'Nieuwland heeft face-lift nodig' QESHEffiExH IMMEÜ Het idee kwam van huisartsen KUNST TE KIJK Eerste steen voor nieuwe Palmboom Wijkvereniging heeft eigen onderkomen en gaat zich bezighouden met stadsvernieuwing m Onbekende kunstenaars krijgen kans in Galerie Informatie-avond over plannen voor Stadserf Muzikanten gezocht voor drumfestival Klimkampioenèh in Laurenskerk m SCHIEDAM. De onder doorgangen van de twee flats van Gemeentelijk Woningbe- heer zijn omgebouwd tot kan toorruimten. In de voorheen rommelige en tochtige gaten hebben twee groepen, die allang hunkerden naar een eigen ruimte in de >riwijk nu eindelijk huisvesting «gevonden. Ab Korsten van de Huisart- .sengroep Gorzen-Nieuwland 0 herinnerde gisteren aan het moment van twee jaar gele- - den toen in een vergadering van een welzijnsoverleggroep hij op het idee kwam een nut tig gebruik te gaan maken van die ruimte. „Wij waren al geruime'tijd op zoek naar een praktijk ruimte in de wijk. Noodge dwongen hadden we ons ge vestigd aan de Vlaardinger- dijk. Plotseling bracht directeur Verdoes van Gemeentelijk Woningbeheer ons op de ge dachte van het bebouwen van die open ruimte. Hij wilde er garageboxen van maken. Wij hebben tekeningen ingediend en sinds begin dit jaar draai en we inmiddels hier onze praktijk." De artsenpraktijk werd gis teren 'voorafgaand aan de ope ning van het kantoor van Wo nen en Leven officieel, in ge bruik genomen. In de huisart sengroep werken vier dokters in part-time dienst samen. Twee, naast Korsten ook Mar jan Tenk, zijn werkzaam in Nieuwland. In de Gorzen wer-, ken René Koop en Ineke Vink* samen. Ze hebben bij elkaar nu ongeveer drieduizend pati ënten. Er kunnen er nog wel een paar honderd bij, menen de artsen, die net iets meer dan het minimumloon verdienen en nauw samenwerken met andere werkers in de eerste lijn van de gezondheidszorg, zoals wijkverpleging en maat schappelijk werk. SCHIEDAM „Het is vijf voor twaalf en dus nog niet te laat," zegt de 62-jarige secretaris W.L. Elgers van de wijk- en bewoners vereniging Wonen en Leven Nieuwland, over de situatie in zijn wijk. De gemeente heeft dat ook al onderkend en met renóvatiewerk- zaamheden is al begonnen. Gister middag werd een eigen onderko men van Wonen en Leven geo- pend. In dat pand aan de Nieuwe Damstraat kunnen bewoners van Nieuwland voortaan iéder maan dagavond tussen acht en tien te recht op het spreekuur. Zo kunnen ze op de hoogte worden gehouden van alle stadsvernieuwingsplan nen in hun woonwijk. Want dat de komende jaren veel staat te ge beuren in Nieuwland is zeker. Re den waarom juist nu de wijkver eniging zoveel werk verzet om de bewoners onder wie de 650 le den te betrekken bij de ver nieuwingen. Na de oprichting in 1968 be schikt Wonen en Leven Nieuwland nu dus eindelijk over een geheel eigen onderkomen. Secretaris El gers: „De gemeente vond dat Nieuwland opgepept moest wor den. Ze wilden ons daarbij betrek ken. Daarvoor hebben we ruimte geëist, uiteindelijk is die eis inge willigd." Vorig jaar september achtten de vereniging en de ge meente een locatie op de beneden verdieping van een flat aan de Nieuwe Damstraat centraal ge legen in Nieuwland geschikt. Gisteravond verrichtte wethouder Van Kleef van stadsvernieuwing de opening van het pand dat be schikt over een grote vergaderzaal en twee kantoorruimtes. Een daar van is in gebruik bij de huisbaas Gemeentelijk