Dagverzorging Frankeland uitgebreid Veert ig jaar stadsontw kkeling Modernste bankfil aal van het land geopend 'Vrouwen zijn veranderd' pagina 18 Het Vrije Volk SCHIEDAM vrijdag 24 maart 1989 Tehuis laat op open dag zien hoe het ouderen zelfstandig wil laten wonen Kunstenaar heeft beelden weer terug Stichting Casinospelen is blij met uitspraak Boxer gewurgd Jongeren schaken Rotterdamsedijk 's nachts vier weken dicht Koffieconcert Cursus vrijwilligers ouderenwerk Bommelding: peuterspeelzaal ontruimd SCHIEDAM Een perso nenlift is gisteren in Schiedam een boxer noodlottig geworden. Met zijn baas stapte het huis dier na een wandeling in de lift van een flatgebouw aan het Bachplein. De aanlijnriem raakte bekneld tussen de lift deur terwijl de kooi al opsteeg met als gevolg dat de hond werd gewurgd. Rijbewijs kwijt SCHIEDAM Het rijbewijs van een 41-jarige man is van nacht door de politie afgepakt nadat hij in zwaar beschonken toestand achter het stuur van zijn totaal vernield auto was ge haald. Op de afrit van de Vlaar- dingerdijk naar het Beneluxtra- ce ramde de dronken rijder een verkeerslicht en kwam vervol gens in de middenberm tot stil stand. Omdat hij al enkele ke ren eerder was betrapt op het rijden onder invloed, werd zijn rijbewijs ingenomen. Groep jongeren pakt skateborden at SCHIEDAM Een groep van ongeveer 25 jongens in de leeftijd van 14 tot 18 jaar heeft zich gisteravond in de Passage schuldig gemaakt aan openlijke geweldpleging jegens twee ska- tende jongens. Het duo reed op de skateborden door de Passage toen de groep hen overviel. Na enig duw en trekwerk, waarbij ook klappen vielen, ging de overvallers er met de skatebor den vandoor. De rolplanken hebben elk een waarde van vierhonderd gulden. Bekkenfractuur SCHIEDAM Met een bek kenfractuur is gistermiddag een 58-jarige vrouw opgenomen in het Schieland-ziekenhuis. Bij het overteken van de kruising Nieuwe Damlaan/- Schiedamseweg werd ze door een personenauto aangereden. SCHIEDAM Kinderen tot vijftien jaar kunnen deelnemen aan het jeugdschaakkampioen- schap van Schiedam. De com petitie begint op maandag 3 april en duurt zeven maandag avonden. Men hoeft geen lid te zijn van een schaakvereniging. De deelnemers worden naar speelsterkte verdeeld over twee groepen. Evenals voorgaande jaren is de organisatie van het kampioens chap in handen van de schaak vereniging Het Zwarte Paard. Het doel is om de jeugd een ei gen toernooi te geven. Er wordt gespeeld in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Voor in lichtingen en aanmelden kan men terecht bij de heer F. Groeneweg, Praam 5, tel. 4701215. Kluphuis Oost houdt up kinderen bezig SCHIEDAM Kinderen van 4 tot 10 jaar hoeven zich tijdens de paasvakantie niet te vervelen. Kluphuis Oost, Gali- leistraat 86, heeft voor hen tal van activiteiten in petto. Dins dag geeft het poppentheater Globedorus een voorstellen om 13.30 uur. Entree 1,50 gulden. Op woensdag en donderdag wordt er gespeeld onder het thema 'De Heksentuin'. Bovendien kunnen er woensdag vanaf 13.30 uur pannenkoeken worden gebakken en monsters worden gemaakt. Een speur tocht, schminken, muziekma- ken, toverspreuken leren en spelen in de sportzaal kan op donderdag. Deelnemen kost één gulden. Voor inlichtingen over het volledige programma tel. 4735435. Hoe regel ik een erfenis? SCHIEDAM Welke han delingen moeten worden ver richt om een nalatenschap goed te regelen? De heer B. van der Meide van het notariskantoor Van der Valk komt dat op woensdagmorgen 29 maart ver tellen in het Trefpunt Oost aan de Celsiusstraat 2. Iedereen die ouder is dan 55 jaar is om 10.00 uur welkom.Na de uiteen zetting en een pauze is er gele genheid tot het stellen van vra gen. Er worden tevens folders en brochures verstrekt. De toe gang kost niets. Inlichtingen worden verstrekt door Anneke van Gurp van de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk via tel. 