SFC in veiligheid ondanks nederlaag Geen banen en bedden weg bij psychiatrie Sch eland Jeugdige sporters naar Joegoslavië m A/!^s^fieftelf*ers MChaopAfeidafeesten Jan Rietman schiet Lenteloop weg het waaigat Het VWje,Volk SCHIEDAM m f Zowel kampioenschap als degradatie behoorde tot de mogelijkheden Bezuiniging afgeblazen na overname afdeling door Sint Joris uit Delft Heli-vluchten tijdens het Aleidafeest Organisatie verwacht ruim tweeduizend deelnemers bij derde lustrum Politie verwijdert wandelaars uit tunnel Receptie SVDPW ws PAGINA 16 VRIJDAG 12 ME11989 5 Door Ferry Menexis t SCHIEDAM SFC blijft in de tweede klasse. Toen het uiteinde lijk met 12 verloren duel tegen Westlandia begon was de situatie op de ranglijst zo merkwaardig dat zowel een kampioenschap als de gradatie naar de derde klasse tot de mogelijkheden behoorde. Omdat de KNVB met ingang van het nieuwe seizoen het aantal team3 in de tweede klassen wil te rugbrengen van veertien naar twaalf, was er een verscherpte de gradatieregeling ingevoerd. De on- derste vier dalen zonder meer een treetje af, terwijl de vijfde van on- «deren via een beslissingswedstrijd '.ed'de lotgenoot uit de andere twee deklasse in een extra treffen moe "ten uitmaken wie al dan niet de 'gradeert. - Voor de aftrap hadden de pupil len van litertin Schaap 28 punten uit 25 duels en dat was slechts één meer dan het als vijfde van onde ren geklasseerde VUCL Als de con currentie wel de punten zon pak ken zou SFC hoe dan ook een be slissingduel hebben moeten spelen om in de tweede klasse te kunnen blijven. Aan de andere kant was de ach terstand op de koplopers Voorburg dat uiteindelijk via een zege bij Lugdunum de hoofdprijs greep en Verburch twee punten. Daar door was zelfs een nacompetitie - met als inzet een ticket voor de 'eerste klasse mogelijk. 1 st 'Toen er na afloop ergens een opmerking werd gemaakt dat je "waf met een gemiddelde van meer 2 dan één op één nog kon degrade- J0ren, maakte Marcel Hees een weg- wexpgebaar richting KNVB. „Dit is toch waardeloos geregeld. Heb je 28 punten, wat normaal voldoende is, kun je er nog uitknikkeren." Tijdens de wedstrijd bleek dat SFC geen kampioensaspiraties meer had. De blauwzwarten uit Thurlede lieten zich nagenoeg de hele wedstrijd inpakken door het- allang gedegradeerde Westlandia. Het was aan de slordige afwerking van de Westlanders de score tot 12 beperkt bleef, want met een snufje meer precisie hadden zij het halve dozijn treffers zeker volge- maakt. De lp MM Schaap maakte ei^mijkaeriieli Wedstrijd een afwezige indruk. Terugspeel ballen waren meestal te hard of te zacht en het scheelde telkens maar weinig of de Westlanders hadden een aantal ballen onderschept. Het treffen van gisteren was overigens alleen maar de tweede helft interessant. Het belangrijkste wapenfeit van het eerste bedrijf was dat Westlandia-verdediger Wil Kouwenhoven op de bon werd ge slingerd omdat hij een gevaarlijke bal met de hand ondersdiepte. Na de hervatting kwam er meer actie en werd het steeds duidelij ker dat de gasten uit Naaldwijk het betere van het spel hadden. Het duurde nog geen tien minuten toen Theo Verbeek de bal, nadat^ Wim van Dijk deze tegen de paal schoot, intikte, 01. Deze nadeli ge stand werd echter binnen drie minuten via een fraaie volley van Harry van Kapel ongedaan ge maakt, 11. Deze Schiedamse meevaller kon helaas niet de vonk in de ploeg doen overslaan en met nog een kwartier te spelen bepaalde Ri chard Grootscholten de eindstand op 12. Nog geen tien minuten eerder waren de drie aanvallers uit Naaldwijk nog zo vriendelijk om stuk voor stuk in een