Woi inghouwvereniging moet beleid wijzigen Massaal naar het zwembad Geen nieuw theater in Vlaardingen: te duur Lenteloop uitgegroeid tot evenement Volgend seizoen veel grote namen in Schiedamse theaters Financiële positie ontwikkelt zich anders in komende tien jaar ongunstig VN-delegatïe brengt bezoek 'PvdA is laks' Klaverjassen in zaal Marijke ws VRIJDAG 26 ME11989 Door Rein Wolters SCHIEDAM Als maatregelenk uitblijven, zal de financiële positie van de Woningbouwvereniging ^Schiedam in 1998 aanzienlijk 'on gunstiger zijn dan nu. Dit blijkt uit «en prognose over de ontwikkeling van de Algemene Bedrijfs Reserve (ABR). Deze vermogensontwikke- ling inclusief het onderhoudsfonds tvan het 4500 woningen beherende 'bedrijf is gebaseerd op de huidige financiële situatie en op de 'pnt- wikkelingen in de komende tien jaar. Daarbij is er niet vanuit ge gaan dat er ingrijpende beleidswij- ztngeo worden doorgevoerd. De uitkomst van de prognose is voor de Woningbouwvereniging uitgangspunt voor het opstellen van een beleidsplan. Nu is immers bekend wat in de komende jaren de financiële mogelijkheden zijn. Op het eerste gezicht 7'et de vermogensontwikkeling er niet zo slecht uit. In de jaren '93 en '94 groeit de ABR zelfs boven de 25 miljoen gulden, tegen 15 miljoen gulden nu. Maar daarna gaat het bergafwaarts naar een ABR van 12,5 miljoen in 1989. Na 1994 moet de Woningbouwvereniging herfinancieren, dus nieuwe lenin gen gaan afsluiten tegen een hoge re rente. Herfinancieren levert nu nog winst op, omdat het gaat om het eerst afkopen van leningen met een hogere rente met geld dat tegen een lagere rente is geleend. In de begroting ontstaat hierdoor een financieel voordeel en dat wordt weer opgevoerd als inkom sten. Na 1994 valt er voor de Wo ningbouwvereniging in deze voor delige vorm niet meer te herfinan cieren. „Door het wegvallen van in komsten uit de herfinanciering wordt de positie slechter door de verplichtingen die worden aange gaan op het gebied van groot on derhoud en woningverbetering. Met name deze verplichtingen, die 15 a 20 jaar op de exploitatie drukken, leiden ertoe dat de nega tieve lijn moeilijk in positieve zin is om te buigen. Het is een schrale troost dat de ontwikkeling die hier zichtbaar is, nauwelijks zal afwij ken van de trend bij andere corpo raties," aldus het rapport 'Ontwik keling van het vermogen'. De prognose is gebaseerd op het huidige beleid van de Woning bouwvereniging. Daarin is wel re kening gehouden met een toename van vijftig woningen per jaar tot een bezit van 5500 in 1998. In die periode zal het personeelsbestand ook met vijf mensen zijn toegeno men als de vuistregel van één per soneelslid op honderd woningen wordt toegepast. Voorts is in de propose rekening gehouden met het jaarlijks verbeteren van vijftig vooroorlogse woningen en jaarlijks een groot onderhoud aan 150 wo ning die na de oorlog zijn ge bouwd. Een nieuwe beleidsvisie is in het rapport nog niet opgenomen. Aan de hand van de prognose zal deze binnen afzienbare tijd wor den opgesteld. Wethouders Maarleveld en Hafkamp zien gemeenschappelijk theater ook niet zitten Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM/VLAARDINGEN Er komt de eerstkomende jaren geen nieuw theater in Vlaardin gen. Het tekort op de onlangs ge presenteerde meerjarenbegroting en de discussie over de bijstelling van het structuurplan voor Vlaar dingen dwingen de gemeente voor lopig te wachten met renovatie of nieuwbouw van De Stadsgehoor zaal en De Harmonie. 