MJNI-CENTRALE VERWARMT 732 FLATWONINGEN Jaap Valkhof gen et met Bep van oude dag n Woudhoek r v\ Het Vrije Volk SCHIEDAM Expositie steunt collecte voor gehandicaptensport ,'L, 1 Zwervers Lezing over landschap Treinverkeer gestremd voor spoortunnel Swingende jazz in De Harmonie 'Peper vond het gek, dat we niet in zijn stad wonen'; jongste zoon schreef manuscript over het bewogen leven van zijn vader Boek k Tëmëi- 5 Nepal Gedicht Mijn droom Onderdak in 2050 PAGINA 12 ws DINSDAG 18 APRIL 1989 Heeresma signeert SCHIEDAM Heere Heer esma signeert donderdag, tij dens de koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur zijn boeken bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland. Aansluitend wordt in het wijkcentrum De Blauwe Brug de verfilming van zijn boek 'Zwaarmoedige verha len bij de centrale verwarming' vertoond. Daarna houdt Heer esma een lezing over zijn werk. De toegang is gratis. Service anders SCHIEDAM Op maandag 1 mei (dag van de arbeid), don derdag 4 mei (Hemelvaartsdag en Dodenherdenking), 5 mei (Bevrijdingsdag) en maandag 15 mei (tweede pinksterdag) zijn de kantoren van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) gesloten. Wel is de ONS dag en nacht bereikbaar voor storin gen in de levering van energie, drinkwater en het CAI-net. Op 1 en 5 mei wordt het huis- en bedrijfsvuil normaal ingeza meld. Ophalen op 4 mei vervalt en dat geldt ook voor de tweede pinksterdag. De weekmarkt vindt op 5 mei gewoon door gang. Forse buit inbraken SCHIEDAM Bijna vijftig duizend gulden aan geld en goe deren is bij verschillende in braken gestolen. Door het for ceren van een hangslot ver schaften inbrekers zich de toe gang tot het bedrijf Motorland BV aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Ze namen voor 28.000 gulden aan automateri aal mee. Uit de winkel van Marskramer aan de Mgr. No lenlaan werd voor 17.000 gul den aan spullen gestolen. Hier kwamen ze binnen door de toe gangsdeur te forceren. Café 't Fust aan de Buitenha venweg kreeg ook ongewenst bezoek. Men nam vijfhonderd gulden aan wisselgeld mee en daarnaast ook nog een mengpa neel en CD-apparatuur ter waarde van 2450 gulden. Bij Autocentre Pietersen is inge broken in een auto. Voor dui zend gulden aan goederen wordt er vermist. Gewond bij aanrijdingen SCHIEDAM Een 74-jarige vrouw, die op de Burg. Van Haarenlaan het rode voetgan gerslicht negeerde, „werd gister middag aangereden door een bus van de BET. Met onbeken de verwondingen is ze opgeno men in het Schieland-zieken- huis. Daarheen werd ook de 6- jarige Murad Merwen ver voerd. Het jongetje liep onver wachts het wegdek van de Brugmanstraat op en werd aan gereden door een 19-jarige auto mobiliste. Hij brak een boven been. SCHIEDAM Eric Jansen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie houdt vrij dag in het natuurcentrum De Boshoek een lezing over kleine landschapselementen. Het cen trum is gevestigd achter flat 5 van het Bachplein. De lezing begint om 19.45 uur. Aanslui tend vindt zaterdag een fietsex- cursie plaats door Midden-Delf land en de Broekpolder. Deze begint om 09.00 uur op de Kor- tedijk in Vlaardingen en om 09.30 uur bij de ingang van De Boshoek en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Inlichtingen bij Ro nald Jacobs, tel. 010-4743407. Orgelconcert SCHIEDAM Margreeth C. de Jong uit Rotterdam en Petra Veenswijk uit Delft verzorgen op dinsdagavond 25 april een concert op het orgel van de