Westwi k kiest parti j No Problem helpt werkloze meiden weer op koers T SLACHTHUIS AL TIEN JAAR KWEEKVIJVER VOOR POPTALENT Ook gemeente zamelt handtekeningen n voor behoud bossen mm I Het Vrije Volk SCHIEDAM Bewonersvereniging wil weten welke politieke organisatie wijkbelangen het best gaat behartigen Eeuw geleden was de lucht ook al vuil PAGINA 14 ws ZATERDAG 27 ME11989 Survivaitocht door polders SCHIEDAM Voor de vier de maal wordt op zaterdag 3 ju ni de 'Survival of the Fittest' gehouden, Dit zware sporteve nement is georganiseerd door het Budo Instituut Schiedam en het Fitness Centrum Groenoord en voert door het Beatrixpark en de omliggende polders. Ge woontegetrouw is het parkoers deels anders dan voorgaande ja ren. Enkele onderdelen zijn hetzelfde, zoals de* lange touw- baan en het kanovaren, dat als steeds weer start bij het panne- koekhuis. Een extra zwaar on derdeel is voor de deelnemende teams het verslepen over een afstand van 3400 meter van een boomstam van ongeveer zes meter lengte. In tegenstelling tot vorig jaar hebben drie da mesteams ingeschreven. Voor hen geldt een aangepast par koers. Speciaal voor het publiek komt er bij* de voetbalvereni ging DRZ een uitgebreide plat tegrond te hangen waarop de route en de wedstrijdonderde len vermeld staan. Het start schot valt om 08.30 uur, even eens op het terrein van DRZ. Informatie over het evenement verstrekt het Budo Instituut Schiedam graag via tel. 4715203. Bewoners van West weren autohandel SCHIEDAM Géén auto handelaren in woonstraten. On der dit motto heeft de Bewo ners Vereniging Schiedam-West (BVSW) aan de bel getrokken bij het gemeentebestuur. „Van tijd tot tijd heeft onze wijk te lijden onder de een of andere plaag. Zo is er een periode ge weest waarin geen week voor bij ging of er werd wel weer een poging gedaan een koffie huis te openen. Nu zijn er weer enkele autohandelaren die onze woonstraten hebben uitverko ren voor hun nenng. We gun nen iedereen een broodwin ning, maar het gaat wat te ver om in straten, die nota bene tot woonerf zijn uitverkoren, tien tallen auto's te parkeren." Voorts nuanceert de BVSW: „Bleef het nu nog maar bij par keren alleen,v. maar er wordt ook nog gerepareerd, proefgere- den, uitgetest en andere handel gedreven. Vanzelfsprekend ge ven deze toestanden veel irrita tie bij omwonenden." Op ver zoek van de bewoners is de BVSW met de politie nagegaan of er tegen deze ove-last stap pen zijn te ondernemen. Dat kan alleen, zo is gebleken, als er echte overtredingen worden geconstateerd, zoals fout-parke- ren of te snel rijden. „De agen ten beloofden extra attent te zijn en sloten niet uit dat ook de 'wegenbelasting' (veel han-, delaren betalen gemakshalve^ voor de op straat geparkeerde handelsvoorraad geen wegenbe lasting of verzekering) een kijk je zou komen nemen. HopenUjk werkt dit ontmoedigend op de autohandelaren. We vrezen echter dat er meer nodig is om hen van de woonerven af te krijgen."Aan het college van B&W heeft de bewonersvereni ging verzocht om via wijziging van de Algemene Politie Ver- odening het verhandelen van auto's in woonstraten onmoge lijk te maken. Door Rein Wolters SCHIEDAM Volgend jaar maart gaan de stemlokalen open voor het kiezen van een nieuwe gemeenteraad. Voor de Bewoners Vereniging Schiedam-West (BVSW) is dat nu al reden voor het trekken van een plan. Het verenigingsbe stuur wil op voorhand weten van welke politieke organisatie het meeste profijt is te verwachten. Daarom is het plan opgevat om de