Ongekende topdrukte aan het Broersveld Fameus orgel in theater JL Koster wmm Het Vrije Volk SCHIEDAM Aleidafeesten en braderie brengen kwart miljoen bezoekers op de been Hengelsportvereniging: slechts veertien I NJN op excursie naar Vlietlanden TE SCHIEDAM Autokraken opgelost Inbraken ws DINSDAG 16 ME11989 PAGINA 9 Door Rein Wolters SCHIEDAM Tussen de twee honderdvijftig- en driehonderddui zend mensen waren afgelopen za terdag op de been bij de Aleida feesten en de braderie aan het Broersveld, schatten de organisa ties en de politie. Beide evenemen ten vielen samen, hetgeen een on gekende topdrukte gaf. Vooral in de middaguren, toen de zon zich wat nadrukkelijker manifesteerde, kwam de wandelsnelheid niet bo ven schuifelgrens. Kraamhouders in het Julianapark, de St. Liduina- straat en het Broersveld deden goede zaken. Patat mét, broodjes worst en versnaperingen uit ande re culturen werden in enorme hoe veelheden geconsumeerd. 's Morgens zag het er geenszins zonnig uit. Hoosbuien en de straffe wind deden het ergste vermoeden. Maar zie: Gravin Aleida had om tien uur haar koets nog niet verla ten of regengod Pluvius poetste de plaat. Het bleef de verdere dag droog. In de St. Liduinastraat was het aanvankelijk erg rustig. De standhouders hadden niets te doen. Sommigen gaapten van ver veling. Op de hoek van do straat zorgde vanaf 11.00 uur de Jimmy Lawton Band voor country en wes tern vermaak. Verderop zette het personeel van café Ton en Cor op de hoek van de Fabristraat in afwachting van de zon tafels en stoelen op straat. Ook de geluidsinstallatie werd op orde gebracht. Ruim twee uur later bezong Manke Nelis er vanaf de grammofoonplaat zijn 'Tante Saar'. En nog later op de dag bleek dat het buitenbrengen van de stoelen en de tap een goede greep was geweest. Nabij het Sterrenbos was ook het stuntteam van Coca Cola niet helemaal gerust op het slagen van de dag. Eindelijk waren de techni ci erin geslaagd een elektraverbin- ding aan te leggen, maar toen bleek dat er geen stroom op zat. „Vandaag dus cola zonder prik," grapte iemand wrang. De mede-or ganisator van de Aleidafeesten, Bert Oosterman, lostte de proble men persoonlijk op. Terwijl hij dat deed steeg op de aangrenzende Westfrankelandsedijk voor de eer ste keer de helicopter van het Gold Stone Vliegbedrijf uit Maassluis op voor een rondvlucht. Op de braderie van de Broers- veld-winkeliers was het rond één uur cok gezellig druk. Later op middag was de term 'je kon over de hoofden lopen* van toepassing. Veel aandacht trokken de muzika le prestaties van de St. Andrews Pipe Band uit Rotterdam. Maar een meisje van een jaar of acht had alleen oog voor de kilts (rok ken) en de blote benen van de acht Schotse muzikanten. „Hi, hl, mam. Die mannen zijn gek, ze hebben g geen broek aan." J Hoewel de braderie met zijn 84 8 kramen perfect verliep, was win- g keliersvoorzitter Frans van Thie- S nen toch niet helemaal tevreden. „Vijf jaar doen wij al ons stinken de best het publiek te vermaken met een fijne braderie. Hiermee proberen wij positief in de publici teit te komen en daarmee de naam van onze winkelstraat hoog te hou den. Kosten noch moeite zijn ons te veel. Gelukkig weten onze klan- Veel belangstelling by de Aleidafeesten voor het trampoline-stuntte am van Coca Cola. De durfals buitelden alsof er geen zwaartekracht bestond. ten dat te waarderen." Van Thie- nen zegt uiterst teleurgesteld te zijn in de vooipubliciteit die de plaatselijke media aan de activitei ten van zijn winkelstraat heeft be steed. „Als de winkeliers van de Hoogstraat een scheet laten, dan staan alle kranten er bol van. Rond de Aleidafeesten is heel veel gepubliceerd. Heb je wat gelezen in de kranten van onze organisa tie? Niks, meneer. Vrijwel ner gens. Dat steekt me." Behalve de doedelzakband tra den in het Broersveld ook op de muziekvereniging Ambrosius en bet. 