scrimma ge voor open doel te missen en ook na de treffer van Richard Groot scholten werd in kansrijke positie de ene afzwaaier na de ander ge- producer rd. Martin Schaap, die tien minu ten voor tijd de nog steeds gebles seerde Fred Meerhof en René van Buiytenen liet invallen voor Jan Blom en Richard Marrevee zei na afloop blij te zijn dat het seizoen erop zit. „Wij hebben ons in ieder geval gehandhaafd en daarmee ons aanvankelijke streven behaald. Maar de prestaties van de laatste zes wedstrijden, waarin maar vier punten zijn gepakt, mogen natuur lijk nooit meer voorkomen. Want het is natuurlijk schandalig dat je op die manier een kampioenschap verspeelt." „Hoe er de laatste weken is ge presteerd is vooral tegenover het publiek schandalig," moest Schaap even kwijt. „Als je zo speelt als vandaag verdien je het eigenlijk niet om in de tweede klasse te spe len. Of het slechte spel van van avond een vervolg was qp de laat- sta web et. Zondag hebben wijnamefijlc onze beste wedstrijd van het seizoen ge speeld." VLAARDINGEN Het om be zuinigingsredenen terugbrengen van het aantal bedden voor psy chiatrische patiënten in het Wa terweggebied is van de baan. Me dewerkers op de psychiatrische af deling van het Schieland-zieken- huis kunnen gerust zijn. Het ver lies van ongeveer twintig banen is afgeblazen. De hele afdeling in Schieland blijft bestaan, zij het de komende jaren onder een nieuwe werkgever: het psychiatrisch zie kenhuis Sint Joris in Delft. De medezeggenschapscommissie is deze week akkoord gegaan met deze constructie, die niet langer dan een jaar of vijf zal bestaan. Want in het begin van de jaren ne gentig moet de nieuwbouw van een algemeen psychiatrisch zie kenhuis in Schiedam zijn voltooid. De inmiddels demissionaire staats secretaris Dees van Volksgezond heid had daar al in een veel eer der stadium toestemming voor ge geven. Het moest een ziekenhuis worden met honderdveertig bed den. Voorwaarde was wel dat het Schieland-ziekenhuis nog deze zo mer haar psychiatrisch ziekenhuis zou afstoten. Dat tijdstip wordt hoewel de afdeling in het Schieland-zieken huis blijft op een paar maanden na gehaald. Mevrouw van Bakel van de medezeggenschapscommis sie van het Schieland-ziekenhuis verwacht dat Sint Joris „komend najaar" de vierenvijftig bedden en veertig vijftig personeelsleden zal hebben overgenomen. De wer kenden op de afdeling ysychiatrie zullen uiteindelijk in dienst komen van het nieuw te bouwen alge meen psychiatrisch ziekenhuis, dat uiteindelijk zal worden be heerd door een stichting bestaande uit een aantal poten: het RIAGG, het RIBW (Regionaal Instituut Be schermd Wonen), de psychiatri sche afdeling van het Schieland ziekenhuis en het grote psychiat risch ziekenhuis Sint Joris in Delft. Het feit dat zowel het personeel als het totale aantal bedden voorlo pig nog binnen de muren van het Schieland-ziekenhuis blijft stemt de medezeggenschapscommissie tot tevredenheid, en heeft uiter aard meegewogen in haar positie ve reactie. MC-lid Van Bakel: „Bo vendien is het overleg met de ver schillende directies zeer prettig verlopen. Vooral met de directie van Sint Joris is veel gesproken. Uiteindelijk hebben we dan ook gemeend ja te moeten zeggen." Voor het verlies van banen hoe ven werknemers op de psychiatri sche afdeling van Schieland nu dus niet meer bang te zijn, terwijl die mogelijkheid een half jaar ge leden wel aan de orde was. De di rectie overwoog toen het aantal van vierenvijftig bedden te halve ren, wat een verlies van vijftien tot twintig banen tot gevolg zou hebben. Dat plan veroorzaakte nogal wat commotie; medewerkers