Molenfestival: met 400 man tegelijk aan tafel Jeugd versiert flat Ik pagina 18Het Vrije Volk SCHIEDAM donderdag is mei 1989 Parkoers van 1,5 kilometer uitgezet. Samenwerking met georganiseerde horeca komt niet van de grond Geluidswal brengt rust on B jdorp terug Schooljeugd legt weer rijvaardïgheidstest af Automobilist rijdt in op supporters ws Door Rein Wolters SCHIEDAM Tienduizend stuks kleinbrood, enkele meters beleg en vijftienhonderd liter melk, koffie en jus d' orange. Deze hoeveelheid voedsel en drank vindt zaterdag zijn weg naar de maag van tweeduizend brunchers. Dat gebeurt allemaal tussen 10.30 en 13.00 uur tijdens de molen maaltijd van de Echte Bakkers als onderdeel van het MolenfestivaL Tussen molen De Vrijheid en de Noordmolen komt een tafel te staan van tweehonderd meter. Echter niet over de kruisende rij weg van het Spinhuispad, daar komt een onderbreking omdat de politie dat zo wil. Tegelijk kunnen vierhonderd mensen aan tafel. Als ze klaar zijn met eten, krijgen ze ook nog een glaasje Schiedams gedistilleerd ge serveerd. Maar wie aan tafel wil, moet wel vooraf een deelname bon kopen voor vijf gulden. Deze is verkrijgbaar bij vijftig Echte Bak kers, die hun brood bakken van ro^el dat in de korenmolen De Vrijheid is gemalen. Mocht regen roet in het eten gooien, dan zetten de bakkers de tafels neer in de produktiehal van het distilleerbedrijf Uto. Tien bak kers zorgen ter plekke dat het de aanzitters aan niets ontbreekt en dezelfde opdracht hebben twintig leerlingen van de Horeca-vak- school uit Rotterdam gekregen. De speciale beker waaruit wordt ge dronken, mag elke molenmaaltijd- deelnemer als aandenken mee naar huis nemen. Bakker Kees Hollander van het Echte Bakkersgilde afdeling Rot terdam en omgeving legt uit: „Wij hebben de molenmaaltijd georga niseerd omdat wij vijftien jaar ons meel betrekken van De Vrijheid. Euveniien viert het Molenfestival het eerste lustrum. Dus mag er best iets extra's worden gedaan." Gemeentevoorlichter Theo Rey- man, als vervanger van de zieke voorzitter van de werkgroep, bur gemeester drs. R. Scheeres, vertelt in algemene zin over het festival. „De organisatie heeft thans een professioneler vorm gekregen en is ook anders opgezet. Voor het eerst kunnen de bezoekers een molen parkoers van ongeveer anderhalve kilometer volgen. Langs deze route hggen alle molens en andere at tracties^ zoals twee,van de drie opengestelde distilleerderijen. Het lustrum-karakter komt tot uitdruk king in vele aantrekkelijke pro gramma-onderdelen. Zo nemen al le acht muziekkorpsen van de stad deel aan het Molenfestival. Dat zijn vierhonderd muzikanten en majorettes. Voor de eerste maal zal ook de zangvereniging Senectute een uitvoering verzorgen. Verder is er straattoneel, een concert op de beiaard en dan natuurlijk de molenmaaltijd in de open lucht." Ook de winkeliersvereniging Hoogstraat laat zich niet onbe tuigd. In de Hoogstraat staat geen echte molen, maar wel een draai molen waarmee kinderen een gra tis ritje kunnen maken. „Speciale toegangskaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bij de leden van de win keliersvereniging," aldus winke nersvoorzitter Chris Coppens. De draaimolen staat ter hoogte van de Grote Markt. Voorts treden er za terdag op de kilometerlangte win kelpromenade twee muziekgroe pen op. Chris Coppens: „Nu eens geen jazz- of dixielandmuziek, maar klanken uit een andere richting: Latijnsamerikaanse muziek en de zanggroep Papaya, bestaande uit drie Chilenen en één Peruaan. Op verschillende plaatsen in de Hoog straat brengen zij hun muziek met instrumenten als de charango, cu- atro, bombo, zampona, quena