Turkse bakker moet oven uit doen en kan 200 kilo deea weggooien 'Uitlopen alleen is al 'n prestatie' Het Vrije, Volk SCHIEDAM Zee bij 'de Hoek' en 's Gravenzande schoon genoeg om te zwemmen Spalandruiters willen verder M J Gewapende 1 overval: daders gepakt Regen langs behang PAGINA 10 ws MAANDAG 5 JUN11989 DCMR treedt op na klachten van omwonenden over nachtelijk brood bakken ^anHare° ^eeg moeten weggooien, nadat óp SCHIEDAM De Turkse bak- last van politie en ambtenaren van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond hun oven moest worden kers Cifci aan de Parkweg hebben zaterdagmorgen tweehonderd kilo Ybrahim Cifci en zijn meewerkende familieleden op zijn knieën by het deeg, dat hy na het optreden van de DCMR kon weggooien. stilgelegd. „Om twee uur 's nachts bonkten de agenten op de deur van de bakkerij. Ik heb toen maar open gedaan en kreeg te horen, dat we moesten stoppen met het bak ken van ons brood. Dat betekent, dat we het deeg voor ruim drie honderd broden zo weg konden gooien," vertelt een diep bedroefde Ybrahim Cifci. Hij drijft met een neef en zijn zoon sinds half vorig jaar de bak kerij achter een winkelpand aan de Parkweg. Sindsdien heeft hij problemen met de hinderwet-amb tenaren. Hij heeft slechts een ver gunning gekregen voor het over dag bakken en verkopen van brood. „Wij mogen alleen tussen 's ochtends zeven en 's avonds elf uur brood bakken. Dat is natuur lijk een verschrikkelijk vervelende zaak, want onze klanten willen 's ochtends vers brood aangeleverd krijgen. Wij willen eigenlijk net als een Hollandse bakker 's nachts bakken, maar mogen dat niet." Volgens de ambtenaar P. de Graaf van de DCMR, die voor de gemeente Schiedam hinderwetza ken behartigt, heeft de Turkse bakker de problemen aan zichzelf te wijten. „Als meneer Cifci in zijn vergunningaanvraag bij ons het verzoek had gedeponeerd om een gewone broodbakkerij te beginnen en dus in het kader van een alge mene wettelijke regeling vrijstel ling voor nachtelijke bakken had gevraagd, dan hadden wij hem di rect duidelijk gemaakt dat in het pand waar hij nu zit daarvoor geen mogelijkheid aanwezig is. De aanvraag betrof in eerste instantie een bakkerswinkel, een dagzaak, waarin ondermeer brood en piz za's zouden worden verkocht en ook wel wat gebakken zou wor den. Daarvoor hebben we een ver gunning gegeven onder bepaalde voorwaarden, waarbij de beperkte openingstijden gelden. De winkel maakt deel uit van een betonnen gebouw, dat zoals bekend zeer geluidgevoelig is. Di verse keren hebben wij van bewo ners van woningen in het flatge bouw klachten ontvangen over nachtelijke activiteiten. Daarover hebben we meneer Cifci aange sproken. Hij is dus gewaarschuwd en als hij dan na elven gaat bak ken, loopt hij het risico dat we op treden." Cifci: „Ik ben met "veel moeite bezig een bedrijf hier op te bou wen en doe mijn uiterste best om binnen de moeilijke regels te blij ven, maar afgelopen vrijdag heb ben een storing gehad aan de oven. De elektriciën is overdag ge weest. Om toch al onze klanten, in Schiedam, Dordrecht en Rotter dam, van brood te kunnen voor zien moesten we dus wel na elven doordraaien. We stonden met z'n drieën te werken toen plotseling de politie kwam. Afschuwelijk. Ik kon het deeg zo weggooien." Waarom hij niet zoals eerder door de gemeente geadviseerd naar een ander pand verhuisd? „Ik heb hier een huurpand. Alle andere plekken, die ze ons aanwe zen waren kooppanden. Daarvoor hebben we het geld niet. Hier heb ben we al zo'n 50.000 gulden moe ten instoppen voor allerlei maatre gelen zoals geluids- en andere iso latie." DEN HAAG Hoek van Hol land en 's Gravenzande staan in het rijtje van zeven badplaatsen die binnenkort een 'Blauwe Vlag' uitgereikt krijgen omdat het