Nieuwbouw Spaland nu officieel Onderhoud bezorgt bewoners Boerhaavelaan overlast X Ook het gymnasium is niet ontkomen aan vertrossing Wie weet hier meer van? i cór ïgin st 3mt in met bestemmingsplan. Vijfhonderd belangstellenden bij slaan van paal m Te zwaar beladen aanhanger schaart in Beneiuxtunnel Controle iii bedrijven op chemischafval Door Rein Wolters SCHIEDAM Twee heuglijke feiten op één dag. Het kon gisteren niet op. Eerst ontving het stadsbe stuur 's morgens de schriftelijke bevestiging van koningin Beatrix, waarmee het bestemmingsplan voor Spaland definitief is. En 's middags sloeg mevrouw L E. Stol- ker-Nanninga (gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland voor Ruimtelijke Ordening) een officië le paal voor de eerste van de 2150 woningen. Overigens duurde het wel lang voordat het koninklijk besluit op het Stadskantoor werd bezorgd. De koningin tekende het besluit al op 25 maart in haar va kantieverblijf Tavaraelle. Ruim vijfhonderd toekomstige bewoners waren er op de kale en winderige polder getuige van hoe moeizaam de honderd-en-zoveelste paal in de bodem werd geslagen. Aanvullend op het gedreun van de heimachine, werd er ook nog voor een paar duizend gulden aan vuur werk tegenaan gegooid. De piloot van een rondcirkelend reclame vliegtuig met de tekst 'Bouwfonds bly.met Spaland' moet zich door deacvuurpijlen beschoten hebben gevoeld. Ulings maakte hij zich uit-_de voeten en draaide grotere cirkels. Een door het geknal van slag geraakt zwart poedeltje en zijn baas gingen er ook als bange hazen vandoor. Met drie trams werd het massa le gezelschap teruggereden naar wijkcentrum De Blauwe Brug. in een gloedvol betoog zijn wethouder Chr. Zijdeveld (Stadsontwikkeling en Milieuzaken) blij verrast te zijn Toekomstige bewoners volgden gisteren verwachtingsvol het slaan van de officiële paal. door de grote opkomst. „Vier we ken terug wisten we nog niet dat we nu al zover zouden zijn. In de organisatie van dit feest ongetwij feld foutjes zijn gemaakt, daarvoor excuses. Er zijn mensen op ver keerde tijdstippen en verkeerde plaatsen uitgenodigd." Zijdeveld doelde met name op de boosheid van persvertegenwoordigers. De afdeling voorlichting van de ge meente had verzuimd hen te voor zien van een programma met de juiste tijdstippen. Afspraken elders kwamen hierdoor in het geding. Zijdeveld verder: „Eindelijk is de wijk Spaland in aanbouw. De periode van wachten is voorbij." De wethouder benadrukte dat de bouw van de 2150 woningen nood zakelijk is om het bevolkingsaan tal op peil te houden. Als de wijk niet zou worden gebouwd, telt de stad in 1996 nog maar 67.000 in woners tegen nu 69.500. In dat prognosejaar zal de stad, als Spa land is afgebouwd, 73.000 inwo ners tellen. „Daling van het inwo nerstal is slecht voor de kwaliteit van de stad," aldus Zijdeveld. In de verkavelingsplannen van Spaland is maximaal rekening ge houden met de invloed van de zon. De woningen zijn, zoveel mogelijk als maar mogelijk is, op het zuiden georiënteerd. Binnenshuis wordt optimaal gebruik gemaakt van pas sieve zonne-energie. Het maximale energieverbruik per woning zal ze venhonderd kubieke meters gas per jaar bedragen. Dat is de helft van het verbruik in andere nieuw- bouw-eengezinswoningen. Gedeputeerde Stolker-Nanninga in haar feestrede: „We kunnen el kaar feliciteren met de afronding van 13 jaar onderhandelen over de nieuwbouw in Spaland. Het is uniek voor Nederland dat we met de tram zijn gereden naar een wijk, die nog niet is gebouwd." Voorts roemde zij de ecologische werkwijze (milieu-vriendelijke '•g bouwmaterialen, weinig steen en 3 veel groen) van de gemeente. „De- g