Woningbeheer. „We zijn nu weer herkenbaar voor de bewoners," zegt Elgers niet zonder trots. „Eindelijk een eigen vergaderruimte, en een kan toor waar we onze administratie kwijt kunnen. Bovendien kunnen bewoners nu terecht met eventuele klachten over het woon- en leefmi lieu." Veel tijd zal ook worden in geruimd om de zogenaamde pro jectgroepenwaarin de bewo ners zijn vertegenwoordigd r de ws De belangstelling voor de opening van het kantoor van Wonen en Leven in de voormalige onderdoorgang van een van de flats aan de Nieuwe Damlaan door wethouder Hans van Kleef (tweède van rechts, met baard), was groot. Links naast hem staan secretaris W. L. Elgers en voorzitter M. Putters. kans te geven hun visie en voor keuren tijdens de renovaties ken baar te maken. En voor de toe komst heeft de wijkvereniging zelfs plannen om een informatie winkel op te zetten. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat de nieuwe huisvesting optimaal zal worden benut. Elgers: „We zitten nu al tot eind mei iedere avond vol.". Opknapbeurt De komende jaren zal veel in- breng van Woon en Leven, worden "verwacht tijdens de stadsvernieu wingsplannen in Nieuwland. En gelukkig realiseert secretaris El gers zich dat ook. „De wijk heeft een flinke opknapbeurt nodig. Ik zal niet zeggen dat Nieuwland ver pauperd is, maar lang zou dat niet meer duren. Het is daarom goed dat ingegrepen wordt." In de komende jaren zullen de Nieuwland-bewoners worden bij gestaan door deskundigen van het Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvemieuwingsprojecten (IOBS). Maarten van Otterdijk van IOBS: „Dé wijk heeft een face-lift van jewelste nodig. Het moet weer aantrekkelijker worden hier te wonen, zodat ook bijvoorbeeld ge zinnen met jonge kinderen zich weer gaan vestigen ih Nieuwland. Maar daarvoor is naast de renova tie van woningen, ook een verbete ring van de hele leefsituatie no dig." Opbouwwerker Van Otterdijk somt de nadelen van het wonen en leven in Nieuwland nog maar eens op. „Er is hier zeer eenzijdig ge bouwd, net een eenheidsworst. Bij na alle woningen hebben drie of vier kleine kamertjes. Bovendien lijkt alles "óp. elkaar. De binnenter- reinen, de flats. Alleen de auto's, die voor de flats staan, zijn anders. Als alles zo op elkaar lijkt, wordt het voor bewoners automatisch moeilijker om zich te vereenzelvi gen met de omgéving. Verder ont breekt het in deze langgerekte wijk aan voldoende voorzieningen als buurthuizen, scholen en bij voorbeeld een aantal postagent schappen." Ook over de voorzie ningen in de woningen zelf is Van Otterdijk allesbehalve tevreden. „Binnen is het heel gehorig. De woningen zijn vochtig en ventila tiesystemen voldoen nauwelijks nog. Het is maar goed dat de eerste onderhoudswerkzaamheden al zijn gestart." De 'face-lift' van Nieuwland moet daarom volgens de IOBS-me- dewerker grondig aangepakt wor den. „De woningen moeten ruimer worden. Door gebruik te maken van de hergingsruimten en het dak kan dat. Zo kunnen meer verschil lende woningen worden gebouwd, een meer gedifferentieerde bouw dus. Dat zal het woonmilieu verbe teren. Verder zullen er meer voor zieningen moeten komen, zoals de pendances van al bestaande buur thuizen, scholen en een; nieuw postagentschap. Het gaat dus niet alleen om renovatie van wonin gen, maar om een hele verbetering' van de leefsituatie." Onderzocht wordt al of alle am bitieuze plannen