Christenen: schuld Holocaust Stadskantoor uit protest geblokkeerd Heere Heeresma had toch wat meer belangstelling verwacht SVDPW staat op drempel van KNVB met zijn zaterdagploeg Het Vrije Volk SCHIEDAM Verenigingen present op bibliotheekdag Aanrander moet twee slachtoffers schade vergoeden Deken, dominee en pastoraal medewerkster gaan jaarlijks herdenken 1 Leken-sympot um over borstkanker Noodfonds wordt alleen zaak GSD Bingo Kiuphuis Oost PAGINA 18 VRIJDAG 21 APRIL 1989 Boor Rein Waltere SCHIEDAM „Theoretisch lo- - pen we de kans te worden neerge sabeld. Maar verwachten doen we dat niet. Wij denken eerder dat ons voortouw de discussie los maakt en een nieuwe Holocaust voorkomt. Laat de discussie maar over ons heenkomen." Op persoonlijke titel zetten do minee N.K. Mos (Hervormde Ge meente Spaland/Kethel), pater H.M. Hofstede (deken van de Rooms Katholieke Kerk Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) en me vrouw E. van Overeem (Neder landse Protestantenhond) zich in voor de schuldbelijdenis van chris tenen jegens de dood van 6 mil joen Joden in de Tweede Wereld oorlog. Volgens hen dragen de christenen schuld aan de vernieti ging van de Joodse gemeenschap. Met nadruk verklaarde het trio dit gistermiddag tijdens een perscon ferentie in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest. In dit gebouw wordt op initia tief van de drie op dinsdag 2 mei een Jom Hasjoa (dag der vernieti ging) -dienst gehouden. In navol ging van de joodse gemeenschap wil men hiermee de nagedachtenis aan de Holocaust of Shoa in stand houden. „Daarbij de hand in eigen boezem stekend en niet verdoeze lend dat er door de christenen des tijds niet massaal is geprotesteerd tegen het antisemitisme. Het is mede de schuld van christenen dat er toen zes miljoen joodse vrou wen, mannen en kinderen zijn omgekomen door geweld, honger, ziekte, doelgerichte vernietigings acties en in concentratiekampen waar zij als ongedierte met insecti- cidegas werden verstikt en in ovens verbrand," aldus mevrouw Van Overeem. In een toespraak, die een van de drie onderdelen van de herdenkinsdaenst is, zegt ze hierop dieper in te gaan. „We hebben allemaal schuldge voelens en trauma's overgehouden aan de dood van de Joden in de Tweede Wereldoorlog. Ook de ge neratie van na de oorlog gaat hier onder gebukt. Daartegen moeten we maatregelen treffen door er over te praten. Laten we dat na, dan gaat iedereen eraan kapot." Binnen de Sehiedamse kerkge meenschap heerst geen eensgezind heid over de actie van Hofstede, Mos en Van Overeem. De achter ban, zo geeft dominee Mos toe, is niet of nauwelijks geraadpleegd. Het is ook weinig voorspelbaar hoe men reageert op het initiatief. „Daarom werkt ons comité uitslui tend op persoonlijke titel," aldus pater Hofstede. Niet kwetsen In de persverklaring geeft het trio als uitleg voor het initiatief: „Dinsdag 2 mei is de dag der ver nietiging, Jom Hasjoa. Vastgesteld voor de nog levende Joden door het opperrabbinaat te Jeruzalem. Steeds meer christenen in vele landen doen hieraan op beschei den wijze mee. Bescheidenheid bij het gedenken is noodzakelijk, op dat de Joodse medemensen zich niet gekwetst zullen voelen. Wij denken daarom dat wij geen gebe den in de mond nemen die zij uit spreken om him niet teruggekeer de familieleden te gedenken. Onze wijze van gedenken zal vooral een van rouwen en berouwen zijn om wat in onze Europese cultuur aan onmenselijks heeft kunnen gebeu ren. In