Bodem Strickledeweg ernstig vervuild met giftig straalgrit moest altijd al knokken voor railverbinding PPSC treurt niet om degradatie REGIOVIDEOTHEEK BALY Met Breder sluit laatste mosterd- en azijnfabriek 'Luchtvaartdienst is laks bij klachten vliegtuiglawaai' m DrUkkerijROmer uit de as herrezen wem Veel treintjes van burgemeester op expositie over 150 jaar spoorwegen Antieke klok verdwenen^ T op 3 zonder gordel SCHIEDAMZonder veel ruchtbaarheid is Schiedam zijn laatste mosterd en azijnfabriek kwijt geraakt. Het bekende be drijf Mosterd- en Azijnfabrie- ken Breder BV. is na interne conflicten failliet gegaan. Om dat de fabricage van mosterd en azijn overeenkomsten ver toont met die van gedistilleerd bestond er in de jeneverstad een gunstig klimaat voor bedrij ven als Breder. Tot het eind van de jaren zestig telde Schie dam diverse mosterd- en azijn- fabrieken. Het vonnis over Breder werd op 7 maart door de Aron- dissementsrechtbank in Botter dam uitgesproken. Het bedrijf verkeerde al enige maanden in moeilijkheden. Het faillisse ment betekende ontslag voor al le negen werknemers van de firma. Aan het bankroet is een con flict tussen directeur/grootaan deelhouder J.w. van Kleef en adjunct-directeur P. Bakker vooraf gegaan. Bakker, vanaf december al geschorst, werd kort voor de faillissementsaan vraag op staande voet ontsla gen, een beslissing die hij ge rechtelijk aanvecht. De ad junct-directeur had sinds het begin van de jaren '80 de feite lijke leiding over de onderne ming/nadat Van Kleef om ge zondheidsredenen moest terug treden. Geen van de betrokke nen wil een nadere toelichting geven op de oorzaak van het faillissement. Volgens curator mr, R.B. Golterman heeft echter de be drijfsvoering van de laatste ja ren zeker meegespeeld. „Je kunt je afvragen of het beleid van de fabriek wel modem is geweest, of men voldoende heeft ingespeeld op de snelle- veranderingen op de markt," aldus Golterman. Breder produ ceerde zogeheten B-merken mosterd en azijn, goedkope pro ducten die voornamelijk aan supermarktketens werden gele- verd. Golterman: „Het is een bij zonder moeilijk marktsegment, waar de concurrentie zéér zwaar is. Als de concurrent een halve cent goedkoper kan leve ren ben je een order kwijt/Lan delijk gezien was deze markt tussen slechts drie bedrijven verdeeld." Volgens de curator waren er geen mogelijkheden om het bedrijf in een andere opzet voort te zetten. Breders Mosterd- en azijnfa- brieken was een van oorsprong Rotterdams familiebedrijf dat in 1858 werd opgericht. Toen er geen mannelijke stamhouder meer was kwam de firma vijf generaties geleden via een hu welijk in handen van de even eens Botterdamse familie Van Kleef. Na de oorlog trok de on derneming, zoals zoveel kleine re bedrijven uit de Maasstad naar Schiedam, waar het sinds 1962 gevestigd was. BOTTERDAM De milieu commissie Zestienhoven onder lei-i ding van de ZuidhoÜandse gedepu teerde ir. J. van der Vlist verwijt de Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) laksheid bij het goed in kaart brengen van klachten over vlieg tuiglawaai rond het Rotterdamse vliegveld Zéstienhoven. De commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van onder an dere-het "Tijk', deprovincie Zuid- Holland,'de omliggende gemeenten emqde Kamer-;van" Koophandel, heeft ceen ^inventarisatie gemaakt van;.de klachteh-die de afgelopen drie j aar over :vliëgtüigla waai rond Zestienhoven zijn ingediend. Vol gens