Schiedam gaat het de dieven lastig maken 'Anders tuinieren' nu al een succes \v- Ook vrouwen mogen vrijwilliger zijn bij de brandweer \m: Moordenaar Nieuwe vestiging van Van Bekkum Vagina 14 Het Vrije Voïk SCHIEDAM Oostelijk deel stad proefgebied voor inbraakpreventie. Voorlichting op bijeenkomsten en via folders Betere ventilatie De Erker rf.:- r Wereldwinkel ook in Spaland Coco York in De Tender |:rh' ws WOENSDAG 29 MAART 1989 - Door Hein Wolters SCHIEDAM „Bij elke wo ning een agent als bewaker neer zetten kan niet. Maar we kunnen wel met z;ja allen proberen om hét inbrekers erg lastig te maken." Brigadier H. L. Hagestein van de gémeentepolitie is belast met het voorkomen van inbraken. Een gfoot deel van de woninginbraken komt voort uit laksheid van de be woners zelf. Een onderzoek heeft dat uitgewezen. De politiekorpsen vön negen Rijnmondgemeenten hebben een gezamenlijke preven- tite-actie georganiseerd, waarin el ke gemeente een eigen aanpak hanteert. „Met onze actie willen wij proberen het aantal woningin braken met minimaal tien percent terug te dringen," legt de brigadier uit. - Binnenkort start de preventie daadwerkelijk in het oosten van de stad door het huis-aan-huis be- zdrgen van vijfduizend folders met nuttige tips. Voorts komen er voor lichtingsbijeenkomsten in de büurt- en clubhuizen, waarbij een speciale video wordt afgedraaid. Wanneer de proef start, waaiert de actie binnen een half jaar uit over heel de stad. s Intussen kan j iedereen zonder moeite zelf al maatregelen nemen tegen ongewenst bezoek. Brigadier Hagestein somt op: „De mensen moeten alerter zijn als ze bij voor beeld boodschappen gaan doen. Men trekt dan de buitendeur toe, maar draait er niet het nachtslot op. Een beetje handige inbreker staat met behulp van een plastic flippertje in huis. Ook laat men ra men en bij voorbeeld de achter deur open staan. Dat is de inbre ker verzoeken. Betere sloten en goede scharnieren zijn ook belang rijk," geeft de politieman verder als tip. Maar ook: „Laat bij afwezigheid 's avonds in huis licht branden. Zorg dat het huis er bewoond uit ziet. Prik ook geen briefjes voor de bakker of melkboer op de voor deur en laat vooral geen touwtje uit de brievenbus hangen." Vol gens Hagestein is het ook noodza kelijk dat in de gemeenschap so ciale saamhorigheid terugkeert. „Het komt vaak voor dat men niet eens weet dat de buren enkele we ken met vakantie zijn." Hij benadrukt: „Wij kunnen het natuurlijk niet alleen. Behalve het publiek moeten ook andere instan ties meewerken. Bij voorbeeld door het zicht op woningen beter te maken." Als voorbeeld uit de praktijk geeft hij: „Onlangs kon een inbreker op zijn gemak een voordeur forceren. Niemand kon hem zien. Voor de woning stond* een dikke boom die alles aan het zicht onttrok. Natuurlijk hoeft er niet rigoureus gekapt te worden, maar overleg om tot een betere si tuatie te komen is in zulke geval len wel gewenst. De folder van het Landelijk Bu reau Voorkomen Misdrijven meldt dat inbreken eigenlijk geen kunst is. „Een inbreker heeft het tegen woordig makkelijker dan vroeger. Veel huizen waren destijds een on neembare vesting, met hoge, dikke muren, massieve deuren en vaak kleine vensters. Als inbreker had je lef en doorzettingsvermogen no dig om binnen te dringen. Nu is dat wel even anders. Met onze fraaie, moderne doorzonwoningen en hun grote ramen is het geen punt meer om te zien welke kost baarheden er in huis zijn. En is het geen kunst meer om, met be hulp van wat licht gereedschap, datzelfde huis binnen te komen. Of zelfs zonder, want in onze noncha lance laten we nogal eens een raam open staan of vergeten we de deur gewoon af te sluiten." De brochure