'back-to-de-sixties-orkest' Pea cock and Butterfly. Hun inbreng werd door het publiek op hoge prijs gesteld. Vanaf de Westfranke landsedijk vloog de Bell-Ranger van het vliegbedrijf intussen af en aan. Rond twee uur had het toestel al ruim vijftig mensen boven de stad, Rotterdam en Vlaardingen rondgevlogen. Vier tot vijf perso nen, afhankelijk van hum li chaamsgewicht, per keer. Kosten per persoon: 45 gulden. De hoofdbrandwachten John van Kouwen (28) en Karei Spelt (42) hoeften voor hun rondvlucht niet te betalen. 2e kregen deze aangeboden. Het duo van de be drijfsbrandweer van Wilton-Fij- enoord had met zijn poederwagen tot taak toe te zien op het opstijgen en landen van de heli. „Er kan al tijd iets vervelends gebeuren, al hopen we dat natuurlijk niet," al dus John van Kouwen. Zijn colle ga: „Liever dan blussen genieten we van de zon, zoals nu." Hoewel gezellig pratend, lieten de brandwachten geen moment het oog van het samengedromde publiek en de telkens weer nieuwe rondvluchtgangers inladende heli copter, Een jongetje dat met zijn vader had gevlogen, zei bij terug komst verrukt tegen zijn moeder: „Vliegen is whaaauw." De twee brandwachten: „Vliegen met een heli is heel anders dan met een vliegtuig. De vlucht verloopt ont zettend snel." Directrice Tineke Rooijers van Gold Stone: „Ons bedrijf houdt zich niet alleen bezig met rond vluchten, maar verzorgt ook para chutistendemonstraties, luchtrecla- me en luchtfotografie. Vandaag ho pen we zo'n tweehonderd mensen van dienst te kunnen rijn." Rond half drie was het bezoek aan de Aleidafeesten op het hoogtepunt. Normaal lopen was niet meer mo gelijk, maar problemen gaf het niet. Men schikte zich naar de ge zelligheid en die was prima. Voor al rond het muriekpodium bij het Julianapark vermaakte het pu bliek zich uitstekend met de rock- achtige show van het orkest Black birds. „Heerlijk, die muziek. Ik voel me weer een bakvis van zes tien jaar," zei een ongeveer vijftig jarige vrouw tot haar partner. Erg druk was het ook in de oud-Hollandse straat midden in het park, waar tal van verenigin gen reclame voor hun organisaties maakten en ook demonstraties verzorgden. Ne zoals met konin ginnedag probeerden tientallen kinderen een zakcent bij te verdie nen door het verkopen van over tollig speelgoed en huisraad.Organisator Bert Kloos terman wist na afloop van de ui terst geslaagde happening, die voor het vijfde jaar werd gehouden, weinig anders te melden dan dat het feest naar wens was verlopen. Als enig incident meldde hij een tand-door-de-lip van een deelne- mertje aan het voetbaltoernooi. Ook de politie had, behalve dan hier en daar het verkeer regelen, nauwelijks iets te doen. Onjuist parkeren werd oogluikend toege staan. Als zaterdag het Molenfesti val en de Molenmuzieknacht net zo sfeervol gaan verlopen als de Aleidafeesten en de Broersveldbra- derie, dan wacht de stad opnieuw een fantastisch weekeinde. SCHIEDAM Zondag 21 mei organiseerf de afdeling Vlaardingen/Schiedam van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) weer rijn jaarlijkse roeiexcursie