ze wijze van werken is een voor- beeld voor heel Nederland." In de eerste fase bouwen vijf projectontwikkelaars 224 koopwo ningen. Hiervan zijn er slechts vijf nog niet verkocht. In het najaar worden nog eens 115 woningen in aanbouw genomen en in het voor jaar van 1990 komen nog eens 300 huizen tot ontwikkeling. Hiervan vallen er ongeveer 100 in de wo ningwetsfeer. Teresien Da Silva van de Anne Frank Stichting legt de laatste hand ban het boek Sporen van de Oorlog, dat in oktober door de Staatsuitge verij op de markt wordt gebracht. Ze heeft echter problemen met het achterhalen van gegevens. De< bijgaande foto is gemaakt in mei 1940 op de binnenplaats van het museum De Prinsenhof in Delft van Rot terdamse evacuées. Ze verbleven een paar maanden in bet gebouw, dat toen als museum buiten gebruik was. De zalen waren ingericht met bedden, tafels en stoelen. Teresien Da Silva zoekt mensen die er in de oorlogsjaren enige tyd C* hebben doorgebracht. Eveneens speurt ze naar mannen die in Hoek van Holland als dwangarbeiders hebben moeten meebouwen aan de Atlanticwall. Een aantal bunkers van deze kustverdedigingsgordel m staat nog in de duinen. Reacties zijn welkom bij de Anne Frank ,.r Stichting, Keizersgracht 192, 1016 DW Amsterdam, telefoon 020-264533. Door Wessel Penning SCHIEDAM Groot-onder- houdswerkzaamheden in wonin gen aan de Boerhaavelaan veroor zaken erg veel overlast voor de be woners. De 84-jarige mevrouw Lit- zau werd het teveel en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Volgens P. Koning, haar schoonzoon, had zij zich verschrik kelijk opgewonden"f omdat het bouwbedrijf 'te ruw' omging met haarvspullfMi" - ,.T-v r Vertegénwoordigers" van het bouwbedrijf echter zeggen de si tuatie te.betreuren en slechts een 'érSèfè' FóhtT-Jtè h&'&ri^emaakt. OpSchW^W.' .van'"* lïïeuwburg: „Enige overlast valt niet te omzei len. Maar ik gééf toe er zijn foutjes gemaakt." De opzichter van Bouw- Jburo 1992 doelt daarbij op één van de klachten van de schoonzoon van de bejaarde. Tijdens de ingrij pende verbouwingen zo moest onder meer een muur worden uit gebroken zouden de meubels van mevrouw Litzau onvoldoende zijn afgedekt En dat is volgens gel dende voorschriften een taak van het bouwbedrijf. Het wegzetten van meubels en andere spullen be hoort door de bewoners zelf te worden gedaan. i Juist daarin was de 84-jarige op grond van haar leeftijd niet he lemaal onbegrijpelijk in gebre ke gebleven. Volgens opzichter Van Nieuwburg hebben zijn mede- Werkers dat toen maar gedaan. „En dat is misschien wat uit de hand gelopen." Zo erg inderdaad dat het mevrouw Litzau, een hart patiënte, te veel werd. Haar sdhoonzoon: „Ze had me vorige week al een paar keer in paniek ojpgebeld. Maandag hebben we h^ar naar het ziekenhuis moeten brengen." j Mevrouw Litzau mocht gisteren het ziekenhuis weer verlaten. Ko ning: „Maar ik heb haar voorlopig maar bij me in huis genomen. Dat wfilde ze op voorwaarde dat ze zo snel mogelijk, maandag of dinsdag, weer naar haar eigen woning mocht." De werkzaamheden in de Boer haavelaan moeten drie weken gaan duren. Op het groot-onder- houdsprogramma staan onder meer het vernieuwen van sanitair en van de gas- en waterleidingen. Voor enig overlast waren de bewo ners van tevoren gewaarschuwd. Ook mevrouw litzau, "wist overal van, maar keerde - zich «vanaf-hét- begin tegen alle verbouwingen' in' haar huis. De opzichter: „De vrouw wilde helemaal niets. Dat- wisten wel ëir' 'dadroin",hébhteii hwef vooraf besloten "haar voorzichtig te- behandelen." 