Hondensportcentrum mag nog drie jaar blijven Een houten paard als blikvanger Schiedammers uit hun dak tijdens Griekse avond Botssimulator wijst automobilisten op nut van autogordel II Stichting opgelucht: bouwplannen gemeente terrein Parallelweg uitgesteld Eremedaille voor oprichter NOAD Schiedamse kijkdozen naar landelijke wedstrijd i Arm uit de kom na tasjesroof Cylinders met zuurstof weg Oververhit pannetje oorzaak grote brand SCHIEDAM Een overver hit pannetje vet is de oorzaak geweest van de brand, die don derdagnacht in de Galileistraat het leven kostte aan twee. Schiedammers. De slachtoffers zijn de 25-jarige E. A. Wiese en de 32-jarige L. L. van Boxtel. Beide mannen zijn in hun slaap verrast door de felle uitslaande brand. Het dubbele pand, waar in zij woonachtig waren, brandde geheel uit. Tien ander panden liepen schade op door bluswater, rook en roet. NAC-supporters rumoerig bij SVV SCHIEDAM NAC-suppor- ters hebben zaterdagavond huis gehouden op en rond het SVV- terrein. Een achttienjarige jon geman uit Klundert werd aan gehouden nadat hij een blikje bier had leeggegooid over een politieagent, die eerder tegen zijn knie was getrapt. Ook is eenmaal een politiehond bevol en om een Bredase supporter te bijten. De politie werd zater dagavond te hulp geroepen door de beveiligingsdienst, die bij SVV was ingehuurd om het du el SVV-NAC zonder problemen te laten verlopen. Bij aanvang van de wedstrijd kreeg de poli tie de mededeling, dat van de zeventig aanwezige Bredase supporters er dertig niet in het zogenaamde rellenvak wensten plaats te nemen, in de rust bleek, dat de gehele Bredase supportersschare elkaar had ge troffen in de kantine. Daar ont stond een massale knokpartij, waarbij de politie de oproer kraaiers buiten de kantine plaatste om de rust te laten te rugkeren. Het bleef rumoerig en het rellenvak leeg. Na afloop is de Schiedamse politie in touw geweest om de NAC-sup porters naar het NS-station Nieuwland te begeleiden. De wedstrijd was niet aangemeld als risicovol. SVV verloor met 1-2. Dronken jongelui vernielen auto's SCHIEDAM Op twee plaatsen in de stad hebben af gelopen weekend jongelui, dié te veel hadden gedronken, ver nielingen aan auto's aangericht. Een 21-jarige Schiedammer werd zaterdagnacht in beschon ken" toestand "aangetroffen op hefBerehpad. waar hij" spiegels van auto's rukte en de voertui gen bekraste. De politie heeft op acht auto's beschadigingen gevonden. Onder de ruitenwis sers werd een mededeling voor de autobezitters achtergelaten, waarin stond dat de dader in middels was aangehouden en men zich voor een aangifte van schade tot de politie kon wen den. Op aanwijzing van omwo nenden werden op de Hoog straat zaterdagnacht omstreeks 3 uur twee jongens van 18 en 15 jaar aangehouden, die in de Lange Kerkstraat een bestelwa gen hadden vernield. De kna pen bleken ook onder invloed van sterke drank te hebben ge handeld. Met de museumvrienden naar Groot-Brittannië SCHIEDAM De vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum organiseert van 22 tot en met 29 mei een cultureel busreisje naar Engeland. Zolang er nog plaats is kunnen ook niet-leden zich bij het gezel schap aansluiten. Met de bus worden een aantal dagtochten ondernomen naar kastelen en landhuizen. Op het programma staan bezoeken aan onder meer Warwick Castle, Blenheim Pa lace, Knole House en The Royal Pavilion. Daarnaast is er ruime gelegenheid om in Londen zelf musea en andere bezienswaar digheden te gaan bekijken. De overtocht gaat via Hoek van Holland-Harwich. In Londen wordt verbleven in een hotel in de nabijheid van het Hyde Park. Op basis van halfpension in een tweepersoonskamer be draagt de reissom 1190 gulden per persoon. De toeslag voor een eenpersoonskamer is 330 gulden. Voor nadere informatie en aanmelding kan men con tact opnemen met J. de Beer, telefoon 4263822 (na 19 uur). Informatiemiddag van ziekenfonds SCHIEDAM De Infowin kel van wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, or ganiseert maandag 10 april een informatiemiddag over de ver anderingen in een aantal zie- kenfonds-regels. De bijeen komst begint om 13.00 uur. Een medewerker van het Regionaal Ziekenfonds DSW zal onder meer uitleg geven over de beta ling van de nominale premies en de overheveling van zieken- fondsverzekering naar particu liere verzekering. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen. SCHIEDAM De oprichter van de jubilerende Schiedamse ta feltennisvereniging NOAD, C. F. Marijnen, is onderscheiden met de eremedaille in zilver. Afgelopen zaterdag, tijdens de receptie ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van NOAD, ontving Marijnen uit handen van burgemeester Reinier Scheeres het lintje. Comelis Fran- ciscus Marijnen werd op 8 februa ri 1925 geboren te Schiedam. De medailledrager heeft zich jaren lang op bijzondere wijze ingezet voor de tafeltennissport. Vanaf de oprichting van NOAD op 1 april 1949 is Marijnen 25 jaar lang on afgebroken voorzitter geweest. Door Karlyn Kunst SCHIEDAM De Stichting Hondensportcentrum Vijfsluizen kan voorlopig weer rustig ademha len- Na de dreiging van een ver huizing in verband met bouwplan nen van de gemeente, kan de stichting in principe nog drie jaar op het huidige terrein aan de Pa rallelweg blijven. De gemeente be gint eerst met de bouw van drie kantoorflats, de vernieuwing van de achteringang van het station en de nieuwe Parallelweg. Als dat klaar is, wordt gekeken wat er met het stuk grond van het hon densportcentrum gebeurt. 0 Sinds de oprichting van het hondensportcentrum in 1982 heeft Vijfsluizen twee vestigingen gehad. Eerst lag het centrum in de wijk Vijfsluizen, waaraan het ook zijn naam ontleent. Drie jaar terug moesten de hondenliefhebbers daar weg. De gemeente had andere plannen met de grond. Met veel moeite is toen eenbraakliggend terrein aan de Parallelweg be schikbaar gesteld. Zonder subsidie van de gemeente heeft Vijfsluizen de grond klaar gemaakt voor trai ningen. Door geldgebrek is slechts een jaar geleden de kantine ge bouwd. Toen de gemeente wéér met bouwplannen kwam, kreeg de stichting het benauwd. Voorzitter G. Neervoort: „We hebben veel geïnvesteerd: alleen al vijftien duizend gulden voor het vlak maken van de grond. Dat geld moest allemaal van onszelf komen, aangezien we geen subsidie kre gen. Als je dan te horen krijgt dat je misschien weg moet, gaat dat niet in je koude kleren zitten. We kunnen hier in principe tot 1992 blijven. Moeten we toch weg, dan zien we dat dan wel weer." De Stichting Hondensportcen trum Vijfsluizen traint honden op gehoorzaamheid. Belangrijkste doel daarbij is dat de relatie baas hond beter wordt. Daardoor zullen de honden minder overlast bezor gen aan derden. De heer Neer voort: „Anders dan verenigingen zijn wij niet wedstrijd-gericht in gesteld. Hier komen met name mensen die zeggen: mijn hond blaft zo of vecht vaak met andere honden of trekt aan de riem. Voor die honden is er de basiscursus waar ze zich in drie maanden le ren gedragen en gehoorzamen aan de commando's van hun baas. De helft van die mensen haakt ook af na de basiscursus. Als ze verder willen kan dat, maar de echte sporters kunnen beter naar een vereniging gaan." De voorzitter van de stichting betreurt het dat er geen subsidie van de gemeente komt. De inkom sten komen van de trainingen, do nateurs en adverteerders in het clubblad. „Iedereen is verplicht tenminste 25 gulden per jaar te be talen. De trainingen kosten dertig gulden voor dertien keer. Daarmee redden we het net. Soms denk ik wel eens, in de politiek kletsen ze maar over het hondenprobleem, dat er overal hondepoep ligt. Wij proberen hier honden op te voe den, zodat ze geen overlast bezor gen aan derden en aan ons wordt dan geen cent gegeven. Met het geld van de hondenbelastingen kunnen ze volgens mij best wat re gelen," aldus G. Neervoort. Voorzitter G. Neervort van de Stichting Hondensport- centrum