Inzameling van papier opmerkelijk gestegen 1 oneelgroep Othello speelt graag kluchten Rotterdam pakt lozers nog naet aan Het Vrije Volk SCHIEDAM Openbare bakken worden goed gevuld: 53.000 kilo meer dan in 1987 Brommers botsen Amerikaans bedrijf hoofdsponsor herbouw molen De Palmboom Oproep Javaans sprookje Mijn wens Rudt Guilid PAGINA 16 WOENSDAG 12 APRIL 1989 Damssjasjes gestolen SCHIEDAM in een onbe waakt ogenblik zijn van het be drijf HeiLker aan de Gustoweg tweehonderd dameszomeijasjes gestolen. De waarde bedraagt 2400 gulden. Poet™ Festival In De Ti reerstoof SCHIEDAM Levi Wee- moedt, Joz Knoop, Wixn de Vries, Simon Vinkenoog, Hugo Veth en Johnny van Doom ko men zaterdag naar het Poetry Festival in De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Zij lezen voor uit eigen werk. Het festival is onderdeel van een serie schrij versavonden die de Openbare Bibliotheek organiseert in sa menwerking met de Stichting Filmclub en de plaatselijke boekverkopers. Poetry begint om 20.00 uur. De entree be draagt vijf gulden. Filmclub vertoont Italiaanse rolprent SCHIEDAM 'Un Ragazzo di Calabria' is de titel van de Italiaanse rolprent die vrijdag avond wordt vertoond bij de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs voor dona teurs vier gulden. De film han delt over een vader/zoon rela tie. Pa probeert uit alle macht zijn zoon van bet hardlopen af te houden, maar de jongen ovemint ten slotte. Het Is een mönerende film met veel i e beelden uit Calabria. ^PvdA houdt middag voor ouderen SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van de PvdA houdt morgenmiddag een bijeenkomst voor ouderen in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat. Cen traal staat de bespreking van de notitie 'Ouder in 2000' van de raadsfractie. Ook andere zaken kunnen worden doorgesproken met de raadsleden Gé Brouwer en Arie van Loenen. Aanvang 14.00 uur. Gratis toegang en voor koffie zorgt de PvdA. Zomerkamp bl| Halton SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker organiseert voor hon derd gulden-per kind een zo merkamp in Hattem.Het kamp staat van 17 juli tot en met 22 juli „op. de .kalender aange streept De jeugd tussen vijf en veertien jaar staat behalve een week in vakantiecentrum Us- selstein ook een boottocht over de Ussel te wachtet en een rit per kar en traktor door het bos. Voor aanmelding en informatie kunt u terecht bij Wijkcentrum De Erker, Jan van Avenue- straat 32, telefoonnummer 4267767. Piot Danfcert gastspreker SCHIEDAM Europarle mentariër Piet Dankert is op woensdag 19 april gastspreker tijdens een voorlichtingmiddag van de plaatselijke afdeling van de" Federatie Nederlandse vak beweging (FNV) voor mensen mét een uitkering. Aan de orde komt een vergelijking tussen de sociale wetgeving in Nederland met die van andere landen in de Europese Gemeenschap. Ver der wordt een visie gegeven op de Europese en de Nederlandse vakbeweging. Andere gastspre kers zijn mevrouw T. Snelders van de Vereniging van Neder landse Ondernemers en Henk Muller van de FNV. Gespreks leider is Wim van der Bremen, districtbestuurder van de Voe dingsbond FNV en adviseur van de werkgroep uitkeringsge rechtenden Schiedam. De bij eenkomst vindt plaats in het wijkcentrum Nieuwland aan bet Wibautplein en begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. Orgel- en plano concert in Stedelijk SCHIEDAM Organist Arie van den Berg bespeelt zaterdag middag het historiscbe orgel in, de Aula van het Stedelijk Muse um. Hij kreeg zijn opleiding van de bekende Delfse organist Jan