langs de Vlietlanden. De excursie as bedoeld voor iedere belangstellende tussen de 12 en 23 jaar. -Er-Wordt alleen een kleinde bydrage~"aan .de kosten van"' de", boathuur ge vraagd. Vi ij3|pts is de molen op deKonedyk in Vlaar dingen, om 9.30 uur' Op zaterdag 27 mei zetten de jeugdige natuurvorsers koers naar het strand. Elsje de Ruij- ter van de landelijke Strand- werkgroep van de NJN zal een excursie leiden op bet strand bij Hoek van Holland. Voor meer inlichtingen kan men te recht bij Ronald Jacobs, tele foon 4743407. SCHIEDAM Een beetje te leurgesteld rijn ze wel, maar er wordt niet gewanhoopt „Het was een beetje ongelukkig gepland mis schien, ik denk dat veel jongelui 'campingverlof hadden," geeft be stuurslid Joop Blom als verklaring. Slechts 14 deelnemertjes waren er afgelopen zaterdag bij het jubile umconcours dat de 75-jarige hen gelsportvereniging Schiedam Omstreken voor de jeugd georgani seerd had. En het was nog wel gra tis, met een gegarandeerde prijs voor iedereen. „Uiteindelijk hebben we alle vissertjes maar met twee prijzen naar huis gestuurd, dat kon mak kelijk omdat er zo weinig waren," vertelt Blom. Hoewel Mj het jam mer vind dat zich zaterdag niet meer jeugdige hengelsporters aan de Poldervaart gemeld hebben is hij toch niet somber gestemd. „Want het vissen is beslist niet minder populair onder de jeugd, ik zie er nog genoeg zitten aan de wa terkant," weet hij. „En er is ook ZEER BELANGRIJKE een partij stereoapparatuur, kleuren televisies en video's een partij gereedschappen een partij huishoudelijke gebruiksvoorwerpen en speelgoed een partij tuinmeubelen Zaai Irene, Veilingbedrijf Cohen b.v. voldoende belangstelling voor de vislessen die we in clubverband sinds twee jaar aan de jeugd ge ven. Dat vinden we eigenlijk be langrijker: dat ze weten hoe ze met de natuur moeten omgaan. Het wedstrijdelement komt voor ons op de tweede plaats." Het concours werd met ruime afstand gewonnen door Remco Berkhout, die bij elkaar niet min der dan 220^centim^r;y|§,vvis^. verschalken: koolblei, - voorna en brasem. Tweede werd -Wim, Boer met 149* centimeter én derde Erik Berkhout met 94 centimeter. De wedstrijd voor de jeugd was nog maar een van de eerste activi teiten waarmee de vereniging haar 15de lustrum viert. De komende anderhalve maand werkt de club het ene evenement na bet andere af. Zaterdag 20 mei is er van 9.00 tot 12.00 voor de senioren een na tionaal witviseoncours in het Voomsekanaal bij Hellevoetsluis. Inschrijving kost voor niet-leden 7,50 gulden, voor leden gratis. Ie dere deelnemer ontvangt een jubi leum-attentie van de vereniging en buiten de gebruikelijke prijzen wordt er nog het een en ander ver- loot op kantnummer. Daarvoor dient men dan wel aanwezig te rijn bij de prijsuitreiking. De kant- nummers kunnen vanaf 7.15 urn- worden afgehaald bij café-restau rant 't Oude Tramstation, Oostdijk 33 in Hellevoetsluis. Een week later, zaterdag 27 mei, wordt er in het Beatrixpark een karperconcours gehouden waaraan uitsluitend leden kunnen meedoen. B-vergunningen, dag-, week-, en maandvergunningen zijn bij deze gelegenheid niet geldig. Deelnemers moeten zich om 4.30 uur laten inschrijven bij de con troleurs die op verschillende plaat sen in het park staan opgesteld. Er wordt van 5.00 tot 11.00 uur ge vist. Gekleurd aas of voer is verbo den, gevangen karpers mogen niet bewaard worden, maar dienen meteen bij de controleur ter me ting worden aangeboden. De jubilerende club