financieel haal baar zijn. „Maar alles bij elkaar redden we het zeker niet met een bedrag van zes cijfers," weet Van Otterdijk, die denkt dat beslist niet veel later had moeten worden ge start met het herstel van Nieuw land. „We zijn net óp tijd. De diag nose is gesteld, nu kunnen we de kuur gaan bestrijden." Volgens zijn planning zal pas rond het jaar 2010 de laatste woning in Nieuw land zijn opgeknapt. „En dan is Nieuwland weer een wijk met per spectief." - 'V; Secretaris Elgers van wijk- en bewonersvereniging Wonen en Le ven Nieuwland: „Het ziet er weer hoopvol uit. Nieuwland kan weer aantrekkelijk worden. En dan gaan de mensen weer voor Nieuw land kiezen om er te wonen. Net als' .vroeger."r r HANS';WAP?f; De Rottérdamse'Tcunstenaar Hans Wap exposeert van 7 april tot en inet 26 mei in het Dèlta Hotel aan de Maasboulevard in Vlaardingen. In zijn linoleumsnedes is het vlieg tuig een belangrijk element. Het vliegtuig symboliseert de reizigers. Het geeft beweging en vooruitgang aan, maar ook het onverwachte. Deze tentoonstelling is dan ook ge organiseerd in samenwerking met Fokker en dé F27 Friendship Asso ciation. EUKEMANS 'Viool solo' is de titel waaronder de Brabantse kunstenaar Harry Eijkemans exposeert bij het Mu- ziekinformatie- en documentatie centrum van Ton Stolk, Westha- - venkade 45, Vlaardingen. Van 8 itot en met 30 april toont hij daar -tekeningen en schilderijen waarin ide viool, op schetsmatige wijze weergegeven, centraal staat. Geo pend maandag tot en met vrijdag rvan 10 tot 12 uur en op zaterdag en zondag 8 en 9 april van 14 tot 17 uur. BRANDERSSTEEG In de nieuwe Schiedamse galerie Branderssteeg, gevestigd op num- :mer 7 in deze zijstraat van de Lan ge Haven, wil eigenaar Wetsema jonge kunstenaars, die normaal ge sproken bij de gevestigde galeries niet aan de bak komen, een kans geven. De eerste expositie in de nieuwe galerie toont etsen van El- la Zwart en kijk- en leesgedichten van Henk.,Siji>ers en, is nog teizien tot en mét 16'april.'De Zwart heeft in haar „etsen de relatievrouw-_ kind als onderwerp. Henk Sijbers 'stelt gedichten in de vórm van een' schilderij tentoon. Galerie Bran derssteeg is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. TEKENLESSEN In galerie de Duig, Landstraat 29, zijn tot en met 15 april de resulta ten te zien van de teken- en schil derlessen die de kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats daar geven. Op deze tentoonstelling worden 30 tekeningen, aquarellen en olieverf schilderijen geëxposeerd die dit seizoen door cursisten in de Duig gemaakt zijn. De Duig is iedere za terdag van 13.30 tot 16.30 uur geo pend. SUIKER In het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis, Dillenburgsihgël 5, Vlaardingen exposeert tot 29 april de Vlaardingse kunstenares Jeane Suiker. Zij toont een aantal schil derijen die als onderwerp bijzon dere plekjes in de Broekpolder hebben. Jeane Suiker is een groot liefhebber van dit natuurgebied, waarover zij zegt: „Ondanks het giftige havenslib gaat de natuur haar gang en geeft haar schoon heid niet prijs." Haar Broekpolder- schilderijen hebben soms een ma- gisch-realistische inslag. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur en zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. ;.v 'jsbI ossgoss ••'éiatiiróÉfb. nes. 