Vyf- sluizen traint zijn honden in ieder geval tot 1992. „Daarna zien we wel weer." Door Rein Wolters - waar bier, borrel en wijn per glas SCHIEDAM Géén paardvin worden uitgeschonken.Een café de gang, maar wel in de: Hoog-, -dus, maar geen.gewoon. Het is te straat. Géén beest dat hinnikt, gelijk" eén galerie. „In Schiedam is maar wel - een ^oogstrelend .snïLiCïgeen soortgelijke kroeg te vinden handsnijwerk rin hout uit Thai;^alside;inijne," zegt Pim Zaal zeker land. Een schofthó'ogte 'vaiïTDijha "teTvetênTV -V- één meter, ongeveer, honderd kilo „In dej>mgeving zijn bijna alle- zwaar en.doorgaans sterig"yastg^«-maalrbutnttï^é^'géyestigd, leuke schroefd in de etalage. Noodzake-zaakjes met hun eigen* potentiële lijk om de voorkomen dat hij (of is het een zij?) door de caféruit valt' Speciaal voor Vrije Volk-fotograaf Arie Wapenaar toch even op straat geparkeerd. Abacadabra? Welnee! Cultureel café 't Paard is open en da's wel bijzonder. Scheo (Schie dam en Omgeving) mag het weten. Het houten paard is een blik vanger. Ergens in de rimboe van Thailand is het gesneden uit hard hout. Een geduldwerkje van een onbekende grootmeester. Pim Zaal kocht het tijdens een vakantie en betaalde er in omgerekende valuta slechts 120 gulden voor. Om het in Nederland te krijgen betaalde hij vier keer de aankoopprijs. Pim is dus eigenaar van 't Paard. Niet al leen van het houten, maar ook van het gelijknamige culturele café op nummer 162 in de Schiedamse Hoogstraat. Vorige week ging het open. Pim Zaal vindt dat zijn etablis sement zich op diverse fronten on derscheidt van andere 'winkels' SCHIEDAM Voor de landelij ke kijkdooswedstrijd op 22 april zijn slechts twee Schiedamse in zendingen binnengekomen. Ze gaan allebei door naar het lande lijk niveau en dingen mee naar de hoofdprijs van vijfduizend gulden. Afgelopen dinsdag was de laatste dag dat de dozen konden worden ingestuurd. De wedstrijd is georganiseerd door alle bibliotheken in Neder land in het kader van de landelij ke bibliotheekdag op 22 april. Ie dereen van zestien jaar en ouder kon meedoen aan de wedstrijd. Voorwaarde was wel dat de dozen op boeken werden gebaseerd. De twee kijkdozen zijn gemaakt door A. Jansen en W. Huizing. Jansen maakte een doos met een mooie tuin over de titel van het boek Mijn tuin in de wolken. Hui zing heeft het boek Als het verle den heden wordt als onderwerp gekozen. De kijkdoos beeldt een modern ingerichte kamer tut met op de achtergrond een oud kasteel. Van elke gemeente mogen maximaal drie kijkdozen worden ingezonden. Behalve de hoofdprijs van vijfduizend gulden zijn er ook vijf prijzen van duizend gulden te winnen. Een deskundige jury be oordeelt de ingezonden kijkdozen op originaliteit, afwerking en rela tie met het onderwerp. De win naars krijgen voor 1 mei bericht. klantjes. Niks voor mij. Ik hanteer een andere formule. Een alterna- tiëve in een speciale ambiance. Be halve bier of een borrel bieden wij ook kunst van kunstenaars voor wie het exposeren in een galerie nog net niet haalbaar, zeg maar betaalbaar, is." Lef kan de 36-jarige geboren en getogen Rotterdammer niet wor den ontzegd. Inzicht ook niet. Hij denkt een gat in de Schiedamse yuppie- en kunstwereld te kunnen vullen door het koppelen van café bezoek aan kunstinteresse. Zelfs de meest doorgewinterde criticaster moet toegeven dat de 'pijpenla' van Tim een ideale ruimte is voor het exposeren van werkstukken van nog niet zo erg bekende kunstenaars. De wanden zijn gesausd in neutrale kleuren, speciaal gedaan om de prestaties van aankomende producenten (m/v) beter tot hun recht te laten komen. Maar onder het extravangante licht is het in 't Paard ook prettig een drankje te drinken of een (kunstzinnig) gesprekje aan te kno pen. „Dat gewone van een dart bord of een flipperkast houd ik be wust buiten de deur. Kunst en ge zelligheid moeten hier samen gaan," formuleert Pim Zaal. Hij is in de horeca niet de eer ste de beste. Tien jaar