5 Bewoners 'heipen' b ij renovati e Oosterstraat Paardenmarkt en braderie: één groot feest Bowling-toppers 'vergeten' bonus @@Koster 'Het VrijeVolk" SCHIEDAM - - - - I I KUNST TE KIJK Feest rond begin eerste collectieve woningverbetering in Schiedam S Vlisttoer voor trim-fietsers In 'De Walvis' tonen topspelers dat bowling voor hen meer is dan een spelletje. Rioleringen in zeer slechte staat ws DINSDAG 28 MAART 1989 Ia: Radiodief 'bij toeval' gepakt SCHIEDAM Omdat een fietsende jongen zich op de Rot- terdamsedijk verdacht gedroeg, besloot ae bemanning van een toevallig passerende politiewa gen uit Rotterdam hem aan de tand te voelen. Onder zijn jas had de zeventienjarige jongen éen tas met daarin een gestolen autoradio en een schroeven draaier Hij werd overgedragen aan de Schiedamse politie. Bekeuringen bij snelheidscontrole j SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole op de Havendijk in Schiedam zijn in één uur tijd ?8 bekeuringen uitgedeeld. Vol gens de politie reed één op de Zes automobilisten harder dan 65 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 kilometer per uur. Reclamebord door storm door autoruit i SCHIEDAM Door de hevi ge storm is vrijdag een reclame bord van het dak van het res taurant Indian Garden ge waaid. Een groot stuk van het bord sloeg door de achterruit van een geparkeerde auto. Ontspanningsavond j in wijk Woudhoek i SCHIEDAM Met mede werking van het trio River own Music houdt de Stichting ecoordineerd Ouderenwerk op vrijdagavond 31 maart een ge zellige dansavond in het dien stencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein 35. Aanvang 20.00 uur. Entree per persoon ƒ2,50. Jubilarissen gehuldigd SCHIEDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel (ABOP) afdeling Schiedam heeft tijdens haar laatste jaar vergadering een tiental jubila rissen gehuldigd. Mevrouw Th. Vis en de heren T. Bos en A. J. den Hartog werden in de bloe metjes gezet omdat zij al veertig jaar lid zijn van de bij de FNV aangesloten onderwijzersvak- JiQnd. Een onderscheiding we gens 25-jarig lidmaatschap ging naar mevrouw E. J. G. Weiffen- bach en de heren E. Bras„ A. J. Lems, W. J. van Leon, W. Mei en, B. J. Jerfie en R. Bal. BOP-hoofdbestuurslid Rob de Koning sprak Me jubilarissen toe en overhandigde hun de bij behorende speldjes. Als nieuw bestuurslid kozen de Schiedam se bondsleden Jolanda Bis- schops. Operette in Passagetheater SCHIEDAM Het Rotter dams Operette Gezelschap ver zorgt zaterdag 1 en zondag 2 april in de grote zaal van het Passagetheater uitvoeringen van de operette Ein walzer fi-aum van Oscar Strauss. Het Stuk wordt geregisseerd door Janka Verhoeff. Anneke van Gëlderen tekent voor de choreo grafie en de muzikale leiding is ijjf handen van Dick Borst. Za terdag 1 april begint de voor stelling om 20.00 uur, toegang 2C) gulden. Zondag 2 april is er een matinee, aanvang 14.00 uur. Kaarten daarvoor kosten 17,50 gulden. Sporttoernooien voor scholieren SCHIEDAM Ook dit jaar worden tijden de paasvakantie weer sporttoernooien gehouden voor scholieren. Voor het sphoolhandbaltoernooi hebben 65 teams uit het basisonderwijs dfl 24 teams uit het voorgezet oniierwijs ingeschreven. De wedstrijden worden vandaag, ip^rgen en donderdag gespeeld in de sporthal Margriet (basis onderwijs) en op het handbal- complex van UVG in het sport park Harga. In dezelfde periode wordt het schoolvoetbaltoer- hobi gehouden. Hieraan doen 101 jongens en meisjes elftallen mee, 63 uit het basisonderwijs en; 38 uit het voorgezet onder wijs. Gespeeld wordt op de vel den van Hermes DVS, SVDPW, 6SS en eventueel Demos. "Forel in Beatrixpark SCHIEDAM Binnenkort zullen de Schiedamse sportvis sers de sterke verhalen over hun prestaties aan de water kant waar moeten gaan maken, want vanaf vrijdag 28 april mag een deel van vangst mee naar huis worden genomen. Als presentje aan het Schiedamse hengelaarsgilde laat de jubile rende hengelsportvereniging Schiedam Omstreken op die dag namelijk een fikse partij fo- ïel uitzetten in