Smit-Kroes niet naar reünie van Beatri xschool De 'hondegif-affaire': feiten blijven onmanipuleerbaar KUNST TE KIJK Koster Minister deelt schriftelijk mee dat zij dan in het buitenland verblijft Met agent gerani ums in Het Vrije Volk SCHIEDAM mi?- SCHIEDAM la - |r t PAGINA 10 MAANDAG 19 JUN11989, SCHIEDAM De Beatrix- school aan de Buys Ballotsingel was ooit de school van de inmid dels demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Smit-Kroes. Ook zij is uitgenodigd voor een reünie van oud-leerlingen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de school. De organi satoren verwachten meer dan 500 bezoekers, maar helaas heeft me vrouw Smit-Kroes al laten weten niet aanwezig te kunnen zijn tij dens de festiviteiten in september. Via een keurige brief deelde zij mee dat zij omstreeks die tijd in het buitenland verblijft. Wel deed de, tegenwoordig vooral door haar eigen VVD fel bekritiseerde minis ter, de groeten uitgaan naar de heer M. Luhrmann, die tijdens haar schooltijd hoofonderwijzer van de Beatrixschool was. Luhrmann was de eerste hoofd onderwijzer van de jubilerende school. De 82-jarige („Men dacht dat ik er niet meer was") toont zich blij verheugd met de groeten van Smit-Kroes. Hij herinnert zich Neeltje Kroes nog wel. „Ja, toen was het al een ldein pittig ding" en hoewel ze slechts twee jaar de Beatrixschool bezocht, weet Luhrmann nog dat het een uit muntende leerlinge was. Neeltje Kroes vertrok na twee jaar Beatrixschool naar een school in het Rotterdamse Oud-Mathenes- se. Daar was toen net een nieuwe school gebouwd die dicht bij haar huis aan de Franselaan lag. Haar vader had een expeditiebedrijf, waar Neeltje, inmiddels Neelie ge worden, later nog is gaan werken. Luhrmann: „Het was geen elitair gezin, maar wel van de gegoede middenstand." Luhrmann is ook na die school tijd nog eens in aanraking geko men met de latere minister. „Mijn dochter ging studeren en werd lid van een studentenvereniging aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Die organisatie werd 'geleid door Neelie Kroes, zij was de stu- dentenmoeder van mijn dochter." Eén ding wil de voormalige hoofd onderwijzer nog wel kwijt over Neelie Smit-Kroes „Ik heb respect voor haar manier van optreden tij dens de kabinetscrisis, zij is ie mand die altijd voor haar mening uitkomt, die indruk had ik toen ook al." Mevrouw Herbonnet uit Oude molen, nabij Willemstad, was zo'n 40 jaar geleden een schoolvrien dinnetje van Neeltje Kroes. Maar sinds haar vertrek naar de school in Oud-Mathenesse zijn ze elkaar uit het oog verloren. Ook de herin neringen zijn vaag. Herbonnet: „Alles wat ik nog weet is dat ik daar een paar keer thuis ben geweest, maar wat en hoe herinner ik me niet meer. De familie woonde geloof ik boven een groentewinkel aan de Fransel aan." Jaren later, Neeltje Kroes was inmiddels minister Neelie Smit-Kroes geworden, zag me vrouw Herbonnet haar nog eens. „Ja, ik stond naast haar in een winkel, ze was met haar zoon, ik geloof niet dat ze mij herkende en ik wilde haar niet lastig vallen, dat gebeurt haar natuurlijk heel vaak." Mevrouw Herbonnet en oud hoofdonderwijzer Luhrmaan zul- i Achter in de klas, naast de meester: Neeltje Kroes. „Het was toen al een klein pittig ding." Twee rijen daarvoor, in het midden het school vriendinnetje van Neeltje, mevrouw Herbonnet, die nog slechts vage herinneringen heeft. len zeker aanwezig zijn tijdens de ding toe. Hij schetst de historie EP 1984 TK 1986 EP 1989 Opkomst 45,5 82,2 41,8 22234 PvdA 46,5 41,7 9279 CDA 2,2 25,5 26,3 5849 VVD 13,1 13,1 10,4 2316 Regenboog 6,0 3,3 7,7 1708 SGP-GPV-RPF 3,0 2,0 3,0 663 D66 1,8 7,3 6,3 1413 SP 0,5 1.7 369 - GMO 0,4 - "0,4 - 94 IDE - 0,4 i, 84 Janmaat 0,3 2,1. 