Zonne-energi e verplicht gesteld 'Ik heb een zoetwater pissebed, geinig hè?' I Het Vrije Volk SCHIEDAM mm m 'Hogere deuren in nieuwbouwwoningen' Nieuwe administratieve van start 'm Jongens slaan man met fles ziekenhuis in Wethouder tijdens bezoek aan Eindhoven: Woningbouwers komen anders niet aan de bak in Spaiand Meidenrock in café Podium sl Avond over Zambia l PAGINA 18 DONDERDAG 25 ME11989 SCHIEDAM Een te rechtwijzing aan twee brom- fietsende jongens kwam gis termiddag een 37-jarige man op een klap met een fles op het achterhoofd te staan. In het Schieland-Ziekenhuis werd de hevig bloedende hoofdwond gehecht. De jongens scheurden op de brommer bij het bad Groenoord en overreden bij na kinderen. Bij de man riep dat ergernis op en hij vroeg de jongens hiermee op te houden De klap met de fles was het gevolg. Een toevallig voorbijfiets- ende agent ging achter de bromfietsers aan en trof hen in het Beatrixpark aan. Eén van hen ontkwam. De ande re bekende de mishandeling, en wist zich vervolgens los te rukker. De bromfiets bleef achter, maar die gaf de politie ook al geen aanknopingspunt: hij bleek gestolen. SCHIEDAM De meidenrock groep la Rocque treedt vanavond op in café Podium aan de Lange Haven 28. Na jaren zwerven in de muziek hebben de vijf meiden be sloten samen een band te vormen. Ze spelen stevige rock. Het reper toire bestaat uit nummers van on der meer Van Halen, Toto, Mo thers Finest en eigen werk. Het optreden van vanavond is een try- out en begint om tien uur. Toegang is gratis. De Nederlandse bluesformatie The Juke Joints verzorgt morgen- vanavond een concert in Podium. De band bestaat ruim drie jaar en heeft reeds twee elpees uitge bracht. Vooral met de tweede lang speelplaat getiteld 'Red' heeft de groep zich een vooraanstaande plek binnen de vaderlandse blues rockers verworven. Het optreden begint om half elf en kost vijf gul den. De Vlaardingse band Seabreeze verzorgt zaterdagavond een optre den. De Arubaans-Surinaams- Nederlandse groep-speelt voorna melijk funk en ballads. Naast en kele covers speelt Seabreeze eigen nummers. Het optreden begint om half elf en kost vijf gulden. Zondagavond is er weer een muziekfilmavond in Podium, meldt programmeur Peter Pijpers. Dit keer vertoont hij twee films met David Bowie: Ziggi Stardust en Jazzin' For Blue Jean. Entree is gratis en de eerste film begint tus sen tien uur en half elf. Door Rein Wolters SCHIEDAM Zonlicht kost niks en is onbeperkt omzetbaar in energie. Als geen andere stad trekt Schiedam in Nederland de milieu- en energiekar. In positieve en be sparende zin, wel te verstaan. Slechts milieu-bewuste bedrijven komen in de Brandersstad nog aan de bak. Vanaf volgende week zul len woningprojectontwikkelaars dat gaan ondervinden. Wie in de wijk Spaiand huizen wil bouwen, wordt verplicht zonne-energie toe te passen. Wethouder Chris Zijde veld (Energiebesparing, Milieu en Stadsontwikkeling) verklaarde dit gisteren in Eindhoven tijdens een bezoek aan het bedrijf Zonne Ener gie Nederland. Zijdeveld (en met hem de ge meenteraad) vindt dat in de wijk Spaiand minstens vijftienhonderd woningen moeten worden uitge rust met een zonne-faoiler. Ook wil hij via de ONS (Openbare Nutsbe drijven Schiedam) de verhuur van deze boilers stimuleren. Plannen hiervoor zijn in de maak. Milieu voorman Zijdeveld staat in dit streven beslist niet alleen. Zijn stokpaard wordt door velen niet alleen bereden, maar ook kritisch gevolgd. Daarom reisde gisteren een gemêleerd gezelschap in een comfortabele bus naar Brabant. Het bestond uit raadsleden, leden van de Vrouwen Advies Commis sie en dertien bewoners die had den deelgenomen aan de actie 'Zui nig Stoken'. Om acht uur al vertrok de bus van Snel&Co met achter het stuur Piet Top. In hotel Cocagne ver zorgden Egbert Gansbergen, John van Dam en Teun