J. van de Berg. Op het pro gramma staan werken van Sweelinck, Buxtehude, Pachel- bel en Joh. Seb. Bach, terwijl de eigentijdse muziek vertegen woordigd is met composities van Micbeelsen en Stuurman. Aanvang 15.00 uur. Entree gra tis. René Rakier geeft op zon dagmiddag 16 april een recital van werken van G. J. van Eij- ken, D. de Lange, D. ScMfer» B. Buys en L. Otten. Rakier besluit zijn optreden met een eigen compositie uit 1982. Het con cert begint om 14.30 uur. Toe gangsprijs voor leden van de Vereniging Vrienden van bet Stedelijke Museum en CJP-hou- ders drie gulden. Overige bezoe kers betalen vijf gulden. SCHIEDAM Vorig jaar is in de vijftien openbare papierbakken van de gemeente 151.000 kilo oud papier gestopt, hetgeen 53.000 kilo meer dan in 1987. Voorlichter M. Dingenouts van de Openbare Nuts- bedrijven Schiedam (ONS) om schrijft dit als een opmerkelijke stijging. Dingenouts: „Men kan zich af vragen of de wereldwijde discussie over grootschalige ontbossing in vloed heeft gehad op het bewuster omspringen met oud papier. Hout is immers de belangrijkste grond stof van papier. In Nederland is 70 percent van het geproduceerde pa pier gemaakt van oud papier. Slechts grafisch papier wordt nog vrijwel geheel uit hout gewonnen. Karton is vrijwel helemaal ver vaardigd van oud papier." Nederland is volgens Dinge nouts wereldkampioen in het op halen van oud papier. „Ondanks dit goede bericht is er ook een minder prettige ontwikkeling gaande door de groei van het pa- piergebruik. Als men ooit gedacht heeft dat de computer de papier winkel in de kantoren zou gaan verdringen, dan heeft men zich schromelijk vergist. Juist in kanto ren is het papierverbruik toegeno men en de industrie verwacht een verdere stijging. Vooral de kopi eermachine is verantwoordelijk voor het toenemende gebruik," al dus Dingenouts. Hij vervolgt: „Bovendien wordt juist in kantoren voornamelijk wit, uit hout vervaardigd papier gebruikt, terwijl het gebruik van kringlooppapier nog te weinig in zwang is geraakt. Nederland staat dus niet alleen aan de top met het inzamelen van papier, maar ook met het verbruik van 150 kilo per persoon per jaar. Bezuinigen op papiergebruik zou dus een goede zaak zijn." Scholen en sportverenigingen geven elk jaar eveneens een be langrijke bijdrage aan het schei den van oud papier aan de bron. De inzameling door ben is een veelvoud van wat in de gemeente lijke bakken wordt gestort. „Onze papierbakken zijn een aanvulling op hun inzameling," aldus Dinge nouts. Door Karlijn Kunst SCHIEDAM „Vorig jaar had ik een rol, daar werd ik gek van. Van de 72 blaadjes tekst, waren er 65 voor mij. Ik stond constant op het toneel en praatte met iedereen. Al die tekst moet je toch maar uit je hoofd leren." Voorzitter C. W. de Groot van de Schiedamse to neelvereniging Othello over de leu ke en minder leuke kanten van to neelspelen. „Meestal zorgen de schrijvers voor een eerlijke verde ling van de tekst. Iemand speelt natuurlijk een hoofdrol, maar dat wil niet zeggen dat diegene alles zegt. Die keer was dat wel even anders." Amateurvereniging Othello speelt vrijdag 14 april in het Pas sage Theater de klucht 'Op een blauwe maandag...' in twee bedrij ven van John Dole. In het stuk staat een drogist centraal die graag naar de sterren kijkt. Op een dag roept de man een ster aan, die in de vorm van een vrouw zijn ka mer binnenkomt. De schuchtere drogist raakt in tal van rare situa ties verwikkeld met buurtbewo ners als zijn kleren worden be strooid met een bepaald poeder dat vrouwen aantrekt. Dit