Alle parti jen gelukkig met wijz ging van pol tiecultuur Wa 'mtekrachtc&ntirale Bachplein in werking Zijdeveld belooft woonwagenplaatsen MET HERSENS, LUISTERT NIET NAAR HET WEERBERICHT 1 Het Vrije Volk SCHIEDAM Nieuwe fietsroute Midden- Delfland I! W. van der Pas B.V. Fluitclub Harmonie groeide uit tot een bloeiende Rijnmondband ^1 Bij uitbreiding gemeentekorps verdere versterking zelfstandige wijkteams Wethouder opgezocht in kamer; nieuw gesprek over 36 standplaatsen in Spaland Ward Ruyslinck vertelt op schrijversavond ■Ir PAGINA 14 DINSDAG 25 APRIL 1989 Ernstig gewond bij val van fiets SCHIEDAM De 14-jarige Fleur Portheine uit Vla ar din gen is gisteren op de Vlaardin- gerdijk met haar fiets over de kop geslagen. Het meisje kwam bijzonder ongelukkig terecht. Met een gebroken rechterpols, gebroken linker schouder, een hersenschudding en een scheur achter het linker oor is ze in het Schieland-ziekehhuis opge nomen. Vervalste dollarbiljetten SCHIEDAM Bij het opma ken van de kas zijn in het fili aal van de ABN aan de Koe markt drie valse biljetten van honderd dollar ontdekt. Ver moedelijk zijn de waardeloze papiertjes deze maand by de bank ingewisseld. Het betekent een schadepost van 610 gulden. Auto in brand SCHIEDAM De bestuur der van een personenauto moest gistermorgen rap uit zijn auto stappen. Op de rijkweg 20 (nabij de afslag Schiedam-Cen- trum! vloog zijn vervoermiddel spontaan in brand. De brand weer bluste het vuur en een ta- kelbedrijf voerde het wrak af. Parkeermeters opengebroken SCHIEDAM In het cen trum van de stad zijn gisteren 24 parkeermeters opengebro ken en leeggeroofd. Op aanwij zing van getuigen hield de poli tie een 27-jarige man uit Rot terdam aan. De man ontkende, dat hij bij het kraken betrok ken was en werd weer heenge zonden. Adelaarstocht door Voorstreok SCHIEDAM De Toerclub Rijnmond houdt op zondag 30 april een Adelaarstocht door de Belgische Voerstreek en Zuid- Limburg. De deelnemers aan deze vrije fietstocht over een afstand van 120 kilometer ver trekken om 07.00 uur vanaf de kantine bij de Wielerbaan in het sportpark Harga. Gestart wordt bij caihping Gulperberg. Voor informatie tel. 4357266 of 4703137. Op ,15 en 2I mef houdt de ver eniging! toertochten over afstan den van 140 en 200 kilometer. Wie deelneemt moet een gemid delde snelheid van 25 kilome ter per uur kunnen fietsen. Ben van Dungen in De Tender SCHIEDAM De Ben van Dungen/Jarmo Hoogendijk Quintet treedt donderdagavond op in het theatercafé De Tender in het Passage Theater. Deze in 1984 opgerichte groep heeft een eigen repertoire dat omschre- iven kan worden als 'neo-bob' eigentijdse harmonisch/melodische struc turen gecombineerd met een nimmer ophouden swing. Aan vang 21.30 uur. De entree is gratis. SCHIEDAM Professionele krachten van buiten het korps worden ingehuurd om bij de ge meentepolitie de heersende cul tuur geheel om te gooien. De oude strakke hiërarchische verhoudin gen maken plaats voor een ver deelde verantwoordelijkheid met spreiding van bevoegdheden. De drie te vormen wijkteams, elk be staande uit minstens 24 man, krij gen een ruime zelfstandigheid. „Zy zijn zelf het best in staat te beoor delen met welke werkwijze hun team het beste functioneert in hun rayon." Zo verduidelijkte gisteravond hoofdinspecteur Buijnink de in ok tober te starten nieuwe opzet van het Schiedamse politiekorps tegen over de raadscommissie voor Openbare Orde en Politiezaken. Politici van alle partijen toonden zich gelukkig met die nieuwe aan pak. Korpsleiding en dienstencom- missie (een soort ondernemings raad) hebben inmiddels al over eenstemming bereikt over de nieu we organisatie en werkwijze. Er zijn zelfs al namen ingevuld. Na met burgemeester Scheeres en de raadscommissie wordt vrijdag met het Openbaar Ministerie over de modernisering gesproken. Hoofdinspecteur Buijnink, die pas een maand officieel in dienst is van het Schiedamse gemeente korps, krijgt straks de leiding over de uitvoerende