zwemwater zo schoon is. Volgende week worden de resultaten be kendgemaakt van een onderzoek naar de waterkwaliteit. De Blauwe Vlag is een door de Europese Com missie ondersteunde organisatie die in heel Europa kustwateren op vervuiling onderzoekt. Het zwemwater langs de gehele Nederlandse kust is volgens een ander onderzoek veilig en goed te noemen. Ook in binnenwateren, die zijn aangewezen als zwemwa ter, kan zonder gevaar voor de ge zondheid worden gezwommen. De steekproef waaruit dit blijkt werd gehouden in tien drukbezochte re creatiegebieden, waaronder het Brielsemeer. Deze kregen alle het predikaat 'goed'. Het onderzoek richtte zich met name op bacterio logische vervuiling, die voor de re creant het meeste gevaar oplevert De tien onderzochte zwemwa teren zijn naast het Brielsemeer: Texel (De Koog), Zandvoort, Kijk duin, Princenhof (Friesland), Snee- kermeer, Veluwemeer (Elburg), Veluwemeer (Nulde), Alkmaarder- meer en de Vinkeveense Plassen. De plaatsen die een Blauwe Vlag krijgen zijn naast Hoek van Holland en 's Gravenzande: Kam perduin, Domburg-Oostkapelle, Nieuwe Haamstede, Noordwijk en Zandvoort. 8SÉI SCHIEDAM Twee mannen kwamen vanmorgen niet ver na een roofoverval op het autobedrijf Content aan de Overschiesestraat in Schiedam. Agenten die in de omgeving assisteerden bij een aan rijding, wisten de twee daders aan te houden op een oprit naar rijks weg 20. Omstreeks kwart over ne gen stapten vanmorgen de mannen van ongeveer 20 jaar oud met ge trokken vuurwapens het kantoor van het autobedrijf binnen. Ze eis ten geld. De man die zij bedreig- ,den verblikte of verbloosde echter"* niet. Hij liep tussen zijn overval lers door naar de garage en riep om hulp. Van zoveel lef had her duo niet terug. Het sloeg op de vlucht, achtervolgd door het gara- gepersoneel. Tijdens de achtervol ging wierp een van hen nog zijn vuurwapen weg. AA Volop activiteit zaterdag in en rond de buitenbak van de jubilerende ruiters, die inmiddels ook plannen hebben voor de bouw van een binnenbak. SCHIEDAM De aan de Kerkweg gevestigde Spaland Ruiters vierden zaterdag htm twintigjarig bestaan. Dit gebeur de niet helemaal in besloten kring, want de hele dag waren er op hun terrein diverse activi teiten waar iedereen welkom was. „Wij hebben van ons jublile- umfeest een open dag gemaakt, om de ruitersport bij een breder publiek bekend te maken," zegt penningmeester John Spuy- broek, die overigens zelf geen ruiter is. „Met onze 52 stallen zijn wij een relatief grote ver eniging en dat mogen de Schie dammers dan ook weten." „Het verschil met andere ver enigingen is dat wij geen mane ge zijn," vervolgt het bestuurs lid. „Bij ons moeten de leden al les zelf doen, waardoor het ge heel betaalbaar blijft. Er gaat al leen veel tijd in zitten, omdat je die paarden iedere ochtend en avond moet verzorgen. Maar is dat in andere sporten ook niet zo? Wie graag voetbalt, steekt daar ook veel tijd in." De Spaland Ruiters denken aan uitbreiding in de vorm van ,een overdekte hal. „Dat willen wij omdat er dan ook op rege nachtige dagen kan worden paard gereden. Wij hebben in ieder geval een stukje grond op het oog waar deze accommoda tie van 22 bij 50 meter moet ko men. De tekeningen zij er al.Het is alleen de vraag hoeveel pacht de gemeente van ons vraagt, in verband met de betaalbaar heid." Tijdens de festiviteiten wer den tal van demonstraties gege ven die de aandacht van de pas santen'trok, waardoor er op de anders zo rustige Kerkweg zelfs verkeersopstoppingen waren. „Het is gewoon leuk om voor dit schouwspel te stoppen," aldus een van de voorbijgangers. De Spaland Ruiters hebben hun onderkomen niet altijd in deze polder gehad. Eerst waren ze actief op nog braak liggende bouwterreinen actief. Bij de op richting