Van der Vlist maakt de RLD volstrekt onvoldoende werk van een goede analyse van de klach ten. Daardoor kan ook niet goed bepaald worden welke maatrege len nodig zijn om de overlast te be perken, zegt Van der Vlist, w Hij wijt het lakse optreden van de RLD aan personeelstekort. Bo- SCHIEDAM Burgemeester drs. R. Scheeres heropent vrijdag morgen om 10.00 uur de drukkerij en staalboekenfabriek Romer aan de Bokelweg. Op 20 september 1988 ging het bedrijf in vlammen op met als resultaat een schade van 5,4 miljoen gulden. „Met recht kan gesproken wor den van een zwarte dag in ons ne gentig jaar bestaande bedrijf. Maar met ieders inzet is het mo ment aangebroken dat er weer van een volledig functionerend bedrijf gesproken mag worden. Een be drijf waarop niet alleen de direc tie, maar ook de 35 werknemers trots zijn," schrijft Romer in de uitnodiging aan zijn relaties. Het bedrijf is nu een van de modernste drukkerijen van Nederland. vendien maakt minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) niet de indruk dat ze de klachten seri eus neemt, meent de Zuidhollandse gedeputeerde. Het is de commissie opgevallen dat veel klachten af komstig zijn uit woongebieden bui-, ten de regio die als 'lawaaibelast' te boek staat. Opvallend vindt bij verder dat veel klachten veroor zaakt worden door kleinere vlieg tuigen ocsfi eb fid nn ob ni ynifecrsd De- inventarisatie van^de com missie heeft Van der, Vbst gesterkt luchtvaart „vanjEest&hhfiYWrtnQfct worden oyergeplagtttnaar;, el rxs. Hij denkt daarbij aan Zeel^d'pf het vliegveld Ypenburg bij Den Haag. De inventarisatie van de mi lieucommissie Zestienhoven zal ze ker een rol gaan spelen bij de ver nieuwingsplannen van de Rotter damse luchthaven, zegt de gedepu teerde voor milieuzaken. Een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Water staat reageerde gisteravond ver baasd op de aantijgingen van Van der Vlist. De RLD wijst de termi nologie waavan Van der Vlist zich bedient van de hand, zegt de woordvoerder van Verkeer en Wa terstaat. De RLD zit bovendien zelf in de milieucommissie waar Van der Vlist voorzitter van is. J"TV en VIDEo"! i Service Spijk i I I 1 I Z Kleuren TV's te koop v.a. 250,- I met 3 mnd. garantie I 1 SERVICE SPIJK 1 I Dam 18-Schiedam 1 Tel. 4271074 of gl 01880-26989 J Onderzoek bevestigt vermoedens; gemeente beslist binnen twee weken over sanering Door Rein Wolters SCHIEDAM De bodem op het achterterrein van het bedrijf Electra BV aan de Strickledeweg moet zo snel als maar kan worden gesaneerd. Dit advies legt J. Mees ters, stafmedewerker bodemsane ring van de gemeente, binnen en kele dagen voor aan het college van burgemeester en wethouders. Hij baseert zijn haast om de ver vuiling op te ruimen op een recent onderzoeksrapport. Uit bijna vijftig grondboringen is vastgesteld dat over een opper vlakte van honderd meter in het vierkant tot een diepte van tachtig centimeter de bodem ernstig is vervuild door de illegale opslag van afgewerkt straalgrit. Vermoe delijk enige honderden vaten zijn meer dan tien jaar geleden inge graven en afgedekt met betonnen platen. „De herkomst is nog niet vast gesteld en ook het aantal niet," al dus Meesters. „Dat is vrijwel on mogelijk omdat een behoorlijk deel is vergaan. Maar zeker is dat de vervuiling ernstig is en dat het met giftige stoffen doordrenkte grit snel uit de grond moet." In Het Vrije Volk van 3 januari verklaarde directeur C. Bosschaart van Electra dat