Provincie deelt kritiek van eigenaar Bolssilo Het Vrije Volk SCHIEDAM Fietscrossbaan geopend op bouwspeelplaats Holy h '1 ecs eiland' Tevredenheid over cultuurbeleid Rotterdam Duidelijker zijn over pÉjnnen met oude industrieterreinen Met Martinit blijft het tobben GYMNASIUM HOUDT OLYMPISCHE SPORTDAG Wedstrijden jubilerende hengelaars Excelsior 20 ontloopt degradatie PAGINA 16 VRIJDAG 5 ME11989 i. Door Ben van Haren SCHIEDAM Wordt de 45 me- ter hoge Bolssilo langs de Noord-' vestgrachtdan toch omgebouwd tot een moderne torenflat met zes lagen kantoren, zes hotelverdiepin gen met elk tien kamers en daar bovenop een dakrestaurant? Me de-eigenaar' en project-ontwikkel- laar George Toth heeft sinds woensdag nieuwe hoop, dat zijn twee jaar oude plan verwezenlijkt wordt. Van provinciezijde kreeg de gemeente te horen, dat het (ge deeltelijk) instemmen met de be zwaren van Toth en zijn huurders tegen het bestemmingsplan Nieuw- land Zuid-Oost wordt overwogen. Schiedam dient zich duidelijker uit te laten over haar plannen met de oude industrieterreinen langs Noordvestgracht en Schie, vindt de provinciale planologische com missie (PPC). De commissie heeft Gedeputeer de Staten afgeraden goedkeuring te geven aan de gemeentelijke aan- Expositie De Erker SCHIEDAM Iedere maan dagavond komt er in wijkcen trum De Erker een groep en thousiaste mensen bij elkaar om onder leiding van Jan Pie- ters te tekenen en te schilde ren. Men bekwaamt zich in di verse technieken, zoals hout skool, grafiet, acryl en aquarel. Voor het derde achtereenvol- gende jaar laat de groep in een expositie zien wat men zoal ge leerd heeft. Vanaf maandag, wanneer de tentoonstelling om 20.00 uur geopend wordt, zijn in het wijkcentrum 21 kunst- werken te bekijken, van stille- vens tot.portretten. De toegang^ is vrij en de werkstukken blij ven een maand lang hangen. Vrouwenfilm in de Filmclub SCHIEDAM '-:- 'She must be seeing'things' I is de titel* van "dë film dii ififdrgfe'iiavWd tin het ka<Jei£v£cde .'ïgfiafidëlijksé clu? vrouwenfilms wordt ver toond door de Stichtingo Film club aan' de n Nieuwstraat 12). Overigens zijn mannen ook; welkom;' Aanvang 21.00 uurh Toegangsprijs per persoon vienjf gulden. 7 .''a; In de film staat de relatie van n twee vrouwen centraal. De enei is van oorsprong Braziliaanse, e heet Agatha en ze werkt als ad- u vocate voor zaken waarbij de i>* burgerrechter van zwarte men- sen in het geding zijn. De andeM re vrouw is een blanke die c films maakt en Jo heet. Allebei leven ze in New York, waar ze een druk bezet leven leiden met y eigen werk en vrienden. Somsy leidt hun verhouding daarom r- der, wat echter niet' ten koste gaat van de erotiek en het ple zier dat ze met elkaar hebben. De film kan betiteld worden als een lesbisch erotische comedie. Orpheus zingt op com- V pact-disc SCHIEDAM Op 17 mei presenteert het' Koninklijk Schiedams Mannenkoor Or pheus de eerste volgezongen compact-disc. De vereniging noemt depersing een unieke zaak omdat het een speciaal voor Orpheus gemaakte bewer king van het'in 1979 door Al- bert de Klerk geschreven en componeerde stuk Te Deum. Tegelijk met de cd komt er ook een langspelerplaat uit met daarop hetzelfde.luisterwerk.De Klerk schreef TeDeum destijds in opdracht van het ministerie van WVC voor mezzo-sopraan, mannenkoor en orkest. De com ponist heeft het echter voor Or pheus speciaal bewerkt. Inplaats van een orkest ver zorgt een kerkorgel de begelei ding, die door Albert de