Zon levert stroom voor volkstuinen 79,- 209,- 139,- 149,- Werken én een uitkering innen loont niet HOUTEN TAFELS WITTE 1-DEURS KASTEN ROYALE KEUS BOEKENKASTEN SCHUIFDEUR KASTEN WITTE ONDERKASTEN MET LADE Het Vrije Volk SCHIEDAM Zalig zonnen langs toegang tot de haven Opknappen Ahoy' kost 15 miljoen FRANS VAN THIENEN, 60 JAAR BETROUWBAARHEID DUiZENDEN GOEDKOPE FOTO LIJSTEN Overheid maakt investering voor 35 zonnepanelen op complex Vijfsluizen mogelijk door ruime subsidie Orgelconcert van Bas de Vroome Brug niet open voor scheepvaart VAKVERBOND HELPT VAKANTIEWERKERS Bezoek aan musea sterk afgenomen Politierechter 'honoreert' bewust onjuist invullen formulieren met celstraf ws PAGINA 14 DINSDAG 13 JUN11989 Lezina over wichelroede-krachten SCHIEDAM De heer H. Xleinman uit Haarlem is don derdagavond te gast bij de Spi rituele Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein. Hij behandelt het onderwerp 'De krachten van de pyramiden, pendels en wichelroeden'. Aan vang 20.00 uur. Toegangsprijs voor met-leden zes gulden. In formatie bij A. Koenderman- van der Most, Vlaardingerdijk 87b, telefoonnummer (010) 4733809. 'Ring van Ardek' door jeugd het meest gelezen SCHIEDAM Het jeugd boek 'De ring van Ardek' is het meest gelezen kinderboek. Dit blijkt uit een onderzoek onder vijfhonderd leerlingen van Schiedamse basisscholen, uitge voerd in de periode maart tot en met mei. Het is een span nend boek over twee kinderen en een vreemde man met een gouden wensring van de schrij ver Tais Teng. Zijn eigenlijke naam is Thijs van Ebbenhorst Tengbergen. Behalve boeken voor kinderen schrijft hij ook voor volwassenen. Op zondag 15 oktober krijgt de schrijver op het kinderboekenbal een prijs uitgereikt. Postagentschap ook op zaterdag geopend SCHIEDAM Met ingang van 17 juni is het postagent schap aan de Groenelaan ook op zaterdag (09.00 tot 12.00 uur) en op koopavond (18.00 tot 20 00 uur) geopend. Voor het postagentschap aan het Frans Rietveldpad m de Woudhoek moeten nog enkele voorzienin gen worden getroffen alvorens ook daar de extra service wordt verleend. De openstelling van het agentschap aan de West- frankelandsestraat blijft onge wijzigd. Sneaky G in muziekcafé Podium SCHIEDAM Rock 'n Roll en soul staat vrijdagavond op het programma in het muziek café Podium aan de Lange Ha ven 28. De groep Sneaky G ver zorgt vanaf 22.30 uur een con cert. „Ruige covers van oude rockers afgewisseld door passio neel gezongen ballads vormen het leeuwendeel van wat deze band te bieden heeft," aldus Pe ter Pijpers de regisseur van Po dium. Zaterdagavond heeft hij de Rotterdamse groep The Re- settes gecontracteerd. Afgelo pen zaterdag presenteerde deze groep in Rotown in Rotterdam de eerste lp. „Het is een vrij nieuwe band, maar met de no dige ervaring," aldus Peter Pij pers. Aanvang 22.20 uur. Toe- gangprijs per concert vijf gul den. Donderdagavond vindt in Podium vanaf 20.00 uur een jamsassion plaats. Zondagavond worden vanaf 22.00 uur de mu ziekfilms vertoond: 'Rory Galla- ger met Irish Tour' en 'Deep Purple in Concert'. De toegang is gratis. Door Rein Wolters SCHIEDAM Geen benzine- slurpende aggregaten voor het op wekken van elektriciteit meer op het volkstuincomplex Vijfsluizen en het gezeul van accu's kan in het vervolg ook achterwege blijven. Dit streven van het bestuur van het 419 percelen omvattende ter rein langs de rijksweg A 4 gaat donderdagmiddag voor een deel in vervulling. Wethouder Chris Zijde veld installeert op het complex, dat het grootste van Nederland is, dan de eerste van 35 zonnepanelen op evenzoveel tuinen. Met het besluit te profiteren van de gratis