Grote- of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs per persoon 6,50 gulden. Houders van de bejaarden- of CJP-pas krijgen twee gulden korting. Op zaterdag 22 april, wordt in de kerk een open orgelmiddag ge houden. Ook dan kan men or gelspel beluisteren. Kerk open van 14.00 tot 16.00 uur. Morsige Types terug SCHIEDAM Na het twee de programma van Morsige Ty pes 'De helden komen terug', presenteren Hans Riemens en Rob Kamphues op 21 en 22 april hun nieuwste voorstelling in theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Volgens de aankondiging is het wederom een uniek programma vol hu mor, spanning en lachbuien. Aanvang 20.30 uur. Toegangs prijs 12,50 gulden. CJP en hou ders Pas 65 2,50 korting. Spuiter Strausspleln SCHIEDAM Bewoners van Flat 4 aan het Bachplein zijn gistermiddag door buis breuk op het Johan Strauss- plein enige tijd verstoken ge weest van drinkwater. SCHIEDAM Het energiebe sparende systeem van warmte krachtkoppeling in Groenoord is gereed. Met de ingebruikname van deze mini-elektriciteitscentrale heeft Schiedam opnieuw gestalte gegeven aan een voor Nederland bijzonder energiebesparend pro ject. Eerder maakte de gemeente landelijk al furore met energie zuinige woningbouw. De kleine centrale bestaat uit drie energie-zuinige warmte krachteenheden, die zorgen voor de verwarming van 572 galerijw- oningen in vijf flats aan het Bach plein en 160 woningen voor oude ren in de Heijermansflat. Tegelijk wekt de installatie jaarlijks 2,5 miljoen kilowatt elektriciteit op. Deze elektra wordt toegevoegd aan het normale verbruikersnet. Met deze investering van 1,7 miljoen gulden bereikt tie gemeen te op jaarbasis aan stookkosten een gasbesparing van 230.000 kubieke meter. In zes jaar tijd denkt het gemeentebestuur de investering te rug te hebben verdiend. Het bedieningshuis, gebouwd aan de kop van Flat 5 is onlangs gereed gekomen en daarom ont hullen wethouder A.G. Wiegman en mevrouw R. Huysmans op dins dag 25 april om 19.00 uur een pla quette. Deze is vervaardigd ter na gedachtenis aan haar overleden echtgenoot. Joop Huysmans, be stuurslid van de Bewonersvereni ging Bachplein en inspirator voor de plaatsing van de warmtekracht installaties. De nu op het warmtenet aange sloten woningen zijn in beheer bij de Woningbouwvereniging Schie dam of het Gemeentelijke Woning- beheer. Samen met de beheerders en de Bewonerscommissie Bach plein is het overleg met de ge meente gevoerd. Een onafhankelij ke deskundige gaf advies aan de bewoners en dat leidde tot uitvoe ring van het energie-beperkende plan. Om ook te kunnen voldoen aan de hoogste warmtepiek, heb ben de cv-ketels in de flats htm functie behouden. De nieuwe warmtebronnen leveren het basis- verbruik. In de stookruimte van de flats regelen warmtewisselaars de toevoer. De distributie van de warmte naar de flats geschiedt via een spe ciaal buizensysteem van stalen lei dingen in een 'gietbak' die is vol gegoten met een isolerend mengsel van bitumen en kurk. Grondver zakkingen hebben op dit systeem nauwelijks invloed. Het hart van de warmtekrachtinstallatie is een gasmotor die een generator aan drijft, die op zijn beurt weer warmte én elektriciteit opwekt. Aansluitend op de onthulling van de plaquette kunnen bewoners van de betreffende woning in het Natuurcentrum De Boshoek (ach ter flat 5) tussen 19.00 en 22.00 uur een expositie bezichtigen over de energie-zuinige installatie. UTRECHT Voor treinrei zigers tussen Rotterdam en Dor drecht is het komende zaterdag