op de afdeling reageerden zeer ver ontwaardigd. Van Bakel: „Dat was toen begrijpelijk. Maar is nu niet meer aan de orde. De beddenre ductie gaat niet door." JE Uitgewuifd door ouders, groot ouders, vrienden en bekenden zijn 49 jonge sport mensen en hun begeleiders gis teravond vanaf het Stadskantoor met twee bussen voor een interna tionale sportuit- wisseling ver trokken naar de znsterplaats Ve- letya in Joegosla vië. De leden van de sportverenig ingen Excelsior '20, D.W.S, V.C.R., S.R.B. en S.Z.C, doen mee aan wedstrijden in voetbal, hand bal, volleybal, zwemmen en at letiek. Aan de uitwisseling doen ook teams mee van de a Schiedamse part- nérstaH Esslin- jlpïa Duitsland. Do ploeg keert maandagnacht In Schiedam terug. SCHIEDAM Ruim honderd duizend bezoekers verwacht de or ganisatie van het Aleidafeest mor gen in het anders zo rustige Julia- napark nabij het Schieland-zieken huis. Maar ook rondom het park en dit jaar voor het eerst ook in de St. Liduinastraat zullen tal van ac tiviteiten de tienduizenden naar het feest trekken. Er komt een braderie van ruim 250 kramen, die de organisatie de grootste in het Rijnmondgebied noemt. Er is van alles te koop: van Oudhollands speelgoed tot gehaakte kleden, sweaters, softijs, pannekoeken, spijkerbroeken, aluminium kozij nen, sportartikelen en bloemen en planten. Voorts wordt er een groots opgezette autoshow gehou den. Vijf dealers doen hieraan mee. Op de Westfrankenlandsedijk zijn ook dit jaar vluchten met een helikopter te maken. Een vlucht van zes minuten kost 45 gulden. Behalve het Rotterdamse havenge bied ziet men binnen dit tijdsbe stek ook het eigen huis in de jene- verstad, het westelijk deel van de Maasstad en een groot deel van buurgemeente Vlaardingen. Vanaf twee grote podia verzor gen de popgroepen The Black Birds en The Jimmy Lawton Show and The Hot Beaver optredens. Klapstuk van het Aleidafeest is het optreden van een kunstrolschaats- vereniging, met een ruim twee uur durende variant op Holiday on Ice. In het Julianapark presenteren vele verenigingen zich in een na gemaakt Oudhollands straatje. In het midden hiervan komt een schavot, waar het publiek eieren kan gooien naar een vastgeketend slachtoffer. Verder kunnen kinde ren deelnemen aan tal van alter natieve kinderspelen met hobbel en swingfïetsen, op een zeephel- ling en andere ludieke attributen. Gevaarlijke stunts worden uitge haald door leden van de Scouting groep Schiedam. Muziek is ook in het park te vinden, evenals een poppentheater, een portrettekena- res en modelboten in de vijver.Bovendien presenteert het Camel-raceteam een formule-1 racewagen. Bezoekers kunnen ach ter het stuur kruipen en voor 2,50 - gulden een foto laten maken. Voor de kleineren zijn er mini-scooters en een zweefmolen. Op verschil lende plaatsen, kómen-gezellige ter rasjes enx v&det&axËS&pSl* 4e 'Bondsspaarbank'jfiëi lïgfi - feén - speciaal parkoers. Clown Ricky zal met zijn fratsen het publiek ver maken. SCHIEDAM De stand van de plaatselijke afdeling van Amnesty International staat zaterdag in het Julianapark hij de Aleidafeesten en staat in het teken van de on langs gestarte actie tegen de ver dwijningen in Chili. Van enkele duizenden mensen is na de staats greep in 1973 in dat land niets meer vernomen. Daarom heeft Amnesty een dossier geopend met ais doel alsnog opheldering te ver krijgen van de Chileense regering. Vanuit Schiedam is onlang een te legram gezonden aan president Pi nochet. Daarin wordt aangedron gen op een onderzoek naar de ver dwenen Chilenen. Tijdens de Aleidafeesten kan ie dereen de mensenrechtenorganisa tie