dienst, waartoe de wijkteams en het stedelijk recher cheteam behoren. Hij heeft al voor zijn indiensttreding meegewerkt aan de reorganisatie. Hij kan bo gen op een dertienjarige ervaring in Haarlem, dat landelijk voorop liep met de modernisering van de politie-aanpak. Daar was Buijnink nauw betrokken bij de ontwikke ling van de veld winnende filoso fie, dat de politie vanuit de wijken effectiever kan werken. In Schiedam had men in 1984 na een organisatie-onderzoek hier ook wel voor gekozen, maar binnen een jaar bleek niemand in het koips gelukkig met die wijziging Een nadere analyse van de knel punten bracht aan het licht, dat die mislukking een gevolg was van het blijven hinken op twee ge dachten. Aan de oude structuur van een centraal geleid korps wa ren zes wijkteams gehangen, die door hun geringe omvang gefrus treerd raakten omdat ze geen be hoorlijk dienstrooster konden han teren en vaak enthousiast begon nen werk moesten laten schieten. Op grond van die ervaring is nu gekozen voor een halvering van het aantal wijkteams, maar de de omvang daarvan aanzienlijk te vergroten en elk team bijvoorbeeld ook van een eigen rechercheur te voorzien. Verder is de diensttijd van die teams voorlopig beperkt tot de werkdagen van 8.00 tot 22.00 uur. „Een beslissing, die sa menhangt met de vaste gegevens van mankracht en rechtspositie. Maar zodra er een uitbreiding van het korps komt, zullen we die be nutten voor de versterking van de wijkteams," beloofde commissaris P.J. van den Hengel. De korpschef stelde hiermee alle raadsleden gerust, die geen vrede hadden met het ontbreken van wijkteams in het weekeinde. Hij waarschuwde er wel voor, dat men niet de politieman mag zien als een maatschappelijk werker in uniform. „Voor dergelijk specialis tisch werk zijn wij niet opgeleid. We hebben geleerd datje kinderen anders moet benaderen dan een delinquent, maar verder niet Het is ook beter naar een goede hulp instantie door te verwijzen en dat doen we dus ook. Onze relaties met het maatschappelijk werk zijn uitstekend." SCHIEDAM De bewoners van vijf 572 flatwoningen rondom het Bachplein en van 160 wonin gen in de Heijermaiisflat ontvan gen sinds enkele dagen hun warm te van een speciale warmtekracht centrale. De energie-zuinige instal latie is gisteren door ir. H. Eiken broek (directielid van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam) en wet houder A.G. Wiegman (financiën) voor het eerst aan de buitenwereld getoond. De mini-centrale, die ook elektriciteit opwekt, is onderge bracht in een speciaal gebouwtje aan de kop van Flat 5. De warmtekrachtcentrale maakt deel uit van het energiebe sparingsprogramma van de ge meente. Op jaarbasis wordt onge veer 230.000 kubieke meter aard gas bespaard. Bovendien wekt de installatie jaarlijks 2,5 miljoen ki lowatt elektriciteit op. Dit is meer dan de bewoners van de zes woon gebouwen verbruiken. De overca paciteit wordt aan het gewone elektriciteitsnet geleverd. Vanavond om 19.00 uur onthul len wethouder Wiegman en me vrouw R. Huysmans in de warmte- Door Rein Wolters SCHIEDAM „Er zijn grenzen aan het maximum. Dit is mijn laatste bod." Wethouder Chris Zij develd was gistermiddag het dis cussiëren met ontevreden bewo ners van het woonwagencentrum aan de Schiekade zichtbaar zat. Op hun beurt waren de samenge stroomde bewoners dat ook. Ze bleven boos op Zijdeveld omdat hij maar niet de antwoorden gaf die men wilde horen op de door hen bij herhaling gestelde eisen. Het leidde tot een impasse, die mogelij kerwijs op maandag 8 mei wordt doorbroken. Maar tot die tijd blij ven de bewoners van het woonwa gencentrum in ieder geval zitten met gevoelens van frustratie en onvrede. woonwagenbewoners zich tegen de wijze waarop de gemeente naar hun mening invulling geeft aan de bouw van minimaal dertig nieuwe standplaatsen vooe&eg&fóggns in de nogote bouwen woonwijk Spa- land-WésïJ Ze vinden dat ze' tot op heden onvoldoende inspraak heb ben gehad en dat ze voor