Centrum in de ban van Drumfanfares ^Hlfetermg Het Vrije Volk SCHIEDAM i amateurs komen aan hun trekken tijdens festival van de Streekmuziekschooi Pi Coöperatie Museum trekt maar weinigen KUNST TE KIJK DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... Bewoners Rotterdam-west: 'We laten onze populieren niet zomaar vellen' ww x 1 V*w|< M fi 1 M$J~ I l*f |4t PAGINA 10 Tasjesrovers gepakt SCHIEDAM Met de arres tatie van twee vrouwen en een man denkt de politie de daders te hebben van een tasjesroof. Volgens een telefonische mel ding maakte het trio gistermid dag omstreeks 16.30 uur in de Oranjestraat een tasje afhandig van een vrouw, op grond van het signalement hield de politie even later op de Hoogstraat een 25-jarige Schiedammer, een 23-jarige Rotterdamse en een 29-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats aan. Er is echter geen aangifte van be roving gedaan. Twee van de verdachten ver blijven nog in voorarrest. De politie zegt over aanwijzingen te beschikken dat zij betrokken waren bij de tasjesroof. Ook wordt onderzocht of het duo za terdagmiddag betrokken was bij een diefstal van ondergoed uit een winkel aan de Rotter- damsedijk. Een voorbijganger zag het tweetal, dat voldoet aan het signalement, enkele pakjes met het ondergoed in hun zak stoppen. Door gebrek aan con ditie kon hij het wegrennende duo niet achterhalen. Video terug SCHIEDAM Leerkrachten van school De Wegwijzer heb ben vorige week na een achter volging hun videorecorder te ruggehaald van een insluiper. Hij had deze gestolen uit de computerruimte van de school en dat werd gezien. Omdat de man niet snel genoeg kan weg komen, zette hij de recorder op straat. Jongen trekt mes SCHIEDAM Een ongeveer zeventienjarige jongen, die twee mannen hinderlijk achter volgde door het winkelcentrum Hof van Spaland heeft een mes getrokken, toen hij op de krui sing van de Schiedamseweg en de Dr. Sauerstraat over zijn op treden werd aangesproken. Eerst kwam het tot een handge meen, waarbij de jongen een mes trok. Een 27-jarige man, die de vechtenden probeerde te scheiden, raakte gewond. Na behandeling kon hij naar huis. Inbrekers duperen SFC 'l SCHIEDAM De voetbal vereniging SFC heeft vrijdag nacht een fikse schadepost op gelopen door een inbraak. Om enig licht te hebben bij het openbreken van een gokauto maat, werd de deksel van een diepvrieskist opengezet. Hier door is de handel ter waarde van 1250 gulden waardeloos ge- 'worden. De inbrekers deden rzich verder te goed aan limon ade, kaas en tosties. Ze ver schaften zich de toegang via een schuifraam. 'Afgelopen nacht kreeg de SFC- k an tine opnieuw ongewenst be- 'zoek. De politie hield een 19-ja- rige man aan, die vandaag na der aan de tand wordt gevoeld. Uit een woning aan de Van Ostadelaan is voor ongeveer 425 gulden aan papiergeld ge stolen. Ook zijn persoonlijke be scheiden verdwenen. Omdat .het deurslot niet op de nacht- schoot zat, kon men vrij gemak kelijk binnendringen. Met wel ke buit inbrekers de Biro-win- Jkel aan de Mgr. Nolenslaan hebben verlaten, is nog niet be kend. Nieuw plaatje Eden VLAARDINGEN De Vlaardinger Martin Eden heeft gisteren weer een singleije aan zijn verzameling toegevoegd. Tijdens een druk bezochte show van Rita Young kreeg hij gistermiddag van de zangeres het eerste exemplaar van 'Jeze bel' uitgereikt. Aansluitend ver trok de zanger naar Hoeven voor het maken van radio-op namen. Sinds hij onder con tract staat bij vader Abraham, heeft Martin Eden in twee jaar "tijd al vier singles gemaakt. Tot de gasten van de Rita Youngs- how behoorde ook Willeke d' Estel. Drie weken terug won xijn de sterrenshow van Vero