4264195. Koperdiefstal VLAARDINGEN Met een aanwezige vorkheftruck is het inbrekers gelukt ongeveer 650 kilo roodkoper (waarde ƒ3650) uit een bedrijfspand aan de Marconistraat te stelen. Door Rein Wolters SCHIEDAM De nieuwe be huizing van de Stichting Dagver zorging Frankeland is in de afgelo pen weken stilletjes in gebruik ge nomen. Op 6 maart is het gereno veerde pand aan de St. Liduina- straat opgeleverd en sindsdien is het stukje bij beetje ingericht. Ge schikt gemaakt voor de ontvangst overdag van thuiswonende oude ren. Op 31 maart is er van 16.00 tot 17.30 uur een instuif. Iedereen kan dan kennis komen maken met het nieuwe onderkomen. In het najaar, als ook het aangrenzende verzorgingstehuis Frankeland zijn ingrijpende opknapbeurt achter de rug heeft, volgt een officiële ope ning. „Dagverzorging is al sinds 1984 een samenwerkingsproject van de Stichting Gezinsverzorging en het verzorgingstehuis Frankeland," vertelt de heer B.G.J. de Koning. Hij is hoofd van de afdeling Alge mene Zaken. „Het doel is om oude ren in staat te stellen langer zelf standig te blijven wonen. Dat lukt door mensen, voor wie onderdelen De heer B.G.J. de Koning van Algemene Za ken temidden van de deelne mers aan de dagverzorging in Frankeland. „Wij bieden hen een gezelli ge dag, een goed bad en een heerlijke maal tijd." van het zelfstandig wonen proble men geven, één of twee dagen per week dagverzorging te verlenen." De heer De Koning benadrukt: „Het gaat om mensen die te kam pen hebben met vereenzaming of die niet meer in staat zijn zichzelf te wassen. Wij halen de deelne mers thuis af en bezorgen hen een fijne dag in de vorm van gezellig heid, een heerlijk bad en een goeie maaltijd. Aan het eind van de middag worden zij weer naar huis vervoerd." Met de ingebruikneming van de nieuwe ruimten is de capaciteit van de dagverzorging toegenomen van 18 naar 28 deelnemers per dag. „Onze voorziening (de enige in de stad) is daarmee op een ni veau gekomen dat toereikend om zeker de eerste vijf jaar aan de vraag voldoet. Eerst hadden wij een wachtlijst, maar die is nu op geheven. Wij kunnen ruim hon derd mensen per week dagverzor ging verstrekken," rekent De Ko ning voor Mensen die in aanmerking wil len komen voor dagverzorging in Frankeland moeten 65 jaar zijn en woonachtig in Schiedam. Voorts moet men geen liggend patiënt zijn en zelfstandig kunnen eten en drinken. Er mag geen sprake zijn van incontinentie, tenzij er goede maatregelen zijn getroffen. Boven dien moeten aspirant-deelnemers in een kleine groep kunnen func tioneren. De Stichting Dagverzorging is één van drie poten van Franke- land-complex. In het verzorgings tehuis wonen 236 mensen en in de aanleunwoningen nogeens 153. In het dagverblijf werken vijf men sen en in het verzorgingstehuis 160 personeelsleden in volledige of deeltijd. SCHIEDAM Doorgaand ver keer over de Rotterdamsedijk van en naar Rotterdam moet met in gang van dinsdag 's nachts reke ning houden met een omleiding. Tussen de Koemarkt in het cen trum en het Esso-tankstation op de grens met Rotterdam worden in vier weken tijd de tramrails ver nieuwd. Er wordt van midder nacht tot 's ochtends 06.30 uur ge werkt. De reizigers van de tram- en buslijnen zullen van de werk zaamheden geen hinder ondervin den. De werkzaamheden vangen aan vanaf de Koemarkt. Over dit eer ste stuk tot aan de Nieuw Mathe- nesserstraat denkt de RET ruim twee weken te doen. Gedurende de eerste fase wordt het verkeer omgeleid via de1 Bui tenhavenweg, Nieuwsticht en Nieuw Mathenesserstraat. De om leiding in de tweede fase gescheidt via de Van Deventerstraat, Nieuwsticht en Buitenhavenweg. Deze omleidingsroutes worden met oranje horden aangegeven. SCHIEDAM Drumband Ambro- sius verzorgt op Eerste Paasdag een koffieconcert in de foyer van het Passagetheater. Het concert be gint om 11.30 uur en is gratis toe gankelijk. SCHIEDAM Stadsontwikke ling is een