pluim voor Schiedam Edith Nieremeyer: van tienerkoor tot operette-stër Zakkendragers van Anthonisgilde sjouwen en werken als vroeger Het Vrije Volk SCHIEDAM Ministerie roemt milieugerichte aanpak in eerste aanzet voor nieuw nationaal bouwbeleid Werving vrijwillige brandweer succes 1 Schiedam moet wennen aan z'n vreemdelingen Mmmm Molenbeurs zoekt deelnemers PAGINA 14 WS ZATERDAG 25 MAART 1989 Door Ben van Haren SCHIEDAM „We zijn iets creatiever bezig dan de gemiddel de gemeente en kijken vooruit hoe zich de 2iste eeuw zal ontwikke len. We zijn zelfs bezag ons aan ons ingebakken minderwaardig heidscomplex te ontworstelen." „Wethouder ir. Chris Zijdeveld zei het deze week bij de opening van de tentoonstelling 'Een omgeving .blij en licht van kleur* over de stadsontwikkeling in Schiedam in 'de na-oorlogse jaren. „Schiedam," zo benadrukt Zij develd „mag best kapsones heb ben." Een pas verschenen nota van het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) bevestigt het. In de nota 'Bouwen en milieu', die onlangs verscheen als onder deel van het spoedig door het kabi net uit te brengen Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP), wordt Schiedam naast 's-Hertogenbosch en West-Berlijn als voorbeeld ge noemd voor een nieuw nationaal .bouwbeleid. De nota, voor de di rectie Coördinatie Bouwbeleid ge maakt door het International In stitute for the Urban Environ ment, is bedoeld om de milieu aspecten van het bouwen nader te "beoordelen. Zoals Het Vrije Volk donderdag reeds meldde, conclu deerde topambtenaar ir. C.Vries man, directeur Coördinatie Bouw beleid van het ministerie van VROM, dat door anders te bouwen het milieu op veel terreinen ge spaard zou kunnen worden. „Hoofdconclusie uit deze studie is dat kennis van milieuvriendelij ke bouwmethoden wel voorhan den is, maar slechts in beperkte kring. Aanbieders en vragers op de bouwmarkt zijn te weinig bekend met de mogelijkheden," schrijft Vriesman voorts. Volgens het NMP moet in alle maatschappelijke sec oren zodanig met natuurlijke hulpbronnen en het milieu de biosfeer omgaan, dat onze pla neet leefbaar is en blijft voor gene raties na ons. Schiedam komt in de nota naar voren als de middelgrote randstad gemeente, die niet alleen de bij zo'n plaats behorende milieupro blemen heeft. Dat is trouwens al een aardig rijtje: geluidshinder door autoverkeer, lucht-, bodem en waterverontreiniging als gevolg van verkeer, industrie en elektrici teitscentrales, grote hoeveelheden afval waaronder chemisch afval, monotone slecht gebouwde woon wijken en uniform stadsgroen, een slecht binnenklimaat in gebou wen, verkwisting van energie, wa ter en grondstoffen door verliezen bij produktie, transport en ver bruik. Daarnaast heeft Schiedam nog te maken met luchtverontreiniging van de petro-chemische industrie uit het Rijnmondgebied, met bo demverontreiniging, met opgespo ten verontreinigd havenslib en met een door grootschalige kaal slag in de jaren '60 en begin '70 aangetaste historische binnenstad, aldus de onderzoekers. De basis voor een milieu-vrien delijk bouwbeleid werd gelegd in 1977 toen in een motie de gemeen teraad vroeg om bij de planvpr- ming voor Woudhoek-Noord te streven naar 'een zodanige vorm geving van woning en woonomge ving, dat bij het gebruik zo zuinig mogelijk wordt omgesprongen met de aan de mens ten dienste staan de hulpbronnen'. Sindsdien wor den ambtenaren in die richting ge stimuleerd en is kennis opge bouwd Milieuaspecten worden in het werkoverleg normaal meege nomen. Chris Zijdeveld, die in 1974 on verwacht Cor Bolmers