Paddentrek dit jaar vroeger dan anders m Dune: melodieuze rock weer in picture Het Vrije Volk SCHIEDAM 1 'Don't look now' r bij de Filmclub -V 'jjW'Jfu 'JA; i- fjy\ Seizoengedicht Bangladesh ws PAGINA 16 DONDERDAG 30 MAART 1989 l! Geld en sieraden weg na 'belsmoes' SCHIEDAM Vijfhonderd gulden aan bankbiljetten en tweeduizend gulden aan siera den mist een 67-jarige bewoon ster van de Hoofdstraat na een aanbelsmoes door twee Turks sprekende vrouwen. Omstreeks half twee belden de vrouwen gistermiddag aan en vroegen de weg. Binnen probeerde de be jaarde vrouw hen die uit te leg gen. Een van de twee zag kans zich intussen het geld en de sie raden toe te eigenen. Een dui delijk signalement van de twee vrouwen ontbreekt. Brutale inbraak bij Burchthuys SCHIEDAM Een vermoe delijk gestolen vrachtauto is ge bruikt bij een inbraak bij Burchthuys Interieur aan de 's- Gravelandseweg. Met grof ge weld werd eerst een winkel deur geforceerd, waarna voor twintigduizend gulden aan meubelen en dekbedden werd ingeladen. Dat de vrachtwagen waarschijnlijk van diefstal af komstig is, baseert de politie op r, achtergelaten fruittesten en 2 fruitkisten in het meubelhuis. 1 Dronken automobilist reed onverzekerd SCHIEDAM -~ De BMW van een 27-jarige man is gister- u avond door de politie in beslag genomen. Op de Broersvest viel zijn slingerende rijgedrag op, waarop de politie hem staande hield. Hij bleek niet alleen te veel alcohol te hebben gebruikt, maar ook werd vastgesteld dat hij onverzekerd rondreed in een auto die bovendien niet was voorzien van kenteken deel 3. De man is al eerder voor dergelijke overtredingen opgepakt. Opnieuw tasje van oude vrouw gestolen SCHIEDAM Twee jongens hebben gisteravond omstreeks 23.05 uur een tachtigjarige be woonster van de Boerhaavelaan haar handtas ontfutseld. Omdat de bejaarde vrouw haar voor deur moest openen, zette ze haar tasje even op het stoepje. Daarop kwamen de twee jon gens aanrennen en namen het mee. Nog voordat |hefc slachtof fer alarm kon slaan '- was het duo verdwenen. In de~tas zaten persoonlijke bescheiden, een brilmontuur en eentreinabon nement. De politie vraagt getui gen zich te melden. Excursies in park SCHIEDAM Voor de lief hebbers worden er op zondag 2 april twee excursies gehouden door de heemtuin in het Prin ses Beatrixpark. Onder het the ma 'Vogels' start 's morgen om half acht onder leiding van na- tuurgïds S. Breedveld een on derzoekingstocht naar zangvo gels als de fïtis, tjif tjaf, rood- borst, heggemus, winterkoning, koolmees en pimpelmees, 's Middags om 14.00 uur start de excursie 'amfibieën'. Hierbij vertelt mevrouw P. van der Hoek over het gedrag van de groene en de bruine kikker, de pad en de salamander. Aan bei de wandelingen kan gratis wor den deelgenomen. Ze starten bij de brug voor de heemtuin. Deze bevindt zich in het noordelijk deel van het Prinses Beatrix park, tussen de kinderboerderij en het volkstuincomplex Thur- lede. Goochelcursus SCHÏEDAM De Erker be- g gint een goochelcursus voor g kinderen. De trucs zijn eenvou- s dig maar goed: ook beroepsgoo- f chelaars werken ermee. Een 5 deel van de benodigde attribu- 'T ten wordt zelf in elkaar geknut seld. De cursus start op donder dag 6 april en is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. De lessen worden tien weken lang gegeven van 15.45 tot 17.15 uur. Er kunnen slechts 10 kinderen aan de cur sus deelnemen. Wie het eerst komt, het eerst maalt. SCHIEDAM De Filmclub, i Nieuwstraat 12, vertoont mor genavond (vrijdag 31 maart) de ,uit 1973 daterende Engelse 'speelfilm Don't look now van ^regisseur Nicholas