Hu se genaren Woudhoek ongerust over woonwagens 'Natuurlek helpen wij elkaar, maar dat gebeurt op de p ngpongclub toch zeker ook? m Vals beschuldigd Gratis jenever en scheldpartijen bü verkiezingen Vlaardingen krijgt een 'Zomermuseum' fWm Het Vrije Volk SCHIEDAM Jubileumconcours voor vissers Spreekuur CNV Tweemastclipper als restaurant luim I' PAGINA 14 ws ZATERDAG 17 JUN11989 SCHIEDAM In de Polder vaart vindt op 24 juni een viscon- cours plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Hen gelsportvereniging Schiedam Omgeving. Er mag uitsluitend wor den gevist met de vaste hengel en deze mag niet langer zijn dan 8,50 meter. Het gebruik van gekleurd voer en gekleurd aas is absoluut verboden. Buiten de gebruikelijke ere-prijzen worden er nog diverse andere prijzen verloot op het deel namenummer, Hierdoor is het mo gelijk om zelfs zonder maar één visje te verschalken toch met een prijs naar huis te gaan. Inschrij ven dient vóór 20 juni te geschie den bij Hengelsport Cobra in het Hof van Spaland, Siervishandel Binnenveld aan de Groenelaan en Mak Speciaalzaken aan het Broers- vest. Verdere inlichtingen zijn ver krijgbaar bij J. Blom, telefoon nummer: 4261724. SCHIEDAM Mensen met problemen op het gebied van uit keringen, studiebeursen of vakan tiewerk kunnen hiermee woens dagmiddag terecht op het spreek uur van het Christelijk Nationaal Vakverbond in het CBS-gebouw aan de Lange Haven 73. Ook kan men tussen 14.00 en 15.00 uur via telefoonnummer 4267486 proble men voorleggen. Ook niet-leden van het CNV kunnen van deze ser vice gebruik maken. SPIJKENISSE Een omge bouwde tweemastclipper als drij vend restaurant moet de blikvan ger worden van de toekomstige Centrumpias in het stadshart van Spijkenisse. De gemeente Spijke- nisse xs sinds enkele maanden in onderhandeling met een onderne mer, die het drijvend terras wil beginnen aan het Evenemententer rein Op de sierlijke tweemaster, die ongeveer 30 meter lang en bij na 6 meter breed is en momenteel nog rondvaart op de Friese meren, wil de horeca-exploitant een res taurant van honderd vierkante meter met ongeveer 75 zitplaatsen beginnen. Ingezonden brief Door Rein Woïters SCHIEDAM Drie verenigin gen van huiseigenaren in Woud- hoek zijn ongerust over, wat men voorzichtig omschrijft ais 'mogelij ke negatieve effecten van het plaatsen van woonwagens in Spa- land'. In een gezamenlijke brief aan wethouder Chris Zijdeveld (Stadsontwikkeling) maken zij hiervan melding. „Onze verontrus- tig komt voort uit de recentie pu blicaties in de plaatselijk dagbla den over de plaatsing van woon wagens in het bestemmingsplan Spaland-West," legt Ben van Rooij uit. Hij is voorzitter van de Ver eniging van Huiseigenaren Woud- hoek-Noord. Hij benadrukt: „Onze brief heeft niet als doel te komen tot een rigoureuze wijziging van de plannen. Wij willen informatie over de gevolgen die de totale bouw van Spaland voor onze wijk heeft. Dus op het gebied van we gen, winkels, speelgelegenheid en woonwagencentra. Voorlichting over deze zaken is een item dat erg onder de leden leeft. Men wil dui delijkheid, weten waar men aan toe is. Laat dus duidelijk zijn ge steld, dat onze brief niet als oppo sitie moet worden gezien." Secretaris Faber zegt namens de drie verenigingen, bestaande uit ongeveer vierhonderd leden: „Het is ons bekend dat de wethouder veel contact heeft gehad met de belanghebbende woonwagenbewo ners. Daarom komt het ons als ui terst vreemd over dat de wethou der nog geen overleg heeft gevoerd met de andere belanghebbenden, namelijk de bewoners van de aan grenzende