Schiedamse politie maakt plan om klantgerichter te werken Bruggenloop ondanks slecht weer 'n succes Open orgelmiddag in de Grote Kerk KUNST TE KIJK Te weinig buit Feest bij heropening Nationaal Sleepvaartmuseum J Werkloosheid in februari gedaald Feestelijk programma tijdens koninginnedag Sterkere wijkeenheden en richtlijnen voor verbetering van contact met publiek Onder invloed Abri in brand M Oranjefeesten in De Erker Door Rein Wolters SCHIEDAM De gemeentepo litie wil een beter contact met het publiek. Dit blijkt uit de nieuwe werkwijzen» waarvan een lijvige nota melding maakt. „Een verbete ring van de dienstverlening kan er toe bijdragen dat de burgerij de politie beter gaat benutten en mo biliseren voor de aanpak van cri minaliteit en onveiligheid en dat de afnemende sociale controle daardoor weer versterkt," schrijft korpschef P. J. van den Hengel in een 42 pagina's tellend rapport waarover de gemeenteraadscom missie voor Openbare Orde en Po- litie-aangelegenheden zich van avond buigt. De commissaris benadrukt in de nota dat klantgerichtheid geen aanzienlijke uitbreiding van de hulpverleningstaak inhoudt, maar dat het hierbij veel meer gaat om de instelling waarmee de politie zich tot de burgers richt. Dus aan giften uiterst serieus nemen en ook meer inspelen op de reële ver wachtingen van het publiek op het gebied van veiligheid en leefbaar heid in de wijk. Hij wil voorko men dat mensen met hun klachten van het kastje naar de muur wor den verwezen. Hij denkt aan een werkwijze waarbij de politieman, die als eerste met een zaak wordt geconfronteerd, deze ook zoveel mogelijk afhandelt. De dienstverlening aan slachtof fers van criminaliteit moet ook verder opgeveizeld worden. In ie der geval moet duidelijk blijken dat de politie daadwerkelijk de grieven oppakt. Verhoging van de klantgerichtheid, aldus het rap port, mag echter geen lange wacht tijden betekenen bij het doen van aangiften. De procedures rond aangiften moeten vereenvoudigd. Een hogere aandachtsgraad voor kleine vergrijpen hoeft, volgens de visie van de korpschef, niet te lei den tot het méér inschakelen van de officier van Justitie. Bemidde ling om te komen tot herstel of be talen van de aangerichte schade kan een betere oplossing zijn dan een gerechterlijke afdoening. „Ex tra aandacht van de politie (in de vorm van preventie) voor bepaalde groepen jeugdigen, kan een betere remedie zijn dan het uitschrijven van een proces-verbaal." Van den Hengel schrijft te stre ven naar het werken aan de basis in de zin van 'kennen en gekend worden'. Hij wil het politiewerk in de wijken versterken door dit te laten verrichten door stadsdeelge bonden eenheden. Daarnaast blijft er een zogeheten bovenwijkse aan pak voor het bestrijden van bij voorbeeld ernstige misdaad. Aan de kwaliteit van bet personeel stelt de korpschef in de nota hoge eisen. „Politiewerk is in belangrij ke mate het behandelen van aller lei problemen en conflicten. De kwaliteit van het politiewerk zoals dat door de burger ervaren wordt, hangt in belangrijke mate af van een juiste beoordeling door de poli tieman of -vrouw. Dat vergt een groot probleemoplossend vermo gen." De commissaris wil af van te veel schijven in de communicatie. „Gestreeld moet worden naar kor tere lijnen tussen de top en de ba sis, zodat "besluitvorming sneller en op basis van directere informa tie kan plaatsvinden." SCHIEDAM Een open orgel middag heeft zaterdag in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat de concertserie 1989 ingeleid. André Verwoerd, de bespeler van het or gel in de Grote Kerk, en een aantal amateur-organisten bespeelden het orgel. De bezoekers mochten dat