en gitaar. Behalve deze bijzondere groep treedt ook de doorgewinter de viermansformatie Flamingo's op. Zij nemen allerhande zaken op de hak Op het Museumplein presen teert zich het Leids Poppentheater met Jan Klaassen en Katrijn. Van zelf zijn de molens de gehele dag te bezichtigen en zijn vanaf 10.00 uur ook de strapatsen van de zak kendragers van het Anthonisgilde te volgen. Ze dobbelen en laden en lossen met de hand schepen. De sponsorcampagne voor de herbouw van molen De Palmboom verloopt uitstekend. Tot aan eer gisteren hebben buitenstaanders al voor 260.000 gulden bijgedragen. Ook De Palmboom, die sinds enige weken in herbouw is, kan zater dag worden bezichtigd. Molen De Vrijheid, die vorige week ernstige stormschade opliep (er brak door de harde wind een centrale wieke- nas) kan ook worden bezocht. Rond half vijf wordt het Molenfes tival besloten met de uitvaart van de historische schepen, die de ge hele dag in de nabijheid liggen af gemeerd. De Vereniging Horeca Onderne mers Schiedam (HOS) neemt vanaf dat moment het feestheft in han den. In ruim twintig cafes barst 's middags, 's avonds en 's nachts een muziekfeest los. Overigens niet helemaal naar de wens van de or ganisatoren van het Molenfestival. Zij hebben de georganiseerde hore ca verzocht tot samenwerking, maar daarop is volgens Theo Rey- man geen positieve reactie ontvan gen. VV V-directeur R. Pillard- „Van onze kant is er al heel lang de wens om samen te werken. Het is een hevige teleurstelling dat de HOS daarop niet ingaat. Een bete re coördinatie wint in totaliteit al teen maar aan kracht." Theo Reyman bevestigt in dit kader de vraag dat HOS profiteert ran het publiek dat het Molenfes- ■jval trekt. „Maar je kunt andere erganisaties natuurlijk niet verbie den iets te doen." Via de mupi-reelamezuilen ■wordt met levensgrote posters de landacht op het Molenfestival ge- /estigd. Het ontwerp hiervoor is jemaakt door de bekende beeldend cunstenaar Harr Wiegman. SCHIEDAM „Ja leuk hoor, uitstekende actie!-En nou maar hopen dat ze hier gauw met de renovatie beginnen.' De jeugd neemt vandaag een voorschotje op het opknappen van de wijk, nu de gemeente nog. Want tot nu toe is het veel beloven, maar weinig doen. Ze kunnen op het stadhuis nog een voorbeeld ne men aan die kinderen!" Buurtbewoner C. Kinneging was gisteren prima te spreken over de versieractie bij zijn flat aan de P. J. Troelstralaan. Daar gaf buurthuis Nieuwland het startschot van een reeks act.* es die als doel hebben om op een leuke manier de aandacht te ves tigen op de eerste flats die ge bouwd zijn in de wijk. Ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het buurthuis wordt van mei tot en met september elke drie weken een ander flatblokje op originele wijze verfraaid, onder het motto 'Kleur in uw buurt'. In een luidruchtige stoet trok ken ze gisteren door de wijk, zo'n veertig kinderen uit de buurt plus ouders en de mede werkers van het jubilerende buurthuis. Nadat ze eerst bij het buurthuis in een perkje plantjes' hadden gepoot die de cijfers '1964-1989' vormden, ging het in optocht naar de Troelstralaan. Daar stonden de bewoners -al in afwachting op htm balkons, want' uiteraard1 watèn zij van )te voren ingelicht over de festivitei ten. En wie het vergeten was, werd naar buiten gelokt door het getrommel van een tiental jonge tamboers, die overigens ieder hun eigen maat aanhielden, evenals de tamboerijnspelers. 