^Wetering REGIOVIDEOTHEEK BALY Het Vrije Volk SCHIEDAM Appie Baantjer leest voor uit eigen werk KUNST TE KIJK 55-plussers presenteren zich in De Erker ME'er:1-0, dat is onze redding. Nu is er een kans dat die gasten rustig aftaaien' DRIEMAAL 'DE KUIP' VOL HOUT... Brandweer redt molen r i i Mathilde Santing in Passagetheater Moederdag (1) Moederdag (2) Moederdag (3) kinderen, Tessa mijn hond PAGINA 14 WOENSDAG 17 MS 1989 SCHIEDAM Veel mensen van 55 jaar en ouder beschikken over de nodige vrije tijd. Sommi gen van hen brengen elk vrij uur tje door in de hobby-kamer, ande ren vatten belangstelling op voor de geschiedenis en de ontwikke ling van Schiedam. Weer anderen hebben veel gereisd en gezien, of maken heel bijzondere dingen. In ieder geval is een grote groep bezig met zaken die volop de moeite waard zijn, ook voor anderen. Daarom wil Wijkcentrum De Erker deze groep de mogelijkheid bieden om meer bekendheid te ge ven aan de eigen activiteiten. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door mid del van een dia-voorstelling, film, video, demonstraties, lezingen en zovoort. Mensen die hun mede werking willen verlenen aan de uitvoering van dit idee zijn harte lijk welkom op een bijeenkomst op woensdagmorgen 24 mei in De Er ker, Jan van Avennesstraat 32, om 10.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen met De Erker, te lefoon 4267767 of 4263161. Fikse buit bij inbraken SCHIEDAM Ruim 21.000 gulden aan goederen is gestolen uit een woning aan de Boyle- stiaat. De inbrekers verschaf ten zich de toegang via de ach terzijde van de woning, door zochten het huis en namen al les wat van hun gading was mee. Ook een woning aan de Klaas Katerstraat kreeg onge wenst bezoek te verduren. Voor een kleine zevenduizend gulden aan huisraad werd meegeno men. Koffie, koffiemelk, hand gereedschap en de halve inhoud van een verbandtrommel werd bij een inbraak gestolen uit een woning aan de Archimedes- straat. De waarde van de buit bedraagt achthonderd gulden. Openluchtconcert St. Radboud SCHIEDAM Muziekver eniging St. Radboud verzorgt op zondag 21 mei een openlucht- concert op het kerkplein tegen over de St. Jacobuskerk aan de Xerkweg in Kethel. Op het pro gramma staan werken van Joh. Wickers, Pi Scheffer, Nico de Jen, Alfred Reed, Gordon Jen kins en Ted Huggens. Het con cert begint om 11.00 uur en is vrij toegankelijk. Orgelconcert lan Flitcroft SCHIEDAM In de reeks concerten die georganiseerd wordt door de Nederlandse Or gel Federatie neemt zondag 21 mei lan Flitcroft plaats achter de klavieren van het orgel in de grote zaal van het Passage theater. De bespeling begint om 10.30 uur. Toegang negen gul den, voor leden vijf gulden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Drie uur gister middag. Geroezemoes van honderd mensen in de kantine op de boven verdieping van het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat. Het is afkomstig van politiemannen, par ticuliere beveiligers en mensen van de Haagse Tramweg Maat schappij. Op straat, voor de deur van het bureau, een stuk of zes ge parkeerde donderblauwe ME-bus- sen. Nog vijf uur duurt het voordat de bal vertrekt van de middenstip voor de voetbalwedstrijd tussen SW en de FC Den Haag. Drie weken terug zijn door de politie de voorbereidingen in gang gezet voor het in goede banen lei den van de competitiewedstrijd. Er doen tweehonderd mensen aan mee en dat kost de gemeenschap ongeveer honderdduizend gulden. Hoofdinspecteur L C. Buijnink heeft de leiding van de operatie. In heldere taal legt hij in een eer ste briefing (de tweede