Een groot tekort aan bekwame apothekers-assistenten' iSnauw BolS'beton slopen of ombo Gusto-terrein opnieuw bron werkgelegenheid mmmw Het VWje Volk SCHIEDAM WÊm Matuur- en gerahium/narkt opHemaplein CJV Schiedam op zomerkamp naar Leusden Zomerbridge-instuff start op 24 mei Pinksterkamp in de natuur VVV: aandacht voor groen Zuid-Holland PAGINA 12 Stripfiguren in bibliotheek Nieuwland Speciale aandacht voor ATAFU-ST bij Computerclub Country en Western in zaal Irene ZATERDAG 6 ME11989 S sgjalg ÜËUPÜ mmm Door Canis Zylmans ROTTERDAM Er is een groot tekort, met name in de Randstad, aan apothekers assistenten met de juiste kennis. De Dienstenbond FNV berekende begin dit jaar, dat er werk is voor een kleine zeshonderd apothekers assistenten en dat er jaarlijks nog eens 250 arbeidsplaatsen bijko men. Door de vergrijzing van de be volking en het feit dat artsen steeds vaker van operatief ingrij pen overgaan op behandeling met medicijnen, stjjgt het gebruik van medicijnen en daardoor automa tisch de vraag naar apothekers-as sistenten. De Driemaster, een middelbare beroepsopleiding voor gezond heidszorg en medische dienstverle ning die gevestigd is aan de Argon- autenweg in Rotterdam, hield een eigen onderzoek. Daaruit bleek dat er slechts 133 vacatures zijn in Ne derland. „De apothekers nemen als het werk toeneemt niet snel vaste mensen in dienst, maar van gen veel op met part-timers en op roepkrachten," verduidelijkt Elly van den Ende-Spooren van de Driemaster dit verschil. De 28 beroepsopleidingen in Nederland i leveren jaarlijks zo'n zevenhonderd apothekersassisten ten af. Het zijn vrijwel allemaal vrouwen; van wie een groot aantal stopt zodra er een kind wordt ge boren. Daarnaast zijn de lonen in deze branche laag met als gevolg dat er een groot verloop is. Bij de Driemaster, waar ook op leidingen voor dokters- en tand arts-assistenten worden gegeven, zag men dit gat in de markt. Veel ex-assistentes zoeken werk bij de apothekers, maar worden na de onderbreking van minimaal vijf jaar - de periode waarin ze voor het kind zórgden - niet aangeno men. „Een aantal voelt zich; ook onzeker, omdat ze zo'n tijd niet in de apotheek hebben gewerkt," stelt Trees Slabbers-Kempe, die zelf ook uit de running raakte toen haar kind geboren werd. - Speciaal voor de ex-assistenten startte eerder genoemde school in januari een bijscholingscursus, waaraan twintig mensen van wie sommigen al twintig jaar uit het vak waren, meededen. En met suc ces: meer dan de helft van de vrouwen,: van wie de meesten tus sen de 35 en 40 jaar oud zijn, kreeg reeds tijdens de cursus een baan aangeboden. „Nu kan ieder een weer aan de slag," vertelt ex- cursiste Trees en zij vervolgt: „Je voelt je weer een stuk steviger in je schoenen staan." Veranderingen bij apothekers hebben ertoe geleid, dat de kennis van de assistenten in snel tempo is verouderd. Ook de opleidingen zijn nu anders. „Vroeger lag de klem toon veel meer op het maken van medicijnen. Tegenwoordig is de kennis van medicijnen en van de werking ervan belangrijker, omdat bijna alles kant en klaar wordt aangevoerd. Daarnaast neemt voorlichting aan de klanten een veel belangrijkere plaats in, want de mensen willen steeds vaker we ten wat ze precies innemen en hoe het Werkt. En de automatisering. vraagt natuurlijk kennis van het werken met computers: allemaal facetten waar we tijdens de cursus aandacht aan besteden," aldus El ly van den Ende-Spooren. In september start de Driema ster, waar naast de reguliere oplei dingen ook contract-onderwijs ten behoeve van opdrachtgevers uit de medische gezondheidshoek