het afval best eens door het buurbedrijf Kraijema kon zijn begraven. Kraijema is gespe cialiseerd in gritstralen en metaal- bescherming. Meesters: „Aan de vaten hangen geen naamkaartje, dus we weten het ook niet." Naar eventuele vervuiling van het grondwater is niet gekeken. „Zulke metingen hebben in dit ge val weinig zin. De Schie stroomt immers op enkele meters afstand." Op welke wijze de grond wordt ge saneerd, zegt Meesters nog niet te weten. „Er moet een begroting worden opgesteld en vervolgens zal er geld op tafel moeten komen om met het uitgraven te kunnen beginnen." Meesters zegt nog geen precies schadebedrag te kunnen geven, maar er moet rekening worden gehouden met enkele ton nen. Werknemers van Electra trof fen eind vorig jaar bij het oprui men van het bedrijfsterrein bij toeval de 20-liter vaten met che misch afval aan. Voor het bedrijf, dat negen jaar aan de Stricklede weg is gehuisvest, was de vondst een volslagen verrassing. De ge meente nam onmiddellijk mon sters van de halfvergane vaten. Bij een eerste analyse werd al vastge steld dat ze gevuld waren met af gewerkt straalgrit. In het verleden werd zulk grit vcomamelijke ge bruikt bij het van verf ontdoen en ontroésten vanmetaal, zoals het reinigen van scheepshuiden. Gebruikt straalgrit bevat mi lieugevaarlijke en giftige materia len zoals gechloreerde koolwater stoffen en zware metalen. Stafme dewerker Meesters: „Het is in ie der geval een goedje dat beslist niet in de grond hoort. Het moet er zo snel als maar kan worden uitgehaald." Jan Ander som „Als museum moet je in haken op de actualiteit." tel mis 'ixsttvwj rj l'f riy r> h a w VLAARDINGEN „Deze stad is^altijd net niet belangrijk genoeg gèweesf om aUérlei voorzieningen bestuurders Vlaardingen ook een grotere rol laten spelen dan het ge val is. Vroeger was het niet an ders. Toen wilde de stad aangeslo ten worden op het railnet. Het duurde echter tot 1891 eer de eer ste trein zou aankomen. Terwijl al in 1839 de eerste treinverbinding in Nederland tot stand kwam." Jein Anderson van het gelijkna mige streekmuseum zegt het bij de voorbezichtiging van de tentoon stelling 'Vlaardingen...Uitstappen! over 150 jaar spoorwegen'. De ex positie wordt vrijdag geopend door burgemeester F. van Lier, trein tjesfanaat bij uitstek. Hij leverde een groot aantal modellen van alle treinstellen die in de afgelopen honderd jaar langs Vlaardingen gegokt of gedenderd zijn. De aanleiding voor deze exposi tie van het spoorverleden van Vlaardingen was snel gevonden: landelijk vieren de Nederlandse Spoorwegen het heuglijk feit, dat het bedrijf 150 jaar in de weer is. „Ik vind/dat je als museum moet inhaken op de actualiteit. Dat zou den musea veel vaker moeten doen," meent Anderson. Het verhaal van de spoorwegen in Vlaardingen leek in de vorige eeuw een gebed zonder eind te worden. In 1859 werd tevergeefs de vlag uitgestoken. In dat jaar nam de Tweede Kamer een wet aan, die doortrekking van het rail- Tiö".l5!ilmo .