alles tot er- genis van zijn verloofde, op wie het spul geen uitwerking, heeft In de klucht.spelehnegpn. lèdgn van de vereniging.Othello; -vier mannen en vijf vrouwem De^op-1 november '1955 ppgerfchte, •- vereniging telt totaal vijftien le den» in leeftijd variërend MoT" twintig tot vijftig jaar. Slechts vijf van de groep zijn mannen. De Groot: „Het is altijd al zo geweest dat er meer vrouwen waren. Ik weet niet hoe het komt. Misschien hebben mannen het te druk met werk of iets dergelijks. Het is in ieder geval zo dat we best nog wat mannelijke spelers kunnen gebrui ken." Naast Othello zijn er nog vier Een repetitie van de toneelgroep Othello: „Het is ultyd al zo geweest dat er meer vrouwen waren. Ik weet niet hoe het komt." toneelverenigingen in Schiedam: Utile Dulci, Intermezzo, Apollo en Alberdingk Thijm. Othello speelt twee kluchten per jaar. Andere soorten toneel doet de groep nooit. „Van de vijf verenigingen speelt Apollo wel eens iets anders dan een klucht. Wij vinden het belang rijk dat de mensen plezier hebben. Ze gaan een avondje uit en ze wil len iïrtsj te lachen hebben. Ik denk niet dat m het/leuk vinden om m^'éemstefzwaarmóedige types te 'gaaö'zitten kijken. Daarbij komt dat wijzelf liever kluchten' spelen, omdat wij dan ook wat te lachen hebben tijdens "Fet oefenen. Op de «repetities wordt er wei eens tekst bij verzonnen. Dat zijn leuke din gen." Leescommissie De stukken worden uitgekozen door de zogenaamde leescommis sie. Daarin zitten drie leden van de vereniging die bij het Neder lands Centrum voor Amateurto neel (NCA) materiaal aanvragen. De commissie leest de verschillen de stukken door en kiest de beste, de leukste uit. De regisseur is ver volgens degene die bepaalt wie welke rol speelt. „Of dat conflicten geeft? Nee, meestal accepteert ie dereen zijn toegewezen rol. Ja, de ene rol is natuurlijk minder leuk dan de andere, maar die moet ook worden gespeeld," vertelt de voor zitter. In de acht jaar dat De Groot bij de toneelvereniging zit had zij één keer een volle zaal met een voor stelling. Dat was begin jaren tach tig-bij de ingebruikneming van de vernieuwde vloer van bet Passage Theater. Othello speelde toen de klucht 'Geen sex in Sussex', dat enorme bekendheid genoot omdat het stuk al jaren achtereen in Lon den werd opgevoerd. Die ene avond, zo'n zes jaar geleden, zaten 550 mensen in de zaal. Meestal ko men er zo'n twee- driehonderd naar een voorstelling. Het publiek bestaat voornamelijk uit familie, vrienden en kennissen van de spe lers. De voorzitter: „We gaan zelf met kaarten langs mensen die we kennen. Het ligt dus voor de hand dat het grootste deel bekenden van ons zijn." Othello geeft van elk stuk maar één voorstelling. Een beetje wei nig, als je bedenkt dat het onge veer een half jaar duurt om bet in te studeren. De Groot beaamt dat, maar zegt er weinig aan te doen om dat te veranderen. „We zitten er niet zo achter aan. Het kost na tuurlijk ook veel tijd en het is duur. Je moet toch zo'n drie avon den rekenen voor één voorstelling: opbouwen, spelen en afbreken. En het decor moet gemaakt worden, de spullen moeten naar de zaal worden gebracht, dat kost alle maal een hoop geld." De leden betalen ieder tien gul den contributie per maand. De ge meente geeft Othello daarbij subsi die. Die bestaat uit een basisbe drag van ongeveer achthonderd gulden en een bijdrage om de kos ten te dekken van een voorstelling. De Groot: „Alle vijf amateurver- enigingen vallen onder ATOS, het Algemeen Toneel Overleg Schie dam. ATOS bekijkt de vijf subsi