m 'Wat denkt u er tot 2050 van te maken?' Vlindertuin moet fladderaars lokken Sponsors dragen bij in bouwkosten van 2,5 miljoen. Bovenzeiler over twee jaar open voor publiek Nieuwe single van Martin Eden jgBBSBip ONVERBETERLIJKE INBREKER (19) HOORT BEZORGDE RECHTER ONVERSCHILLIG AAN Acid jazz in dynamisch Thelonious Dartstoernooi SCHIEDAM Op zaterdag 22 april houdt de Stichting Filmclub, Nieuwstraat 12, een dartstoernooi voor het spelsoort 501 single. Er is een winnaars- en een verliezersronde. In bei de ronden zijn bekeiprijzen te winnen. Aanvang 20.00 uur. Inschrijfgeld vijf gulden per persoon. Fanavond Mustang SCHIEDAMDe fanclub van het Schiedamse showorkest Mustang houdt op vrijdag 21 april een fanavond in het café Hudson aan het Hudsonplein 1 in Rotterdam. Gastoptredens worden verzorgd door Tfonk Numeijer en Wendy Harper. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Inlichtingen bij Ton An- deweg via tel. 4100343. Workshopdag in De Er ker SCHIEDAM Zondag 23 april is door het wijkcentrum De Erker uitgeroepen tot workshopdag. Iedere beginner of gevorderde kan tussen 11.00 en 17.00 uur deelnemen aan te- keken, goochelen, grimeren, fo tografie, videografïe, stemvor- ming en kleding maken. Deel nemen kost ƒ12,50. Informatie aan de Jan van Avennesstraat 32 of via tel. 4267767. Promotiostand Schiespoor SCHIEDAM Informatie over de de modelspoorvereni ging Schiespoor is nu ook ver krijgbaar bij een informatie stand in het filiaal van de ge meentebibliotheek aan het Dr. Wibautplein. Op 22 april stelt de vereniging het clubgebouw aan de Westerkade weer open voor belangstellenden. Met ei gen treinen kan men rijden op de verenigingsbaan. Er wordt ook een beurs gehouden, waar van de opbrengst wordt ge bruikt voor de reparatie van het clubhuisdak. Tevens is het mogelijk om kleine mankemen ten aan locomotieven gratis te laten repareren. Men kan te recht van 10.00 tot 16.00 uur. Stichting zoekt verhalen over 1 mei J- animux n<ni>i sJsitea- SCHEEDAM-,v-si In B samen werking met de plaatselijke af deling van de PvdA verzorgt de Stichting de Eerste Mei op 1 mei als vanouds., de Ij mei-vie ring. Dir^B^HS^f'viering in het tekeSSraEédelböhdërdste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan wórdt in de Roosenzaal in het Passage Theater een ten toonstelling ingericht. De stich ting zoekt mensen die foto's, folders of ander materiaal wil len verstrekken die betrekking hebben op 1 mei-vieringen. Ook verhalen zijn welkom. Wie wil helpen, kan contact opnemen met Herman Posthoorn via tel. 4731554. Spullen gezocht voor fancy-fair SCHIEDAM De Invaliden Sportvereniging 'De Ooievaars' zoekt tweedehands artikelen die zij kan gebruiken voor de fancy fair die zij binnenkort gaat houden. Iedereen die spul len thuis heeft die niet meer worden gebruikt, kan die op maandag tot en met woensdag tussen negen en vier uur bren gen naar de Westmolenstraat 26. De spullen kunnen ook op maandag- en donderdagavond of op zaterdagochtend worden gebracht. Voor het eventueel af halen van spullen kan men naar de Ooievaars bellen: 4269053. CNV houdt spreekuur SCHIEDAM De plaatselij ke afdeling van het Chistelijk Nationaal Vakverbond (CNV) houdt woensdagmiddag spreek uur in het CBS-gebouw aan de Lange Haven 73. Men kan te recht met problemen op het ge bied van ontslag, uitkeringen, studiefinanciering, subsidies en dergelijke. Ook niet-leden kun nen gratis hulp krijgen. Boven dien kan men tijdens het spreekuur ook vragen stellen via tel. 4267486. Rouwgroop van start SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk start binnenkort weer met een zoge naamde rouwgroep. Deze groep is voor mensen die hun partner of kind hebben verloren. Na een sterfgeval zijn er gevoelens van verdriet, eenzaamheid, leegheid, verwarring, onzeker