volgt om vijf uur) uit wat er van iedereen wordt verwacht. Zoals hij het uit draagt, kan er weinig misgaan. Uit Dordrecht komt immers verster king, de Rotterdamse politie helpt met paarden en honden, en de spoorwegpolitie doet ook mee. Een kleine tweehonderd mensen wor den op deze wijze geïnstrueerd. Eén ploeg verstrekt rond vier uur naar het Zuiderpark in Den Haag. Deze moet zorgen voor de begelei ding van 28 bussen naar de jene- verstad. Elke bus krijgt vier bege leiders. „Zorg dat je onder de luiken plaatsneemt, zodat ze niet naar het dak van de bus kunnen," geeft de hoofdinspecteur nog als raad mee. Wanneer supporters het te bont maken, moet het begeleidingsteam de bus aan de kant zetten. Om het transport vlot te laten verlopen, rijden de bussen in colonnes van zeven met voor- en achterop wa gens met de ME, Kruisingen op de route tussen het Zuiderpark in Den Haag en het SVV-stadion worden. SCHIEDAM De bekende poli- tie-romanschrijver Appie Baantjer besluit op zaterdagavond 20 mei in De Filmclub de rij van schrijvers avonden van dit seizoen. Baantjer was dertig jaar recher cheur in Amsterdam. Aanvanke lijk schreef hij korte verhalen, waarin hij zijn persoonlijke erva ringen verwerkte. Grote bekend heid verwierf Baantjes door zijn politieromans met als hoofdfigu ren de rechercheurs De Cock en Vledder, zoals 'De Cock en de moord in Extase' (verfilmd in 1984). Baamjer schreef ook verha lenbundels als 'Uit het leven van een Amsterdamse diender' en 'Moord in de Warmoesstraat'. Zijn schrijversloopbaan begon eigenlijk achter de schrijfmachine van een Amsterdams politiebu reau, waar Baantjes zijn proces sen-verbalen net iets boeiender wist te schrijven dan zijn collega's. Hij vond schrijven leuk en ver zorgde een tijdje politieverhalen voor een tijdschrift. „Mijn boeken lagen erg dicht bij de realiteit. Dat heeft zijn aeperkingen, 'want je moet voortdurend zorgen dat het onherkenbaar blijft om moeilijk heden te voorkomen. Nu bedenk ik het self, maar gebruik wel de methodieken uit de praktijk. Die ken ik natuurlijk en dat is mijn voorsprong op andere schrijvers," aldus Baanljer. De schrijversavonden komen tot stand door samenwerking tus sen De Filmclub, de gemeentelijke' openbare bibliotheek en de plaat selijk boekverkopers. In de centra-" le bibliotheek aan de Lange Haven is een boekuitstalling ingericht over het werk van Baantjes. Ook stelt de bieb op ruime schaal een overzicht van de bio- en bibliogra fische gegevens van de gastschrij ver ter beschikking. De boekverko pers bieden op de schrijversavond in De Filmclub boeken van de au teur te koop en ter signering aan. De schrijversavond begint om 20.30 uur aan de Nieuwstraat 12. De toegang kost vijf gulden per persoon. De HTM-bussen leveren de supporters af. Via een fuik van donkerblauwe uniformen kunnen ze weinig anders dan de tribune op. bestemde plek. Vanuit de comman dowagen op een terrein naast dat van SW wordt dat minutieus ge checkt. Het draaiboek klopt, tot... Ja, tot een groep van driehonderd supporters op het Station West uit de trein stapt. Aanvankelijk willen ze via het baanvak naar het voet balstadion wandelen, maar van dat voornemen houdt de spoorweg politie hen af. De eerste HTM-bus- sen hebben intussen hun klanten afgeleverd. Via een fuik van don kerblauwe uniformen kunnen ze weinig anders dan de tribune op. Maar ze vinden dat ze te weinig ruimte hebben. Gerard Hendriksen (53) en zijn door collegakorpsen vrijgehouden' 19-jarige zoon Marco zijn met ei- voor een vrije doortocht - gen vervoer gekomen. By "het"hek „Laten, ;we ,er, een rustige dag worden ze gefouilleerd. „Wat n van maken. Veel succes en tot van avond," zegt Buijnink tot besluit. De kantinejuffrouw fluisterend: „Dat noemen ze nou voetbal. Ik blijf lekker thuis." In de tweede briefing maakt de hoofdinspecteur gewag van een on zekere factor. „We weten niet hoe veel volk er 'wild' naar de wed strijd komt." Later op de avond bleek dat juist deze groep conster natie veroorzaakte. Minutueus Zes uur, intussen. Rond het zon overgoten veld van SVV ronken de motoren van de ME en andere wa gens. Post voor post bezet de voor- vreselijke toestand, het lijkt wel oorlog. Néé, dit is niet meer de goeie tijd van mijn ADO. Mijn zoon wilde graag naar deze wed strijd, maar voor mij hoeft het al jaren niet meer." Terwijl hij dit zegt wordt met vereende krachten een hek gesloopt. FC-aanhangers stromen een andere tribune op en dat noopt de ME tot ingrijpen. Om de zaak niet te laten escaleren, be sluit men een tiental supporters niet terug te drijven. De Hage naars beschouwen het als 1-0. Van de tribunes scandeert de FC-aan- hang intussen weinig vleiende leu zen, bedoeld om de SVV-supporters uit hun tent te lokken. Kluiten aar de, glasscherven en stenen vliegen als ondersteuning in de richting van de ME. Hoofdwond Als de wedstrijd nauwelijks aan de gang is wordt een suppoost in de vernieling geslagen en moet een bezoeker met een gapende hoofd wond naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Voetbal is oorlog. Rinus Michels zei het al. In betrekkelijke rust verloopt niettemin de eerste helft» In de commandowagen strekt de hoofdinspecteur Buijnink zijn gekrulde tenen. „Het is nu even rustig," verzucht hij. In de pauze maakt een brildra- gende Hagenaar van rond de-<25 *jaar het net even te bont. Hij ver schalkt een suppoost en weet door te dringen tot bij de bestuurska mer. Omdat hij weigert weg te gaan, pakken vijf ME'ers hem op ön slepen de hevig tegenspartelen- de man onder een fluitconcert bui ten het hek. Eenmaal weer vrij kan iedereen van hem 'doodvallen en in elkaar pleuren' en dat alle maal onder een opgestoken mid denvinger. Intussen zijn onder lei ding van de hoofdagent J. Gunne- wegh negen arrestanten afgevoerd. Een van hen was in het bezig van een benzinebom. Met nog drie an deren heeft hij de afgelopen nacht over zijn zonden mogen nadenken. Eén kwartier is de tweede helft oud als een supporter over het hek klimt en het veld betreedt. „Ik wil een foto maken," verklaart hij zijn gedrag tegen de toegesnelde veilig heidscoördinator Huib Zandwijk. Hij voert hem weg. Buiten trekt de knaap een mes en bedreigt Zand wijk. Voordat de aanvaller door de toegesnelde ME kan worden ge pakt, neemt deze de kuierlatten en verdwijnt via de aangrenzende spoorbaan. SVV-secretaris Frans Eijken- broek heeft het tijdens de tweede helft steeds minder naar de zin. De stemming is grimmig en boven dien zijn er opnieuw ongemerkt Haagse bezoekers over het hek ge klommen. Ze waren zelfs zo ge haaid om in de bestuurskamer co la-met1 cognac-los^te^ peuterend Eij- kenbroek"c,rredden"b'éef>1glasWerk. ,;Voarbmij.mag:het!allenmal.verle- den tijd 'zijn.rOp deze 'wiize beleeft niemand nog lol aan ae voetbal sport." Een kwartier voor tijd scoorde de FC Den Haag uit een penalty: 1-0. „Dat is waarschijn lijk onze redding," zei ME'er P. J. Molendijk. „Nu is er een kans dat die gasten rustig aftaaien." Hij kreeg gelijk. De buspassa giers verdwenen vrijwel zonder slag of stoot. De anderen niet. Tot diep in de nacht zetten zij vooral de wijk Nieuwland op stelten. De GGD kreeg ongeveer twintig licht gewonden te behandelen. En dat was dan de voetbalwedstrijd SW- Den Haag anno 1989: het leek wel oorlog. Rinus Michels had een vooruitziende blik. Met een oppervlakte van meer dan dnemaa! "de Kuip" mag Houtcentrum vd Wetering met recht groot genoemd worden. 