en the ma-bijeenkomsten worden georga niseerd, opnieuw met een cursus voor her-intreders, die achthon derd gulden kost. Werkzoekenden die bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau staan ingeschreven, krijgen deze kosten vergoed, Gezien de spanning op de arbeidsmarkt in deze bedrijfstak, overweegt het ar beidsbureau een parallelopleiding bij deze school te starten. Het grauwe beton van de Bols-erfenis wil George Toth laten ombouwen tot een hotel- en kantorencomplex, met een dakrestaurant van waaruit op de kappen van de herbouwde Palmboom en Noordmolen wordt gekeken. SCHIEDAM Net zo glim mend als in bedrijvengebieden als 's-Gravenland de moderne bedrijfs panden er bij staan. Zo wil pro ject-ontwikkelaar George Toth het voormalige silogebouw van BV Mouterij Brandersmaatschappij De Koning langs de Noordvestgracht laten blinken. Het kale, grauwe beton van de zogenaamde Bolssilo wordt inge pakt in kleurig gemoffelde alumi- niumplaten. In de massieve wan den komen op elk van de twaalf, boven parkeergarage en archief ruimte gelegen, etages tevens in aluminium kozijnen gevatte dub bele ramen. Bovenop de oude mom terij is een van ruime beglazing voorzien restaurant gepland, waar vanaf ruim dertig meter hoogte over de kap van de dan gerestau reerde Palmboom naar Schiedam en verre omtrek kan worden uitge keken. Een bedrag van 7,5 miljoen gul den hebben Toth en zijn partners er voor over om tussen het massie ve beton van de Bols-erfenis vloe ren te leggen en met diamantzagen in de wanden openingen voor raamkozijnen te maken. De voort varende Schiedammer van Hon gaarse afkomst overlegt een tech nische rapport van het Zwijn- drechtse adviesburo Snijders, waarin staat dat zowel fundering als zy wanden zes kantooretages en zes hotelverdiepingen van elk tien kamers kunnen dragen. Qua con structie is het gebouw geschikt om te verbouwen tot hotel- en kanto rencomplex. liftschachten zijn ook al aanwezig evenals brand trappen. Met een haalbaarheidsstudie toont Toth voorts aan, dat zowel de logeerprijs per nacht in zyn ho tel als de vierkante meter huur prijs van de kantoorruimte lager dan honderd gulden zal kunnen zijn. Concurrerende tarieven vol gens kenners. Met een tekening van Architecten- en ingenieursbu reau Bleeker Magrijn laat hij zien hoe mooi het allemaal kan worden. De ideale plek voor een Hongaars handelscentrum door een concentratie van kantoren en hotelruimte voor de buitenlandse werkers en bezoekers, zegt Toth. Toch blijft er een groot strijd punt bestaan. De gemeente wil al jaren deze hoogbouw aan de rand van de binnenstad kwijt. Het ge meentebestuur is druk in de weer geweest met Bols om het terrein met opstallen aan te kopen tenein de de betonnen kolossen te slopen en er kleinschaliger woningbouw te realiseren. Insiders ontkennen Toths bewering, dat hij pas na overleg met de gemeente het ter rein en de panden heeft gekocht. De project-ontwikkellaar zou de gemeente juist een loer hebben ge draaid door op een cruciaal mo ment een paar ton meer aan Bols te bieden. Nu zegt hij: „De kosten voor sloop van bijna een miljoen gulden kan een .particulier als ik niet opbrengen en by onteigening zal ik een claim voor planschade indienen." Door Han van der Horst SCHIEDAM Binnenkort lijkt het afgelopen te zijn met de leegte achter de Maasdijk. Een projectontwikkelaar wil het voormalige terrein van de werf Gusto omtoveren tot een vesti- gingsgebied voor nieuwe indus trieën. Daarvoor is het heel ge schikt met dat diepe water en die goede wegen in de buurt. Het schijnt, dat er voor een deel van de werf van Wilton Fe- ijenoord