heid, angst en boosheid. Je ou de vertrouwde 'ik' lijkt verlo ren. Binnen de groep wordt bij het verdriet stilgestaan. Samen wordt getracht jezelf te hervin den, zodat er weer een toe komst ontstaat waarin het ver lies een plaats heeft gekregen. Inlichtingen worden verstrekt door Loes Daeter of Wilna Ter- windt via tel. 4731033. Door Rein Wolters De vijfde molen tn de stad is in herbouw. Over «vee jaar gaat De Nieuwe Palm boom aan de Noordvest open voor het publiek. Onder grote belang stelling metselde mr. R. P. M. de Bok, voorzitter van de Kamer van Koophandel, gisteren een naam- - steen in de molenstomp. Hij ge bruikte hiervoor een zilveren trof fel, waarin behalve zijn naam ook die van Jan Bredero was gegra veerd. •;Jan Bredero metselde op 28 april 1781 de eerste steen," ver klaarde burgemeester drs. R. Scheeres in een toespraakje. Hij legde voorts uit dat de eerste steen destijds gold voor de bouw van molen De Palmboom, maar dat De Bok de steen metselde voor De Nieuwe Palmboom, onder welke naam de molen in het vervolg te boek staat. Aansluitend onthulden Scheeres en de heer D. Marwijk een bouwbord met daarop de na men van bedrijven die de her bouw financieel mogelijk maken. De heer Marwijk is directeur het in Schiedam gevestigde Ameri kaanse bedrijf Rosemount. Zijn fir ma heeft zich opgeworpen als hoofdsponsor en bekostigt het complete wiekenkruis. Hoewel geen bedrag werd genoemd, gaat het om een forse schenking. Scheeres: „Het wiekenkruis is het meest dure deel van de renovatie." De herbouw van De Nieuwe Palmboom kost ruim twee miljoen gulden en geldt als het grootste en meest spectaculaire molen-project van deze tijd. „Een uniek project ook," aldus J. Gunneweg, „waarbij oude ambachtelijke technieken worden gecombineerd met moder ne technologie." Gunneweg is di recteur van stichting De Schie damse Molens, die al vier molens beheert en exploiteert. Veertig mensen verdienen hun dagelijks brood in en bij de molens. Gunneweg verder: „Schiedam heeft zijn molens nodig. Ze vor men een toeristisch paradepaard van de voormalige jenerverstad Voorzitter De Bok (rechts) metselt de naamsteen op zyn plaats, in aanwezigheid van de directeur Marwijk van Rosemount. aan de Schie. Nergens anders is in een binnenstad zo'n groot aantal windreuzen het zijn de hoogste molens ter wereld te vinden." De Nieuwe Palmboom wordt specifiek voor het toerisme inge richt. Twee jaar geleden gaf mr. Pieter van Vollenhoven het start sein van de inzamelingscampagne 'Schiedam herbouwt De Palm boom'. Het volledige bedrag is nog niet binnen. Daarom zoekt Gunne weg nog een aantal 'molenbou wers' (ondernemers), die willen meebetalen aan de laatste etappe. In de eerste bouwfase wordt de ruim 28 meter hoge; molentoren opgemetseld. Een volgende fase in het herstel is het aanbrengen van de balie (de houten omloop halver- weg de toren) en deze wordt ge volgd door het aanbrengen van de wieken en de verdere afwerking. De Palmboom viel aan het-begin van deze eeuw aan de vlammen ten prooi; Ruim tachtig jaar heeft de afgebrande stomp geduldig staan wachten op eerherstel. Hoogheemraad zoekt kandidaten SCHiEDAM Geïnteresseer den. kunnen zich vanaf 14 april kandidaat stellen voor de verkie zingen van de Verenigde Vergade ring van de Hoogheemraadschap van Schieland. Dit is het algemeen bestuur van dit overheidsorgaan. De Hoogheemraadschap is belast met lokale en regionale water- staatszorg. Iemand kan zich kandi daat stellen als hij of zij de Neder- 1 landse nationaliteit bezit, de lééf- tijd van 21 jaar heeft bereikt én a binnen het beheersgebied van Schieland woont of werkt. r Z- li Het gebied van Schieland is3 verdeeld in drie districten met elk een eigen districtsbestuur. Deze districten leveren