459 Overige 6,8 1,5 - reünie in september. Smit-Kroes dus niet, hoewel zij tegen die tijd uit de politiek is gestapt en dus misschien meer tijd zal hebben. Via haar voorlichtster laat ze ech ter weten ook in de huidige situa tie niet aanwezig te kunnen zijn. Een paar herinneringen dan mis schien? „Nee, ze heeft daar eigen lijk niet zo'n zin in. Ze vindt dat ze daarvoor te kort op de Beatrix school heeft gezeten," meldt haar voorlichtster. Ondanks de afwezigheid van Smit-Kroes zullen alle festiviteiten .-„ter- gelegenheid syan,khet -50 jarig» bêstaSn vaif dè'-school aan de Buys? Ballotsingel doorgaan en daar is~ volgens oud-leerling'eh organisator^ de heer Maldus ook „volop aanlei- van de school: „Vooral de oorlog heeft zo z'n invloed gehad, want die brak uit minder dan een jaar na de opening van de Beatrix- school, andere scholen in de buurt, werden gevorderd en daarom mocht de school de hele oorlog open blijven. Wel moest de naam Beatrixschool op last van de Duit se bezetter worden veranderd. Vijf jaar was het daarom de Buys Bal- lotschool, ja dat mocht wel. „De lessen gingen gewoon door hoewel veel leerlingen tijdens de luchtaanvallen de nacht onder de trap hadden doorgebracht." Anno moet de reünie worden. Een com missie van twaalf mensen heeft via allerlei kanalen gprobeerd zo veel mogelijk oud-leerlingen te be reiken, niet zonder succes. Maldus: „Al meer dan 500 men sen, oud-leerlingen en oud-leraren hebben zich al aangemeld, dat kost hen per persoon 12)4 gulden." Aan de Buys Ballotsingel zal tijdens de reünie een grote tent zijn opgezet, die het decor zal zijn voor de reü nie. Alleen maar optimistische ge luiden dus vanuit de Beatrix school. Maldus: „Inderdaad, hoe wel er een tijdje geleden geruchten waren dat de school gesloten,, zou Bandenprikkers actief op Lange Haven SCHIEDAM Automobilis ten zijn in het weekeinde aan de Lange Haven de dupe gewor den van bandenprikkers. Een 29-jarige vrouw deed aangifte dat al haar banden waren lek- geprikt. Volgens haar was dat- het geval bij nog minstens vier auto's. Vrouw gewond bij tasjesroof SCHIEDAM Een 73-jarige vrouw is zaterdag van haar tas je beroofd en daarbij gewond geraakt aan armen en benen. Ze liep in het verlengde van de Schiedamseweg onder de tun nel van de rijksweg in de rich ting van het Beatrixpark. Met een harde ruk werd haar tas gestolen. Hierbij smakte ze te gen de grond. In de tas zaten enkele persoonlijke bescheiden" en een geldbedrag van 2,50 gul den. a.ri Psychometrie bij Harmonia SCHIEDAM Psychometrie is het onderwerp dat het Vlaar» dingse medium mevrouw E. van de Hul op donderdagavond 22 juni behandelt op een avond van de Spirituele Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. WibauS plein 165. Toegangsprijs voor niet-leden zes gulden. Aanva'rfg 20.00 uur. Informatie bij A. Koenderman-van der mM, Vlaardingerdijk 87b, tej, 4733809. 