wijken. Dit zijn voorna melijk de bewoners van de 'boten- buurt' en 'feministenbuurt', gren zend aan de Harreweg." En verder: „De informatie over de plannen is behalve minimaal kennelijk ook nog onjuist. Hier door is de onrust onstaan. Daarom lijkt het ons redelijk dat de wet houder deze maand nog uitleg komt geven aan de betrokken be langenverenigingen." Ben van Rooij vindt: „Nieuwe ideeën zijn natuurlijk schitterend. Maar ze moeten niet zonder meer worden gedropt, want dat is een uiting van arrogantie van macht." Van Rooij bevestigt in zijn woon omgeving bezwaren te hebben ge hoord tegen de komst van drie kleine woonwagencentra met elk vijftien standplaatsen in Spaland- West. De woonwagens worden in gepast in de 2150 die in deze wijk worden gebouwd. „Maar," voegt hij er aan toe, „er bestaat beslist geen zware op positie tegen. Néé, ik kan niet zeg gen hoeveel mensen bezwaren te gen de standplaatsen zouden heb ben. Het is zeker niet zo, dat er lijsten voor het tekenen van be zwaarschriften rondcirculeren. Ik denk dat veel van de ongerustheid kan worden weggenomen door be hoorlijke voorlichting." Wij waren erg verbaasd over de foto met de kop 'Terugdrin gen van kleine criminaliteit merkbaar' op pagina 20 van donderdag 8 juni 1989. Door de kop boven de foto lijkt het net of wij de criminelen zijn. Daar wij gewoon aan het pauzeren waren, voelen we ons vals be schuldigd. Graag zouden we de foto op nieuw in de krant zien met een andere kop. Bijvoorbeeld 'Pers beschuldigde verkeerde perso nen'. Wij hopen dat u ons ver zoek waarmaakt. Groeten van, De boze beschuldigde kin deren, p.a. s.g. Brandersstad, Schiedam Naschrift: Herplaatsing van de foto lijkt ons onverstandig, maar met het schaamrood op onze kaken wil len wij voor deze ongelukkig vorm van publikatie direct ons excuus aanbieden. De foto was zeker niet bedoeld om jullie op een of andere wijze te beschul digen en de nu boven de foto geplaatste kop sloeg op de tota- le inhoud van het onder de foto geplaatste artikel over de resul-1 taten van maatregelen tegen de kleine criminaliteit. Uit de tekst blijkt ook wel, dat er geen enkele aanleiding is om be- schuldigingen in jullie richting te uiten. Nogmaals, sorry. Re- s dactie Het Vrije Volk Mededelingen voor de redactie van de Schiedamse editie kun nen per brief gezonden worden naar Het Vrije Volk, Postbus 375, 3100 AJ Schiedam of per telefax naar nummer 4737149. Door Han van der Horst SCHIEDAM Zelden zijn verkiezingen zo ongemerkt voor bijgegaan als die voor het Euro pees parlement. En dat blijkt in een kleine stad als Schiedam, waar de grote bonzen zich toch al zelden vertonen, helemaal dui delijk. Dat Wim Kok verleden week zaterdag in de binnenstad wat drukwerk uitdeelde, was nog het grootste evenement. En de plaatselijke politici wa ren evenmin erg geïnspireerd. V/at dat betreft tonen zij zich slechte opvolgers van de politie ke kanonnen die het Schiedam van weleer beheersten. Want zij lieten geen verkiezing voorbij gaan om de hele stad met him propaganda op stelten te zetten. Zo zelfs dat het een beetje te gek was, want tot het jaar 1917 had je veel verkiezingen. Vooral plaatselijke. Gemeenteraadsleden zaten zes jaar, maar elke drie jaar werd de helft van de raad vernieuwd. De stad was verdeeld in drie distric ten en om een zetel te krijgen moest je een bepaald minimum aantal stemmen halen. Haalde niemand dat en meestal liep de uitslag zo af dan moest de hele stemming een week of wat later worden herhaald. In het al gemeen trokken de grootste ver liezers zich dan terug, zodat de koplopers het