'Wij versieren de wijk ook mee', stond er op het grote spandoek te lezen, dat bevestigd was aan twee bezems en voor de stoet werd meegedragen door Suri naamse Astrid (8) en haar Turkse vriendinnetje Afzu (9). Eenmaal aangekomen bij de flat was het meteen een drukte van belang. Werk aan de winkel! In ploegen gingen ze aan de slag. Terwijl het schoonmaak te am met bezems en prikkers de omge ving van het gebouw piekfijn in orde maakte, kregen de bewo ners van andere kinderen een pretpakket aangeboden om hun balkon te versieren. Binnen de kortste keren waren de balkons opgefleurd met ballonnetje, slin gers, kartonnen fruitvormpjes en plantjes. In het grasperkje voor de flat werden fel oranje gekleurde Afri- kaantjes gepoot. Om het hele ge bouw heen werd een reusachtig lang vlaggetjeslint gespannen. Tussen alle geloop en gedraaf scharrelde mevrouw Broekmeij- er van één-hoog scherp spiedend en met een verontruste blik Tond. Ze vond hef heel* leuk met 'al 'd'at !johgë''"spul, 'alleen 'poes tl «ffl De kinderen gaan op weg. Sommigen 1 veegden de omgeving van de flat schoon, anderen bo den de bewo ners een pret pakket aan om hun bal kons op te fleuren. Spinnie was in de drukte wegge lopen, zenuwachtig geworden van het getrommel. Natuurlijk vatte niet iedereen zijn taak even serieus op. Prik ker Marco (13) gebruikte zijn prikstok als speer en zijn collega l Mohammed (10) was liever gaan voetballen. Astrid en Afzu daar in entegen hanteerden de bezem of hun leven er van afhing. Het be viel de jongedames best in Nieuwland. „Hier heb je een club en zo en kan je van alles doen," vertelde Astrid. „In ande re steden zoals Rotterdam en Den Haag heb je veel winkels en gooien de mensen alles maar op straat. Daarom is het veel leuker in Schiedam." In een half uurtje was het karwei geklaard. Alle spullen werden weer ingeladen en het bonte gezelschap vertrok weer. Spmnie was inmiddels terecht. Nog steeds bang voor het aanhou dende getrommel was ze diep on der het bankje weggekropen. Vanaf haar balkon zwaaide me vrouw Broekmeijer de( 'versier ders' na. „Mag ik dat jpïantje nog houden ook? Wat leuk!" Bekendmaking lozen van afvalwater Rijkswaterstaat Directie Zuid-Holland SCHIEDAM Rijv aardigheid, fietskeu- ring en voorlichtingen zijn de drie onderdelen van het Verkeerspro- ject voor de jeugd in het zuiden van de stad. Voor het tiende jaar werken het Kluphuis Zuid, de Willibrordus- en Jozefschool en de gemeentelijke Ver keersdienst weer sa men om de schooljeugd een goed verkeersge drag aan te leren. Vori ge maand zijn op de scholen dia's vertoond van gevaarlijke kruis punten in de wijk en waarop de kinderen moeten letten om vei lig over straat te fiet sen of lopen. Als tweede in de test zijn vandaag de fietsen van de leerlin gen gekeurd. Dat ge beurt aan de hand van een speciale keunngs- label van Veilig Ver keer Nederland. De be zitters van de goedge keurde fietsen ontvan gen een sticker die ze op hun tweewieler kunnen plakken. Te vens worden de kinde ren in de gelegenheid gesteld de postcode in hun fiets te laten gra veren. Het laatste on derdeel is de rijvaar- digheidstest. Daartoe word op 25 mei in het Sterrenbos een par koers met verkeersbor den uitgezet. Interessante KUNST-, ANTIEK- EN INBOEDELVEILING te SCHIEDAM veilinggebouw Nieuwe Haven 105 EN Veilingbedrijf Hercules Nieuwe Haven 105 Schiedam Door Rein Wolters SCHIEDAM Het geluids scherm langs de rijksweg A 20 bij Bijdorp is gereed. Gisteren werden de werkzaamheden met een feeste lijk tintj'e afgerond. Wethouder Chr. Zijdeveld (milieu) kreeg het 550 meter lange scherm symbo lisch overgedragen van opdracht gever Rijkswaterstaat en aanne mer Hollandsche Wegenbouw Za- nen (HWZ). Overigens moest de bestuurder zich hierbij de wel enige inspan-^ ning getroosten. Met de hand tilde Zijdeveld een laatste stukje van de