van heel dichtbij bekijken. Ook was er de mogelijkheid om bet kerkgebouw, dat pas een op knapbeurt heeft gehad, te bekij ken. Deze activiteiten liepen voor uit op dinsdagavond 25 april wan neer in dezelfde Grote Kerk bet eerste orgelconcert in de serie 1989 zal worden gegeven. Dan zul len organistes uit Rotterdam en Delft htm kwaliteiten ten gehore brengen. De twee 27-jarige organistes, Margreeth de Jong en Petra Vreenswijk, studeerden allebei aan het Rotterdams conservatrium. Het resultaat valt dinsdag te horen als zij onder andere composities van Bach en Sweeliinck zulen spe- pl len. Het concert begint dinsdag om g 20.15 uur. De toegangsprijs be- g draagt ƒ6,50, houders van de Pas 65 of het CJP betalen twee gulden minder. André Verwoerd, de vaste organist van de Grote of St, Jans Kerk, kreeg zaterdag veel bezoek op de orgelgalerij. 71-- SCHIEDAM Ondanks het slechte weer van giste ren namen toch nog vijfen zestig sportievelingen de moeite mee te doen aan de Bruggenloop. Voor mensen die niet mee konden of wilden doen aan de presta tieloop had Klubhuis Zuid een klaveijastoemooi geor ganiseerd. De door Klubhuis Zuid voor de vijfde achtereen volgende keer gehouden loop voerde langs een flink aantal Schiedamse brug gen. De lopers waren vol gens Ada Elshof van Klub huis Zuid van zeven tot m zestig jaar. Voor de deelnemers lag er na afloop een herinne- ringsmedaille klaar, maar daarvoor moest nog wel een traject van drie, zes of negen kilometer worden afgelegd. Uiteindelijk werd de negen kilometer gewon nen door een snelle Schie- damrper -inleen. tijdvan tweeendertigu tminutenm en tien seconden. De andere vierenzestig -deelnemers kwamen veel later aan bij de finish in de Dwars-' straat. Het aantal van vijfen zestig deelnemers was iets minder dan vorig jaar, wat lag volgens organisator Els- hof aan het slechte weer lag. Volgend jaar zal vrij- -ÏÊ wel zeker de zesde editie van de Bruggenloop plaats- vinden. Het waren zeker geen mooi-weer-lopers, de 65 doorzetters die in de regen over de bruggen van Schiedam-Zuid liepen. SCHIEDAM Behalve schrik heeft een 16-jarige jongen niets overgehouden aan een overval op 'hem in het Bachbos. Hij reed er op zijn fiets toen een man hem staan de hield en zijn portemonnee eiste. De jongen gaf deze af, waarna de overvaller de inhoud bekeek. Om dat het hem kennelijk tegenviel gaf hij deze met inhoud en al aan de jongen terug en ging er van door. Voor 2500 gulden aan goederen mist de eigenaar van Goed Wonen Van Meurs aan de Oranjestraat na een greep in zijn etalage. De ruit vernielde men door er een straat tegel doorheen te gooien. Een in sluiper sloeg zijn slag toen een be woonster van de Kerkweg even naar de buren was. Via de onafge sloten achterdeur kon hij een por temonnee met vierhonderd gulden wegnemen. SCHIEDAM - Met gebroken ribben en een geperforeerde long is vrijdagavond een 29-jarige Schiedammer opgenomen in het Schieland-riekeahuis. Hij raakte gewond toen de auto van een 48- jarige Rotterdammer, waarin hij meert pd, op de kruising van de Stadhouderslaan en de Willem de Zwijgerlaan op een andere auto botste. De twee chauffeurs bleven ongedeerd. De Rotterdammer bleek onder invloed van alcohol te zijn en is ingesloten. SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het Van 't Hoffplein het reclamebord van een abri in brand gestoken. De brand weer bluste het vuur. Gistermid dag had de brandweer ruim één uur werk aan het blussen van een schoorsteenbrand in een woning aan het Edïsonplein. De schade bleef beperkt. MAASSLUIS Het Nationaal Sleepvaartmuseum vormde afgelo pen zaterdagmiddag het middel punt van een maritiem getint feest ter gelegenheid