-.tod'. net naar Vlaardingen tot gevolg zou kunnen hebben. De Eerste Ka mer zag het wetsvoorstel echter niet zitten en verwierp het. Ook na het graven van de Nieu we Waterweg, waarmee Hoek van Holland een functie als haven plaats voor de veerdienst naar En geland zou krijgen, werd de hoop op doortrekking van het spoor de grond in geboord. Enkele haring- bedrijven, die gebaat waren bij snel vervoer van de vis, sloegen in- 1875 de handen ineen en togen naar Den Haag. Groot was hun vreugde toen de pleidooien succes leken te hebben: het lijntje Schie- dam-Hoek van Holland zou er ko men? Toch stond de kalender al op het jaar 1891 eer de eerste trein op een Vlaardings station tot stil stand kwam om passagiers op te halen. Veel reizigers trof de ma chinist, die de eer had de spits af te bijten, niet aan. Slechts één be talende passagier wilde naar Vlaardingen; twee Vlaardingers gingen naar Rotterdam. Wellicht was het vroege tijdstip van 5.45 uur hier debet aan, want de be langstelling voor het tripje bleek later voldoende. Veertienhonderd kaartjés werden die eerste dag ver kocht. De strijd om een eigen rail ver binding werd tot in de uithoeken van het land gevolgd. De Zutphen- sche Courant noemde de voorbe reidingen voor de aanleg in 1882 pure geldverspilling. Waarschijn lijk zat men zelf te springen om aansluiting op het railnet. Ook in de huidige tijd stonden de autoritiatejnniet te springen om de^spoorverbinding om Vlaardingen te rn moderhiseren- ék Anderson: „Neem de spoorbrug. Het is een schakel in de verbinding met de Hoek. De internationale D-trein rijdt erover. Militairen worden er over aangevoerd. Maar de spoor brug moest nog met de hand wor den opengedraaid.; Als dat ongeluk in 1980 zich niet had voorgedaan, waarbij een trein van de brug kan telde, hadden we nóg met die brug uit de vorige eeuw gezeten. We zijn dus net niet belangrijk ge noeg." De Vlaardingers waren zich be wust van het derderangs materieel dat de stad aandeed. Geen locomo tieven, zoals er op Koninginnedag één over het traject dendert, wer den er voor de coupés gezet, maar stoomtrams. Met indrukwekkende namen als De Muis en Nachtegaal. Op de tentoonstelling, die elke zaterdag en ook op de eerste zon dag van de maand aan de Kethel- weg 50 te bezichtigen is, van 14.00 tot 16.00 uur, is veel fotomateriaal te zien. Uniek noemt Anderson de foto's uit 1931 die genomen zijn ter gelegenheid van een jubileum van G.L. Bruinaars, die 25 jaar bij de spoorwegen werkte. „Van trouwdagen en vakanties worden vaak honderden foto's gemaakt. Aan mensen op de werkplek, waar ze toch het grootste deel van hun leven doorbrengen, wordt weinig tot geen aandachtbesteed. Daarom zijn die foto's van NS-werknemers tijdens het werk zo bijzonder." Groene weg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie 0BO1O - 4.750.654 Baly biedl u meer dan 14.500, films ca. 800 kinderfilms, 6000 speelfilms en 8000 seksfilms, w.o. 3000 speciale (in een aparte afdeling voor volwassenen). Nu weer vele nieuwe TOPTITELS zoals: RAMBO 3 THE LAST EMPEROR EMPIRE OF THE SUN BATTERIES NOT INCLUDEDCOLORS RAW WALL STREET FATAL ATTRACTION THROW MOMMA FROM THE TRAIN* Wij verhuren niet per dag, maar voor een hele weekll 1 1 film voor 5.- 7 films voor ƒ25.- (inciusief 1 toptitel zonder toeslag) Af onze films zijn op VHS systeem. Geen recorder? Geen nood! Baly verhuurt movieboxen v. 7.50 p.d. of 40.- p.week met 100.