vanaf zes uur 's middags en de hele zondag daarna pendelen geblazen. In verband met het werk aan de nieuwe spoortun nel, is treinverkeer tussen de NS-stations Rotterdam-Stadion en het Centraal Station even niet mogelijk, en worden de reizigers per bus vervoerd. Om ruimte te maken voor de Rot terdamse Spoortunnel wordt het spoorviaduct in de Rotter damse binnenstad enkele me ters verschoven. De spoorwegen voorspellen dat de gemiddelde reisduur daardoor met ongeveer een half uur zal worden verlengd. De NS zal bussen inzetten tussen de stations Rotterdam CS, Rotter dam Blaak, Rotterdam Zuid en Rotterdam Stadion. Tussen Rot terdam Stadion en Dordrecht rijden wel treinen. Volgens de Spoorwegen wordt maandag ochtend de normale dienstrege ling hervat. Bij de betreffende NS-stations zijn folders met de tijdelijke dienstregeling ver krijgbaar. Door Karlijn Kunst ROTTERDAM „Ik moet u bekennen, mevrouw Noordanis, dat dit niet'de eerste keer is dat ik een expositie met reprodukties open, het is de eerste keer dat ik überhaupt, een expositie open." Wethouder Müller van sport en re creatie reageerde hiermee op de opmerking van de voorzitter van het comité voor de gehandicapten sportcollecte in Rotterdam, me vrouw M.E.C. Noordanis, dat hij waarschijnlijk gewend was exposi ties met originele werken te ope nen. Müller verrichtte gistermid dag de officiële opening van een kleine tentoonstelling met twaalf 'sport-art' tekeningen van Gerrit Pomp in de hal van het Rotter damse stadhuis. Pomp, die afgelopen zondag in zijn rolstoel meedeed aan de mara thon van Rotterdam en twee jaar geleden deze wheelermarathon won, maakte de schetsen in op dracht. van het Nationaal Fonds Stichting Gehandicaptensport (NFSG). De tentoonstelling dient ter ondersteuning van de landelij ke collecte voor gehandicapten sport, die deze week wordt gehou den. De expositie bestaat uit repro dukties omdat op dit moment in 89 andere gemeenten dezelfde ten toonstelling te zien is. „Het zou wat duur worden om in elke ge meente originelen op te hangen. Bovendien zijn vorige week de ori ginele werken aan de twaalf Com missarissen van de Koningin ge schonken", aldus mevrouw Noord anis, Op de tekeningen zijn de handi caps schetsmatig te zien. De sport is verder uitgewerkt. Pomp heeft bewust gekozen voor vage tinten, zodat de kijker wat meer moeite moet doen om te zien wat er pre cies op staat. Hij heeft twaalf 'sport-art' tekeningen gemaakt van sporten die door gehandicapten worden beoefend. De twaalf spor ten zijn: rolstoelmarathon, -basket bal, -tennis, zitvolleyfcal, voetbal, skiën, tafeltennis, judo, zwemmen, paardrijden, handboogschieten en tandemracen voor visueel gehandi capten. De nationale collecteweek gaat door tot en met 23 april. VLAARDINGEN Een van de swingendste jazzbands van Neder land, het J.C. Tans Orchestra, speelt zaterdagavond om 22.30 uur in De Harmonie te Vlaardingen. Kaarten kosten een tientje. BRIEVEN VAN KINDEREN Door Rein Wolters SCHIEDAM „Vreselijk origi neel. Die vrouw zit barstensvol hu mor. Nog altijd vinden we het sa men uitstekend. Aan het eind van dit jaar zijn we 55 jaar getrouwd. Zoiets beleef je in het artiestenvak nauwelijks, hé." Jaap Valkhof (78) maakt het compliment als zijn twee jaar jongereBeppie^even naar de slaapkamer is om'een To to-album te halen. „Geloof me, ze is een tof wijf. Alleen jammer dat ze niet in het vliegtuig durft. Onze Wndereh'ënklëmkmdëfën üi' En geland en Australië kunnen we daarom