'msbaasióa- iSteeftrióoft i&rivs 9ÏT "tiff .bisoigogqo - nssv Door Maijo Peppelaar 'SCHIEDAM Hét" öpèhëif van een galerie is tegenwoordig een hachelijke onderneming. Ge brek aan belangstelling en kunst kopers heeft verschillende gale riehouders al doen besluiten uit te wijken naar een grotere stad. Schiedammer Jan Wetsema heeft zich echter op het gladde ijs gewaagd en is in de Branders- steeg een galerie begonnen. „Ik doe het niet om er Winst uit te trekken. Het is een hobby en dat mag per maand best iets kosten," vertelt Jan die in een aan de galerie grenzend pand een drukkerij heeft. In zijn nieuwe zaak, Galerie Branderssteeg ge noemd, wil Wetsema vooral jon ge kunstenaars een kans geven om hun werk te exposeren. „Ik wil dat ze nog geen naam hebben in Nederland. Daarnaast maakt het mij eigenlijk niet uit, ik stel geen eisen. Als het maar vernieu wend is," legt de galeriehouder uit. Op deze manier hoopt hij jonge onbekende kunstenaars wat makkelijker toegang te ver schaffen tot het circuit van ge vestigde expositieruimtes. Een andere karakteristiek van Galerie Branderssteeg is, dat de exposities rond een thema wor den opgebouwd. Op dit moment is er bijvoorbeeld een tentoon stelling van etsen van Ella de a&téont. vos- 4»x-. k f p; Ella de Zwart is de eerste kunstenaar, die haar kunstwerken expo seert in de nieuwe Schiedamse Galerie Branderssteeg. Zwart, die de relatie vrouw-kind als onderwerp heeft. Voor het najaar staat een tentoonstelling rond het thema water, met wer ken van zes verschillende kun stenaars, op stapel. Jan Wetsema hoopt met deze benadering ook andere kunstvormen als muziek en poëzie met de beeldende kunst te kunnen integreren. Zijn eigen belangstelling voor beeldende kunst ontstond zo'n twee jaar geleden en sindsdien kan men hem een gretig kunst consument noemen. „Mijn be langstelling bestond de afgelopen jaren vooral uit het kijken naar kunst en uit het kopen van boei ende kunstwerken. Ik bezoek per maand ongeveer tien galeries, bijvoorbeeld in Den Haag en Dordrecht. Ik vind kunst zelf het mooist als het zwart-wit is en ab stract. Dus dan kom je al snel bij dé etsen terecht." Emotionele gehechtheid aan een kunstwerk kent Jan Wets ema niet zo. „Wat mij nu boeit is met een maand weer over omdat er weer iets nieuws komt," zegt hij. „Daarom wil ik ook ruimte geven aan vernieuwingen. Ik houd een kunstwerk nooit langer dan drie maanden in huis. Dan verkoop ik het of ik ruil het met vrienden." Het is de bedoeling dat er ie dere maand een nieuwe expositie te zien is in Galerie Branders steeg. Nog tot en met 16 april toont eerdergenoemde Ella de Zwart er etsen samen met Henk Sijbers, die symbolische gedich ten in de vorm van schilderijen tentoonstelt. Op 23 april opent de tweede tentoonstelling in Galerie Branderssteeg. Dan exposeert de Schiedamse kunstenares Gwèna- ële Diascom er keramiek, schil derijen en collages, die als thema het moederschap hebben. Galerie Branderssteeg, -Branderssteeg 7, is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.30 - 17.30 uur. Groeneweg is export in exclusieve tuinaanleg en renovatie iScWM. 