als wethou der stadsontwikkeling opvolgde, heeft ook milieubeheer en energie beleid in zijn portefeuille. De nieu we aanpak kost wel veel aanpas sing. „Dat zijn maar mooie verha len, krijg je gelijk te horen als een nieuwe aanpak niet snel tot resul taat leidt. Kinderziektes in een ex perimenteel project krijgen ook meer aandacht dan bij een gewoon bouwproject. Gebrek aan milieu kennis is vaak een knelpunt." In de VROM-nota krijgt het Schiedamse beleid een pluim. „De aanpak is uiterst praktisch en pragmatisch. Er worden niet veel nota's geschreven. Het Schiedamse beleid voor energiebesparing kreeg veel aandacht in de Nederlandse pers, maar er wordt ook gewerkt aan de verbetering van het afval beheer, het bevorderen van lang zaam verkeer en collectief open baar vervoer en het beheer van de natuur in de stad. Gaandeweg is het milieuaspect in het gemeente lijke inrïchtings- en bouwbeleid verstrekt en er komen steeds meer elementen aan bod. Getracht wordt het publiek hierbij te be trekken en te motiveren. Bij de laatste te realiseren uitbreidings wijk Spaland wordt beoogd in te spelen op de meest actuele ontwik kelingen." Als voorbeelden worden in de nota genoemd •~de 184 minimum-energiewo- ningen in Woudhoek, de energetische renovatie van de school Het Startblok, de renovatie van de wonin gen aan de Dr. de Visserlaan, het woningencomplex Schut tersveld en de uitgangspunten voor de woningbouw in Spaland van goed openbaar vervoer, zo min mogelijk verharding, geen snippergroen woningen op het zuiden, een norm van 600 700 kuub gas per jaar en het verbod om tropisch hardhoul en milieuonvriendelijke verf te ge bruiken. „Bij tijdige invoering van mi lieumaatregelen kan op kosten worden bespaard terwijl de mi lieukwaïiteit verbetert," conclude ren de onderzoekers aan de hand van de Schiedamse voorbeelden. -w De werving voor vrijwillige brandweerlieden via de openbare Publex-reclamezuilen (zoals op deze Mupi by de ingang van het Stadskantoor) is een succes geworden. Tot nu toe hebben zich 69 belangstellenden aangemeld en dat is aanzienlijk meer dan was ingeschat. Alleen bleef het aantal vrouwelijke kandidaten ver beneden de verwachting: slechts drie dames meldden zich aan. In verband met het grote aantal kan didaten houdt de brandweer niet één maar twee informatie-avonden. Deze vinden plaats op 31 maart en 7 april in de brandweerkazerne aan de Breedstraat. Belangstellenden kunnen zich alsnog aanmelden via tel. 4260128. Door Ben van Haren SCHIEDAM De opvoering van de operette 'Ein Walzer Traum' van Oscar Straus in het Passage Theater, volgend weekend, is één grote regionale aangelegen heid. Het Rotterdams Operette Ge zelschap speelt in Schiedam name lijk onder leiding van een Vlaar- dings trio. Dick Borst heeft de mu zikale leiding, Anneke van Gelde ren de zorg voor de choreografie en Janka Verhoeff de regie. Hoofd rolspeelster Edith Nieremeyer is vooral met de komst van de laatste naar het ROG zeer gelukkig. „Wat een vakvrouw is dat, zeg." Dit weekeinde komt het zestig personen tellende gezelschap com pleet ook nog naar Vlaardingen om bij en met de muziekvereniging Thalita te oefenen. Edith Niere meyer komt hiervoor met haar ook meespelende dochters Esther (11) en Rachèl (9) weer uit het Brabant se Steenbergen gereden. „Ik, ben negentien jaar geleden in verband met het werk van mijn man naar Brabant verhuisd, maar ben toch blij weer in deze omge ving te kunnen zingen," zegt de 36 jaar geleden in Hülegersberg gebo ren lyrisch sopraan. Dick Borst, de Vlaardingse musicus die al vele ja ren bij het ROG