die-aanvragen en verdeelt het be schikbare geld van de gemeente. Dat bedrag ligt rond de elf-^è twaalfduizend gulden per jaar.' Met bét* geld 'huhneiPde-verenigingen hun tekorten bijvullen." w De voorstelling 'Op een blauwe maandag:..' begint vrijdag 12 april om kwart over acht's avonds in het Passage Theater aan de Passa ge 9-13. Kaarten kosten tien gul den en zijn te koop bij bet theater of bij Othello via telefoonnummer 4270642. Mensen die graag zelf to neelspelen en lid willen worden van Othello, kunnen zich via het zelfde telefoonnummer aanmel den. Door Annemieke Besseling ROTTERDAM De gemeente Rotterdam onderneemt voorlopig nog geen juridische stappen tegen bedrijven die giftige stoffen in de Rijn lozen. De komende twee jaar zal de gemeente proberen schrifte lijke afspraken te maken met en kele tientallen bedrijven over ver mindering van de lozing van ver ontreinigde stoften. Als dat niet lukt zal de gemeen te wèl via een proces proberen de lozingen te stoppen of de kosten van de schade aan het milieu te verhalen. Volgens juristen van de Rotterdamse Erasmus Universiteit is de kans heel groot dat Rotter dam een eventuele juridische pro cedure tegen een bedrijf wint. De Rotterdamse wethouder R. den Dunnen (Haven en Economi sche Ontwikkeling) had een simpe le reden voor dit 'uitstel van exe cutie', dat wordt voorgesteld door de directies van het gemeentelijk Havenbedrijf en de dieast Ge meentewerken. „Het is ingewik keld om je beste klanten voor de rechter te slepen," verklaarde Den Dunnen. „Ook met de Rotterdamse bedrijven kan de zaak beter goed schiks dan kwaadschiks worden geregeld." Hij voegde daaraan toe dat uiteindelijk het belang van het milieu natuurlijk voorop staat. De komende jaren wil de ge meente Rotterdam 3,6 miljoen gul den steken in baar gevecht voor een 'schone' Rijn. Dat geld is no dig voor onderzoeken van water monsters, juridisch onderzoek, het Groene weg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie ffiOIO - 4.750.654 voeren van gesprekken met lozers en het geven van voorlichting. In totaal is hieraan de afgelopen vier jaar al acht miljoen gulden uitge geven. Uiteindelijk moet er zeventig tot negentig percent minder ver ontreinigde stoffen in de Rijn wor den geloosd. Jaarlijks wordt 23 miljoen kubieke meter slib opge baggerd om de vaarwegen en de havens op diepte te houden. Daar van is tien miljoen kubieke meter zo ernstig verontreinigd, dat het noodzakelijk is dit te bergen in een speciaal daarvoor aangelegde opslagplaats, de Slufter op de Rot terdamse Maasvlakte. Volgens berekeningen is dit enorme reservoir in het jaar 2002 vol. Voor die tijd moet het slib 'schoon' zyn, omdat Rotterdam zich geen tweede slufter (kosten: 200 miljoen gulden) kan permitte ren. Het 'schone slib' moet na 2002 weer in zee kunnen worden geborgen of worden hergebruikt De gemeente heeft inmiddels gesprekken gevoerd met ruim der tig lozers die verantwoordelijk zijn voor een aanzienlijk deel van de verontreiniging van de Rijn. De bedrijven zijn 'ontdekt' door wa termonsters uit de Rijn en de zijri vieren, die de afgelopen jaren zyn onderzocht door het International Centre of Water Studies. Aan de hand van de meetresultaten kon precies worden aangegeven welk bedrijf wat en in welke hoeveelhe den loost. Met de ruim dertig bedrijven, SCHIEDAM Twee 16-jarige bromfietsers zijn gisteren op de Buig. Honnerlage Gretelaan fron taal op elkaar gebotst. Een van hen werd daarbij licht gewond en moest zich in het Schieland-zie- kenhuis onder behandeling stellen. Het ongeval