geeft een groot aantal nuttige tips over het simpel beveiligen van de woning. Wie de folder in bezit wil krijgen, kan de ze afhalen aan het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat 53. De data van de voorlichtingsbijeen komsten worden binnenkort be kend gemaakt. SCHIEDAM Afgaande op het enthousiasme van de deelnemers is het project 'Anders tuinieren' nu al een succes, zelfs al groeit er alleen nog maar onkruid. „Ik ga onbespoten groente kweken," lacht de 34-jarige Merie van der Zouwen. „Bij ons huis in de Villa straat hebben we geen tuin, slechts een klein plaatsje dat met twee stoelen al vol is. Deze tuin is ook fijn voor mijn twee kinde ren." Merie van der Zouwen is één van de 35 mensen die zaterdag in de nabijheid van de Sportlaan bij het complex Harga een stukje grond hebben betrokken. Milieu wethouder Chris Zijdeveld en Gé Brouwer (voorzitter van de Advies commissie voor Volkstuinen) droe gen het complex over aan de ge bruikers door het planten van een boom. Elk perceeltje is ongeveer tachtig vierkante meter groot en is uitgegeven tegen een huur van 36 gulden per seizoen. „Ik heb gelijk gereageerd en nu heb ik een stekkie. Ik ben er dol gelukkig mee," aldus Merie. Haar man Peter: „Natuurlijk verleen ik haar hand- en spandiensten, maar ik heb minder tijd om in de tuin de wroeten dan mijn vrouw. Ik heb een drukke baan als technicus bij de drukkerij van Sijthoff," Maija van Zetten (32) zegt even eens blij te zijn met haar werk- tuin, zoals ze haar het stukje volks tuin noemt. „Thuis, bij onze woon boot *aan de Willemskade, hebben we een siertuin. Die wordt ver zorgd door Huub, mijn man. Hij is van zijn vak hovenier. Maar dit is mijn tuin. Ik verbouw voorlopig aardappelen en maïs. Natuurlijk onbespoten." Hij, met het oog van de vakman: „Goeie produkten ver- Sfe te Gé Brouwer (links) en Chris Zijdeveld schenken een bak bonenplanten aan Merie en Peter van Zouwen. Ook de andere gebruikers kregen zo'n aanmoediging mee naar hun perceel. bouwen zal de eerste tijd niet mee vallen. Er zit veel onkruid in de grond en dat moet er eerst uit." Het project 'Anders tuinieren' draagt dit jaar een experimenteel karakter. Volgend jaar wordt beke ken of er mee wordt doorgegaan en in welke vorm. 'Anders tuinie ren' draagt ook bij aan een scho ner milieu. Gewassen als aardap pelen, bonen en maïs produren meer zuurstof van gras. Nieuw verhoor getuigen s bankoverval 'J SCHIEDAM De Rotter- damse rechtbankpresident mr. "W.J. Heyman heeft een extra getuigenverhoor gelast rond de 11 twee verdachten van een gewa- pende overval op het filiaal van de Bondsspaarbank aan het Van 't Hoffplein op 1 december van het vorig jaar. Drie getui- -(gen zijn op 18 april gedagvaard nom onder jsdeghun verklaring af -'te leggen,:,1:, ,.j- rj .4, Derechtzaak- tegen de ver- >r dachten, twee Schiedammers -jvan 18 en 21 jaar, diende vori- z ge week. Tegen hen werd vier e jaar gevangenisstraf geëist, s Voor de rechtbankpresident i was het aangevoerde bewijs on- r voldoende helder, vandaar het g extra getuigenverhoor. Inwonertal iets gedaald SCHIEDAM Het aantal 'inwoners is vorige maand met ;I negen afgenomen tot 69.413 mensen. In januari daalde het aantal ook al met 14. Opnieuw vertrokken meer mensen uit de gemeente dan zich er vestigden. De stad telde op 28 februari 33.826 mannen en 35.587 vrou- wen. Nieuw onderkomen SCHIEDAM De Wijk- en Bewonersvereniging Wonen en Leven Nieuwland beschikt aan !tde Nieuwe Damlaan 646 ovei een nieuw onderkomen. De 1 ruimte wordt op dinsdag 4 1 april officieel ingebruik geno- f men. Wethouder mr. J. G. van 1 Kleef (Stadsvernieuwing! ver- 1 richt om 17.00 uur de officiële handeling. Griekse avond De