niet bezoeken. Maar voor de rest: je kunt je geen betere vrouw voorstellen." Humor, muziek, show en het hu welijk. Niemand kan 'zanger/muzi- kant/tekstdichter/componist Jaap Valkhof op dit gebied nog iets le ren. Met zijn accordeon, saxofoon, basgitaar en baal zware shag trok hij de hele wereld door. Hij speel de en zong in Amerika, Zweden, Zwitserland, België en noem nog maar een willekeurig land op. Voorts zong hij tientalian grammo foonplaten vol, schreef en compo neerde liedjes en maakte honder den arrangementen voor orkesten en andere muziekgroepen. Tien jaar terug zette hij een vette punt achter zijn actieve carrière. Het was welletjes. Beppie moet ook wat, motiveerde hij het stoppen met reizen over de aarbol. Een enkele keer komt Jaap op zijn besluit terug. Hoewel hij en Bep in een moderne flatwoning in de Schiedamse wijk Woudhoek genie ten van hun oude dag, is het echt paar niet vergeten. Regelmatig be reiken Jaap via de telefoon nog verzoeken om op te treden. De ver leiding van sommige aanvragen om nog eens voor het voetlicht te verschijnen, kan Jaap niet weers taan. Zo af en toe pakt hij zijn ac cordeon uit de koffer en schraapt zijn stem. Op zondagmiddag 23 april is hij bijvoorbeeld van twaalf tot drie uur te beluisteren in café Melief Bender aan de Oude Bin nenweg in Rotterdam. „Wim Langstraten, de eigenaar, is een speciale vriend van me. Zon dag onthaalt hij de bewoners van het bejaardenhuis St. Antonius van de Binnenweg op een drankje en een hapje. Hij vroeg me te ko men spelen. Wim kan ik niks wei geren. Dus ben ik present. Boven dien vind ik het erg leuk om voor die ouwetjes op te treden." In ja nuari werkt Jaap Valkhof mee aan een elpee over Rotterdam. „Waar schijnlijk samen met Rita Reys," lacht hij. „Ach, zo blijf ik toch nog in de picture." Verhuizingen Ten onrechte menen veel Rotter dammers dat Jaap Valkhof al zijn hele leven in de Maasstad woont. „In feite ben ik er alleen geboren en getogen," bekent hij. „Bijna twintig jaar hebben we in Amster dam gewoond en nu alweer een jaar of zestien in Schiedam. Bo vendien hebben Bep, de kinderen en ik gewoond in Zwitserland, Bel gië, Groningen, Leeuwarden, Zwol le en vrijwel alle gemeenten langs de Nederlandse kust. Hemeltje man, we hebben in ons leven wat afverhuisd/'Verder zegt hij: „Mij worden heel wat méér songs over Rotterdam toegedicht dan ik in werkelijkheid heb geschreven. -Mfi r-W In de Cosmopoliet leerde Jaap zijn Beppie kennen. „Dat was toen ik een contract kreeg voorgelegd om met het Duitse showorkest Dajos Bela voor een half jaar mee te gaan op toernee door Zuidamerika. Ik kon toen, denk erom het was vóór de Tweede Wereldoorlog, driehonderd gulden per week ver- dienen. Ik heb het niet gedaan, maar.ben halfoverkop met Bep ge trouwd. Direct daarna zijn we af gereisd naar Zwitserland om daar aan een ander contract te voldoen. Het station D.P. in Rotterdam zag zwart' van de mensen die ons uit-" wuifden met bloemen." Jaap Valkhof met de gouden plaat en zijn vrouw Bep met het script voor het boek over het leven van haar man. Aan het eind van dit jaar zijn ze 55 jaar getrouwd. 