het Beatrixpark. En anders dan de karper en de witvis mogen de forellen thuis wel de pan in. SCHIEDAM Na een voorbe reidingstijd van bijna twee. jaar is onlangs een begin gemaakt met de verbetering van twintig woningen in de Oosterstraat in het oosten van Schiedam. Op zichzelf is wo ningsverbetering al jaren geen bij zonder verschijnsel meer, maar in het geval van de Oosterstraat zit er toch een bijzondei tintje aan: aan de verbeteringsbeurt wordt deelge nomen door vijftien eigenaar-be woners en drie eigenaar verhuur ders en is het eerste collectieve project in Schiedam. In 1987 verenigden de huis- eigenaren zich in de Ver"r_.ging Kollectieve Woningverbetering Oosterstraat (VKWO) en gingen met begeleiding van het Buro Be wonersondersteuning aan de slag. r„> renovatie, die in k^. .en per woning varieert van vijftien- tot tachtigduizend gulden, woidt uit gevoerd door Amstelland Stadsher stel BV uit Maarssen. De architect voor het project is Architectenbu reau H. den Hollander uit Bos koop. In de achterliggende twee jaar zijn talloze besprekingen gevoerd voordat het kwam tot een aanbe steding en een opdrachtverstrek king, „Deze globale omschrijving van de voorbereidingspe iode ver hult eniszins de feitelijke noodza kelijke inzet van alle betrokke nen," maakt bewoner Frans Klij- zen duidelijk. „Collectieve woningverbetering is een aanpak die alleen kan luk ken wanneer alle partijen er hard aan trekken," gaat hij verder. „Zo vergde de voorbereiding van ons project van de architect een zeer flexibele inzet, waarbij de plannen meermalen volledig veranderd en herberekend moesten worden. Het bestuur van de VKWO heeft'gedu rende de gehele voorbereidingspe riode enorm ve d werk verzet. Naast de vele werkzaamheden die samenhingen met het opstarten van het project, is er veel overleg gestoken in overleg met partijen en het wegnemen van een om vangrijke hoeveelheid drempels." Veel lof zwaait de VKWO naar de gemeentelijke afdeling Bouw en Woningtoezicht en in het bij zonder ambtenaar T. van Agtmaal. Rnjzen: „Deze afdeling fungeerde als vraagbaak voor subsidie-aange legenheden. De uitvoering van het project is mede dankzij financiële hulp dooi de gemeente mogelijk gemaakt. De subsidie bedraagt on geveer zestig percent." Om de vreugde over het slagen van het project tot uiting te bren gen, houdt de Vereniging Kollek- tieve Woningverbetering Ooster straat op vrijdag 14 april voor le den en genodigden vanaf 's mid dags drie uur een feest in het pand van de bewonersvereniging Schie- dam-Oost aan de Franklinstraat 11a. Wethouder J. G. van Kleef (Stadsvernieuwing) is hierbij ere gast. PAGINA 9 Sg SCHIEDAM Toerclub Rijn- - mond houdt zondag 2 april de Vlisttoer, een sportieve fietstoer- tocht over een afstand van hon derd kilometer De route gaat langs de Rottemeren naar Schoon hoven, waar het rustpunt, en via de rivieren weer terug naar Schie dam. Er wordt om 9.00 uur gestart bij de Wielerbaan Schiedam in Sportpark Harga, inschrijven kan daar van acht uur tot tien voor ne- gen. Leden van de toerclub betalen ƒ3,50, niet-leden 4,50. Zoals ge bruikelijk bij de Toerclub wordt er gereden met een snelheid van zo'n 25 kilometer per uur, een tnm- of racefiets is verplicht. Door Rein Wolters SCHIEDAM Minimaal zestig duizend bezoekers trok zaterdag de traditionele paardenmarkt in het centrum van de stad. Marktmees ter Piet Hoepel uit Rotterdam zegt dat zeker te weten. Volgens hem hebben waarschijnlijk nog wel méér mensen het verhandelen van paarden en ander vee op de Grote Markt gadegeslagen. „Al ver voor het handjeklap begon zag het zwart van de mensen. Dat is zo ge bleven tot het laatste paard om half twee werd afgevoerd. Het was een goeie markt, Schiedam waar dig," vatte Hoepel 's middags sa men. „Graag teken ik overal voor zo'n succes." Dat de stad zaterdag enige tien duizenden mensen extra heeft ge trokken bij de in traditie herstelde paardenmarkt en de daaraan ge koppelde braderie, staat buiten kijf. Maar het aantal bezoekers dat Hoepel noemt lijkt een