vervolgverhaal, dat door kranten voor de eeuwigheid wordt vastgelegd. Dat beweerde publicist Hans van der Sloot giste ren bij de opening van een ten toonstelling en de presentatie van zijn boek over de ontwikkeling van Schiedam na de Tweede We reldoorlog in het Stedelijk Muse um. Zelf was Hans niet betrokken bij de beweging van Jan Schaper, die in zestiger jaren het oprukken de regiem van betonnen hoogbouw in het centrum tot staan bracht en aandacht opeiste voor het behoud van cultuurgoed. Ook wethouder ir. Chr, Zijde veld stond toen aan de zijlijn, maar halverwege de zeventiger ja ren stond hij wel midden op het kruispunt van de rigoureuze pot- loodterreur op de stadsplattegron den en de soepele invulling van plannen voor de stadsuitleggebie- den. Een moment, dat in het mid den van de tentoonstelling goeg tot uitdrukking komt. „We beginnen ons van de rest van Nederland te onderscheiden door vooruit te kij ken en in te spelen op ontwikke lingen van de 21ste eeuw," zei Zij develd gisteren bij de opening van de tentoonstelling 'Een omgeving blij en licht van kleur'. De tentoonstelling geeft tus sen bouwsteigers aan de hand van allerlei foto's en tot nog toe nauwelijks bekende plantekenin gen een beeld van de ontwikkeling van Schiedam. Als uitgangspunt geldt het keurig als boekwerk ver- 1 Wethouder Chris Zijdeveld opende gisteren op de step de expositie in het Stedelijk Museum. schenen 'Memorandum voor de ontwikkeling van Schiedam' van 1949, waarvan slechts een deel van de plannen voor het tuindorp Kethel en Nieuwland in volle glo rie in uitvoering zijn gekomen. Op de tentoonstelling, die tot 23 april loopt, ontbreken tekeningen van het in de Lange Kerkstraat ge plande ABC-complex en is ook de toekomstige vestigingsplaats van de Hema niet aangeduid. Grafie ken geven haarscherp aan, dat in de zeventiger jaren de ontwikke ling van de stad heeft stilgestaan. SCHIEDAM In samenwer king met de Landelijke Stichting Opleidingen Bejaardenwerk houdt de Stichting Gecoördineerd Oude renwerk Schiedam weer een cur sus voor vrijwilligers in het oude renwerk. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten van tweeën half uur en start half april. De da gen waarop de cursus precies gege ven wordt, worden gekozen naar de voorkeur van de deelnemers. De deelname is gratis. In de stad zijn er honderden vrijwilligers die voor en met oude ren werken. Voor sommigen is het een tijdsbesteding van een paar uur per week, maar voor andere betekent het hele dagen werk. Het soort werk dat men verzet, ver schilt nogal. De één gaat bij oude ren op visite of doet boodschap pen. De ander organiseert activi teiten in de bejaardensociëteit en weer een ander helpt bij de ver zorging van ouderen in een ver pleeghuis. Sommige vrijwilligers blijken na enige tijd behoefte te hebben aan wat meer achter grond-informatie. De cursus biedt hen de gelegen heid om iets meer te weten te ko men over ouder worden en de plaats van ouderen in de maat schappij. Ook wordt er ingegaan op de vele voorzieningen waarvan ouderen in de stad gebruik kunnen maken. Andere onderwerpen die aan bod komen, gaan meer in op het werk van de vrijwilligers, wel ke moeilijkheden men tegenkomt en hoe deze kunnen worden opge lost. Verder is er veel ruimte voor het bespreken van onderwerpen naar keuze. Voor meer informatie en aan melding kan ïederen terecht bij de Stichting Gecoördineerd Ouderen werk aan de Tuinlaan 94, tel. 4731976 (vragen naar Ellen van den Berg). HOEK VAN HOLLAND De peuterspeelzaal in bet gebouw 'De Duinpieper' is gistermorgen ont ruimd na een bommelding. Bij de politie was een melding binnenge komen dat er een bom was ge plaatst in een school die begon met het woordje 'duin.' Hoewel de melding vrij onduidelijk was, nam de politie de melding toch serieus. Daarom werden alle scholen tus sen Hoek van Holland en Noord- wijk waarvan het woord 'duin' in de naam voorkwam, gewaar schuwd, De leiding van de peuter speelzaal 'De Duinpieper' in Hoek van. Holland besloot geen enkel ri sico te nemen. Rond tien uur werd de school in alle rust ontruimd. Volgens een leidster van de school is er geen moment sprake geweest van enige paniek. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN „Als ik er niet was zou het maar een saaie opening zijn geweest, met enkel heren in nette pakken." Liesbeth den Uyl had de zaal plat van het lachen, want ze had nog gelijk ook. De weduwe van de ex-premier verrichtte gisteren op onnavolgba re wijze de openingshandeling van het districtskantoor van de Bonds spaarbank in Vlaardingen. Na een humoristische speech drukte ze op een selfservice terminal („oh, ik moet iets é&nraken") waaruit een cheque rolde. Het document ter waarde van vijfduizend gulden werd overhandigd aan Menno van Zijen, de voorzitter van de Vlaar- dingse afdeling van de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie, een club waar mevrouw Den Uyl ooit zelf lid van is geweest. De opening van wat de directie omschrijft als het modernste bank filiaal van Nederland, verliep voor de aannemer van het pand, de Schiedamse bouwer SSN, niet al te gelukkig. Liesbeth den Uyl had kort voor ze het woord nam ken nis gemaakt met de toiletruimte. „Ik maak gebruik van het toilet, en prompt sta ik met het deur knopje in mijn hand. De heer die Het avontuur op het toilet weerhield Liesbeth den Uyl er niet van een humoristisch verhaal af te steken. me naar het toilet had vergezeld had zich discreet teruggetrokken. „Doe open!" riep ik. „Ik wil er uit!" Maar nee hoor, ik bleef er steken als een vlieg op een vliegen vanger. Eindelijk betrad een dame ook het toilet, zodat ik werd be vrijd. Ach, een schoonheidsfoutje zoals nieuwe gebouwen die altijd kennen. De aannemer zal me nu ROTTERDAM Kunstenaar Tom Waakop Reijers heeft dank zij een oproep in deze krant twee beelden teruggekregen, die eerder deze maand werden gestolen uit zijn achtertuin. Waakop loofde duizend gulden uit aan degene die hem inlichtingen kon verschaffen, in een laatste poging de beelden op het spoor te komen. Vorige week kwam het verlos sende telefoontje van een hande laar in oud ijzer. Deze kreeg de twee beelden, waarvan er een al in stukken was gezaagd, door de dieven aangeboden. Omdat hij het zaakje niet vertrouwde, nam hij het kentekennummer van de auto op en tipte hij vervolgens Waakop. Na enkele dagen wist de politie de dieven aan te houden. De Muskusos en Moeder met Kind zijn nu terug, maar toch is Waak op niet echt gelukkig. Dpor de hui dige staat van de kunstwerken staat het huilen hem nader dan het lachen. „Ik vraag me af wat ze ermee moesten. Het brons van de beelden levert maar een paar hon derd gulden op. Voor mij was de waarde natuurlijk veel groter." De beeldend kunstenaar zal de duizend gulden in ieder geval uit keren aan de tipgever. Hij hoopt de beschadigingen die de beelden hebben opgelopen, te kunnen ver halen op de dieven. wel willen wurgen, vrees ik." Ze vroeg zich af waarom juist zij $oor het ceremoniële praatje was uitgenodigd. „Die komt na tuurlijk in het rood, dachten jullie. En dat past leuk bij het interieur. Nou, dat klopt." De overhandiging van de che que werd afgerond door een luid 'hoera!' van de dames van het Vlaardings Vissers Vrouwenkoor, dat tussen de toespraken door en kele liederen ten gehore bracht. Het nieuwe pand van de Bonds spaarbank mag er zijn. Het ont werp werd getekend en uitgewerkt door het Vlaardingse architecten bureau Geluk Treurniet., dat vol gens algemeen directeur K. van de Geest een zware dobber aan het project heeft gehad. Meest opmer kelijke aanpassing aan de priva- cy-eisen van de moderne klant is het ontbreken van loketten. Bij binnenkomst geeft de bezoeker op een beeldscherm aan wat de wen sen zijn. Het zogenoemde Gifila- systeem bepaalt bij welke bankme dewerker er advies ingewonnen