Klerk persoonlijk wordt bespeeld in de St. Josephkerk in Haarlem. Volgens het koorbestuur was de samenwerking tussen dirigent Richard Ram en de componist/organist uitstekend en heeft dat geleid tot een zui vere vertolking van Te Deum. Naast het Te Deum geven de cd en de plaat ook een inzicht in de andere muzikale mogelijkhe den van het mannenkoor. Ge kozen door Richard Ram, laat Orpheus horen dat oude en mo derne muziek boeiend luister- plezier oplevert. De plaat en de cd worden uitgegeven ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Or pheus. Uit de verkoop wil de vereniging de kosten bestrijden van de jubileumviering. Bij de presentatie van de cd en plaat maakt de vereniging tevens de plannen voor de komende drie jaar bekend. duidingen, voor; de oude "terreinen van Bols, Lanvas en Hollandia, die hu77Voorkomen in het bestem- mingsplan. Het is te vaag en geeft onvoldoende aan wat de gemeente lijke^ visie is voor dit gebied, on dermeer in relatie tot het centrum. .Advocate mr. D.A. Cleton van Kuyee BV, waarin Toth vijftig per cent aandeelhouder is en welke vennootschap officieel eigenaar is van het Bolsterrein, noemde woensdag op de hoorzitting van Gedeputeerde Staten de wijze van bestemmen van de gemeente voor dit gebied 'zonder enige realiteits zin'. „Onderzoek heeft aangetoond, dat renovatie van silo en mouterij haalbaar en gewenst is en dat de kosten van sloop (bijna 1 miljoen gulden -red.) niet betaalbaar zyn." Verder verweet zij de gemeente door het voorschrijven van een maximale bouwhoogte van twintig meter en het uitsluiten van hotel- bouw de plannen van Toth te tor pederen maar tegelijkertijd zelf op korte afstand (Stadserf) plannen te ontwikkelen voor de bouw van een hotel en kantoren. George Toth beweert, dat de ge meente hem tot aankoop van het Bolspand en de ontwikkeling van zijn hotel- en kantorenplan heeft gestimuleerd. Ambtenaar M. Smit, t' die tot verwondering van gedepu- n teerde L.E. Stolker-Nanninga het s gemeentebestuur vertegenwoordig de, reageerde hier zeer omzichtig ï- op: „Ik verwacht van de heer Toth geen loftrompet voor het meeden ken van ambtenaren over het op creatieve wijze invullen van het Bolsterrein, maar ik betreur wel de suggestie dat er overeenstem ming zou zijn bereikt. Er is wel veel overleg geweest maar bij de technische diensten zijn vragen blijven hangen, waarop geen ant woord is ontvangen. Zij kunnen niet over de drempel van scepsis heen stappen." Smit wees ook op de nadrukke lijke wens van de gemeenteraad om de hoogte van de bestaande in dustriële bebouwing van'32 en 45 ••<i.5rt:'ttfr?rs8xn a meter af te knotten en de bestem ming hotel voor die plek te schrap pen. Het ontwerp-bestemmings- plan hield die mogelijkheid nog open, maar de gemeenteraad heeft dat gewijzigd. Met de kritiek van de PPC had Smit ook moeite. Die commissie gaat er volgens hem aan voorbij, dat hier geen sprake is van een braak terrein. „De realiteit is dat er nogal wat steen en beton staat, dat in gebruik is bij bedrijven. Want al deelt de PPC de me ning van Toth en de zijnen, dat de gemeente vaag is in het aangeven van zijn toekomstplannen voor de drie oude bedrijfsterreinen (behal ve Bols nog Lanvas en HoUanida gist en spiritus), zij steunt die hoogbouwplannen niet. Zij waar schuwt voor ongewenste ontwik kelingen en noemt het Bolsterrein een ideale plek voor woningbouw. De PPC wil juist, dat de gemeente bij de inrichting van het ten noor den van Noordvestgracht en Schie