de muzikale lei ding heeft en dirigeert, heeft haar bewogen om naar Rotterdam terug te keren. Edith: „Ik ken Dick nog uit de tijd, dat ik zong in zijn koor „De Maastieners", Hij wist dus ook wat hij aan mij had en vroeg me naar het ROG te komen toen hij hoorde, dat ik het bij het operettegezel schap in Bergen op Zoom niet meer naar mijn zin had. Dat gezelschap, waarbij ik acht leuke jaren had, ging operettes in het Nederlands zingen. En daar hou ik niet van. Operetteliederen moet je in hun oorspronkelijke taal zingen, Duits of Italiaans dus." Zingen is de lust en het leven van Edith Nieremeyer. Ze komt uit pa ih&i yohUrV "t i?f -.»*"■>«*' ff HÉSH \ÉB r» Ü^ÉëlÉi SKI «S vi Edith Nieremeyer neemt als hoofdrolspeelster Prinses Helene ook by de repetities een plaats in bij het Rotterdams Operette Gezelschap. centrale een muzikale familie, stond al vier jarige al te zingen, zat in een popu lair jeugdkoor, deed aan talenten jachten mee, zong tot voor kort in backingkoortjes, maar heeft een zangbereik van de lage B tot aan de hoge F, ideaal voor de operette. Eens hoopt Edith Nieremeyer door te dringen tot de groep van be roepszangeressen in ons land. In november kreeg ze van Christine Deutekom, naar wie dirigent Piet Struïjk haar had verwezen, te ho ren dat de zangcapaciteit hiervoor zeker aanwezig is. Het wachten is op een kans. Het knelpunt is echter het gebrek aan beroepsgezelschap pen. Alleen de Hoofdstadoperette kennen we in ons land en die is al voorzien van een uitstekende lyri sche sopraan. Wel krijgt Edith regelmatig uit nodigingen voor concerten en on langs kwam er een verzoek van een semi-beroepsgezelschap. Ook bij het ROG krijgt ze, net als alle andere solisten een vergoeding. „Het gaat om geringe onkostenver goedingen. Je bent net kappervrij hierdoor," zegt Edith, die de afge lopen weken zeer regelmatig in de auto de vijftig kilometer tussen Steenbergen en Rotterdam aflegde voor een repetitie. In Ein Walzer Traum speelt Edith Nieremeyer de rol van Prin ses Helene, die onder haar stand trouwt met de in het kasteel dood ongelukkige luitenant Niki. Er komt veel muziek en dans voor in de operette, die al in 1907 werd ge schreven en in 1920 en 1931 ver filmd. Het ROG, waarin ook Tiny van der Waarde en Jopie Vons meespelen, geeft twee voorstellin- gen: zaterdagavond 1 april begint |o Ein Walzer Traum in het Passage- is theater om 20.00 uur en zondag- middag 2 april om 14.30 uur. Kaar- Si ten zijn telefonisch te bestellen bij m W. van Nieuwenburg (4208158), L. van der Berg (01899-24762) of bij het Passageyheater (4269563). v.. Door Rein Wolters SCHIEDAM Dobbelen om zakken met graan te mogen vullen ,en deze vervolgens óók in een schip te mogen laden. Werkloos heid is geen verschijnsel van de laatste jaren. Wie een vaste baan wil hebben, moet er soms keihard voor knokken tegen de gevestigde orde. Maar in vroeger jaren be hoorde dat evenmin tot de uitzon deringen, bijvoorbeeld onder de zakkendragers. Sommigen van hen hadden niet alleen af te rekenen ,r met de willekeur van superieiiren, maar ook met hun concurrerende, „armoelijdende maten. Vond een baas hen geschikt, dan waren ei i altijd nog de dobbelstenen die be- l paalden of de knuisten uit de mou- wen en de kapzak op het hoofd ,ekonden. Net zoals nu waren er ook toen méér werklustigen dan ba nnen. Op het Molenfestival (zaterdag 20 mei) keert een stukje folklore rond de zakkendragers van weleer terug. De stedelijke zakkendragers werken samen in het Anthonisgil de. De acteurs van 'deken Hagen- doom' laten het harde ambacht herleven. Him