010 - 4.750,6e 010 - 4.750.654 SCHIEDAM Het Stadserf zal de komende jaren een ware gedaanteverwisseling onder gaan. De nieuwe bibliotheek wordt er gevestigd, het archief, er komt een theater, een eve nementenplein, een bestuur scentrum en er zullen winkels, woningen en gemeentelijke kantoren verrijzen. Ook in de omgeving van het Stadserf zal het nodige veranderen, omdat er gezorgd moet worden voor voldoende parkeergelegenheid en een goede bereikbaarheid van alle nieuwe faciliteiten. Het is de bedoeling dat het stadscentrum door deze bebou wing aantrekkelijker en leven diger wordt. Het gebied rond het Stadserf moet als 'huiska mer' van de stad gaan funge ren. Over al deze plannen orga niseert de gemeente op woens dag 12 april in het Stadskan toor een informatie- en in spraakavond. De bijeenkomst wordt gehouden in de recrea tiezaal op de begane grond en begint om 20.00 uur. Wethou der Zijdeveld (Stadsontwikke ling! en enkele ambtenaren zul len de plannen nader toelich ten en ingaan op vragen en re acties uit de zaal. Met 'Stadserf en omgeving' wordt het gebied aan weerszij den van de Broersvest bedoeld. Aan de kant van het Stadskan toor en de Singelkerk is het terrein nu nog slechts gedeelte lijk bebouwd en overwegend dienst doet als parkeerterrein. Aan de overzijde van de Broersvest gaat het om het ge bied dat nu onder meer in ge bruik is door de Hema. De plannenmakerij voor dit deel van de stad bevindt zich overigens nog in een zeer pril stadium. Op de voorlichtings avond wordt een zogeheten be bouwingsstudie besproken, die is uitgevoerd door de afdeling Stadsontwikkeling van de dienst Gemeentewerken. In dit rapport wordt in grote lijnen geschetst hoe het Stadserf en omgeving er ongeveer zullen gaan uitzien, waar wel of niet gebouwd zal worden, met hoe veel verdiepingen en hoe de bereikbaarheid van de nieuwe gebouwen kan worden gere geld. De bebouwingsstudie is dus nog geen echt bouwplan, maar geeft wel de mogelijkhe den voor bebouwing en inrich ting aan. Wié zich van tevoren in de materie wil verdiepen, kan te recht in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat, waar de tentoonstelling 'Een omgeving blij en licht van kleur' te zien is, met als ondertitel: Stadsont wikkeling van Schiedam 1949-1989'. Daar is ook het presentatiemateriaal over de bebouwingsplannen van het Stadserf in te zien. SCHIEDAM Voor het vijfde Festival voor Drumfanfares in het Passagetheater in Schiedam is nog plaats voor deelnemers. Het gala concert wordt georganiseerd door de Streekmuziekschojl en die roept muzikanten op uit de hele regio. Het muziekfestijn met mede werking van het fanfareorkest der I Genie vindt zaterdag 15 april plaats. Vanaf 3 april kan er elke middag bij de Streekmuziekschool worden geoefend. Het zogenoemde stoeltjesconcert is bedoeld voor saxofonisten, ko perblazers en slagwerkers uit Vlaardingen, Maassluis en Schie dam. Liefhebbers die gezellig mu ziek willen maken kunnen zich opgeven bij de Streekmuziekschool in de Willem Beukelszoonstraat 62 in Vlaardingen, telefoonnummer 4355678. Het concert op zaterdag de vijftiende begint om 15.15 uur en is gratis bij te wonen. SCHIEDAM De herbouw van molen De Palmboom aan de Noordvest gaat volgende week ein delijk van start. Voorzitter mr. ■R. P. M. de Bok van de Kamer van Koophandel zal volgende week donderdag de eerste inmetselen. Het is ,de laatste, maar tevens meest ingrijpende molenrestaura tie van Schiedam, waarmee twee miljoen gulden is gemoeid. In De Palmboom, waarvan na een brand in 1901 alleen nog een stomp overbleef, zal onder meer een molenmuseum ruimte vinden. Schiedam heeft volgens het plaatselijke bestuur en de Molens tichting zijn molens nodig. „Ze zijn het toeristisch paradepaard van de voormalige jeneverstad aan de