vergelijkbare plannen bestaan. Daarmee worden de sombere toekomstvoorspellingen gelogen straft van veel Schiedammers die dachten, dat er wel villa's voor nieuwe rijken zouden komen met uitzicht op de Nieuwe Maas. Het Gusto-terrein van de toekomst zal een bron zijn van werkgelegen heid en daar bestaat in Schiedam grote behoefte aan. Zo redt dat gebied tussen de Maasdijk en de rivier Schiedam dan voor de tweede maal. Want dezelfde voorstelling is bijna op precies dezelfde wijze opgevoerd, nu acht en tachtig jaar geleden. Schiedam stond er toen dagen net zo beroerd voor als in de laatste jaren, sinds de crisis in de werven zoveel stadgenoten werk loos maakte. De honderdenbran derijen in de oude binnenstad werden weggeconcurreerd door de gist- en spiritusfabrieken die goedkopere en zuiverder alcohol leverden voor de jeneverproduk- tie. Dat tij was niet te keren. De meeste Schiedamse bestuurderen deden niet veel meer dan jamme ren en klagen en boze brochures schrijven, dat het allemaal niet zou mogen. En de branders zelf verlengden de werktijden, ver laagden de lonen en bezuinigden op het onderhoud van htm be drijfjes, zodat er veel ernstige on gelukken gebeurden. Het was allemaal vrij nieuw en vrij schokkend, want juist dankzy de brandersindustrie was Schiedam meer dan een eeuw lang een van Nederlands meest welvarende steden geweest. Kost bare statussymbolen, zoals het Sint Jacobs Gasthuis nu het museum en de korenbeurs ge tuigen daar tot op de huidige dag ,van.: V Maar alle kaarten waren op de branders gezet en toen hun produkt van de ene op de andere dag want zo snel ging het hopeloos ouderwets en duur was geworden, wist eigenlyk nie mand wat te doen. Op een paar uitzonderingen na. Er bestond een vereniging van notabelen onder leiding van de linkse liberaal M.C.M. De Groot die vond dat Schiedam naar iets heel anders moest zoe ken om de welvaart te herstel len. Die vereniging heette „Schiedam Vooruit" en de leden waren van een ding overtuigd: de drank bood geen toekomst meer. Schiedam moest andere bedrijven welkom heten. Mede dankzij hun dry ven luk te dat ook. Ze zorgden ervoor, dat de familie Smulders, toen al gro te namen in de metaalindustrie, naar Schiedam werden gelokt. Ze waren op zoek naar werfterrein aan de Nieuwe Maas en de ge meenteraad werd er van over tuigd het stuk buitendijkse grond bezuiden de Maasdyk voor een gulden vijftig aan de heren over te doen. Ze stichtten daar hun werf Gusto en binnen een jaar of vijf begon het inwonertal van de ge meente weer te groeien. Want de gebroeders Smulders hadden goed opgeleide vaklui nodig en die kon men in Schiedam zo gauw niet vinden. Branders- - knechts kunnen niet klinken of draaien. Het succes van Gusto lokte ook de Nieuwe Waterweg en Wil ton naar Schiedam. Dat leidde op zyn beurt weer tot een-bloei van de kleinmetaal in de stad. Zo was het na een aantal jaren met de noodlottige afhankelijkheid van de branderijen gedaan. In de jaren vijftig verwachtte men zelfs, dat de metaalstad Schiedam mettertijd honderdvijf entwintigduizend inwoners zou tellen, veertigduizend meer dan de vijfentachtigduizend van dat moment. Het is anders gegaan. Op het moment zyn de berekeningen, dat na alle nieuwbouw in Spa- land er zelfs nog geen zeventig duizend Schiedammers zijn en de werven zijn net zo plotseling in een crisis geraakt als de brande rijen van een kleine eeuw gele den. Maar nu lijkt nieuwe bedrij vigheid weer hoop te bieden; Of de werkloze metaalbewerkers daar wat aan hebben, is vers twee. Zij zyn tenslotte niet opge leid in het gebruik van nieuwe technologieën en