zweet zal vloeien onder het gewicht van de balen. Voorzitter Jan Hagendoorn, ei genaar van een waterbehande- lingsbedrijf, en zijn gildebroeders hebben ruim dertig schippers be reid gevonden om gedurende het Molenfestival in de binnenhavens af te meren. Verder organiseren zij een unieke maritieme tentoon stelling in De Korenbeurs. De overkoepelende werkgroep Molen festival is bijzonder ingenomen met het kleurrijke aandeel van het Anthonisgilde. Met veel enthousi asme en ongekende creativiteit le veren de zakkendragers jaarlijks een belangrijke bijdrage aan het evenement. „Volgend jaar bestaat ons Gilde vijfjaar. Eigenlijk zijn de zakken dragers in 1985 uitsluitend terug gekeerd ter opluistering van de 200ste verjaardag van molen De Vrijheid. Maar het sloeg zo aan dat enige maanden later het Anthonis gilde officieel werd opgericht," vertelt Hagendoorn enthousiast. Zijn dertig leden tellende groep treedt niet alleen op tijdens evene menten in de Brandersstad. „Re gelmatig ontvangen we van buiten de stad uitnodigingen om feesten op te luisteren. We waren al in Voorburg en bijvoorbeeld ook bij de Furiade in Maassluis. Voor ons optreden ontvangen we een ver goeding en daarvan betalen we de onkosten weer. Zo simpel is dat. We werken als het ware voor ons geld, ha, ha." De leden van het Anthonisgilde zijn werkzaam in beroepen van hoog tot laag en in leeftijd varië ren ze van 20 tot 55 jaar. Het is de opzet dat ze 's ochtends omstreeks tien uur met hun karwei begin nen. Volgens traditie wordt er vóór het Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis eerst gedobbeld om het werk. Wie komt er wel aan de slag en verdient enige stuivers en wie niet en keert met lege handen terug naar moeder de vrouw. Ver volgens lossen de uitverkorenen ruim zes ton graan. Dat wordt in balen-gestopt en per paardenslee naar de Korte Haven vervoerd, waar de zakken in een ander schip SCHIEDAM Verzamelaars van molenartikelen kunnen deelnemen aan een Molenruil- beurs op 20 mei in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Wie in het bezit is van bijvoor beeld lepeltjes, tegels, prent briefkaarten, miniatuur mo lens, onderdelen van molens, werktekeningen van molens etc. en deze op de beurs wil ex poseren of ruilen, kan contact opnemen met mevrouw M. Th. H. de Groot via tel. 4705500. De Molenbeurs wordt geor ganiseerd in samenwerking inet de VVV en staat in het te ken van het Molenfestival 1989. worden geladen. Is deze klus ge klaard, dan lossen de zakkendra gers uit een beurtvaarder bijna drie ton kolen, bestemd voor de twee stoomboten die liggen afge meerd in de Lange Haven. Bij de Vismarkt meert om streeks het middaguur een vissers boot af. Vishandel Fillekes houdt een originele visafslag. Rond de klok van één varen de zakkendra gers 'in armada' met een aantal schepen vanuit de Korte Haven naar de Noordvest. Het schip met de graanlading bevindt zich daar onder en zij meert af bij molen De Noord, waar de mannen de lading naar binnen sjouwen. Ook bij de branderij De Tweelingh wordt meel afgeleverd. Na hun inspan nende werk nemen de leden van het Anthonisgilde met nog enige honderden andere mensen deel aan de molenmaaltijd op de Noordvest, Later in de middag va ren alle schepen terug naar de Lange Haven, Schie en Korte Ha ven. De oude schepen arriveren in de havens in de dagen voorafgaan de aan het Molenfestival. Zo groeit de sfeer van dit vooijaarsevene- ment langzaam naar een climax. Op vrijdag- en zaterdagavond krijgt een en ander een extra fees telijk karakter door de feeërieke verlichting op de schepen. Op