achtereen was Pim eerste kelner in café De Pui van Ger Koedam aan de Bene den Oostzeedijk in Rotterdam. Voor die tijd kelnerde hij in het Hof van Jericho aan de Oudedijk. Weer daarvoor was hij werkzaam in de haven als vorkheftruc-chauf- feur. En daarvoor? „Nou ja, laat maar. Da's al zo lang terug...!" Elke maand wordt een andere kunstenaar in de gelegenheid ge steld zijn werk te exposeren en ook te verkopen. Voorlopig is de agenda al voor een jaar gevuld. De Rotterdamse kunstenaar Dick Ja cobs verzorgt de exposities. Zijn inkt-, houtskool- en acrylschetsen hangen nu in 't Paard. Een ervan is intussen ook verkocht. „De be langstelling voor de expositie is groot. Regelmatig stappen mensen binnen en nemen een kijkje. Hun reacties zijn prima," zegt Pim Zaal verheugd. Hij zegt bewust te streven naar openheid van zijn zaak. „Gordij nen voor het raam zijn uit den bo ze. Men moet ongehinderd naar binnen en naar buiten kunnen kij ken. Het moet een vrije entree zijn." Pim Zaal runt 't Paard met hulp van zijn vriendin Jacqueline Vogel. „We zijn vastbesloten iets leuks op te bouwen. Een zaak waarover men spreekt." Het laatste heeft het kunstzinni ge duo zeker al bereikt. Iedereen staat wel even bewonderend stil bij het paard. Pim Zaal op zy n, paard voor 't Paard. Kun stenaar Dick Jacobs flan keert hem. SCHIEDAM Automobilisten die morgen zonder aangegespte au togordel rijden, lopen niet het ris- cio op een bekeuring, maar krijgen wel een uitnodiging van de politie om plaats te nemen in een botssi mulator. Motoragenten gaan de overtreders voor naar het Emma- plein, waar de botssimulator van Veilig Verkeer Nederland van 10.00 tot 16.00 uur staat opgesteld. De actie is onderdeel van een pro vinciale preventie-actie, die het ge bruik van de autogordel moet be vorderen. Tijdens de actie deelt de politie geen bekeuringen uit, maar treedt waarschuwend op. Daarna zal, als de autogordel niet wordt gebruikt, wel verbaliserend worden opgetre den. De botssimulater is een soort glijbaan met een autostoel. Met een snelheid van 'slechts' negen kilometer per uur knalt de in een autogordel gegespte passagier op een stootblok. De klap is verbluf fend hard. Zo erg zelfs dat heel even de adem uit de luchtwegen wordt geperst en de maaginhoud een eigen weg lijkt te gaan. Bin nen enkele seconden is het nare gevoel weer verdwenen. Minder snel ebt het schrikgevoel van de klap weg. Wie aan den lijve wil ondervin den hoe hard een botsing met ge ringe snelheid kan aankomen, is tussen de genoemde tijden welkom op het Emmaplein. Een rit in de botssimulator kost niets. SCHIEDAM Rasechte Schie dammers die volledig uit hun dak - .gaan.-op_de- klanken van Griekse - muziek. Dat was dit weekeinde te zien tijdens een Griekse avond in wijkcentrum De Erker. En terwijl ze zich toch echt bevonden in een pand aan de Aleidastraat, waan den de meer dan vijftig bezoekers zich een avondlang in Griekse sfe ren. Medewerkers van De Erker hadden een zaal in het wijkcen trum zo Grieks als mogelijk aange kleed. Stoelen en tafelkleden wa ren gekleurd in het blauw van de Griekse vlag en aan de muren hin gen posters met daarop de mooiste plekjes van Griekenland afgebeeld. Bovendien zorgde het voor deze gelegenheid uit Utrecht gekomen duo Extasis voor het nodige muzikale spektakel. De ene na de andere Griekse kraker schalde door De Erker. Eerder op de avond hadden de bezoekers zich voor slechts twaalf gulden vijftig te goed ge daan aan een heuse Griekse maal tijd. Op aanwijzingen van een Griekse kok en gebruikmakend van de tweeëntwintig gaspitten die in De Erker voorradig zijn, had een aantal medewerkers het vlees gerecht Biefteki bereid. Met als ge volg dat zelfs zondagavond laat in het wijkcentrum nog een geur van 'Grieks' eten hing. Maar volgens één van de vele medewerkers zou den „open ramen en de afzuigin stallaties" dat ook nog wel weg kunnen werken. Voor de ingrediënten van de maaltijd hadden de slager en de groenteman 'uit