lijsttrekkers van alle in de stad ac tief zijnde politieke partijen apart uit te nodigen voor een gesprek. „Aan de orde komen alle zaken die zich in onze wijk afspelen en de stadsvernieuwing in het bijzon der," aldus het BVSW-bestuur. Bijzonder geïnteresseerd is de BCSW in toezeggingen voor een verbeterde aanpak van de ver nieuwbouw en nieuwbouw van woningen in de wijk, de inspraak van de bewoners bij deze activitei ten en de wijze waarop de bewo nersorganisaties in hun werk door de gemeente worden gesteund. Voor wat betreft de landelijke po litiek wil de BVSW praten over de Nota Heerma en dan met name over de wijze waarop de politieke partijen in Schiedam invulling willen geven aan het vergroten van de inspraak van huurders bij het beheer van de woningen en de hoogte van de huurprijsverhogin gen. Nadat de BVSW met de afzon derlijke politieke partijen heeft ge sproken, publiceert men hiervan een samenvatting in het bewoner sorgaan. Een en ander gaat resulte ren in een forumavond, waarbij alle partijen worden uitgenodigd achter de tafel plaats te nemen. „Ten overstaan van alle wijkbewo ners krijgen de politici de gelegen heid hun ideeën over het plaatse lijke huisvestingsbeleid toe te lich ten. Vanuit de zaal kunnen kriti sche wagen worden afgevuurd," aldus de BVSW. De verhouding tussen de bewo nersvereniging en met name de PvdA is al geruime tijd gespannen. In het jaarverslag meldde BVSW- secretaris John de Kievit: „De wijkbewoners zullen in mei 1990 niet kiezen voor machtsarrogante bestuurders. De politiek neemt ons bij voorkeur serieus als ons stand punt voor hun eigen doel is te ge bruiken. Wijkt ons standpunt af, dan wordt al snel op snerende toon over ons gesproken. Vooral leden van het college van B&W gnjpen snel naar dit arrogante te ken van onmacht." Wanneer de forumavond gaat plaatsvinden is nog niet bekend, maar de verwachting is dat er een datum in het voorjaar wordt ge prikt. SCHIEDAM Het ge meentebestuur verleent me dewerking aan de handteke ningenactie van Milieude fensie tegen verdere aantas ting van de tropische regen wouden. De gehele maand juni liggen de lijsten ter te kening in alle filialen van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek, het Stadskan toor en het kantoorgebouw 's-Graveland. Overigens zul len de bibliotheken in juni ook boekuitstallingen aan dit onderwerp wijden. In Nederland wil Milieu defensie minimaal éen mil joen handtekeningen inza- melei!. Vergezeld van een verzoek om een noodplan op te stellen, ter bescherming van nog resterende hard- houtbossen, willen de na tuurbeschermers deze aan bieden aan de Verenigingde Naties. Zoals bekend was Schie dam een van de eerste Ne derlandse gemeenten, die het gebruik van tropisch hardhout minimaliseerde. Aannemers die in de stad willen bouwen, moeten af zien van het gebruik van dit schaarser wordende, natuur lijke materiaal. Schiedammers die actief willen zijn bij het ophalen van handtekeningen, kun nen hierover nadere infor matie verkrijgen op het Stadskantoor, bij mevrouw J. M. C. Talboom, tel. 4260500, toestel 185. SCHIEDAM Het gaat goed met No Problem, zelfs een beetje te goed. Sinds het leer/werk-pro- ject voor werkloze meiden in ja nuari van dit jaar van de Haven- dijk in Schiedam-Zuid verhuisde naar een groot pand in de Passage, is de aanloop beduidend toegeno men. Dat geldt niet alleen voor de winkel, waar de zelfgemaakte kle ding verkocht wordt, maar ook voor bet aantal deelneemsters. „Je merkt nu hoe we daar in Zuid eigenlijk