voldon gen feiten zijn geplaatst. Twee we ken geleden ontving de gemeente van staatssecretaris drs. E. Heer- ma schriftelijk toestemming om met de bouw van 2150 woningen en dertig woonwagenstandplaatsen in Spaland te beginnen. De toe komstige bewoners zijn hiervan door Zijdeveld direct schriftelijk op de hoogte gebracht. Ook naar het woonwagencentrum ging een telefoontje uit met de mededeling dat in de maand mei een afspraak voor nader overleg zou worden ge maakt. Tot zover was er nog niet zo heel erg veel aan de hand. Sinds enige tijd staat er in het Stedelijk Museum echter een ma quette opgesteld van een deel van Spaland. Hierop is ook een woon wagencentrum aangegeven van 8 en 7 standplaatsen, gescheiden door een sloot. Het is deze maquet te die de woede opwekte. De bewo ners zeggen dat zij niet wisten van het bestaan en al evenmin dat er pas voor één nieuw centrum een plek is aangewezen. Vorige week donderdag probeerden ze hierover opheldering te krijgen, maar Zijde veld was er niet. Vrijdag leidde het ongenoegen tot een blokkade door de woonwagenbewoners van het stadskantoor. In een moeizaam gesprek met burgemeester drs. R. Scheeres werd overeengekomen dat er gisteren verder zou worden gesproken. Om acht uur nestelden zich ruim twintig woonwagenbewoners in de kantine van het stadskan toor. „We gaan hier niet eerder we- met- wethouder Zijdeveld hebben gesproken," al dus woordvoerster Katrien Lam. Om .kwart over elf arriveerde de bestuurder. Hij legde nog eens ipjjdat^^bewqneigmej hunsactie* ill) teitQ.(Voorbarig zijn. ajDe belof ten die ik heb gedaan ten'aanzien van inspraak zijn nagekomen, zo als de gemeente altijd haar afspra ken nakomt." Mevrouw Lam maakte duidelijk dat er een duide lijk antwoord moest komen op de vraag op welke plek in Spaland een tweede woonwagencentrum van 15 standplaatsen wordt ge bouwd en waar de overige zes ge zinnen van het oude centrum wor den gehuisvest. i Ook de oude discussie over één groot nieuw centrum of renoveren van het oude laaide weer op. Met het geduld van een engel legde Zij develd keer op keer uit dat de rijksoverheid dit niet toestaat, maar dat centra van vyftien stand plaatsen het maximaal haalbare is. De bewoners bleven hameren op duidelijkheid over in totaal min stens 36 standplaatsen. Zijdeveld kon niet anders dan telkens vertel- i«V SWl crnof* Om acht uur nestelden zich ruim twintig woonwagenbewoners in de kantine van het stadskantoor en maakten duidelijk: „We gaan hier niet eerder weg voordat we met wethouder Zijdeveld hebben gespro ken." len dan nog niet bekend was waar de overige standplaatsen in Spa land komen en dat hij een ant woord met uit een hoge hoed kan toveren. Hij kwam in een eerste discussie overeen op maandag 8 mei met de bewoners van gedach ten te wisselen over de invulling van het eerste centrum en verliet de bijeenkomst. Hiermee namen de woonwagen bewoners geen genoegen. Een dele gatie van hen zocht de wethouder in zijn kamer op en eiste opnieuw een versnelde behandeling van het onderwerp. Onder druk keerde Zij develd in de loop van de middag terug naar de kantine. Hij maakte de bewoners duidelijk dat de agen da dit niet toelaat. „Volgende week wordt een aantal dagen (He melvaartsdag, Bevrijdingsdag) niet gewerkt. Ik beschik dan niet over ambtelijke medewerkers." Maar ook deze excuses werden niet geac cepteerd. Het laatste bod van Zij develd was het voorstel om zijn ambtenaren te vragen volgende week af te zien van hun vrije da gen. Hierdoor zou een open ge sprek met de bewoners enkele da gen vroeger kunnen. Wel kregen de bewoners de toe zegging dat Zijdeveld streeft naar de bouw van 36 standplaatsen, zes meer dan in het bestemmingsplan voor Spaland zijn opgenomen. Toen dit plan ruim twee jaar terug was vastgesteld was als vervanging voor het oude centrum dertig standplaatsen berekend. Omdat er minder bewoners van de Schieka de zijn vertrokken dan was bere kend en er bovendien drie ver huisde gezinnen te