zonne-energie, treedt het bestuur van Vijfsluizen in het energie-zuinige beleid van de ge meente. Het idee om gebruik te maken van zonne-energie groeide onder meer bij het Vijfsluizen-be- stuurslid Sjaak van Ossewaarde. Vanuit zijn functie is hij voorzitter van de inkoopcommissie. „Twee jaar geleden hebben wij ons ver diept in de materie van zonne- energie," vertelt hij. „Ons complex kent geen gas- of elektriciteitsnet. Men is afhankelijk van gasflessen en het thuis opladen van accu's. Eerst bleek de toepassing van zonne-energie een nog maar moei lijk betaalbare zaak. Maar dit jaar werd het ineens een stuk aantrek kelijker, nadat bleek dat het mi nisterie van Economische Zaken een subsidie van veertig percent verstrekt. Dat scheelt een fikse slok op een borrel," lacht hij. Maar voordat Van Ossewaarde de subsidiebuit binnen had, had hij ook de nodige problemen door gemaakt. „Voorschrift van het mi nisterie is dat er alleen subsidie wordt verstrekt aan projecten bo ven de tweeduizend gulden," legt hij uit. „De investering per deelne mende volkstuinder is bij ons niet hoger dan zeventienhonderd gul den. Dus het voordeel leek voor ons niet weggelegd." Hij vervolgt: „Maar na lang aandringen mocht op naam van de vereniging een totaalaanvraag worden ingediend. Van onze 419 leden hadden er 35 interesse. Zij betalen voor him zonnepaneel en randapparatuur nu ongeveer dui zend gulden." In samenwerking met Solm Center De Zonnepittenspeeialist in Amsterdam worden de zonnepane len op de tuinhuisjes gemonteerd. Nieuw is dat de zonne-energie fo to-elektrisch wordt omgezet in ge lijkstroom van 12 Volt voor ver lichting, televisie, radio en het aandrijven van elektrische pom pjes voor het besproeien van de tuin. „De hinderlijke aggregaten en motorpompen, veelal aangedreven door benzine- en dieselmotoren, zullen daardoor voor een deel ver dwijnen," boort Sjaak van Osse waarde een andere positieve kant aan. Volgens hem is de belangstel ling van de andere gebruikers van het complex voor het gebruik van zonne-energie toegenomen. „Som- migens hebben al spijt niet te heb ben ingeschreven. Maar ja, aan de andere kant is het een fikse hap uit je portemonnee. Misschien dat onze vereniging het volgend jaar alsnog een tweede aanvraag bij het ministerie kan indienen," Een overcapaciteit van de opge wekte elektra wordt opgeslagen in accu's. Bij het volledig benutten van de capaciteit betekent dat om gerekend een besparing van onge veer zevenhonderd liter brandstof. Wethouder Zijdeveld (Milieu en Energiebesparing) pleegt donder dag de officiële handeling om 15.30 uur in aanwezigheid van het bestuur van Vijfsluizen, de leve rancier en vele genodigden. Zorgen aan de kant, met je stoel naar de waterkant want de zon is in het land. Wie geen directe verplich tingen heeft, maakt het zich op deze war me dagen gemakkelijk. Verkoeling zoeken aan de waterkant of juist lekker bakken in de zon zyn thans pretti ger bezigheden dan puffen in kantoor, winkel of fabriek. Zo als op deze kiek van fotograaf Cor Vos on der het lommer van de Maasboulevard. «sla SCHIEDAM Bas de Vroome, vaste bespeler van het orgel in de dorpskerk van Rhoon, verzorgt za terdag in de aula van het Stedelijk Museum het laatste concert voor de zomervakantie. De Vroome (27) studeerde af aan het Amsterdamse Sweelinck-conservatiorium met de vermelding 'uitmuntend'. Hij sleepte in binnen- en buitenland vier orgelprijzen in de wacht en was in vele landen op de radio. Naast zijn orgelwerk xs De Vroome inmiddels ook aan de bei aard-studie begonnen. Op het Hess-orgel van het Museum zal hij werken ten gehore brengen van Charpentier, Krebs, Stanley en HËndel, terwijl de eigentijdse mu ziek vertegenwoordigd is met een compositie van Michelsen. Ook zal de organist nog een improvisatie ten beste geven. Aanvang 15.00 uur, toegang vrij. SCHIEDAM Door werkzaam heden aan het wegdek van de Hoofdbrug over de ingang van de Nieuwe Haven, kan deze tussen maandag 19 juni en vrijdag 23 ju ni niet open voor de scheepvaart. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij de afdeling Havendienst via telefoonnummer (010) 4622222, toestel 168. SCHIEDAM Speciaal voor jongeren die in de schoolvakantie gaan werken, heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) een brochure geschreven over de rech ten en plichten. Daarnaast ver schaft de brochure ook nuttige tips over hoeveel jongeren mogen ver dienen zonder dat de kinderbij slag, de studiefinanciering of de bijstandsuitkering van de ouders (voordeurdelersregeling) in gevaar komt. De ledenhulpteam van de plaatselijke afdeling van het CNV houdt iedere derde woensdagmid dag van de maand van 14.00 tot 15.00 uur spreekuur in het CBS-ge- bouw aan de Lange Haven 73. Voor meer informatie kan men ook terecht bij het secretariaat via telefoonnummer (010) 4712503. ROTTERDAM Veel te negatief denken velen in Rot terdam over het sport- en ten toonstellingscomplex Ahoy'. Wethouder Linthorst bracht gisteren de leden van de Rot terdamse raadscommissie Fi nanciën nog eens in herinne ring, dat de stad het Ahoy"- complex nooit heeft opgezet met een winstoogmerk, maar als een instelling met een groot maatschappelijk nut voor de bevolking. En dat nu heeft Ahoy' zeker, vindt Lint horst. Ahoy' mag dan het tegen deel van financiëel rende ment hebben opgeleverd voor Rotterdam, maar, zo vindt Linthorst, wel een 'groot maatschappelijk rendement'. De wethouder: „Het complex heeft altijd veel bezoekers ge trokken. Wat voortdurend ontbrak was goed manage ment en goed onderhoud van het gebouw. We mogen hopen dat dit in het nieuwe voorstel nu geregeld is en dat Ahoy' voorlopig niet meer op onze agenda zal verschijnen." De wethouder kwam tot zijn hartekreet na harde kri tiek van zijn PvdA- partijgenoot Van Krimpen en VVD'er Schedler. „Dit is echt dweilen met de kraan open," zeiden beiden ter verklaring van hun afwijzing van een nieuwe gemeentelijke investe ring van vijftien miljoen gul den in Ahoy'. Het sport- en tentoonstellingscomplex moet voor dat bedrag een opknap beurt krijgen, waarna een zelfstandig bestaan is verze kerd. Maar Schedler en Van Krimpen geloven van dat laat ste niets. Schedler: „Het is een droe ve ellende als je eens in Ahoy' gaat kijken. Ik zou Rotter dam-Zuid iets beters willen aanbieden dan dit Ahoy'." Van Krimpen: „Het wordt nooit wat met Ahoy'. De ten toonstellingshal is gewoon te klein vergeleken met concur renten als de Jaarbeurs in Utrecht en de RAI in Amster dam. En het exploiteren van het complex vind ilc .ook hele-o maal geen.' taak yan de ge meente. „Verkopen- die (handel, en het verlies dan maar op de koop toe nemen, zou ik zeg gen." Maar Van Krimpen zal als eenling in de PvdA-fractie overmorgen, donderdag, in de Rotterdamse gemeenteraad de vijftien miljoen gulden voor een nieuw leven voor Ahoy' niet kunnen tegenhouden. De VVD zal wel tegen de gemeen telijke investering stemmen. Het CDA zou ook tegen zijn, als er maar een goed al ternatief was. Volgens CDA- fractieleider Bohré is dat er niet. „We zitten nu eenmaal met Ahoy' in onze maag," zei hij. „Sluiten en slopen van het complex is natuurlijk ook veel te duur." ROTTERDAM Het be zoek aan de vier gemeente lijke musea in Rotterdam is vorig jaar sterk teruggelo pen In vergelijking met 1987 