'Langs de Maas' en 'Dat kan alleen in Rotterdam' zing ik wel, maar de tekst is van de nu in Arnhem wonende ex-Amsterdammer Hans Sterrensdorf. Natuurlijk heb ik ook krakers geschreven zoals 'Hand in hand', 'Japie de portier' en 'Wij zijn de poort van Europa'. Gek eigenlijk dat de mensen juist dat niet weten." De jongste zoon van Jaap en Bep (ze kregen er vijf) schreef een boek over het leven van zijn vader. Het manuscript is gereed, maar een uitgever is nog niet gevonden. „Ons leven is heel bewogen, daar om is het uitgeven van het boek zo leuk. Er staan gegevens in die nie mand weet," mengt Bep zich in het gesprek. Jaap Valkhof is geboren in de Hendrikstraat in Crooswijk in Rot terdam. Zijn moeder was vriendin met de moeder van Bep van Klave ren, naderhand wereldkampioen boksen. „Met Bep ben ik nog steeds bevriend." Jaap doorliep de lagere school aan de Couwaal- straat. Het zevende leeijaar was niks voor hem. „Van dat algebra en meetkunde gedoe snapte ik geen jota. Daarom ging ik van school af en werken in de chocola defabriek van Driessen in de buurt van het Noordplein. Twaalf am-" bachten en dertien ongelukken. Ik was slager, kleermaker en weet- ik-veel-wat-al-niet-meer."Jonge Jaap maakte zich intussen het spe len op muziekinstrumenten eigen. Les heeft hij nooit gehad. Vijftien jaar jong trad hij elk weekeinde op in Hellevoetsluis in het ethablisse- ment van Tante Ko en ome Ko. „Drinken deed ik niet, maar van een glaasje met advocaat was ik niet vies. Op een gegeven moment stonden er 28 volle glazen op een rij. Néé, leeggelurkt heb ik ze niet. Dankje de koekoek, ik moest nog terug naar huis. Jaap maakte furo re in Rotterdamse zaken als De Tetteroode aan de Korte Hoog straat, Cosmopoliet aar. de Schie- damsedijk en natuurlij jt in tal van zaken op en rond het Rem- brandtplein in Amsterdam. Kushandjes Bep Valkhof: „Dat was schitte rend, joh. Mijn hele leven vergeet ik dat niet meer." Jaap en Bep zijn niet zo erg snel onderste bo ven van huldeblijken of compli menten. Daarvoor hebben ze te veel meegemaakt. Maar het bezoek vorige maand aan burgemeester Bram Peper van Rotterdam vormt daarop een uitzondering. „Bij hot weggaan wierp hij me kushandjes toe vanuit zijn werkkamer. Edn charmante man en een goeie bur gemeester," aldus Bep. Jaap over het bezoek: „Ze beldpn van het stadhuis of we wilden ko men voor een gesprek met Peper. Ik dacht dat het ging voor het ma ken van een lied voor het 650-jarig bestaan van Rotterdam. Maar niks. De burgemeester wilde met ons kennismaken, over ons leven horen. Het is een uiterst geani meerd gesprek van ruim één uur geworden. Wel vond Peper het gek dat we niet in zijn stad woonden. Néé, verhuizen doen we niet meer. In Schiedam wonen we prima. De winkels zijn om de hoek en de tram naar Rotterdam stopt zo on geveer voor de deur." Niet rijk Jaap tot slot: „Néé, rijk ben iik van het gezwerf over de wereld niet geworden. Eigenlijk heb ik er geen cent aan overgehouden. Ik heb al tijd hard gewerkt voor de opvoe ding en opleiding van mijn vijf knullen. Gestudeerd hebben ze over de hele wereld en ze hebben nu allemaal een uitstekende baan. Helaas is enkele jaren terug een van hen op 44-jarige leeftijd over leden." Foto's en andere herinneringen aan het rijke werkleven van Jaap hangen aan de muren van huize Valkhof. Bijzonder trots is hij op een gouden plaat die hij kreeg uit gereikt voor een elpee van oer Ne derlandse liedjes uitgebracht in het Engels. „Destijds gemaakt in opdracht van de VVV in Amster dam. Vraag me niet naar het jaar tal, want dat weet ik niet meer. Zo af en toe laat mijn geheugen me in de steek." Aan Jaap en Bep is hun hoge leef tijd niet af te lezen. „We zijn kern gezond, vitaal en doen nog steeds alles wat God verbiedt,'. We roken ons sigaretje en op zijn tijd drin ken we een borreltje af een