kennen hebben gegeven terug te willen keren, zijn nu 36 standplaatsen nodig. Volgens een rijksnorm moet Schiedam vijf tig standplaatsen bouwen. „Maak daarvoor de plannen, bespreek ze met ons en dan bekij ken wij wel wie naar wat ver huist. Eerder gaan we niet van de Schiekade weg. We verhuizen niet zonder te weten waarheen," kreeg Zijdeveld toegevoegd. krachtcentrale een plaquette. Deze is aangebracht ter nagedachtenis aan haar man. De heer J. Huy smans was bestuurslid van de be wonersvereniging Bachplein en in spirator voor de plaatsing van de warmtekrachtinstallaties. Aanslui tend kunnen belangstellenden de stookinstallatie beziehten en ook een bezoek brengen aan een kleine expositie over warmtekracht in het tegenover gelegen natuurcen- trum De Boshoek. SCHIEDAM Bij de VVV- Schiedam is een nieuwe fietsroute door Midden-Delfland verkrijg baar. De route is samengesteld door de heer M.J. van Alphen, me dewerker van de overleggroep 'Na tuurbehoud en natuureducatie bre dere basis'. Van zijn hand zijn ook de illustraties, die in de routebe schrijving zijn opgenomen. De rou te is overigens alleen te fietsen tot eind september omdat een over steek gemaakt moet worden, met het veerpontje over de Maassltöse Trekvaart. v r De vraag naar fietsroutes en fietskaarten neemt in deze periode van het jaar sterk toe. Bovendien is de belangstelling van zowel fiet sers als wandelaars voor het ge bied Midden-Delfland groot. Het hart van de nieuwe fietsroute is het gedeelte 'Vlietlanden', een stukje beschermd natuurgebied. De nieuwe fietroute kost één gulden' en is verkrijgbaar bij de WV aan de Buitenhavenweg 9. SCHIEDAM De bekende Bel gische schrijver Ward Ruyslinck houdt.,zaterdagavond een lezing in.;-: de Filmclub" van' xKeater .dé .Teer-'} "stöof. Tijdens de zevende!speciale; schryversavond van.dit seizoen zal;,r hy vertellen en voorlezen uit eigen werk en zullen bovendien gesig-*, neerde boeken te koop zijn. Vanaf 20.30 uur is iedereen welkom. Ruyslinck verwierf vooral be kendheid door zijn in 1958 uitge-,! geven boek Wierook en Tranen, dat is gebaseerd op zijn vlucht naar Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog. Andere beroemde boeken van de in 1929 in Antwer pen geboren Belg zijn De Ontaarde Slapers en De Verliefde Akela. Zijn boeken zijn inmiddels al in twaalf talen vertaald, terwijl enkele al zijn verfilmd of voor het toneel be werkt. Ook naar aanleiding van zijn optreden in De Teerstoof zal in de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven in de loop van de volgende maand een boekenstailing over het. werk van Ruyslinck worden inge richt. f ei I i De erkende Somfy-specialist weet alles van zelfdenkende zonneschermen U herkent hem aan het Somfy-diploma voor alle zonweringen en rolluiken, zowel nieuw a/s reparatie. Nieuwe Haven 57, 3116 AA Schiedam tel. 010 - 4.26.26.87 Fax 010 - 4.26.81.88. SCHIEDAM Rooskleurig was de tijd niet en geld voor in strumenten was er ook al niet Toch werd in april 1929 besloten tot het oprichten van de Fluit club Harmonie. Met slechts twaalf jonge muzikanten en J.F. Veenman als voorzitter werd toen de basis gelegd voor de nu nationaal en internationaal be kende Rijnmondband, in naam nu voorafgegaan door Schiedams Tamboer- en Trompetterkorps. Op 6 mei houdt het Neder landse toporkest een receptie voor genodigden en aansluitend een reünie voor de vele honder den oud-leden. Aan de bevolking zal het jubileum ook niet onge merkt voorbij gaan. In samen werking met de Stichting Bran dersfeesten is een Branderstaptoe in voorbereiding. Aan dit evene ment geven op woensdag 20 sep tember behalve de Rijnmond band enige korpsen van grote faam hun volledige medewerkin gen. Momenteel werkt de Rijn mondband aan de voorbereidin gen voor deelname aan het We reld Muziek Concours op 23 juli in Kerkrade. Maar voordat de Rijnmondband naar het 'brons- groen-eikenhout' afreist, concer teren de muzikanten in juni eerst nog enkele keren tijdens een meerdaags