nam het bezoek met bijna twintig percent af. Dat blijkt uit het jaarver slag van de Dienst Gemeen telijke Musea, dat naar de gemeenteraad is gestuurd. Van de vier musea heeft al leen Boymans-van Beunin- gen het aantal bezoekers op peil weten te houden. In totaal zijn vorig jaar bijna 550.000 bezoekers in de Rotterdamse musea gere gistreerd. In het verleden bestond het streefgetal van een jaarlijks bezoekersaantal van 935.000, maar 'dat zal wel een illusie blijven', zo staat in de ambtelijke toe lichting op het jaarverslag. De vraag wordt echter wel opgeworpen of het hui dige aantal bezoekers een realistisch resultaat is, of dat de musea daarmee onder hun bestaansgrens dreigen te komen. Boymans-van Beuningen voerde het aantal "tentoon stellingen in 1988 met vijf tig percent op, maar het aantal bezoekers steeg slechts met een fractie. Bij het Historisch Muse um bleef het aantal tentoon stellingen nagenoeg gelijk en het aantal bezoekers nam met veertig percent af tot ruim 150.000. 70x70 CM, wit of bruin Hang 60x60x173 cm inci. piank+roe Leg 60x40x173 cm incl. 1QQ 4 planken 109^ in wit of grenen 60x27x180 cm hoog wit hang-leg 100x60x177 cm wit, eiken en messing in vele maten 50 cm breed 50 cm diep 85 cm hoog 60 cm breed 50 cm diep 85 cm hoog :Bfoersveid 106-108"%r t telefoon 010^254557 Door Rein Wolters SCHIEDAM - „Stil maar. Ik kan u gerust stellen. De gevangenis hoeft u niet in." De Rotterdamse politierechter mevrouw mr. C. A. van Beuningen had gistermiddag te doen met een onbedaarlijk in snikken uitgebarsten 44-jarige huisvrouw uit Vlaardingen. De on gehuwde moeder van vier kinde ren was een ineenstorting nabij toen officier van Justitie mevrouw mr. C. M. P. Flint-van Noort na haar requisitoir twee weken on voorwaardelijke gevangenisstraf eiste. „Mijn kinderen weten niet dat ik hiar vandaag terecht sta. Ik moet het allemaal alleen verwer ken,' snikte de vrouw. Uiteinde lijk vonniste de politierechter zes weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar, gekoppeld aan de bij zondere voorwaarden dat ze de So ciale Dienst van Vlaardingen blijft terugbetalen. Want op aangifte van deze dienst stond ze terecht. In een pe riode van twee jaar had ze via een uitzendbureau als bejaardenhulp gewerkt. Hierdoor ontving ze ze ventienduizend gulden aan bij stand te veel. „U heeft dus gewoon gelogen?" vroeg de officier. „Datt klopt, ik heb er niet bij stilge-' staan," bekende de toen nog rusti ge vrouw vlot. Bij de politie had ze verklaard dat ze de uitkering niet hoog genoeg vond om van te leven. „Ik wilde mijn kinderen ook iets extra's kunnen geven," hield ze de politierechter voor. Officier Flint-van Noort: „Vals heid in geschrift is nooit goed te praten. Zelfs niet als je je kinderen iets wilt geven. Ze zijn in een leef tijd dat ze ook zelf moeite kunnen doen om extraatjes te bekosten. Bijvoorbeeld door in de vrije tijd auto's te wassen." Advocaat mr. L. C. Baars zei in zijn pleidooi dat de gezinssituatie boven het hoofd van de vrouw was uitgegroeid. „Haar kinderen stelden steeds hogere eisen op het gebied van merkkleding," lichtte de advocaat toe. „Letterlijk en fi guurlijk groeide dit boven haar hoofd. Mijn cliënt is gaan bijver dienen omdat ze het nodig vond. Maar natuurlijk is de wijze waar op niet goed te praten." Uiteindelijk was de verdachte tevreden met het vonnis. Via een cursus aan de Streekschool pro beert ze zich om te scholen voor administratief werk. Drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf én doorgaan met het afbetalen van een schuld van twaalfduizend gulden aan de So ciale Dienst, luidde het vonnis te gen een 25-jarige