Bokhoven van Zonne Energie Nederland een dui delijke uitleg over de toepassing van deze vorm van verwarming. „Zonne-energie is eindeloos en geeft geen vervuiling. Dat is wel het geval met het gebruik van fos siele grondstoffen. Zij geven bij het verstoken een forse vervuiling," aldus Gansbergen. „In een aantal gevallen is de toepassing van zon ne-energie aanzienlijk goedkoper dan conventionele vormen van energie. „Denk aan de zonne-colec- toren op scheepsboeien op zeerou tes en de praatpalen midden in de polder. Aansluiten op het elektra- net kost aanzienlijk meer." Boeiend Hoewel de temperatuur buiten de 'collegezaal' behoorlijk was op gelopen en beelden van koel, hel der water opriep, verveelde de uit leg geen moment. „De lezing is boeiend," aldus Wim Groeneweg die in zijn functie als hoofdredac teur van de Stadsomroep deelnam aan de excursie. „Zelfs ik snap de ingewikkelde materie." Maar ook Engeline van Collen- hurg van het Vrouwen Advies Cen- IF"- Schiedamse raadsleden en energiebespaarders brachten in Eindhoven een bezoek aan het zonne-coilectorenfabriekje van Zonne Energie Ne derland BV: „Zonne-hoilers zijn niet eng." trum (VAC) was enthousiast. „Deze excursie is leerzaam. Het is toch schitterend om te zien hoe kostelo ze energie wordt omgezet in bruik bare energie. Bij een massa-pro- duktie zal dat een aanzienlijke be sparing opleveren," aldus de in woonster van de wijk Kethel. PvdA-fractieleidei -Gé Brouwer toonde zich 's midri? gs ook enthou siast, maar niet ever de produk- tie-omvang van ^jnne Energie Ne derland. „Ik had gedacht een bezoek te brengen aan een groot, volwaardig draaiend bedrijf. Het blijkt slechts een kleine firma te zijn, waar de zonne-collectoren nota bene nog met de hand worden gemaakt. In feite is dit, afgezet tegen met mi lieu- en energievraagstuk, kinder- schoenenwerk. Niettemin vindt ik het bezoek uiterst leerzaam. Als het onderwerp 'zonne-energie' in de commissie of de raad aan de or de komt, weet ik nu tenminste waarover ik praat." In feite is de toepassing van zonne-energie even uniek als sim pel. Ook zonder dat het hemelli chaam zichtbaar is, kan het via een speciale dak/bakconstructie water verwarmen. Het enige nood zakelijke is dat de huizen zodanig worden gebouwd dat de zon de dakcollector ook k<=n belichten. Een gasgeiser of een elektrisch verwarmde boiler zijn niet meer nodig en dat werkt voordelig op de energienota. Voor het monteren van een zogenaamde zonneboiler verstrekt het rijk bovendien een aanzienlijke subsidie. Van onder houd en reparatie is volgens de mensen van Zonne Energie Neder- - land nauwelijks sprake. Pas na veertig jaar zou een installatie aan vervanging toe zijn. Tussen de uitleg in het hotel en het bezoek aan de collectorenfa- briek, werd ook nog een bezoek ge bracht aan de nieuwe stadion van PSV. En er werd ook geluncht. Juist dit deel was in het program ma gelast om er voor de dertien meegereisde 'energie-besparings kampioenen' een extra leuk uit stapje van te maken „Ik vind deze geste van de gemeente uiterst leuk," aldus Marquerite Putto van het Wagenmakerhof in Woudhoek. „Vorig jaar heb ik inderdaad héél zuinig gestookt. Ruim honderd ku bieke meter gas minder dan het jaar eerder. Op de gasrekening was dat op het eindbedrag toch een kleine honderd gulden min der. Natuurlijk heb ik rekening ge houden met de prijsverschillen van de tarieven." Haar man Hugh: „Néé, koud heb ik het niet gehad. We hebben verstandig gestookt, dus de meter standen elke* week bijgehouden. Het geeft een kick als bij het afle zen van de cijfers blijkt dat de me terstand minder hard is gestegen als de week ervoor." De familie N. Boest uit de Puttershoekstraat be spaarde ook aanzienlijk. „Maar dat komt niet door de kachel, hóór. Néé, onze kinderen zijn op zichzelf gaan wonen. Ze douchen dus niet meer via