Auschwitz, Treblinka, So- bihor, Mauthausen, Bergen-Belsen, Buchenwald en in de vele andere concentratiekampen. Door nazi's opgericht, jazeker! Maar is het ver van de waarheid als in recente pu blicaties wordt opgemerkt dat de nazi's in veel opzichten de uitvoer ders waren van een programma dat de kerk heeft ontworpen?" Emmy van Overeem desge vraagd: „Zelfs al ben je na 1945 geboren of al heb je in de oorlog zelf niets tegen de Joden misdaan: deze verantwoordelijkheid stijgt louter uit boven het persoonlijke. Wie van de Europese cultuur het goede heeft opgenomen en geno ten, moet ook het kwaad in die cultuur meedragen. Wat is er mis gegaan in onze christelijke cultuur dat het fascisme, het nazisme er een zo gretige voedingsbodem in vond? Het zijn vragen die we niet kunnen wegstoppen. Vragen die pijn doen, die radeloos maken. Vragen die ons zelfbewustzijn aan tasten. We zien onszelf niet be trokken bij de Jodenvervolging. En toch heeft onze Europese cul tuur, heeft onze christelijke sa menleving, hebben ook de kerken schuld aan de Holocaust. Het ver dringen van deze kwellende vra gen is een slechte zaak." Verder stelt het comité: „Voor een toekomst van vergeving is het van groot belang dat zoveel moge lijk mensen aan de Jom Hasjoa ge- denkdienst (waarin zowel de pater als de dominee voorgaan) mee doen. In Schiedam gebeurt dat in 1989 voor het eerst. Bij wijze van experiment. Ieder jaar zou een an dere kerk gastheer kunnen zijn, maar dan voor alle christelijke groeperingen in de stad." Door Marcel de Klerk SCHIEDAM— „Ik hen de enige Nederlandse auteur met een conversatieadres. Hierdoor heb ik in de nop der tijd al dui zenden brieven ontvangen van mijn geestverwanten. Dankzij die geestverwanten ben ik nu nog steeds een succesvol au teur." Heere Heeresma had wat dat betreft op wat meer publiek kunnen rekenen, bij het signe ren in boekhandel Mercurius en de daaropvolgende ontmoeting in gebouw De Blauwe Brug. Maar misschien is de niet zo spectaculaire belangstelling te verklaren uit het feit dat deze scnrijver niet echt een publici- teitsmens is. Of zoals hij het zelf uitdrukt: „Mijn boeken spreken voor zich. En zolang ze nog ver kopen zijn ze up to date." Van zeven uur tot acht uur was de schrijver van ondermeer 'Zwaarmoedige verhalen' en 'Han de Wit' te vinden in boek handel Mercurius in het Hof van Spaland. Om te signeren, iets wat hij met grote uitzonde ring doet. De sjieke meneer van even in de veertig maakte er na afloop geen geheim van best wel trots te zijn op de pennestreek van de meester zelf in het Ver zamelde Werk. En Heeresma zelf na aankomst in de Blauwe Brug: „Ik vind het jammer dat men zo'n aarzelende houding aanneemt. Waarom vinden mensen het zo eng om even leuk te praten? Dat was vroeger toch wel anders." Hij was toen hoopvol ge stemd voor de rest van de avond. „Als het mij niet hoeit ben ik zo weer weg," aldus de if»* De grys geworden Heere Heeresma bij Mercurius: „Waarom vin den mensen het zo eng om even leuk te praten? Dat was vroeger toch wel anders." moeilijk herkenbare schrijver. Waar hij op de meeste boekom slagen met een dik brilmontuur en warrige haardos staat afge beeld, bleek hij nu een bijna eminence grise geworden. Wit gemillimeterd haar en een lich te, goudkleurige bril. Vier verfilmde verhalen, waarvan uit de bundel 'Zwaar moedige verhalen bij de centra le verwarming' werden ver toond. Om te lezen al zeer ver makelijk, maar de gespeelde in terpretatie op het witte doek mocht er ook zijn. Heeresma is 's lands