tekent dit jaar ook voor de organisatie van het jeugdkampioenschap van Schiedam. Op drie opeenvolgende dinsdagavonden 30 mei, 6 juni en 13 juni zullen de jeugdige hengelaars van 19.00 tot 20.30 uur te vinden zijn aan de Poldervaart 2, vanaf het spoorwegviaduct tot aan de Margriethal. Er zijn drie leeftijdscategorieën: tot en met 9, jaar, 10 tot en met 13 jaar en 14 tot en met 17 jaar. Het inschrijf geld voor de hele serie bedraagt 3 gulden: plaatsnummers kunnen telkens vanaf 18.15 uur afgehaald worden aan de Poldervaart" bij de' Margriethal. m De senioren -meten hun krach ten op de -vödnsd^gm/bnden 24 mei, 7 juni, 21 juni én 28 juni, met als inzet het Kampioenschap van Schiedam. Zij ritten van 19.00 tot 21.30 uur aan de Poldervaart. Er wordt in vier vakken gevist, per wedstrijd zijn er drie prijzen per vak. Vijf prijzen rijn er voor de hoogstgeplaatsten in het totaalklas sement over vier avonden. Per deelnemer worden alleen de drie beste uitslagen van de serie geteld. Er wordt gevist op gewicht. Deelname kost 6 gulden per wed strijd, de inschrijving sluit om 10.00 uur op de dag van de wed strijd. De kantnummers kunnen om 18 00 uur afgehaald worden aan het viswater bij de witte brug. Na afloop van elk concours is er om 22.15 uur een prijsuitreiking in De Blauwe Brug, Bachplein 590. Gekleurde maden en schadelijk ge kleurd voer zijn verboden en er mag alleen met een vaste hengel géVist ^worden. Ook het gebruik van een voerkatapult is niet toege staan. 1 Ten slotte is er op 24 juni van 9.00 tot 12.00 uur aan de Polder vaart nog een gratis witviseon cours voor leden. De inschrijving sluit op 20 juni om 16.00 uur. Kantnummers zijn vanaf 8.00 uur beschikbaar bij het Duivenpad. Voor alle wedstrijden dient men zich op te geven bij de beken de Schiedamse hengelsportzaken. Voor meer informatie kan men te recht bij Joop Blom, telefoon 4261724. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service) Groeneweg is expert in exclusieve tuinaanleg en renovatie rt ffl 010 - 4.750.654 SCHIEDAM Schiedam is een van de weinige plaatsen, waar nog een theaterorgel bespeeld wordt. Theaterorgels, die door de invoe ring van de geluidsfilms hun func tie verloren. In het Passage Thea ter staat nog zo'n stuk nostalgie. Een prachtexemplaar van een theaterorgel. Éénmaal in de maand is er een organist die een concert geeft. Zondag was er een open dag van de Nederlandse or gelfederatie. Ondanks de gratis toegang viel de publieke belang stelling tegen. In 1975 werd het Passage Thea ter, na jaren van verval weer nieuw leven ingeblazen. Die nieu we bries leverde een verrassende ontdekking op. Onder de schimmel bleek nog een origineel theateror gel aanwezig. Iedereen was het ap paraat eigenlijk al vergeten, totdat Paul Foncke met een aantal vrien den onder ogen kreeg. „Kijk, ten tijde van de stomme film waren ze onmisbaar. Alle ge luidseffecten moesten van zo'n or gel komen, maar na de oorlog raakten ze m vergetelheid," aldus Foncke, die als instrumentmaker een groot deel van rijn technisch kunnen m de renovatie van het or gel heeft gestoken. Achter de cou lissen is er gelegenheid om tot een verstaanbare conversatie te ko men. Het orgel produceert in het theater een immense hoeveelheid accoorden en timbres. „Maar het kan ook fluisteren," verzekert de heer Foncke. Namen als Joop Walvis, Pierre Balla en Bernard Drukker behoor den tot de vaste spelers in Schie dam. De laatste speelt nu nog op het AVRO-orgel. „Dit orgel in