van de uitbreiding van dit museum. Tegelijkertijd vierde het bestuur van dit enige sleepvaartmuseum ter wereld sa men met genodigden en honder den belangstellenden het tienjarig bestaan in het centrum van de voormalige thuishaven van ontel bare vissers en sleepboten. Maas sluis. Vanwege de grote belangstelling in het zeer stijlvolle en karakteris tieke sleepvaartmuseum leek het er af en toe op, dat de uitbreiding nog steeds onvoldoende ruimte bood aan bezoekers. De uitbreiding kon worden gerealiseerd door een aangrenzend pand bij het museum te trekken. Er zijn twee doorgan gen gemaakt in de wand van wat men de grote zaal van het al be staande gebouw noemt. Deze geven toegang tot een trappenhuis van het nieuwe gedeelte. Het trappen huis vormt een in het oog vallend onderdeel omdat het in de vorm van een scheepstrappenhuis is ge- 'Ét Ook buiten het museum was het feest bouwd. Door middel van deze trap belandt de bezoeker in de vier spiksplinternieuwe expositieruim ten. De totale uitbreiding kostte een paar centen, plusminus 400.000 gulden, maar de resulta ten kunnen op zijn minst fraai ge noemd worden. Tegelijkertijd met de herope ning van het Nationaal Sleepvaart museum vond de opening voor het publiek plaats van een passende expositie 'Thuishaven Maassluis'. Deze tentoonstelling, die rijkelijk is voorzien van foto's, scheepsmo dellen en documenten, vertelt het verhaal van de wijze waarop Maassluis zich in de loop der jaren ontwikkelde tot nationale sleep- vaarthaven. Dat het bestuur in zijn nopjes is met de uitbreiding van het muse um blijkt uit de woorden van één van zijn vertegenwoordigers, de heer N.J. Ouwehand: „De uitbrei ding is een enorm karwei geweest. Niet alleen de verbouwing op zich, maar ook het bij elkaar krijgen van de financiële middelen. Geluk kig hebben velen ons met giften laten merken, dat zij belang hech ten aan dit museum. Op 20.000 gulden na zijn we helemaal rond. In de afgelopen weken hebben we met zo'n 15 vrijwilligers nog eens extra hard gewerkt om alles op tijd klaar te krijgen. Eén van de leuke nieuwe dingen die we nu in huis hebben is de ingebouwde stuurhut, die bestaat uit zowel ou dere als moderne onderdelen. Maar behalve op deze aanwinst zijn we ook trots op de rest van de nieuwe voorzieningen en mogelijk heden. We verwachten dit jaar ze ker zo'n 8.000 tot 10.000 bezoekers te zullen ontvangen." Niet alleen in maar ook buiten het Sleepvaartmuseum was het merkbaar dat zich een feestje af speelde op üe hoek van de Hoog straat en de aangrenzende haven. In een grote tent op een ponton deden de bezoekers zich te goed aan hapjes, drankjes en muziek van de Dixie Snails, die er duide lijk zin in hadden. Wie over zeebe nen beschikte, maakte een rond vaart met een sloep of een motor boot in de haven. Voor wie het lie ver iets minder avontuurlijk moest zijn, kon een bezoekje brengen aan enkele schepen. De openingstijden van het Nationaal Sleepvaartmuse um zijn op zaterdag van 1117 uur, op zondag 1317 uur en op woensdag 1417 uur. SCHIELAND Drie kunstenaars exposeren tot en met 13 mei in de galerie van het Schieland ziekenhuis. Schilderijen van Loes van Prooijen zijn te zien in de poli kliniek aan de B.K.