nica. SCHIEDAM Tot in de Hoog straat was het te horen. Het show- optreden van drie gerenommeerde muziekkorpsen lokte zo'n driehon derd belangstellenden naar het plein voor de Hema. Zo zou ook dit evenement één van de vele hoogte punten van het Vijfde Festival voor Drumfanfares worden. Want succesvol werd het door de Streekmuziekschooi Nieuwe Waterweg Noord georganiseerde festival. Organisator Hans Mulder, directeur van de muziekschool, schatte zaterdagmiddag dat uitein delijk meer dan duizend mensen een kijkje zouden komen nemen bij de verschillende activiteiten in en om het centrum van Schiedam. Het festival was vantevoren in gedeeld in een ochtend-, een mid dag- en een avondprogramma. Al om half tien zaterdagmorgen be gonnen de eerste activiteiten. De morgen moest, zo hadden de orga nisatoren bedacht, een educatief tintje hebben. Daarom werden speciale workshops ingericht. Amateur-muzici, pure liefhebbers en andere toevallige voorbijgan gers konden onder meer terecht bij tamboer-specialist Sjoerd We- stra, die helemaal uit het Friese Leeuwarden was gekomen om de 'leken' slagwerktechnieken te le ren. Hans Mulder: „Dat deed hij met zo'n geweldig enthousiasme. Daar neem ik m'n petje voor af." Andere muzikale amateurs re peteerden 's ochtends met een ka pel van dienstplichtige militairen. Als beloning mochten zij tijdens een optreden 's middags in het Passage-theater waar alle bin- nen-activiteiten van het festival plaatsvonden meespelen. En dat ging ze goed af, hoewel het voor het publiek een vreemd gezicht was om 'gewone' burgers te zien optreden tussen in legergroen ge stoken militairen. Dat publiek zorgde zaterdagmid- Publiek stond rijen dik rond het Hemaplein tijdens de show van drie topkorpsen uit Leiden, Leeuwarden en Schiedam. dag voor een redelijk gevuld Passa ge-theater. Even daarvoor zullen velen hebben genoten van het showoptreden buiten. Op het plein voor de Hema traden anderhalf uur lang muziekkorpsen op uit Lei den en Leeuwarden terwijl de Rijnmondband Schiedam verte genwoordigde. Een deskundige in het publiek zag het optreden met top hierheen is gehaald." Ook het publiek leek het optreden te amu seren. Hier en daar werden zelfs wat danspasjes gemaakt. Via de Lange Kerkstraat en de tevredenheid toe. Bas den Breey- en, ooit tamboer-maitre van de Rijnmondband, sprak van „drie topkorpsen". En: „Het is heel bij zonder dat zomaar de landelijke Broersvest trokken de verschillen de showbands uiteindelijk naar het Passage-theater, waar vooras avonds een galaconcert op het pro gramma stond. Organisator Mul der over dat evenement: „De ver schillende drumfanfares die nor maal op straat opereren, willen we de kans geven nu eens in het thea ter, vanaf het podium op te tre den." Het idee slaagde, een bijna volle zaal was het gevolg. Zaterdag middag durfde Mulder al aan te kondigen dat het Vijfde DrumBSga Festival ook een zesde editie zal gaan beleven. In alle drukte en euforie rond het evenement van zaterdag wen ste Hans Mulder wel te benadruk ken dat het Streekmuziekschooi Nieuwe Waterweg Noord met vestigingen in Schiedam en Vlaar- dingen naast het organiseren van zo'n jaarlijks muziekfestival in de eerste plaats een andere doelstelling heeft: Het scholen van amateurs om zelfstandig hun hob by te kunnen uitvoeren. Daarvoor worden dagelijks inmiddels al tien jaar lang overdag en in de avond lessen gegeven aan 2200 leerlingen volwassenen en kin deren uit Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis. ^sr Een aantal van de leerlingen wordt na verloop van tijd goed ge noeg om lid te worden van een muziekvereniging. Een enkeling schopt het zelfs tot het