8 loodsen vol hout, doe-het-zelfartikelen, keukens, parket, schroten, plaatmateriaal, tuinhout enz. vormen een waar paradijs voor de echte doe-het-zelver. Gemakkeijk te bereiken, ruim gesorteerd en laag in pnjs. Kortom, een bezoekje waard. Kom eens langs en verbaas u over Houtcentrum v.d. Wetering! Baly biedt u meer dan 14.500 films ca. 800 kinderfilms, 6000 speelfilms en 8000 seksfilms, w.o. 3000 speciale (in een aparte afdeling voor volwassenen). Nu weer vele nieuwe TOPTITELS zoals: RAMB03 THELAST EMPEROR* SALSA CROCODILE DUNDEE li BATTERIES NOT INCLUDED RED HEAT RAW WALL STREET FATAL ATTRACTION THROW MOMMA FROM THE TRA'N ptf 0*9* ,zjammaffWu- m «m*dhs?p VHS«yst*Mn, j Geen recorder? Geen nood! Baly verhuurt movieboxen v. 7.50 p.d. of 40.- p.week met 100.- borg. Geen inschrijfgeld, wel uitgebr. legitimatie, bel voor info. JÊSBPK. baly - Oam 9-11 - Schiedam 010 - 4267128 rvw'1 Geopend ma-vr 10-21 u. Et A I V za. 10-18 u, 14-17 u DHfcl Reeds 20 jaar: Kijken, Kopen, Huren GRAFIEK serra Zwart, en nog eens zwart. Zwarte vlakken die de grote vellen papier bijna geheel be dekken. Weinig wit dus. Gra fisch werk van Richard Serra in het Stedelijk Museum Schiedam. Richard Serra bijna 50 jaar geleden in San Francisco geboren, woont en werkt afwisselend in New York en Inverness in Canada heeft naam gemaakt met zijn monumentale metalen sculpturen. Zijn grafisch werk ontstaat wanneer hij naar zijn sculpturen kijkt. Daarna gaat hij er nog eens met een stift overheen. De expositie 'Richard Serra, grafiek 1972-1978' is tot en met 28 mei te zien in het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zon dagvan 12.30 tot 17 uur. DIASCORN Met schilderijen en collages exposeert de in Schiedam woonachtige kunstenares Gwenaele Diascom tot 26 mei in galerie Branderssteeg, Branderssteeg 7 in Schiedam. Geopend: woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. SPOOR 'Natuur in beeld' is de titel waaronder de fotograaf Ge rard Spoor in de foyer van Theater de Teerstoof, Nieuw straat 12 in Schiedam zijn werk tentoonstelt. In bijzon dere kleurenfoto's toont deze fotograaf ons de schoonheid van de natuur. Te bekijken vanaf een uur voor aanvang vatriedere voorstelling in het theater tot sluitingstijd. HANS WAP De Rotterdamse kunstenaar Hans Wap exposeert tot en met 26 mei in het Delta hotel aan de Maasboule .ard in V laar dingen. In zijn linole- umsnedes is het vliegtuig een belangrijk element. Deze ten toonstelling is dan ook georga niseerd in samenwerking met Fokker en de F27 Friendship Associau STEK De Dc itse kunstenaar Hans Summer exposeert in de Koningshof, Uiverlaan 20, in Maassluis schilderijen en tekeningen die veelal als on derwerp de scheepvaart heb ben. Niet zo verwonderlijk als men weet dat de kunstenaar als werktuigbouwkundige op de koopvaardij interessante reizen heeft gemaakt In zyn werk betuigt Hans Stemmer de scheepvaart en alles wat daarmee samenhangt zijn lief de. VAN BEKKUM Landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Nico van Bekkum zijn te zien bij koffie- en theeschenkerij de Zeeman, Hoogstraat 205 in Vlaardingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoon stellingen in binnen- en bui tenland op zijn naam staan en zijn heldere kunstwerken ko men dan ook in vele collecties voor. BRAAD Met het vernieuwde