Roeg, met in 'de hoofdrollen Donald Suther land en Julie Christie. De film, ^gebaseerd op het boek van Daphne du Maurier, vertelt het verhaal van een ouderpaar dat fin Venetië een aangrijpende [Zoektocht onderneemt naar hun dochtertje, dat verdronken is. Door een reeks van verschijnin- 'gen raakt de vader (Sutherland) fer echter steeds meer van over- Jtuigd dat het kind nog in leven ,is. Mysterieuze gebeurtenissen zorgen voor een angstaanjagend slat van deze occulte thriller. Bureau voorlichting heeft het te druk. Publieksvoorlichter in nieuw bestuurscentrum op Stadserf? Door Karlyn Kunst SCHIEDAM „De laatste ja ren is de werkdruk bij het ge meentelijke bureau voorlichting groter geworden. Ook een beetje onze eigen schuld, maar we heb ben behoefte aan een publieks voorlichter, die zich bezighoudt met de vragen van de burgers." Persvoorlichter Bas van Bochove gaat hoogstwaarschijnlijk volgend jaar in de VUT (vervroegde uittre ding). Na 25 jaar journalist en bij na tien jaar persvoorlichter van de gemeente te zijn geweest, vindt hij dat hij hard genoeg heeft gewerkt. Geruime tijd vóór zijn vertrek wil hij tenminste nog één ding duide lijk maken. „Natuurlijk moeten de mensen worden voorgelicht over wat er in de stad gebeurt. De bouw van de wijk Spaland bij voorbeeld, daar hebben we allerlei folders, boekjes en een bulletin over gemaakt. Wat krijg je aan, mensen gaan in het weekend op die plek kijken en zien dat er nog niks is gebeurd. Maandags bellen ze dan op'om te vragen hoe het ermee staat, wan neer de eerste paal wordt geslagen, et cetera. Als ik middenin een zin van een persbericht wordt onder broken door zo'n telefoontje, weet ik daarna niet meer wat ik op wil de schrijven." Van Bochove denkt dat dit en andere problemen kunnen worden opgelost wanneer een publieks voorlichter geheel tot de beschik king van de bevolking staat. „Nu zitten we met z'n allen op één ka mer op de vierde verdieping. Als iemand het stadskantoor binnen komt, moet er eigenlijk een voor lichter achter de balie zitten, zoals in Vlaardingen en Maassluis. Hij of zij kan de burgers informatie geven, vragen beantwoorden, of ze doorverwijzen naar een ander als ze verkeerd zijn. Het is nog maar de vraag of het ervan komt, maar binnen een aantal jaren wordt hier op het parkeerterrein een be stuurscentrum bijgebouwd. Wie weet kan er. rekening meevworden gehouden.".! uIia .„3 u - Bas van Bochove is geboren en getogen in Schiedam. Na de Mulo '"O ..1 1 uD otc. i Persvoorlichter Bas van Bochove draagt Schiedam een warm hart toe. Volgend jaar augustus houdt hy zyn werk by de gemeente voor gezien. is hij naar eigen zeggen spelender wijs in de journalistiek terecht ge komen. „Ik schreef voor het club blad van mijn voetbalvereniging. Zoals dat altijd gaat, begon een groot aantal mensen met het blaadje, maar toen puntje bij paal tje kwam, bleef er nog één over die het hele blad volschreef. Dat was ik dus. Het Vrije Volk heeft mij gevraagd bij de krant te ko men werken. Dat was ongeveer in 1954-55. Ik kwam eerst op de re dactie in Schiedam, toen in Rotter dam en de laatste tweeëneenhalf jaar weer in Schiedam. Tussen door heb ik nog twee jaar bij het Rotterdams Nieuwsblad gewerkt." De overstap naar de voorlich ting was een bewuste keuze. Van Bochove: „Je wordt wat ouder. Ik zeg wel eens, als journalist ren je achter iedere brandende vuilnis bak aan en op een gegeven mo ment heb je daar geen zin meer in. Ik maak nu persberichten, heb de eindredactie overions periodiek 't Stadserfi en ik 'organiseer jbijeen-j komsten waande pers ook..bij aan-, j wezig is.Ik