- borg. Geen inschrijfgeld, wel uitgebr. legitimatie, bel voor info. BALY - Dam 9-11 - Schiedam 010 - 4267126 Geopend: ma-vr 10-21 u,za. 10-18 u, zo. 14-17 u. Reeds 20 jaar: Kijken, Kopen, Huren. SCHIEDAM Het doek is ge vallen voor PPSC. De Schiedamse tweedeklasser verloor gisteravond öp eigen terrein met ruime cijfers (42) het inhaalduel met Capelle, waardoor de degradatie naar de derde klasse van het zaterdagvoet bal een feit werd. Hoewel dergelijke wedstrijden gewoonlijk gepaard gaan met emo tionele taferelen na afloop, rea geerde de selectie van de scheiden de oefenmeester Hans Bassant na afloop opmerkelijk nuchter en nonchalant. „De jongens hebben het net als wij zien aankomen," verklaarde bestuurslid Jos van Oers later in het sfeervolle onder komen van de Thurledebewoners. „De kans om te kunnen overleven in de tweede klasse was ontzettend klein. Een grote schok heeft het verlies tegen Capelle dan ook niet teweeggebracht. Ik denk dat nie mand er een traan om zal laten.." Het bestuur van PPSC realiseert zich dat handhaving in de top van het amateurvoetbal aileen is weg gelegd voor verenigingen met een groot ledental en een voortdurende doorstroming van jeugd. Het is een publiek geheim dat PPSC al jaren aast op een andere, lokatie in Schiedam, waar het verzekerd zou kunnen zijn van (jonge) aanwas. Maar zolang een verhuizing niet aan de orde is, blijft het moeilijk om flinke aantrekkingskracht op de jeugd uit te oefenen. Van Oers stelt verheugd vast dat onder de sfeer binnen de ver eniging het afgelopen jaar niet heeft geleden onder de matige sportieve prestaties van het vlagge- schip. „Aan de degradatie zijn ook voordelen verbonden. Het is voor het eerste elftal leuk om volgend seizoen weer eens in de midden moot of bovenin mee te draaien." Volgens trainer Hans Bassant, die zijn formatie gisteravond slechts twintig minuten in de tweede helft ouderwets zag vlam men, heeft een gebrek aan kwali teit en fysieke kracht PPSC dit sei zoen opgebroken. „Ik heb het hele jaar met zo'n 15 man gewerkt. De iselectie was dus niet te smal, maar ik miste eigenlijk in die groep een paar kerels die de boel op sleep touw kunnen nemen." Bassant (45) heeft slechts één jaar bij PPSC gewerkt. Hij vertrekt 'deze zomer naar Dilettant, maar wil over de Schiedamse club geen kwaad woord horen. „Het is een gezellige vereniging. Ik heb met niemand ruzie en ik kan de spe lers niets verwijten. Het is een fij ne groep. Ik geloof dat men mij ook weinig kan verwijten." PPSC keek gisteravond al vroeg tegen een O1 achterstand aan. Kort voor de rust drukte Capelle het overwicht verder in cijfers uit. In het tweede bedrijf lieten de Schiedammers zien dat zy tot het laatste moment wilden knokken tegen de dreigende degradatie. PPSC zag zijn inzet beloond door een treffer van Eric Kolmeijer. Op het moment dat de volgelingen van Bassant dachten dat zij Capel le volledig in de tang hadden, sloe gen de gasten opnieuw twee maal toe: 4—1. In de slotfase bepaalde Jan van de Marei de eindstand op 42,Voor Capelle scoorden Ard Visser (2x), John Kraan en Leo de Vos. Pan vet vergeten: 30.000 guloen schade SCHIEDAM Een uitslaan de brand in een bovenwoning aan de Singel heeft gisteren voor 30.000 gulden schade ver oorzaakt. De bewoner;van de tweede etage had het vet in zijn' fritespan ververst, maar vergat? bij het verlaten van zijn huis dé' gaspit te doven. WaarschijnlijK- is de vlam in de pan geslagen? Omdat niet bekend, was of'éi* nog iemand in de woning aan wezig was, drong de brandweer met gasmaskers naar binitóp? Het vuur werd met één water straal geblust. Het onderliggen de café Jocs-Inn liep water/ 'schade op. egidtü Winkeldievegge gepakt- SCHIEDAM Een 38-jarigf vrouw is gistermiddag in r'dé, Edah-winkel aan het Nieuw-? landplein betrapt bij een poginf tot diefstal van levensmiddelen. Voor ruim dertig gulden bleek' ze in haar tas te hebbengé? stopt. ChocoladB gestolen te; SCHIEDAM Uit de win kel