onze gasmeter. Die gasten lieten eerst de kraan een kwartier open staan om het warm te stoken. Nu dat niet meer gebeurt, is onze energie-rekening aanzienlijk lager geworden. Leuk toch? We hebben er dit uitstapje aan overgehouden." En serieus: „De uitleg over de toepassing van zonne-energie heeft een wereld doen opengaan." De toeluisterende wethouder Zijde veld: „Zonne-boilers zijn niet eng. Laten we dat misverstand nu voor eens en altijd uit de wereld helpen."Alle politieke fracties van de gemeenteraad waren vertegen woordigd, maar niet die van de vier kleine linkse partijen. „Ik be grijp hun beweegredenen om niet deel te nemen niet goed. Juist een excursie als deze is prima geschikt om elkaar buiten de raadzaal wat beter te leren kennen. Maar mis schien heeft men een goede reden. Per slot van rekenen moet Klein Links met een beperkt aantal men sen een enorme hoeveelheid werk behappen," aldus CD A-fractievoor zitter Siem Rosman. Het uitstapje werd besloten met een diner in Gilze-Rijen. Natuurproject Spieringshoek Lyceum moet natuur- en milieubesef bij leerlingen kweken Door Karlyn Kunst SCHIEDAM „We zijn vaak verbaasd hoe weinig de leerlin gen eigenlijk weten van de na tuur. Voor hen is bijvoorbeeld gras gewoon gras, maar dat er vele verschillende soorten zijn, weten ze niet. Of het aantal beestjes in slootwater, daar kij ken ze ook van op." Onno de Roos, leraar biologie aan het Spieringshoek Lyceum, vindt het jammer dat middelbare scholie ren zo weinig van de natuur af weten. Zijn school is voor het derde achtereenvolgende jaar met een project bezig waarbij tweedeklassers op pad gaan om meer betrokkenheid bij en be langstelling voor de levende na tuur te ontwikkelen. Gisteren en dinsdag waren ze op bezoek bij het natuur-educa- tief centrum 'Boerderij Lansber gen' aan de Harreweg in Kethel. Daar hielden de leerlingen zich onder andere bezig met de kwali teit van het slootwater door te kijken welke beestjes er in leven. Verder werden (water)planten bestudeerd. De excursie is een onderdeel van het natuurproject, dat uit zes delen bestaat, waaron der ook een vogelexcursie. De leerlingen hadden veel ple zier in het wateronderzoek. Ze gingdn met netjes naar de sloot om er waterbeestjes uit te schep pen. Met behulp van vergroot glasbekertjes bekeken ze de ver schillende diertjes. Via een tabel konden ze bepalen welke beesten het waren en daarmee de kwali teit van het water. „Ik heb een zoetwaterpissebed, geinig hè?" zei een meisje tegen een klasge nootje. Docent De Roos houdt zich sa men met collega Thera Kokx be zig met het natuurproject. Beiden onderstrepen de achteruitgang van het milieu en de verminder de aandacht voor het vak biolo gie. Kokx: „Er worden steeds „Gatver, ik heb twee hele vieze beesten erin zitten!" Een leerlinge van het Spieringshoek Lyceum kijkt met betrokken gezicht in haar netje. Samen met haar klasgenootjes onderzocht zij het leven in slootwater tijdens een excursie bij het natuur-educatief centrum in Kethel. meer vakken verplicht, waar door er minder keuzevakken zijn. Biologie is voor geen enkele studie verplicht. Het ligt dus voor de hand dat ze dat eerder laten vallen. De onderzoekscij- fers van het CBS (Centraal Bu reau voor de Statistiek) laten sinds 1983 een duidelijke terug gang zien van de interesse voor biologie, terwijl een vak als wis kunde steeds populairder wordt." „Dat is eigenlijk zo jammer", vult De Roos aan. „Iedereen zou tijdens de middelbare schooltijd een basiskennis van natuur en milieu op moeten doen. Ik zie de toekomst van de natuur, zoals het er nu voorstaat, somber in. Als deze jongeren straks een hoge functie ergens hebben en te ma ken krijgen met het beheer van een stuk grond, weten ze niet eens wéér ze over heslissen We proberen ze dus in ieder gevJ bij te brengen wat er zoal leeft." Het