Schiedammer. Negen keer had hij' geknoeid met het invullen van zijn GSD-formu- lier. Hij werkte stiekem bij een baas en streek ook de uitkering op. „Ik had het geld hard nodig voor het betalen van schulden. We heb ben een zoontje en daar moeten we ook voor zorgen," luidde zijn verweer. Officier Flint-van Noort: „Ik begrijp best dat een uitkering geen vetpot is. Maar ook andere gezinnen doen het ermee." Zijn advocaat mevrouw mr. L. C. A. Evers beaamde dat haar cliënt straf verdiende, maar bena drukte dat het terugbetalen van het gefraudeerde bedrag met zeven jaar toch wel erg lang op zijn schouders blijft drukken. Ze be pleitte ook een alternatieve straf, maar dat verzoek was, gezien het vonnis, niet aan de orde. Minder clementie had politie rechter mr. Van Beuningen met een 28-jarige Vlaardinger. Volgens de dagvaarding pleegde hij drie keer valsheid in geschrift en inde daardoor in anderhalf jaar tijd ze ventienduizend gulden aan uitke ringen, terwijl hij of zijn vrouw te vens inkomsten uit werk genoten. De vader van twee kinderen be kende vlot. Hy verklaarde dat hij al geruime tijd geen uitkering meer geniet, maar dat zijn vrouw werkt. Terugbetalen aan de Socia le Dienst doet hij sindsdien niet meer. „Toen U een uitkering genoot, had U steeds bijbaantjes. Nu in eens niet meer?" vroeg de officier scheip. De man ontkende. En als reactie op de eis van zes weken ge vangenisstraf (waarvan drie voor waardelijk) met een proeftyd van twee jaar en de verplichting tot te rugbetalen aan de Sociale Dienst zei hij stug: „Ik wil de gevangenis niet in." Politierechter Van Beu ningen liet zich hierdoor niet ver murwen. Ze vonniste conform de eis. Twee in Schiedam samenwo nende vrienden van 41 en 46 jaar streken voor veertigduizend gul den aan uitkering op door het vals invullen van de aanvragen. Een van hen werkte bijna een jaar via het uitzendbureau Keser en profi teerde ook nog van een uitkering van de ziektewet. De andere part ner verzweeg op zijn aanvraagfor mulier voor een uitkering dat zijn vriend inkomsten genoot. „Ik wil de hem niet verraden," gaf hij als motief. „Ik vond het ook niet noodzakelijk om te doen, want de Sociale Dienst trapt je toch maar in de goot. Op een normale manier wilden ze ons niet uit de zorgen helpen." Omdat er nog enige onopgehel derde vragen bleven, waarop het antwoord moet komen van de So ciale Dienst, besloot de politierech ter op voorstel van de officier de zaak aan te houden tot 21 augus tus. Voor die tijd moet het duo echter wel een klinkende afspraak over terugbetalen hebben gemaakt. Ruim 22.000 gulden extra in komsten verschafte een 33-jarige Maassluizer zich door de Sociale Dienst in zijn woonplaats op te lichten. „Ik had gokschulden en ook nog een lening lopen," aldus de vader van vijf kinderen. „Ik kon de verplichtingen niet nako men." Overigens bleek hij zijn schulden niet van de extra inkom sten te hebben ingelost. Volgens zijn verklaring staan er her en der nog voor zo'n 20.000 gulden aan vorderingen op hem open. Maan delijks lost de man, van zijn uitke ring van 1530 gulden, al 485 gul den af. Om te eten, zo becijferde zijn tolk, heeft het gezin per maand 452 gulden te verteren.„Deze man stopt het ene gat met het andere. Hij bewandel de een afkeuringswaardige weg," benadrukte offcier Flint-van Noort. Politierechter Van Beunin gen veroordeelde de man tot zes weken voorwaardelijke gevange- nistraf en de verplichting om bin nen een half jaar een afbetalings regeling te treffen met de Sociale Dienst. .At s» HU f i S r iï 'v? «GEZONDEN MEDEDELING) AA <T4 -y>-y WS? %v;

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1