Schie. Nergens anders is in een binnenstad zo'n groot aantal wind- reuzen te vinden. Het zijn boven dien de hoogste molens ter we reld," meldt directeur Jos Gunne- :weg van de Stichting Schiedamse ■Molens. De herbouw van molens heeft in Schiedam inmiddels ook geleid tot uitbreiding van de werkgele genheid. Er heerst in de vier al weer in gebruik gestelde molens volop bedrijvigheid. Twee traditio nele windkorenmolenaarsbedrij- ven, een onderhoudsbedrijf, een beheersorganisatie en een restau rant zijn er in werkzaam. Bij el kaar vinden meer dan dertig men sen hierin werk. De plannen voor de herbouw van De Palmboom dateren van 1987. Sinds Pieter van Vollenho ven het startsein gaf, zijn er ver: schillende acties gevoerd, waarbij een bedrag is verzameld van hon derdduizend gulden. De laatste etappe start met de eerste steenleg ging vólgende week, nadat is vast gesteld dat .technisch de herbouw geen probleem is. Bij die gelegen heid wordt een Bouwboek gelan ceerd, dat gesponsord wordt en in de verkoop komt. De opbrengst hiervan is ook bestemd voor het herbouwfonds. ROTTERDMï i^/Ejen 'wand'in de RotterdSinse La&ë^,kerkt)?„9P 7en 8 ajp^i^'ët^!pfp^i^r;yp,Q^,pe allereerste j-'3 Rcttéfdamse' Opfe n Sportklimk'ainpioe^cïia^péii7';"Het is de bedbfeMg^ëf 'dé'déëinemërs zonder hulpmiddelen tegen de wand omhoog klimmen. Haken en touw mogen alleen worden ge bruikt voor de veiligheid. f Er worden klimmers verwacht uit binnen- en buitenland. Zij zul len zich eerst door de voorronde op de eerste klimdag (vanaf twee uur 's middags) moeten worstelen waarna op 8 april de halve- en de grote 'finale wordenverklommen' Vorig jaar werd in ons land het eerste sportklimkampióenschap ge organiseerd en volgens de organi satoren van de Rotterdam Open, loopt Nederland daarmee flink achter op omringende staten. Vrouw bestolen in eigen woning tI SCHIEDAM Een 68-jarige vrouw is gisteren in haar eigen woning aan het Johan Straus^ plein bestolen. Zij kreeg 's mid dags twee vrouwen van onge veer dertig en vijftien jaar aan de deur, die haar in gebrekkig Nederlands aanspraken. Het lukte het duo de vrouw te be wegen hen binnen te laten. Dat heeft maar korte tijd geduurd. Na hun vertrek ontdekte de vrouw dat uit haar woning een kostbaar horloge en ringen wa ren verdwenen. De politie ver moedt dat een derde persoon de woning heeft doorzocht, terwijl het tweetal de bejaarde vrouw aan de praat hield. Fotospulien uit etalage SCHIEDAM Foto Niestadt aan de Rotterdamdijk zit met een schadepost van ongeveer drieduizend gulden. Door een steen door de grote etalageruit te gooien, hebben onverlaten kans gezien om een camera, drie convenors en drie lenzen die lagen uitgestald, weg te ha len. Demonstratie van helderziendheid SCHIEDAM De stichting 'Evolution through love' ver zórgt vanavond een openbare demonstratie Helderziende Waarnemingen in wijkcentrum De Blauwe Brug. Mevrouw Edith Wachtels zal haar helder ziendheid tonen aan de hand van bloemen, foto's en bepaalde voorwerpen. De demonstratie- avond begint om acht uur, de zaal is vanaf kwart over zeven open. De toegangsprijs is ƒ7,50, donateurs betalen vijf gulden. ff r »*f J-V1* f A K' H a f* 3 IA -'CTMU i'ilt! JSOiTI. f i !'v S 0NGEZONDEH MEOepSUNGI l.v.m. 12% jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen ontwerD bestratmgswerk kantoortuinen onderhoud etc.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1