1 Dit blijkt uit een brief die de ^ambtenaren van culturele zaken *deze week aan het college van bur gemeester en wethouders deden itoekomen. De brief is een com mentaar op het rapport 'Een Thea ter voor Vlaardingen', dat in op dracht van B. en W. door het Am sterdamse adviesbureau Cenario werd opgesteld. Renovatie en -nieuwbouw zouden respectievelijk SCHIEDAM Een delegatie van de Verenigde Naties brengt op 31 mei een bezoek aan de stad. Het zijn leden van de enquêtecom missie voor kolenhandel van de Sociaal Économische Raad van de VN. Van 29 mei tot en met 1 juni verblijft deze commissie in Voor- sburg£ -- oï «2 jiis, Wethouder -Chr,Zijdeveld (Mi lieu en'' iSiaöionfvhkkeling) ont vangt^ het gezelschap ih het oude 'stadhuis aan de Grote" Markt. Na een toespraak en-een lunch brengt wordt, eep bezoek aan korenmolen De Vrijheid "gebracht. SCHIEDAM „Met de plaatselijke PvdA is iets vreemds aan de uand. Deze partij is niet bij machte onze brieven te beantwoorden." Dit citaat is afkomstig uit een arti- keltje in het ledenblad van de Bewoners Vereniging Schie- dam-West (BVSW). De reden voor het epistel is het niet be antwoorden van door de BVSW naar de socialisten ge zonden brieven. „Zowel in juni '88 als fe bruari '89 schreven wij aan de Partij van de Arbeid en brief met een aantal vragen. Tot op de dag van vandaag is daarop niet gereageerd. Door ons is via informele kanalen ge vraagd waar het antwoord blijft. We kregen smoezen te horen zoals 'het secretariaat is pas in andere handen overge gaan' of 'de brief is doorge stuurd naar de fractie'." Het BVSW-bestuur zegt het ontoelaatbaar te vinden dat de PvdA correspondentie niet be antwoord. „Het kan een teken zijn dat die club haar eigen za ken niet behoorlijk kan rege len. Of het is een bewijs dat er van verregaande arrogantie sprake is. Zowel het een als het ander lijkt ons voor de PvdA voldoende reden om eens orde op zaken te stellen. Met een PvdA die veel weg heeft van chaos in een ivoren toren, is de stad niet gediend." SCHIEDAM Liefhebbers van klaverjassen kunnen op dinsdag 6 juni hun hart ophalen bij de kla- veijasvereniging Het Singelkwar- tier. De club houdt vanaf 20.00 uur een kaartcontactavond. Er worden drie partijen van vijftienhonderd punten gespeeld. Leden en donateurs betalen drie gulden inschrijfgeld. Niet-leden moeten vijftig cent méér uittellen. De prijzen omvatten hoofdzake lijk huishoudelijke artikelen. In lichtingen via tel. 4263686. zo'n 8 a 9 en 16 miljoen gulden gaan kosten. Te duur dus. Wethouder A. Maarleveld (Cul tuur) is er voor om Stadsgehoor zaal en Harmonie voorlopig alleen goed te onderhouden. „Ik erger me wezenloos aan al die simpele dis cussies over die verschillende sce nario's van het structuurplan. Ik wil het woord 'scenario' niet eens gebruiken. Als ik met een pistool op mijn borst werd gedwongen te kiezen tussen renovatie of nieuw bouw zou ik ook nieuwbouw zeg gen. Maar je moet reeel zijn. Ik ben ervoor om de zaak voorlopig in stand te houden, zorgen dat het niet erger wordt. Dat is de afgelo pen jaren dan ook met gebeurd." De mogelijkheid van een ge meenschappelijk theater voor Vlaardingen en Schiedam staat ook nog open. Wethouder Maarle veld denkt daar het zijne van: „Één theater voor twee verschil lende gemeentes lijkt me niet lo gisch. Ik zie dat met zo zitten. Ik zie het zo: Schiedam en Vlaardin gen zijn twee steden met een heel eigen karakter. Ik heb het liefst een eigen theater voor Vlaardin gen. En waar zou zo'n gemeen schappelijk theater moeten komen te staan? Als het in Vlaardingen komt zeggen*/de Schiedammers: leuk, maar het blijft een Vlaar- dings theater. Als het in Schiedam komt, zeggen de Vlaardingers: leuk,CTj^ri jheL.blijft. epn„ Schie dams theater- £n, om het ergens 'right in - the'middle- of nowherë' bij de Vijfsluizen neer te zetten, lijkt me ook geen succes." Maarleveld gapt overde thea ter-zaak praten,inet zijn Schiedam- se collega L. A. Hafkamp. Die ziet, net als Maarleveld, een gemeen schappelijk theater niet zo zitten. „De gedachte op zich is niet slecht," aldus Hafkamp. „Het spaart een hoop kosten uit, en ook de programmer mg zou gezamen lijk geregeld kunnen worden Maar de vraag blijft: waar moet dat theater komen? Als het in Schiedam komt, hebben we daar geen problemen mee natuurlijk. Maar Vlaardingen wil het ook in eigen stad houden. De essentie van een theater is