computers. Maar voor hun kinderen geldt dat niet. Voor hen is de nieuwe bedrijvigheid op het Gustoterrein dan ook echt goed nieuws. Voor hun vaders maakt het te vaak helaas weinig uit. SCHIEDAMVoor het tiende achtereenvolgende jaar wordt vandaag op het Hemaplein door de Konink lijke Maatschappij Tuin bouw en Plantenkunde een natuur- en geraniuxnmarkt gehouden. Elk jaar trekt de ze markt enorm veel belang-; stellenden. Verschillende- bloemenhandelaren zyn aanwezig met een grote ver- scheidenheid aan planten; voor zowel in de tuin als op het balkon. Diverse vereni gingen dragen him activitei ten uit in speciale stands, zo- als de Dahliavereniging Schiedam, de acjuariumver- eniging 'Natuurgenot in Huis' en de Vlaardingse Pluimveevereniging met ver schillende dieren. Voorts zyn er demonstra-, ties bloemschikken, v De markt duurt tót 16.00 uur. sM SCHIEDAM Evenals in vori ge jaren gaat de Schiedamse Chris telijke Jeugd Vereniging (CJV) de ze zomer weer kamperen in Leus den. Ook kinderen die geen lid zyn van de CJV kunnen mee op deze vacanties. In de week van 5 tot en met 12 augustus zyn er een drietal kdmpen voor de jeugd. Voor 7, 8 en 9-jarigen is er het Suske Wiske-kamp. Zy maken kennis met Lambiek, de sterke Jerommeke en tante Sidonia. Het Wilde Westen is het thema van het kamp voor kinderen van 10, 11 en 12 jaar. Als cowboys en cowgirls wordt er een weekje op de prairie van Leusden gebivak keerd. De tieners tenslotte (13 tot en met 15 jaar) gaan op Science- Fictionkamp, een week vol fanta sie en verrassingen. Er wordt midden, in het bos ge-, kampeerd. .Öp;;;;het programma staan in ieder geval eendagtocht naar het Henschotermeer, een nachtspel en een spannende speur tocht door het woud. - Het ^kamp huis heeft moderne sanitaire voor zieningen en, herbergt ook de keu ken, waar een vaste staf ypor hèt, eten en drinken ,'tórgt,Geslapen wordt V er in moderne acht-per- soonstenten en voor de maaltijden is er een grote eettent. De kampprijs bedraagt 132,50 voor zeven dagen. Voor meer in formatie kan men bellen met de kampcommissie, B. van der Tuyn (4264599) of P. Feelders (4268697). Op de Gravin Aleidadag is het CJV. met een standje vertegenwoordigd. SCHIEDAM Woensdagavond aa' 24 mei is het weer; zover: dan gaat hc> voor de 22e keer in successie de uv' jaarlijkse zomerbridge-instuif van m) de Dienst Sport en Recreatie van oiP start. Iedereen, dus ook de begin-?^; nende bridger, kan meedoen aanaqt deze kaartwedstrijden, die ge- i:>I speeld worden in de cantine van sportvereniging Excelsior '20 aan de Parkweg in Sportpark Thurle- vA)i de. i r De overige speeldagen (telkens op woensdag) zyn 31 mei, 7, 14 t uó"' 21, 28 juni, 5, 12, 19 juli, met de/fti j slotavond op 26 juli. De avonden;.:;: beginnen om 19.45 uur en de spe- .-r<4 Iers dienen strikt op dat tijdstip aanwezig te zyn. Inschrijven kan id uitsluitend per paar en wel 's avonds aan de zaal. Deelname kostuüJ vier gulden per paar per avond, Het is mogelijk om per avond te nxfl spelen, maar om voor een prijs in-w} aanmerking te komen moet men:qgi minstens zes keer hebben deelgè-ssj nomen. De eerste twee zittingen is jï# de indeling willekeurig, daarna.;-;;: gaat 't volgens de ontstane stand. Voor meer informatie kan men téi'&qi recht bij J. Meyer (4700335) ofC.'wt Wever (4738543). -yZl SCHIEDAM De Nederlandse j Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) is een vereniging voor na tuurliefhebbers tussen 12 en 23 jaar. Naast wekelijkse excursies organiseert de bond in de school- vankanties ook een aantal kam-» pen. Het district Zuid Holland van de NJN verzorgt in de