Spieringshoek Lyceum is de enige middelbare school in Schiedam die zo'n project doet. Het natuur-educatief centrum verzorgt voor alle basisscholen in Schiedam een dergelijk program ma. Roel van Raaij, schoolbio- loog bij het centrum: „Het grote verschil is dat wij kant en klare excursies voor de basischolieren regelen. Aan het voortgezet on derwijs bieden wij alleen onze accommodatie, materialen en veldkennis om het project te rea liseren. Zij hebben de theoreti sche kennis immers al in huis in de vorm van biologiedocenten. Wij staan uiteraard ook open voor initiatieven van andere middelbare scholen." Door Rein Wolters SCHIEDAM In nieuwbouw- oningen moeten standaard hogere deuren worden ingehangen. Dit verlangen wordt echter zelden ge honoreerd, constateert de Vrou wen Advies Commissie voor de woningbouw Schiedam (VAC) in het jaarverslag over 1988. Volgens de VAC zijn hogere deuren een must geworden omdat de lengte van de mensen nog steeds toe neemt. Juist omdat de mensen steeds langer worden is er ook be hoefte aan grotere bedden en dus grotere kamers. Daarom vindt de VAC de in de bouwverordening ge noemde minimummaten voor de woningbouw geen goede zaak. De VAC wijst argumenten dat grotere deuren ook duurder zijn en daar om niet worden toegepast van de hand. „Per slot van rekening bouwt men voor de toekomst en als nu al duidelijk is dat in bepaalde situa ties grotere bedden niet goed te plaatsen zijn, wordt er een forse aanslag gepleegd op het toekomsti ge woongenot," aldus het jaarver slag. Behalve aan de praktische planbeoordeling van woningen (komenschakelaars op bruikbare en bereikbare plaatsen en mon teert de installateur de radiators op een logische plaats) besteedt de VAC steeds meer aandacht aan de directe woonomgeving. Regels voor goed parkeren, speelruimte en aspecten van sociale veiligheid zijn hierin de leidraad. In overleg met de Gemeentelij ke Woningbeheer is door de VAC vorig jaar een woongeriefonder- zoek gehouden onder de 82 gezin nen van de Stationstraat. Het jaar verslag meldt dat de bewoners in het algemeen zeer tevreden zijn over hun woning. „Het royale for maat van de woonkamer en keu ken wordt erg gewaardeerd. Het zijn behaaglijke huizen die gemak kelijk m onderhoud zijn en de stookkosten zijn laag." Als kritiek somt de VAC op: „Het systeem van de schuiframen voldoet niet. De ramen moeten eruit worden getild om ze goed schoon te kunnen ma ken, maar daarvoor zijn ze te zwaar. In twee woningen dringt nooit de zon door en in drie wo ningen is altijd het geluid van een aangrenzend ketelhuis hoorbaar." De VAC heeft tot taak het colle ge van B&W van advies te dienen omtrent de leefbaarheid van wo ning en woonomgeving om zo te komen tot een kwaliteitsverbete ring.' De commissie is bij nieuw bouw en renovatie van woningen gesprekspartner met de architect en de gemeente. Het VAC function eert sinds 1 januari 1988 en is aangesloten bij een landelijke overkoepelende organisatie voor VAC's van 250 gemeenten. Shag en snoepgoed weg bij inbraak SCHIEDAM Voor vier honderd gulden aan shag, snoepgoed en sigaretten is ge stolen uit een snackbar aan de 's-Gravenlandseweg. De dieven kwamen binnen door het force ren van een bovenlicht. Met Rijnmondband naar Kerkrade SCHIEDAM De Rijn mondband doet op zondag 23 juli mee aan het Wereld Mu ziek Concours in het Limburgse Kerkrade, Wie het tamboer- en trompetterkorps wil vergezel len, kan zich aanmelden by de heer C. A. Magielsen, Joh. Straussplein 351, tel. 4702637. De prijs van de busreis inclu sief een toegangsbewijs varieert van 25 tot 40 gulden. Concert Mulder in Grote Kerk SCHIEDAM De bekende organist Klaas Jan Mulder zal op woensdag 31 mei het orgel bespelen van de Grote of St. Jan&kerk. Mulder zal niet al leen de koor- en samenzang be geleiden, maar ook een aantal orgelsoli ten