ontstond toen een van hen uitweek voor fietsers en daar bij op de weghelft van de andere bromfietser kwam. vooral Westduitse en Zwisterse chemiebedrijven, probeert de ge meente Rotterdam schriftelijke af spraken te maken over verminde ring van de lozingen met vooral de zware metalen lood, cadmium, chroom, zink en koper. Ir. N. van den Berg, leider van het Project Onderzoek Rijn, heeft goede hoop dat metterdaad afspraken met de bedrijven kunnen worden ge maakt, omdat veel bedrijven nu bereid zijn over de verontreinigin gen te praten. Van den Berg: „Bo vendien zijn milieu-investeringen goed voor het imago van het be drijf." De komende jaren moeten ook de lozers van zogenoemde organi sche microverontreinigingen (zoals kleurstoffen, oplosmiddelen en be strijdingsmiddelen) in kaart wor den gebracht, omdat ook deze stof fen het havenslib ernstig vervui len. Volgens Van den Berg zijn echter deze stoffen moeilijker op te sporen, omdat er ongeveer hon derdduizend verschillende soorten van deze stoffen zijn en ze vaak niet met eenvoudige watermon sters zijn aan te tonen. „We kunnen pas met bedrijven praten over afspraken als we goe de gegevens op tafel hebben," ver telt Van den Berg. Het is volgens hem wel zaak de verontreiniging van de Rijn met deze stoffen voor het jaar 2002 te stoppen om de bouw van een eventuele tweede Slufter overbodig te maken. Verder zal volgens wethouder Den Dunnen ook bij bedrijven in eigen omgeving schoon schip moe ten worden gemaakt. „We moeten natuurlijk ook onze broek ophou den om in het buitenland een ge loofwaardige indruk te kunnen maken," weet de wethouder. Uit onderzoek is gebleken dat negentig percent van de in het slib gevon den olie afkomstig is uit het Rot terdamse havengebied. Volgens de wethouder zijn inmiddels it dé Rijnmond gesprekken gevoerd en afspraken gemaakt om de veront reinigingen binnen de eigen gren zen een balt toe te roepen. SCHIEDAM Ce Ameri kaan V. Heath, president en Chief Executive Officer van Ro semount Inc. uit de Verenigde Staten, geeft op 21 april om 11.00 uur een extra feestelijk tintje aan de herbouw en in richting van molen De Palm boom aan de Noordvest. Zijn be drijf schenkt die dag een aan zienlijk bedrag voor het herstel en de exploitatie van deze vijfde molen in de stad. De eerste steen wordt overi gens morgenochtend gelegd door mr. R. P. M. de Bok, voor zitter van de Kamer van Koop handel. Hij zet daarmee de her bouw in gang van de in 1781 ge bouwde en aan het begin van deze eeuw afgebrande molen. De restauratie vergt in totaal een bedrag van twee miljoen gulden. In de aula van het Ste delijk Museum wordt donderdag aansluitend bekend gemaakt wie zich als hoofdsponsor van De Palmboom heeft aangemeld. Hoewel de Molenstichting dat nog niet wil bevestigen, gaat het dus om Rosemount. Directeur Heath is volgende week in Schiedam om aan de 's-Gravelandseweg officieel een nieuwe fabrieks- en kantoor ruimte met een oppervlakte van 2200 vierkante meter in ge bruik te nemen. Deze handeling gaat gepaard met enig ceremon ieel, waarbij toegezegd hebben aanwezig te zijn dis. T. J. van Heesch van het Ministerie van Economische Zaken en burge meester drs. R. Scheeres. Rose mount is al sinds 1980 actief in Schiedam en maakte sinAsHiop 'sn gestage groei door. Door diversificatie van de produktielyn en de toepassing van geavanceerde technologie (onder meer voor de vervaardi- ging ran digitale meettechnie ken met behulp van computer systemen) is Rosemount uitge groeid tot een toonaangevende instrumentatie-specialist in de