onderling konden uitvechten. Wanneer een raads lid tussentijds aftrad, moest in zijn district een nieuwe verkie zing voor die ene zetel worden georganiseerd. Voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer gold een ver gelijkbaar systeem. Het was dus elk jaar een paar keer raak en dan trokken de kandidaten de wijken door, dan werd er een enorme hoeveelheid drukwerk verspreid. En dan verschenen er advertenties m de kranten, waarin die en die kandidaat be leefd werd aanbevolen. Maar er waren ook de nodige vergaderingen met debat en on veranderlijk zat de zaal behoor lijk vol, want er was geen con currentie van radio of televisie. Elke krant Schiedam telde twee eigen dagbladen en een paar politiek getinte weekbladen, waaronder de socialistische 'Mo ker', gaf de lezers een zeer pre cies stemadvies Meestal stond er een modelletje bij van het stem biljet, waarin de juiste hokje(s) waren zwart gemaakt. Want soms mocht je op meer dan een kandidaat stemmen en het rode potlood was nog niet uitgevon den. Wij zouden kribbig worden van de verkiezingspropaganda uit die dagen. Want de voorlie den poogden het volk niet tot stemming op hun lijst te verlei den. Zij gaven de eigen kring een soms in sergeantentaai gesteld bevel om massaal op te komen en de eigen club antirevolu tionairen, katholieken, sociaalde mocraten, liberalen, niet te laten zakken. Maar er waren nog meer ma nieren om het aantal stemmen op te voeren. Om te beginnen moest je zorgen, dat zoveel moge lijk van je eigen mannen vrouwen kwamen er niet aan te pas stemrecht hadden. Dat kreeg je pas, als je op geen enke le manier onderstand had ont vangen en het was dus de moeite waard aan de andere kant de gangen van de politieke tegen standers na te gaan om te zien, of diens aanhangers misschien niet hun stemrecht kwijt waren. Sommige partijen kwamen met rijtuigen bij de stemgerech tigden voor om ze even naar het verkiezingslokaal te brengen en soms las je in de krant boze stuk jes over aanhangers van de te genpartij die in de buurt van dit lokaal gratis jenever stonden te tappen. De voormannen uit die tijd zouden ook verbaasd staan over de omzichtige taal waarmee de huidige politici hun verkiezings strijd voerden. Zij verdedigden niet in eerste instantie hun pro gramma. Zij trokken te velde te gen de concurrentie en die werd in de zwartste termen afgeschil derd als een gezelschap goddeloze heidenen, geldverspillers, uitbui ters, leugenaars, mensen die te gen beter weten in aan hun drog beelden vasthielden en de hele stad in het ongeluk zouden stor ten. Na de verkiezingen kon je dan altijd een coalitie met deze aarts vijanden sluiten. Want de scheld partijen bleven tot de propagan da beperkt. Ergens hadden de mensen vroeger gewoon meer lol in ver kiezingen. Dat mis je wel eens in het beschaafde Nederland van de jaren tachtig. SCHIEDAM Op initiatief van het bestuur van de Vrije Academie Vlaardingen zal van 24 juni tot en met 31 augustus in Cultureel Cen trum Hollandia voor de eerste keer het 'Zomermuseum' worden gehou den. De gemeente heeft voor deze expositie van beeldende kunst een project-subsidie van 9.700 gulden beschikbaar gesteld. Het is de be doeling dat het Zomermuseum een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Henk Horsten, directeur van de Vrije Academie, licht vast een tip je van de sluier op. „In de tijd dat het Hollandia-gebouw niet of nau welijks gebruikt wordt, willen wij de hal en de galerij boven als mu seum inrichten. Het jaar daarop hopen we er nog wat extra lokalen bij te kunnen betrekken, zodat er flink