Erker SCHIEDAM Wie alvast t een voorschotje wil nemen op e de zomervakantie in Grieken- 1 land of nog eens terug wil den- -i ken aan voorbije genoegens aan -1 de Middellandse Zee, kan zon- j! dag 2 april terecht in Wijkcen- 9 trum De Erker. Om 18.00 uur n begint daar een Griekse avond - met Griekse maaltijd, wijn, kof fie en natuurlijk levende mu it ziek. De toegang bedraagt 12,50 gulden. Van 20.00 tot 22.00 uur treedt er nog een Grieks orkest- j je op, waarbij eveneens een it glas wijn wordt geserveerd. a Wie alleen belangstelling heeft voor dit deel van de avond, be lt taalt 6 gulden. Wie mee wil doen met de maaltijd, moet b zich voor 31 maart even opge- -i ven en betalen: tel. 4267767. SCHIEDAM Met ingang van 1 april (geen grap) zijn arti kelen uit de Derde Wereld ook te koop in het winkelcentrum bet Hof van Spaland. Iedere eerste zaterdag van de maand staat er van 11.00 tot 13.00 uur een kraam waar de produkten worden verkocht. In de kraam zijn vooral levensmiddelen te koop, zoals zuivere koffie, thee en rietsuiker. In de winkel aan de Hoogstraat 76h kan men be halve voor levensmiddelen cok terecht voor kunstnijverheids- produkten uit de Derde Wereld. De openingstijden van de win kel zijn op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM Morgen avond treedt de van oorsprong Amerikaanse blues/- jazz-zangeres Coco York op in theatercafé De Tender in het Passagetheater. Coco York is af komstig uit New Orleans, mu- ziekstad bij uitstek; waar zij ve-1 le jaren werkte in de beroemde Bourbon Street'/Zewerkte' 'saJ men met grote namen als Lio nel Ritchie, The Commodores, B. B. King, Freddie Hubbard en Germaine Jackson. De vocaliste woont nu al weer zes jaar in ons land en wordt bij haar op tredens begeleid door het kwar tet Manhattan. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Kindervoorstelling SCHIEDAM Zaterdag 1 april komt poppentheatergroep Kameleon naar De Teerstoof, en ze neemt een grote koffer mee. Geen gewone koffer: het is een oud exemplaar, dat al heel wat reizen heeft gemaakt. De koffer heeft dan ook, allerlei vreemde bewoners, en zodra het deksel opengaat, gebeuren er altijd rare, spannende en leuke dingen. De voorstelling begint om 14.00 uur en is ge schikt voor kinderen van 3 tot 10 jaar. De kinderen worden op verschillende manieren direct bij het verhaal betrokken. Toe gang 3,75 gulden. Medium Tilly Ram bij spiritisten SCHIEDAM Het medium mevrouw Tilly Ram uit Vlaar- dingen is met foto's en helder ziende waarnemingen op don derdag 30 maart te gast bij de Religieus Spiritistische Vereni ging Harmonia in het wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 163. Aanvang 20.00 uur. Toegang voor niet-le- den ƒ7,50. Typecursus werklozen SCHIEDAM Mensen zon der baan kunnen deelnemen aan een typecursus van het Educatief Centrum voor Vol wassenen (ECV). De cursus vindt plaats in samenwerking met de Streekschool en wordt gehouden aan de St. Liduina- straat 35. Deelnemen kost zes tig gulden, exclusief het exa mengeld van 45 gulden. Twee maal per jaar is het mogelijk om examen te doen. Inschrij ven vanaf 3 april bij het ECV via telefoonnummer: 4261511. Drankdiefstal SCHIEDAM Twee Rotter dammers zijn vannacht rond 3.30 uur aangehouden op de binnenplaats bij Handelmaat schappij Radder aan de Over- schiesestraat. Het tweetal, een 55-jarige man en een 26-jarige vrouw, wilden op het terrein enkele kratten drank stelen. Ze hadden met een koevoet het toegangshek opengebroken. De politie werd door het alarm ge waarschuwd en kon het duo op heterdaad betrappen. DOOR RIEN VROEGINDEWEIJ Door Karlijn Kunst SCHIEDAM Tussen de zeven- en negenhonderd brandmeldingen krijgt hetgemeentelijke brandweer