uit de loop zaten," vertelt projectleidster en enige be roepskracht Marieke Gels. „Tot nu toe hebben we er hier in de Passa ge vrijwel wekelijks een nieuwe aanmelding gehad, allemaal mei den die ons nu pas 'ontdekten'. Met twintig meiden in huis zitten we eigenlijk al over de grens van wat je kan hebben. We moe ten op passen dat de individuele begelei ding niet in de knel komt." Het doel van No Problem is om werkloze meiden van 16-23 jaar met maximaal MAVO-4 als oplei ding nieuwe vaardigheden op te laten doen, waarbij ze en passant ook nog nieuwe mensen leren ken nen. Het project wordt gesubsidi eerd door de Sociale Dienst en meedoen levert daarom geen enkel probleem op voor de uitkering. De meeste meiden die bij No Problem over de vloer komen, zitten met een afgebroken opleiding, slechts een enkeling heeft de school afge maakt. Juist daardoor hebben zij zulke slechte kansen op de arbeids markt. Sinds het project in september '87 van start ging hebben een klei ne veertig meiden kortere of lan gere tijd meegedraaid. Sommigen zijn na drie maanden weer ver trokken, anderen blijven een jaar tje. De sfeer bij No Problem is 'ge zellig' en informeel, want de drempel moet eigenlijk zo laag mo gelijk zijn. Maar toch is het be paald geen vrijblijvende bezig heidstherapie, legt Marieke uit. „Er wordt gericht aan een doel gewerkt. Het is niet de bedoeling dat men hier jarenlang blijft han gen. Ze moeten door naar iets an ders iets beters. Ze kunnen als nog hun school gaan afmaken, een beroepsopleiding kiezen of verder gaan in het volwassenen-onder- Meiden van leer/werkpro ject No Pro blem in het ate lier waar ze zelf kleding le ren maken. Tweede van rechts begeleid ster Marieke Gels. „Het leu ke is dat het ondanks de enorme ver schillen tussen de meiden pri ma samen gaat." wijs. Of gaan werken natuurlijk. In de praktijk komt het alle vier voor." Door het grotere pand is het mogelijk meer cursussen en activi teiten aan te bieden. Nieuw zijn bijvoprbeeld de cursussen sieraden maken, winkelvaardigheden en de kapperscursus, die gegeven wordt in een speciaal ingerichte kapsa lon. De winkel speelt een centrale rol in de leer/werkplaats. Daar worden de kleren verkocht van de cursus zelf kleding maken en bin nenkort ook sieraden. Bovendien leren de meiden er etaleren en al het andere wat komt kijken bij het 'runnen' van een winkel. Wie deze laatste cursus met goed gevolg doorloopt, krijgt een certificaat. Voor meiden die willen wer ken, maar nog geen preciese idee- én hebben over de beroepsrich ting, is er de oriënterende 'weet wat je wilt'-cursus. Onder begelei ding van een beroepskeuzeadvi- seuit worden de eigen wensen en mogelijkheden nagegaan. Ook wordt er per seizoen met een groepje gewerkt aan een modes how. Van a tot z doen de meiden' alles zelf: kleding maken, leren 'lo pen', de bijbehorende muziek ver zorgen enzovoort. Op dezelfde wij ze gaan de deelneemsters dit jaar voor het eerst een eigen productie productie in elkaar zetten: een to neelstuk of een video over wat hen bezighoudt. Het is de bedoeling om in d# toekomst ook wat meer aan vor ming te gaan doen. Marieke: „Dat is iets waar deze groep, met veelal slechts enkele jaren voortgezet on derwijs, zeker behoefte aan heeft. Maar voor 18-jarigen is er wat dat betreft niet veel, dat is een gat in het aanbod. Bij veel instellingen kunnen ze niet terecht omdat die zich uitsluitend met volwassenen onderwijs bezighouden." Het opdoen van sociale vaardig heden is ook een van de doelstel