wat getoond kan worden." Volgens Horsten is de het be doeling dit jaar werk van bekende kunstenaars uit deze stad op de zo- mertentoonstelling te exposeren. „In de toekomst willen dat uitbrei den naar kunstenaars van buiten Vlaardingen." Van de zeventig aangeschreven kunstenaars reageerden er dertig positief. „Het idee sloeg wel aan," meent Horsten. „Zestien kunste- naarszegdentoe daadwerkelijk mee te willen werken. Uit die zes tien hebben wij een selectie van acht personen gemaakt, die alle maal met verschillende technie ken werken." Voor de financie ring van het Zomermuseum, dat op 24 juni zal worden geopend, zal volgend jaar moeten worden ge zocht naar sponsors. „Het inrich ten van die ruimten, het geschikt maken voor tentoonstellingen, dat kost geld." Of dat geld er zal ko men durft Horsten nog niet te zeg gen. „Zeker is dat wij als Vrije Academie er alles aan zullen doen om het voor elkaar te krijgen. We mogen onszelf een creatieve club noemen, dacht ik, dus we vinden er wel wat op." Het idee voor de tentoonstelling komt overigens niet helemaal uit de lucht vallen: één en ander heeft te maken met het 25-jarig bestaan van de Vrije Academie in 1990. „Je kunt het een klein beetje zien als een soort eerbetoon aan de alle kunstenaars die de academie hebben helpen opbouwen," besluit Horsten. De in het Zomermuseum tentoongestelde werken kunnen aangekocht worden; hiervoor zal de gemeentelijke kortingsregeling op de aankoop van kunstwerken gelden., Geen gewone clubs, die service clubs. Een telefoontje naar de secretaris om je als lid op te ge ven is er niet by. Alleen op per soonlijke uitnodiging kan men toetreden tot zo'n exlusief gezel schap. Daarbij opereren de clubs het liefst in stilte en schu wen zij de publiciteit. Aanlei ding voor afgunst, misverstan den en verdachtmakingen. Het neemt niet weg dat de be langstelling voor de clubs al een reeks van jaren gestaag groeien de is in de regio. Vlaardingen s telt zeven verenigingen, Schie- 1' dam kreeg enkele maanden te- 1 rug een tweede Rotary-afdeling en komt daarmee op zes clubs. Rotary, Lions, Round Table en Soroptimisten: HVV maakte een rondje om de; sfeer te proeven en naar het hoe en waarom te vragen. 'Wy een stelletje ouwe lullen die af en toe het glas hef fen en elkaar verder het balletje toespelen? Een belachelijke ka rikatuur!' Door Rob van Stek SCHIEDAM De serviceclubs gaan sterk uit van het primaat van het bedrijfsleven, en wel volgens het principe der vrije, onderne mingsgewijze productie. De leden hebben ofwel een leidinggevende functie in de particuliere sector of oefenen een vrij beroep uit. Geheel conform de verwachtin gen maakt het woord elitair de no- dige reacties los. '„Natuurlijk zijn we op een bepaalde manier elitair, l maar niet in een negatieve beteke- nis," zegt Wim Valk van Rotary- club Schiedam. „Niet in de zin van: afgescheiden! van de maat- schappijt Maar als je dingen tot 4 stand t wil brengen in de samenle ving moet je nu eenmaal over in gangen beschikken." Vandaar dat de stratemaker die zich maat schappelijk bijzonder verdienste lijk maakt een absolute voor waarde om te worden geïnviteerd toch geen enkele kans maakt. „Het is natuurlijk heel mooi dat zo'n man dat doet," betoogt het voormalig hoofd Opleidingen van de werf Wilton Fijenoord, „Maar wij hebben dan toch liever de di recteur gemeentewerken. Die heeft een veel bredere scope en kan van uit zijn functie meer voor elkaar krijgen." De Rotary is een zogeheten classificatie-club. De leden komen binnen op hun beroep. Elke be roepsgroep is door slechts één per soon