geluidswal van de grond. Syn chroon hiermee draaide hij een luidspreker dicht, waaruit het ver sterkte autogeluid weg van de rijksweg kwam. Het scherm is ge middeld 3,5 meter hoog. Directeur L. Gielissen van HWZ verklaarde zich in een toespraak gelukkig met de wijze waarop het geluidsscherm tot stand is geko men. En: „Gelukkig worden er steeds meer maatregelen getroffen in gebieden waar geluidsoverlast voorkomt. In de jaren '70 werden steeds meer wegen aangelegd en die zijn nu in feite voor bewoning onaantrekkelijk." Wethouder Zijdeveld hield een aanzienlijk scherpere toespraak. Hoewel in gezelschap van wegen bouwers, kon hij niet nalaten te stellen: „Ons credo is dat de beste rijksweg een trambaan is." Hij benadrukte blij te zijn met het geluidsscherm, maar wees er tegelijkertijd op dat er meer maat regelen nodig zijn om het woon- en leefklimaat op te vijzelen. Ook SCHIEDAM Een 25-jarige Hagenaar is dinsdagavond na af loop van de wedstrijd SVV-FC Den Haag ernstig aan zijn voet ver wond door een op hem ingereden automobilist. De FC-aanhangers liepen langs de Hargalaan ter hoogte van het Novotel en sloegen en rukten spiegels en antennes van passerende auto's. Een bestuurder van een zwarte Volkswagen Golf GH maakte zich hierover zo kwaad dat hij op het groepje in reed. Ook een nog onbekende vrouw raakte gewond aan benen en rug. De politie verzoekt getui gen zich te melden via tel. 4260760. Wethouder Zijdeveld duwt het laatste deel van de geluidswal op zyn plaats. nu greep Zijdeveld de kans om nog eens met klem de aanleg van de A 4 door Midden-Delfland af te wijzen. „Een tram heeft dezelfde vervoerscapaciteit als van een rijksweg met drie banen. Onze ge meente vindt nu eenmaal dat een groen- en zuurstofproducerend be leid dient te volgen." In de richting van de vertegen woordiging van Rijkswaterstaat wees Zijdeveld er nog eens fijntjes op dat het niet misstaat om in de bermen en verkeerslussen van de rijkswegen rondom de stad bossa- ges van snelgroeiend populieren hout te planten. „Dat leven weer een extra stukje zuurstofproduktie op." En met een knipoog naar het demissionaire kabinet. „Dat is ten val gebracht, maar de organisaties blijven bestaan. Laten wij als lage re overheden dus alvast invulling geven aan de oplossing van het mi lieuprobleem door zuurstofprodu- cerende maatregelen te treffen en daarmee het broeikaseffect tegen gaan." Overigens is het geluidscherm langs Bijdorp op het gebied van materiaalgebruik een wereldpri meur. Bij de constructie is voor het eerst het gebruikelijke voor spanstaai in het beton vervangen door elementen, vervaardigd uit aramide-vezels. Deze nieuwe be wapening is ontwikkeld door de Hollandsche Beton Groep en de ve zels- en polymeren devisie van Ak- zo. Er is octrooi op verleend. Door deze materiaaltoepassing behoort de aantasting van het beton door corrosie van de bewapening tot het verleden. De aramide voorge- spznnen betonnen elementen zijn vervaardigd door Schokindustrie in Zwijdrecht. Bijdorp is een van de wijken waar de bewoners veel last onder vonden van de geluidsoverlast. Verschillende bewoners drongen (met succes) aan op maatregelen. Op verzoek van de gemeente stelde de minister van VROM geld be schikbaar om het scherm te beta len. De bewoners hebben intussen hun tevredenheid over het resul taat uitgesproken. Wethouder Zij develd gaf gisteren te kennen dat wat hem betreft ook de andere kant van de A 20 op dezelfde wijze va een scherm mag worden voor zien. Zijn wens was niet zo vreemd. Hij woont daar zelf. Nieow postagentschap SCHIEDAM Onder de naam 'De Block Trent' wordt op donderdag 25 mei op de hoek van de Groenelaan/Beier- landsestraat een nieuw post agentschap geopend. Wethou der mr. J. G. van Kleef stelt om 10.00 uur het nieuwe filiaal in- gebruik. De openingstijden van het agentschap, waar ook kran ten en sigaretten gekocht kun nen worden, zijn maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Het postkantoor aan het Wilhelminaplein wordt met ingang van 24 mei opgeheven. 