gelegen gebied, tussen Parkweg en Horvathweg, sterk rekening houdt met de bestaande bebouwing aan de andere kant van het water. Vooral de relatie met de histori sche bebouwing van de binnenstad - wordt benadrukt. Kantoren horen volgens de PPC in de nabijheid van NS-stations. De planologie-adviseurs van de provincie hekelen het ontbreken van een structuurplan in Schie dam. „Onderzoek gericht op de mogelijke en wenselijke ontwikke ling van de gemeente als totaal is wenselijk. Het algemeen belang van een herontwikkeling kan dan geplaatst worden tegenover het particulier belang van de eigenaar van grond en opstallen," aldus de PPC. Gedeputeerde Staten zullen bin nenkort beslissen over het bestem mingsplan voor Nieuwland Zuid- Oost. De bezwaren van de bewo nersvereniging Delflandseweg over te vrezen overlast door bedrijfsves tigingen op het oude Hollandiater- rein acht de PPC ongegrond. jap A" J* c Behalve in het timmeren van houten flatgebouwen kunnen de jongelui nu ook hun energie kwyt op een fiets- "v '".'v- crossbaan.' VLAARDINGEN Op de bouwspeelplaats naast de kinderboerde rij in de Vlaardingse wijk Holy kunnen kin deren sinds woensdag middag niet alleen een hut in elkaar timmeren, maar ook crossen op de fiets tot ze er bij neer vallen. De baan is aan gelegd met een kleine gemeentelijke subsidie, en veel inzet van de vereniging Vrienden van de Bouwspeelplaats. Volgens Bea de Leeuwe, penningmeester van de vereniging, was het vijf jaar geleden noodzake lijk om een organisatie op te richten, omdat wijkcentrum De Hei paal het werk niet meer aankon. Alle activitei ten van het centrum moesten met een be roepskracht minder op touw worden gezet, na een van de vele bezuini gingsronden. „Tijdens vakantie- en andere vrije dagen zijn hier soms zo'n vijftig zestig kinderen in de weer. Er komt jeugd van heinde en ver, uit Schiedam en zelfs uit de Westwijk." Vorig jaar sloeg het noodlot korte tijd toe. De opbergruimte brand de af. De schuur was van hout en niet verze kerd. Dankzij een ano nieme gift van driedui zend gulden kon de ver eniging een betonnen garage kopen, die nu wel verzekerd is. Geld voor waterfietsen is er echter nog niet. Op de 3 speelplaats verrijzen o hier en daar bouwwer- 5 ken van twee, drie eta- ges hoog. Behalve het bouwen van deze hou- 5 ten flats worden er ook 5 in een afgedankte trein- 33 coupé handvaardig heids-activiteiten geor ganiseerd. Door:Ellen Scholtens ROTTERDAM Met de aanleg van een 'horeca-eiland' wordt een grootscheeps reddingsplan in gang gezet voor het Kralingse Bos in Rotterdam. Zodra de deelgemeente Kralingen haar goedkeuring ver leent, wordt begonnen met het af graven van de Plaszoom. De res taurants 'Minangkabau' en 'Bui tenzorg', die zijn gevestigd in een kopie van een Sumatraans familie huis, zullen daarna alleen nog via twee bruggetjes bereikbaar zijn. 'Het Minangkabau-eiland' is in de eerste plaats een poging om het bos weer de aantrekkingskracht te geven die het vroeger had. Beide restaurants zyn in korte tijd. uitge- r groeid tot publiekstrekkers en de dienst Stadsontwikkeling vindt dat i de nu nog braakliggende omgeving si een grondige 'face-lift' moet kry- gen. j-. Een andere overweging voor a het gedeeltelijk afgravenvan de is. Plaszoom is dat dit de waterhuis- cc houding ten goede komt. Een van vs de gevaren die het Rotterdamse r: bos bedreigen, is het te hoge grondwaterpeil. Momenteel wordt - nog onderzocht hoe de kwaliteit j van het bos kan worden