namelijk de culture le waarde die het heeft voor de he le binnenstad, en de uitstraling op het uitgaansleven. Een theater op de grens van Vlaardingen en Schiedam zie ik daarom ook niet zitten. Het is echt een zaak voor de binnenstad." s Jong en oud zoeken verkoeling in de openluchtzwembaden, zoals hier in Groenoord. Meteen al na het openstellen van de baden groeide het bezoekcijfer naar een ongekende hoogte. Door Karlijn Kunst SCHIEDAM VL A ARDIN GEN Met het mooie weer van de laatste weken doen de openlucht zwembaden goede zaken. Mas saal trekken mensen richting plek van verkoeling en vertier. Verbrande gezichten, ruggen en ledematen spannen de kroon. Gillende kinderstemmen gaan ge paard met het geluid van licha men die in het water plonsen. Op zonnige, warme dagen als deze kan het bezoekersaantal op een doordeweekse dag oplopen tot over de zesduizend. Bad Groe noord heeft sinds vijf jaar niet zo'n goede start meer gemaakt als nu. Bij een van de schaarse bo men die bescherming bieden te gen de brandende zon, zit een ou dere vrouw te lezen. Waarschijn lijk zit ze op aanraden van fami lieleden in de schaduw, die zo'n vijf meter verderop wel van de zon genieten. „Misschien lust oma ook wel een ijsje," zegt een jonge moeder tegen haar zoontje, het hoofd naar de vrouw knik kend. Maar zowel de jongen als zijn oma reageert niet; ie is ver diept in haar boek. Om een uur of één is het ge zellig druk in Bad Groenoord. Op de grasveldjes is nog plaats voor een balspelletje en m het water botst niet iedereen tegen elkaar op. Maar volgens mevrouw A. Pellegrom, belast met de dage lijkse leiding van het buitenbad, komen rond half vier veel jonge ren. „Dan komen ze uit school en gaan ze nog even zwemmen voor het avondeten. Vooral in het die pe bad is het dan druk." Op het terras bladert een vrouw op haar gemak door een krant. Plotseling klinkt een stevi ge rocksound op vanachter het struikgewas. Twee jongens van een jaar of zestien betreden het terras en nemen plaats op een bakje. De vrouw kijkt geïrriteerd op. „Kan het wat minder?" vraagt ze. De luide muziek over stemt haar vraag en ze probeert het opnieuw, nu wat harder. „Kan het misschien wat min der??" Een van de jongens draait aan de volumeknop. Even is de muziek nauwelijks hoorbaar, maar na luttele minuten klinkt de muziek net zo hard als ervoor. De vrouw zucht, maar gaat er niet tegenin. In het Kolpa-bad in Vlaardin gen spelen zich dezelfde tafere len af. Zo is het al jaren en zo zal het altijd wel blijven. Zeker in deze maanden, verzekert me vrouw A. Groenewegen, plaats vervangend bedrijfsleidster van het Vlaardingse openluchtbad. Volgens haar zijn mei en juni de topmaanden voor de buitenba den. „Nu is het allemaal nog nieuw. Die eerste weken zon doen het altijd goed natuurlijk. Tot juli loopt het hier storm en dan gaan de mensen op vakantie. In augustus begint het al duide lijk af te lopen," aldus Groenewe gen. Een klein jongetje slaat aan de rand van het pierebadje een groepje pubers gade, die op de meest uiteenlopende wijzen het diepe bad in springen. Nog geen minuut later' dribbelt hij in hoog témpo op'Ze af. Maar" dé plaats vervangend bedrijfsleidster is hem voor. Ze pakt hem bij de arm en brengt hem terug naar het pieiebadje. Zijn moeder is boos. ,;Dat' is 'veel té diep voor jou. Daar mag jij niet komen. Jij moet hier spelen," en ze zet hem tot zijn knieën in het water. „We hebben hier vorig jaar een stel rozenstruiken wegge haald. Die knoppen eindigden namelijk allemaal in het water, omdat de jongeren ermee gooi den. Dat maakt het wel een stuk opener natuurlijk. De kans dat kleintjes bij het diepe bad ver zeild raken is groter. Wat dat be treft is het bij Groenoord iets be ter, omdat ze daar veel groen hebben. Maar wij letten goed op, hoor," zo verzekert Groenewe gen. Door Rein Wolters SCHIEDAM In en rond de stad wordt morgenmiddag de 15de Lenteloop gehouden. Een groot deel van de prestatieloop voert door