procesindustrie en luchtvaart. In het besef dat de funda menten voor de moderne tech nieken reeds in het verleden zyn gelegd, heeft Rosemount een bijdrage geleverd aan enke le industriële archeologische projecten. Het betreft hier de restauratie van een aantal mo lens, waaronder De Palmboom. Het is de hoogste molen in de wereld. Als oudste objecten van bedryf en techniek behoren de ze volgens Rosemount tot het nationale erfgoed. „Ze dienen dan ook zoveel mogelyk in de oorspronkelijke staat bewaard te worden. Vandaar dat ons be drijf gelijktijdig met de opening van het nieuwe gedeelte van ons bedrijfspand een aanzienlijk bedrag schenkt aan de actie tot hemel en exploitatie van de Schiedamse molens," aldus mar, kering-manager Peter Berkhout. Deze actie wordt verder ge steund door zowel de gemeente als de burgerij en andere bedrij ven. Reeds vier molens zijn na restaurat: >»»eer volledig in be drijf en n n in verschillende functies ruim dertig arbeids plaatsen. BRIEVEN VAN KINDEREN ufUBv xi aox jna.riöOi rarVT vrfibTstinS WIPM Nabil Azzoxu Tekening Marathon Rotterdam Zahra Nazoume, 9 jaar Met deze wilde ik graag corres ponderen met jongens en meis jes van alle leeftijden uit de Randstad. Ik heet Herman Vis ser en woon in Driesum in Friesland vlak by Dokkum. Ben 13 jaar. Ik wil graag over Fries land schrijven en van de kinde ren horen over hun hobby's en scholen van uit de Randstad. Ik zelf houd konynen en doe aan vollybal. Hartelijke groeten en tot spoedig iets van jullie te ho ren. Herman Visser, Canterstraat 15,9114 RH Driesum (Fri.) Hallo, ik heb een hartstikke fij ne dag gehad. We gingen oefe nen voor de toneelstuk. Het heet: Javaans sprookje, We werden hardstikke mooi aange kleed. We waren heel zenuw achtig. En het is de eerste voor mij dat ik zo mooi werd aange kleed. Ik ben godin Oema. Ik had paarse kleren aan en me gezicht was mooi opgemaakt en onze lichaam werd beschilderd met mooie tekeningen. Het was té té gek. Het was een toffe dag. Zo'n dag zal ik nooit vergeten. Astrid Ramdhan, 10 jaar Ik hoop dat er geen aard be ving meer komt. En ook gen armen mensen meer zyn. Omdat het heel erg is. Held ale arme landen. En stur geld voor ze. Doe iets voor ze rijken mensen. Deel het geld. En geef ze iets te eeten. Sabrina Verkerk, 8 jaar Ik wens dat ik Rudt Gullid word dan ben ik net als gullit dan heb ik heel feel geld dan kan ik voor me moeder moeye deng koopen. Ik ben ook zo zwart als gullid ik kom van ma- roko. Dan ben ik de best van my ploeg en dan wordt sparta capioen van nederland wand ik ben net als gullid en dan wil ik een grote auto koopen en dan ga ik op reis naar maroko. En daar g;. ik voetbalen en als we gewoonen hebei dan kom ik in de t.v. en dan had mijn ploeg gewoonen de tweede blaads. En dan moet mijn ploeg weer voetballen. De eerste helft had nederland nol gedaan, en toen was het tweede helft schoopte ik ineens erin en toen schootie erin en dan had ik de eerst be ker gewoonen. (INGEZONDEN MEDEDELING) I v.m. 12% jarig jubileum knjgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen ontwerp bestratmgswerk uitvoering afrasteringen kantoortuinen onderhoud etc LdtColiMyiMn» JIJfCP VteenUngen Stuur je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kindeten, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam, je adres, Je leeftijd en je woonplaats. ~->rt< ïlux j.r fO„ j 191 U99 91-JDn.Ul öDrl919G/J'i' ttltOi-uilbYO -n9«i tMif iTknaf&cm&éêuujL*n,. J&&L. •O -ntf nK.f-r Vrf AewJSK. Hl Jf ir*

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1