lingen van No Problem. „Dat is het leuke, dat meiden met enorm verschillende achtergronden hier toch goed met elkaar omgaan. Er lopen hier Turkse meisjes rond, punk- en disco-types, wat rustiger mensen, eigenlijk van alles door elkaar." Marieke denkt dat juist voor meisjes uit de minderheids groepen het project een mogelijk heid kan zijn om een zekere zelf standigheid te verwerven en kan sen te scheppen op een baan. „Ook omdat we een aanbod hebben dat in hun cultuur aanspreekt. Maar het blijft een moeilijk te bereiken groep, daar gaat heel wat tijd en energie inzitten, je moet bijvoor beeld op huisbezoek. Jammerge- noeg blijft dat vaak noodgewongen liggen door personeelsgebrek." De winkel van No Problem is te vinden in de Passage op num mer 6. De openingstijden: woens dag van 13-16 uur, donderdag en vrijdag van 10-12 en 13-16 uur. Door Han van der Horst SCHIEDAM Zaterdagavond op een van de eerste dagen van de hittegolf hing een donkerge le maan boven de stad. Wie beter keek, zag dat het licht gefilterd werd door een rood floers: een wolk van vuiligheid had zich ont wikkeld. De afgelopen dagen is het alleen maar erger geworden en woensdag begonnen de oproepen om de auto te laten staan. De ge meente Vlaardingen voegde de daad bij het woord en verbood alle ambtenaren dienstwagens te ge bruiken, tenzij het echt absoluut onvermijdelijk was. Vergiftigde lucht in Schiedam, echt vergiftigde lucht, waar de overheid noodmaatregelen tegen neemt. Is dat een modern ver schijnsel, een nieuwe vloek voor de stad? Misschien bevat de atmos feer tegenwoordig gevaarlijker chemische bestanddelen dan vroe ger, maar het stinkt in ieder geval minder. Vanaf de achttiende eeuw was Schiedam in veel opzichten de smerigste stad van Nederland. Pas de ondergang van het brandersbe- drijf maakte daar een eind aan. Onze voorouders kenden het be grip milieuvervuiling niet, maar ze namen er wel maatregelen te gen. Bedrijven die veel waarneem bare stank produceerden, zoals leerlooierijen, moesten ver buiten de bebouwde kom gebouwd wor den. En in Schiedam moest de la waaierige klopmolen, waar metaal werd geslagen, een heel stuk de nog landelijke VI aar dinger dijk op worden gebouwd. Maar tegen de branderijen en hun gevolgen deed men niet bijs ter veel. Er bestpnd alleen keuring op de kwaliteit van de distelleer- ketels, want die konden ontploffen en dan ontstonden er gevaarlijke branden. Onder de honderden ketels van de stad walmden kolenvuren. Veel te lage schoorstenen braakten hun walm uit, die alle muren een zwarte aanslag bezorgde en de lucht vulde met het giftige koolmo- noxyde. Het restprodukt heet wa ter werd in de vele grachten en sloten van de stad gepompt. Zo veel, dat ze zelfs in de strengste winter nooit dichtvroren. Daar door raakte het water met algen verstikt en verwerd tot een drab bige, stinkende, diepzwarte subst antie waar men nog het huis mee deed ook. Drinken uit die smerige waterloopjes hoefde meestal niet, omdat Schiedam rijk was (en is) aan wellen, natuurlijke bronnetjes, waar meestal een branderij op ge bouwd was. Wie Schiedam vanuit de polder naderde kon het stinken en wal men boven de huizen zien. Dit al les werd nog erger gemaakt door het feit dat het water in de Schie- damse grachten en sloten eigenlijk niet goed ververst kon worden. Met name het Broersveld en de Lange Kerkstraat waren berucht. Daar liep een grachtje, dat via slechts een heel smalle waterloop in verbinding stond met de Schie. De vele watertjes in het Noorder