in 1969 werd door de ruiters op de plek waar nu het Bachplein is menig rondjje gegal oppeerd. Nog geen twee jaar la ter verhuisden de Spalanders naar een terrein waar nu de Rijnmond MTS en het station Nieuwland te vinden zijn Om dat ook deze plaats moest wor den volgebouwd, volgde in 1975 de laatste verhuizing naar de Kerkweg. Door Perry Menexis SCHIEDAM Het Beatrixpark en de even verderop gelegen wei landen was afgelopen zaterdag het decor van de 'Survival of the fit test' wedstrijd. Maar liefst 23 groepjes van vier atleten (het maximum dat kan deelnemen) streden om de eer welke als sterk ste uit de bus zou komen. Deze vierde editie had als primeur dat er voor het eerst (drie) vrouwen teams meededen. „Het was zwaarder dan vorig jaar," blikt Ruud Büchne van het team Brandweer Schiedam terug op hun geslaagde optreden. Vorig jaar hadden we meteen het zwaar ste onderdeel, de touwbaan, als eerste hindernis. Nu moesten we eerst kanovaren. Dan ben je al wat conditie kwijt om over het touw te komen." Zijn maat Jack van der Grijp vervolgde dat het nieuwe onder deel met de balk ook niet mis was. „Met zijn vieren moesten zo'n drieënhalve kilometer lang door het zand een balk meenemen. Dat ding was zeker vijf meter lang en woog negentig kilo. Daarbij zat ook nog een biathlon-onderdeel en moesten wij staand en liggend een klein voorwerp raken." „Omdat je meteen na zo'n zwa re inspanning met die balk nog hardstikke met je armen trilt, kun je niet echt gericht schieten. Een bij het buikschieten ging menig kogel af voordat we op de grond lagen. We hebben bijkans de koei en uit de wei geschoten." De fïetscross was een onderdeel waarbij van de deelnemers een enorme portie discipline werd ge ëist. „Het was veel lopen en wei nig fietsen," vond Ruud Biigne. „Je kunt echt niet met je fiets door het zand rijden, dus moet je die wel op je nek meenemen. Het ergste was nog dat we door de slo ten moesten. Daar voelde ik de warme spieren in één klap stijf worden in dat koude water. Je wordt er meteen door uit je ritme gehaald. Het is dan zaak om het hoofd er bij te houden en niet met een als een dolle verder te gaan. Rustig opbouwen is het beste." De tactiek is heel belangrijk en daarom vonden de Brandweerlie den het erg jammer dat zij als eer ste aan de start moesten. „Nu kon den andere ploegen van onze fou ten leren," vindt Jack van der Grijp. Want die maakje omdat je niet precies weet wat er op je af komt." „Omdat wij met een team bezig zijn, is het verstandig om de zwak ste loper als eerste een hindernis te laten nemen. Terwijl de andere drie volgen, kan hij dan even uit rusten. Dat is heel belangrijk, want als je hem als laatste laat gaan dan haal je het tempo er he lemaal uit. Degene die het best loopt kan daarom als vierde een hindernis nemen, omdat hij het tempo van de andere drie toch (makkelijk kan bijbenen. Verder is ■een goede coaching erg belangrijk. Als je door een brandnetelveld moet, is het handig dat er iemand staat die ons lange broeken kan ge ven en op sommige punten moeten we wel iets te drinken krijgen." Je echt voorbereiden op een Survival is niet mogelijk, omdat niemand ruim van te voren weet welke hindemissen moeten wor den genomen. „Je conditie het he le jaar door op peil houden is erg belangrijk. Voor de hindernissen kun je vervangende oefeningen doen, zoals fitness. Het belangrijk ste is datje een enorme wilskracht hebt, anders kun je het echt wel vergeten." Wat de brandweerlieden het leukste van de Survival vinden is de aankomst. „Dan kunnen we te gen elkaar zeggen dat we het toch maar weer gedaan hebben. Het binnenkomen alleen al is een ge weldige prestatie, juist omdat je je niet echt op alle onderdelen hebt kunnen voorbereiden. Daarom willen wij voor volgend