zon dag 21 mei varen de schepen hal verwege de middag weer uit. In samenspraak, met de vaste- gebruikers heeft het gemeentebe stuur de Korenbeurs voor drie da gen ter beschikking gesteld. Er komt een tentoonstelling van aller lei voorwerpen uit de scheepvaart. Bezoekers kunnen diverse artike len bekijken en soms ook kopen zoals: haipsluMngen, sextanten, zeekaarten, ansichtkaarten, pa trijspoorten, boeken, scheepsmo dellen enzovoort. Aan deze mari tieme gebeurtenis werken diverse organisaties mee zoals de Stichting Openluchtmuseum Binnenvaart Rotterdam, de Vereniging Stoom vaart, het Zeecadetcorps Jacob van Heemskerk, de Vereniging tot be houd van het zeilend bedrijsvaar- tuig, de Zeilvloot de Zeeuwse Stro men, lekko VBS en Martin de Geer te Rotterdam. Door Han van der Horst SCHIEDAM - Drie weken voor waardelijk en zevenhonderd vijftig gulden boete leverde het uitdelen van racistische pamfletten in Vlaatrdingen op, aan,enkele uiterst rechtse jongelieden, jlë" hadden de zelfde daad iri'Schiedam verricht, maar daar maakte de politie geen bezwaar. Is ScMedam dan„racisti- scher? Dat'is'lastig'te zeggen,,Het is wel zo, datJ de, Schiedammers ook in het verleden regelmatig moeite hebben gehad met vreem delingen. En dan hoef je niet al leen te denken aan de anti-Tur- kenrellen die een jaar of twaalf ge leden in Het Westen en in Oost woedden. Het anti-vreemdelingen- gevoel begint hier al in de acht tiende eeuw. Toen was Schiedam een van de weinige steden in heel Nederland waar volop werk was. De ene branderij na de andere werd opge richt en je kon zo aan de slag. Die reputatie drong zelfs tot Westfalen door, waar toen grote armoede heerste. Honderden werkloze Duit sers trokken naar Schiedam om een baantje te vinden bij de bran derijen. Ze vestigden zich in lage huisjes die grondspeculanten in de achtertuinen van de grote Schie damse woningen optrokken. En de echte, de oorspronkelijke Schie dammers vonden, dat zij zich niet aanpasten. Dat leidde tot enorme rellen en zware gevechten. Tegenwoordig beschouwen de nakomelingen van deze eerste gastarbeiders zich als op en top Schiedammers. Het zijn de Van Osnabrugges, de Wasmans, de Hersbachs, waar ik zelf via mijn moeder aan verwant ben. Elke Schiedamse familie met een iets Duits klinkende naam is van gas- tarbeidersafkomst. Dat laat je mij meren over de toekomst. Zouden over een eeuw özul of Aluc ook ty pisch Schiedamse achternamen zijn? De tweede keer, dat er in Schie dam echt grote moeilijkheden rond vreemdelingen ontstonden, was tijdens de Eerste Wereldoor log. Toen kwamen er grote aantal len Poolse vluchtelingen naar Ne derland die her en der in opvang centra werden ondergebracht. Op de Lange Haven was er ook een en de Polen zwierven met melanch olieke ogen door de stad, ze zongen him liederen van thuis en ze wer den verliefd op Schiedamse meis jes. Dat leidde tot heftig protest en zelfs in de gemeenteraad presteer de men het erover te klagen, dat deze Polen zomaar brood aan de meeuwen voerden, hrood van 'on ze' belastingcenten. Echt uit de hand gelopen is het niet, want na de Eerste Wereldoorlog werd Po len een onafhankelijke staat en de meeste vluchtelingen keerden te rug. Maar er zijn er wel een paar blijven hangen. Wat leren deze ervaringen? Schiedammers houden in eerste instantie niet van buitenstaanders, maar op den duur raken zij er wel aan gewend. Dat zal wel samen hangen met de eigenzinnige bin- nenvetterigheid die iedereen hier met de paplepel krijgt ingegoten. L 1 i o-SiiilS. Y

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1