Pinksterva- kantie zo'n kamp op een boerderij in Kortenhoef, een dorp naby 's- Graveland. Het kamp duurt van 12 tot 15. mei; de deelnamekosten bedragen zo'n 35 per persoon. Meer infor- matie en folders over het kamp; worden verstrekt door Ronald Ja- cobs, telefoon 010 4743407. SCHIEDAM De pro vinciale VW Zuid-Holland start het komende seizoen tal van nieuwe promotie- activiteiten. Zo wordt er een gratis gids 'Recreatie en vrije tijd in Zuid-Holland' uitgegeven, is er een foto wedstrijd 'Zuid Holland... groot in groen', en rydt er ook een 'Recreatiebus Zuid- Holland'. In de gids wordt ook aan dacht geschonken aan het 'groene netwerk', wandel en kanoroutes voor de spor tieve recreant die vaak aan sluiten op ovemachtingsmo- gelijkheden en op beziens waardigheden onderweg. De 'Recreatiebus Zuid- Holland' informeert het pu bliek op braderiën en in winkelcentra over de recrea tiemogelijkheden in de bUUrt. Onder het motto 'Zuid- Holland... groot in groen' is een fotowedstrijd uitgeschre ven. De opdracht luidt: maak een foto waaruit blijkt hoe groen de provincie is. De inzendingen worden twee maal per jaar beoor deeld, zodat ook foto's uit de winter of herfstactiviteiten aan bod komen. De folder met alle infor matie is te verkrijgen bij de plaatselijke WV's, de ge meentehuizen en bij de info- bus. SCHIEDAM Stripfanaten op gelet: de bibliotheek in hef wijk centrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 163 presenteert tot 23 mei aanstaande een bijzondere tentoonstelling. Op een levensgroot wandpaneel hebben enkele Am sterdamse' graffiti-kunstenaars een aantal bekende strip-figuren gete kend, waaronder de Amerikaanse 'sterren' Mickey Mouse en Donald Duck, maar ook onze zuiderbuur Guust Flater. Dat stripverhalen meer zijn dan simpel amusement komt de op ten toonstelling goed naar vorem aan de hand van 15-tal posters wordt de geschiedenis van de strip be handeld, en er zijn meer dan 70 boeken over hét onderwerp te be kijken. De tentoonstelling is te be zichtigen tijdens de openingsuren 'van de bibliotheek. SCHIEDAM Aanstaande dinsdag is er een bijeenkomst van de Computer Club Schiedam waar op gebruikers van alle merken computer welkom zijn, met of zon der hun computer. Er zal deze keer speciale aandacht worden be- - steed aan ATARI-ST computers, waarvoor ook diverse service-dis- v kettes en tijdschriften verkrijgbaar zullen zijn. Mensen die het een of ander op deze; computer willen de monstreren kunnen contact opne men met de info-lijn van de Com puter Club: telefoon (010 -) 4732046. De bijeenkomst begint om 19.00 uuren wordt gehouden in de ruimtevan„de Filmclub aan de - Nieuwstraat 12 te Schiedam. De toegang bedraagt 3,50. SCHIEDAM De liefhebbers van country westernmuziek kunnen volgende week zaterdag te recht in zaal Irene, Nieuwe Haven 155, waar het zal wemelen van de cowboyhoeden en dito laarzen. Voor het grote country western- feest wordt de hele zaal in stijl aangekleed en ook zijn er diverse standjes aanwezig met country westemattributen. Live-muziek wordt verzorgd door Texas Tammy, Bill Ranger, Country Band en uit Engeland Bad Timing Bobby. Ook zullen er de monstraties country-dansen wor den gegeven. De hapjes en de lote rij zijn gratis. De zaal gaat om 19.30 open, waarna het festijn tot in de kleine uury'es doorgaat. Kaary'es kosten 12,50 gulden in de voorverkoop en 15 gulden aan de zaal. Voor meer informatie kan men tussen 18.00 en 19.00 uur te recht op telefoon 4737694. któfc» ;r'fVVn--g 'V i - jöSaf^ötifctswSi^ V 'ïv ^3>'i '~n Mi •W* &i~ï icui 'ÖCP Srpl trd

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1