beste geven, waar onder improvisaties over be kende liederen. Het gerefor meerd gemengd koor 'Com nu met Sang' en het jongerenkoor 'Come let us Sing', beide onder leiding van Jan Mulder, zullen een aantal koorwerken uitvoe ren, onder andere het Lauda Si- on van F. Mendelssohn. Verder werken mee Riet den Hertog (sopraan), Jan Stolk (bariton), pianist Jos van Elderen en ho boïst Evert Bos. Het concert be gint om 20.00 uur, de kerkmis open vanaf 19.15 uur. Kaarten zijn a tien gulden te verkrijgen of te reserveren via telefoon 4701972. x SCHIEDAM De Stichting voor Ontwikkelingssamenwer king Metha houdt dinsdag 30 mei een avond over Zambia. Deern Vermeulen, al een aantal jaren als projectleider in Zam bia werkzaam, zal vertellen over een bijzonder project in de gezondheidszorg. Er wordt ook een video vertoond over het werk van de fysiotherapeuten en basiswerkers in de regio waar ,Deeqj!( gestqüq^d^is. Het programma, begint,,rom 20.00 uur aan de Platanendreef 150 in Vlaardingen. Belangstel lenden wordt verzocht van te voren even te bellen met Hans van den Broek, telefoon 4751287. Bingo in Kluphuis Oost SCHIEDAM Liefhebbers van bingo kunnen op dinsdag avond 30 mei terecht in /het Kluphuis Oost aan de Galileï- straat 86. Aanvang 20.00 uur. Gastvrouw is Door Nieberg. t> r Biljartfinale in l De Kleine Confiance SCHIEDAM Vrijdag, ^za terdag en zondag wordt in café De Kleine Confiance aan de Rotterdamsedijk 56 de geweste lijke finale zesde klasse klein fi bre gespeeld van de Koninklij ke Nederlandse Biljart Bond. De deelnemers zijn D. Harden- bol, W. de Winter, T. Philip (Vlaardingen), L. Schilders en P. Kooijman (Rotterdam), R, de Jong en S. Slaman (Gouda)) C. v.d. Lip (Veen en Rijnstreek) en E. Clement uit Dordrecht. De wedstrijden vangen vrijdag avond aan om 20.00 uur en za terdag en zondag om 13.00 uur. Toeschouwers zijn welkom. Deelnemers van 18-20 jaar ko men in aanmerking voor het Jeugd Werk Garantieplan. Dat be tekent dat ze tijdelijk voor 19 uur per week een betaalde baan kun nen krijgen bij de gemeenten Schiedam, Vlaardingen of Maas sluis. Deze baan kan dan tevens de start van het praktijk-deel zijn. Wie ouder is dan 20 jaar kan met behoud van uitkering tegen een reiskosten vergoeding (en soms een onkostenvergoeding) werken in verschillende bedrijven in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis of Rozenburg. Met het bedryf waar de cursis ten werken wordt een leerovereen komst gesloten. In het bedrijf wor den de deelnemers individueel be geleid door een consulent. Wie de hele opleiding met goed gevolg doorloopt, krijgt het landelijk er kende Ecabo-diploma uitgereikt. Voor meer informatie kan men bellen met 4602099, vragen naar Greet Roosloot of Michel van de Groenendaal. Ook is het mogelijk een afspraak te maken voor een persoonlijk gesprek. SCHIEDAM In september gaat er bij de Stichting Beroeps- ecucatie Nieuwe Waterweg een nieuwe administratieve opleiding van start, de zogeheten Basisoplei ding Administratief Medewerker (BAM). In deze Ecabo-opleiding worden theorie en praktijk direct gekoppeld. Gedurende twee jaar volgen de cursisten een theoriepro gramma van twee dagen per week en wordt er daarnaast minimaal twee dagen per week in een be drijf gewerkt, betaald of met be houd van uitkering. Deze scholing is bestemd voor mensen tussen de 18 en 30 jaar, met als vooropleiding LHNO op B- niveau, LTS op B-niveau, LEAO op B-niveau, enkele jaren MAVO, Ad ministratief Assistent (Ecabo) of Kantoor Assistent (IVIO). Ook voor wie al een baan heeft maar verder wil leren, zijn er mogelijkheden om aan deze opleiding mee te doen. Op het lesrooster staan on der meer de volgende vakken: ty pen, tekstverwerken, informatica, Nederlands, bedrijfsrekenen en Engels. Te*"* £sfru m O»* "i'-i?'

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1