jaar nog een wedstrijd tussendoor pakken om wat extra ervaring te pakken. Misschien is er in augustus wel een in Rhoon. Dan zijn we er ze ker bij." Gerard Vroegh, een van de or ganisatoren van het geheel, kan op een geslaagde dag terugzien. „Er konden hooguit 23 ploegen mee doen en die waren er. Bovendien stonden er nog eens twaalf op de i |4 Langs een kabel over het water vergt veel van de armspieren van de deelnemers aan de survivalwed- strijd, die wel konden rekenen op aanmoedigingen van het publiek. wachtlijst. Het gaat hier om een loopwedstrijd waarbij allerlei vaardigheden worden getest. De ploeg die als snelste over de finish komt hoeft dan ook niet meteen te winnen, omdat er ook nog eens strafpunten uitgedeeld worden als onderdelen niet worden gehaald. Teams die een bijzonder moeilijke oefening tot een goed einde bren gen, krijgen daarentegen een bonificatie/'Uitslag: 1. Rambo's 1.30.48; 2. Rijnmond MTS 1.40.37; 3. Gemeente Politie Schiedam (Gempo's) 1.44.39. SCHIEDAM Met verba zing zag een 26-jarige bewoner van de Burg. Knappertlaan hoe zijn plafond plots nat werd, het behang van de muur weekte, zijn boeken vochtig werden en zich op de vloerbedekking plas sen vormden. Hij riep de brandweer te hulp en deze con stateerde een verstopte afvoer pijp in een spouwmuur. Als tus senoplossing werd een ander afvoergat in de dakgoot ge maakt. Doordat er een ladder wagen werd gebruik moest het verkeer drie kwartier worden omgeleid. Bedelsmoes SCHIEDAM „Mijn zoon tje is overleden en ik heb niet genoeg geld om naar huis de reizen. Kimt U mij helpen?" De politie waarschuwt voor een dertigjarige man, die regelma tig deze smoes gebruikt om aan geld te komen. Hij is 1.83 me ter lang, heeft een smal en bleek gezicht en een slungelach tig postuur. Verder heeft de man een slecht gebit en spreekt met een accent uit de Achter hoek. Vrouw beroofd SCHIEDAM Een 22-jarige vrouw is vrijdag op de markt van haar portemonnee met een inhoud van 150 gulden beroofd. De dader verdween spoorloos. Door het ingooien van een ruit met een straattegel verschaften inbrekers zich de toegang tot drogisterij Hessing in het Hof van Spaland. Ze namen voor een nog onbekend bedrag aan goederen mee. De schade aan de ruit en de etalage bedraagt 1250 gulden. Duizend gulden mist het autoverhuurbedrijf Avo aan de Bokelweg. Het geld lag in een onafgesloten kantoor tje, waaruit het in een onbe waakt moment is gestolen. Ver moedelijk met behulp van een valse sleutel drongen onverla ten door tot een woning in de_ Newtonstraat. De bewoners missen twee damesportemon nees met een gezamenlijke in houd van 150 gulden. Gereed schap en elektronische appara tuur zijn bij een inbraak ver dwenen uit een woning aan het Lisztplein, ,De voordeur werd geforceerd. De daders konden ongestoord hun slag slaan: de bewoners waren met vakantie. Bejaarde breekt heup SCHIEDAM Met een ge broken heup is na een val een tachtigjarige vrouw opgenomen in het Schieland-Ziekenhuis. Ze smakte tegen de straat nadat op het Broersvest haar tas achter een fietser bleef haken. Rijschoolhouder ziet z'n gestolen motor VLAARDINGEN Door toe val heeft een Vlaardingse rij schoolhouder zaterdagmiddag de motorfiets weer teruggekre gen die hem nog geen dag eer der ontstolen was. Een 20-jari- ge Rotterdammer had in de nacht van vrijdag op zaterdag kans gezien het voertuig, dat voor de rijschool aan de Schie- damseweg te Vlaardingen ge parkeerd stond, te ontvreem den, Tot zijn niet geringe ver bazing zag de rijschoolhouder zaterdag in Schiedam iemand op zijn eigendom rondrijden. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 r t IxcsSti® 'ft „?v"5 i lé&X i- «r {INGEZONDEN MEDEDELING) 1 - -N-. --

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1