'Candy Mountain' ay I in de Filmclub SCHIEDAM De roadmo- vie 'Candy Mountain' wordt morgenavond vertoond op het witte doek van de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12, aanvang 21.30 uur. Entree prijs voor donateurs vier gul den. De rolprent handelt over een roek-ster op retour. Hij weet niettemin geld los te krij gen op te zoeken naar een weergaloze gitaarbouwer. De speurtocht voert van New York tot Canada en van de ene ver rassing in de andere. In een ge vangenis treft hij eindelijk de man die hij zoekt. Rock-a-Billy in De Kuil SCHIEDAM Ook café De Kuil doet mee aan de Molenmu- zieknacht. Deze nacht is georga niseerd door de Vereniging Ho reca Ondernemers Schiedam, waarvan De Kuil geen lid is. Vanaf 's middags treden de Range Valentine Band en de Newtones op. In de avonduren treden de Cockroaches en wer den de Newtones op Deze groe pen het Rock-a-Billy-genre. De toegang is gratis Workshoporkest in het Podium SCHIEDAM Het uit onge veer twintig leden bestaande Workshoporkest uit Rotterdam treedt morgenavond op in het muziekcafé Podium aan de Lan ge Haven 28. Sinds 1982 is deze muziekgroep met meer weg te denken uit de jazz-scene. Het is een leerorkest, bestaande uit gevorderde en aankomende mu sici. Aanvang 22.30 uur. En treeprijs per persoon vijf gul- .den. Zaterdagavond «verzorgt de rock 'n- roll groep No Holding Black het Molennachteoneert in Podium. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. Op zondagmid dag 21 mei, zo meldt Podium programmeur Peter Pijpers, kan iedereen vanaf 22.00 uur gratis de muziekfilm 'The Kids are allnght' bekijken. Sprookjesboek in De Teerstoof SCHIEDAM Koos wil voor de poppenkast een sprook je voorlezen, maar dan gebeurt er iets heel geheimzinnigs met het boek. En ook in de poppen kast, waar de muizen wonen, gebeurt er iets raars. Koos zit met de handen m het haar, maar gelukkig gaat een klein, verliefd muisje op zoek naar het middel om alle moeilijkhe den op te lossen. 'Het betoverde Sprookjesboek' is een voorstel ling van poppentheater Jacobus Wieman die zaterdag te zien is in De Teerstoof. Het stuk wordt gespeeld met schimmen, hand poppen en grote poppen. Aan vang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden, leeftijd 5-12 jaar. Jazz-band Scapes In De Tender SCHIEDAM Theatercafé De Tender in het Passagethea ter sluit vanavond het seizoen af met een optreden van de groep Scapes. Een jonge band nog, die wil werken aan nieu we ontwikkelingen in de jazz. De muziek van het Haagse vijf tal (contrabas, slagwerk, piana, saxofoons en clarinet) wortelt zowel in de traditionele als de moderne jazz De band speelt eigen repertoire en bestaand werk. Aanvang 21.30 uur, toe gang gratis. Laatste theaterdiner in Passagetheater SCHIEDAM Het laatste' theaterdiner in klassieke stijl van dit seizoen staat voor zater dag 20 mei op het programma. In de Roo Roosenzaal van het Passagetheater kunnen de kunstzinnige fijnproevers dan genieten van een zalmsalade met gevuld ei en toast, gevolgd door een helder kippesoepje. Als hoofdgerecht is er biefstuk van de haas met groene peper saus en als toetje ijs met bosbes sen en crêrae de cassis. Uiter aard ontbreekt het afluitende kopje koffie niet. Aanvang 20.00 uur, toegang 45 