ben van nature nieuws- gierig, een journalist is dubbel- nieuwsgierig. Door mijn werk bij de krant weet ik wat de journalis ten willen weten. Als ik een pers bericht schrijf, zet ik er iets meer in dan anderen, omdat ik weet dat ze dat toch gaan vragen. Ik ga net een stapje verder." Volgens Bas van Bochove zijn goede relaties niet alleen belang rijk voor journalisten maar ook voor voorlichters. „Wanneer je iets wilt organiseren, bij voorbeeld dat de televisie naar Schiedam komt, is het handig als je wat mensen kent. In Hilversum zitten verschillende journalisten die bij Het Vrije Volk hebben gewerkt. Joop Daalmeijer van Veronica en Hamen Roeland van het NOS- joumaal zijn mensen met wie ik heb samengewerkt. Het belt altijd wat makkelijker als je hier en daar wat contacten hebt. We heb ben twee dagen NCRV's Kerkepad in Schiedam gehad. Dat was een enorm succes. Beide dagen waren 'ongeveer vijftigduizend mensen ge komen. Je houdt er ook nog twin tig minuten televisiebeelden aan over. Dat is goed voor de stad." De voorlichter draagt de stad een warm hart toe. Wanneer de kans er is om de stad in de schijn werpers te zetten, zal hij dat zeker niet laten. Drie weken geleden deed Schiedam nog mee aan een radiospelletje van de NCRV, Heer en Meester. Van Bochove leidde de denktank die de burgemeester in Hilversum uit de brand kon hel pen als hij een antwoord niet wist. De stad nam het op tegen het Bra bantse Bergen op Zoom en won. „Ik relativeerde het eerst een beetje door te zeggen: jongens, het is maar een spelletje, maar je wilt als stad toch winnen. Als Schie dam op de radio is, wil je niet als een natte dweil afgaan." De bekendheid van de stad staat hoog aangschreven bij het bureau voorlichting. Zo organise ren de voorlichters ook bijeenkom sten voor groepen uit andere ste den of provincies die geïnteres seerd zijn in de jeneverstad. „De stad voert momenteel een energie zuinig beleid. We proberen wonin gen en scholen zo energiebespa rend mogelijk in te richten. Voor deze projecten zijn al groepen uit Limburg en Polen geweest. We ontvangen ze in de kantine van het stadskantoor en leiden ze rond langs de verschillende projecten. Dat soort dingen draagt allemaal bij tot de bekendheid van de stad," aldus de voorlichter. Over anderhalfjaar gaat Bas van Bochove waarschijnlijk in de VUT. Dat betekent niet dat hij stil gaat zitten. Hij is erg geïnteres seerd in de geschiedenis van zijn geboortestad. Hij heeft al enige boekjes en schetsen °emaakt, on der andere Twee e en Schie dams Carillon, Schieuamse monu menten en de Ruïne. „Ik probeer de schetsen op een populaire ma nier te schrijven. Niet zo saai door het alleen maar opnoemen van jaartallen, maar meer in de stijl van een verhaaltje. Straks heb ik daar veel meer tijd voor. Andere mensen houden zich na het beëin digen van hun werkzame leven; be-' zig met goudvissen, .ik., wil schrij ven." f SCHIEDAM Door de zachte winter is de paddentrek in Schie- dam-Noord dit jaar eerder begon nen dan normaal. Op vrijdag 3 maart werden de eerste amfibieën gesignaleerd, enkele weken eerder dan de trek van vorig jaar, die op zich ook al vrij vroeg was. „Ze trekken zich zelfs geen donder aan van de volle maan, er is al volop beweging," heeft C. van Hoek van de Paddenwerkgroep Schiedam ge constateerd. Doorgaans is het met volle maan te koud en te droog voor de padden, en ligt de trek een week stil. De werkgroep heeft tot nu toe 147 levende en 90 dode dieren ge teld, padden, kikkers en salaman ders bij elkaar. Toch verwacht Van Hoek de echt grote aantallen pas wanneer het weer wat vochti