verbeterd. bM Tot dusverre bieden de uitkom sten van het onderzoeksbureau """weinig Hoop. Het nu vijftig jaar -oude Kralingse Bos, dat gebouwd is op oorlogspuin, is steeds meer aan het verzakken en met name het oostelijke bosdeel heeft flink te ly den onder het oprukkende wa- ter. I*7 R. Wilschut, ontwerper coör dinator bij Stadsontwikkeling, ver wacht dat de resultaten van het isiji s Het Minangkabau-huis in het Kralingse Bos zal op een eiland terecht komen; De Plaszoom wordt afgegraven, onder meer om te voorkomen dat het bos door stijgend grondwater ten onder gaat. onderzoek op korte termijn gepre senteerd zuilen worden, samen met een aantal aanbevelingen. Vervolgens zal in juni een besluit worden genomen over het toekom stig beheer en onderhoud van het Kralingse Bos. Volgens de medewerker van Stadsontwikkeling is het bos hard toe aan wat hij een 'grootscheepse renovatie-beurt' noemt. Over wel ke stappen er precies moeten wor den ondernomen en over het bij behorende kostenplaatje kan hij op dit moment weinig vertellen. Ge schat wordt dat de opknapbeurt 'enige miljoenen guldens' gaat kos ten en dat het karwei negen a tien jaar in beslag zal nemen. In planologisch opzicht is de dienst eén stuk verder. Zo zijn er vergevorderde plannen om de hui dige golfbaau te verhuizen naar het (grotere) Noordelijk gedeelte in de buurt van Terbregge en het ge bied dat hierdoor vrijkomt by het bos te trekken. Veel ingrijpender is het gedeel telijk autovrij maken van het bos. Het is de bedoeling het afgesloten stuk Plaszoom na restaurant 'de Plasmolens' te openen voor alle verkeer, om zo een aaneengesloten horecagebied te creeëren, en de Oostelijke tak van de Prinses Be- atrixlaan af te sluiten en te be planten. ROTTERDAM Waar' het in andere steden lijkt' of 'cultuurpau sen' vooral klagen, heeft een groot aantal Rotterdamse culturele in stellingen elkaar gevonden in een lovende brief over het plaatselijk kunstbeleid. Op briefpapier van het Rotterdams Philharmonisch Orkest hebben onlangs achttien Rotterdamse directeuren, van de Schouwburg, de musea tot aan de jonge Stichting Uit Promotie toe, een beroep op de politiek gedaan, g om het huidige beleid ook in de g komende jaren te ondersteunen, g De brief is gestuurd aan de'ge-" g westelijke- en afdelingsbesturen van de politieke partijen die mee- 9. doen aan de raadsverkiezingen in 1990. „Het zal u niet ontgaan zijn S velen van u zijn hiervoor zelfs verantwoordelijk dat het Rot terdamse kunst- en culturele leven zich in het bijzonder gedurende de laatste jaren sterk en markant heeft ontwikkeld. Deze ontwikke ling heeft nationaal en internatio naal het nodige opzien gebaard," schrijven de directeuren. Volgens de schrijvers is het zon der hulp en stimulans van diverse overheden, in het bijzonder het Rotterdamse gemeentebestuur, on mogelijk hun werk uit te voeren. Voor die hulp en stimulans krijgt het huidige gemeentebestuur „van ons een dikke voldoende," aldus de directeuren, die hopen en ver wachten „dat u dit succesvolle be leid wilt voortzetten." Vervolgens wordt in de brief uit de doeken gedaan hoe dat zou moeten gebeuren. Door de kunst- en cultuurparagraaf in uw nieuwe programma het nodige ge- wicht te geven, alsmede dit geldt zeker voor de nu in de Raad vertegenwoordigde partijen door het gevoerde beleid tot (me de) inzet van de verkiezingen te maken." Dat laatste zou volgens de briefschrijvers getuigen van „ener zijds grote moed en anderzijds van verdiend