vertegenwoordigd. Pas als de dokter de dub verlaat kan er weer een andere arts lid worden. De in de club aanwezige kennis en erva- ring ten nutte maken van de maat schappij is het hoofddoel van de Rotary, naast service aan elkaar. Dat laatste wordt door de buiten wacht nogal eens beschouwd als eigenlijke bestaansgrond van de vereniging. Oud PSP-raadslid Jos Noordhui zen houdt zich bezig met marke ting bij het computerbedrijf Digi tal Equipment en is al een aantal jaren lid van Rotary-club Vlaar dingen '80. Hij verzucht: „Er zijn vakbondsmensen lid, PPR-leden, noem maar op. Maar men blijft ons vaak zien als een stelletje rechtse ballen. Ik krijg wel eens het gevoel opgedrongen ik lid ben van de mafia, van een soort P-2 lo ge. Allerlei dingen die niemand voor elkaar krijgt zouden wij ach ter de schermen voor elkaar weten te regelen." „Er wordt wel geritseld," be kent super-drogist Jan Anderson grif namens Rotary-club Vlaardin gen, „Maar voor anderen. Laatst hebben we ergens een hele trailer vol met rolstoelen ergens losgekre gen, bestemd voor het hulpmidde len-depot voor bejaarden." Naam van dat project overigens, of de duvel er mee speelt: R-2. De service-clubs doen aan lief dadigheid, hoewel ze het zelf lie ver niet zo noemen. Het klinkt te passief. Anderson: „We' willen meer doen dan alleen maar geld geven, want dat is de gemakkelijk ste weg. Voor de Kerstmarkt, die we met alle service-clubs gezamen lijk organiseren in Vlaardingen, doen we alles zelf. Cadeautjes ma ken, achter de standjes staan. Als we voor minderbedeelde kinderen 'vakanties op de waddeneilanden organiseren, brengen we ze ook zelf weg." Noordhuizen: „Het liefst voegen we dingen aan de samenle ving toe die na verloop van tijd zelfstandig kunnen draaien en die anders niet tot stand zouden zijn gekomen." Een voorbeeld daarvan is de Vrije Academie in Vlaardin gen, die door de Lions club is opge zet en na drie jaar losgelaten. Wekelijks komen de Rotarians bij elkaar voor een lunch en een lezing met borrel na. Het gezellig heidsaspect is belangrijk, maar geen hoofdzaak. Valk: „Er zitten daar vijftig kerels bij elkaar met elk hun eigen discipline. Dat houdt ook een gevaar in, je moet de boel v fc wMM i Mïrf «P* IMS Rotarians Jos Noordhuizen (Vlaardingen '80), Wim Valk (Schiedam) en Jan Anderson (Vlaardingen). „Je krygt van de buitenwacht wel eens het gevoel opgedrongen datje lid bent van de mafia. We ritselen wel eens wat ja, maar bij voorkeur voor anderen." wel bij elkaar zien te hoi den. Ge zelligheid is dan die band. Maar je komt niet naar de Rotary met als doel vrindjes te maken. Natuurlijk ontstaan er goede vriendschappen en doe je dingen voor elkaar, maar dat gebeurt op de pingpongvereni- ging toch ook?" Veel leden zip~ de bijeenkom sten als een wei. hoogtepunt. 'Door een heel a;" raam op de hele maatschappij kijken', noemen ze het, of 'een drinkbak'. Midden in de drukke werkdag valt de ver antwoordelijkheid even een uurtje weg en is men onder elkaar. Noordhuizen over de sfeer: „Af en toe net een stelletje kwajongens. Beslist geen plechtstatige of be daagde bedoening. Studentikoos is het, met veel spitsvondigheden. Soms wel eens een beetje teveel van het goede." Het 'vrouwenvraagstuk' is een kwestie die de clubs al sinds jaar en dag bezig houdt. Sinds kort laat de Rotary als eerste vrouwen toe als lid, hoewel de weerstanden bij vooral de ouderen leden soms nog groot zijn. Als tegenhanger van de mannenbolwerken ontstond daar om jaren geleden al de Soropti- mist-beweging en de Ladies' Cir cle, clubs die alleen vrouwen als lid