meest verfilmde auteur. Nu wordt er hard gewerkt aan de realisatie van 'Han de Wit gaat in ontwikkelingshulp'. Op de vraag of Heeresma niet ver eerd was toen één van zijn boe ken door Roman Polansky ver filmd werd, antwoordde deze resoluut: „Bent u gek, het is een eer voor hém," waarna een slok uit een glas met niet-alcoholhou- dende drank volgde. „In 1992 zal mijn laatste boek uitkomen. Het materiaal ervoor ligt opgeslagen in een kluis in Frankrijk. Ik vraag mij alleen af of het ook in Neder land zal worden uitgegeven. Als straks de grenzen open gaan binnen Europa, is het afgelopen met de leescultuur in Neder land. Ikzelf zal dan vluchten naar elders," was één van de meest opzienbarende uitspra ken, die het handjevol geïnte resseerden gisterenavond voor geschoteld kreeg. Het was een uiterst aangena- me ervaring de niet zo geliefde schrijver gedichten te horen jn vertellen. Ook zijn samensprélfit1 met het publiek was onderhou- "V dend. De bijeenkomst, die ter™ gelegenheid van de start van vi-13„ deo-uitleen in de openbare bi-1"" bliotheek van Schiedam-Noof "'iU den plaatsvond, bad meer be-CkV langstelling verdiend. Woedende woonwagenbewoners hebben vanmorgen tbt'half elf de toegang tot'hetstadskantoor in Schie-Ü dam geblokkeerd. Ze eisten duidelijkheid over de bouw van nieuwe standplaatsen in Spaland en verwe ten wethouder Zijdeveld buiten ben om te handelen. Afgesproken werd dat er volgende week dinsdag met de betrokkenen wordt gepraat. SCHIEDAM Kennismaken met verenigingen van allerlei soort, van zwemmen tot voetbal en van muziek tot toneel kan zaterdag in ruime mate. Ruim dertig ver enigingen manifesteren zich in al le vestigingen van de gemeentebi bliotheek tijdens de Nationale Bi bliotheekdag» zij verstrekken in formatie over hun activiteiten. Be halve kennismaken met verenigin gen, biedt de bibliotheek voordeel tjes aan 'oude' en nieuwe klanten. 'Oude' klanten kunnen boetevrij achtergehouden boeken inleveren. In elke bieb staat hiervoor een speciale krat gereed. Nieuwe klan ten mogen tot en met juli gratis boeken lenen en dat geldt ook voor hen die zich van 24 tot en met 28 april inschrijven. In de vijf biblio theekvestigingen vinden regelma tig boekuitstallingen en tentoon stellingen plaats over actuele on derwerpen. Ook organiseert de bieb regelmatig in samenwerking met scholen, theaters, musea, boekhandels en Filmclub activitei ten op literair en medisch gebied. Iedereen is zaterdag welkom van 10.00 tot 13.00 uur. Dolle pret by' i het zaterdag- elftal van SVDPW ont- g spande zich 3l' gisteravond g nog even in de sauna van Pe- g ter Lager- 'rK'waard. Mor gen kunnen de mannen van Jan Rot- gers voor een 'unicum' in de voetbalge schiedenis van Schiedam zorgen. iuoxf ROTTERDAM De opsporing en behandeling van borstkanker staan centraal op een symposium 'voor de geïnteresseerde leek", dat morgenochtend in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam wordt ge houden. Zes deskundigen houden inleidingen. Het in samenwerking met de medische faculteit van de Erasmus Universiteit Rotterdam georgani seerde symposium, dat om 9.45 uur begint en duurt tot ongeveer 13.00 uur, wordt gehouden in col legezaal 6 van de medische facul teit aan het dr. Molewateiplein 50 in Rotterdam. SCHIEDAM Aanvragen voor een bijdrage uit het sociale nood fonds van de gemeente worden in het vervolg uitsluitend behandeld door de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD). Onder bijzondere omstandigheden kunnen mensen