Winkels niet voor herfst op andere tijden open Felle brand verwoest nieuw fabriekspand UT OP! DE KONMAM KRANTÜ 1 Chinese minister bezoekt bouwbedrijven 'Door Europa .1992 uitkeringen niet lager' Zware delegatie toont interesse in distributie-systeem Bouwmaat Muys Co Het Vrije Volk SCHIEDAM vriendelijk,voordelig. Beslissing voor experiment met sluitings tijden enige maanden opgeschort PAGINA 18 DONDERDAG 20 APRIL 19891 Einde aan strooptocht SCHIEDAM Dankzij op lettend personeel heeft de poli tie gistermiddag bij de Hema een einde gemaakt aan een strooptocht langs winkels door een 28-jarige Rotterdammer en zijn 30-jarige vriendin uit Bre da, Het duo had zich in de He- ma een pak stroopwafels, vijf paar sokken en een schroeven draaier toegeëigend. Zij bleken bovendien in het bezit van el ders niet betaalde toiletartike len en een jurk die was ont vreemd bij Sky Line aan de Broersvest. 'The Mates' in Podium SCHIEDAM De vierman- sformatie 'The Mates' treedt morgenavond op in het muziek café Podium aan de Lange Ha ven 28. In 1987 was de groep onder meer te beluisteren in het programma 'De wilde we reld' van de VPRO. 'The Mates' spelen vrijwel uitsluitend eigen werk. Zaterdagavond concer teert de Rotterdamse Cedric Dandaré Band. De groep speelt een mengsel van funk, jazz en latin met Caraïbische invloe den. Aanvang van beide optre dens 22.30 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Vanavond is er in Podium een Jamsessie met Peter van Gen- nip, Rini van Willigen en Rick Rietveld. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis. Zondag avond zendt Podium om 22.00 uur de muziekfilm 'Fela Kuti Live' uit. Ook hier is de toegang gratis. 'Ironweed* bij Filmclub SCHIEDAM Meryl Streep en Jack Nicholson zijn morgen avond op het witte scherm van de Stichting Filmclub te zien in de film 'Ironweed'. Als Helen en Francis hangen ze in het jaar 1938 rond in de buurt van een kroeg en een zendingspost om afwisselend met drank en soep het bestaan te rekken. Francis heeft lang geleden zijn vrouw en kinderen verlaten en trekt al een kleine tien jaar op met Helen, die ooit furore maakte als pianiste en zangeres voordat de drankzucht haar fa taal werd. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. Het donateurschap kost vijf gulden per seizoen inclusief de toegang tot de eerste film; Zaal voetbalseizoen sporthal Margriet SCHIEDAM Twintig da mes en herenteams uit Schie dam, Maassluis en Rotterdam hebben ingeschreven voor het zaalvoetbaltoernooi van de zaal voetbalvereniging UFO'86, dat zaterdag in de sporthal Mar griet wordt gehouden. Om streeks 17.00 uur vindt de prijs uitreiking plaats en aansluitend doen alle deelnemers mee aan een barbecue. Verder wordt er de gehele dag informatie ver strekt over de zaalvoetbalcom petitie voor het nieuwe seizoen. Wethouder Luud Hafkamp sluit een week later, op 29 apnl, het zaalvoetbalseizoen 1988/1989 af met het uitreiken van de be kers. Ook deze handeling vindt plaats in de sporthal Margriet en begint om 19.30 uur. Buiten de prijzen van de achttiende tot de eerste plaats, zijn er ook be kers voor de minst gepasseerde keeper, een sportiviteitsbeker en een wisselbeker. Deze drie bekers zijn beschikbaar gesteld door Rob Hiele, exploitant van de sporthal. De muzikale om lijsting is in handen van Ame van der Zanden. Rechtshulp gesloten SCHIEDAM In verband met de feestdagen is het Buro voor Rechthulp aan de Hoog straat 198 van 1 tot en met 5 mei gesloten. Buiten deze dagen kan men terecht via tel. 4737433. Door Rein Wolters SCHIEDAM De gemeente heeft van het ministerie van Bin nenlandse Zaken enkele maanden extra speelruimte gekregen voor een studie naar andere openingstij den voorde winkels. Pas nadat de Tweede Kamer zich heeft uitge sproken over een wetswijziging voor de winkelsluitingstijden in de zogenaamde 'D-gemeenten', hoeft het gemeentebestuur te besluiten of de stad aan het experiment deelneemt. Aanvankelijk had deze maand de beslissing moeten val len. Schiedam is vorig jaar door de regering aangewezen als één van de