Schiedam geniet bij veel mensen een goede faam. Organisten uit heel de wereld komen hier graag één keer per maand hun talenten laten zien. Zelfs Japan is niet te Het theaterorgel: „Ten tyde van de stomme film waren ze onmis baar." ver, aldus een enthousiaste heer Foncke. Hij is graag bereid te laten zien waarin die faam gezocht moet worden. Aan het eind van een steile trap gaat er een deurtje open. Het ge heim van het orgel wordt lang zaam onthuld. We zien éér. van de twee zogenaamde orgelkamers. Hier wordt het geluid geprodu ceerd, dat beneden op het podium door de organist via het toetsen bord wordt aangeslagen, Via me chanische weg en met behulp van enorme hoeveelheden geperste lucht wordt alles in werking ge steld. In de orgelkamer kun je el kaar slechts via gebarentaal duide lijk maken watje wilt zeggen. Alle mechanieken en instru menten rijn nog in oude staat. Ko peren en loden pijpen, blaasbalgen van schapeleer en veel hout. De re novatie is perfect uitgevoerd. Het is jammer dat je beneden in de zaal niets van dit moois kunt zien. Dan vraag je je hooguit af waar opeens dat belletje vandaan komt, of die sirene. Want in de orgelka mers hangen naast de bekende pij pen, die ook een kerkorgel heeft, kant an klare instrumenten, een vibrafoon, een grote trom, een bootsirene en nog veel meer. Dit alles wordt door middel van pers lucht aangeslagen of geblazen. Voor wie dit unieke orgel een keer live wil meemaken, bestaat er komend weekeind de mogelijk heid een concert van de Engelse organist Ian Flitcroft mee te ma ken, aanvang 10.30 uur. SCHIEDAM Met de aan- houding van twee 24-jarige Rot- t terdammers heeft de politie 36 autokraken opgelost. Een deel van de buit, die tussen januari en mei was veroverd, werd te ruggevonden bij een heler in Rotterdam, die ook is aange houden. De autokrakers werden vorige week in Schiedam op he terdaad betrapt. Zij bekenden op het hoofdbureau van politie tientallen keren auto's open ge broken te hebben en audio-ap- paratuur en gereedschap uit de voertuigen gehaald te hebben. De waarde van de totale buit was ongeveer tienduizend gul den. Spoor van vernieling SCHIEDAM Gevolgd door politiemannen in burger heb ben een 25-jarige en 23-jarige Schiedammer zaterdagnacht een spoor van vernieling aange richt in hun woonplaats. Het duo trok op de Koemarkt de aandacht door luidruchtig op treden en de vernieling van pa rasolstandaards bij café-restau rant De Amstelbron, Aai: de Broersvest moesten lichtbakken het ontgelden en liep een van de twee vandalen over een ge parkeerde auto. Aan de Marco- niweg werd tegen een auto ge schopt, waarover ook gelopen werd, en een fiets onder han den genomen, die met een ijze ren ketting aan een lantaarn paal was bevestigd. Op dat mo ment arriveerde geüniformeer de politie om de vernielzuchti ge mannen aan te houden. SCHIEDAM Sieraden, een f foto-camera en geld, bij elkaar voor een bedrag van 26.000 gul den hebben inbrekers uit een woning aan de 's Gravelandse- weg gehaald. Zij zijn door het verbreken van een ruit de wo ning binnengedrongen. Rijwiel handel 't Centrum aan het Noordeinde raakte twee kostba re cylinders en twee standaards kwijt, nadat onbekenden een steen door de winkelruit had den gegooid. Uit een aan de Mgr. Nolenslaan geparkeerde auto van een bedrijf uit Bavel werd voor drieduizend gulden aan ir°ubels gehaald. Bij een inbra n de kantine van voet- bal vu dinging Kethel rijn 35 pakjes sigaretten en 40 pakjes shag weggehaald. De