bezoek aan de West- duitse stad Iserlohn, In 1934 begon de Fluitclub ge lijkenis met een echt muziek korps te krijgen; behalve tam boers waren er ook hoornblazers ingelijfd. Vandaar ook de nieuwe naam: Tamboer- en Pijpercorps Harmonie. Bovendien was het korps veelgevraagd door plaatse lijke organisaties en niet in het minst door de Christelijke Jonge Mannen Vereniging (CJMV), waarvan de muziekvereniging een onderdeel was. Het eerste uniform bestond uit een donkere broek, wit Schiller hemd, alpinomuts en een strop das in de stadskleuren, dus zwart met gele strepen. In 1942 werd nog wel het koperen jubileum ge vierd, maar dit betekende tevens een voorlopig einde van de acti viteiten. Betere tijden begonnen toen de Tweede Wereldoorlog tot het verleden behoorde. Er brak zelfs een bloeiperiode aan; het le dental groeide evenals het aantal optredens. Toch volgde in 1959 een nieuwe inzinking. Diverse leiders en leden hielden het voor gezien na de viering van het der tigjarig bestaan. Onder voorzit terschap van H. Jongman werd naar vernieuwingen gezocht. Voor de fluitgroep werden vrou- i wen aangezocht. Zijn actie had succes en Harmonie kwam terug. Jongman werd in 1965 opge volgd door G. van Aalten, die lei ding gaf aan grote veranderin gen. Antwerpen was de eerste buitenlandse plaats die werd aangedaan. De naam van de ver eniging was intussen veranderd in Rijnmondband. In 1970 brak Rijnmond op het nationale niveau defintief door. De 39 muzikanten behaalden in Kerkkrade de eerste prijs in het Wereld Muziek Concours en dat deden zij in 1973 (toen met ande re uniformen en een gemoderni seerd instrumentarium) nog eens dunnetjes over. De uitnodigingen uit het buitenland stroomden Het Tamboers- en Pyperscorps Harmonie in 1939. binnen Veel succes had de Rijn- mondband met de Engelse show en de Kozakken-act die de zij zich eigen had gemaakt. In 1977 reisde het orkest af naar de Mimosafeesten in Zuid franse Cannes en in hetzelfde jaar acteerde een kapel van kon geschoren Rijnmondband-leden voor het paleis Noordeinde in Den Haag om mee te werken aan de opname voor de speelfilm 'Soldaat van Oranje'. In dat suc cesjaar werd in Ahoy' ook mee gedaan aan een Avro-uitzending die door vele landen in Europa werd overgenomen. Hieraan dankt de vereniging een uitnodi ging van de Gouvemor van het kanaaleiland Jersey om in 1978 deel te nemen aan de traditione le Battles of Flower, een giganti sche bloemenoptocht. De Rotter damse drumfanfare en tamboer korps Excelsior was een jaar la ter de muzikale attractie van de optocht. Wethouder L.A. Hafkamp opende in 1986 het nieuwe ver enigingsonderkomen in het Blaa- uwhuis aan de Lange Nieuw-* straat. Eén jaar later droeg H. Freijsen na een staat van dienst van 23 jaar de dirigeerstok over aan J. Bakker, kapelmeester van de Genie en oud-lid van Harmo nie. In dat jaar droeg ook G. van Aalten de voorzittershamer over aan zijn opvolger G. Magielsen. Zowel de receptie (13.00 tot 15.00 uur) als de reünie daarna vinden plaats in het Blaauwhuis. Informatie over de reünie kan worden ingewonnen bij Ido Fer- werda, telefoon 4748533. f W8 a w vtSUvr-ui, r -Jr SG5VT®3S5-?T i A I i (INGEZONDEN MEDEDELING) Niels is zo wispelturig als het Nederlandse weer. Dat is lastig voor de weerman, maar ook voor u. U kunt na tuurlijk van binnen naar buiten blijven hollen of de hulp v-J; van de buren inschakelen; de SÓmfy-Matic is wel zo ^■1 gemakkelijk. Uw zonneschermen komen volautoma- E--T.TI -k'J hsch in actie, als de zon werkeli|k doorbreekt of als de wind echt opsteekt. Via impulsen van de zon- of de windontvanger stuurt de Somfy-Matic de KEMA-goedgekeurde Somfy-buismotor aan, die uw zonneschermfen) intrekt of afrolt. Han dig. 's Morgens onbezorgd de deur uit, want de Somfy-Matic waakt over de zonwenng aan uw huis. De hele dag! Weer, of geen weer! Zongaatschi|nen Het gaat regenen Zon breekt door Hot goot waaien I i' f w r lf

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1