vijftien 'D-gemeenten in Neder land. Hetgeen een grotere zelfstan digheid inhoudt, waartoe een ei gen wetgeving voor de winkelope ningstijden behoort. Aanvankelijk was het de plan ning van het ministerie van Bin nenlandse Zaken in juli de winkel tijden in de D-gemeenten al vrij te laten. Als gevolg van het uitstel van de behandeling in de Kamer kan hiermee nu op zijn vroegst in de herfst worden gestart. Naar de mening van gemeente-ambtenaar L. van Huijgevoort, beleidsmede werker van de secretarie-afdeling voor economische aangelegenhe den, zal de Tweede Kamer pas op de drempel van het zomerreces een beslissing nemen. Na de va kantie zal ook de Eerste Kamer zich nog over de zaak moeten bui gen. Niet helemaal los van een be sluit voor de D-gemeenten staat een ander voorstel van staatssecre taris Evenhuis (Economische Za ken) om ook de winkelopeningstij den voor de rest van Nederland te versoepelen. Hij heeft voorgesteld te gaan werken met ochtend-, mid dag- en avondwinkels. Zijn plan heeft veel weerstand opgeroepen. Om tot een inventarisatie van de meningen te komen zijn door de gemeente in de achterliggende maanden gesprekken gevoerd met belanghebbenden zoals werkge vers, werknemers en vakorganisa ties. „Volgende week gaan we op nieuw met de organisaties rond de tafel," aldus Van Huijgevoort. .„Een soort tweede ronde. Néé, die gesprekken zijn niet openbaar. Be sloten vergadert rustiger." Onder het winkelend publiek is in de achterliggende maanden een enquête gehouden. Van Huijge voort: „Er zijn 1040 vragenformu lieren verzonden en daarvan is 60 percent ingevuld teruggezonden." Hoewel de topambtenaar nog geen cijfers verstrekt („Het college moet er eerst kennis van nemen".) staat vast dat de meningen behoorlijk verdeeld zijn. Het overgrote deel van het kooppubliek heeft geen be hoefte aan een verandering. Dat bleek al uit een mini-enquete door Het Vrije Volk in november 1988. Men vindt de huidige winkeltijden prima. Wel blijkt dat in gezinnen - waar iedereen werkt - andere ope ningstijden een voorkeur hebben. Middenstanders, vakorganisa ties hebben zich nadrukkelijk uit gesproken tegen veranderingen. Als de Tweede Kamer het wetsont werp zonder wijziging goedkeurt, mogen de winkels maximaal 52 uren per week naar believen open zijn. Dus ook zondags, 's nachts of 's avonds. Maar de verwachting is dat met name de christelijke par tijen amendementen zullen indie nen om de zondagsrust te waarbor gen. Overigens heeft de gemeente het recht om na goedkeuring door de Tweede Kamer zelf dergelijke beperkingen op te leg gen. Piet Dan- 'kert (r) stelde een Schiedam mer gerust. SCHIEDAM Mensen, die van een uitkering moeten rondkomen, hoeven niet bang te zijn dat zij de dupe gaan worden van het wegval len van de grenzen in Europa 1992. Het vrije verkeer van men sen, goederen en geld tussen de verschillende landen zal niet lei den tot een aantasting van de so ciale zekerheid in Nederland. Dat stelden gistermiddag, naast elkaar, Europarlementariër Piet Dankert, mevrouw T. Snelders van de Ver eniging van Nederlandse Onderne mers (VNO) en Henk Muller van de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV) in wijkcentrum Nieuwland. Dit gezelschap was daar aanwe zig op uitnodiging van de Werk groep Uitkeringsgerechtigden Schiedam van de FNV, om onder leiding van Wim van der Bremen (districtsbestuurder van de Voe dingsbond FNV) te praten over de sociale zekerheid in het nieuwe Europa. Ongeveer dertig mensen wilden antwoord op de vraag of zij het risico lopen, dat hun uitkering omlaag wordt aangepast aan socia le regels in andere lidstaten. Dankert beet het spits af door zijn vreugde uit te spreken over de belangstelling, die op deze wijze voor het Europarlement werd geu it. „Voor eerdere Europese verkie zingen heb ik nooit dergelijke bij eenkomsten meegemaakt. Er zit dus vooruitgang in de politieke be trokkenheid bij Europa en dat ver heugt me, zij het dat ik er toch ge mengde gevoelens bij heb. De be langstelling is namelijk vooral in gegeven door angst/Angst voor het milieu, en