flipper kast werd vernield. Een bedrag van drieduizend gulden en sie raden verdwenen bij een mid denstander aan de Groenelaan toen inbrekers rijn woning en winkel hadden bezocht. Aan het Begijnenhof en aan de Burg. Honnerlage Gretelaan zijn tuinmeubels hij particulie ren gestolen. Kindervoorstelling in Passagetheater SCHIEDAM Woensdag avond 17 mei wordt in de grote zaal van het Passagetheater de musical Durwassurris opge voerd door kinderen van open bare basisschool De Kring uit West. Het stuk is geschreven door Peter Oole, die ook de re gie in handen heeft. Voor de ar rangementen en de leiding van het orkest tekent Leo Simons, het decor is ontworpen door Koos Gerkema. Aanvang 20.00 uur, toegang 5 gulden. Kunstourtjes in Stedelijk Museum SCHIEDAM Op dinsdag 23 en donderdag 25 mei organi seert het Stedelijk Museum weer een tweetal 'kunstuurtjes', rondleidingen met uitleg langs de tentoonstelling van Richard Serra die op dit moment in het museum te zien is. Op beide da gen begint de rondleiding om 10.00 uur. De expositie omvat een dertigtal grafische werken van Serra van groot tot zeer groot formaat. Het grafisch werk van de kunstenaar sluit nauw aan bij rijn monumentale werk, dat in de vorm van een fototentoonstelling te bezichti gen is in de aula van het muse um. Molens in bibliotheek SCHIEDAM Molens te kust en te keur, dat is het on derwerp van een tentoonstel ling die tot 1 juni te zien is in filiaal Noord van de Gemeente lijke Openbare Bibliotheek. De expositie sluit aan bij de Natio nale Molendag, die afgelopen zaterdag gehouden werd Er zijn diverse bouwtekeningen van molens, er staat een ma quette en de bibliotheek heeft al haar boeken over dit thema uitgestald. De tentoonstelling is te bekijken tijdens de openings uren van de bibliotheek &an het. Bachplein 589, dinsdag van 9.00-12,00, 13.00-17.00 en 18.30-21.00 uur, woensdag van 14.00-17.00 uur, donderdag van 18.30 -21.00 uur, vrijdag 13.00- 17.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. gX >3 i - (INGEZONDEN MEDEDELING) 3-, cf V -3» m *»l VEILING Op donderdag 18 mei as. zal door Veilingbe drijf Cohen b v t o v Gerechtsdeurwaarders R Fontijne, W J M. Dolk en C P. M Knoppe te Schiedam bij opbod worden geveild waaronder stereocombinaties, stereo boxen, wereldontvangers, CD-spelers, autoradio's, stereo walkman, kieurentv's, video's enz. enz. waaronder compressors, kolomboor machines, lintzagen, garagekriks, electri- sche en CO 2 lasapparaten, slijpmachines, handtakels. Iijmtangen en veel handge reedschap. waaronder, cassettes, dekbedden, fietsen, stofzuigers, magnetronovens, Chinees por selein, kleinmeu&elen en veel speelgoed waaronder volkunststof 5 standen stoe len, idem tafels, relax stoelen, kussensets en wat verder ter tafel zal worden gebracht Alles zal per stuk worden geveild en alle ktv's en video's en eiectr gereedschappen worden onder volledige garantie verkocht De veiling zal worden gehouden in de grote zaal van Nieuwe Haven 155 te Schiedam Kijkuur 12 00 uur, aanvang velling 13 30 uur Hanzeweg 21 a, 7241 CS Lochem. *1 i- "vA (INGEZONOEN MEDEDELING) Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 (INGEZONDEN MEDEDELING) I vm 12% jarig jubileum krijgt «dere opdrachtgever een exclusieve verrassing van Marjolein Bastin if advies ophogingen ontwerp bestratmgswerk if uitvoering k afrasteringen kantoortuinen fWI -1Ka) onderhoud etc L. CoUaaytowi JW» W Vil»s««h

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1