conservato rium. Maar dat is voor de leerlin gen nog geen voorwaarde om op een redelijk niveau muziek te kun nen maken. Mulder: „Nee, ieder jaar organiseren we alleen al zo'n honderd uitvoeringen binnenshuis. Dat doen we in onze eigen accom modaties of nog veel leuker in het Passage-theater, de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal of het Schuurkerktheater in Maassluis." SCHIEDAM In het kader van het nationaal museumwee kend had ook het Nationaal Coöp eratie Museum, dat sinds juli 1987 gevestigd1 is aan' de Lange Haven, zijn deuren weer wagenwijd open staan. De""toegahg" was vrij, maar een massale belangstelling ont brak. Anders was het in Vlaardin- gen waar zowel in het Visserijmu seum als in het Streekmuseum Jan Anderson zich honderden bezoe kers meldden. Het Visserijmuseum heeft afge lopen weekeinde bijna negenhon derd bezoekers over de vloer ge had. Dat tornt ver uit boven het normale gemiddelde in een week end als niet meer van 120 mensen naar de historische stukken uit het Nederlandse vissersverleden ko men kijken De sfeer in het museum aan de Westhavenkade in Vlaardingen lokte velen, maar volgens direc teur Joop van Dorp zal de belang rijkste reden voor het grote bezoe kersaantal wel het feit geweest zijn, dat er deze keer geen toe gangsprijs betaald hoefde worden. Normaal kost een entreekaartje twee gulden en nu was het gratis. Het Streekmuseum Jan Ander son kreeg ook veel bezoek in het Nationaal Museumweekend. Ter wijl zaterdag al 175 personen de toegang passeerden, werd dit zon dag nog eens dunnetjes overge daan, met in totaal zo'n 260 bezoe kers. Jong en oud. Iedereen genoot duidelijk van wat er geboden werd. Oude beroepen herleefden door de inspanning van drie he ren. Het CDA-raadlid Maarten Ver meer trok zondag veel aandacht bij het uitoefenen van zijn oor spronkelijke vak. Als schoenma ker, die nog zonder naald schoen- delen aan elkaar wist te rijgen. Vooral veel vrouwen keken ver wonderd toe hoe dit mogelijk was. Wout Brouwer oogstte bewonde ring met gravures, die hij op gla zen voorwerpen aanbracht. In de smederij, die in het Streekmuseum is ingericht, vertoonde Koos Berge- ||p Het vakmanschap, zoals bijvoorbeeld smid Koos Sergeman in de smederij van het Streekmuseum demon streerde, boeide veel museumbezoekers afgelopen weekend. bezoekers de weg wees, wist te heer Van de Lee. Ook voor mensen man zijn vakmanschap nog niet verleerd te zijn. Piet Oosthoek maakte voorts wilgenfluitjes. In het Nationaal Coöperatiemu seum waren slechts enkele bezoe kers van het gezellig ouderwets in gerichte winkeltje met drop en an der snoepgoed geïnteresseerd om een paar stappen verder de zaak in te maken. Om daarna tot de ont dekking te komen, dat er razend interessante dingen te zien zijn over het ontstaan en de glorie van de coöperaties in met name Schie dam en Vlaardingen. Tijdens het weekend draaide er een continue video op een kleine monitor. De heer Van de Lee, die als bestuurslid van het museum de vertellen, dat er regelmatig men sen uit het buitenland komen. Ja pan en Engeland bijvoorbeeld. Speciaal voor die mensen heeft het museum in de archieven boeken uit die landen in voorraad. Verder werd duidelijk, dat onder het pu bliek nogal wat mensen zaten, die met onderzoek bezig zijn. Vaak ou deren, die zelf nog meegewerkt hebben aan het stichten van coöp eraties of er in gewerkt hebben. Tot begin jaren '70 is het goed- gegaan. Daarna werd de concur rentie van grote commerciële con cerns te groot. Van de tegen de 400 coöps, zijn er nu nog maar 50 over in heel Nederland," aldus de die niet direct betrokken zijn ge weest bij de coöps is het bijzonder