steunen door als protest tegen de verdwijningen kaarten te on dertekenen. Het kopen van Chi leense lekkernijen of een gedich tenbundel behoort ook tot de mo gelijkheden. Mat van Immerzeel van Amnesty verklaart het niet te genstrijdig te vinden enerzijds te protesteren tegen het verdwijnin gen van mensen in Chili en het anderzijds uitdragen door zijn or ganisatie van de eetcultuur uit dat land. „Wij maken enkele lekkern ijen aan de hand van Chileense re cepten. De opbrengst vloeit in de kas van Amnesty. Daarachter hoeft niemand iets te zoeken," al dus Van Immerzeel. SCHIEDAM Twee Hoogvlietse jongens van 18 jaar zijn afgelopen nacht door de politie van Schie dam uit de westbuis van de Beneluxtunnel gehaald. Het duo had op het Cen traal Station in Rotterdam de laatste metro gemist en besloot via Schiedam naar huis te lopen. Bij het krui sen van de tunnel werden ze door een tunnelwachter opgemerkt, die op zijn beurt weer de politie in schakelde. Na een verma ning zijn de jongens met de auto naar de Hoogvlietse kant van de tunnel gere den. Dit massief grenen pro gramma biedt veel mogelijkhe O.a.: hoogsla pers - halfhoogsla- pers - eenpersoons bedden - buro's - kin derbedden - schuifdeur- kasten Waai eens aandan la ten wij u de vele mogeiijkhe den zien. 00 BSQ QD SBB BB nmnnncn grenen meubelen markt 57 vlaardingen 010-4343685 Door Rein Wolters SCHIEDAM Ruim tweedui zend mensen trappelen nu al van omgeduid om op zaterdag 27 mei aan de start te verschijnen van I5de Lenteloop van de Woudhoek- school. Niemand minder dan de bekende presentator Jan Rietman mét de mascotte van het Neder lands voetbalelftal, ex-sportver slaggever Dick van Rijn en de voetballer Bennie Wijnstekers schieten op de verschillende af standen de lopende en rolstoelende massa weg. Evenals in de veertien voorgaande afleveringen voert de tocht door de polders in het na tuurgebied Midden-Delfland. „Voor de lopers van de halve marathon is het parkoers nog steeds ongewijzigd. Veel van hen streven er naar de gelopen tijden in voorgaande afleveringen te ver beteren," lacht de 50-jarige Ton Groeneveld. Fer Schroeders (36), directeur van de openbare basis school Woudhoek, en Ton Groene veld zijn de geestelijk vaders van de intussen nationaal bekende Lenteloop. Beiden zetten zich nog steeds met volle kracht in voor de organisatie. Vijftien jaar jonger liepen de twee trimmers elkaar letterlijk le gen het lijf in de polder. Onder het hardlopen rijpte het plan om de zich net ontwikkelende trimrage een duw in de rug te geven. Er de naam van de Woudhoekschool aan geven, kon ook geen kwaad. Schroeders was op deze school nog maar net werkzaam als leerkracht en Groeneveld maakte zich ver dienstelijk als voorzitter van de ouderraad. Zijn kinderen genoten les op de Woudhoekschool. „Zo ontstond het idee voor het organiseren van een Lenteloop. Wisten wij veel...!" lacht Ton Groenveld. In het dagelijks leven verzorgt hij de public relations voor Opel en General Motors. „Mijn werk heeft in dit geval niks te maken met mijn hobby," bena drukt hij. „Ik heb veel lol in de Lenteloop. Met onze negenmens- commissie en tachtig vrijwilligers doen we onze stinkende best er ie der jaar iets leuks van te maken." Hoewel Ton Groeneweg dat niet zegt, maakt hij bij de promotie van de Lenteloop ook gebruik van de relaties die hij door zijn werk heeft. In eerdere edities wist hij Fer Schroeders (links) en Ton Groeneveld gaan enthousiast door met het organiseren van-Tiun' Lenteloop. voor het lossen van startschoten mannen als wijlen dr. Anne Von deling (Europarlementariër), de schaatskampioenen Hein Vergeer