voor elke vaca-'i ture binnen de Verenigde Vergade- ring ten minste één kandidaat. Aan de hand van de kandidaatstel- lingen maakt het districtsbestuur een kandidatenlijst. Alleen mèn- sen die belang hebben bij zaken die het Hoogheemraadschap uit voert, mogen stemmen voor de sa menstelling van de Verenigde Ver gadering. Dit zijn personen die volgens de openbare registers van het Kadaster een zakelijk recht hebben pp een onroerend goed in het gebied van Schieland. Op vijftien november worden de verkiezingen gehouden. Vóór die tyd zullen er oproepingskaar- - ten naar de kiezers worden ge-'* stuurd. "J .•P VLAARDINGEN 'Jezebel' :ién de titel van de nieuwe single van r de populaire Vlaardingse zanger- Martin Eden. Het eerste exem-_.. plaar krijgt hij zondagmiddag uit gereikt door Rita Young tijdens de gelijknamige show in zaal Middel- huyse in Vlaardingen. Sinds Martin Eden onder con tract staat bij Vader Abraham; maakte hij in nauwelijks twee jaar al vier singles. Vooral met 'Don der, donder nu maar op' was hij succesvol. De show begint orp 13.30 uur. Toegangsbewijzen kos ten 7,50 gulden. Ze zijn verkrijg baar via tel. 010-4342377 en aan de zaal. WcwtpnÖèr SéhaïieJ vóóriitter KNNV, staat te kijken van grote variatie aan planten in Schiedamse tuin Door Lucieone Wiskerke SCHIEDAM De vlinder voelt zich de laatste tijd niet meer zo thuis in de regio Water weg-Noord. De biotoop gaat ach teruit, de verscheidenheid aan inheemse planten wordt minder, en daarmee verdwijnt ook meer en meer het insect dat vanwege zijn schoonheid en vergankelijk heid al sinds mensenheugenis tot de verbeelding spreekt. In het kader van „Het jaar van de vlinder", uitgeroepen door de vlinderstichting in Wa- geningen, heeft de plaatselijke af deling van de Vereniging voor Veldbiologie (KNNV) een vlinder tuin aangelegd in het Prinses Be atrixpark in Schiedam. Hij ziet er nu nog tut als een wat schriele groenvoorziening, maar ovèr een paar weken moet hij een bloe menzee worden die niet alleen voor vlinders, maar ook voor het menselijk oog aantrekkelijk zal zyn. Dat deze regio eens een goed stekkie was voor de vlinder, be wijzen onderzoeken van de veld- bioloog Kees Niemandsverdriet, uit 1947. Na een dag observeren en tellen van vlinders in wat nu regio Waterweg Noord heet, in ventariseerde hij 20 koninginne- pages. Nu kom je die hier niet meer tegen. De dagpauwoog is nog een veel voorkomende vlinder in on ze bebouwde kom. De atalanta en de citroenvlinder behoren ook tot het volhardende soort, hoe wel het niet altijd meevalt. Deze vrij algemeen voorkomende vlin ders voelen zich namelijk vooral thuis op een plant waaraan men sen over het algemeen een hekel hebben en waartegen van alles wordt ondernomen om haar te vernietigen: de brandnetel. Een lichtpuntje is er overigens ook wel wat de vlinderontwikke ling in dit gebied betreft. Het look-zonder-look doet het hier Vrijwilligers van de KNNV en personeel van de plantsoenendienst zyn bezig met de aanleg van de vlindertuin in het Prinses Beatrixpark. De tuin is nu nog een wat schriele groenvoorziening, maar over een paar weken moet hy een bloemenzee worden die niet alleen voor vlinders, maar ook voor het menselyk oog aantrekkelijk zal zyn. bers hebben nu de oranjetip op- bevat een uitgebreide selectie nieuw geïntroduceerd in Schie dam en Vlaardingen. Of hij zich zal handhaven, is nog niet zeker. De kersverse vlindertuin in het Beatrixpark tussen de Heemtuin en de kinderboerderij weer goed. Het look-zonder-look een soort ui, maar dan zonder bol is een plant die vooral in trek is bij de oranjetip, een vlin der die nog vrij algemeen is in de Biesbosch, maar hier jaren ge leden verdween. Vlinderliefheb- van inheemse planten. „Ik zelf sta er nog van te kyken hoeveel variatie we hebben," zegt Wout van der Schalie, voorzitter van de KNNV, ter plaatse, terwijl vrijwilligers en medewerkers van de plantsoenendienst S'dë'- plantennamen .staaner, mog bij.