het natuurgebied Midden-Delfland. De start is op het schoolplein van de Woud- hoekschool aan het Faassen- plein. Vijftien jaar geleden namen onderwijzer Fer Schroeders en oudercommissie-voorzitter Ton Groeneveld, twee enthousiaste trimmers die elkaar in de pol der tegenkwamen, het initiatief voor de Lenteloop. Aanvankelijk alleen met als doel de stad en hun school in de publiciteit te brengen. Sindsdien is het deel nemersveld steeds groter gewor den. Ruim tweeduizend atleten uit het gehele land komen naar de start. Hiervan doet bijna de helft mee aan de langste af stand, de halve marathon. Ook een aantal wheelers, on der wie ook Gerrit Pomp (twee jaar terug de winnaar van de rolstoelmarathon van Rotter dam) strijden om de hoogste eer. Inschrijven kan op de afstanden van 1, 3, 5, 10 en 21 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt bene den de twaalf jaar vier gulden en boven die leeftijdsgrens vijf gulden. Inlichtingen zijn van avond nog verkrijgbaar via tel. 4708542. De start voor de kortste af standen is vanaf 13.00 uur. De halve marathon wordt om 14.40 m n Jan Riet Man en de mascotte van het Nederlandse voetbalelftal schieten morgen de deelnemers aan de 15de Lenteloop weg. Het duo wordt geflankeerd door onderwijzer Fer Schroeders (links) en Ton Groeneveld. uur weggeschoten door niemand minder dan Jan Rietman. De andere startschoten worden ge lost door ex-radiosportverslagge- ver Dick van Rijn en de ex-Fey- enoord-voetballer Bennie Wijns tekers. In de nabijheid van de start en finish is kleedgelegen heid mét douches. Bovendien zijn fysiotherapeuten beschik baar. Ruim tachtig mensen be veiligen het parkoers. Door Karlijn Kunst SCHIEDAM Theater De Teerstoof wil terug naar de tijd dat het bekend stond als hèt Klein- kunsttheater van de Randstad. Dat is zo'n tien jaar geleden. Het jaar programma biedt het komende sei zoen naast veel .grote namen daar om ook kleinere groepen. „Dan be doel ik geen theater van tussen de schuifdeuren, maar nog onbekende groepen die wel al festivals heb ben gewonnen," zo legde directeur Carel Beke gisteren in De Teer stoof uit bij de presentatie van het nieuwe jaarprogramma van de twee Schiedamse theaters, Passage en De Teerstoof. ""Bij kleinkunst moet hier niet worden gedacht aan experimen teel theater, want volgens Beke past dat niet in een stad als Schie dam. „Het is nu eenmaal zo, dat is in heel Nederland overigens het geval, dat de mensen naar namen kijken. Als ze die met kennen, denken ze al gauw: dat zal wei niks zijn. Dat kunnen we ons niet permitteren. Dat is meer iets voor theaters in de grote steden,"aldus de directeur. Om het groeiende succes (het bezoekersaantal is het afgelopen seizoen met een kleine zevendui zend gestegen) voort te zetten, zijn grote bekenden als Tineke Schou ten, Erna Sassen, Hans Liberg en Paul de Leeuw volgend seizoen te zien. Beke is vooral trots op de twee voorstellingen die cabaretier Youp van het Hek geeft op dinsdag 24 en woensdag 25 oktober, als try-out voor zijn oudejaarsconfé- rence. Hij geeft slechts op een klein aantal plaatsen een voorstel ling en op speciaal verzoek ook in De Teerstoof. Voor het seizoen '89/'90 is het aantal verhuringen ook opge schroefd, waardoor er meer voor stellingen te zien zijn in beide theaters. Verder staan veel extra activiteiten op het programma: po diumgala's, het brandersfeest, jeugd- en jongerentheater, boeken weken, een danspromotie voor mo derne dans (want „moderne dans is niet per definitie zenuwachtig huppelen," aldus directeur Beke) en drie grote musicals, waaronder Sweet Charity met Simone Klein- sma. Een belangrijke verandering bij de abonnementenregeling is de mogelijkheid om ook voor één voorstelling een abonnenment aan te vragen. Alleen is vanaf drie voorstellingen pas een korting mo gelijk. Het aantal kaarten per keer kan variëren van bijvoorbeeld twee tot tien. De keuze daarin is geheel vrij. Reserveren kan voor elke