en Gerard Kemkers, Mano Been en Lee Towers naar Schiedam te halen. De afspraak vorig jaar met Johan Cruyff om het startschot te lossen werd doorkruist door zijn onverwachte vertrek als trainer naar Barcelona. Jan Rietman, de presentator/musicus verving hem. De organisatie heeft hem opnieuw gevraagd en daar zei Rietman grif 'ia' op. Acte de presence geeft ook dit jaar weer Dick van Rijn, oud sportverslaggever en voorzitter van de gehandicapten sportbond Hij zorg onder meer voor het aan de startstreep verschijnen van be kende rolstoelatleten, zoals Gerrit Pomp die twee jaar terug de (rolstoel)marathon van Rotterdam op zijn naam schreef. Voorzitter Ton Groeneveld in een verdere uitleg- „De Lenteloop heeft als enige doel de mensen te vermaken en de Woudhoekschool leuke publiciteit te bezorgen. Onze Lenteloop staat nooit stü en biedt daarom steeds iets nieuws aan de deelnemers en toeschouwers. Dit jaar is dat in de vorm van de Ni- ke-Testcar. Deze sportfirma spon sort onze loop voor een fiks deel. „Maar dat gebeurt zonder geld, dus uitsluitend door het beschik baar stellen van materiaal." In de car knjgt iedereen, met behulp van een computer, kosteloos een dynamische voetanalyse. Met een print van de voet in de hand is het mogelijk de juiste schoen te kopen. Tevens wordt op basis van de com putergegevens een voedingsadvies verstrekt. Schooldirecteur Fer Schroeders: „De kracht van onze Lenteloop zit hem in de diverse afstanden voor jong en oud. Iedereen kan van start gaan op de één, drie, vijf en tien kilometer en de halve mara thon, dus 21 kilometer. Het is een loop voor het hele gezin. Tevens doen er gehandicapte wheelers mee Zij strijden op de halve mara thon om de Dick van Rijn-wissel beker." Commissielid Huib Boeren is verantwoordelijk voor het uitzet ten van de juiste loopafstanden. Hij vertelt- „Vorig jaar kregen we van Dick van Rijn een plaquette uitgereikt voor onze verdienste voor de integratie van gehandicap ten in onze Lenteloop. Daar zijn we erg trots op." Verder verklaart hij: „Alle afstanden zijn met een meetwiel nagemeten. Vooral voor de gevorderde atleten is dat be langrijk. De aangegeven afstand lo pen zij dan ook op de meter precies/'De Lenteloop start op het plein bij de Woudhoekschool aan het Faassenplein. In de directe omgeving is kleedgelegenheid met douches. Fysiotherapeuten staan paraat voor de nazorg en iedere deelnemer ontvangt na afloop een speciale herinneringstegel. Andere prijzen zijn er niet te verdienen. „Het gaat om de eer en de sportivi teit," aldus Ton Groeneveld. Deelnemen aan het sportfeest kost voor kinderen tot 12 jaar drie gulden in de voorverkoop en daar boven vier gulden. Inschryven aan de start kost één gulden extra. Het eerste startschot klinkt om 13 00 uur. Informatie over in schrijven is verkrijgbaar via tel 4708542. Tot slot Ton Groeneveld: „Onze organisatie werkt op non-profit ba sis, Geld blijft er nooit over en dat willen we ook niet. Het enige waarop wij hopen is een record deelname aan onze 15de loop.'" lil n SCHIEDAM De stand van de vannit SrhipHaTn is nnlan? een te- gelijkheden. Mat van Immerzeel r SCHIEDAM SVDPW viert morgen officieel het kampioenschap van zijn 1 beide eerste elftallen. Zo wel de hoofdmacht van de 2aterdag- als die van de zondagafdeling slaagde er dit seizoen in de titel te grijpen. Van half twee tot vier uur is er morgenmid- dag op het complex van de Schiedamse voetbalclub een receptie, 's Avonds or ganiseert SVBPW een groot feest voor zijn leden en genodigden. ONOeZONOEN MEOECeUMQ) kUl r W*"" i ij

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1