korps jaarlijks te verwerken. De helft hiervan is- daadwerkelijk voor brand. Vijfendertig percent is voor hulpverlening en vijftien percent is loos alarm. Bij die honderden brandweerwerkzaamheden zijn zo'n 160 keer vrijwilligers betrokken. v> Wie naast rijn dagelijkse bezigheden de gemeente 'van dienst wil zijn, kan zich aanmelden als vrijwilü- - gerbij de brandweer. In januari is een wervingsac tie gestart om de groep van vrijwilligers aan te vul len tot de gebruikelijke vijftig mensen. Tot nu toe hebben 69 mensen gereageerd. Wat doet een vrijwil liger eigenlijk bij de brandweer? Plaatsvervangend commandant van de Schiedamse brandweer, de heer A. P. M. van Leeuwen, legt uit waarom vrijwilligers onmisbaar zijn. „We hebben een beroeps- en een vrijwilligersge- deeite. Snelheid bereik je met beroepsmensen. Als het op slagkracht aankomt, heb je vrijwilligers no dig, anders wordt het veel te duur. Volgens het be leid van het ministerie van Binnenlandse Zaken moeten wij binnen zes minuten na een brandmel ding bij de betreffende plek zijn. Er is altijd maar één van de drie beroepsploegen van zeven man op de kazerne. Die staat eens in de drie dagen- 24 uur pa raat. Bij een brandmelding rukt die in eerste instan tie uit. Als zij versterking nodig hebben of er komt een andere melding binnen, worden er vrijwilligers opgeroepen," aldus Van Leeuwen. Vrijwilligers werken in groepen van twaalf of dertien man. Eén week in vier weken is een ploeg oproepbaar. Tijdens een dienst worden zij gemiddeld zo'n drie keer gealarmeerd. Dat gebeurt altijd buiten de normale werktijden. Van Leeuwen: „Ze kunnen globaal tussen half vijf 's middags en half zeven 's ochtends worden opgeroepen. Dat geldt niet voor de vrije-beroeps vrijwilligers. Die worden ook ingezet als de beroepsploeg overdag is uitgerukt en er een nieuwe melding binnenkomt." Op het moment zijn acht vrijwilligersplaatsen open. Na de affiches op de Publex-reclamezuilen (Mupi's) in de stad zijn er 69 kandidaten voor deze vacatures. In die groep zitten slechts drie vrouwen. Plaatsvervangend commandant Van Leeuwen be treurt dat: „Veel mensen denken ten onrechte dat de brandweer uitsluitend een mannenwereld is. Er wordt ook gesproken over brandweermannen. Bij ons zit nog maar één vrouw, bij de vrijwilligers. We zouden graag zien dat er meer bij komen. Dat geldt overigens ook voor niet in Nederland geboren inwo ners." Door de beperkte vacatures kunnen slechts acht mensen als vrijwilligers beginnen bij de Schiedamse Groene weg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie 010 -4,750.654 Plaatsvervangend commandant A. P. M. Van Leeu wen: „Als het op slagkracht aankomt, heb je vrij willigers nodig, anders wordt het veel te duur." brandweer. Om de beste eruit te selecteren, moeten de kandidaten een flink aantal testen doorstaan. Na twee informatie-avonden op 31 maart en 7 april vul len de geïnteresseerden een sollicitatie-formulier in. Bij de selectie wordt gekeken of iemand aan de ge stelde eisen voldoet. Een kandidaat moet een oplei ding op LBO-niveau hebben afgerond, in Schiedam wonen en tussen de 18 en 35 jaar oud zijn. Daarna worden de sollicitanten op verschillende vlakken getest, zoals bij voorbeeld op hoogtevrees, oriëntatievermogen, zwemmen en conditie. Van Leeuwen: „Ze hoeven uiteraard niet op topsport-ni veau te presteren, maar ze moeten laten zien dat ze met bepaalde dingen om kunnen gaan. Als iemand bibberend een adder opgaat, zien we zo wel dat hij of zij hoogtevr as heeft. Ik bedoel, ze hoeven geen halsbrekende toeren uit te halen om zichzelf te be wijzen." Als alle testen goed zijn gegaan, komt er nog een persoonlijk gesprek, waaruit onder andere de