijns-Israëlisch conflict engageert. Een gemeente mag best zorg uitspreken over in ternationale ontwikkelingen waarbij een deel der inwoners betrokken is. Of aandringen op onderhandelingen. Of vaststellen, dat ook de Palestijnen recht heb ben op een eigen staat. Maar verder dient ze niet te gaan. Vlaardingen is expert op terreinen zoals de Vettenoordse polder, Holy of het Lickebaert- bos. Hoe het precies moet met Rammallah en wie er allemaal gelijk heeft en waar de grenzen moeten liggen, daar heeft een Nederlandse gemeente geen ver stand van. (Han van der Horst is histori cus en publicist.) BATAVUS SPECIALIST IN C.V. VAN OER MOEZEL SPECIALIST IN SANITAIR EN TEGELS VAN DER MOEZEL (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) Wil je van Batavus racerstiu wel eens mee- zien dan alleen de snel uit 't zicht verdwijnende achterkant? Bij ons kun ie ze van alle kanten bekijken En kiezen met welke jif dit sei zoen je achterkant laat zien' 8ATAVUS RACE SERIE Mot 3 topmodellen Criterium Course en Champion 2000 vanaf ae fiets de jenef vos» Groenelaan 48, Schiedam. Tel. 4263336 Badene Var der Moezel is specialist in verkoop en insta! laöe van C V s Wij verstrekken u graag alle informatie over capaciteit en energieverbruik 24 maanden schriftelijke garantie INFORMATIE VERKOOP SERVICE Schie 40-52, 3111 PN SCHIEDAM Telefoon 010-4732077 Badene Van der Moezel ontwerpt en installeert met 24 maanden garantie Een speciaalzaak met uitsluitend eersteklas merken O a Sphinx F Grohe Venlo Koralle, Gedy, Bette, Ucosan Aquaglas, Geberit, Pressalit enz. INFORMATIE VERKOOP I SERVICE Sdue 40-52,3111 PN SCHIEDAM Telefoon 010-4732077 (INGEZONDEN MEDEDELING) Voorbeeld: 100 km vrij incl. all-risk verzekering en BTW exclusief brandstofkosten eventueel ook automatische versnelling Speciale tarieven voor weekend-, vakantie - oizakenauto Schiedam-Noord - 010-4708122

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1