aardig om te zien, hoe verschillen de artikelen uit die tijd opgesteld staan. Oude blikjes en mooie glas- in-loodgravures bijvoorbeeld. Dit alles is ook na dit weekend nog te zien. Wat zowel in Schiedam als Vlaardingen opviel was de gezelli ge en gemoedelijke sfeer. Veel vreemde mensen bij elkaar, die zich toch een beetje verbonden voelen door goede herinneringen en verwondering over zoveel moois op een steenworp afstand. Met een oppervlakte van meer dan driemaal "de Kuip" mag Houtcentrum v.d. Wetering met recht groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zelfaitikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zelver. Gemakkelijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in pnjs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering! WÊ ÊM Mf B.V. HOUTCENTRUM ROTTERDAM De bewoners van de Hooidrift in Rotterdam west willen ze voor geen goud mis sen, hun eigen ijle populieren. Het werk van aannemer/boomverzor ger H. Visser uit Vlist kwam van morgen dan ook niet op gang. Niks handen uit de mouwen. De door de gemeente ingeschakelde specia list werd door een groepje mensen uit de buurt met spandoeken en een thermoskan koffie opgewacht en moest eerst maar eens college geven over de noodzaak van het vellen van vier bomen „wegens ernstige ondermijning van de be strating door de beworteling". De bewoordingen in de brief van de afdeling Onderhoud Plant soenen van de dienst Gemeente werken, die vrijdagmiddag pas in de brievenbussen was gegleden, waren de bewoners in het verkeer de keelgat geschoten. „Deze boom bijvoorbeeld, die heeft het toch naar zijn zin? Moet zo'n ruim tien jaar oude reus wijken voor opkrul lende bestrating. Waar zijn wij mensen dan mee bezig? Is dit nou het milieuplan '89?" klonk het verwijtend. „Deze populieren hebben het helemaal niet naar hun zin," ver zekerde Visser, die de bewoners op het hart drukte dat ook hij liever bomen opknapt dan sloopt. „Het zijn slimme jongens die bij gebrek aan ruimte met hun wortels een uitweg zoeken. Deze populieren zijn eigenlijk een onkruid. De ge meente plant ze om een straat snel groener te maken, maar jullie zijn heus beter af met vervanging van deze vier door mooie bomen. Ik denk aan platanen of kastanjes." De bewoners en de boomverzorger werden het op de vroege maandag ochtend al snel eens. De aannemer beloofde niet onmiddellijk aan de slag te gaan, maar nader overleg van de buurtbewoners hebben ver zameld met de dienst Gemeente werken af te wachten. MEESTERS In de Schiedamse kunsthandel InterbookInternational, Lange Haven 97, wordt van 12 tot en met 23 april een jverkoopexpositie van schilderijen georganiseerd. Het gaat hierbij ,om doeken, van Hol landse meesters-uit met name de 19e eeuw. Een van de topstukken is een-'Marine' uit-1839 van Jo hannes Hermanus Koekoek. De ga lerie is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Men wordt wel ver zocht even aan te bellen. PAPIER In het Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam is tot en met 23 april een tentoonstelling te zien waarin papierkunst van heden daagse kunstenaars centraal staat. Zij gebruiken niet alleen bestaande papiersoorten, maar maken vaak ook hun eigen papier dat op ver schillende wijzen wordt bewerkt. Sjef Henderickx, Ad van Otterloo en Yvonne Struys zijn enkele van de kunstenaars die aan deze bij zondere tentoonnstelling meewer ken. SCHIELAND <3 Drie kunstenaars exposeren tot 8 en met 13 mei in de galerie van 2 het Schieland ziekenhuis. Schilde- rijen van Loes van Prooijen zijn te zien in de polikliniek aan de B.K.