tikkeltje overdreven. Maar goed, zijn telling of schatting is een andere niet en die andere de zijne weer niet. Het was druk in het centrum, daar be staat in ieder geval geen verschil van mening over. Rond acht uur in de ochtend was aan de drukte in de Hoogstraat, de Grote Markt en de Lange Kerkstraat al merk baar dat het ging om een andere zaterdag dan normaal. Kramen werden opgebouwd, afzethekken kregen hun plaats en de olie in pa tat- en andere snackwagens werd op temperatuur gebracht. De meeste bedrijvigheid vond plaats in de omgeving van het ou de stadhuis. Paardenfokker en -handelaar Arie Hazendonk uit Utrecht laadde rond negen uur acht paarden uit een veewagen. Behalve zijn dieren werden er nog 85 aangevoerd uit de provincies Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Voorts was er een aanbod van honderd twintig konijnen, zes bokken, twee schapen en kippen en hanen. Tien minuten na het openen van de markt werden meteen al goede za ken gedaan. Het eerste 'handje- Duizenden mensen kwamen zaterdag af op de paardenmarkt in het centrum van Schiedam. klappaard' ging voor 4.500 gulden over in andere handen. Trudy Heemst en haar driejari ge dochter uit Vlaardingen zullen bij een volgend bezoek aan de paardenmarkt zeker beter uit hun ogen kijken. En dan niet alleen naar de vierbeners, maar ook naar de plek waar ze lopen. Het blonde meisje trippelde in een onbewaakt ogenblik vrolijk door een verse hoop paardestront. Haar gele laar- jes en de onderzijde van haar wit te jasje hadden ineens een andere kleur waarvan bovendien de damp afsloeg. „Getverderrie, vieslel. Hoe moet ik dat nn schoonmaken?" Met aangedragen kranten lukte het in ieder geval redelijk. Maar de frons op het voorhoofd van moeder Van Heemst bleef.Weinig waardering genoot een handelaar in kippen en hanen. In een tot die- renhok omgebouwde aanhangertje voerde hij het pluimvee aan. Maar het leidde tot protesten en inpak ken toen de man de hanen op het dak van de aanhanger etaleerde. Hij had de poten van de dieren- met vliegertouw aan elkaar geke tend. Niet alleen tot ergernis van het publiek, maar ook van markt meester Hoepel. „Dit kan zo niet," verordonneerde Hoepel. „Dieren mag je op deze wijze niet etaleren dat is ronduit mishandelen." In de Hoogstraat stonden intus sen de eerste braderiekramen met koopjes buiten. Rond tien uur wandelden er al veel mensen langs. Aankopen werden (nog! niet of nauwelijks gedaan. „Mijn win kel.-loopt uitstekend. Een echte loopzaak. Iedereen loopt voorbij," 'klaagde een winkelier in kleding. Later op de dag zei hij dat niet "'meer,.Zijn winkel stond steeds vol met klanten. Ook de broodjes-, pa tat- en andere winkels en kramen met eetbare produkten deden goe de zaken. Bier en frisdrank genoot minder voorkeur, maar dat was niet ze erg vreemd gezien het wel lekkera, maar toch weer niet erg dorstwekkende weer. Als uitzonde ring gold Tapperij Het Weeshuis in de Hoogstraat Aan het pand was een feesttent gebouwd en daarin was het best vertoeven. Op het Hemaplein, waar de feestmarkt eveneens sfeer uit straalde, gaven kinderen een eigen dimensie aan de paardenmarkt an nex braderie. Als doorgewinterde standwerkers prezen ze het voorbij slenterende publiek him tweede hands speelgoed, boeken en andeie prullaria aan. „Ik heb al voor zes tien gulden verkocht," verklaarde de elfjarige Dennis rond het mid daguur verguld. En met olijke oog jes „Allemaal rommel hebben ze gekocht. Mijn moeder wilde het in de vuilniszak stoppen. Wat ik voor het geld koop? Nou gewoon, patat en een bhkkie. Van dat schreeu wen heb ik dorst gekregen." Op de Koemarkt was het drin gen geblazen bij de ponystand plaats. Honderden kinderen maak ten er een ritje In de Hoogstraat deed een straatmuzikant (een soort koperen Ko) ter hoogte van Multi 2000 goede zaken. Kwartjes, dub beltjes en zelfs guldens vielen in zijn gitaarkoffer. Zij hondje, een vuilnisbakkie, zag toe dat er alleen geld werd ingegooid en er niet werd uitgepikt. Veel aandacht kreeg ook de op tocht van paarden