uit dit fonds een incidentele bij drage krijgen voor de aankoop van duurzame gebruiksgoederen. Tot voor kort was het fonds in beheer bij het college van B en W, bij wie ook de aanvraag moest worden ingediend. De GSD ver richtte vervolgens weer een onder zoek naar de aanvraag en hierdoor ontstond nogal eens verwarring. Om aan deze onduidelijke situatie een eind te maken is het budget en de afhandeling nu volledig in han den van de GSD. Iedereen die in moeilijke finan ciële omstandigheden verkeert, kan een beroep op het fonds doen. Het is niet noodzakelijk dat men cliënt van de GSD is. Iedereen met een minimum inkomen komt on der bepaalde voorwaarden in aan merking voor incidentele hulpver lening. Voor het indienen van een aanvraag kan men dagelijks van 08.30 tot 12.30 uur telefonisch een afspraak maken via nummer 4732111. Door Piet Klepke SCHIEDAM Aan een gelijk spel tegen Zinkwegse Boys heeft SVDPW morgen voldoende om het kampioenschap binnen te halen en daarmee de promotie naar de vier de klasse KNVB van het zaterdag voetbal te bewerkstelligen. Aan de vooravond van de laatste wedstrijd in de hoofdklasse A staat de 'Sportvereniging Door Plicht Win nend' twee punten voor op naaste concurrent Heinenoord. Vanaf 13.00 uur zullen op het complex twee disco's draaien om de ongetwijfeld talrijke toe schouwers te voorzien van vrolijke klanken. Wat er gaat gebeuren als het kampioenschap een feit is, wordt nog niet onthuld,'maar dat Schiedam 'op zijn kop gaat' is ze ker. Een bekend etablissement in het centrum van de stad schijnt al afgehuurd te zijn om daar het feest te vieren. Door Rein Wolters MAASSLUIS Het is vrijdag 28 september 1984. Nietsvermoe dend stapt de jonge, zwangere vrouw de hal van de woonflat in. De lift is op een andere verdie ping. Geduldig wacht ze. Haar ge zicht is naar de liftdeur gericht. Nog één verdieping en de kooi is beneden. Dan voelt ze ineens een arm om haar nek. Ze stikt bijna en probeert te gillen. Het geluid smoort in de hand die haar mond dichtdrukt. /Het is een jonge knul, die haar de lift induwt en haar aanrandt. Zo snel als hij (toen nog maar 15 jaar oud) uit het niets kwam, ver dwijnt hij ook weer. Zijn signale ment staat wel in het geheugen van de hevig ontdane vrouw ge grift Zij is dat nooit meer verge ten. Nu, ruim vier jaar later, is ze nog steeds onder behandeling van het Riagg. De baby is geboren en maakt deel uit van een gelukkig gezin. Maar de herinnering komt vaak boven. Vooral de vrees om op straat nogmaals te worden aange rand kan ze maar niet kwijtraken. Die blijft haar achtervolgen. In zijn woonplaats Maassluis heeft deze aanrander meer vrou wen een trauma bezorgd. Dit bleek gisteren voor de Rotterdamse poli tierechter mr. H.C.D. Xorvinus, waar de nu 20-jarige verdachte door officier van Justitie mr. H.W, Samson-Geerlings was gedagvaard voor twee aanrandingen. Ook zijn laatste slachtoffer, een jonge vrouw, zat snikkend in de recht zaal. Op 26 november 1986 ver greep de jongen zich aan haar. Ook zij bezoekt sindsdien elke twee weken het Riagg. Korte tijd na haar aanranding werd de dader gearresteerd, ondervraagd en na twee dagen weer vrijgelaten. Hij bekende tussen juni 1983 en de cember 1986 zeventien vrouwen te hebben aangerand. Reclasseringsambtenaar J.H.M. Haze verklaarde dat met zijn cliënt aanvankelijk geen land te bezeilen was. „Nu gaat het rede lijk. Hij heeft een woning en heeft werk. Het lijkt allemaal goed met hem te gaan, maar daarvan moet u niet teveel