dat is terecht in Neder land, maar ook angst voor aantas ting van de sociale zekerheid en die is in dit verband overbodig." In alle gevallen zullen ook na. 1992 de werkgevers hun beslissin gen toetsen aan de economische mogelijkheden, stelde mevrouw Snelders van de werkgeversclub VNO. „De opheffing van de gren zen zal echter niet worden benut om de kosten van sociale zeker heid te verlagen." Ook verwacht zij geen plotselinge grote verschui vingen van arbeidsplaatsen omdat kennis en ervaring van mensen onmisbaar zijn en mensen zich niet zo gemakkelijk laten verplaat sen. FNV-er Henk Muller zei de angst onder de mensen best te be grijpen na de zogenaamde Paas- brief van het kabinet en het aan sluitende geschreeuw van NCW- voorzitter Wijtenbergh, dat 'na 1992 het sociale paradijs in Neder land voorbij' zal zijn. „Ook het re gelmatig niet terechte verwijzen naar de concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven voedt die vrees. Maar er is geen reden toe omdat de werkelijkheid anders is. Het economisch samengaan van Europa zal alle lidstaten bij elkaar sterker maken ten opzichte van de rest van de wereld." '■mtJ/Sa, Een werknemer van Ferrocem kon zijn hond nog uit de vlammenzee redden. SCHIEDAM De nog maar een half uur eer der door de brandweer goedgekeurde splinter nieuwe werkplaats van Ferrocem op het indus triepark 's Graveland is gistermiddag volledig door vlammen verwoest. Vier werknemers, waarvan er een licht gewond raakte, konden de vuurhaard tijdig verlaten. Rond drie uur sloegen het vuur hoog boven het pand aan de Jan van Riebeeckstraat uit. Het vuur onstond door lasvonken die sprongen in opgeslagen iso latiemateriaal. De brandweer gaf middena- larm, de politie zette de omgeving af en hield honderden nieuwsgierigen op afstand. Een buitenmuur van de aangrenzende appara- tenbouwfabriek Scheffers raakte ontzet. Boven dien liep het bedrijf fikse rook- en waterschade op. De politie zei vanmorgen nog geen zich te hebben op de omvang van de schade. Voor de eigenaar van Ferrocem had de brand nog een andere nare kant: hij moest er zijn vakantie voor onderbreken. SCHIEDAM Een zware Chi nese delegatie, onder wie de mi nister van Volkshuisvesting, Lin Hanxiong heeft gisteren^Bouw- maat Muys Co in de Spaanse- polder bezocht. Het drie jaar ge leden door dit bedrijf geïntrodu ceerde systeem van distributie van bouwmaterialen onder aan nemers heeft de aandacht.van de Chinezen getrokken. Commerci eel manager R.L. Hogendoom leidde het gezelschap rond, nadat burgemester drs. R. Scheeres het in Schiedam welkom had gehe ten. Muys Co, dat zich sinds jaar en dag bezighoudt met de leve ring van bouwmaterialen aan vooral kleinere annemers, ver overde de afgelopen jaren de markt met een nieuw distributie systeem. Het oude systeem van het opnemen van orders en later op bouwerijen bezorgen van het bestelde materiaal werd afge schaft. Aannemers konden voort aan dagelijks terecht om zelf op de zogenaamde 'kortingmarkt' aan de Philippusweg alle soorten materialen op te halen. „Ze vinden hier steen, ce ment, hout, loodgietersmateriaal, kortom alles wat ze voor een bouwerij nodig kunnen hebben, op een plek. Het systeem biedt hen verschillende voordelen. Ze hoeven zelf geen voorraad aan te leggen, wat betekent dat ze geen geld daarin vast hoeven te zetten en wat voorkomt dat ze bij op slag op bouwerijen bestolen wor den. Daarnaast profiteren ze mee van de lagere prijzen, die wij door centrale inkoop kunnen be dingen," vertelde Hogendoorn. De belangstelling van de Chi nezen ging vooral uit naar de snelle verwerking van de ver schillende orders. Zij krijgen van Muys Co nog meer informatie over eventuele toepassing van dit systeem in hun land. „Voorlopig is het alleen een kwestie van kennisoverdracht," aldus Hogen doorn. Dakbedekker Minister Lin Hanxiong was eerder op de dag vergezeld door Chinese en Nederlandse ambte naren, vertegenwoordigers van de Chinese ambassade, directeu ren uit de Nederlandse bouwwe reld en een kleine Chinese han delsdelegatie in Maaassluis te gast van