ger wordt, liefst een miezerig re gentje en een temperatuur van een graad of zeven. „Vandaag of mor gen is het zover. Dan pas komen er hele colonnes en moeten we als werkgroep alle zeilen bijzetten." De amfibieënstand in Neder land is de laatste jaren sterk terug gelopen, door het verdwijnen van sloten en poelen, de milieuvervui ling, het mechanisch maaien en schonen van sloten en de opruk kende nieuwbouwwijken. Vorig jaar werd de paddenpopulatie in Noord vooral door het bouwrijp maken van Spaland-West gehal veerd. Of er een zeker herstel zal op treden, durft Van Hoek op grond van de nu beschikbare cijfers nog niet te zeggen. De conditie van de dieren is dit jaar niet optimaal. „Veel padden en kikkers zijn vre selijk mager," zegt Van Hoek. „Voornamelijk omdat er vorig jaar door de slechte zomer zo weinig insecten zijn geweest, en nog laat ook. Ik verwacht daarom dat er dit jaar minder eieren afgezet zul len worden, hoewel ik van de week al wel de paringsroep van de bruine kikker heb gehoord." Volgens de boekjes worden elk jaar eind februari de bruine kik kers als eerste wakker uit hun winterslaap, half maart gevold door de padden met de groene kik kers en de salamanders eind maart als hekkesluiters. Al deze dieren ondernemen massaal een trektocht naar htm geboorteslootje, waar ze elk op hun eigen manier eieren afzetten. De kikkers in de vorm van kikkerdril, de padden in snoeren. Tijdens htun vaak kilometers lange tocht zijn de amfibieën bij zonder kwetsbaar, vooral bij het oversteken van wegen. Grote aan tallen worden jaarfijks het slacht offer van het snelverkeer. De werkgroep verzoekt automobilis ten dan ook om op de Kerkweg en de Harreweg (tussen de keerlus van de tram en de Woudweg) tus sen 20.30 en 02.00 uur een maxi mum-snelheid van 30 kilometer per uur aan te houden en goed op te letten. Om het aantal slachtoffers zo veel mogelijk te beperken, loopt de werkgroep 's avonds in drie ploe gen wacht in Schiedam-Noord. Zo dra de dieren waargenomen wor den worden ze gevangen en opge meten. Geslacht en leeftijd worden ook nog bepaald alvorens de glib berige beestjes de weg worden overgezet. Ook noteren de vrijwil ligers dagelijks de temperatuur van de grond, het water en de lucht. De werkgroep kan nog goed eni ge vrijwilligers gebruiken. Er wordt gewerkt in drie ploegen van elk anderhalf uur: van 20.30 tot 22.00 uur, van 22.00 tot 23.30 uur en van 23.30 tot 01.00 uur. De trek duurt naar schatting nog tot half april. Belangstellenden kunnen contact opnemen met mevrouw Van Hoek, telefoon 4712582, Geconcentreerd studeert Dune een nieuw nummer in. Na een eerste 'demo' werkt de symfonische rock band nu aan het uitbrengen van een CD-single. V.l.n.r. Jan Schuurman (gitaar). Jack van Herwaarden (zang), Paul van der Zwaai (drum), Peter van Camerijk (basgitaar) Danny Bliek (toetsen). Door Ad Hoogerwerf SCHIEDAM Een donkere oe fenruimte in studio The Note in Hoogvliet. Elke zaterdag is het met geluidwerende wanden geïsoleerde lokaal bezet door Dune, een star tende band waarvan de eerste CD- single op stapel staat. Producer John Swint ziet wel wat in het en thousiaste %tel muzikanten. Niet omdat hij uit z'n dak gaat bij het horen van de muziek, „maar ge woon omdat ze het verdienen. De ze band bulkt werkelijk van het talent. Nederlandse bands hebben het niet gemakkelijk. Alles ligt op z'n reet. Maar deze jongens komen er, gegarandeerd. Binnen ander halfjaar staan ze er, en niet alleen in jongerencentra," verzekert Swint. De eerste optredens heeft Dune achter de rug. „We hebben vaste grond onder de voeten in Berkel en omstreken," lacht