kwartier waren even erg. En dan mankeerde het ook nog aan riole ring. Alle huizen in de stad loos den rechtstreeks op het oppervlak tewater. En tegenwoordig? Tegenwoor dig worden we niet bedreigd door stinkende grachten, maar door geur- en smaakloze gassen. Schie dams smerigheid is gebleven. Ze heeft alleen een eigentijdse vorm gekregen. SCHIEDAM Twee raamloze groene stalen deuren met een bel, ergens op het Broersveld vlakbij de achteruitgang van de Passage. Geen spoor van een naambordje of andere aanduiding. Erachter een donkere grauw betonnen gang, die na enkele bochten uitkomt op een onderaards straatje: de opslagkel- ders van de winkels m de Passage. Vanachter een van de zware deuren klinkt gedempte muziek, die oorverdovend wordt als de vol gende binnendeur opengaat. Mei denband Jamrax leeft zich uit op het nummer Who loves the Sun, een klassieker van de Velvet Un derground uit de jaren zestig. Hans van Rij opent de volgende geluid- dichte deur en we komen in het achterste gedeelte van een bunker achtige ruimte, waar 'technisch di recteur' Frits van Mourik vanach ter zijn mengpaneel de verrichtin gen van de dames door een ruitje gadeslaat. Wie met weet dat het bestaat komt er uit zichzelf nooit achter, dat is wel duidelijk. In hartje cen trum oefenen de muzikanten van het collectief maar voor de buiten wereld geheel onhoorbaar en on zichtbaar in een oude stookkelder van het Passagetheater. Toch speelt muziekcollectief 't Slacht huis al sinds jaar en dag een niet weg te denken rol in het Schie- damse muziekleven. Al tien jaar functioneert het als kweekvijver van plaatselijk poptalent. Talloos zijn de bandjes die er ontstonden en even talrijk de muzikanten die hier voor het eerst een instrument vasthielden. „Er is altijd sprake geweest van gezonde inteelt en kruisbestui ving," vat voorzitter Bert König die periode samen. „Hoewel hier de meest uiteenlopende muzikan ten over de vloer komen, luister je toch naar elkaar en daar komen dan weer nieuwe dingen uit voort. Sommige leden zitten in wel vier bands tegelijk." Welke muzikale richting men ook inslaat, het kan allemaal bij 't Slachthuis. Op dit moment herbergt 't collectief uit eenlopende stijlen als hot jazz, sy- thesizermuziek, hard core-punk, symphonische- en garagerock en New Age muziek. Daarnaast is er dan nog een groep die zich uitslui tend met percussie bezighoudt. Clubcircuit Diverse bekende namen zijn af komstig uit de 'stal' van 't Slacht huis. Zelf is Bert gitarist bij The Ramjets, die bij de Grote Prijs van Nederland beslag legden op de der de plaats en sindsdien veelge vraagd zijn in het clubcircuit. En ook de meiden van Jamrax timme ren stevig aan de weg. Volgens kenners zijn zij momenteel de lie velingetjes van de VPRO-radio. Muziekcollectief 't Slachthuis kwam voort uit de bruisende punkgolf die in 1979 ook over Schiedam spoelde en begon op een zoldertje van een kraakpand aan de Laan. Het idee erachter: ieder een moet muziek kunnen maken, Leden van muziekkollektief 't Slachthuis in de bunkerachtige stookkelder onder het Passagetheater, met van links af Hans van By, Bert König, Frits van Mourik en Jacqueline de Haas en flamjei-drummer Erik Bal. Rechts de vrouwenband Jamrax. ook al heb je geen cent te makken en weetje verder nog van niks. Ie dereen kon er terecht en mocht ge bruik maken van het gemeen schappelijk instrumentarium. Na diverse omzwervingen kwam men in 1983 terecht in de stookkelder, een moeilijke periode waarin het collectief nog maar enkele