en koetsen die 's middags tot twee keer toe door het centrum trok. Bijzonder was het optreden van een orkest te paard. De duizenden langs de rou te vergaapten er zich aan, maar hoe fraai het ook was, applaus kon er niet af Ook niet van de ouders met kinderen op het voorplein van het Stedelijk Museum. Zij hadden meer aandacht voor de skelter- trapwagens van de Bondsspaar- band dan voor het viervoetige ge beuren. Zaterdag is wel duidelijke ge worden dat het paardenmarkt en braderie met de Moienfestiviteiten en de Brandersdagen nu definitief tot de grote toeristische trekpleis ters van de stad behoren. Door Wessel Penning SCHIEDAM In bowlingcen trum De Walvis aan de Nieuwe Haven was Engels op eerste paas dag de voertaal. Dat was wel nodig ook, want een groots opgezet bow- lingtoernooi had topspelers uit ver schillende Europese landen naar Schiedam toegelokt. Voor de speler die zou komen tot een zeer uitzon derlijke prestatie stond als bonus een auto ter waarde van zevenen dertigduizend gulden klaar. Reden voor de organisatoren om 'de deelnemers zoveel mogelijk met rust te laten. Om de concen tratie van de bowlers niet te ver storen werd omstanders dan ook verboden foto's te maken tijdens de wedstrijden. Slechts de foto graaf van Het Vrije Volk mocht, bij zeer hoge uitzondering, heel voorzichtig een kiekje („maar dan wel zonder flits") maken. „Want als de toppers door een fotograaf uit hun coi mtrade raken, breekt de hel natuurlijk los," verklaarde organisator Nico van de Ree. Maar ondanks deze maatregelen kon de auto uiteindelijk weer te rug naar de gulle sponsor van het howlingtoernooi. Helaas voor de organisatoren die zo'n publici teitsstunt best konden gebruiken slaagde geen van de spelers erin het aantal punten te halen, dat nodig was om de auto mee naar huis te nemen. Daarvoor, wa ren dertien zogenoemde strikes no dig. Oftewel moesten alle kegels derden keer achter elkaar worden omgegooid. En dat was zelfs voor de aanwezige Europese topspelers te veel gevraagd. Slechts de hoofd prijs van duizend gulden kon wor den uitgereikt. Toch deed dat niets af aan de tevredenheid van de organisator, de Bowling Bond Schiedam. Sinds vorige week dinsdag immers, was in De Walvis bowling van het hoogste niveau getoond. Vooral de in Westduitsland gelegerde Ameri kaanse officier Schultz maakte in druk. Hij kwam tot gemiddelden waarvan Nederlandse bowling-spe lers slechts dromen. Afgelopen zondag waren West duitsers, Belgen, Finnen, Oostenrij- ft" De top-bowling De Walvis. „Als de toppers door een fotograaf uit hun concentratie raken, breekt de hel los." kers, ^witsers, Grieken, Amerika nen en ook Nederlandse toppers aanwezig in het bowlingcentrum aan de Nieuwe Haven. Voor velen gold het toernooi als voorbereiding op de Europese Kampioenschap pen, die in juni in Den Bosch wor den gehouden. Van de Ree: „Zo kunnen ze hier alvast aan Neder landse banen wennen." In samenwerking met organisa toren van een bowlingtoernooi in Lelystad werd besloten dat de fina les zondag in Schiedam plaats zou den vinden. De toppers konden zo doende zaterdag en maandag mee doen aan wedstrijden in Lelystad. Tussendoor organiseerde de BBS een excursie voor de buitenlandse bowlers naar een kaasboederderij. Van de Ree: „Zo doen ze toch nog iets meer dan alleen maar bowlen. Dat was nog een ideetje van vorig jaar, toen we naar Volendam zijn geweest." Ook tijdens het toernooi had de Schiedamse Bowlingbond alles heel professioneel aangepakt. Het gehele bestuur gehuld in stem mige blauwe blasers was aan wezig. En een streng kijkende baancommissaris moest voor een goede toepassing van de spelregels zorgdragen. Ook aan de deelne mers en hun supporters vrou wen en kinderen waren er soms ook was te zien dat de wed strijd buitengewoon serieus werd genomen. Goede worpen, de strikes, wer den met gejuich en schouderklop jes begroet. Bij mislukte pogingen volgden vertwijfelende uitroepen. Sommige fanatiekelingen deden zelfs voordat zij gooiden een heuse warming-up, namen een slok uit hun