basgitarist Peter van Camerijk. In de agenda staan concerten genoteerd op festi vals in Gouda en Nijmegen. Ook hebben ze het oog laten vallen op podia in Vlaardingen en Schie dam. Wat opviel bij de eerste optre dens in het openbaar was dat Du ne uitsteekt boven de middelmaat. Niet alleen besteedt Dune meer aandacht aan de show dan van een beginnend bandje mag worden verwacht, ook de muziek slaat aan. En dat is toch enigszins opmer kelijk. Dune speelt namelijk melo dieuze symfonische rock, een mu zieksoort waarop het huidige pu bliek niet zit te wachten. Of toch wel? Gitarist Jan Schuurman: „Het komt weer terug. Uit alles blijkt dat deze muzieksoort steeds meer wordt gewaardeerd." Vier van de vijf leden van Dune hebben ervaring opgedaan in an dere bands. Zanger Jack van Her waarden en Danny Bliek hebben eerder een plaat uitgebracht met Face to Face. De formatie viel uit een om de reden waarom bands wel vaker verdwijnen: artistieke onenigheid. Bliek trommelde vorig jaar via de muzikantenwïnkel in Rotterdam de overige leden op, die eveneens met htm ziel onder de arm liepen. Schuurman en Van Camerijk hadden na Staccato Rock niets meer om handen en sloten zich bij hem aan, net als drummer Paul van der Zwaai, voor wie Du ne zijn eerste band is. Dune componeert en schrijft ei gen nummers. Toch zijn invloeden te horen van wereldbands als Sa ga, een tikkeltje Rush en Marilli- on. Voor covers voelt Dune niets. „Het publiek gaat een nummer dan vergelijken met het origineel," weet Bliek. „Bovendien is het spe len van eigen nummers leuker, dankbaarder ook. Terwijl je met eigen werk serieuzer wordt geno men." Zo serieus in ieder geval, dat Dime opviel bij Swint, oprichter van het popcollectief The Note en eigenaar van een produktiemaat- schappijtje. Wat hem raakt is de energie van de beginnende band, de saam horigheid. Swint: „Waar het mij om gaat is him mentaliteit. Die gasten zijn voor de volle honderd percent met hun muziek bezig. Die inzet is op dit moment belangrij ker dan de eerste demo." De eerste demo, een in de stu dio opgenomen bandje waarmee ze de boer op gaan, vloog de deur uit. Ruim 125 demo's zijn grif ver kocht. Zanger Jack van Herwaar den, het type sympathieke patser, vindt de uitstekende onderlinge sfeer een van de belangrijkste drijfveren om de toekomst vrolijk tegemoet te zien. „Als de basis goed is komt de rest vanzelf," zegt Van Herwaarden. „Want," legt hij uit, „die sfeer slaat over op het pu bliek." Zelf speelt hij een belangrijke rol in het entertainen van de beta lende bezoekers. Door de toehoor ders bij de nummers te betrekken, de muzikanten voor te stellen en de nummers aan te kondigen, valt Dune op amateurfestivals beter in de smaak dan de collegabands. De teksten schrijven Schuur man en Van Herwaarden zodra de muziek af is. Als een nummer staat als een huis, worden de woorden gezocht. De inhoud vari eert van „huilerige" ballads tot an ti-oorlogsteksten. Aan bod komen zowel liefdesliedjes als maatschap pijkritische verzen. „De muziek moet de aandacht trekken," meent de zanger. „Mensen die ons vaker horen, gaan op den duur ook naar de woorden luisteren. Je moet dan wel iets te zeggen hebben." Een fraai Jubileumboek bij veertigste verjaardag NO AD SCHIEDAM „Met een leef tijd van 40 jaar geeft de tafelten nisvereniging NO AD gestalte aan de betekenis van de naam, te we ten Nooit Opgeven Altijd Door gaan. Het was in 1949 toch wel een gok om naast drie bloeiende tafeltennisverenigingen (Ready, TCK en Wilton Fijenoord) nog een vereniging op te richten. Doch al ras bleek dat deze clubs niet opge