verwachting hebben," zei hij in een toelichting op de twee rapporten die hij heeft uitge bracht. Haze bepleitte niettemin een voorwaardelijke gevangenis straf en voorwaardelijke ondertoe zichtstelling. „Gevangenisstraf zou voor hem te ingrijpend zijn. Het stuk zekerheid dat hij intussen heeft opgebouwd met wonen en werken raakt hy dan weer kwijt." Politierechter Korvinus: „Hoe denkt hij iets terug te doen voor de slachtoffers? Het is onvoorstelbaar wat hy bij hen heeft aangericht. Er zijn ontzettend veel emoties en gevoelens losgemaakt, waardoor zijn slachtoffers het gevoel hebben dat ze niet meer veilig over straat kunnen." Raadsman J.W. Prinsen diende namens het laatste slachtoffer een eis tot schadevergoeding in van vijftienhonderd gulden. Namens de destijds zwangere vrouw claim de een vertegenwoordigster van Slachtofferhulp een evenhoog be drag. De eerste eis wees de rechter direct toe; de andere via een voor waarde aan het vonnis. Voorts kreeg de aanrander een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar. In deze proeftijd moet hij zich onder be handeling blijven stellen van de reclassering. Wanneer hij zich aan een behandeling onttrekt, wordt het vonnis direct tenuitvoer ge legd. Behalve het zaterdagteam zal dan ook het eerste elftal van de zondagafdeling dat Paasmaandag al kampioen werd van de eerste klasse B (RVB), in het zonnetje worden gezet. Dat kampioenschap werd onlangs opgedragen aan de voormalige trainer, Jan de Regt, de mede-oprichter van de zater dagafdeling (1983) die vorig jaar overleed. Algemeen secretaris Theo Snel- man praat over een 'unicum' als ook het zaterdagteam promoveert. „Het is in de regio niet eerder voorgekomen, dat van een vereni ging de zaterdag- en zondagtak ge lijktijdig kampioen werden." Snel- man is al 35 jaar lid van Sportver eniging DPW, dat vroeger geksche rend tot Dubbeltje Per Week werd verbasterd maar in oorsprong De Parallelweg betekend. Hij heeft sinds 1976 diverse functies bij de club vervuld en is vrijwel dage lijks op Harga te vinden waar zijn vrouw evenals de echtgenotes van de andere bestuursleden regelma tig bardiensten draait Volgens Theo Snelman is het ongekende succes van de club voor een groot deel toe te schrijven aan de professionele aanpak van 'trainer/voorzitter Jan Rotgers. „Jan heeft een brok ervaring en dwingt respect af. Hij is een per soonlijkheid." Delegeren Veel mensen van buitenaf kij ken op z'n zachtst gezegd vreemd tegen de dubbelfunctie van Rot gers aan. Snelman daarover: „Jan kan uitstekend delegeren. In het weekend nemen de overige be stuursleden bepaalde taken van hem over. Dat gaat prima. Iedef- een is tevreden." Rotgers zelf heeft uiteraard geen enkel probleem met de op merkelijke combinatie die zeer veel tyd opslokt. „By SVV was ik als assistent ook bijna dagelyks be zig. Toen mij in september werd gevraagd of ik voorzitter wilde worden, heb ik dat gedaan omdat de situatie urgent was. Door het trainerschap van zowel de zater dag- als de zondagselectie ben ik hier iedere dag. Het kost me geen moeite: ik ben een voetbaldier en binnen de WON (afdeling Rijn mond), waar ik de pr heb gedaan en vice-voorzitter was, ben ik op bestuurlijk niveau aardig ge vormd." André Blanker, de aanvoerder van het eerste zondagteam, merkt op dat de spelers geen moeite heb ben met de situatie. „Wij hebben er eigenlijk niets mee te maken en merken er amper iets van, Rotgers is gewoon een uitstekende trainer die ook nog in het bestuur zit." „Het