filiaal van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg heeft Vlaardingen er een expositie ruimte bij. Tot 18 mei stelt de Vlaardingse kunstenares An nette Braad in de hal van het bankkantoor werken in ge mengde technieken tentoon, waarin zij theaterpersoonlijk heden uitbeeldt. In de toe komst zullen ook andere Vlaardingse kunstenaars ge bruik kunnen maken van de ze ruimte. Geopend: op werk dagen van 9 tot 16.30 uur en op koopavond van 18.30 tot 20 uur. Q AUGUSTIJN De Haagse kunstenaar Henk Augustan exposeert tot en met 19 mei olieverfschilderijen in de foyer van het Unilever Re search Laboratorium aan de Olivier van Noortlaan 120 in Vlaardingen. Voordat hij een opleiding ging volgen aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag was de ze kunstenaar enige jaren ac tief als bouwkundig tekenaar. De tentoonstelling is te be zichtigen op zaterdag en zon dag van 14 tot 17 uur. 10 JAAR n een groepsexpositie van -ardingse kunstenaars viert het Zonnehuis het feit dat nu al tien jaar lang in het Ont moetingspunt van het Zonne huis, DiUenburgsingel 5, Vlaardingen exposities georga niseerd worden. Op deze geva rieerde jubileumtentoonstel ling is werk te zien van onder anderen Hans Rikken, Peter Dumas, Wilma Kuil, Dik Kats en Aad Hofman. De expositie is te zien tot 3 juni, op dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur en op zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. VORMGEVERS 'Zeven jonge vormgevers uit Zuid-Holland' is de niets aan de verbeelding overlatende ti tel van een tentoonstelling die tot en met 16 juni in de hal van de Vrije Academie eau de Oosthavenkade 42, Vlaardin gen te zien is. In een huiska mer-opstelling die de functie heeft van een soort kijkdoos worden de ontwerpen voor meubels, gebruiksvoorwerpen, kleding, sieraden en dessins tentoongesteld. Het Hol- landia-gebouw (Vrije Acade mie) is dagelijks geopend van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur en op vrijdag ook van 19 tot 21 uur. Op zaterdag is het gebouw open van 12 tot 217 uur. O VISSERIJMUSEUM Niet alleen als expositieruim te, maar ook als inspiratie bron dient het Visserijmuse um voor een tentoonstelling van cursisten van de tekenles sen van Galerie de Duig. De werken zijn door deze leerlin gen van de kunstenaars Aad Hofman en Dik Kats gemaakt tijdens een aantal lessen in het museum met als thema 'een gedeelte van het museum in aquarel'. Vanwege het be perkte licht is veel met sepia gewerkt. Zeer toepasselijk in dit nostalgische museum, want sepia geeft een effect dat aan antieke prenten doet den ken. Tot 1 juli in het Visserij museum, Westhavenkade 53, Vlaardingen. Geopend: maan dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur een zondag van 14 tot 17 uur. GESCHEURD De Maasluise fotografe Ada Holleman exposeert geduren de de maand mei in het siera den atelier van Eric Hulsman, Rijkestraat 2 in Vlaardingen. Onder de titel 'Gescheurd/- Gekleurd' toont zij gefotogra feerde stillevens die zijn sa mengesteld uit stoffen en stukken papier die op een be paalde manier gescheurd, ge knipt of geplooid zijn. Kleu rencombinaties en vormge ving spelen op deze foto's een belangrijke rol. Het atelier van Eric Hulsman is gedpend van woensdag tot en met za terdag van 10.30 to 17.30 uur. SCHIEDAM Dank zij door tastend ingrijpen heeft de brand weer molen De Vrijheid aan de Noordvest behoed voor een catas trofe. Vorige week vrijdag, zo is gisteren pas bekend gemaakt, kon den tijdens het stormachtige weer de wieken niet meer tot stilstand worden gebracht. In de molenkap