wassen waren tegen het enthousi asme waarmee NO AD van start ging. Wilton Fijenoord werd opge slokt, terwijl de andere twee van het toneel verdwenen." In het voorwoord van het fraaie jubileumboek van de tafel tennisvereniging NO AD geeft bur gemeester drs. R. Scheeres blijk van kennis van zaken op het histo rische vlak. Het boek is deze week verschenen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan en geeft een aardig inzicht in de sportieve pres taties sinds de oprichting op 1 april 1949. Mannen als Kees Ma- rijnen (hij was 25 jaar voorzitter) en Jan de Jager staken destijds de koppen bij elkaar en tilden in een zaaltje aan de Stephensonsttaat de vereniging van de grond. De vereniging heeft sindsdien diverse verhuizingen achter de rug: van het Hervormde Wijkcen trum in de Stephensonsttaat ging het naar een zaal van de Bethel- kerk en vervolgens naar de voor malige kegelbanen in het Corner House. In 1953 verhuisde men naar de Korenbeurs, welk gebouw nog altijd wordt gedeeld met de ge lijknamige tafeltennisvereniging. In maart 1902, zo meldt auteur F. C. Noordegraaf, werd in Schie dam bij sociëteit De Vereeniging aan de Lange Haven het eerste ta- feltennistoemooi gespeeld. Van de 24 deelnemers was het grootste deel van vrouwelijke kunne. Zij sleepten bovendien alle prijzen in de wacht. Ene mijnheer Meul- meester maakte in 1937 propagan da voor het tafeltennissen, maar tot het oprichten van een vereni ging kwam het niet. Tot het groep je dat rondom hem ontstond, be hoorden de gebroeders Zuidgeest. Eén van hen slaagde er met zijn zuster in het Nederlands kampi oenschap dubbel mixed mee naar Schiedam te nemen. Met het uit breken van de Tweede Wereldoor log verdween ook de tafeltennis sport uit de stad. BRIEVEN VAN KINDEREN ojrbxnmsoi ob nu>\fj< •t» <"u '9g.es fiu'isbjrce oh nsv HawfaqrnÊ Tekening Astrid Ramdhan, 10 jaar Gedichtje In mei leggen alle vogels een ei. Maar in de herfst roept de wind zijn kind. Alle bomen worden kaal door z'n haal van de wind. Want de wind wilt zijn kind. JefFery Feurich, 9 jaar Gedicht Het heeft lang geduurd maar daar komt een man uit de buurt Zjjn haar is kaal dat is toch wel normaal Ben jij het toch? Nee, jij bent het toch Hou op met dat toch Ik doe taal Hou op met brutaal Met dat eten van drop Nu is het op Mijn buurvrouw heeft op me gewacht dus zeg ik je gedag Dilek Duran, 10 jaar Eerst kwam de zomeraal toen werd de zomer kaal weer kwam de herfst in de bladeren zaten boven mijn kin daarna werd het oorsineel al dat nieuwe sneeuw toen ging de winter voorbij en weer kwam de warme mei toen legde alle vogels een ei je kon wel zien dat het lente was op alle velden groei weer gras ik wou dat het weer zomer was Christian Pelk, 9 jaar In Bangladesh komt er bijna el ke dag overstrooming en daar hebben ze ook helemaal niks te eten. Als ze een stukje brood hebben gevonden, zijn ze gelijk blij. Gelukkig wonen we niet Bangladesh maar in Nederland. De kinderen in Bangladesh die zitten op school maar die zitten helemaal krap. Ze kunnen niets eens schrijven en er ritten wel 90 kinderen in een klas. Dat is zielig voor die mensen. Ze heb ben ook een huis van hout als er overstrooming komt dan val len alle huizen op elkaar dan zoeken ze dozen en dan gaan ze er in slapen net een huis Bang ladesh. Of Filippenen. Zahra Nazoume, 9 jaar 0 Pub eksvoorli c Filer nodig n Sch édari ■jMl l! OMtlit u 1 I] l 'II J( TMll Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van je naam, Je adres, je leeftijd en je woonplaats. iuit9üLi'b VJil )hi x rfixoui

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1