heeft natuurlijk veel te maken met het niveau," vervolgt Rotgers. Als je een paar klassen hoger speelt, valt het niet meer te combineren. Ook op dit niveau kan het alleen met de steun van spelers, bestuur en sponsors. Bo vendien heb ik in de persoon van Cor van de Velden een uitstekend assistent, die me veel werk uit handen heeft genomen." De opmerkelijke resultaten zijn volgens Rotgers vooral het gevolg van de intensieve voorbereiding op dit seizoen. „In de aanloop naar de competitie waren vijf of zes trainingen per week geen uit zondering* Met zo'n zware voorbe reiding kun je de rest van het jaar je voordeel doen. Daarna zijn we overgegaan op twee (verplichte) trainingen per week, maar in principe kan er de hele week wor den getraind. Door beide selecties gezamenlijk te laten trainen heb ik geprobeerd een eenheid te schep pen. Dat is aardig gelukt." Volgend jaar, als SVDPW 60 jaar bestaat, hoopt men het jubile um te vieren in een vernieuwd on derkomen. Sponsors en de gemeen te Schiedam zijn bereid mee te werken aan de realisering ervan. „Het zou geweldig zyn als we dan met beide afdelingen in de KNVB voetballen," zegt Rotgers. Fietser overreden SCHIEDAM Een achttien jarige jongen uit Vlaardingen is gistermorgen op het fietspad aan de Hargalaan in Schiedam gewond geraakt. Hij kwam ten val toen een wild rijdende bromfietser hem raakte bij het passerenf'Aanslui tend "reed een andere fietser over,,hem,heen. Dejongen-werdfbpgenomen in het.,Holyriekenliuis._jDe,rpplitie zoekt ,de 'berydefrvan "de 'zwarte Puch-bromfiets, ;,diedekjongen ten val helft gebracht.- Winkeldieven gepakt SCHIEDAM In drie win kels zijn gisteren mensen voor winkeldiefstal gepakt. De poli tie kreeg van bewakingsperso neel van de Hema twee Rotter damse mannen van 26 en 35 jaar aangereikt, die voor 81 gul den aan cassettebandjes wilden stelen. Een 53-jarige vrouw werd bij de Edah aan het Nieuwlandplein betrapt bij het stelen van een aantal repen chocolade. De eigenaar van een slijterij aan de Hoogstraat le verde een 27-jarige inwoner van Berkel Rodenrijs af, "cüe een fles whisky achterover had gedrukt. Rozenactle voor ziekenomroep ,11' SCHIEDAM Op koningin nedag houdt de Ziekenomroep een rozenactie. Die verzorgt'de omroep in een rechtstreeks pro gramma van de braderie in Ke- thel. Braderiebezoekers kunnen voor één gulden een roos ko pen. Deze wordt voorzien met een kaartje met de naam van de koper en wordt later op de dag geschonken een een willi- keurige patiënt in het zieken huis. Op deze manier hoopt de ziekenomroep vijfhonderd ro zen te kunnen uitdelen. De ac tie duurt van 08.30 tot 16.00 uur. 1 Citroëns bijeen OUD-BEUERLAND De Citroën Club Rijnmond ver wacht zo'n honderd auto's' uit Nederland en omringende lan den voor het driedaagse treffen in Oud-Beijerland.Vandaag, morgen en zondag vallen op het terrein van het Hippisch Cen trum Hoekse Waard allerlei fraai omgebouwde eenden, eendjes en andere Citróëns te bezichtigen. Er wordt op het kampeerterrein onder andere een ruilbeurs/vlooienmarkt ge houden. SCHIEDAM Liefhebbers van bingo kunnen op dinsdag avond 25 april terecht in de grote zaal van Kiuphuis Oost aan de Galileïstraat 86. Er zijn mooie prijzen te winnen. Na tuurlijk is er een speciale hoofdprijsronde en tussendoor wordt ook nog een leuke loterij gehouden. Gastvrouw is Door Nieberg. De eerste ballen rollen om 20.00 uur. ft. •><*- 2S S3t. t i t_ j s>rJ .«V* "v-W-tö -Sl i C

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1