1 - Desondanks is haar schoonzoon zeer ontevreden over de aanpak van het bouwbedrijf. „Er hadden voorzieningen moeten worden ge troffen, die het wonen ook tijdens de verbouwingen gewoon mogelijk zouden maken," vindt hij. Dat zou onvoldoende gebeurd zijn. Iedere fout schrijft het bouwbe drijf toe aan het feit dat de ver bouwingen in de woning van de bejaarde bijzonder snel klaar moesten zijn. De opzichter: „Toen we hoorden dat ze in het zieken huis lag, namen we ons voor alles in vijf dagen af te maken, zodat mevrouw Litzau zo snel mogelijk weer in haar eigen huisje kon gaan wonen. Het was dus haast werk, waarbij we inderdaad klei ne foutjes hebben gemaakt. Want dat we de meubels van mevrouw Litzau niet goed hebben afgedekt is niet goed, en valt ons te verwij ten." Een woordvoerder van de ge meente laat weten de grote over last vervelend te vinden voor de omwonenden. „Maar dat het een troep wordt daar, hebben wij niet in de hand. Bovendien ontvangen de bewoners daarvoor een vergoe ding. En voor verdere schade is het aannemersbedrijf (in dit geval Breyer uit Rotterdam) zelf aan sprakelijk." Bewoners be kijken de ra vage in de wo ningen aan de Boerhaavel aan. De op zichter: „Er zijn foutjes ge maakt." SCHIEDAM Een te zwaar beladen aanhanger was de oor zaak van een stremming van het autoverkeer gistermorgen in de westbuis van de Benelux- tunnel. Een 29-jarige Bredanaar had op de aanhangwagen ach ter zijn personenwagen een la ding van bijna tweeduizend ki lo gestapeld, terwijl slechts elf honderd kilo was toegestaan. Volgens een politiewoordvoer der ging hierdoor bij het bin nenrijden van de tunnelbuis in de richting Hoogvliet de aan hanger de personenwagen du wen. De scharende combinatie kwam zwaar beschadigd dwars in de tunnel te staan, waardoor alle verkeer in zuidelijke rich ting stil kwam te staan. Na eni ge tijd was een rijstrook weer begaanbaar, maar in totaal beeft het anderhalf uur ge duurd voordat een takelwagen de beschadigde auto en overbe- laden aanhanger had verwij derd. SCHIEDAM Bijna vierhon derd kleine tot middelgrote bedrij ven, die mogelijk chemisch afval produceren, krijgen deze maand bezoek van controleurs van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR). Het betreft vooral bedrijven zoals garages, metaalbe- werkingsbedrijven, schildersbe drijven en dergelijke. Ze worden gecontroleerd op de naleving van de Wet Chemische Afvalstoffen. Tijdens het bezoek wordt aan de hand van een vragenlijst nage gaan wat voor soort afvalstoffen er vrijkomen, in welke hoeveelheden en hoe ze worden afgevoerd. Daar naast wordt bekeken of de opslag van chemicaliën, chemisch afval en afgewerkte olie voldoet aan de voorschriften. In 1987 begon de DCMR met het project, waarin alle vierdui zend 'verdachte' bedrijven in de vijftien Rijnmondgemeenten wor den bezocht. Particulieren en be drijven met een kleine hoeveel heid chemisch afval (maximaal twintig kilo per maand! kunnen dit inleveren bij het gemeentelijke depot voor klein chemisch afval aan de van Heekstraat 15, geopend op werkdagen van 08.00 tot 16.30 uur. Bij particulieren komt de ge meente, na een telefoontje met nummer 4622222, het chemisch afval ook afhalen. Door Han van der Horst SCHIEDAM Op 10 mei de den de leerlingen van het Stede lijk Gymnasium een poging om de Oudheid te doen herleven. Zij hielden een Olympische sportdag om het honderdtienjarigè bestaan van hun school te vieren. Dat ging overigens heel onhistorisch ge paard met jeu de boules en zelfs kussengevechten. Maar het slot vergoedde veel: aan het eind van de feestelijkheden ging men mas saal op de foto in tunica, het Ro meinse pak voor alledag. „Eer en roem zullen ten deel vallen aan de atleten, een lauwer krans zal de winnende klas sieren en onsterfelijkheid