- laan. Vakantiebestemmingen, die ren en de omgeving van Schiedam en Rotterdam zijn haar favoriete onderwerpen. Henk de Deugd ex poseert eveneens in de polikliniek, hij houdt veel van landschappen en stadsgezichten, maar schuwt ook het nonfiguratieve niet. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. In de Stadhouderslaan hangen tekeningen van de Vlaardingse kunstenares Dini van Leeuwen, niet alleen het tekenen van de na tuur spreekt haar aan, maar ook het portretteren van mens en dier. Dagelijks te bezichtigen van 9 tot 20 uur. SPOOR Natuur in beeld is de titel waar onder de fotograaf Gerard Spoor in de foyer van Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam zijn werk tentoonstelt. In bijzondere kleurenfoto's toont deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekijken vanaf een uur voor aanvang van iedere vooretelling in het theater tot sluitingstijd. BRAAD Met het vernieuwde filiaal van de Bondsspaarbank aan de Schie damseweg heeft Vlaardingen er een expositieruimte bij. Tot 18 mei stelt de Vlaardingse kunstena res Annette Braad in de hal van het bankkantoor werken in ge mengde technieken tentoon, waar in zij theaterpersoonlijkheden uit beeldt. In de toekomst zullen ook andere Vlaardiiigse kunstenaars gebruik kunnen maken van deze ruimte. Geopend: op werkdagen van 9 tot 16.30 uur en op koop avond van 18.30 tot 20 uur. SUIKER In het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5} Vlaardingen exposeert tot 29 aprij de Vlaardingse kunstenares Jèanë Suiker. Zij toont een aantal schil derijen die als/onderwerp bijzonr dere plekjes1 "in de Broekpolder hebben. Jeahe Suiker is een groot liefhebber van dit -natv sd, waarover zij zegt: „Ondanks het giftige havens lib gaat de natuur haar gang en geeft haar schoon heid niet prijs." Haar Broekpolder schilderijen hebben soms een ma gischrealistische inslag. Geo pend: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur en zaterdag tot en met maandasg van 14 tot 20 uur. HANS WAP De Rotterdamse kunstenaar Hans Wap exposeert tot en met 26 mei in het Delta hotel aan-de Maasboulevard in Vlaardingeriy ln zijn linoleumsnedes is het vliegtuig een belangrijk element. Het vlieg» tuig symboliseert de reizigers, j Hei geeft beweging en vooruitgang aan, maar ook het onverwachtte! Deze tentoonstelling is dan ooit ge} organiseerd in samenwerking !met Fokker en de F27 Friendship Asso» ciation. EUKEMANS 'Viool solo' is de titel waarom der de Brabantse kunstenaar Har ry Eijkemans exposeert bij -het Muziekinformatie- en documenta tiecentrum van Ton Stolk, Westha venkade 45, Vlaardingen. Tot-en met 30 april toont hij daar tekej ningen en schilderijen waarin jda viool, op schetsmatige wijze wjeer+ gegeven, centraal staat. Geojjend maandag tot en met vrijdag vap IQ tot 12 uur en op zaterdag en zom dag 8 en 9 april van 14 tot 17 liur.S I STEMMER I l De Dordtse kunstenaar HanS Stemmer exposeert in de Konfngs- hof, Uiverlaan 20, in Maassluis schilderyen en tekeningen die veelal als onderwerp de scheep vaart hebben. Niet zo verwonder lijk als men weet dat de kunste* naar als werktuigbouwkundige ,op de koopvaardij interessante reizen heeft gemaakt. In zijn werk Tim tuigt Hans Stemmer de scheep vaart en alles wat daarmee samen hangt zijn liefde. O VAN BEKKUM Landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Nico van Bekkum zijn te zien bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman Hoog straat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellingen in binnen- en buitenland op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. i I iv -s- V la.i v iAR trèw Nwe! Maasstraat 2, Schiedam- 010-4269150/4264180 i iD TO VA

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1