brak een stang, waardoor het rem- systeem onbruikbaar werd. Er ont stond het begin van brand, maar het vuur werd snel door de brand weer bedwongen. Met vereende krachten werd de kap van de mo len uit de wind gedraaid en kon den de wieken met kunstgrepen tot stilstand worden gebracht. TV en VIDEO" Service Spijk SERVICE SPIJK L. j^1880^139^, j T I I I I I I I I I I I I SCHIEDAM Chanteuse Ma thilde Santing en haar vaste En semble doen tijdens hun uitgebrei de theatertournee door het land op zaterdag 20 mei Schiedam aan. De blonde popdiva brengt naast werk van haar onlangs verschenen vier de lp/cd Breast and Brow een aan tal succesnummers uit het verle den. Met haar enorm gevarieerde stemgeluid is de Amsterdamse in middels internationaal een vocaal begrip geworden. In grote delen van Europa geniet zij bekendheid en ook de Amerikanen waren on der de indruk toen zij afgelopen zomer in New York optrad tijdens het New Music Seminar. De Japanse toetseniste Mimi Izumi Kobayashi, met wie Santing haar laatste lp opnam, kan om ge zondheidsredenen niet meedoen met deze tour. Dat gemis wordt goedgemaakt door de multi-instru- mentalisten van het hechte En semble dat de zangeres begeleidt. Zij voorzagen het jongste werk van Santing van een aantal geheel nieuwe arrangementen.. De muzi kanten wis^len,r^gelmaügvan.iii;_ strument, ecu worden, daaroml wéP als 's lands meest veelzijdige or-^ kest beschouwd. Zaterdag 20 mei in de grote zaal van het Passagetheater, aanvang 20.15 uur, toegang 17,50 gulden (CJP en Pas65 15 gulden). BRIEVEN VAN KINDEREN "Mooi schildry ha', Mirella Vink, 7 jaar, Rotterdam Lieve mamma, bruine ogen, roze mond, Ik weet zeker je bent gezond, wantje hebt geen dikke kont zoals Mevrouw de dikke kont Want lieve mamma je bent ge zond Sabrina van Zwol, 10 jaar Rotterdam Mijn moeder lust pannekoeken ze draagt soms broeken ze houdt van snoepen ze leert ook boeken soms gaat ze veel snoepen ze lust braadworst wordt ze dik dat kan haar geen worst en koop altijd haar schoenen bij Vorst Uidio Ferreira, 10 jaar Rotterdam Hoe kan ik vertellen dat van je houdt en buiten is het nu veel te koud Met moederdag geef ik je iets maar helaas geen fiets Ik houd van je net zoveel als jij van me Fauzia Soebratie, 9 jaar Rotterdam Ik wil heel graag naar school en ook naar de moskee. Nog ze ven dagen en dan hebben we ramadan. Ik ga niet te veel schrijven anders word me vul ling leeg. lev ent Karaca, Rotterdam Tessa was vroeger mijn hond. Ze is nu dood want ze had kan ker. Ze is doodgegaan toen ik ongeveer 6 of 7 jaar was. Ze was zwart wit en soms mis ik, haar. Mijn oma had ook een hond het broertje van Tessa, hij heete Roeska en was helemaal zwart en hjj had ook kanker. Tessa was een vrouwtje en nu hebben we een Labrador deze heet Dana ze is teef (vrouwtje) en ze is blond. Maar toch heb ik liever Tessa gehouden omdat ze er al was toen ik geboren werd en omdat ik liever een grote hond heb dan een klein te. En met kerstmis deden we altijd een muts van wol op haar hoofd dat was een heel leuk ge zicht en altijd als ik iets at be gon ze rondjes om me heen te rennen. Nathalie Hilgers, 9 jaar Rotterdam SW-Den Haag: het leek wel oorlog mqezonoen ueoemiNO) Nwe. MMttttrut2, Schiedam, 010-42S9150/42*4110 (WGEZONOEN WZDEOeUNQ) i- -■ m Air WAAa MtflNHUWttOMSt ONGEZONDEN MEDEDELING) voor al uw reparaties aan tv en video vooraf gratis prijsopgave Geen voomjkosten! Garantie op reparaties Tevens verkoop onderdelen ivf ig'roet'rnW'g'ara'ntiè Dam 18-Schiedam I Tei 4271074 of

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1