bidon, en droogden hun bow lingbal na iedere worp zorgvuldig af met een handdoek. Bovendien had iedere deelnemer zich voor deze gelegenheid in een trainings pak gehesen. Duidelijk was in ie der geval dat de wedstrijden zon dag niet werden beheerst door een stelletje goedwillende amateurs. Van de Ree: „Ze trainen allemaal zeker twaalf uur per week." Zondagavond was De Walvis tij dens de finales daarom bomvol. Het bowlingpubliek reageerde en thousiast op de prestaties van de Europese top. En Nederlandse 'kenners' wisselden ervaringen uit met hun buitenlandse collega's. De Bowlingbond Schiedam juist tij dens de paasdagen bestond ze- twaalfeneenhalf jaar weet daar om nu al dat volgend jaar weer een gelijksoortig evenement zal worden georganiseerd. BRANDERSSTEEG In Galerie Brander ssteeg, geves tigd op nummer 7 in deze zijstraat van de Lange Haven wil eigenaar Wetsema jonge kunstenaars, die normaal gesproken bij de gevestig de galeries niet aan de bak komen, een kans geven. De eerste exposi tie in de nieuwe galerie toont et sen van Ella Zwart en kijken leesgedichten van Henk Sijbers en is nog te zien ot en met 16 april. De Zwart heeft in haar etsen de re latie vrouw-kind als onderwerp. Henk Sijbers stelt gedichten in de vorm van een schilderij tentoon. Galerie Branderssteeg is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. BROEKPOLDER In het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen exposeert tot 29 april de Vlaardingse kunstenares Jeane Suiker. Zij toont een aantal schil derijen die als onderwerp bijzon dere plekjes in de Broekpolder hebben. Jeane Suiker is een groot liefhebber van dit natuurgebied, waarover zij zegt: „Ondanks het giftige havenslib gaat de natuur haar gang en geeft haar schoon heid niet prijs.1' Haar Broekpolder- schilderijen hebben soms een ma gischrealistische inslag. Geo pend: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur en zaterdag tot en met maandasg van 14 tot 20 uur. TEKENLESSEN In galerie de Duig, Landstraat 29, zijn tot en met 15 april de re sultaten ti zien van de teken- en schilderlessen die de kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats daar ge ven Op deze tentoonstelling wor den 30 tekeningen,' aquarellen en olieverfschilderijen geëxposeerd die dit seizoen door cursisten in de Duig gemaakt zijn. De Duig is iede re zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. POPPEN In ontmoetingscentrum de Ko ningshof, Uiverlaan 20 in Maas sluis, exposeert de schilder Hans Verhaaf. Uit de aquarellen en olie verfschilderijen van deze 37-jarige kunstenaar blijkt dat poppen, zoals onder meer de clown en de pier rot, niet alleen leuk voor kinderen zijn. Ook de verbeelding van de volwassene kan erdoor geprikkeld worden. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 12 tot 22 uur en zaterdag en zondag van 9.30 tot 12.30 uur. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service' Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 DEN HAAG Een aanzienlijk deel van de riolering in Zuid-Hol land is dringend aan vervanging toe. In totaal moet vijftienhonderd kilometer worden vernieuwd. Daarvoor is een bedrag van 1,5 miljard gulden nodig. Bovendien is elfhonderd kilometer riolering binnen enkele jaren aan vervan ging (kosten: 1,1 miljard gulden) toe. De provincie Zuid-Holland con cludeert dit na een enquête onder alle gemeenten en noemt de situa tie zorgwekkend. De rioleringen 3 A die het meest aan vervanging toe zijn, liggen al meer dan veertig jaar in de grond. De gemeente Den Haag staat er met 650 kilometer sterk veroudere riolering het slechts op. De kans is groot dat gemeenten vervanging uitstellen met het oog op de hoge kosten daarvan. Gede puteerde Staten stellen daarom voor de rioolretributie te verho gen. Een dergelijke oplssing zal in enkele gemeenten een verhoging van de woonlasten met drie- tot vierhonderd gulden betekenen. TO W .-3,ft to 'Af* v ire JkH" (INGEZONDEN MEDEDELING) V I Q IC ?rr ir

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1