1989 ziet het er voor de Beatrix-, 5 worden. Dat is absoluut niet waar, schopl stukken beter uit. De voor-, we'gaan -gewoon op naar'de-vól- bëreidingen voor alle festiviteiten, gende 50jaar." j zijn in volle gang. Het klapstuk c Door Rein Wolters Meningen zijn terecht afwij kend. Feiten blijven echter feiten en gelden als de enige waarheid. Berichten over de -'hondegif-af faire' rond het WD-raadslid Ge rard Verhulsdonk zijn een eigen leven gaan leiden. Voor Verhuls donk pakt dat vervelend ge noeg minder positief uit dan hij zich vorige week voorstelde bij het oproepen van het stedelij ke journalistenvolkje. De uitnodi ging had als doel zijn in een openbare raadscommissieverga dering gelanceerde opmerking om door middel van vergiftiging de toename van honden in de stad tegen te gaan, af te zwak ken. Lovenswaardig, dat boete kleed. Maar tegelijkertijd pro beerde Verhulsdonk de gevolgen van zijn uitspraak af te wentelen op Het Vrije Volk en De Haven loods. Verhulsdonk maakte zijn opmerking over vergif op woens dagmiddag 7 juni tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Zaken. De agenda handelde over het terugdringen van overlast door honden. Zowel Het Vrije Volk (8 juni) als De Havenloods (13 juni) citeerde zijn woorden letterlijk. Het leverde Verhuls donk een aantal giftige en drei gende reacties op uit de bevol king. Hevig geschrokken van de ne gatieve reacties, belegde ras-poli ticus Verhulsdonk een persbij eenkomst op woensdagmorgen 14 juni. Hij betoogde er dat zijn woorden waren geboren uit zorg voor de samenleving en dat ze verkeerd waren uitgelegd. Het Rotterdams Nieuwsblad meldde dezelfde dag onder het kopje 'Verhulsdonk is geen gif menger' dat de politicus zijn op merking mompelde tegen een vergaderbuurman en dat twee jonge verslaggevers van andere kranten zijn losse flodder be schouwden als een officiële bij drage aan het debat en dat ze in hun kranten (niet met name ge noemd, maar bedoeld worden Het Vrije Volk en De Haven loods! de VVD'er als een meedo genloze gifmenger afschilderden. Uit de regels in het HN-stukje kan weinig anders worden ge concludeerd dan dat de krant de bewuste vergadering niet goed heeft opgelet. Verhulsdonk mom pelde volstrekt niet, zoals hij dat trouwens nooit doet. Wel sprak hij luid en duidelijk over gifge- bruik. En over jonge verslagge vers gesproken: een van hen (en dat is overduidelijk bekend) is een journalist van middelbare leeftijd die bovendien al twee jaar grootvader is. Over goede joum?i;stieke waarneming, laat staag ergave gesproken- Naam en toenaam In hetzelfde bericht laat het RN Verhulsdonk zeggen dat hij in de kranten niets heeft terugge vonden van de zinnige voorstel len die tijdens het 'hondepoepde- bat' door hem en andere raadsle den zijn gedaan. Wanneer Ver hulsdonk het RN en Het Nieuwe Stadsblad bedoelt, dan klopt dat tot op de letter. Het Nieuwe Stadsblad meldde uit de vergade ring geen ter plekke vergaarde informatie (de krant nam niet eens de moeite iemand te sturen) en het BN bracht een grappige opmerking van het PvdA-raads- lid Joop de Jong. Werkelijk seri euze opmerkingen over maatre gelen (gedaan door onder ande ren Verhulsdonk, De Leede en Reijnhout) stonden de volgende dag wel in Het Vrije Volk afge drukt. Met naam en politieke rugnummers. Wel heel bont is de verslagge ving in Het Nieuwe Stadsblad. In de uitgave van vrijdag 16 juni prijst de krant in een openingsar tikel onder de kop 'Gerard Ver hulsdonk serveert geen hot-dogs' de VVD'er zo ongeveer de hemel in. De teneur van het