voorstelling van het hele sei zoen vanaf 19 september. Kaarten moeten wel twee weken vantevo- jen worden opgehaald. Rond 1 juni krijgt elke Schie dammer het jaarprogramma in de brievenbus met alle informatie daarover. Uitslaande brand in verlaten woning SCHIEDAM Een boven verdieping van een pand aan de Tollensstraat is vanmorgen volledig uitgebrand. Even voor drie werd het vuur ontdekt. De omvang was voor de brand weer aanleiding tot het geven van groot alarm. Bewoners van vier aangrenzende panden wer den geëvacueerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. De bewoners verbleef in Utrecht. Vermoedelijk werd de uitgebrande woning gebruikt als sleuteladres. Nieuwiand zoekt deelnemers reünie SCHIEDAM Buurthuis Nieuwiand (voorheen de Stich ting Jeugdhaven Nieuwiand) bestaat in september 25 jaar. In het kader van de festiviteiten vindt op vrijdagavond 15 sep tember een reünie plaats voor oud-deelnemers en oud-mede- werkers. Op het feest, dat plaatsvindt in het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766, zijn ook de huidige gebruikers en mede werkers welkom. Wie als deel nemer of medewerker aan het buurthuis verbonden is ge weest, wordt verzocht contact op te nemen met tel. 4738671. Vrouwen blijven in meerderheid SCHIEDAM Ruim zestien honderd vrouwen woonden er in maart méér in Schiedam dan mannen (35.590 tegen 33.832). Dit blijkt uit cijfers van het bevolkingsregister. Sinds 31 december is het aantal inwoners afgenomen met vijf tien. Naar verwachting zal het aantal inwoners in de komende jaren doorgroeien tot ver boven de 70.000. Dat is de invloed van de woningbouw in Spa- land-West. Goochelworkshop SCHIEDAM Tieners van 11 tot 14 jaar kunnen zondag deelnemen aan een goochel workshop in het wijkcentrum De Erker aan de jan van Aven- nesstraat 32. Het begint om 12.00 uur met een inleidende videofilm. Van half twee tot vier uur worden trucs aange leerd door een professionele goochelaar. Voor inlichtingen tel. 4267767. '1 Kledingbeurs op zondag SCHIEDAM Gebruikte kleding kan op zondag 4 juni van 11.00 tot 13.00 uur worden gekocht in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennes- straat 32. Wie schone en goed onderhouden kleding wil ver kopen, moet deze op zaterdag 3 juni tussen 10.00 en 12.00 uur inleveren. Twintig percent van de opbrengst moet aan de orga nisatie worden betaald. Voor inlichtingen tel. 4267767. Lezing psychometrie SCHIEDAM Rob A.M. Jïobbelaar uit Den Haag is op donderdagavond 1 juni de gast spreker bij de Spirituele Ver eniging Harmonia Schiedam in het wijkcentrum Nieuwiand aan het Dr. Wibautplein 165. Zijn verhandeling gaat over helderziende waarnemingen, psychometrie en hieraan voor af gaat waarschijnlijk een transrede. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden betalen zes gulden entree. Inlichtingen verstrekt A. Koenderman-Van der Most via tel. 4733809. Expositie Jan Wethly in Galerie Brandersstoeg SCHIEDAM Kunstenaar Jan Wethly uit Gouda expo seert van zondagmiddag 4 tot en met 25 juni in de Galerie Branderssteeg aan de Branders- steeg 7. Vijftien jaar geleden begon Wethley te schilderen. Hij ontwikkelde zich tot eeii fi guratief en abstract schilder. De 31-jarige Jan Wethly volgdé de Kunstacademie in Den Bosch. Hij exposeert objecten, collages en tekeningen met als uitgangspunt de dagelijkse erva ringswereld, die hij aan de hand van zijn gevoel vereen voudigt nog non-figuratieve de- mensies. De toegang tot de ex positie is gratis. Zijdeveld spreekt bejaarden toe SCHIEDAM Wethouder Chr. Zijdeveld houdt op donder dagmorgen 1 juni een inleiding met als onderwerp 'Welzijn van ouderen' voor leden van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe damlaan 766. Aanvang 10.00 uur. Ook de heer J. Janse van de ANBO houdt over hetzelfde onderwerp een verhandeling. Iedereen vanaf vijftig jaar is welkom. De toegang is gratis. 'v- -'"-tr 't:-.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1