^ In hetmidden^van. net-.peeryor-, mige perceei;staapl vlihdërsixui-,". ken. zeepkruid en;!,haVik||^arVwólf- smelk en zenegroen,,"kattekruid, kogeldistel, jacobskruiskruid en ga zo maar door. Allemaal plan ten met een grote bloemen pracht. Voor het onderhoud van de vlindertuin zorgt de Schie damse plantsoenendienst, die nooit te beroerd is een privé-ini-i tiatief te steunen. De KNNV Waterweg Noord1 breidt haar vlinderactiviteiten: uit met een themadag over deze: insecten, die zondag 23 april wordt gehouden in het natuur-: centrum De Boshoek, Churchill-; weg 52, Schiedam. Geïnteresseer den kunnen dan uitgebreide en goed gedocumenteerde informaT tie krijgen over rubsen, poppen; vlinders en vlindertuinen. Event eens is een boekje verkrijgbaar waarin een aantal veldonderzoe- ken naar vlinders wordt beschre^ ven dat de afgelopen tien jaar werd gedaan. Daarnaast bevat deze uitgave van de KNNV en de NJN (de Natuurbond voor Jonge ren) een beschrijving van het bo vengenoemde onderzoek van Kees Niemandsverdriet uit 1947; Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN Rechter mr. Briët probeert het asociale gedrag van de 19-jarige Vlaardinger M.A. die terecht staat nog enigszins te doorgronden, „u heeft een nare jeugd gehad, is dat misschien de reden dat het telkens misgaat?" vraagt hij. „Welnee," antwoort A. „Komt het dan omdat u ver slaafd bent aan hash, en daarom steelt om genoeg geld voor drugs te hebben?" „Nee, ik ben niet ver slaafd. Ik rook als ik geld heb, en anders gewoon niet." „U heeft statistisch gezien nog tot het jaar 2050 te leven. Wat denkt u ervan te maken, hoe moet dat nou met u." „Kweenie," is verdachte's reac tie. „Daar heb ik nog nooit over nagedacht." De rechter zat danig met A. in zijn maag. De jonge verdachte stond voor de meervoudige straf kamer van de Rotterdamse recht bank terecht voor een overval op een geldloper, een mislukte over val op een geldloper, en een poging tot overval, eveneens op een geld loper. Ook had A. nog een reeks inbraken en andere diefstallen op zijn kerfstok staan. En hij zat er totaal niet mee. Onverschillig hoorde hij de be zorgde rechter aan. Deze las voor uit een rapport van de reclassering en een verslag van een psycholoog. De conclusies waren duidelijk: A. had overal maling aan en stal als hij geld nodig had. Het ontbreekt hem, vatte Briët samen, aan besef van normen en waarden. „Ik word er een beetje somber van," zei Briët. U weet niet goed waar u mee bezig bent. U gokt, blowt en kaart de hele dag. En om de schul den te betalen pleegt u overval len." Volgens de rechter weigert de „gewetenloze" Vlaardinger de helpende hand aan te pakken, die de hulpverleners hem aanreiken. A. stond niet in de rechtzaal wegens een elftal inbraken bij winkeliers aan de Van Hogendor- plaan, dat hij en passant ook be kende. Het ging deze keer om het 'pakken' van geldlopers, zoals A. het zelf omschreef. Op 3 november van het vorig jaar was een geldlo per de dupe, die juist een geldca- sette in de kluis van de Rabobank aan de Van Hogendorplaan wilde deponeren. A. stond op de uitkijk, terwijl zijn toen zeventienjarige vriend Johnny vermomd met een bivakmuts de geldloper een wapen onder de neus wreef. De man had nog de tegenwoordigheid van geest de cassette in de kluis te laten val len. Pure pech, vindt A., geen greintje spijt tonend. De volgende maand, op 20 de cember, hadden de twee overval lers meer succes. Ze maakten ge bruik van dezelfde methode, zelfde plaats, zelfde tijd. Het duo ging er met het geld vandoor. Helaas, zo constateerde A., zat er slechts der