verhaal komt erop neer dat hij de opmer king weliswaar heeft gemaakt, maar dat het als een grapje moet worden uitgelegd. Waarbij deze krant, net zoals het RN, óók voorbijloopt aan het feit dat op merkingen over het gebruik van vergif voor het beperken van aantallen, volgens normale denk beelden, onmogelijk tot een grap je bestempeld kunnen worden. Het advertentieblad geeft een beschrijving van het verloop van de bewuste vergadering, en wel op een wijze alsof de krant er met de neus bovenop zat. Niets is minder waar. Het Nieuwe Stads blad blonk uit door afwezigheid. Afstand Vervolgens gebruikt Het Nieu we Stadsblad een 'citaat' van Verhulsdonk: „Volgens mij zit er maar één ding op: we zouden het eens met vergif moeten probe ren," laat de krant hem zeggen tegen de naast hem zittende D66-politicus Adri Reijnhout. Re- Verhulsdonk: hevig geschrokken. ijnhout vil Verhulsdonk zaten niet naast, doch tegenover el kaar, met een tafel van ongeveer vijf meter breed tussen zich in. Verder stelt Het Nieuwe Stadsblad in hetzelfde verhaal dat Verhulsdonk in een paar plaatselijke bladen wordt opge voerd als 'De Gifmenger', Zowel Het Vrije Volk als De Haven loods (de 'paar kranten' die men niet met naam noemt) heeft dat woord in 't geheel niet gebruikt. Het RN spreekt in de uitgave van donderdag 15 juni voorts de be schuldiging uit dat het kaderbe- richt van een Rotterdamse krant (hiermee wordt opnieuw Het Vrije Volk bedoeld) in belangrij ke mate heeft bijgedragen aan de op gang gekomen anti-Verhuls- donk-hetze. Het Rotterdams Nieuwsblad laat burgemeester Reinier Scheeres in hetzelfde be richt zeggen dat hij de vergif-op merking van Verhulsdonk be schouwt als een lolletje. Maar verderop in het inter view zegt dezelfde burgemeester dat hij Verhulsdonk na het ma ken van zijn opmerking zag den ken: 'Kon ik dit wel maken?' Scheeres is een kundig en een door alle politieke partijen geres pecteerd burgemeester, maar op zijn achterhoofd is hij natuurlijk niet gevallen. Op het moment dat Verhulsdonk zijn opmerking over gebruik van vergif als be perkend middel tegen het aantal honden in de stad maakte, had hij de VVD'er tot de orde dienen te roepen. Scheeres weet dat als geen ander. Dat is een van zijn taken als voorzitter. Een opmerking van het Ver- hulsdonk-kaliber is ver buiten de gevestigde orde van een raads commissie, Zoiets verwacht je al leen in kringen van Janmaat. Nu ging het immers over honden, morgen over mensen. Maar Scheeres hield als voorzitter zijn kaken op elkaar toen niemand van de ruim twintig vergaderen de aanzitters een tegenwerping maakte. Op dat moment moet Scheeres in een flits hebben be- sefd, dat als hij Verhulsdonk als nog tot de orde riep, er de vol gende dag andere koppen in de krant zouden hebben gestaan. Positief Ondanks alle tegenargumen ten laat Het Nieuwe Stadsblad toch een positieve schijnwerper schijnen op de rond Verhulsdonk ontstane situatie. Bedenkelijk is hetgeen deze krant de politicus in de kolommen laat zeggen. Als zijn citaten werkelijk juist zijn weergegeven, dan blijkt van zijn kant die dag een tweede black out. Verhulsdonk is niet de poli ticus die zich laat verleiden tot het uitspreken van grove on waarheden. Daarvoor is zijn lan ge en prima staat van dienst van veel te hoog gehalte. Niettemin beweert hij in Het Nieuwe Stads blad dat de raadscommissie urenlang heeft gedebatteerd en