is weggelegd voor de winnaars." Zo schreef het gymnasium in een aankondiging voor zijn Olympische dag. Dat was allemaal heel erg in stijl, niet alleen van het Schiedamse gym nasium, maar van het schooltype als geheel. Want liét gymnasium is een merkwaardig geval, vage lijk een stukje middeleeuwen in Nederland. Wijj zijn er aan gewend dat al les in de loop der tijden groter en beter wordt, dat de kinderen meer leren dan de ouders en dat problemen door studie en inventi viteit worden opgelost. Want wij geloyen in de vooruitgang. Maar het kan ook anders gaan. De ineenstorting van het Ro meinse rijk, zo'n vijftien-, zestien honderd jaar geleden was onder deel van een omgekeerd proces. De mensen raakten niet gewend aan vooruitgang, maar aan achter uitgang. Van generatie op genera tie werd het leven primitiever en men vergat de kundigheden der vaderen in plaats van ze te verbe teren. Zo kreeg het Romeinse ver leden een bijna goddelijke glans en men probeerde de resten daar van zoveel mogelijk te bewaren. De weinige mensen die nog kon den lezen en schrijven, handhaaf den het Latijn. Want dat droeg blijkbaar de verloren beschaving. Het was vaak een vreemde krom taal, die ze schreven, maar ze pro beerden te redden wat er te red den viel. In een proces van eeuwen krabbelde Europa uit die crisis overeind onder meer dankzy herontdekking van veel wat de Grieken en de Romeinen aan ken nis hadden opgeschreven, ere wie ere toekomt. De bewondering bleef voor wat op den duur werd aangeduid als de klassieke oud heid. Dat was een soort ijkpunt, cultureel en moreel. Bij een be hoorlijke opvoeding hoorde dan ook een grondige kennis van La tijnse en later ook Griekse teksten uit de oudheid. Daar hoefde je niet over te discussiëren. Dat stond huiten kijf. Kennis van Latijn was aanvan kelijk een monopolie van de gees telijkheid. Toen de burgery begon mee te tellen, richtte zij dan ook voor hun kinderen scholen op om ook die taal de toegangsweg tot de wijsheid te leren en die heetten dan ook Latijnse scholen. Ook Schiedam kende er een. In het kader van een grote on derwijshervorming in de negen tiende eeuw, die onder meer leid de tot de instelling van de oude HBS, de Hogere Burgerschool, kwamen er eenheidseisen voor al die Latijnse scholen. Men doopte ze om tot gymnasium, wat verla- tijnst Grieks is voor oefenplaats. Het gymnasium zou opleiden voor de universiteiten, de HBS voor de handel. Zo kreeg ook Schiedam zijn ste delijk gymnasium en zijn Rijks HBS. Wat de gymnasiasten op 10 mei vierden, was eigenlijk die on derwijshervorming. Je werd op het gymnasium tot de invoering van de mammoetwet doodgegooid met Grieks en Latijn. Wie de talenrichting deed 'al fa' heette dat, volgde in het eindexamenjaar al gauw zeven uur Latijns en zes uur Grieks per week. Die tijd werd besteed aan het vertalen van enkele klassieke dichters en geschiedschrijvers. Te genwoordig is het mogelijk een van die twee talen te laten vallen en de docenten besteden veel meer tijd dan vroeger aan de klas sieke geschiedenis, want tot voor een jaar of vijftien stond de gram matica van de klassieke talen cen traal. Kreeg je daardoor een goed beeld van de oudheid? Juist niet. Wat het gymnasium voorschotel de, was een droom, een drogbeeld, dat weinig te maken had met het verleden, maar des te meer met normen en waarden die men de leerlingen in wilde pompen. Dat waren de waarden van de degelij ke burgerlijke Hollandse samenle ving, van ijver, eenvoud en spaar zaamheid. Van gehoorzaamheid en van liever geen experimenten. Uit de Oudheid selecteerde men het een en ander wat in die kraam te pas kwam. Je moest Plato vertalen, de