zelfrespect." Carel Alons, directeur van de Rotterdamse Schouwburg en sa men met bij voorbeeld C. Bot- schuijver van de Stichting Thea- teiproduktie Rotterdam en prof. W. H. Crouwel van museum Boy mans van Beuningen onderte kenaar van de brief, vindt het be grip 'lobby' voor de brief te nega tief klinken. „Zo moet de brief niet worden'uitgelegd. We vragen om een principe-uitspraak van de politiek over het belang van de, kunst voor Rotterdam." Volgens Alons is de brief 'vrij uniek'. De schouwburg-directeur zegt niet eerder in zijn loopbaan te hebben meegemaakt dat een aan tal directeuren laat horen 'dat het goed gaat'. „Je hoort vaker klach ten over het feit dat het niet goed gaat. In Rotterdam gaat 't wél goed en dat wilden we samen la ten merken." De brief is niet bedoeld als stemadvies. „We onderschrijven het beleid van Linthorst, en hopen dat dat blijft," zegt Alons. SCHIEDAM Martinit heeft het eerste degradatieduel van de nacompetitie voor de één na laat ste plaats (vierde klas KNVB) ver loren. De Schiedammers gingen te gen Steeds Hooger met 2—1 ten onder. John de Waard verzilverde in de tweede helft een strafschop, en bracht daarmee de stand op ge lijke hoogte. Tien minuten voor tijd scoorde Steeds Hooger de be slissende treffer. De Schiedamse formatie van in terim-trainer Wim Bos, ontvangt aanstaande zondag HWD, dat afge lopen weekeinde nog een ruime ze ge (41) boekte op Martinit. In dien de ploeg uit Overschie over morgen opnieuw de sterkste blijkt, zijn de kansen voor Martinit ech ter nog niet verkeken. Een laatste SCHIEDAM Het wapenge kletter zal woensdag 10 mei niet van de lucht zijn op de sportvel den van Schiedamse Boys en GTB in sportpark Harga. Heuse gladiatoren treden in het strijd perk om elkaar met knotsen en zwaarden te bewerken, daartoe Ongetwijfeld aangemoedigd door een uitzinnig publiek. En alsof het nog niet genoeg is, komen na de-vechtersbazen de renwagens injde door hoge tribunes omge ven arena, om in een zinderende strijd uit te maken welke held zich de beste paardenmexmer mag noemen. i .v-, De viering van het llOjarig bestaan van het Stedelijk Gym nasium dreigt een spektakelstuk te worden dat de wildste scènes uit 'Ben Hur' nog in de schaduw stelt. Een Olympische sportdag, geheel in stijl. Dat was het ideetje dat de leerlingen naar vo ren brachten om het 22-ste lus trum van hun school mee op te luisteren. De Schiedamse gym nasiasten slepen bij sporttoer nooien nogal eens wat prijzen weg en dat heeft de fantasie kennelijk geprikkeld. Het zal ook geen toeval zijn dat het voorstel van de scholieren voor al bij de gymnastiekleraren in goede aarde viel. Samen met hen werden de plannen verder uitge werkt. Het programma behelst een drieluik. Individueel wordt er athletiek bedreven met onderde len als speerwerpen, versprin gen, kogelstoten en diverse loop nummers, waaronder uiteraard de marathon. Teamwork wordt het bij de sporten die vermoede lijk minder frequent in het oude Griekenland werden bedreven, zoals touwtrekken, zaklopen, vliegend tapijt, wereldbol ver overen en paardenrennen. Ten slotte kunnen de leerlingen zich zelf overtreffen op de spelenker- mis, ;waar recordpogingen kun nen j worden gedaan in boom- stamzagen, paalklimmen en ge wichtheffen. Ook een tweekamp armworstelen of kussen vechten is mogelijk. Voor de wat vrede lievender atleten bestaat de mo gelijkheid om jeu de boule te spelen. Eer en roem zullen de zege vierende sportlieden ten deel vallen, die