van Jamin aan het Hof van Spaland is tijdens nachtelijk be/ zoek voor driehonderd gulden aan chocolade-repen gestolèn: De dieven verschaften zich toe gang door met een rondzwer vend winkelwagentje van -Al» bert Heyn de glazen deur-te'- verbrijzelen. SCHIEDAM Uit eenlaap de Dam geparkeerde, en nieLafi., gesloten, auto van het merky&ü- di 100 is een antieke Franse^ felklok met een waarde "yan* 25.000 gulden gestolen. De qiëfg stal is gepleegd in de nacht yaiï maandag op dinsdag. De klok draagt als registratie Du-Hanel Paris, heeft een zwarte kast en een met rood fluweel bekle{ de wijzerplaat met tinkleurige cijfers. De afmetingen zijn der? tig cm hoog, 25 cm breed en 13' cm diep. De recherche vraagt tips via tel. 4260760, toestel 525. Klaverjas Klubhuis Zuid SCHIEDAM Kaartliefheb- bers-kunnen op zondag 23 april vanaf ^4.00 uyr plaatsnemen Dwaïèëtiraatï/VoöFldë £vüifihaaïs vah^héFtóayëp'EÏSóerhboi^te'ah een aantal-fraaie prijzen -klaar! Er zal per persoon gespeeld worden, in drie ronden van 1500 punten. De organisatoren raden liefhebbers aan zich snel aan te melden. Dat kan nog tot uiterlijk een half uur voor aan vang van het toernooi. Deelna1 me kost een rijksdaalder. Rommelmarkt de.Erker SCHIEDAM In het kader van Koninginnedag houdt wijk centrum De Erker op zaterdag 29 april op het plein voor het gebouw een rommelmarkt. Om mee te doen kunnen particulie ren voor vijftien gulden een ta fel huren. De rommelmarkt be gint om elf uur 's ochtends en is om vijf uur afgelopen. Men sen die spullen willen verkopen kunnen zich tot vrijdag 28 april inschrijven bij wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes- straat 32. Bij betaling, contant, krijgen de deelnemers een nummer voor een tafel. Bel voor meer informatie: 4267767 of 4263161. Inzameling kleding SCHIEDAM Plaatselijke medewerkers van de Stichting 'Mensen in Nood' zamelen op zaterdag 22 april gedragen kle ding in. Goede en nog draagba re kleding (dus geen lompenl) kunnen tussen 10.00 en 13.00 uur worden ingeleverd bij de Grote Kerk (Lange Kerkstraat), Bethel Kerk, (Nieuwe Maas straat), Visitatiekerk (Dr. Scha- epmansingel), Heilig Hartkerk (Pinasplein), verenigingsgebouw St. Jacobus (Kerkweg), vereni gingsgebouw De Rank (Schie damse weg). Op de plaats waar vroeger aan de Burg. Knappert- laan de Julianakerk stond, staat zaterdag een auto, waar de kleding afgeleverd kan wor den. Volgens 'Mensen in Nood' kan de kleding, gordijnstoffen, lakens en dekens het best wor den verpakt in plastic zakken. Het ingezamelde textiel komt ten goede aan de allerarmsten in de Derde Wereld. VLAARDINGEN Een der de van de Vlaardingse automo bilisten rijdt rond zonder vei- ligheidsgordel om. Dat heeft de politie gisteren vastgesteld tij dens een contröle-actie. In to taal werden 146 autobestuur ders staande gehouden, die geen autogordel om hadden. Hiervan namen er 96 plaats in de botssimulator van Veilig Verkeer Nederland. (INGEZONDEN ME060EUHO) voor al uw reparaties aan tv en video vooraf gratis prijsopgave Geen voorrljkosten! Garantie op reparaties Tevens verkoop onderdelen {lil ;«iï0§iïlXi (INGEZONDEN MEDEDEUNG) (INGEZONDEN MEDEDELING) l.v.m. 12J4 jarig jubileum krijgt iedere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin advies ophogingen ontwerp bestratmgswerk uitvberina afrasteringen kantoortuinen onderhoud etc. L. da Coügnytajm 30 JIM CP VUertfJngen /te--'ÜöxiU'i-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1