tienhonderd gulden in. Nauwelijks de moeite waard. De angst die ze bij hun slachtoffers teweeg brach ten, interesseert hen geen snars. Dan volgt dertien januari. Een ongeluksgetal voor de twee, want ze worden verlinkt. Deze keer heb ben ze het gemunt op een geldoper van een levensmiddelenzaak aan het Westeinde in Maassluis. Ze wachten de man op achter een stel bosjes, in de buurt van zijn auto. Als Johnny zijn bivakmuts over het hoofd wil trekken, grijpt de politie in. Een observatieploeg had de overvallers allang in de smie zen. Het stel staat op foto en al. Volgens de raadvrouwe van A., mr. D. Koopmans, had de politie moeten wachten tot de jongens echt op de geldloper waren afge stapt. Want alleen een poging tot het plegen van een misdrijf is vol gens Koopmans strafbaar, niet de voorbereiding. De poging werd ten slotte niet ondernomen, omdat de gewaarschuwde geldloper natuur lijk bleef zitten waar die zat. Ook bij de andere twee zaken, de geslaagde en mislukte overval, had haar cliënt een bijrol. Koop mans: „Hij stond slechts op de uit kijk en had alleen een ongeladen pistool aan zijn maat geleverd." Een pistool overigens, dat hij had gevonden in een vuilnisbak. En Johnny, dat was de ware schuldi ge. „Samen uit, samen thuis," rea geerde de officier van Justitie, mr. Moraal. „Ik ken Johnny, dat is een jongetje met een zwak karak ter dat die overvallen echt niet zelf heeft verzonnen." De achttienjarige Johnny staat 20 april voor de kinderrechter, en kan hooguit voor een half jaar achter tralies verdwijnen. A. daar entegen, kan als meerderjarige twaalf jaar krijgen. „Zulke uiteen lopende straffen voor hetzelfde vergrijp, dat is niet eerlijk," be toogde Koopmans. Moraal trapte er niet in. „Het verdriet mij zeer om A. hier weer voor me te zien," zei hij. „Ik heb hem al meerdere keren bij de kin derrechter ontmoet. Het is zijn ei gen fout dat hij zich niets van de eerdere straffen aantrekt. Het bes te zou zijn als er gewerkt wordt aan zijn persoonlijkheid. Gelet op zijn dwarse houding is daar echter weinig eer aan te behalen. Ik schroom, maar kan niet anders dan drie jaar eisen, waarvan één voorwaardelijk." A. leek niet onder de indruk. Een laatste woord had hij niet. Wel verzocht raadsvrouwe Koop mans om tijdelijke invrijheidstel ling, zodat A. de bruiloft van zijn zus zou kunnen bijwonen. Briët, iets van menselijkheid in A. ont warend: „Waarom wilt u dat?" „Och, zo'n feestje lijkt me leuk." Het verzoek werd afgewezen. De kans op herhaling van het ge pleegde misdrijf is te groot. Uitein delijk pleitte Koopmans liever voor straf, dan plaatsing in een in richting, „want die behandelingen hebben bij A. toch geen zin." De rechtbank doet uitspraak op 25 april. ROTTERDAM Het onlangs heropende jazz-centrum Theloni ous, gevestigd aan de Lijnbaan in Rotterdam, staat zaterdagnacht in: het teken van een nieuwe stro-' ming binnen the jazz-muziek: acid; jazz. In samenwerking met de Rot- terdammers Lex Breet, Carry den. Hoog en André van der Akker, em met de medewerking van de jbla-J zerssectie uit de Anton Geesink. Bigband, zal zaterdagnacht eèn dy namisch feest worden gehouden. Nieuwe jazz-varianten zullen daar te horen zijn, die worden geken merkt door de dansbaarheid van housemuziek, maar dan met het oergevoel van de jazz. Het feest was aanvankelijk op gezet in verband met opnames die het Engelstalige televisiestation MTV zaterdag in Rotterdam i zou maken. Die plannen zijn everiwel gewijzigd. De Engelse presentator Steve Blame en zyn crew bereiden een reeks opnames voor, waarbij Rotterdam als decor dient. Ver moedelijk zullen die opnames nu worden gemaakt op Koninginne dag, zaterdag 30 april. Herbouw molen begonnen "SfSS i'ir: 5 sb

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1