de buurt' hun me dewerking verleent. Met enige re ductie kon bij hen het benodigde worden ingekocht. Dat kwam De Erker maar wat goed uit. Anita Riekwel van het wijkcentrum: „Op dit soort avonden moeten we toch toeleggen. Ik schat dat we uit eigen middelen (De kas van het buurthuis, red.) ongeveer tweehon- dervijftig gulden moeten opbren gen." Desondanks gaat De Erker door met het organiseren van thema avonden waarop verschillende lan den centraal staan. Zo werd al een Nederlandse én een Spaanse avond georganiseerd. „En zo willen we nog meer landen aandacht gaan geven dit seizoen. Tot aan landen in Latijns-Amerika toe," belooft Anita Riekwel. ,-,0p "die manier proberen we bezoekers via diase ries en muziek een indruk te ge ven van culturen in andere lan den." Ze beseft dat daarbij het ver strooiende karakter niet uit het oog mag worden verloren. Rie kwel: „Nee, te veel informatie is ook niet goed. Het moet wel vooral leuk blijven." Leuk zullen de bezoekers aan de Griekse avond het zeker gevonden hebben. Over het eten waren de meesten „Hoewel misschien een beetje te koud" zeer tevre den. Alleen de Griekse koffie viel niet echt in de smaak. „Wat een drep," oordeelde iemand. Maar over de muziek van het duo Exta sis was bijna iedereen laaiend en thousiast. Al om acht urn: durfden de eersten een Grieks dansje te wagen. En toen de muzikanten even later de Griekse versie van de alom bekende Vogeltjesdans ten uitvoer brachten, werden stoe len en tafels aan de kant gesleept en begaven veel meer bezoekers zich op de dansvloer. Bovendien vertoonden de leden van de volks dansgroep een Griekse dans, die zij speciaal voor deze gelegenheid hadden ingestudeerd. Eén van de bezoekers, de 65- plusser J. Willebrand, bleef echter rustig zitten. Zijn verklaring: ,,'t Is wel gezellig hoor, ik houd niet van Griekse muziek. Ja, wel van het eten. Daarom ben ik ook met mijn vrouw meegekomen. Als er wat te eten valt, ga ik altijd mee." SCHIEDAM Een 59-jarige Schiedamse is met een zere schom. der en arm uit de kom in het No- letziekenhuis behandeld nadat zij zich tegen het roven van haar tas je had verzet. De vrouw liep vrij-" dagnacht omstreeks kwart over twaalf op het Schubertplein toen' een ongeveer vijftienjarige jongen,, volgens de politie met kroeshaar, de tas wilde losrukken. Het geluk te de tasjesrover na een worste ling. In de tas zaten enige persoon lijke bescheiden en 175 gulden. SCHIEDAM Een luchtpomp en cylinders met zuurstof en acety leen hebben inbrekers afgelopen weekend weggehaald bij Enginee ring NV aan de 's Gravelandseweg. De daders hebben een hek van het bedrijfsterrein geforceerd en zijn ook het magazijn van het bedrijf binnengedrongen. Binnen werd de kabel van een generator doorge sneden. De totale schade wordt ge raamd op zesduizend gulden. De sportvereniging Harga aan de Sportlaan heeft ook bezoek ge- had van onverlaten. De toegangs deur tot de clubkantine werd ge forceerd en een deel van de voor raad van de vrieskist ging verlo ren door ontdooien. De inbrekers lieten de spullen buiten de vriezer staan. De schade bedraagt vijfhon derd gulden. Bij horeca-leverancier Radder in de Overschiesestraat werd een zeventienjarige Schiedammer op heterdaad betrapt bij het uit een vrachtwagencabine stelen van 28 sloffen sigaretten en shag. Omwo nenden, die omstreeks twee uur in de nacht van zaterdag op zondag iets verdachts hadden opgemerkt, hadden de politie gewaarschuwd. Bewoners van een pand aan de Frangois Haverschmidtlaan heb ben eveneens ongewenst bezoek gehad. Hun televisietoestel stond klaar om mee te nemen toen de politie vrijdagnacht hier arriveer de nadat ze door buren was ge waarschuwd, dat er twee mannen van ongeveer 25-30 jaar bezig wa ren met een inbraak. Vanuit de slaapkamer van een woning aan de Vlaardingerdijk zijn sieraden weggehaald. Het was voor de dieven gemakkelijk bin nen te komen via een openstaand raam.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1