Key Kramer. Directeur G.G. Key heeft daar aangeboden Chinezen op te lei den tot dakbedekker. De cursus sen zouden gevolgd moeten wor den in de bedrijfsschool van Ce- kadak, een volle dochteronderne ming van Key Kramer. Ook heeft Key het aanbod gedaan technische kennis in China over te dragen. De Chinezen zijn slechts enke le dagen in Nederland. Behalve in ons land oriënteren ze zich ook in het buurland Duitsland, evenals in Frankrijk en Zwitser land. De visite van de minister en zijn medewerkers is een te- ff :m Commercieel manager R.L. Hogendoorn leidde de Chinese minister Lin Hanxiong en zyn gezelschap, rond over het terrein van Bouwmaat Muys Co. v.. genbezoek, nadat minister E, Nij- pels van VROM in september vo rig jaar zijn licht op stak in Chi na. Eerder deze week reed een lu xe VIP-bus hen naar Almere, om te zien hoe een moderne, op de tekentafel uitgewerkte stad in een polder verrijst. Ook Stadsver nieuwingsprojecten in Amster dam en de Rotterdamse havens werden met een bezoek vereerd. Dat Cekadak in Maassluis op het lijstje van de Chinezen voor kwam is niet toevallig. Directeur Key was als bestuurslid van het Nederlandse Verbond Toeleve ring Bouw (NVTB) deelnemer aan de eerste reis naar China in 1988. Als bestuurslid van de NVTB benadrukte hij in Maas sluis dat de Nederlandse bouw wereld zeer geïnteresseerd is in blijvende contacten met China. Hij staat samenwerking voor, waarbij kennis overgedragen wordt, met uiteindelijk natuur lijk de hoop van elke onderne mer ooit vaste grond onder de voeten te krijgen op die immense markt van meer dan een miljard Chinezen. Die stuk voor stuk een dak boven hun hoofd willen heb ben. Volgens Key is een dak slechts een klein deel van een gebouw, maar wel een vitaal onderdeel. Voorzichtig ging hij in op de re den waarom de geëerde gasten niet aan zijn bedrijf voorbij kon den gaan. Key: „We weten dat er veel fabrieken in uw land zijn die zich bezighouden met dakbe dekking. We weten echter ook dat lekken een van de problemen is." Hij wees er vervolgens op dat Nederland hen een handje kan helpen bij het waterdicht maken van Chinese daken door te assisteren bij de modernise ring van de bouwindustrie en de opleiding van personeel. Drs. Sandro van Hellenberg Hubar, directeur van Xindao, een bedrijf dat contacten legt tus sen het Nederlandse en Chinese bedrijfsleven, legde in Maassluis uit waarom die daken in het uit gestrekte China na een fikse re genbui nogal eens water doorla ten. „De basis wordt gevormd door een soort karton. Daarover heen wordt asfalt gelegd. Dat pa pier gaat op den duur natuurlijk rotten, waarna er gewoon een nieuwe laag overheen wordt ge legd," aldus Van hellenberg Hu- bar. Minister Lin Hanxiong, stee vast bijgestaan door een tolk, liet zich uitvoerig inlichten over het productieproces van de water dichte bedekking die Cekadak vervaardigt. Volgens een ambte naar van VROM hoeft niemand Lin Hanxiong iets wijs te maken, zo dat al in de planning lag, om dat de man een gedegen techni- sche achtergrond heeft. „Een mi-, nister van Volkshuisvesting in China weet beduidend meer van bouwzaken dan wij bij VROM/' geeft hij toe. Directeur F. de Swaaf van kadak werd gisteren enigszins",; overvallen door het genereuze aanbod van zijn baas, directeur Key, om Chinezen hier op te lei den tot gediplomeerde dakbedek- kers. „Ik heb geen flauw idee om hoeveel mensen het zal gaan. Zelf leiden we een man of acht tien op per cursus van twee wé ken. Die opleiding vindt vooral plaats in de wintermaanden. Het drogere seizoen moet zoveel mo gelijk worden benut voor het dakwerk. Als die Chinezen posi-- tief reageren en er wel brood in zien, dan zijn de zomermanden dus het meest geschikt voor de lessen. Dan staat de school meestal leeg." De Maassluise bedrijfsschool is de oudste van ons land. De op leiding bestaat 41 jaar. Cekadak behoort tot de vier grootste dak- bedekkingsbedryven van Neder land. Jaarlijks maakt het bedrijf een omzet van zestig mihoen gul den. -r.jvn» a;» (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1