zich met hun over winning verzekerd weten van le venslange onsterfelijkheid. Een reusachtige lauwerkrans zal de winnende klas sieren. Alle deel nemende atleten zullen gekleed gaan in de klassieke dracht van de oudheid: de tunica. Overtre ders van deze regel wacht de schandpaal, evenals valsspelers en oproerkraaiers. De toegang tot het spektakel is vrij. SCHIEDAM Deze en volgen de maand houdt de Hengelsport- vereniging Schiedam en Omstre ken visconcoursen in de Polder vaart en het Kanaal door Voome bij Hellevoetsluis. De wedstrijden zijn onderdeel van de festiviteiten rond het 75-jarig bestaan. Kinde ren tot 14 jaar bijten op zaterdag 13 mei het spits af. Zij kunnen deelnemen aan een gratis concours in de Poldervaart. Ieder visserye krijgt een prijsje. Behalve het ver geven van de ere-prijzen, worden er ook prijzen verloot op het deel namenummer. Deze worden, uitge reikt op de wedstrijddag om 13.00 uur by de Witte Brug van het Dui- venpad over de Poldervaart.Aanmelden vooraf is verplicht. Dat kan bij de hengel sportzaak Cobra aan het Hof van Spaland, Mak, dierenspeciaalzaak, Broersvest 19 en Siervishandel Binnenveld aan de Groenelaan 59. De inschxy ving sluit op 11 mei om 16.00 uur. Voor de senioren vindt op zater dag 20 mei een nationaal witvis- concours plaats in het Kanaal door Voome van 09.00 tot 12.00 uur. Voor leden is deelnemen gratis. Niet-leden betalen 7,50 gulden. Ie dere deelnemer ontvangt een jubi leum-attentie en buiten de gebrui kelijke ere-prijzen worden ook bij dit concours extra prijzen verloot op het kantnummer. De kantnum mers dienen te worden afgehaald bij café-restaurant 't Oude Tram station aan de Oostdijk 33 in Hel levoetsluis. Maar men dient wel vooraf in te schrijven bij de be kende adressen. Alleen voor leden houdt de hen gelsportvereniging op 24 juni een witvisconcours in de Poldervaart. Deelnemen is gratis. Inschrijven vooraf is noodzakelijk. Inlichtin gen over de verschillende concour sen zijn ook in te winnen bij J.G.Th. Blom, Vlaardingerdijic 161b, tel. 4261724. beslissingswedstrijd tegen Mer- wede (vierde klasse H) zal dan uit moeten maken wie van de twee volgende seizoen genoegen moet nemen met RVB-voetbal. Oefenmee8ter Joop Schop, die nu nog werkzaam is by De Zwer vers uit Capelle zal hoe dan ook de komende competitie het eerste elf tal van Martinit onder zijn hoede nemen. OUDENHOORN Excelsior 20 heeft de eerste beslissingswedstrijd voor degradatie tegen OHVV met. 21 gewonnen en met deze zege, voorgoed afstand genomen van de bedreigde zone. De Schiedammers ontmoeten zondag weliswaar de gradatiekandidaat TOGB, maar wegens een zeer positief doelsaldo loopt de formatie van trainer John Corver geen gevaar meer. OHW en TOGB zullen elkaar volgende week treffen. Excelsior 20 speelde gisteren op neutraal gebied (SCO 63). Na vijf minuten hikten de Schiedammers tegen een 10 achterstand aan; ze kwamen in het eerste bedrijf niet tot scoren. Dennis Gouka scoorde in de 55e minuut de gelykmaker. Een voor zet van Wilco Berenschot werd tien minuten voor het eindsignaal door Edwin van Wijk achter de doelman van OHW gedeponeerd. Deze beslissende treffer zorgde er voor dat Excelsior 20 volgende sei zoen opnieuw in de derde klasse KNVB mag uitkomen. De ambiti euze oefenmeester John Corver zal zijn trainersactiviteiten by deze club continueren. saw»; jtiryj/ii, xoa&txac n.BV-2 n r '..oiinil i iltErf:.».1 i'ii ,/HLi jlVS i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1