pilsje. Bij voorkeur doen we dat thuis, want als we in welke kroeg in Rot terdam dan ook onze neus laten zien, staan er zo weer rijen met drank voor onze neus. Néé, aan ons lazarus drinken hebben we geen behoefte." d ïr woRcfcn gen WÖP c/tfs f fa, //ff mr so2£ SM lojkcU*!lUiecr UukeV \t&id ocd vontö. Tokening Rudi van Hoek Productions (10 jaar, Rotterdam) In Nepal zijn de school niet zo stevig als bij ons de muren zit ten los. In de klas zitten negen tig kinderen en zo een beekje en er zitten drie a vier kinderen aan een bank. De borden zijn klein en slap in elkaar de kin deren zitten met zen twee je in één kruk zitten gewoon op de grond en de juffrous en mees ters zitten op niet zo een goejen tafels en stoelen. Ik heb een keer op tv gezien dat ze op el- kaars rug schrijven ze schrijven rare tekens hun boeken zijn oud en versleten daar om zou ik niet in die klasen willen zit ten. Jeffery Feurich, 10 jaar Ik maakte steeds fouten in mijn rekenen. En de andere mochten tekenen. Ik mocht naar huis. Maar ik was zo stil als een muis. Het was oktober. Ik zat op school en mopper. Moeilijk is taal. Ik verbeterde drie maal. Keer op keer pennen, op de duur kon ik goed schrijven, Michel A. Struis, 10 jaar Ik droomde eens een keer dat ik in Afrika was. En ik zag hoe mager die kinderen waren maar niet alleen de kinderen ook de grote mensen. En ik dacht: daarom wordt er acktie gevoert voor Afrika omdat ze mager zijn. Over een paar maanden toen ik aan het wandelen was zag ik twee mannen rennen met een stuk of vijf briefen in zijn han den. En ik dacht: wat zou er aan de hand zijn? En ik ging him volgen naa een poosje zag ik een man en ik vroeg wat is er aan de hand? En hij zij hele boel landen gaan ons helpen hier niet honger te lijden. Wel ke landen vroeg ik en hij zij Duitsland, Amirika, Noorwe- gen, Turkije en vooral Neder- f land. 'H Maar toen hij Nederland 'zij ging hij weer rennen. En zo werd Afrika geholpen. Mehmet Akdemi, 9 jaar Zwervers zwerven altijd rond en ze eten uit de vuilnisbak. En ze hebben geen huis ze moeten dus maar op straat slapen. An dere zwervers krijgen weieens geluk want andre mensen die helpen die armen die geven brood en soep en thee noem maar op en ze brengen hun naar een tehuis waar allemaal zwervers zijn. Dat vinden hun goed want 's nachts slapen ze daar en vroeg morgen ochtend om 7 uur of zo iets gaan ze weer eten en drinken en aan v kleden en dan naar buiten. Dus ze hebben geluk. Brian Muntslag, 10 jaar 1 Ik wilde dat ik in jaar 2050 de - huizen heel moderen is. En dat de huizen bret is en heel hoog is. Ik wilde ook dat ik in m'n huis alles electriciteit was want als m'n huis electriciteit is hoeft ik ook niet op te staan of doen, Drukje op een knop en daar komt je eten. Als je wil slapen drukje ook op een knop en hup daar ga je naar boven en dan ga je lekker slapen. Als je weer honger heb of je wil je gezicht wassen drukje op een knop en ga je naar beneden. En weer drukje op de knop en daar komt de water. En ik wilde dat m'n huis van buiten heel klein ziet en van binnen heel groot was en dat me huis helemaal blauw was en van binnen ook blauw was. En dit was me verhaal over in het jaar 2050 hoe de huizen zouden veranderen. Mesut Tokyay, 9 jaar tm SI ill i t ti u I 5 i t Z j 9b 'r#° r i Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam. Je adres, je leeftijd en je woonplaats. ;bii g£ji| 1 fl K i ?1 4 ff 'J V *0*r 4 V i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1