kan worden. Bij de Postbank is dat nog gewoon op borden boven de balies te lezen. Echter, in de ver nieuwde Bondsspaarbank is hele maal geen balie. De gesprekken worden afgehandeld in door het pand verspreide, gezellig aandoen de bureaus. Bijvoorbeeld net als bij een reisbureau. In een luie zit hoek kan op de beurt worden ge wacht, terwijl op video's behalve algemene informatie ook aangege ven wordt wie waar kan plaatsne men. Een belangrijk onderdeel van een beetje bank, de geldafhande- ling, is door de ontwerper niet vergeten. Geld en opdrachten tot geldafdracht uit de kluis vliegen via de buizenpost naar een bevei ligde bunker, in het hart van de onderneming. Liesbeth den Uyl: „Het allermooiste vond ik ooit het broodje goud dat ik mocht vast houden. Hier in de kelder zult u dat wel niet meer hebben hè, van die mooie broodjes goud." ROTTERDAM De Stichting Casinospelen Nederland, die de le gaal opererende Nederlandse casi no's onder haar hoede heeft, is verheugd over de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank. Van een echte doorbraak bij de vervolging van de Golden-Tencasi- no's wil de stichting echter nog niet spreken. Daarvoor wil men eerst eventuele uitspraken in ho ger beroep afwachten, aldus een woordvoerder gisteren in een eer ste reactie. Volgens de woordvoerder is het in het verleden vaker gebeurd dat een exploitant van Golden Ten in eerste aanleg door de rechtbank werd veroordeeld, maar in hoger beroep weer werd vrijgesproken. Het floreren van de Golden-Tenca- sino's is de Stichting Casinospelen al jarenlang een doorn in het oog. Het illegale gokken drukt de om zetten van de legale casino's, zo is de overtuiging. Ook vanuit de Raad voor de Ca sinospelen, een adviesorgaan van de regering op het terrein van de kansspelen, is voorzichtig positief op de Rotterdamse uitspraak ge reageerd. F. J. Gallast, lid van de raad, vindt de uitspraak in zoverre wel een doorbraak dat alleen het rapport-Wagenaar is gebruikt om aan te tonen dat er sprake is van een kansspel. Bij andere rechtszaken waar het rapport een rol speelde was er vaak ook nog sprake van andere bewijsmiddelen, zoals waarnemin gen van rechercheurs, aldus Gal last. SCHIEDAM „Vrouwen zijn terecht gekomen in een verande ringsproces. Voor ieder van hen ziet dit er, afhankelijk van achter grond en leefsituatie anders uit. Zo zijn bijvoorbeeld de normen en waarden verschoven, die vrouwen 10 tot 25 jaar geleden hanteer den." Dit schrijft Tineke Baart-Vaane in een persbericht. Zij houdt in het vrouwenontmoetingscentrum Bar- rika binnenkort een cursus vrouw, geloof en maatschappij. Ze meldt in het persbericht voorts dat veel vrouwen die veranderingen vaak merken aan kleine dingen. „Ze zijn anders gaan kijken naar hun omgeving, hun gezin, hun geloof en het beeld dat zij van zichzelf hebben. Vrouwen in, aan de rand en buiten de kerk blijken dan uitstekend met elkaar te kun nen praten over emancipatie en theologie. Ze zijn tot de ontdekking gekomen, dat ze niet de plaats in hun kerk of .maatschappij hebben, die ze zouden willen innemen. Vrouwen vragen zich dan af of de verhouding tussen mannen vrou wen is, zoals deze behoort te zijn. Een emancipatieproces dat zich langzaam voltrekt," vindt me vrouw Baart. Haar cursus biedt vrouwen de mogelijkheid met elkaar te praten over het geloof, hun functioneren in de kerk en de samenleving, over emancipatie en feminisme. De bedoeling is dat behalve voor een aantal vaste programma onderdelen ook veel tyd wordt vrijgemaakt voor het luisteren naar en het leren van eikaars er varingen. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten op donderdagen van 09.15 tot 11.15 uur ia het Vrouwenontmoetingscentrum Bar- rika aan de Lange Kerkstraat 62. Deelnemen is niet gratis: de cursus kost twintig gulden. Aanmelden van bij Tineke Baart-Vaane via tel. 4732035.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1