be kendste Griekse filosoof, die on der meer buitengewoon totalitaire politieke ideeën verkondigde. Je las Livius en Vergüius, Romeinse auteurs die in dienst stonden van keizer Augustus (dezelfde van de volkstelling) die goede propagan disten in dienst nam om reclame te maken voor de alleenheer schappij die hij had gevestigd. Of het verslag van Julius Caesar over zijn verovering van Gallië, onge veer het huidige Frankrijk, waar in deze opschept over de moord partijen, die gedurende zeven jaar zijn legers in dit ongelukkige land hebben aangericht. Uit het beeld van de oudheid, dat het gymnasi um ophing, was alle subversie zorgvuldig weggezuiverd, hoe rij kelijk die ook uit het historisch materiaal naar voren kon komen als je er oog voor had. Gymnasia en het Schiedam se zeker ademden dan ook een establishmentssfeer. Tot diep in de jaren zestig reden de geslaagde examenstudenten in koetsjes door de stad, alsof ze dan al waren toe getreden tot het studentencorps. Leraren en docenten voelden zich lid van een intellectuele elite, mensen die een streepje voor had den op het vulgus, dat in de stad woonde. Niet dat het een platte rijkeluisopleiding was, want pat sers haatte men even hardgrondig als de andere mensen die de klas sieke opleiding niet deelachtig waren geworden. Maar verheven voelde men zich wel. Het was al lemaal een tikje kakkineus. Dat heeft het gymnasium nog wel een beetje. Maar paalklim- men, boomstamzagen, arm worste len, kussengevechtenAan ver trossing blijkt het gym niet te zijn ontkomen. Halffplpes uit ligni veiligheid? uitgesloten, dat opj diverse plaat- sen in Sdnedam, om te begin nen in Groenoord, halfpipes voor skateboarders worden aangelegd. R. Post van de Sportraad vindt het plaatsen van halfpipes in het kader van de verkeersveiligheid het over wegen waard. „Bij mij in de buurt zie je dat die apies op verkeerswegen skateboarden en dat is natuurlijk levensgevaar lijk. Als die halfpipes hen van de weg houdt, moeten die er ze ker komen." De Sportraad heeft besloten te kijken wat een en ander gaat kosten en tevens de behoefte aan halfpipes te peilen. Repressie-therapeut bij Harmonie SCHIEDAM Repressie therapeut Jan A. Kleyn uit Alk- j maar verzorgt donderdagavond, onder het motto 'Jouw persoon- lijke gids' een verhandeling bij de Spirituele Vereniging Har- monia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 163. Aanvang 20.00 uur. i Toegang voor leden gratis -en -> voor niet-leden 7,50 gulden. In lichtingen hij A. Koenderman- van der Most, Vlaardingerdijk 87b, tel. 4733809. Expostia van takenclub Woudhaek SCHIEDAM Leden van de tekenclub van het dienstencen trum Woudhoek exposeren deze maand hun werkstukken in het gebouw aan het Heijerman- splein 35. De tentoonstelling is dagelijks gratis te bezichtigen tussen 10.00 en 16.30 uur. Elke dinsdagmorgen komen de clu bleden van 10.00 tot 12.00 uur bijeen en maken zich onder deskundige leiding de vaardig heden van het tekenen en schil deren eigen. Open dagen in drop en suikarwarkiabriek ROTTERDAM De drop en suikerwerkfabriek 'Rotter dam' houdt dit pinksterweek- einde open dagen. Eigenaar Frans Otterspeer vindt dat ie dereen moet kunnen zien hoe in deze fabriek al sinds 1899 snoepgoed werd en nu nog steeds wordt gemaakt. In de fa briek staan machines die zijn gebruikt tijdens de gehele pe riode dat de fabriek bestaat. Vandaag, morgen en maandag is iedereen tussen tien en vier uur welkom bij de Suikerwerk- fabriek aan Willem de Zwyger- straat 30-32 in Rotterdam-Over- schie. f -S"1, H H> Ws V vf "in U J n< t -o*- ifvm f V f» j 'II. L. is aWfu

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1