gulden. Reserveren kan via telefoon 4269563. x "iJ 1 Jl i i 2 .w t t -*1} -U */V 11 t Ui l {INGEZONDEN MEDEDELING) Lozen van afvalwater op de Nieuwe Waterweg en du St Laurenshaven De Minister van Verkeer en Waterstaat maakt, ter voldoening aan de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne, het volgende bekend Op 25 apnl 1989 is van TDF Tïofine B V. te Rotterdam een hernieuwde aanvraag ontvangen tot verlenging van de werkingsduur van de bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat van 27 november 1987, nr. RJW/35862 aan haar ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren verleende vergunning tot het lozen van afvalwater op de Nieuwe Waterweg en de St. Laurenshaven. De aanvraag en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 19 mei tot en met 19 juni 1989 ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen 1 Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland, Boompjes 200 te Rotterdam, (gebouw Pakhoed, kamer 023) op werkdagen van 08.30 uur tot 12 30 uur en van 13 30 uur tot 16 30 uur, alsmede van 12 30 uur tot 13 30 uur na vooraf gemaakte afspraak (telefoon. 010-4026402)", 2 Gemeentehuis van Rotterdam, Coolsingel 40, (kamer 313) op werkdagen van 09 00 uur tot 16 00 uur 3 Gemeentelijke Bibliotheek van Rotterdam, Hoogstraat 10 op dinsdag van 18 00 uur tot 21.00 uur Gemotiveerde bezwaren kunnen tot en met 19 juni 1989 schnftelijk bij de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland (postadres postbus 556,3000 AN Rotterdam) worden ingediend. Degene die een bezwaarschnft indient kan gelijktijdig en bij aparte bnef verzoaken zijn persoonlijke gegevens met bekend te maken Voor hen die mondelinge bezwaren tegen de aanvraag wensen in te dienen bestaat daartoe de gelegenheid tijdens een openbare zitting op maandag 5 juni 1989, om 15 00 uur ten kantore van Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland, Boompjes 200, (Gebouw De Maas, kamer 1510) waarbij tevens de gelegenheid zaJ worden gegeven tot een gedachtenwisseling over de aanvraag Er wordt op gewezen dat te zijner tijd alleen diegenen die bezwaar tegen de aanvraag hebben gemaakt en diegenen die aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs met in staat zijn geweest, bezwaren kunnen indienen tegen de ontwerp-beschikking Voor nadere Inlichtingen en voortegen betaling verknjgbare kopieen van de ter inzage gelegde stukken kan men zich wenden tot de onder 1genoemde instantie. De Minister voornoemd, namens deze, de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, (ir. E.A. Bosman) ONGEZONDEN MEDEDELING) VCI 1 van Antiek© an rustieke meubelen en gebruiksvoorwer pen os vitrine kasten-dressers-dekenkisten-fauteuiis- lafels-stoeten-kleinmeutjelen-klokken-porseiein-brorB-ko- per en tinnen voorwerpen-oude kerkbeeiden-oude tuln- banken-curiosa-muziekinstfumenten wo enige antieke vioien-enz.-enz. Een parti) oosterse handgeknoopte tapijten w o enige oude perzen Gouden en zilveren voorwerpen, w o antiek ziiver Sieraden Schilderijen o a Joh v d Bilt-J Bijtei-Jan DoelemarvH Holfmann-M tie Jongere-Cor Molté-Atsnt vd Pol-Jan Sirks-Wiltem Weissenbruch-E Ydema en veie anderen Oeze veiling geschiedt in opdracht van belanghebbenden om kontant geld of betaalcheques aan de meest bie dende t o v de heren gerechtsdeurwaarders R. Fontijne- W J M Dolk en C P M Knoppe uit Schiedam Kijkdagen: Zondag 21 mei van 11 00 tot 18 00 uur Maandag 22 mei van 11 00 tot 21 00 uur Dinsdag 23 mei van 11 00 tot 21 00 uur Veiling: Woensdag 24 mei Donderdag 25 mei aanvang 19 30 uur Vrijdag 26 mei Informatie 010-4738523

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1