hebben. De Soroptimists Beneden-Maas tellen zo'n veertig leden, die afkomstig zijn uit het gehele Waterweg-noord gebied. Volgens bestuurslid E A. L. Maar- tense is er sprake van 'lichte bal- lottage': nieuwelingen moeten worden voorgesteld door twee le den, waarna het in de praktijk ei genlijk niet voorkomt dat men wordt afgewezen. Zelfstandigen kunnen lid wor den, vrouwen in leidinggevende functies, maar ook de huisvrouw is welkom. Ook hier geldt dat er slechts eén vertegenwoordiger per beroepsgroep mag zijn. De Soropti misten zetten zich in voor de ver betering van de rechten van mens, kind en vrouw, in die volgorde Onderwijs, gezondheidszorg en cul tuur gelden daarbij als speerpun ten. Het zorgen voor betere be roepsmogelijkheden voor vrouwen rekent de club ook nadrukkelijk tot haar taak. Zo is er een starters- project dat vrouwen ondersteunt die een eigen bedrijf willen begin nen. Aan financiële krachtpatserij waagt men zich echter niet. Maar- tense: „Er zijn niet zoveel vrouwe lijk managers, die een groot be drijf leiden waar veel geld te ha len is. Wij zoeken het meer in de kleine dingetjes." De Ladies' Circle is de vrouwe lijke tegenhanger van de Neder landse Tafelronde. Het aantal cir cles, met telkens twintig leden, is de laatste jaren sterk gegroeid. Het uitgangspunt is vriendschap, die moet leiden tot service, zowel voor elkaar als naar buiten. Jaarlijks verzorgt de Schiedamse circle een dagje uit voor ouderen plus een of twee grotere projecten. „Vooral door het grote aantal herintreden de vrouwtjes zitten wij aardit in de lift," zegt voorzitster Henny van de Wetering. „En of men nu een baan vindt of niet, men wiL kennelijk toch iets dergelijks om, handen hebben." Sterker dan de Rotary heeft de. 33 merendeels oudere leden tellen de Lionsclub Schiedam het karak ter van een gezelligheidsvereiÜT ging. „Onze daadkracht is de afge lopen jaren niet bepaald spectacu lair geweest," erkent secretaris G. H. JSger. De club kiest jaarlijks één project, zoals vorig jaar vluch telingen. „Wij zoeken ons heil niet zo in grote acties met veel geld, we werken op een ander vlak: deskun digheid bijvoorbeeld. Met de juri dische vakkennis die we in huis hadden hebben we ook vluchtelin gen kunnen helpen." Volgens Ja ger is er qua doelstellingen en ka rakter weinig fundamenteel ver schil tussen de Rotary en de Lions. Er is ook niet zoiets als een typi sche Lions-sfeer, „Het heet anders, da's alles." De Nederlandse Tafelronde is een serviceclub voor mannen van 21 tot veerug jaar, een leeftijds grens die ervoor moet zorgen dat de club een zekere dynamiek be houdt. Die dynamiek is echter, vooral naar binnen gericht: bij de tafelaars gaat het vooral om inter ne service, slechts incidenteel or ganiseert men activiteiten naar buiten toe. „Ik heb de tien jaar van mijn lidmaatschap ervaren als een waardevolle aanvulling op mijn carrièreverloop," zegt schei dend voorzitter Henk van de Wete ring. De leden van de Tafelronde ma ken stuk voor stuk het meest cru ciale deel van hun carrière door, die zich vaak stormachtig ontwik kelt. Van de Wetering: „Goed con tact met generatiegenoten in de zelfde positie kan dan een grote steun zijn. Ik zou als 27-jarige nooit in de Rotary stappen. Dat zijn allemaal gesettelde mensen. Er zijn dan toch generatie ver schillen die een goede discussie moeilyk maken. De jongsten van ons beginnen net met werken, we hebben nu ook een lid dat werk loos is. Dat is voor ons overigens een geheel nieuwe situatie." I Vi n ,f ÏC t 4 i l t t

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1