-laan. Vakan tiebestemmingen, dieren en de omgeving van Schiedam en Rot terdam zijn haar favoriete on derwerpen. Henk de Deugd ex poseert ^eveneens in de polikli niek. Hij houdt veel van land schappen en stadsgezichten, maar schuwt ook het non-figu ratieve niet. Op werkdagen geo pend van 9 tot 17 uur. In de Stadhouderslaan han gen tekeningen van de Vlaar dingse kunstenares Dini van Leeuwen. Niet alleen het teke nen van de natuur spreekt haar aan, maar ook het portretteren van mens en dier. Dagelijks te bezichtigen van 9 tot 20 uur. SPOOR Natuur in beeld is de titel waaronder de fotograaf Gerard Spoor in de foyer van Theater deJTeerstoof, Nieuwstraat 12 in cmëoam zijn werk tentoon- jjrstelt. In bijzondere kleurenfoto's toont, deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekijken vanaf een uur voor aanvang van iedere voorstelling in het theater tot sluitingstijd. SUIKER In het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen exposeert tot 29 april de Vlaardingse kunstena res Jeane Suiker. Zij toont een aanml schilderijen die als on derwerp bijzondere plekjes in de Broekpolder hebben. Jeane Suiker is een groot liefhebber van dit natuurgebied, waarover zij zegt: „Ondanks het -giftige havenslib gaat de natuur haar gang en geeft haar schoonheid niet prijs." Haar Broekpolder schilderijen hebben soms een magisch-realistische inslag. Geo pend: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur en zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. HANS WAP De Rotterdamse kunstenaar Hans Wap exposeert tot en met 26 mei in het Delta hotel aan de Maasboulevard in Vlaardingen. In zijn linoleumsnedes is het 'vliegtuig een belangrijk ele ment. Het vliegtuig symboliseert het reizen. Het geeft beweging en vooruitgang aan, maar ook het onverwachte. Deze tentoon stelling is dan ook georgani seerd in samenwerking met Fokker en de F27 Friendship Association. EUKEMANS 'Viool solo' is de titel waar onder de Brabantse kunstenaar Harry Eijkemans exposeert bij het Muriekinformatie- en docu mentatiecentrum van Ton Stolk, Westhavenkade 45, Vlaardin gen. Tot en met 30 april toont hij daar tekeningen en schilde rijen waarin de viool, op schet-' smatige wijze weergegeven, cen traal staat. Geopend maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur. STEMMER De Dordrechtse kunstenaar Hans Stemmer exposeert in de Koningshof, üiverlaan 20, in Maassluis schilderijen en teke ningen die veelal als onderwerp de scheepvaart hebben. Niet zo verwonderlijk als men weet dat de kunstenaar als werktuig bouwkundige op de koopvaardij interessante reizen heeft ge maakt. In zijn werk betuigt Hans Stemmer de scheepvaart en alles wat daarmee samen hangt zijn liefde. VAN BEKKUM Landschappen^; en/'; stillevens van de^Rteterflamse Kmstenaar bij koffié:°'en*'thëëscnenkéfij'lde Zeeman, Hoogstraat 205 in Vlaardmgen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoon stellingen in binnen- en buiten land op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. BRAAD Met het vernieuwde filiaal van de Bondsspaarbank aan de Sehiedamseweg heeft Vlaardin gen er een expositieruimte bij. Tot 18 mei stelt de Vlaardingse kunstenares Annette Braad in de hal van het bankkantoor werken in gemengde technieken ten toon, waarin zij theaterper| soonlijkheden uitbeeldt. In dë toekomst zullen ook andere Vlaardingse kunstenaars ge bruik kunnen maken van deze ruimte. Geopend: op werkdagen van 9 tot 16.30 uur en op koop avond van 18.30 tot 20 uur. CURSISTEN Naast de Galerie/Artotheek huisvest cultureel centrum Hol- landia aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen ook de Vrije Academie. Cursisten daarvan stellen nu tot en met 13 mei de resultaten van hun inspannin gen op de teken-, fotografeer en boetseerlessen ten toon in de Galerie/Artotheek. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur), vrijdag avond van 19 tot 21 uur en za terdag van 12 tot 17 uur. SCHIEDAM De daling van de werkloosheid in de regio zet zich voort. Vorige maand is het aantal werklozen afgenomen met 284 personen. Eind maart stonden nog 8713 mensen ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Schiedam, tegen 8997 in. de maand daarvoor. Bij de man nen nam het bestand af met 171, bij de vrouwen met 113. Wel meldden zich in maart 810 nieuwe werklozen aan, maar daar stond tegenover dat 1094 mensen hun inschrijving bij het GAB lie ten beëindigen. Uitgedrukt in per centages van de totale afhankelijke beroepsbevolking daalde de werk loosheid onder mannen en vrou wen met 0,1 percent, tot 10,3 voor mannen en 14,0 voor vrouwen. Bijna alle cijfers van de ge meentes in de regio vertoonden een gunstig beeld. Alleen in Maas land bleef de situatie gelijk. Maar in Schiedam en Vlaardingen nam de werkloosheid af met respectie velijk 90 en 124 personen. Ook in de verschillende be roepsgroepen ziet het er gunstig uit. Alleen in de bouw viel een toe name van 14 op. Maar bij de ande re beroepsgroepen was stabilisatie of afname de meest voorkomende tendens. Vooral onder de metaal bewerkers (min 67), het handels- personeel (min 45) en het kantoor- en onderwijzend personeel (min 87) vonden aanzienlijke dalingen plaats. Desondanks blijft het aan deel van de metaalbewerkers (1205), het kantoor- en onderwij zend personeel (1594) en het perso neel in algemene dienst (1521) hoog. Bij de schoolverlaters slaagden 24 mannen en 27 vrouwen erin om een baan te vinden. Bij de ove rige jeugd daalde het aantel werk lozen nog veel sterker. Daar von den 146 personen 74 mannen en 72 vrouwen een betrekking. Zij vonden vooral werk in de han dels- en kantoorsector. De meeste mensen die in fe bruari weer een baan vonden wa ren ongeveer drie tot vijf maanden werkloos. Het aantal langdurig werklozen nam vorige maand toe met vijf. Deze groep vormt 48,5 percent van het totale bestand van werklozen. SCHIEDAM Rond ko ninginnedag organiseert wijkcentrum De Erker ook weer een aantal activiteiten voor jong en oud. Voor de jongeren wordt vrijdag avond 28 april in de West- wijk een lampionnen-op tocht gehouden. Van de deel nemers wordt verwacht dat ze htm eigen lampion mee nemen. De optocht, die door Harpe Davids zal worden omlijst, start om 21.00 uur vanaf De Erker. Op koninginnedag zelf dit jaar dus op zaterdag 29 april vindt 's avonds een groot oranjebal plaats in De Erker. Een eigen Huisband en gratis oranjebitter zal het bal een oranje tintje geven. De toegangsprijs is 2,50 en kaarten zijn nu al verkrijg baar. r. s SCHIEDAM Koninginnedag zal ook dit jaar Schiedam niet on opgemerkt voorbijgaan. Buurthui zen en oranjeverenigingen hebben van 's morgens vroeg tot in de late uurtjes van zaterdag 29 april een groete hoeveelheid activiteiten ge epland. Een greep daaruit. Al om acht uur gaat koningin nedag van start met het luiden van kerkklokken en het uitsteken van de vlag. Twee uur later zal in het oude dorpscentrum de Kethelse Feestmarkt beginnen, die de hele dag zal voortduren. Kinderen mo gen tijdens deze dag gratis een groot luchtkussen betreden. Ook vanaf tien uur wordt op het schoolplein van de Koningin Julianaschool in Schiedam-Noord het Straattekenen gestart. Buurt huis Nieuwland begint een half uur later een speciale Kinder- markt. Voor 's avonds staat vanaf 19.00 uur op het parkeerterrein achter de Hema een grote taptoe op het programma. Schiedainse__ drumbands als de Jeugd Rijn mondband, Juliana en Gusto verle nen hun medewerking. Een groot openlucht oranjebal in het een-»» tram van Kethel moet de feestelij- r< ke dag afsluiten. Het feest zal du-^ ren van 20.00 tot 24.00 uur. alle merken meestaf klaar terwijl u wacht da's pas service' Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 .t, (INGEZONDEN MEDEDELING) iÖ OWJl t rd H' «."f

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1