moti vatie en de beschikbare tijd van de persoon naar vo ren moeten komen- Ten slotte vindt een medische keuring plaats bij de GGD. „De ervaring leert dat één op de zeven sollicitanten er doorheen komt. Dat zou nu dus betekenen dat er meer mensen overblijven dan nodig zijn. Misschien dat het aantal vrijwilligers nog wordt uitgebreid. Het is natuurlijk zonde om mensen die geschikt zijn weg te sturen," aldus de heer Van Leeuwen. De mensen die uiteindelijk vrijwilliger worden, zijn het eerste jaar niet wachtingsplichtig. Zij moe ten eerst een cursus volgen, die één avond per week wordt gehouden. Het jaar wordt afgesloten met een examen. Dan is een vrijwilliger brandwacht. Het tweede jaar moet nog een andere cursus worden ge volgd, die opleidt tot brandwacht eerste klas. Tijdens die lessen leert de vrijwilliger vooral de kneepjes van de technische hulpverlening. De vrijwilligers werken overigens niet geheel voor niets. Van Leeuwen: „Ze bewijzen de gemeente natuurlijk een dienst, maar ze krijgen ook een ver goeding voor het uitrukken. Dat varieert van hon- deid tot vierhonderd gulden per maand. Het hangt van het aantal oproepen en de ervaring van de per soon af." De informatie-avonden op 31 maart en 7 april be ginnen om acht uur, 's avonds in de kazerne aan de Breedstraat. Geïnteresseerden kunnen zich tijdens kantooruren nog opgeven bij de brandweer van Schiedam, telefoonnummer 4260128. Onlangs staakten de grafi ci die deze krant druk ken. Maar dat wist ik niet op het moment dat ik een stukje schreef over de demon stratie van de islamieten in het centrum van de stad. De redac tie vond het geen nieuws meer toen de grafici de persen weer lieten draaien en zodoende kwam het niet in ,de krant. Maar ik wil er toch 'nóg iets-, over vertellen- r De nieuwswaarde yan.de zaaTc Rushdie is inderdaad ge*daald en heeft zich van de afdeling 'fei ten' naar die van het kantoor van de 'meningen' verplaatst. Het gaat natuurlijk allang niet meer over dat hoek (ik heb het in bestelling, maar mijn boek handelaar krijgt het maar niet binnen), maar over politiek, dus over handel. Vandaar dat de ambassadeurs zo'n haast hebben om weer in Teheran te komen. Intussen zijn we wel heel wat meer te weten gekomen over de moslims in Nederland. Talloze artikelen voor en tegen heb ik sindsdien gelezen over de mos lims, mohammedanen, muzel mannen, Ottomanen of hoe ze ook mogen heten. Om maar niet te spreken van de verschillende groeperingen die binnen de islam elkaar naar het leven staan. Wat dat betreft zijn ze net zo verdeeld als de zich christe lijk noemende katholieken, pro testanten, gereformeerden, cal vinisten, enz. die ieder voor zich weer afscheidingen en bloed groepen binnen en buiten de ge lederen hebben. Welke soort het ook was, die de monstratie op de Lijnbaan was een godgeklaagde vertoning. De teksten op de spandoeken waren van een schijnheilige redelijk heid, de tekst die massaal werd geroepen was er een van moord. En dat mag niet van de wet. Maar de vier agenten die de de monstratie escorteerden waren net zo doof voor de oproep tot moord als het paaid waar ze op zaten. Dat is wel eens anders geweest. In de tijd dat de politie nog gro te oren had om te horen en gro te groepen demonstranten op de maat van het hoefgetrappel de kreet 'John-son Moor-de-naar! John-son Moor-de-naar!' scan deerden, sloegen de agenten er lustig met de wapenstok op los. Want Johnson was een bevriend staatshoofd. Er zijn daarna nog wel eens klappen gevallen, maar sinds dien is het demonstreren toch tot de folklore van onze demo cratie gaan behoren. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er wordt in de residentiestad wel een bus demonstranten uitgela den om naar een raam op het Binnenhof te gaan. staan, roepen1 Zelfs de politie d#yj^egIpaR,mëe,Jrf0 en ik zal niet. vreemd,oplcijken,,^,. als ook de paarden n^emk^ z n allen op het.Maljeye} êar,,9 de Minister vaii Justitie gaan staan hinneken. De tijd heelt alle wonden, het is een cliché, maar grafici en an dere letterknechten zijn er gek op. Bekijk het eens, zo'n demon stratie, vanuit het perspectief van een Vietnamese bootvluch teling, die op de Coolsingel, in een hokje ter grootte van een halve container, loempia's staat te verkopen. Sommige wonden lijken overigens niet te genezen, zeker niet als de duivel zijn lelij ke kop op het kussen tussen de gelovigen heeft gelegd, zoals in de krankzinnige godsdienstoor log in Noord-Ierland of de nog krankzinniger burgeroorlog in de Libanon. Een feit blijft dat Salman Rushdie met zijn boek de demon van onze democratie heeft wak ker geschud. Op de Lijnbaan rie pen onze medelanders: „Dood 1 aan Rushdie!" En de omstan ders, de vreedzaam winkelende Rotterdammers, zeiden tegen el kaar: „Laat ze oprotten" en „De mitrailleur erover". Want 'medelanders' is natuur lijk ook maar een woord zonder inhoud. Het was duidelijk te zien dat die islamidten, verza meld op de Lijnbaan, nooit eer der van het bestaan van een winkel waar boeken worden verkocht afwisten. Een boek handelaar, buiten de route van de demonstratie, vertelde dat hij moslims met spandoeken onder de arm langs zijn winkel had zien gaan, op weg naar de de monstratie, zonder ook maar een blik in zijn etalage te wer pen, waar hij de grote interna tionale advertentie uit de dag bladen voor Rushdie en tegen Kliomeiny had tentoongesteld. Daarin zit het echte gevaar, dat ze de boeken niet lezen, niet kunnen of niet mogen lezen, waar ze van hun leiders tegen moeten zijn. En dat gevaar heeft een permanente nieuwswaarde.11 SCHIEDAM pet college van burgemeester en wethouders wil 24.000 gulden beschikbaar stellen voor het verbeteren van het ventilatiesysteem in het wijkcentrum De Erker. Al vanaf de opening van het centrum in 1985 wordt de gemeente geconfronteerd met klachten van de gebruikers over het binnenkli maat van het gebouw. Ondanks het herstellen van enige technische gebreken, zijn deze klachten geble ven. Om de juiste oorzaak te achterhalen is er advies ingewonnen bij de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Hieruit is gebleken dat het ventilatiesys teem aan de voorschriften voldoet, maar dat het bij pieksituaties niet toereikend is. Geadviseerd is de ventiiatiecapaciteit in een gedeelte van het gebouw te verhogen. SCHIEDAM Door de groei van medische behandelingsmetho den, groeit ook de vraag naar hulpmiddelen. De firma J. van Bekkum uit Rotterdam ondervindt dat als geen ander bedrijf: aan de Broersvest opent het bedrijf mor gen een nieuw en groter filiaal dat de te klein geworden vestiging aan de St. Liduinastraat vervangt. Het in 1909 begonnen precisie- bedrijf produceert prothesen, or- thesen, bandages, orthopedische korsetten, steunzolen, stomatech- nieken, incontinentie-artikelen, rolstoelen en verpleegartikelen. In de Motorstraat in Rotterdam is de instrumentenmakerij gevestigd.' Burgemeester drs. R. Scheeres opent de winkel morgenmiddag om vier uur. Het filiaal heeft een speciale invaliden-entree en telt twee gipskamers, een invalidentoi let en een orthopedische service afdeling. t |$lV V I (INGEZONDEN MEDEDELING) l.v.m. 12)4 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin ophogingen bestratingswerk uitvoering a,r^tZ"Pffp,1- kantoortuinen K\ onderhoud etc advies ontwerp L. de CoHgnyleen 30 3130 CP VI«erdingen .-S4 -««i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1