de hele avond is bestookt met dia's en verhalen over poepende en loslopende honden. Feiten: De vergadering vond aan het eind van de middag plaats. Er werd door de deelne mers niet om de hete brei heen- gedraaid, zoals Het Nieuwe Stadsblad suggereert. Integen deel: er werd serieus en concreet vergaderd. Bovendien duurde de behandeling van het 'poeponder- werp' niet ellen- of urenlang, zo als Het Nieuwe Stadsblad de le zers voorhoudt, maar net iets meer dan een drie kwartier. Vraag: Stelt nu Verhulsdonk of Het Nieuwe Stadsblad de seri euze inzet van de raadcommissie- leden bewust in een belachelijk daglicht? Verhulsdonk zegt in hetzelfde interview dat in de kranten ner gens andere serieus geopperde argumenten over het gebruik van poepzakjes, hogere belasting of forse boetes zijn gepubliceerd. Verder dan het eenkoloms kader berichtje van vijftien regels over zijn gifuitspraak heeft Verhuls donk op 8 juni in Het Vrije Volk kennelijk niet gelezen. Zijn voor stel tegen het niet verhogen van de hondebelasting, maar wel om hogere boetes aan overtreders op te leggen, stond in de kop afge drukt over een breedte van vijf kolommen..,! Het wordt tijd dat iedereen de ogen opent en de juiste feiten on der ogen ziet. Verhulsdonk maakte een opmerking die van geen kant deugt. Daar is iedereen het over eens. Zoiets kan in een opwelling gebeuren en het zij Verhulsdonk vergeven als hij een excuus ook eerlijk meent. Meer verfoeilijk is dat mensen, die uit hoofde van hun journalistieke verantwoordelijkheid weten waar de grenzen van het mense lijke en toelaatbare liggen, zich verlagen tot het publiceren van verdraaide feiten en hele on waarheden. Zulke berichtgeving is onwaardig. De inwoners van deze stad zijn alleen gebaat bij de waarheid! En deze mag niet afhankelijk zijn van sympathiegevoelens die in het verleden voor een nu be jaarde politicus zijn ontstaan. Niemand heeft het recht om de toename van honden met vergif te beperken of het zelfs maar te opperen. Zelfs Verhulsdonk niet. TABIT In de Schielandgalerie in de gelijknamige polikliniek aan de Burgemeester Knappertlaan is tot en met 30 juni een expositie van vrije grafiek van de Rotter damse kunstenaar Ismaïl Tabit te zien. In zijn grafiek geeft Ta- bit het algemeen menselijk ge- drag'weeri in gevarieerde struc- i turen en vljpcken waardoor de fjguren goedltot hum recht ko- i men.,De Galerie is geopend van 9 tot 17 uur op werkdagen. O NANDA VAN BEEK Van de vVIaardingse kunste- naressé Nanda van Beek hangen .-.olieverfschilderijen-in de expo sitieruimte van het districtskan- ttoor" van;rde Bondsspaarbank Schiedam-Vlaardingen. Van Beek, werkzaam bij de Stichting Kunstzinnige Vorming te Rot terdam en als zodanig begeleid ster van kinderen en buurtbe woners bij muurschilderingen, exposeert sinds 1976 regelma tig. De expositie in het kantoor van de spaarbank aan de Schie damseweg 12 te Vlaardingen duurt tot 22 juli. WETHLY De dagelijkse ervaringswe reld is het uitgangspunt dat de Goudse kunstenaar Jan Werthly voor zijn objecten, collages en tekeningen inneemt. Deze zijn tot en met 25 juni te zien in Ga lerie Branderssteeg in de Bran- derssteeg 7 in Schiedam. De 31- jarige kunstenaar werkte vroe ger figuratief, maar vereenvou digt zijn onderwerpen nu aan de hand van zijn gevoel tot non- figuratieve dimensies. Daarbij gebruikt hij meestal geen kleur. Geopend: woensdag