leden had. Nadat er drie containers puin waren afgevoerd, werd er met een klein clubje een half jaar lang ver bouwd en had men eindelijk de fa ciliteiten die men wilde. Het oorspronkelijke uitgangs punt staat na tien jaar nog steeds recht overeind, ook nu het aan vankelijk nogal informele collec tief een officiële vereniging gewor den is. „Die stap hebben we gezet om de beschikbaarheid van ruimte en apparatuur beter te kunnen waarborgen," legt secretaris Hans van Rij uit, een van de muzikan ten van het eerste uur. „Maar ook om eindelijk uit dat vage zwarte circuit te komen. Dat vonden we ook al een tijd lang problema tisch." Dertig leden telt de club nu, die elkaar allemaal vrij goed kennen. De meesten spelen in een van de acht bandjes die thans binnen het collectief actief zijn, een enkele muzikant is 'loslopend'. Juist om dat men zo nauw met elkaar om gaat, ontstaan er vrij veel vrien denclubjes en is het verloop ge ring. Hans: „Je moet elkaar blin delings kunnen vertrouwen, want je zet hier toch ook je eigen spul len neer. Dan reken je erop dat de mensen er netjes mee omgaan." Opnames De leden betalen 10 gulden per persoon per maand en zijn daar mee verzekerd van een goed ge outilleerde oefenruimte. De vereni ging beschikt over een behoorlijke basisuitrusting voor een band, waar vrijelijk gebruikt van kan worden gemaakt. Bovendien zijn er faciliteiten aanwezig om opna mes te maken en kan men aller hande apparatuur van andere le den lenen. „Als je eens een ander instru ment wilt leren bespelen, is dat geen enkel probleem," vertelt Jac queline de Haas. „Er zijn altijd mensen die je dingen willen uitleg gen." Als tegenprestatie vraagt het collectief dat de gages die met op tredens verdiend worden in de clubkas worden gestort. Jacqueli ne: „Er zijn bands begonnen, die helemaal niets hadden. Geen spul len, geen muzikale vaardigheden, noppes. Als ze dan alles hier heb ben opgedaan en jarenlang op het collectief hebben geteerd, dan is het toch logisch dat ze wat terug doen zodra het lekker gaat draai en?" Het neemt niet weg dat de suc cesvolle Ramjets het collectief in middels als groep verlaten hebben, zij het dat ze individueel nog wel lid zijn. Bert daarover: „By ons bleef op een gegeven moment zo veel geld over dat de vraag rees: gaan we door in 't collectief of proberen we het zelf? Wij hebben voor dat laatste gekozen, ook om dat een goedlopende band als 77ie Ramjets geen ondersteunende or ganisatie meer nodig heeft, 't Slachthuis is toch in de eerste plaats bedoeld voor amateur-musi ci. In goede vrede zijn we er daar om uitgestapt." Niet iedereen kan zomaar lid worden de georganiseerde rouzi- kantengroep. Lieden die 't Slacht huis beschouwen als een goedkoop repetitielokaal en verder alleen maar veel geld willen verdienen, zijn nadrukkelijk niet welkom. Van nieuwkomers wordt verwacht dat zij compromisloos de muziek maken die ze zelf willen, en hun repertoire niet afstemmen op de commercie. Ook dient men zich verre te houden van racisme, sek sisme en discriminatie en moet men het gezamenlijke belang ho ger schatten dan het eigen belang. Klinkt mooi, lukt 't in de prak tijk? Hans: „Ja, ik vind toch van wel. We heten niet alleen collec tief, we zijn het ook. Een groep van 30 popmuzikanten die op deze manier samenwerken, dat is iets bijzonders hoor. En dat zonder subsidie en professionele krachten Willen we ook niet, we houden het liefst alles zelf in de hand." W!3W» i

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1