tot en met zondag van 13.30 tot 17 uur. VAN DER PANT Beelden en tekeningen van de kunstenares Theresia van der Pant zijn tot en met 9 juli te zien in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Onlangs kreeg deze kunstenares van het Schiedamse gemeentebestuur de opdracht tot het vervaardigen van een levensgroot beeld van vrouwe Aleida, de stichteres van Schiedam. In 1987 won Theresia van der Pant de Judith Leijsterprijs. Deze prijs wordt iedere twee jaar toegekend aan een in Nederland werkzame kunstenares voor haar gehele oeuvre. Het Stedelijk Museum is dinsdag tot en met zaterdag van 10 00 tot 17.00 uur geopend en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. VISSERIJMUSEUM Niet alleen als expositieruim te, maar ook~als inspiratiebron dient het.Visserijnauseam vqór een tentoonstellingsCvan, cursis ten van denekenlessen' van^Ga- lerie de Duig. De werken zijn door deze leerlingen -yan jde kunstenaars Aad Hofman èn Dik Kats-gemaakt—tijdens—een aantal lessen in het museum met als thema\'Een gedeelte van" het museum in aquarel'. Vanwe- ge het beperkte licht is veel met sepia gewerkt. Zeer toepasselijk in dit nostalgische museum, want sepia geeft een effect dat aan antieke prenten doet den ken. Tot 1 juli in het Visserij museum, Westhavenkade 53, Vlaardingen. Geopend: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur een zondag van 14 tot 17 uur. VAN BEKKUM Landschappen stillevens van de Rotterdamse kunstenaar Ni co van Bekkum zijn te zien bij-, koffie- en theeschenkerij de Zee-- man, Hoogstraat 205 in Vlaar-p- dingen. Deze kunstenaar heeft reeds tientallen tentoonstellin gen in binnen- en buitenland op rijn naam staan en zijn heldere kunstwerken komen dan ook in vele collecties voor. TOONBEELD Dertien Vlaardingse kunste naars werken mee aan een ten toonstelling hij het muziekinfor- matie- en documentatiecentrum van Ton Stolk aan de Wetstha- venkade 45 in Vlaardingen. On der anderen Auke Bergsma, Elly 0 Zwaanswijk en Rob Janssens le-"-' verden hiervoor ieder twee"" kunstwerken in die op de een ofT andere manier geïnspireerd zijn - door het thema muziek. Toon beeld is tot en met 25 juni te zien; maaandag tot en met vrij dag van 10 to 12 uur en op vijdag en zaterdag van 10 tot 17 uur. Aanleiding zou een opmerking zijn f over een lelijke auto-antenne. Pas) nadat de politie een hond inzet®, j die een van de raddraaiers bqqt,| keerde de rust terug. SCHIEDAM Ruiten, deurstij len en een autostoel van een poli tiewagen gingen vrijdagavond ten onder in het geweld van een 47-ja- rige inwoner van de Hoogaars. De man was door de agenten ge maand om de geluidsknop te dim men. Zodra de agenten weg waren, draaide hij deze weer op de maxi mumstand. Op hernieuwd aanbel len opende de man de deur, ging de agenten te lijf en rolde door de geraniums. Hij verzette zich hevig tegen het meenemen in de politiewagen. Op het bureau bleek de man geestelijk in de knoop te zitten. Nadat pro- ces-verbaal was opgemaakt en hij beloofd had de schade te vergoe den, mocht hij naar huis. Handenvol werk had de politie zondagmorgen om vier uur aan een chaotische vechtpartij onder twintig mensen op het Hemaplem. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Greteiaan 273 SCHIEDAM Tel 010-473 82 22 Pf ■»6V S ,bi 'Jl silo ovA (INGEZONDEN MEDEDELING) A**' J& Vyu r-<

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1